Bloemencorso's in Wassenaar en Katwijk trokken duizenden kijkers Gladiolende nieuwe hoofdsoort Regen en wind deden mislukte aanvallen op bloemenpracht Auto slipte op spiegelgladde Laan van N.O. Einde te Voorburg Natte zomer baart ernstige zorgen voor de teelt Hollandse gladiolen bloeiden in San Reino VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 Kindergroep „Bloemenbruiloft" verwierf ere-prijs der gemeente Katwijk De bloemencorso's, die gisteren door Wassenaar en Katwijk aan Zee trokken hebben het niet getroffen met het weer. In Wassenaar regende het flink toen de stoet om half drie van start ging en in Katwijk heeft men het evenmin droog gehouden, en bovendien had men daar nog al last van de vrij krachtige wind. die menige aanval deed op de keurige bloemenversieringen. Desondanks zijn beide corso's een succes geworden en duizenden hebben genoten van de prachtige wagens en de originele ideeën, die op vaak fantastische wijze waren uitgewerkt. Vooral voor het Katwijkse corso mag men respect hebben omdat de organisatie eerst veertien dagen geleden is begonnen. Wassenaars corso Aan het Wassenaarse corso werd me dewerking verleend door „Excelsior" en de Haagse Politie Muziekvereniging „Onderling Kunstgenot". Er waren veel meer deelnemers dan vorige jaren en ook de kinderen waren goed vertegen woordigd. zowel in groepen als indivi dueel. Aanvankelijk had men bepaald dat de kinderen niet mee zouden lopen, in verband met te vermijden grote ver moeidheid, maar aan deze bepaling is niet de hand gehouden. Het zou ook jammer geweest zijn, wanneer de kin deren met hun kleurig versierde wa gens niet in de stoet waren geweest, want er waren keurige groepen bij. Ook de personenauto's en praalwagens wa ren goed verzorgd. De Hawaiiangroep, gezeten in en op een personenauto was bijzonder aardig en viel dan ook terecht in de prijzen. Een zeer goed verzorgde personenauto was het bloemen atelier", waar bij de lijnen van de auto geaccentueerd werden door 6lingers rose en rode anjers. De Tuinbouwvereniging Wassenaar en omstreken kwam even eens met een personenauto, deze was versierd met gele dahlia's. Jammer dat de deelnemers er op moesten rekenen een regenbui te krij gen, zodat men in de stoet vele para plu's en plastiekregenjassen zag. Van de vele deelnemers willen wjj alleen nog noemen de groep „Griekenland dankt Nederland" en de wagen van het Rode Kruis. UITSLAGEN De uitslagen van dit corso luiden: Kindervoertuigen: 1. Harts; 2. Jetty de Neef. Kinderen lopend: 1. kinderen Knijnenburg, 2. Yvonne Admiraal. Kin- derfietsen: 1. Karla Takx, 2. W. West geest, 3. Louise v. d. Berg. Bokken-, pony-, ezelwagens: 1. kinderen Knij nenburg. 2. Floraliavereniging. Rijwielen en bromfietsen: 1. mej. v. Riel. Motor rijwielen en scooters: 1. A. B. Borsboom, Dogcars enz. 1. Comité Hulp aan Grie kenland. Verenigingen: 1. Rode Kruis, 2. Sportvereniging WIK. 3. Landelijke RU- vereniging. Luxe auto's, bestelwagens, vrachtwagens, wagens met paard: 1. J. J. Luiten mooiste van corso; 1. A. J. Duivenvoorden op 1 na mooiste, 1. Fa. v. Essen, Leiden op 2 na mooiste. 1. Huize Nieuw Rijksdorp op 3 na mooiste, 2e pr. Pepsv Cola. 3e. Tuinbouwver. Wassenaar en Omstreken, voorts diverse eervolle vermeldingen. Kolonel Warouw draagt commando over Op 21 augustus Een woordvoerder van het leger heeft heden aangekondigd, dat kolonel Wa rouw. de territoriale commandant van Oost-Indonesië ziin commando op 21 augustus aan zijn opvolger, kolonel Soenoeal. zal overdragen. Deze aankondiging volgde op de ver klaring van Warouw. dat hij zou weige ren het commando over te dragen, zo lang er nog geen overeenstemming was bereikt tussen de chef-staf van het le ger. generaal-majoor Nasoetion en de waarnemend chef-staf. kolonel Loebis en de voormalige militaire commandant van West-Java. kolonel Kawilarang. ten aanzien van het bevel van Kawilarang om de minister van Buitenlandse Za ken, Roeslan Abdoelgani, maandag j.l. aan te houden. De woordvoerder van het leger zei. dat Warouw deze verklaring had afgelegd, voordat hij van het legerhoofdkwartier de officiële toelichting over deze kwes tie had ontvangen. De woordvoerder zei, dat Nasoetion, Loebis en Kawilarang reeds overeenstemming hebben bereikt. Zoalsbekend is Warouw benoemd tot militair attaché in Peking. Voor hij naar zijn nieuwe post vertrekt, zal hij Soekarno vergezellen op zijn reis naar de Sovjet-Unie en de Chinese Volksre publiek. die 26 augustus begint. SCHOTSE DOMINEE WEIGERT KONINGIN TE ONTMOETEN Een Schots predikant heeft een uitno diging afgeslagen om Koningin Eliza beth van Engeland te begroeten tijdens haar bezoek aan het eiland Lewis op zaterdag a.s. omdat zij „de sabbath niet heiligde" door op zondag de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjef die de dominee „belijdende atheïsten" noemde officieel te ontvangen. Paraplu's en plastiekregenjassen waren helaas maar al te veel nodig in de corso's. (Pot» L.D./Van Vliet.) Katwijks corso Ondanks het slechte weer, is het Katwijkse avond corso, toch ook een succes geworden. Duizenden hebben de stoet gade geslagen en dat is wel de mooiste beloning geweest voor het corso-comité, dat in veertien dagen tijd de organisatie voor elkaar had en daarbij tientallen aanmeldingen kreeg. De leden van de jury hadden het niet gemakkelijk en zij moesten dan ook even langer tijd vragen, dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Langs de route klonken herhaaldelijk kreten van bewondering en telkens volgde een spontaan applaus bij het voorbij trekken. Ook de muziekkorpsen de Chr. Muziekvereniging „UNI" die de stoet opende, het CJMV Tambour- en Pijpercorps „DVS", het Tambour- en Pijpercorps „K. en G." uit Leiden en de muziekvereniging „Harmonie" uit Kat wijk aan den Rijn deden hun uiterste best en wisten ondanks het weer de goede stemming er bij de deelnemers en toeschouwers in te houden. De meeste verwondering verwierf wel de met prachtige rose anjers op gemaakte ponywagen van de kinderen van der Plas en Vingerling onder het motto „bloemenbruiloft": een keurig aangekleed bruidspaar met een bruidsjonker. Het mooie trouwkoetsje met de twaalfjarige L. Beuk uit Noord- wijk, in mooi livrei gestoken, als koet sier. leende zich ook zeer goed voor een arrangement. Het wekte dan ook geenszins verwondering, dat deze groep een eerste prijs verwierf en bovendien de ere-prijs. de wisselbeker van de gemeente Katwijk. Onder de praalwagens vielen in het bijzonder op: De wagen van W.S.V. „T.OP." te Noordwijk (Mr. dr. v. d. Berghstichting) met een eigen arran gement, en de aantrekkelijke praalwa gen van de gemeente Katwijk onder het motto „Spaart de plantsoenen": deze wagen verwierf bovendien de eerste prijs voor de meest originele verlichting. De wagen van de speeltuinvereniging „Het Witte Hekkwartier" was weliswaar niet al te rijk met bloemen getooid, doch zeer origineel en met zorg uitgevoerd: kinderen in een zandbak, en twee echte schommels trokken op de wagen in de stoet mee. In de groep personen auto's met en zonder reclame was de. wagen van de heer D. Schoonenberg opvallend door de goede kleurcombinatie en het prachtige bindwerk. In haar groep ver wierf de heer Schoonenberg de eerste prijs. De Katwijkse Taxi-ondernemin gen waren met 5 met keurige witte dah lia's versierde trouwauto's gekomen. Het geheel was bijzonder fijn. „Zo trouwen wij in Katwijk was het motto dat werd ge voerd. Aan deze groep werd de tweede prijs toegekend, in de afdeling luxe wagens. Ook de overige personenauto's stonden op hoog peil. Bijzonder origineel was ook de wagen van de heer K. F. Rom bouts onder het motto: .Hloemenprinses". De kleine Karen Rombouts die als bloemenprinses fungeerde was gezeten in een prachtige bloemenmand die bovendien op fraaie wijze met een schijnwerper werd ver licht. De heer Rombouts had zelf het arrangement en het bindwerk verzorgd In de groep personenwagens verwierf deze wagen de vierde prijs. UITSLAGEN De officiële uitslag was alsvolgtgroep praalwagens: 1. WSV ..TOP' uit Noord- wijk, 2. firma van Breenen. 3. gemeente Katwijk. Luxe-wagens: 1. D. Schoonen berg, 2. Katwijkse Taxi-ondernemingen, 3. G. van Duijn en 4. K F. Rombouts. 1. Kindergroepen: 1. Kinderen van der Pias-Vingerling. 2. WSV „Amicitia", 3. kindergroep Parlevliet. Individuelen: 1. no. 37, 2. no. 47. 3. no. 43. 4. no. 40 en 5. no. 35. Voorts werden nog eervolle vermel dingen toegekend aan Pepsi-Cola, praalwagen van „Hero", groep 1 van de WSV „Amicitia" De ere-prijs van het gehele corso: kinderen van der Pias- Vingerling. Prijzen voor verlichting: 1. praalwagen van de gemeente Katwijk. 2. praalwaeen van het Bouwbedrijf van der Bent. Eervolle vermelding voor de verlichting: W. C. Kruijt en WSV .Amicitia" groep 3. De officiële prijs uitreiking zal volgende week plaats vinden, waarschijnlijk op dinsdagavond in de „U-NI." Kerkelijk Leven Conferentie Navo-geestelijken gesloten RESOLUTIE SPREEKT DE HOOP OP VOORTGEZET CONTACT UIT De conferentie van Navo-geesteiyken, de afgelopen dagen in het protestants geestelijk centrum van de Nederlandse strijdkrachten te Huis ter Heide ge houden, is gistermiddag in de Ridder zaal te Den Haag besloten. Het gehele gezelschap katholieke, protestantse, Joods en islamitische vlootgeestelijken was daar aanwezig, samen met een groot aantal genodigden, o.w. de mi nister van Oorlog, ir. C. Staf, de Ame rikaanse staatssecretaris van Marine, de heer Charles A. Thomas en zijn Nederlandse collega vice-admlraal b. d. H. C. W. Moorman. Tijdens deze slui tingsplechtigheid werden enkele resolu ties. tijdens het congres genomen, voorgelezen. De eerste van deze resoluties drukten de dankbaarheid van de geestelijken uit voor de „zeer hartelijke ontvangst" in Nederland en voor de mogelijkheden, hen daarbij geboden, om wederzijds gevoelens van vriendschap en begrip te kweken. Als resultaat van deze eerste conferentie van deze aard konden de grote mogelijkheden van een dergelijke samenspraak worden vastgelegd. De ge delegeerden spraken dan ook de hoop uit, dat meer van dergelijke bijeenkom sten zullen worden gehouden. Men ver trouwde, dat de onderscheidene regerin gen daaraan zullen blijven meewerken, zodat de geest van deze conferenties zou kunnen doorwerken in de strijd krachten van de Navo. Voorgesteld werd voorts de secretaris voor een volgende conferentie te doen aanwijzen door de hoofdgeestelijken van het dan ontvangende land, alsmede van dat waar de voorgaande conferentie werd gehouden. In de zesde en laatste resolutie werd dank gebracht aan God en de bede uit gesproken. dat hij de Navo-geestelijken in staat zou stellen voort te gaan met de arbeid in ziin dienst voor het welztln van degenen, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd. Na afloop van de plechtige slotzitting werd in de Treveszaal een receptie ge houden. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Akersloot-Limmen J. Oskamp, vic. te Heemstede. Naar Vuren en Dalen A. A. Bos kand. te Middelburg. GEREF. KERKEN. Beroepen te Enschedé (3de pred.pl J. F Colenbrander te Apeldoorn. Te Bruchterveld P. Joosee, kand. te Goes. Aangenomen naar Ternaard G. D. Hanemaayer, kand. te Amersfoort. AMERIKAANSE PROTESTANTSE GEMEENTE IN DEN HAAG In Den Haag is een zelfstandige Amerikaanse protestantse gemeente in Engelse dame - met vakantie - omgekomen (Van onze Haagse redactie). Gistermorgen om 11 uur reed op de Laan van Nieuw Oosteinde, even voorbij de Potgieterslaan te Voorburg een per sonen-auto uit de richting Utrecht. Plotseling begon de wagen te slippen. Toen de bestuurder dat merkte wilde hij dit corrigeren door het stuur naar links te draaien. Toen dat niet hielp trachtte hij naar rechts bij te sturen, met het gevolg dat de wagen op het trottoir terecht kwam waar hij een kwartslag draaide, met de linkerachter zijde een boom raakte en tegen een stenen muurtje tot stilstand kwam. De bestuurder van de wagen, een Engelse aannemer, de 48-jarige C. Lunt, uit Warrington, stapte uit en keek achter in de wagen daar hij daeht dat er niets ernstigs aan de hand was. Toen hij slipte reed hij namelijk met een snelheid van 40 a 50 kilometer. Bij het uitstappen be merkte hij echter dat het linkerach- terportier was opengeslagen en zag hij zijn vrouw, de 27-jarige R. Lunt Foden, op de bodem van de wagen liggen met het hoofd naar buiten. Toen hij bemerkte dat zü uit de oren bloedde .tilde hij haar uit de wagen Een nieuw wereldrecord Tore Hansen, een vijftienjarige knaap uit Frederikstad in Noorwegen, heeft tij dens een jeugdfeest in Oslo het wereld record „jongleren met een voetbal" ge broken. Hij raakte de bal 16096 maal achterelkaar zonder dat deze op de grond kwam. Als hij moe werd in zijn benen, liet hij de bal even op zijn neus liggen. De vorige recordhouder was de Zweed Gunnar Gren, die het tot 4800 keer bracht en dan ook een van de best betaalde prof-voetballers van Italië werd. Wat de toekomst voor Gunnar, die voorlopig nog in een Jongenselftal te Frederikstad uitkomt, zal brengen, staat nog niet vast, maar in ieder geval wordt uit heel Scandinavië al naar zijn beeltenis en zijn levensgeschiedenis ge vraagd. het leven geroepen. Een hervormde Amerikaanse predikant zal zich in Den Haag vestigen en de zorg voor de ge meente op zich nemen. De diensten van deze nieuwe buitenlandse gemeente zullen aanvangen op de eerste zondag van september in de kapel van het Diaconessenhuis Bronovo. i(Van onze deskundige medewerker.) Men kende tot nog toe In het bloembotlenvak drie hoofdsoorten: hyacinten, tulpen en narcissen. Daarbij is zo langzamerhand de gladiolus als vierde hoofdsoort gekomen. De kwekerij en handel in dit artikel is de laatste jaren aanzienlijk toegenorrjen. Maar de gladiolus is een plant, die zon nodig heeft, en de zon-arme. regenrijke zomer, die we dit jaar genieten, doet weer ernstige zorgen rijzen omtrent de uitslagen van de teelt. De uitbreiding van de gladiolenteelt wordt het best aangetoond door de dorre cijfers. In 1952 bedroeg de totaal beplante oppervlakte 1700 ha. In 1956 is 2281 ha. opgeplant. Vergeleken met vorig jaar is er weer een uitbreiding van 4%. Nog sterker zouden deze cijfers spre ken wanneer wij beschikten over de gegevens van de vooroorlogse jaren. Maar een zeer sterke uitbreiding onder ging het met gladiolen beplante areaal in 1954. toen het van 1578 op 2006 bun der sprong, dus met 28% toenam. Voor een goed deel is deze uitbreiding te zoeken in de nieuwe teeltgebieden. Gladiolen vindt men in Brabant en Limburg, op de eilanden en in de Noordoostpolder. Daar worden vaak grote oppervlakten machinaal met gladiolen beplant. Het heette vroeger dat de gladiool een „makkelijke teelt" was, maar dat is niet zo. Mij moet er wel terdege zorg aan besteden. Dat komt echter wel eens in het gedrang bij de z.g. gemengde be drijven, de landbouwers die er een hoek gladiolen bijtelen omdat ze menen (of: hen door tè handige zakenlieden verteld is) dat dit een teelt is die goud op brengt Zij hebben het wel anders erva ren. Vele zijn de teleurstellingen ge weest. Want wanneer men zijn gladiolen-akker niet regelmatig bespuit, niet scherp toeziet op het schoonhouden van de akker en niet vooral let op de soortechtheid, is men de achterdeur uit. Opvallende uitbreiding In verschillende gladiolen-variëteiten is de uitbreiding zeer opvallend, in andere is echter een duidelijke terug gang te bemerken. De totale vooruitgang komt neer op 4 In 1956 werden verbouwd 1.151.110 Rijnlandse roeden met knollen, 445.780 RR met kralen (bollen van kleiner formaat). In 1955 bedroegen deze ge tallen respectievelijk 1.158.141 RR en 381.663 RR. Wanneer men nu de onlangs gepubli ceerde gladiolen-statistiek nagaat ziet men bepaalde uitlopers, b.v. RR knollen 1956 Aboe Hassan 4.791 Acca Laurentla 31.285 Alfr, Nobel 19.979 Hawaii 35.834 Joh. Strauss51.323 Lustige Witwe8.162 Mabel Violet 10931 Morning Kiss 32.325 Pactolus 14.528 Pride of Holland 3.421 Sans Souci 19.772 Spick and Span 16.990 Dit zijn enkele van de meest opval lende uitbreidingen. Er zijn er nog wel meer. Daarnaast worden echter de voortdurende schommelingen in het sor timent duidelijk aangegeven door de teruglopende tendenz van andere varië teiten, zoals: Eisenhower Hollands Glorie Hopmans Glorv Lavendel Dream Mansoer - Modern Times Nieuw Europa Paul Rubens Met name de teruggang van favorieten als Nieuw Europa en Sneeuwprinses valt hier op. Anderszijds is opvallend een op komst als van Sans Souci, en niet te ver geten Philippo's Memory (16.723 RR knollen en 10.762 RR kralen) en diverse andere variëteiten, waaromtrent vorig Jaar geen cijfers voorhanden waren. Men moet er daarbij rekening houden dat de verhouding knollen-kralen dit jaar iets gunstiger ligt voor de kralen, nl. 72-28 tegen vorig jaar 75-25. Tentoonstelling in San Remo Toch is kennelijk het beleid gericht op een uitbreiding van de gladiolen-export, die men op tweeërlei manieren wil be reiken: expansie van de export en ge zondmaking van de teelt, waarbij vooral ook de nadruk valt op het soortecht leveren. Dat deze tendenz bestaat bewijst de activiteit van de Nederlandse Gladio lus-vereniging, die het afgelopen weekend een indrukwekkende demon stratie hield In San Remo. Daar zyn (per vliegtuig naar Nice, verder per transportauto) 3000 gladiolen In 100 varletelten heengegaan en die zijn daar opgesteld in de 600 m2 grote zaal van het Casino. Tal van autoriteiten waren bij de opening tegenwoordig, die verricht werd door de consul- generaal der Nederlanden tc Genua de heer De Meester. Het bezoek aan deze tentoonstelling, welke gratis toegankelijk was. was zeer druk. Kwekers zowel als liefhebbers ga ven acte de présence, en talrijke contac ten zijn gelegd. en legde' haar op het wegdek waar i\ enige minuten later overleed. Waar schtynltjk Is ztj met het voorhoof tegen een obstakel In de wagen ge ■lagen. Voorin naast de bestuurder zat eq 11-jarig neefje uit Driebergen, t, reents daarvan de schoonvader van 6 bestuurder, de heer Foden. Links ach tcrin zat naast de overleden echtgenot, een 16-jarig nichtje dat een licht verwonding boven het linkeroog kreet Daarnaast zat de schoonmoeder van q bestuurder, die een zenuwschok krecj Het echtpaar, dat zijn vakantie ny een huurauto op het vasteland door! brengt, was op weg naar kennissen h Den Haag. Op de plaats van het ongeluk zij; reeds vele ongevallen voorgekomen. Al het geregend heeft is het daar spiege: glad. Men heeft de oorzaak hierva; tot dusver nog niet kunnen opsporen. Nederlander in Zweden in arrest VERDACHT VAN DIEFSTAL De Zweedse politie te Stockholm heel, op verdenking van diefstal, een Ne derlander gearresteerd. Hij zou eigen dommen. waaronder juwelen, foebeho rend aan de echtgenote van de Brits ambassadeur te Stockholm. Lad; Hankcy, hebben gestolen en he graven Drie jongens die dinsdag bij Lidlngoe een voorstad van Stockholm in ce: stukje grond naar wormen zochten vonden de kostbaarheden waaronde een sigarettenkoker die door Koningir Elisabeth persoonlijk aan Lady Hai). key was geschonken, in een gesloten koffer. De jongens hadden geen vermoeder van de waarde van hun vondst, maa: een oudere jongen, die de glinsterendt inhoud van de koffer zag, toen zij de» op het trottoir omkeerden, kreeg arg waan en nam de knapen en hun bui! mee naar het politiebureau. Hier weri de inhoud van de koffer herkend ali afkomstig van de Britse ambassade en verscheidene andere plaatsen in Stock holm en Noorwegen. Door de politie werd bij de vindplaats een val voor de dief opgezet, waar de Nederlander is in] gelopen. Hij is vannacht ondervraagt! door de Zweedse en Noorse politie. 100-JARIGE IN DEN HAAG De heer A. Ceelen, die thans verblijfi in het tehuis voor ouden van dagen bij de Geref. Kerk in Den Haag, is gisteren 100 jaar geworden. De waarnemende burgemeester van Den Haag, de heer J. van Zwijndregt, heeft de jarige bezocht en hem namens het gemeentebestuur een tabakspijp en een kist sigaren aangeboden. De heer Ceelen, die in 's Hertogenbosch is geboren, is de schoonvader van de nestor van de Haagse gemeenteraad, de heer H Smitskamp, RR RR RR RR knollen kralen knollen kralen 1956 1956 1955 1955 19.523 6.427 26.482 9.490 3 938 1.048 6.325 1.328 - 13.720 2.648 16.780 3.344 9.918 2.259 14.665 3.467 24.986 9.706 30460 7.255 35.152 3.437 49.973 7.469 55.122 13.531 76.261 16.361 7.666 2.643 11.387 2.596 28.720 10.896 51.268 8.620 3.093 15.742 3.302 94 830 21.642 117.708 49.524 4.194 24.873 4.247 RR kralen 1956 3.111 10.370 6.623 10.805 18.138 3.214 5.896 15.322 8.848 3.054 22.045 12.630 RR knollen 1955 4.211 26.433 10.493 26.391 43.219 3.010 4.036 25.191 9.019 869 7.736 2.353 RR kralen 1955 735 8.346 8.847 17.061 17.604 2.014 3.301 5.894 4.769 831 4.496 8.528 Weer Tsjechische wapens in Egypte Twee Russische schepen met Tsje chische wapens voor Egypte zijn volgens het semi-officiële Egyptische dagblad „Al Gomhouria" de haven van Alexan- drië binnengelopen. Dit is de tweede zending Tsjechische wapens, die in een week tijd in Alexandrië is aangekomen. De Hawaiian groep in het Was senaarse corso. (Foto LJX/Van Vliet.) ALGERIJNSE STUDENTEN DEMONSTREREN IN DJAKARTA „Het Algerijnse comité van actie", dat 21 studentenorganisaties bevat, zal op 21 augustus in Djakarta een demonstra tie houden, „om uitdrukking te geven aan de steun voor het Algerijnse volk in zijn strijd tegen het Franse kolonialisme aldus is heden in Djakarta medege deeld. Er zal een bijeenkomst in het presi dentiele palels „Merdeka" worden ge houden, waarop president Soekarno zal spreken, om de „Algerijnse patriotten, die in de actie gedood zijn" te herden ken. Men hoopt nu alleen nog maar op een einde van de „natte moesson" en een paar weken echt zonnig zomer weer. wat de gladiolen ontzaglijk goed zal doen en zeker de kwaliteit van het leverbaar zal bevorderen. Maar he laasvoorlopig ziet het er nog niet naar nit! Wisseling bevel zeestrijdkrachten Dinsdagmorgen 4 september om elf uur zal de bevelhebber der zeestrijd krachten. tevens Commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal F. T. Burg hard, aan boord van Hr. Ms. kruiser. „De; Ruyter" zijn functie van bevelhebber! der zeestrijdkrachten overdragen aan de vice-admiraal H. H. L. Pröpper. In aansluiting daarop zal het commando der zeemacht ln Nederland worden over gedragen aan Schout-bij-nacht G. B. Fortuyn. De plechtigheid zal gehouden worden in de nieuwe haven van Den Helder, waar aan steiger 19. Hr. Ms. de Ruyter gemeerd zal liggen. Zy zal worden op geluisterd door de Marinierskapel der Kon. Marine en een gewapende wacht van 45 man, in ceremonieel tenue, be staande uit een detachement Marinieri van Hr. Ms. de Ruyter en Hr. Ms. wacht schip Neptunus. Ook Ambonezen naar Heijthuizen (L.) Enkele van de negen overgebrachte PNMS-leiders zijn niet naar het woon oord „Oude Zeug", maar naar het woon oord te Heijthuizen in Limburg vervoerd. Tot genoemde negen leiders behoor den twee van de acht Ambonezen, die dinsdag door de politierechter tot' een maand gevangenisstraf werden veroor deeld. De overige zes veroordeelde Ambonezen zijn donderdag in het woonoord te Mid delburg teruggekeerd. Alle acht kregen 14 dagen om in beroep te gaan en wer den hangende hun beslissing uit het Huis van Bewaring ontslagen, Amstrdamse kooplieden gearresteerd TERZAKE OPLICHTING f. 20.000 De Amsterdamse centrale recherche heeft drie kooplieden uit de hoofdstad gearresteerd, die er ernstig van verdacht worden een jaar lang tientallen fabrie ken van geconserveerde levensmiddelen in ons land te hebben opgelicht voor een bedrag naar schatting van ruim f. 20.000. De gearresteerden zijn goede beken den van de politie t.a.v. oplichting en zwendel. Voorts zal Mohammed Ben Yoesoef van de „Algerijnse vertegenwoordiging in Indonesië" op deze bijeenkomst „de strijd van het Algerijnse volk" schetsen. I v

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4