K.V.P. en A.R. maken bezwaar tegen nieuwe poging van prof. Lieftinek Zeventien landen znllen resolutie van minister Dnlles steunen Liever Kabinet zonder dr. Drees WEERBERICHT Sovjet- UnieIndiaIndonesië en Ceylon vermoedelijk tegen 15 jaar geëist tegen Schmidt Zes doden bij verkeersongevallen 95ste Jaargang MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 No. 28913 LEEDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Naar een herstel der rechtse coalitie? Wanneer het van de KVP en de AR afhangt, zal prof. Lieftinek geen succes hebben met de voorbereiding van een breed samengesteld extra-parlementair kabinet (buiten verantwoordelijkheid der partijen). In de kring van de KVP en de AR laat men thans voorkeur blijken voor een Kabinet, dat gebaseerd is op de KVP, AR en CHU (de voor-oorlogse rechtse coalitie), waarbij men voor fi- nancieel-economische zaken en de bezitsvorming hoopt op de steun van het par lement van de WD. In dat Kabinet zouden eventueel twee partijloze minis ters worden opgenomen,teneinde het daardoor mede een liberaal tintje te geven. Het beleid van het rechtse Kabinet zou worden gebaseerd op het so ciaal-vooruitstrevende regeringsprogram-Romme. Er is zaterdagmiddag in het gebouw van de Tweede Kamer een levendig contact geweest tussen prof. Romme en prof. Zijlstra, die bij hun eerste bespreking ook de heer Tilanus, de frac tieleider van de CHU, uitnodigden. Bezwaren Zaterdag vergaderden de Kamerfrac ties van de KVP en de AR over de vra gen van prof. Lieftinek aan prof. Romme en prof. Zijlstra of zij instem den met zijn opzet voor een „extra-par lementair Kabinet" en of zij bereid zou den zijn geestverwanten te adviseren zitting te nemen in het Kabinet, zoals prof. Lieftinek dat op het oog heeft. Beide fracties vergaderden eerst van kwart over elf tot kwart over één. In de pauze confereerden prof. Romme, prof. Zijlstra en de heer Tilanus in de fractiekamer van de AR-partij. Daarna vergaderde de KVP-fractie weer van half drie tot kwart voor vier. Na afloop hadden prof. Romme en prof. Zijlstra opnieuw contact. Het schijnt, dat prof. Zijlstra thans wel bereid zou zijn een formatieopdracht te aanvaarden voor „een Kabinet" (zon der de PvdA en dus zonder dr. Drees) in welk geval er ook geen moeilijkheden meer zouden zijn over de zetelverdeling. De zetels van de PvdA-ministers zou den dan immers vrij komen. De KVP zou niet het minister-presidentschap opeisen. Na de verkiezingsleuze: „Drees of Romme" zou niet Drees en niet Romme minister-president worden, maar prof. Zijlstra (aanlokkelijk voor de AR). De KVP-fractie en de AR-fractie hebben aan prof. Lieftinek meegedeeld dat zjj het er niet meer eens zijn dat hij de opdracht heeft aanvaard tot het onderzoeken van de mogelijkheid een Kabinet te vormen dat het ver trouwen van het Parlement zal kun nen verwerven (en dus aanvankelijk extra parlementair zou zijn). Zij heb ben voorts verklaard niet te kunnen antwoorden op de vraag over een gun- sig advies aan geestverwanten minis ter te worden in het extra parlemen tair Kabinet omdat zij niets weten van het regeringsprogram en de zetelver deling. Daaromtrent had prof. Lief tinek in zijn onderhoud van vrijdag met prof. Romme en met prof. Zijlstra niets verteld. Op een hoffelijke manier hebben KVP en AR dus kenbaar ge maakt dat zij een andere Kabinets formateur wensen en geestverwanten aan hun jas zullen trekken wanneer zjj in het extra parlementaire Kabi net zitting zouden willen nemen. Zaterdagavond heeft prof. Lieftinek ook de antwoorden ontvangen op zijn vragen aan de heren Tilanus (CHU), Korthals (WD), en Burger (PvdA). De heer Tilanus heeft zich onthouden van kritiek op de aanvaarding van de op dracht en laten weten dat, als het rege ringsprogram bevredigend zou zijn, hij zelfs geestverwanten zou toestaan irx het Kabinet zitting te nemen. Uit dit antwoord valt niet direct enthousiasme te concluderen voor herstel van de rechtse coalitie, ofschoon bekend is dat de CHU ook geen Kabinet wenst zonder de KVP. De heer Korthals heeft prof. Lieftinek meegedeeld dat de WD geen bezwaar heeft tegen de vorming van een extra parlementair Kabinet, maar dat een gunstig advies aan geestverwanten om als minister in het Kabinet te nemen, zou afhangen van de instemming met het regeringsprogram, de zetelverdeling en de aan te zoeken personen als mi nister. Mr. Burger heeft verklaard dat de PvdA prof. Lieftinek in zijn nieuwe po ging niet zal dwarsbomen. Toch doorzetten Met alle antwoorden zaterdagavond in zijn handen, heeft prof. Lieftinek moeten constateren dat hij bij de uit voering van zijn opdracht in ieder ge val zal stuiten en tegenwerking van de zijde van de KW en de AR. Maar toch zet hij door. Hij wil proberen te slagen omdat zijn program tegemoet komt aan het verlangen van de KVP inzake de bezitsvorming. Maar of hij inderdaad zal slagen is na de houding van de Kamerfracties van de KVP en Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen maar plaatselijk ook en kele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 augustus Zon op: 5.36 uur; onder: 19.54 uur. Maan op: 19.22 uur; onder: 5.39 uur. (V M.) Hoogwater te Katwijk te 3.16 en 15.40 uur. Dit nummer bestaat tilt acht pagina's de AR een groot vraagteken. Zoals het ook een vraag is, hoe lang het exra parlementaire Kabinet aan het be wind zal bljjven. indien hjj wèl zou slagen. De „schimprecle" van Soekaruo ontmoet Amerikaanse kritiek In verband met de conferentie in Londen heeft de „New York Times" in zjjn nummer van zondag telling geno men tegen president Soekarno's „schimprede" over de Suez-kanaalkwes- tie. De president van Indonesië heeft voorgesteld, dat de Arabische volkeren een conferentie beleggen en zich scha ren achter de leuze „handen af van Egypte", aldus het blad. „Maar", zo ver volgt het, „niemand heeft de hand ge legd op Egypte. De Londense conferen- i tie is bjjeen gekomen juist met het doel een dergelijke handeling te vermijden''. I Integendeel, „de Egyptische dictator, I president Nasser heeft zich van de j Suezkanaal-maatschappjj meester ge maakt en dit is in strijd met de inter- I nationale overeenkomsten". Brand in „Beenderibben" ONDERZOEK IS GAANDE In het Ambonnezenkamp „Beende ribben". waar gisterochtend door on bekende oorzaak een grote loods en daarin opgeborgen keukentjes in vlammen is opgegaan, wordt een gron dig onderzoek ingesteld naar de oor zaak. Gistermiddag arriveerden in het kamp enkele politiële en justitiële autoritei ten, onder wie de subsituut-officier van Justitie te Zwolle alsmede enkele brand- experts van de technische dienst der Rijkspolitie. Het onderzoek, dat de ge hele middag in beslag nam wordt van daag voortgezet. In het kamp is overi gens alles rustig. Jongetje dodelijk getroffen Geërgerde visser gooide met steen Gistermiddag is in de Rijp een tra gisch ongeluk gebeurd. In de tuin- gracht aldaar zal een inwoner van het plaatsje te vissen. Hij ergerde zich aan enige jongetjes, die aan de overkant van de gracht aan het spelen waren en gooide, nadat hjj al enige malen had gewaarschuwd, een steen in de richting van de knaapjes. De 9-jarige Adriaan Sombroek uit de Rjj kreeg de steen tegen de slaap en overleed vrywel onmiddellijk. Na verhoor door de rijkspolitie is de visser op vrije voe ten gesteld. Londense conferentie spoedig ten einde Commissie van Zes gaat naar Nasser (Van onze correspondent te Londen) De Suezkanaal-conferentie zal, naar algemeen wordt verwacht, nu spoedig teneinde lopen. Vandaag zou Foster Dulles een ontwerp-resolutie indienen, waarin de conferentie haar goedkeuring hecht aan de beginselen, zoals hij die vorige week in zijn rede heeft uiteengezet. Men verwacht, dat deze resolutie zal worden aanvaard door zeventien landen, verworpen door vier (Sovjet-Rusland, India, Indonesië en Ceylon), terwijl Spanje wordt verwacht geen stem uit te brengen. De kern der resolutie is deze, dat ,,er bij verdrag een internationale raad van bestuur dient te wor den ingesteld, die het Suezkanaal beheert, onderhoudt en tot ontwikkeling brengt. Deze raad dient verbonden te zijn met de Verenigde Naties". De door Foster Dulles vastgestelde beginselen zijn ten eerste: het kanaal moet buiten de politiek staan; ten tweede: Egypte moet een belangrijk aandeel hebben in de opbrengst van het kanaal; ten derde: het kanaal dient effectief te worden beheerd; ten vierde: de soevereiniteit van Egypte dient te worden gerespecteerd. Aan een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van zes of zeven mogend heden zal worden opgedragen de door de conferentie te nemen besluiten ter kennis te brengen van kolonel Nasser. Algemeen wordt verwacht, dat Nasser de resolutie zal verwerpen, hoewel zij niet gesteld zal zijn in de vorm van een ultimatum (de in Londen tot uitdrukking gebrachte visie der Amerikanen: „Op deze manier doen wjj geen zaken"). Ook zal deze commissie met Nasser in onderhandeling moe ten treden waarna zjj verslag zal uitbrengen aan de conferentie, die dan dus opnieuw moet worden bijeengeroepen. wereld, zodat hij misschien onder druk hiervan zal besluiten water in de wijn te doen en in onderhandeling te treden met de commissie van zeven. Men hoopt nog altijd de Sovjet-Unie enigermate tot steun te kunnen bewegen, daar Sovjet-Rusland in haar aan de Turkse regering gerichte nota van 24 september 1946 onder meer de mening tot uitdrukking bracht „dat zulke inter nationale waterwegen (als het Suez kanaal) dienen te worden gesteld onder internationale controle, waaraan moet worden deelgenomen door de meest be langhebbende mogendheden". En indien Egypte nu eens zou blijven weigeren In politieke kringen te Londen vraagt men zioh af, hoe de resolutie in een daad kan worden omgezet, indien Nasser blijft weigeren haar te aanvaarden, daar hij haar in strijd acnt met Egyptes soeve reiniteit. Geweld wil men niet gebruiken en evenmin wil men Egypte een ultima tum stellen daar een ultimatum meestal aan wapengeweld voorafgaat. Hoewel net dus geenszins duidelijk is, hoe Egypte zonder krachtsvertoon er toe bewogen kan worden internationalisatie van het Suezkanaal te aanvaarden, is de redenatie, dat door de aanbieding der resolutie Nasser zich geconfronteerd ziet met de officieel geformuleerde en be krachtigde opinie van een groot deel der Tijd winnen. Er is één land, dat nog altijd rekening houdt met de noodzakelijkheid wapen geweld toe te passen: Groot-Brittannië. Tijdens zijn rede van j.l. zaterdag sprak Selwyn Lloyd de hoop uit, dat het con flict op vreedzame wijze tot oplossing zal worden gebracht, doch hij voegde daar tevens de waarschuwing aan toe: „Zo wel de Britse regering als het Britse volk zijn niet erg gestel'd op wapengeweld. Als natie is het Britse volk altijd moei lijk tot toorn te bewegen maar als het duidelijk is, dat onze vitale belangen be dreigd worden, houden wij vastberaden stand, hoe groot de overmacht ook moge zijn". Inmiddels is kolonel Ali Sabry, Nas sers vertrouwensman, buitengewoon ac tief met pogingen verschillende delega ties, waaronder die van Sovjet-Rusland, India en Indonesië, te beïnvloeden. Gis teren voerde hij lange besprekingen met Sjepilof en Abdoelgani, de leider der In donesische delegatie Men is in Indonesische kringen teleur gesteld, dat Poster Dulles, daarin ge steund door Selwyn Lloyd en Pineau, tracht de conferentie tot een spoedig einde te brengen. Indonesië is er, evenals de Sovjet-Unie en Egypte, op uit, tijd te winnen, daar het er van overtuigd is, dat als Nasser slechts gelegenheid krijgt „zich in de wereldopinie in te graven" het voor het Westen onmogelijk zal blijken voldoen de steun te verkrijgen voor zijn eis tot internationalisering van het Suezkanaal. Officieel hebben de Indonesiërs van hun bedoeling Nasser tijd te gunnen niets doen blijken, daar zij als reden voor hun teleurstelling opgeven, dat zij Egypte meer toegankelijk willen maken voor de idee van enige vorm van internationale controle op het Suezkanaal. 9 Slot op pag. 2 Onderzoek naar pamfletten „JAVAANS IMPERIALISME?" De Indonesische politie heeft zater dag een onderzoek ingesteld naar de verspreiding van pamfletten in de hoofdstad, waarin de P.N.I. beschul digd wordt van het voeren van een politiek, die het vestigen van een „Ja vaans imperialisme" in Indonesië be oogt. De pamfletten waren ondertekend door het „Soedanese Jeugd Front" en bevat ten' ook ..vernederende woorden jegens de persoon van president Soekarno". In zijn rede op de Indonesische On afhankelijkheidsdag zei de president, dat de betrekkingen tussen de centrale regering en de provincies „nog niet zijn, zoals zij zouden moeten zijn". Mevrouw Eleanor Roosevelt is na de Democratische Conventie in Chicago naar Nederland gekomen voor een driedaags bezoek in ge zelschap van haar beide kleinzoons Haven en John. die wij hier in haar gezelschap zien bij haar aankomst in Amsterdam. 10 september pleidooi van mevr. Bonman De openbare aanklager, Joesoef Soewondo, heeft voor het Landgerecht te Djakarta in de zaak-Schmidt vandaag 15 jaar gevangenisstraf geëist tegen de Nederlander Schmidt. Hij zei te geloven, dat het eerste punt van de tenlaste legging steunverlening aan de vijand in oorlogstijd niet was bewezen, doch dat hij het tweede punt inzake „opstand" bewezen achtte. Mevr. Bouman, zijn verdedigster, zal op 10 september haar pleidooi houden. H. C. J. G. Schmidt, afkomstig uit Ne- derweert, gewezen kapitein van het KNIL, was na zijn pensionering in 1951 eerst beheerder van een mess van de Garoeda, vervolgens werkzaam bij de makelaarsfirma Fenis in Bandoeng. Hij werd op 18 december 1953 gearresteerd door de Bandoengse politie, toen hij op zijn bromfiets op weg was van huis naar zijn kantoor. Als redenen voor zijn arrestatie wer den in het proces-verbaal van de Ban doengse politie (inspecteur Endoeh) opgegeven, dat de politie van een niet genoemde helper de inlichting had ge kregen, dat hij leider van een bende was, dat de politie vervolgens door infiltratie in zijn huis te weten kwam, dat hij anti-Indonesisch was, dat met het oog op het nog niet opgelost zijn van de 17 oktober-affaire (de twist tussen twee groepen in het Indone sische leger, die op 17 oktober 1952 aanleiding gaf tot moeilijkheden) het wenselijk leek hem te arresteren, daar het complot, dat onder zijn lei ding zou staan, elk ogenblik tot actie kon overgaan. Op 9 september 1954 begon het proces tegen beklaagde, die toen 51 jaar was. Van de 30 getuigen, die de politie na zijn arrestatie verhoorde, zijn de „kroon- Een triest beeld van vervlogen hoop. De tenten en banken, die bij de mijnramp in Marcinelle waren neergezet voor de honderden wach tenden zijn thans verlaten. Een dramatisch bewijs, dat de hoop op het vinden van overlevenden is op gegeven. Alweer zijn in het afgelopen week einde talrijke verkeersongelukken ge beurd. waarvan meerdere met dodelijke afloop. Zowel zaterdag als zondag is in Utrecht een dodelijk verkeersongeval gebeurd. Zaterdagavond is in de van der Bosstraat een 14-jarige jongen A. J. Olt- huis uit de van Lennepstraat door een groentewagen met paard overreden en gedood. De jongen stond op het lamoen van de wagen, toen de bestuurder, die er naast liep, het voertuig keerde. De jon gen viel er af. tussen het paard en de wagen, en kreeg een der wielen over het lichaam: aan inwendige bloedingen is hij ter plaatse overleden. Zondagavond is een motorrijder, de 28-jarige rijinstructeur A. van Kessel, op de Amsterdamse straatweg in volle vaart tegen een taxi gereden en enkele uren later in het Stads- en Academisch Ziekenhuis overleden. Zijn echtgenote, die achterop zat brak een arm en een been en is evenals de motorrijder naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis vervoerd. De in de richting van de binnenstad rijdende taxi, bestuurd door de 48-jarige J van Vliet zou een zijstraat inrijden, doch nam een zeer ruime bocht waarop de motorrijder die van de andere kant kwam, vermoedelijk niet heeft gerekend In grote vaart reed hij 'egen de taxi Met zijn duopassagiere smakte hij tegen de straat. In het ziekenhuis bleek zijn borstkas te zijn ingedrukt. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over een, zijn de ?8- jarige motorrijder Louis Voets en de 19- jarige duo-passagiere Lenie Schot om het leven gekomen, doordat zij tegen een boom zyn gereden op de rijksweg Hal- steren-Bergen op Zoom. Beide slacht offers woonden in Tholen. De motorrij der was op slag dood, de duozitster overleed kort na het ongeval. Het mo torrijwiel vloog na de botsing in brand. Zondagmorgen omstreeks vier uur is een motor, waarop twee personen uit Oude Pekela zich naar Friesland bega ven om daar de dag met vissen door te brengen, te Emelte bij Assen uit de bocht gevlogen en tegen een boom te recht gekomen. De bestuurder iemand uit Oude Pekela, brak daarbij het bo venbeen, liep een hersenschudding op en kneusde een pols. Zijn duopassagier, de 16-jarige fabrieksarbeider D. Kruize kwam met het hoofd tegen de boom te recht. Enige tijd na het ongeval wer den de beide gewonden gevonden en naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen overgebracht. Kruize overleed enige uren na aankomst aldaar aan de bekomen verwondingen. Op de Rijksweg Amersfoort-Apeldoorn is ter hoogte van de Palmpol in Ter- schuur een ernstig ongeluk gebeurd. Toen een 18-jarige wielrijder uit Rot terdam de drukke verkeersweg wilde oversteken verleende hij geen voorrang aan een naderende bestelauto. Hij werd gegrepen en was op slag dood. getuigen" dezelfde als in de zaak tegen wijlen de heer Jungschlager, namelijk Tomasoa, Manoch, Harris bin Soehaemi. Begin 1956 is een aantal uit Nederland overgekomen getuigen a décharge ge hoord. De openbare aanklager vroeg aftrek van voorarrest. Er was voor deze 55ste zitting in de zaak-Schmidt opvallend weinig belang stelling. Beklaagde hoorde kalm de eis van de openbare aanklager aan aan het slot van het requisitoir, dat twee uur in beslag nam. De openbare aanklager, Joesoef Soe wondo, achtte gelijk hierboven ge meld Schmidt schuldig aan het sub sidiair ten laste gelegde: opstand en het lid zijn van een opstandige bewe ging. Hij meende, dat uit getuigenverkla ringen voldoende was bewezen, dat een subversieve organisatie, onder de naam „Nederlands-Indonesische Gue rilla Organisatie" (Nigo), in west-Java bestond en dat deze organisatie de op standige activiteiten van de beweging van kapitein Westerling, die in januari 1950 een aanval op Bandoeng deed, voortzette. Hij achtte bewezen, dat be klaagde operatief leider was van de Ni- go, „die door wijlen Leon Jungschlager geleid werd". In zijn requisitoir in de zaak Schmidt zei de openbare aanklager, Soewondo, dat de verklaring van de getuigen a charge misschien tamelijk ongeloofwaar dig schenen, doch hij voegde hieraan toe, dat illegale organisaties aldus werk ten. Hij verwees naar een vraaggesprek van de Nederlandsekap itein A. L. Fran ken in een der Haagse bladen als be wijs. dat Nederlandse militairen in In donesië inderdaad de „Daroel Islam" hadden gesteund. Voorts verklaarde hij, dat de verkla ringen van de getuigen a decharge dik wijls minder betrouwbaar waren ge weest. Hij noemde getuige Prins een „fantast". Wat betreft de beschuldigingen van getuigen, dat zij door de politie mis handeld waren, rei Soewondo, dat deze getuigen mogelijk „van een mug een olifant hadden sremaakt". Hij r.ei dat hü de beschuldigingen, dat de politie o-etvio-en had mishandeld, niet kon ge loven. Soewondo verklaarde, dat hij bil het vaststellen van zijn eis in overweging had genomen, dat Schmidt een officier van het Nederlands leger was geweest, dat hij de opdrachten van wijlen Jungschlager had uitgevoerd en dat hij behoorde tot de groen Med«vianders die niet konden instemmen met de over dracht van de soevereiniteit van het voormalige Neder!ands-Indië aan de Indonesische Republiek.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1