K.V. P. vertrouwt prof. Lieftinck niet nieuwe opzet van Negen landen gisteren in Londen achter liet plan van Foster Dulles WEERBERICHT Teleurstellende rede van de Sovjetrussische minister van Buitenlandse ZakenSjepilof Prof. Romme houdt krijgsraad Kefauver gisteren gekozen als kandidaat vice-presidentschap 95ste Jaargang ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 No. 28912 (Van onze Londense correspondent.) De Sovjetrussische regering erkent ten volle Nassers recht het Suez- kanaal te naasten en verzet zich daarom tegen de voorstellen van Foster Dulles tot internationalisering van het kanaal. Om tot een oplossing te geraken van het huidige conflict steunt zij Nassers voorstel om een con ferentie, van 45 mogendheden bijeen te roepen. Deze conferentie kan worden voorbereid door een commissie, samengesteld uit vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten, Sovjet-Rusland, India en Egypte. Dit was de kern der rede, die Sjepilof, de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, gistermiddag in Londen gehouden heeft. Na de hoog gespannen verwachtingen, die door de kracht der redelijkheid van Dulles' rede waren gewekt, was deze rede een grote teleurstelling. Het moet vrijwel onmogelijk worden geacht, dat de conferentie tot een min of meer eens gezinde beslissing zal kunnen komen. Evenwel: er is nog hoop. Een woord voerder van het Foreign Office (Britse ministefie van Buitenlandse Zaken) gaf althans als commentaar: „Als Sjepilof het plan van Foster Dulles ver worpen heeft, was zijn toon toch niet vijandig. Wij blijven nog hoop koesteren, dat de conferentie zal slagen." die de jonge nationalistische staten van het Midden- en Verre Oosten wel als muziek in de oren moet hebben geklon ken. Bijzonder braaf Toch is er nog hoop Pineau, de Franse vertegenwoordiger, was van oordeel, „dat Sjepilof de deur op een kier had laten staan" en de Amerikanen vonden „dat er nog enige j ruimte tot manoeuvreren was overgela- ten". Sjepilof waarschuwde de Westerse mogendheden, dat „elke poging Egypte. I of welke mogendheid dan ook. met kracht van wapenen zyn wil op te leg- gen de vrede in het Midden-Oosten zou verbreken. Dit conflict van locale aard zou zich gemakkelijk kunnen uitbreiden over het gehele Nabije en Midden-Oos ten en misschien zelfs daarbuiten". Het Suez-kanaal, aldus Sjepilof, is door Egyptische arbeiders op Egyptisch grondgebied gebouwd en werd beheerd door een Egyptische maatschappij. Als soevereine staat had Egypte het recht het Suezkanaal te naasten, zoals Groot- Brittannië kolen en staal en Frankrijk zijn gas en elektriciteit genationaliseerd hebben, zonder zich te storen aan het feit. dat er ook buitenlandse aandeel houders waren. Tevens echter - en dit geeft reden tot hoop - erkende Sjepilof het grote belang van het Suezkanaal speciaal voor Enge land en West-Europa, zodat ook hij een internationale garantie van de vrije doorvaart gewenst achtte. Deze garantie moet echter ten volle rekening houden met Egyptes soevereine rechten en moet daarom geschieden in een vorm. die voor Egypte aanvaardbaar is. Met pro fessorale zwaarwichtigheid gaf Sjepilof, die vanwege zijn knappe gezicht en massale postuur, zich de bijnaam „de mooie jongen van het Kremlin" verwor ven heeft, een uiteenzetting over de doeleinden der Sovjetrussische politiek, Oudste twee Prinsessen naar Griekenland Gasten op Vorstentrip De Griekse Koninklijke familie heeft, evenals twee jaar geleden, een groot aantal vorstelijke personen uit Europa, bij wie ook de Nederlandse Koninklijke familie, uitgenodigd voor een vakantie verblijf in Griekenland. De gasten zul len in deze vakantieweek van 19 tot 27 augustus voornamelijk op het eiland Korfoe verblijven. Ditmaal zullen alleen de oudste twee Prinsessen van de Nederlandse Konink lijke familie aan de uitnodiging gevolg geven. Zij worden door de Prins naar Venetië begeleid, waar zij zich vanmid dag zullen inschepen. De Prins zal daar na naar Soestdjjk terugkeren. Gemeentelening Leiden ver overtekend Van de gisteren opengestelde gelegen heid tot inschrijving op de obligatie lening der gemeente Leiden is een dus danig gebruik gemaakt, dat de lening verre is overtekend. Van een toewijzingspercentage was hedenmorgen nog niets bekend. Wel staat vast dat op de inschrij vingen een belangrijke reductie zal moe ten worden toegepast. Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog overwegend krach tige en langs de Waddenkust storm achtige. later geleidelijk afnemende zuidwestelijke wind. Enkele buien maar ook plaatselijk opklaringen. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 AUGUSTUS Zon op: 5.32 uur: onder: 19.58 uur. Maan op: 18.39 uur; onder: 3,27 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 2.02 en te 14.40 uur. (20/8: 2.38 en 15.14 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel .Namens de Sovjetrussische regering wil ik met nadruk verklaren, dat de Sovjet-Unie geen enkel privilege of spe ciaal voordeel zoekt in het Midden- of Nabije Oosten. Wij beschikken over tal rijke hulpbronnen en verlangen geen concessies in de Oosterse landen of een aandeel in de materiële winsten, daar zulke bedoelingen in strijd zijn met de aard van onze sociale structuur. Nog zeer onlangs hebben wij Perzië, zonder tegenprestatie te verlangen, de conces sie teruggegeven, die wij in dat land hadden. De Sovjet-Unie heeft het nim mer als toelaatbaar erkend, dat geschil punten van economische aard door wa pengeweld worden beslecht. En altijd heeft zij met kracht veroordeeld, dat voorwaarden, die inbreuk pleegden op de souvereine rechten van naties, aan andere landen worden opgedrongen". Het. Kremlin deed zich in deze rede dus wel bijzonder braaf voor. Hoewel Sjepilof zich geheel aan Egyp tes zijde schaarde, scheen hij toch op één punt Egyptes houding te laken, daar hij als eis stelde, dat „in overeenstem ming met de conventie van Constanti- nopel het Suezkanaal nimmer het to neel van militaire operaties mag zijn en nimmer aan een blokkade mag worden onderworpen". Men kan hieruit de con- Onassis in het krijt tegen Nasser? (Van onze Parijse correspondent) De Griekse reder en petroleummagnaat Onassis, die zijn hoofdbureaus in Monaco heeft gevestigd en als de rijkste man ter wereld wordt beschouwd, zou, volgens doorgaans betrouwbare bron, bereid zyn actief tegen kolonel Nasser van Egypte in het strijdperk te treden. Volgens die inlichtingen zou Onassis hebben aange boden de aanleg van een pijpleiding te bekostigen waardoor de Rode en de Mid dellandse Zee met elkaar verbonden zouden kunnen worden. Door middel van (Onassis') tankboten zou de petroleum worden aangevoerd en later getransporteerd naar de raffina derijen. Onassis heeft verklaard, dat deze oplossing de enige doelmatige te genzet van het Westen zou zijn, na Nassers eenzijdige nationalisatiebesluit van het Suezkanaal. clusie trekken, dat dus ook de blokkade, die door Egypte tegen Israëlische sche pen wordt toegepast, moet worden opge heven. Kritiek op onderdelen Negen landen lieten gisteren hun oor deel over de door Foster Dulles gedane voorstellen horen. Behalve de Sovjet- Unie waren dit Frankrijk, Noorwegen, Duitsland, Nieuw-Zeeland, Japan, Dene marken, Turkije, Spanje en Perzië, die zich allen met het plan konden vereni gen, zij het ook dat sommigen op enke le onderdelen kritiek hadden. Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Za ken, stelde voor, dat het Suezkanaal en zijn installaties als Egyptisch eigendom erkend zouden worden, doch dat de be drijfsvoering zou worden opgedragen aan een internationale bestuursraad, waarin ook Egypte zitting zou hebben. Zeer waarschijnlijk zal in de zitting van hedenmiddag minister Luns het woord vragen om het Nederlandse standpunt kenbaar te maken. O Slot op pag. 2 Geen algemeen enthousiasme Kabinet met of zonder K. V. P.-ministers? (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe opzet van prof. Lieftinck is: ministers van de P. v. d. A. en de KVP toch nog in een Kabinet op brede basis te verenigen, maar dan zonder voorafgaand overleg met de partijen over het regeringsprogram, de zetel verdeling en de personen die in het extra-parlementaire Kabinet zitting zouden krijgen. Geen verdere onderhandelingen dus. De partijen behoeven zich dan ook niet verantwoordelijk te gevoelen voor het optreden van de ministers die partijgenoten zijn. De vraag is nu of prof. Lieftinck kans van slagen heeft met de voorberei ding van een dergelijk Kabinet, waarin waarschijnlijk de meeste ministers zitting zouden hebben, die ook nu reeds deel uit maken van het Kabinet, aangevuld met enkele nieuwelingen zoals een minister uit de kring van de VVD, voor wiens optreden de VVD dan echter ook geen verantwoordelijkheid zou dragen. De achterdocht van de KVP wordt versterkt door de formulering van de opdracht: „het onderzoeken van de mogelijkheid tot het vormen van een Kabinet dat het vertrouwen van het Parlement zal kunnen verwerven". Wanneer dat vertrouwen verworven is, zou het immers parlementair zijn. Blijkens de bijeenkomst van de KVP- fractie (ook de AR-fractie komt bjj- een) zal de nieuwe hulp-actie van prof. Lieftinck niet kunnen rekenen op aller enthousiaste medewerking. Veldmaarschalk Montgomery is gisteren in Nijmegen aangekomen en daar heeft de bevolking getoond haar befaamde bevrijder een warm hart toe te dragen. Naast de veld maarschalk in de auto burgemeester Hustinx van Nijmegen. Bromfietser reed tegen vrachtauto Gistermiddag omstreeks half zes reed de 23-jarige J. Rensen uit Pijnacker per bromfiets op de Rotterdamseweg in de richting van Overschie. Ongeveer een kilometer voor de Zwebh kwam hem een vrachtauto uit Gilze Rijen tegemoet. Door onopgehelderde oorzaak reed Ren sen tegen de vrachtauto op en bleef ern stig gewond op de weg liggen. In het gasthuis te Delft is hij aan zijn verwon dingen bezweken. Een hard hoofd In de kring van de KVP heeft men er een hard hoofd in dat prof. Lieftinck zal slagen. Sommigen merken op dat met de nieuwe opzet prof. Lieftinck de P. v. d. A. precies haar zin zou krijgen en dat, tegen de zin van de KVP, de bevordering van de bezitsvorming beperkt zou blij ven. Men weet ech'ter niet wat er in het regeringsprogram van prof. Lieftinck over de bezitsvorming is vermeld. Het is zeer waarschijnlijk dat dit punt een nieuwe tegemoetkoming van de P. v. d. A. inhoudt, waarover dr. Drees en mr. Burger donderdagavond met prof. Lief tinck hetoben geconfereerd. Die tegemoet koming zou prof. Lieftinck dan aanlei ding hebben gegeven de volgende mor gen aan de Koningin mee te delen dat hij een nieuwe opzet wil proberen, in de verwachting dat KVP-ers niet zullen weigeren in een extra-parlementair Kabinet zitting te nemen als op het ge bied van de bezitsvorming heel ver, zij het niet geheel, aan de verlangens van de KVP is tegemoetgekomen. De tegemoetkoming zou hierin bestaan dat de P. v. d. A. akkoord wil gaan met de vermelding in het program van ver dere maatregelen in de sfeer van de onderneming ter bevordering van de bezitsvorming. Reeds eerder was de P. v. De orkaan ..Betsy" heeft óp het eiland Porto Rico voor miljoenen dollars schade aangericht en zoveel woningen vernielddat 20JOOO Por- toricanen dakloos werden. De.foto toont een straat in het stadje Yabacoawaar de storm zijn visite kaartje achterliet. d. A. daartoe bereid, maar die bereid verklaring werd teruggenomen en ver wezen naar „onderzoek van de mogelijk heid" toen prof. Romme nog meer wilde dan waarmee hij zich aanvankelijk tegenover prof. Lieftinck tevreden had verklaard. Bezitsvorming In het communiqué over de misluk king van zyn bemiddelingspoging tus sen de KVP en de P. v. d. A. over de bezitsvorming, heeft prof. Lieftinck geconstateerd dat beide partijen het eens waren over verdere maatregelen tot bevordering van de bezitsvorming in de sfeer van de onderneming. Daar op zal hy dus zijn regeringsprogram hebben gebaseerd. Andere maatregelen voor de bezitsvorming zullen worden onderzocht. De KVP krijgt dan eigen lijk geheel wat zy verlangt. Dr. Drees is waarschijnlijk met het nieuwe plan van prof. Lieftinck ak koord gegaan omdat er dan geen onderhandelingen meer zullen worden gevoerd over de rest van het regerings program, waarvan de financiële pun ten nog moeilijkheden zouden kunnen opleveren, en ook niet over de zetel verdeling. Dat laatste is voor de KVP niet prettig. Besprekingen De Democratische partijconventie Hij verivierf zich als Senator bekendheid door de bestrijding van het bendewezen Senator Estes Kefauver is yrydag op de conventie van de Democratische partij in de Ver. Staten geko^eh als kandidaat voor het vice-presidentschap. Kefauver kreeg voor het eerst bekendheid als bestrijder van het bendewezen en wel in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Senaatscommissie voor het onderzoek naar misdaden. De werkzaamheden van deze commissie werden door de televisie uitgezonden. Kefauver stamt van Franse Hugenoten af. Zijn vrouw, wier meisjesnaam Nancy Piggott luidt, is geboren in Glasgow. Het echtpaar heeft vier kinderen. Kefauver, een lange, magere man, is vroeger advocaat in Tennessee geweest. Hy staat bekend als iemand, die zjjn aanhangers voor zich inneemt met een vriendelijke glimlach en een treurig gezicht. Voor hy in 1948 tot lid van de Senaat werd gekozen, was hij tien jaar lang lid van het Huls van Afgevaardigden. In 1952 trachtte hy Democratisch kandidaat voor het presi dentschap te worden, maar hy moest het toen afleggen tegen Stevenson, wiens eventuele plaatsvervanger hij nu geworden is voor het geval, dat deze tot pre sident zou worden gekozen. Kefauver heeft een vooruitstrevende, liberale visie op politiek gebied. Hy staat achter Stevensons programma op buitenlands gebied, maar is voorstander van het voeren van een krachtiger politiek inzake het tere punt van de rassenscheiding. Truman plaatst zich thans geheel achter Stevenson „Het zal een felle strijd worden, doch wij kunnen hem winnen", aldus heeft ex-president Truman in een toespraak tot de partij conventie gezegd. Het is mogelijk, dat prof. Lieftinck een Kabinet voorbereidt zonder minis ters uit de kring van de KVP, want gisteren is reeds geschreven dat prof. Lieftinck zijn nieuwe taak zo opvat, dat zijn onderzoek zich „in de eerste plaats" zal richten op de mogelijkheid van een breed samengesteld Kabinet (waarin dus ministers zowel van de P. v. d. A. als van de KVP zitting zou den hebben). Maar als dat onmogelijk is, wil hy blijkbaar ook de mogelijk heid onderzoeken van een extra-par lementair Kabinet zonder KVP-minis- ters. Gistermiddag heeft prof. Lieftinck achtereenvolgens mr. Burger, de fractie- i leider van de P. v. d. A., prof. Romme van de KVP, prof. Zijlstra van de AR en de heer Korthals van de WD ont vangen. 's Avonds ontving 'hij de heer Tilanus, fractieleider van de CHU. Hij j informeerde of zij instemden met zijn plan van een extra-parlementair Kabi net en deelde mee niet hun oordeel te vragen over de zetelverdeling in het nieuwe Kabinet. Dat oordeel zou hij wel vragen aan de aan te zoeken ministers, die hij vrij zou laten de leider van hun Kamerfractie te raadplegen alvorens al of niet een ministersportefeuille te aan vaarden. Vandaag wil prof. Lieftinck antwoord van de fractieleiders of zij ak koord gaan met een extra-parlementair Kabinet. Met deze opzet zou de KVP wel eens kunnen twijfelen of er werke lijk sprake is van een extra-parlementair Kabinet. Om die reden zou de KVP niet welwillend kunnen staan tegenover de poging van prof. Lieftinck, omdat er in werkelijkheid zou worden gepoogd een parlementair Kabinet te vormen zonder dat de partijen in de laa'tste fases van de Kabinetsformatie mogen meespreken. Truman kwam terug van zijn vroegere verklaring, dat Stevenson niet genoeg BURGEMEESTER VAN DORDRECHT DANKT VÖHRINGEN De burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen, heeft zijn collega van Vöhringen schriftelijk zijn grote erkentelijkheid betuigd voor de wijze, waarop het gemeentebestuur en de bevolking de passagiers van de daar dinsdagavond verongelukte bus uit Zwijndrecht tegemoet zijn getreden. De begrafenis van de uit Dordrecht en Dubbeldam afkomstige slachtoffers van het ongeluk is bepaald op maandag. „vechter" zou zijn om Eisenhower te kunnen verslaan. „Een man, die in staat was deze con ventie op deze wijze voor zich te win nen, moet ook de republikeinen kunnen verslaan", aldus Truman, die Steven son zijn volledige steun toezegde. Omtrent de aanwijzing van Senator Kefauver als kandidaat voor het vice- presidentschap zei Truman: „Hij zal Ste venson op bekwame en doelmatige wijze steunen. Zijn aanwijzing betekent een geduchte versterking van de Democra tische kansen". Truman viel de Republikeinen aan, zeggend dat de Republikeinse politiek heeft geleid tot een „voortdurende ver mindering van ons gezag in het buiten land". Slot op pag. 2 aillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Nieuw vervolgverhaal „Het verdwenen manuscript"" In ons nieuwe vervolgverhaal maken de lezers kennis met een merkwaardige speurdersfiguur dr. Will Fox. Deze hoogstbegaafde, nog jonge, man, die gemakkelijk een briljant wetenschapsman had kunnen wor den hy is dr. in de archeologie heeft, nadat hij uit de oorlog terugkeerde, een leven van avon- tuui verkozen boven dat van een studiemens. Hij valt van de ene merkwaar dige opdracht in de andere én dit maal zoekt hij naar verdwenen wetenschappelijke papieren, in verband waarmee hij aan het Gardameer vertoeft, zich in Parijs ophoudt en zelfs in een oud slot aan de rotsige kust van Bretagne belandt. Hij heeft een ietwat lichtzinnige inslag en vrouwen spelen steeds weer een rol in zijn leven. Onze lezers wacht een boeiend verhaal met een geheel eigen sfeer. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllll^ LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 6705» Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1