DE MENSHEID DRINKT DAGELIJKS RUIM 100 MILJOEN LITER KOFFIE ZATERDAG 18 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Arabische geiten en herders de bruine drank ontdekten Miljoenen mensen verdienen in de koffie hun dagelijks brood: op de plantages, in de havens, aan boord der vracht schepen, in pakhuizen, in kof fiebranderijen, in winkels en koffiehuizen. Miljoenen huis moeders zetten dagelijks een of meer kopjes koffieen geen kopje koffie smaakt zo goed als dat bij Moeder de Vrouw thuis! ALDV, een jonge geitenhoeder, K bespeurde eens dat zün geiten erg opgewonden waren. Zij dartelden op de helling van de heuvel, waar Kal- dl haar liet grazen, en waren veel be weeglijker dan gewoonlijk. De herder sloeg de dieren eens extra-goed gade en kwam tot de slotsom, dat de opge wondenheid groter werd naarmate de dieren meer vraten van de bessen van een struik, die hij nooit eerder gezien had. Kaldi proefde van de bessen. Zij smaakten, vond hij, wel bitter, maar toch ook verfrissend. Hij vertelde over zijn ontdekking aan een toevallig voorbij komend Mohammedaans pries ter. Deze man besloot, die „opwin dende" bessen eveneens te proberen als Verbod van tien dagen! Dit laatste was niet naar de zin van koning Karei II. I3ij zal de geschiede nis van Kair Bey van Mekka wel niet hebben gekend, maar niettemin be sloot hij om de koffiehuizen bü Ko ninklijk Decreet te sluiten. Die lokalen waren aldus heette het plaatsen, waar al te vrij gesproken werd. Stel lig zullen in die koffiehuisgesprekken wel eens harde noten zijn gekraakt over de koning en de regering, maar of het nu wel juist was (zoals het in het Decreet van 1675 staat), dat de koffiehuizen broeinesten waren van „verscheidene valse, boosaardige en schandalige mededelingen tot schande van Zijner Majesteits Regering", dat mag toch stellig betwijfeld worden. Doch hoe dit zij. het verzet tegen 's ko- njngs Koffiehuisdecreet was zo hevig, een neger-noojaman uit de bel- gische Congo geeft een westerse koffieplanter goede raad. een schatting gemaakt en kwamen tot de slotsom, dat op het ogenblik in to taal op aarde dagelijks meer dan hon derd miljoen liter koffie gedronken worden. En dat miljoenen mensen „in dienst van de Bruine Monarch" dage lijks in de koffie een goed stuk brood verdienen. Waarbij ze dan vaak weer een kopje koffie drinken! Door wetenschappelijke vindingen is de mens er in geslaagd, de kwaliteit van de koffie aanmerkelijk te verbe teren en dus het kopje koffie geuriger, pittiger, smakelijker te maken. Maar nergens ter wereld en ik heb in heel veel landen koffie gedronken smaakt het kopje koffie zo goed, zo gezellig als thuis, bü Moeder of bü Moeder de Vrouw. Charles Cooper. (NADRUK VERBODEN) TEGEN het einde der zestiende eeuw was het drinken van koffie in Ita lië reeds vrü algemeen. De Ita liaanse kooplieden van Venetië, Genua en Florence hadden in de havensteden van Klein-Azië koffie leren drinken en het was hun zo goed bevallen, dat zü de drank thuis hadden ingevoerd. De Oostenrükers, thans vermaarde koffiedrinkers geen stad ter we reld biedt zoveel verschil op het gebied van koffie als Wenen! leerden de „Bruine Monarch" pas een eeuw later kennen. Het verhaal van de zegevie rende intocht van „Prins Koffie" in Wenen is wel belangwekkend. De Tur ken. reeds toen overtuigde koffiedrin kers, waren in 1683 Oostenrük binnen gevallen en hadden het beleg voor Wenen geslagen. De kansen op behoud van de hoofdstad waren voor de Oos tenrükers vrijwel verkeken, toen het een soldaat. Kolschitsky geheten, gelukte om door de Turkse linies te sluipen en de komst van hulptroepen te be spoedigen. Wenen viel niet. dat het besluit binnen tien dagen werd ingetrokken. EEN koffiehuis in Londen is er, dat een extra-vermelding verdient. Ik bedoel Lloyd's Koffiehuis. Hier kwamen in de achttiende eeuw zowel de wissellopers der Londense bankiers als de assurantie-makelaars büeen. En in dat koffiehuis ontstond zowel de hedendaagse clearing van miljarden ia de wereldstad Londen als 's werelds grootste verzekeringscorporatie, Lloyd's of Londen, welke laatste nog heden ten dage in zijn naam herinnert aan zün koffiehuis-geboorte. Economisch-fi- nanciële betekenis heeft de koffieboon dus stellig ook gehad. Koffieplantages OMSTREEKS 1700 dronk men al om in Europa koffie. De Neder landers begonnen ln Oost-Indië koffieplantages aan te leggen. Frank- rük verscheen iets later aan de start. Pas omstreeks 1723 voerde Franse planters de koffiecultuur op Martinique in en weldra ook elders in West-Indië. Naarmate de jaren verstreken, kwa men er ook in andere landen rüke, winstgevende kloffieplantages: Haiti, San Domingo, Suriname, Jamaica, de Philippünen en Cuba werden tot kof fie producenten. In Brazilië, waar nu de meeste koffie wordt verbouwd, be gon de koffiecultuur in 1727. In dat jaar bracht een ondernemend man de eerste koffiestruik uit Frans-Guyana naar Para in Brazilië. Ruim veertig jaar later oogstten enige Capucüner- monniken als eersten een kleine hoe veelheid koffiebonen. Tot uitvoer kwam deze oogst niet. Pas in 1791 ge lukte het John Hopman, een rük koop man, om zün Braziliaanse koffieplan tages zoveel te doen opbrengen, dat hij begon met de export van koffie uit Brazilië naar Lissabon. Meer dan vüftig landen hebben in de loop der laatste twee eeuwen kof fie verbouwd. Behalve Brazilië moe ten ook Costa Rica, Colombia en, voor al, Oost-Afrika genoemd worden als succesvolle koffieproducenten. Pas in 1896 begon men, bü wüze van proef, in Oost-Afrika koffie te verbouwen. Thans is er alleen reeds in Kenya, Uganda en Tanganayika een opper vlakte van ongeveer 175.000 ha met koffie beplant. Sedert Arabische geiten en herders duizend jaar geleden de bruine drank en het geheim van de koffie ontdekten, is het verbruik van het tovervocht toegenomen als dat van weinig andere genotmiddelen. Deskundigen hebben Een der eerste koffiehuizen in West-Europa was dat van Lloyd in Londen. Hier kwamen de assura deurs bijeen en was de bakermat van 's werelds grootste verzeke ringscombinaties. Als men deze spotprent bekijktbegrijpt men toch wel. dat Koning Karei II niet al te gerust was op de praatjes, die in dit illustere koffiehuis van mond tot mond gingen. Er ontstonden evenwel complicaties. In de koffiehuizen van Mekka bleef het niet bü kopjes koffie. De gasten wilden ook zingen en danseressen zien. Deze wens was in strüd met de voor schriften van de Mohammedaanse gods. dienst. In 1511 kwam er een crisis. Kair Bey gelastte de sluiting van alle kof fiehuizen in Mekka. De Sultan van Cairo, machtiger dan Kair Bey, her riep het sluitingsedict, ja, hij liet Kair Bey zelf op wrede manier ter dood brengen, omdat hij, de Sultan, dol was op koffie en dus Kair Bey's optreden tegen des sultans geliefde drank in hoge mate ongepast vond. Jonge Kikoejoe's leren hier koffie te oogsten in hun Oostafrikaanse vaderland Kenya, Als beloning voor zün dappere daad kreeg Kolschitsky een paar honderd zakken buitgemaakte Turkse koffie ten geschenke. Hiermede begon hü het eerste Weense koffiehuis, een „oorlogs kind" dus in de ware zin des woord. Na deze Weense café-primeur werden vrij spoedig in vele Europese landen café's of koffiehuizen geopend. Engeland ontving de koffie en de koffiehuizen niet van het vasteland, Reizigers en zeelieden vertelden hun landgenoten daar over de koffie en zijn voortreffelüke eigenschappen. Te gen 1650 werd in Oxford het eerste koffiehuis geopend. Al spoedig ont stond er in die oude academiestad een tweede café. waaruit de Oxford Kof fie Club groeide, de voorloper van de later zo bekende Royal Society. De koffieboon heeft dus stellig een cul turele functie vervuld in West-Europa. Het eerste koffiehuis in Londen ont stond in 1652. Het was een Dalmatiër. Pasque Rosee geheten, die het opende. Evenals op het vasteland genoten de koffiehuizen in Londen al spoedig een grote mate van populairteit. Om streeks 1700 telde Londen reeds meer dan duizend koffiehuizen. De mensen kwamen daar büeen niet alleen om koffie te drinken, maar ook om te praten en nieuws te vernemen. (Bijzondere medewerking) anti-slaapmiddel, omdat hü wel eens indutte, terwül hü zün gebeden sprak. Hü droogde de bessen, kookte ze ver volgens in water, en dronk toen van het brouwsel. Hü was dus de eerste mens, die ooit „een kopje koffie" zette. Al thans, dat beweert dit verhaal. Kaffee, Weib und Gehang U weet, dat het een Mohammedaan verboden is om wijn of andere alcoho lische dranken te drinken. Spoedig na Kaldi's ontdekking werd koffie een gevraagd vervangingsmiddel voor wün bü de Arabieren. KOFFIE is een heel bijzonder vocht. Wie er eenmaal kennis mee heeft gemaakt, wordt als regel tot een trouwe volgeling(e) van de „Bruine Monarch", zoals een dichterlijke Oostenrijker de koffie bestempelde. Men mene echter niet, dat een kopje koffie altijd zo gevraagd en populair is geweest als tegenwoordig alom op aarde het geval is. In voor bije eeuwen trachtten vorsten en priesters meer dan eens om de „Bruine Monarch" te onderdruk ken en zijn aanhangers te straffen. Heel moeilijk is het om te zeggen, wanneer de drinkbaarheid en smakelijkheid van de koffie het eerst werden ontdekt. Er zijn op dit punt tal van verhalen en legenden in omloop. Zij zijn als regel boeiend en bekoorlijk, doch historisch niet te bewijzen. De historisch meest aanvaardbare legende plaatst de ontdekking in Arabië in de negende eeuw onzer jaartelling.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 14