Lezers schrijven lil gezinnen moeten wij aan verkeer sop voeding doen! Betekenis van prof. Lieftinck's nieuwe opdracht J5ste Jaargang Vrijdag 17 augustus 1956 Tweede blad no. 28911 (Afdeling Leiden van Ver. voor Paedagogiek op de bres voor Veilig Verkeer Het Bestuur van de Vereniging voor pedagogiek, afdeling Leiden, schrijft hs: Het groot aantal verkeersongevallen, Ikwijls met dodelijke afloop, vestigt igelijks onze aandacht op de toene- iende onveiligheid op de weg. Ieder Erstandig mens juicht elke maatregel |e, die de verkeersveiligheid verhoogt, e politie mag en moet hierbij rekenen p medewerking van de burgers. [Uiteraard kan men twisten over de raag of het nu bijv. vooral de achter- Chtjes van de fietsen zijn, die in de irlichte stad juist de speciale ai »cht. verdienen. Onzerzijds menen wij, dat het goed is )or één keer eens de nadruk te leggen p een punt, dat indirect van groot be ng kan zijn. En daarbij richten wij Es tot alle ouders van opgroeiende kin- 5ren. Zij zijn het. die veelal in angst Irkeren, als hun kleine op weg naar fiool gevaarlijke punten moet pas- ren; zij zijn het, die blij zijn, als hun iuter weer „heelhuids" thuis is. Op deze ouders nu doen wij een ern- ig beroep. Zij zullen in de gezinnen in verkeersopvoeding moeten doen. Natuurlijk houdt dit in, dat zij zelve j verkeersregels leren en toepassen, ezer dagen hoorden wij een kleuter in 5 jaar tegen z'n moeder zeggen: tfammie, U kijkt lang niet zo goed uit n het oversteken als de moeder van pnemieke". Ook in deze dingen geve elke ouder is het goede voorbeeld en al wande- pde of fietsende op straat is het zaak vroeg het „waarom" aan onze kinde in duidelijk te maken en de regels - |rst onder het wakend oog van de ou- fr- toe te passen. Toch zal ieder begrijpen, dat dit niet jldoende is. Het kennen van de ver- jersregels en het juist kunnen toepas- in, waarborgen ons geen veiligheid op t weg. Wij bespeuren het dagelijks. Deze veiligheid zou aanmerkelijk gro- r zijn, als iedere weggebruiker zich jen heer in het verkeer" betoonde. Op E innerlijke gesteldheid komt het aan. je verkeersveiligheid hangt ten nauw- |e samen met de begrippen als verant- bordelijkheid, beleefdheid, geduld, dis- pline, goede manieren, beschaving. Wanneer men beseft, dat een andere Voor slachtoffers van Belgische mijnramp PERSONEEL H.C.W. EN N.E.M. JTAAT EEN HALF UUR LOON AF Gistermiddag heeft het voltallige per- neel van de Hollandsche Constructie 'erkplaatsen en de Ned. Eleetrolasch aatsehappij alhier spontaan besloten in half uur loon af te staan voor de Ichtoffers van de Belgische mijnramp. Uitwisseling van leraren EJ H. VAN LAAR, LERARES H B S. VOOR MEISJES, NAAR AMERIKA ttn het kader van het programma, dat |t ministerie van Onderwijs voor het fcdemische jaar 1956/57 voor de uit deling van leraren tussen de Ver- Iigde Saten en andere landen heeft gezet, zullen meer dan 500 leraren liten de eigen landsgrenzen doceren I ervaringen opdoen, bit jaar zullen 156 leraren van de S. worden uitgewisseld met een gelijk intal collega's uit 15 landen, onderwie uit Nederland. Onder deze zes bevindt ch onze stadgenote mej. H. van Laar, rares aan de Gem. Meisjes H.B.S. fiier. Zij zal in de loop van deze week I Amerika voet aan wal zetten. Nederland zal 10 gastdocenten van ferzee voor een jaar in het middel- lar onderwijs opnemen. terelisator sprong uit elkaar DRIE LICHT GEWONDEN - GROTE MATERIËLE SCHADE. Gisterochtend heeft in de conser- venfabriek „De Verwachting" van de firma Schoondergang aan de Middcl- stegracht een hevige ontploffing plaats gevonden. Een door stoom verhitte sterelisator, jelke eerst kort geleden m gebruik erd gesteld en wordt aangewend voor et maken van heet water, sprong op In gegeven moment uit elkaar. De [acht der ontploffing had tot gevolg, »t een gedeelte van het dak en vele liten werden vernield. Het mag een bnder heten, dat bij deze explosie echts drie personen licht werden ge jond. Zij liepen enkele brandwondjes p. De oorzaak van deze ontploffing - de Arbeidsinspectie stelt een onder- )ek in is vermoedelijk te wijten aan fet feit, dat een toevoerbuis van de ierelisator is gesprongen. ÏCTORIA REGIA BLUFT BLOEIEN. Heden- en morgenavond zal de Vic- Iria Regia in de Hortus voor de derde [aal in bloei staan. Beide avonden is de fortus van 9 tot 11 uur geopend. AVONDMUZIEK PIETERSKERK In het kader van de „Avondmuziek" II Adri Fonteijn uit Voorburg maan- pgavond in de Pieterskerk een orgel- fespeling geven. Het programma is als volgt samen- festeld: 1. Variaties over „Mein junges pen hat ein End", J. P. Sweelinck; I Preludium, fuga en ciaconna, J. achelbel; 3. Preludium en fuga in Es, IS. Bach; 4. Choral no. Ill, C. Franck h 5. Toccata, H. Andriessen. TENTOONSTELLING VAN JONGE KONUNEN De Leidse Pluimvee- en Konijnen- lortvereniging „L.P.K.V." organiseert fenals vorige jaren haar jaarlijkse imertentoonstelling van jonge konijnen zaterdag en zondag in „Oud-Hortus- cht". Ingeschreven zijn ongeveer 150 eren. verdeeld in 20 verschillende assen en kleuren. Als jury fungeren de heren Wermer it Delft en Rodenburg uit Overschie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: I Marianne, dr van J. P. van den Hoek In M. Holswilder; Joseph Joachim Maria, In van L. G. van Beek en M. C. ter Mors huizen; Mirjam Gerarda Anna, dr van H. L Oomen en E. C. Turk; Johanna Maria Wegonda, dr von C. Rietveld, en M. van Duiven. weggebruiker rechten heeft, dan zal men zich bij het opstellen in een file niet een onrechtmatige plaats toeëigenen, voor een ander langs schieten, de spoor wegovergang (Morsweg-Haagweg) aan de verkeerde kant passeren om maar de eerste te kunnen zijn. In deze dingen moet een mens zich kunnen beheersen. Al deze punten hangen samen met de opvoeding in het gezin. Als de ouders bij hun opvoeding oog hebben voor de juiste normen in het huiselijk verkeer, dan wordt de basis gelegd voor de juiste normen bij het verkeer op straat. In ieder gezin kan op deze wijze aan verkeersopvoeding worden gedaan. Elke ouder heeft de plicht hieraan mede te werken. Immers, deze week waren er weer vijf verkeersongevallen op één dag (Ingez. Med.-Adv.) Jeuk is erger dan pijn! GVnï,Z,P, DÉBRQLME REISBEURZEN VOOR LETTERKUNDIGEN De minister van O. K. en W. heeft voor 1956 drie jury's ingesteld voor de beoordeling van werk voor de toeken ning van reisbeurzen aan letterkundigen nl. een jury voor poëzie, een voor proza en een voor essays. In de jury voor poë zie zijn benoemd tot lid en voorzatter dr. V. E. van Vriesland en tot leden Jan H. de Groot en Lambert Tegenbosch. In de jury voor proza tot lid en voorzitter Adriaan van der Veen en tot leden me vrouw Clare Lennart en C. J. Rijnsdorp, in de jury voor essays tot lid en voorzit ter prof. dr. E. J. Dijksterhuis en tot le den J. B. Charles en prof. dr. L. J. Ro gier. Secretaris van de jury's is H. J. Michael te Den Haag. Het werk moet tussen 1 juli 1954 en 1 juli 1956 verschenen zijn. (De inzendin gen dienen vóór 15 september as. op het Departement te zijn gekomen). DOL NIET IN DE COMPETITIE Met september vangt wederom de com petitie aan van de Leidse Dambond (L.D.D.B.), dodh ditmaal zal de „Dam club Leiden" (DCL) daaraan niet deel nemen. Op 1 juli j.l. trad deze, een der oudste clubs van Leiden en immer een superieure positie innemende, uit de L.DD.B. daar de financiële druk door de bond op de club gelegd van dien aard is geworden, dat deze daaronder ging be zwijken. Onverantwoorde circus-sensatie Uit warme belangstelling en grote be wondering voor vele prestaties in en boven de piste, pleeg ik al jaren lang elk circus te bezoeken, dat zijn tenten in onze stad opslaat. Eén ding is mij echter nog steeds niet duidelijk gewor den: waarom het nodig is halsbrekende toeren te verrichten zonder net. Ik weet wel, dat deze opmerking allerminst nieuw is en ook is mij bekend, wat vele circusdirecteuren doorgaans als ant woord op deze kritiek geven, n.l. dat de artiesten zenuwachtig worden van een net, omdat het hun concentratie en daardoor hun prestaties zou beïnvloeden. Ja, de cyfers zouden zelfs aantonen, dat er veel meer ongelukken mét dan zónder net gebeuren, omdat t vreemde- ding-daar-beneden de mensen-hoog-in- nok als het ware omlaag trekt. Dit ar gument kan geen mens serieus nemen. Want zelfs als er zich inderdaad meer valpartijen mét dan zónder net voor doen, dan voorkomt zo'n net juist, dat een val een ongeluk wordt, dat eindigt in het ziekenhuis of mogelijk zelfs op het kerkhof. Ik moet trouwens nog de eerste enigszins beschaafde Nederlander tegenkomen, die uit vulgaire sensatie- lust de voorkeur geeft aan „geen-net". Integendeel, men zal, al was het alleen maar vanwege de afschuwelijke indruk, die een valpartij op de jeugdige bezoe kers moet maken, het aanbrengen van een net juist op prijs stellen. In dit opzicht dient geen enkele circus-direc teur zich iets wijs te laten maken: de overgrote meerderheid der bezoekers kan stunts, waaraan direct levensgevaar verbonden is. beslist niet waarderen! En tenslotte nog een vraag: hoe is het mogelijk, dat de arbeidsinspectie niet ingrijpt als er geen net gebruikt wordt? Indien een arbeider in fabriek of be drijf ook maar het minste schrammetje oploopt, staat er de volgende dag iemand van die dienst voor de deur om te in formeren, hoe dat kon gebeuren en of de directie niet op de een af andere wijze is tekortgeschoten. Maar dat cir cusartiesten, nog wel ten aanschouwe van duizenden ouderen èn jongeren, het risico lopen dood in de piste te vallen, levert blijkbaar géén bezwaar op.... Het komt me voor, dat hier iets scheef zit. In elk geval dient het ge meentebestuur ln het vervolg alleen dan een vergunning aan circussen te geven, als er mét net wordt gespeeld. C. J. HENKES. Dierenleed Dank, geachte heer Vennink, voor Uw geslaagde poging om weer eens de aan dacht te vestigen op het erbarmelijke leed, dat aan het weerloze dier wordt toegebracht, een tragedie waardoor elk beschaafd en weldenkend mens moet worden gegrepen om zijn plicht, te strij den tegen het grote onrecht te gaan begrijpen. De dompteur van circus Boltini (Grand cirque international!) heeft ons, door op een wrede wijze zijn woede te koelen op een klein Shetlands paardje, de „liefde" voor de dieren gedemon streerd. Wilt U, geachte lezer, van deze liefde iets meer wetein? Wilt U iets weten van wat er aan vooraf gaat voor U zich in het curcus komt vermaken? Vraagt en leest dan ons verspreidings nummer en de haren zullen U ten berge rijzen. Het sprookje van „zachtheid en geduld bij de dierendressuur" is dan voor U voor goed van zijn luister ont daan. Leeft de romantiek misschien nog niet het felst ln en rondom het begrip „Circus", vraagt U, mijnheer de redac teur. Het antwoord hierop moet zijn: neen. Beide hebben in geen enkel op zicht iets met elkaar uitstaande, en mocht dit zo zijn, dan ware het te wen sen dat dit soort romantiek met het circus en zijn mens-onterend en voor het dier zo pijnigende en vernederende sensaties zo spoedig mogelijk verdwij nen. Heus, wij kunnen beide missen: onze strijd om te komen tot een wer kelijke beschaving en cultuur zou er ten zeerste mee zijn gediend. Met vriendelijke dank voor de plaat sing. Nederlands „Jack London Verbond" Leiden. Van de zijde vain de circusdirectie vernemen wij, dat zij een onderzoek heeft ingesteld naar de mishandeling van één der Shetlandse paardjes. waar over de heer Vennink uit Voorschoten gisteren schreef. Hierbij is haar geble ken, dat het circuspersoneel zich niet aan deze mishandeling heeft schuldig gemaakt. De directie heeft thans de heer Vennink verzocht haar „de dader" te willen aanwijzen. - Red. „L. D." LEIDERDORP Rijkspostspaarbank In de maand juli is ingelegd f. 62.333 en terugbetaald f. 36.098. OEGSTÜEESi Rijkspostspaarbank In de maand juli is ingelegd f. 112.884 en terugbe taald f. 96.305. WARMOND Benoemd De heer A. J. Dorsman, adjunct commies A ter gemeen'te-secre- tarie alhier is als adjunct commies A be noemd in de gemeente Bergen op Zoom en zulks met ingang van 15 octöber a.s. De burgemeester van Warmond is verhinderd op donderdag 23 augustus a.s. zijn wekelijks spreekuur te houden. Rijkspostspaarbank In de maand juli is ingelegd f. 32.119 en terugbetaald f. 23.499. WASSENAAR RAADSAGENDA De gemeenteraad komt woensdag 22 augustus in vergadering bijeen. De agenda omvat de navolgende punten. Aankoop archiefstellingen (f 4100). Aanvrage stichting kleuterschool vereni ging Montessorischool Wassenaar. Aan vrage ontwikkelingsmateriaal kleuter school Joh an de Wittstraat. Aanvrage herstel vloer gymnastieklokaal bij R.K- Jongenscihool, Duitsland - voorschotten (afwijzing restitutie van aflossingen t.z. de voorschotten). Begrip belanghebben de in de schadevergoedingsverordiening (aanvulling van het begrip afgewezen op wettelijke gronden). Onteigening pand Achterweg 2 (definitief besluit). Aanvul lend krediet aanleg Havenplan 1 en ge deelte f L18.000 in verband met wijzi ging en uitbreiding). Aanleg wegen ten noordoosten van de haven (wijziging Havenplan 2e gedeelte)Aanvullend kre diet bouw brug in het verlengde van de Johan de Wittstraat (f26.000)Aanvul lend krediet verbetering van wegen en riolering in de Santhorstlaan e.o. (f. 19.000) Zomerfeest in de regen Het was voor de feestgangers teleur stellend, dat er wat het weer betreft, zo'n belangrijk verschil was tussen de eerste en de tweede dag van het zo merfeest, maar zij bleven toch niet thuis. Voor het ringrijden op bromfietsen voor dames en heren, dat 's morgens' op het Burchplein een aanvang nam. had den zij niet zoveel belangstelling, de deelnemers trouwens ook niet. De trottoirs stonden echter vol tij dens het daarop volgende ringsteken voor dames en heren te paard, dat in de plaats kwam van het ringrijden in versierde tilburies, een nummer van het programma waarvoor de belangstel ling van jaar tot jaar was verminderd. Meer dan 30 amazones en ruiters deden mee. Prijswinnaars ringsteken op bromfiet sen: 1. Gerard de Kort. 2. M. 't Slot, 3. Jan de Wit. Prijswinnaars ringsteken te paard: 1. Jan Oliehoek. 2. R. Bos, 3. Bram Bin nendijk, 4. mej. W. v. Egmond. Het kuipjesteken voor jongens van 15 en 16 jaar en voor mannelijke personen boven 17 jaar, dat gedurende de namid dag werd gehouden, was weer voor jong en oud een grote attractie. De Wassenaarse middenstand hield op het fiets- en voetpad langs de Kerkdam onder de daar aangebrachte fleurige verlichting een braderie, welke ook veel publiek trok. 's Avonds concerteerde de accordeon vereniging DVS op het Plein. HANDELSAVONDSCHOOL Geslaagden Wassenaarse Handels avondschool: middenstandsdiploma W. van Laar, A. Visser, A. van Huizum, P. v. d. Niet, H. Uit Beyerse, J. Spruit, W. Paardekooper, H. Blom; associatie diplo ma Engelse handelscorrespondentie: J. Marbus, P. v. d. Mark, W. Langemaat; associatie diploma Ned. handelscor respondentie: F. Geskus, E. Smallen- burg, J. Laurens, P. v. d. Mark; associa tie diploma boekhouding: mej. C. E. Luiting. A. den Otter; machineschrij- ven: M. Boomssma, E. Hoogwoud, W. Hilgeman, M. Marbus. H. Tipker, M. van Wissen, M. Kukler, H. Dool, T. Lammers. ONGEVALLEN De 7-jarige Mary de Slegten kreeg in de speeltuin op Duinrell een schom melstoeltje tegen haar heup. Het kind moest naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. In het Dierenpark viel de 57-jarige mevr. G. Verbeek uit Barneveld in prik keldraad en liep diepe vleeswonden aan beide benen op. Zij werd naar het Haagse gemeenteziekenhuis gebracht. De bestuurder van een personenauto gaf op de hoek Rijksstraatweg en Zijdeweg geen voorrang aan de 25-jarige bromfietser H. Prins alhier, met het gevolg dat P. bij de botsing een been brak. Hij werd naar Bronovo te Den Haag overgebracht. Doordat haar echtgenoot haar op de oversteekplaats nabij de Rozenweg in de weg reed kwam de 41-jarige mevr. P. de la Rie uit Leiden met haar rijwiel te vallen, waarbij zij het middenhands- beentje van haar rechterhand brak. Zij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Kabinetdat vertrouwen moet „verwerven'' (Van onze parlementaire redacteur) Vanmorgen is gebleken dat prof. Lieftinck inderdaad een nieuwe opdracht heeft gekregen tot het onderzoeken van de mogelijkheid tot het vormen van een Kabinet dat het vertrouwen van het Parlement zal kunnen verwerven. (Men zie pagina 1). In de oorspronkelijke opdracht was sprake van een Kabinet dat geacht kan worden het vertrouwen van het Parlement te hebben, hetgeen voorafgaand overleg met de partijen inhoudt. Met de nieuwe opdracht wordt gedacht aan een Kabinet van brede samenstel ling dat optreedt zonder voorafgaande onderhandelingen met de partijen, maar dat door zijn daden in de toekomst het vertrouwen van het Parlement zal ver werven. Als minister-president van een derge lijk Kabinet wordt uiteraard gedacht aan dr. Drees. Waarschijnlijk heeft mr. Burger gisteravond op verzoek van prof. Lieftinck dr. Drees gepolst. In ieder ge val vat prof. Lieftinck de nieuwe op dracht zo op dat zijn onderzoek zich in de eerste plaats zal richten op de moge lijkheid van een breed samengesteld Kabinet. Het is duidelijk geworden dat een zodanig Kabinet niet is tot stand te brengen op deze wijze waarop dit tot dusver is beproefd. Het is de laatste da gen gebleken dat voortgezette pogingen om langs de tot dusver beproefde weg tot een Kabinet te komen, dat geacht kan worden het vertrouwen van het Parlement te bezitten, niet tot een re sultaat kunnen leiden dat aan het te vormen Kabinet een stevige basis zou kunnen schenken en de uitslag der ver kiezingen voldoende zou weerspiegelen. Het strookt met de opvatting die prof. Lieftinck van zijn nieuwe opdracht heeft dat hij zich over de mogelijkheid, die hij moet onderzoeken, bij leidende personen uit het politieke leven zal oriënteren. Hij heeft inderdaad een ont- werp-regeringsprogram opgesteld. Met een breed samengesteld Kabinet wordt bedoeld een Kabinet, waarin min stens 4 of 5 politieke richtingen zitting hebben. Indien de nieuwe opzet slaagt, zou men - zoals wij reeds schreven - moe ten spreken van een „extra-parlemen tair-intermezzo Kabinet", welk karak ter het behoudt, totdat blijkt dat het Kabinet het verrouwen van het Par lement heeft verworven. Op giro 777 50.000 gulden ontvangen voor Marcinelle Zoals gemeld opende het Nederland- sChe Roode Kruis maandag onder num mer 777 een speciale girorekening om het Nederlandse volk in de gelegenheid te stellen blijk te geven van zijn mede leven met de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp in Mar cinelle. Het Roode Kruis stortte daarop zelf een 'bedrag van f. 1000. Naar wij vernemen was hedenochtend om half elf op dit gironummer een be drag van f. 49.516.30 gestort. Soekorno over kwestie Abdoelgoni In Soekarno's redevoering men zie ook elders die 40 pagina's beslaat, was een paragraaf ingelast, waarin Soekarno scheen te zinspelen op de poging van het leger om de minister van Buitenlandse Zaken te arresteren. Hü zei: „Iedere stap, die opzettelijk genomen wordt om de positie en het aanzien van onze Staat te bezoedelen is onverantwoordelijk en daarom a-nationaal en anti-revolutio nair. Het is de plicht van de regering en de instrumenten van de Staat om iedere poging tot zulke onnationale activiteiten te voorkomen". VOETBAL. DE TRAINING VAN HET NEDERLANDSE ELFTAL. De keuzecommissie van de KNVB heeft voor de centrale training voor de wedstrijden ZwitserlandNederland, die op 15 september te Lausanne wordt gespeeld, en Nederland BZwitserland B, welke ontmoeting de volgende dag op het Vitesse-terrein te Arnhem wordt gehouden, de volgende spelers uitgeno digd: Voor dinsdag 21 augustus: De Munck (Fortuna '54). Landman (Schevenin- genHolland Sport), Wiersma (PSV). Kuys (NAC), Van der Hart (Fortuna '54), Kerkum (Feyenoord), Klaassens (SC VVV '03), Notermans (Fortuna '54), de Wit (Willem II), Bosselaar (Feyenoord), Koopal (Willem II), Van Melis (Rapid JC). Wilkes (SC VVV '03). Moulijn Feyenoord), Schaap ('t Gooi) en Schouten (Feyenoord). Voor woensdag 22 augustus: Cox (Rapid JC), Feyt (Willem II), H. Bos kamp (Amsterdam). Van Bun (MVV), Smeets (Rapid JC), Th. Timmermans (ADO). Van der Linden (DOS), Rut ten (MW), Schenkel (De Volewijokers), M Clavan (ADO), Bisschops (Rapid JC), Carlier (Fortuna '54) en Brusse- lers (PSV). Zoals eerder is gemeld, wordt zowel op dinsdag en woensdag getraind te Boxtel, onder leiding van de Oosten rijker Wudy Mueller. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: KingmaGorter, d., Maars- sen; HammeVan Beek, z.. Essen; Van RiemsdijkBeernink, z„ Enschede; Bal- jon—Van Houten, z., Den Haag; Her derscheeBerkelbach van der Sprenkel, d., Accra (Goudkust). Getrouwd: J. P. Bachman en M. A. B. Donath, Den Dolder; J. A. G. C. M. Raymakers en J. M. E. van Eek, Del den; dr. J. Ratté er F. Plukhooy, Rot terdam; J. Timmer en E. Uittenbo- gaart, Noordwijk. Overleden: J. Thooft, m. 63 j., Rot terdam; H. de Boer, m. 14 j., Amster dam; S. van ZantenDe Boer, v. 72 j., Haarlem; G. S. CouturierTj assens, v. 77 j., Amersfoort: W. Broekema, m. 67 j., Heemstede: J. C. ReeserMafjstre, v. 80 j., Rotterdam; J. A. Lagerwey Honcoop, v. 65 j., Den Haag. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ast rid L. M., dr von P. Zoute- wedle en H. G. K. Knijnenburg; Jacqueline, dr van D. Vos en W. Nell; Adrianus J. A., zn van J. A. HULhorst en M. G. de Groot; Wilhelmina P., dr van A. J. Schoorl en P. H. Kouwenhoven; Fredericus L. J., zn van G. J. J. Hoogemboom en S. C. M. Straathof; Hendricus J. M„ zn van N. M. J Konlngs en H. J. M. van Benten; Marga- reta H., dr von R. Bravo Dunipe en N. M. Lodeizen; Wilma A., dr van E. J. SoMpper en E. C. van der Meij; Augu&fcinus Th. M., zn van J. L. A. Remmerswaal en C. J. van Wissen; Jacobus A., zn van J. J. van Hespen en A. M. Verhelj. Ondertrouwd: D. N. A. Verburg en A. E. Eggink; W. J. L. Coret en F. M. Brandt; J. Sizoo en H. Hart; J. W. de Lange en B. M. T. MeulenikampW. Parlevllet en F. Vlletetra. Overleden: H. B. Hupke®, 60 Jr; B. J. Herweijer, 71 jr; J. van Haeringen, 3*5 jr; H. J. C. Schurma/n, 48 jr; P. B. G. WUten- burg, 54 Jr; E. J. StMUl» 72 J*. Aanvankelijk, en volgens de opzet tij delijk, zon het Kabinet geen binding hebben met het Parlement en daarom tijdelijk (intermezzo) extra-parlemen tair zijn. Kioesjoe door zware storm geteisterd Een wervelstorm, afkomstig uit de Japanse zee, heeft hedenochtend de noordwestkust van Kioesjoe, het weste lijkste Japanse eiland, geteisterd. In de stad Nagasaki en haar omgeving is aan zienlijke schade aangericht. Volgens politieberichten zijn zeven personen om het leven gekomen, er zijn twintig ver misten en drieduizend huizen zijn over stroomd. Twee en dertig schepen zijn door het geweld van de storm gezonken. Hieronder bevindt zich de „Sozo Maroe", een vrachtschip, dat drieduizend ton mat en dat in de haven van Nagasaki ten onder is gegaan. De Zweedse tank boot „Constanz" seinde zich veertig mijl ten oosten van het eiland Linami Daito Jima in nood te bevinden. Een Amerikaans vliegtuig, dat in de wervelstorm terecht kwam, is op de klippen rondom het eiland Okinawa te pletter geslagen. Vier der vijf inzitten den werden gered, de vijfde wordt ver mist. „Dit was een revolutionaire stap" Soekarno over schuld o pzegging, Nieuw Guinea en veiligheid „Nederland krijgt van alles de schuld" Soekarno heeft in zijn rede ook het besluit van de regering-Ali Sastroa- midjojo om de Indonesische schulden aan Nederland niet langer te erkennen, besproken. Hjj zei, dat het opzeggen van alle Ronde Tafel-overeenkomsten, die in 1949 met Nederland in Den Haag waren gesloten, een „revolutionaire stap" was. „Wü hebben onze moed getoond door stoutmoedig alle R.T.C..overeenkomsten te verscheuren. Wij danken God, dat wij niet halfweg zijn opgehouden, zo voeg de hij hieraan toe. Soekarno zei, dat de regering op ad vies van de financiële subcommissie van de Staatscommissie, die tot taak had de gevolgen van de opzegging van de R.T.C.-overeenkomsten te bestude ren. het „voor de hand liggende be sluit had genomen niet langer de schul den aan Nederland te erkennen, noch te betalen". „Stap voor stap moet de regering maatregelen nemen om onze Staat schoon te vegen van de overblijf selen van de banden, die ons volk wor gen. Toen de Nederlanders onze onaf hankelijkheid erkenden lieten zij een brandkast achter, die niet vol geld of goud was, maar vol met kwitanties en schuldbekentenissen van de Nederlands- Indische regering, die in de millioenen gulden liepen. Volgens de R.T.C.-overeenkomsten waren wij verplicht deze verplichtingen over te nemen. De overeenkomsten zijn meer dan 7 jaar van kracht geweest en gedurende die jaren hebben wij als nette mensen betaald, met interest op de koop toe. Wij zijn inderdaad de meest ernstige debiteuren. Toen deze schuldbekentenissen ons werden opge drongen, hadden wfj niet voldoende tijd nauwkeurig te onderzoeken, of het juist was of niet, dat wij werden belast met deze schulden. Nadat wij ze aan een nauwkeurig on derzoek hadden onderworpen, bleek dat niet alle schulden hoefden te betalen want het grootste deel daarvan was „voor de knuppel, waarmee de Neder landers ons sloegen". Soekarno legde er de nadruk op, dat Indonesië wel nog de schulden er kent van Nederlands-Indië aan an dere landen, eraan toevoegend: „Wij zijn geen oplichters". Wij willen alle schulden betalen, als zij echt zijn. De laatste berekeningen hebben echter aangetoond, dat wij in feite niets meer aan de Nederlanders schuldig zijn. Het grootste deel van de schul den was gemaakt om de oorlog tegen ons te financieren en een kleiner deel om wederopbouwwerken te financie ren en dit kleinere deel. dat Indonesië erkende, kon vereffend worden met het veel grotere deel. „Onze schulden aan Nederland zijn dus reeds afge lost", aldus Soekarno. Sprekende over het geschil met Ne derland ten aanzien van Westelijk Nieuw Guinea, zei Soekarno. dat zolang de be trekkingen tussen Indonesië en Neder land nog kolonialisme inhielden, er geen hoop kon, zijn, „zelfs niet tot de dag des oordeels". dat zij beter zouden worden. Hij zei. dat het niet slechts de ironie van de geschiedenis was, dat Nederland, dat driemaal op leven en dood vocht tegen koloniale overheersing Soekarno zinspeelde op de Spaanse, Franse en Duitse bezetting nu op leven en dood het kolonialisme, dat het in West-Irian toepaste, verdedigde. „Ik heb in het buitenland horen zeg gen, dat er iets mis moet zijn in de mentale structuur van Nederland", zo zei Soekarno. Zij willen vrienden zijn met Indonesië, maar zij verwon den Indonesië's hart. Zij willen goede betrekkingen, maar zij overheersen een deel van het Indonesisch grondgebied. Soekarno zei tenslotte, dat de versto ringen van de veiligheid in feite ook overblijfselen van het kolonialisme waren, „temeer daar het onomstote lijk is bewezen, dat kwaadwillende ele menten van Nederlandse zijde de hand hebben in deze verstoringen." BEURSOVERZICHT Lusteloze markt; succes Leidse lening lijkt verzekerd AMSTERDAM, 17 augustus Er staat weer een weekend voor de boeg en zoals dit de laatste tijd gebrui kelijk is neemt de effectenbeurs dan een uiterst afwachtende houding aan. De markt had dan ook een lusteloos verloop. Bij de internationals wist Kon. Olie per saldo een puntje te verbeteren. Het fonds sloot op 800 hetgeen vrijwel op pariteit is met de New Yorkse note ring. De overige internationale soorten waren een fractie luier. Ook de beleggingsmarkt toonden de voornaamste fondsen zich goed prijs houdend. De gemeentelening Hilversum blijkt een goed succes te zijn geworden want het toewijzingspercentage bedraagt 40%. Vandaag staat de inschrijving open op een soortgelijke lening ten laste van de gemeente Leiden. Het succes acht men reeds bij voorbaat verzekerd. De Scheepvaartmarkt betoonde over het algemeen fractionele verbeteringen bij kalme handel. Cultures wederom stil en onveranderd. Aandelen Hoogenbosch werden geadviseerd op ca. 167 bij een vorige afdoening op 160, dit in verband met de fusie met Huf en de claimemis sie pari. Een teleurstellend verslag van de Kondor werd verdisconteerd met een laatprijs van 140 tegen een vorige notering van 147. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 17 augustus. Londen 10.64% 110.34%; New York 3.82 H— 3.83ft; Montreal 3.90%—3.91 Parijs 1.0840il .0850; Brussel 7.64% 7.65; Frankfurt 90.9991.04; Zürich 87.39% 87.44%; Zürich (vr. frs) 89.34%89.39%; Stockholm 73.8873,93; Kopenhagen 54.98%—55.03%; Oslo 53.24—53.29; Mi laan 60.93%—60.98%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 17 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 95 L Grootboek obl89% Ned. '51 3% 95 L 95 L Ned. '53 (3%) 93% 03H Ned. '48 3% 90 L 89% Ned. '54 3% 90% 90ft Ned. '55 3% 90% 90A Ned. '55 n 3% 91% 91ft Ned. '47 3% 391ft 91% Dollarlng '47 3 94ft Ned. '56 3% 9393H Investeringscert. 3 93H 93% Ned. 62-64 3 93% 93% Indië '37 A 3 92% 923/4 Grootboek '46 3 90% 00% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 51% 51% Nat. Handelsbank 126% 125% Ned. Handelmij197 197 A.K.U256% 255 Philips 296% 295% Unilever 416% 414% Wilton Feyenoord 315 318 Biliton 2de r257 255 B Kon. Olie f.50.— 396 Kon. Olie 799 800 Amst. Rubber 84% 83 Holl. Amer. lijn 200% 200% Kon. Ned. Stoomb.169% 171 Ned. Scheepv. Unie 175% 176 H.V.A110 110 Java Cult67 63 Deli MÜ116% 116 Senembah75% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 93% 03 Den Haag 1937 1 3.. 90% Leiden 1947 96% R'dam '37 I III 3% 94% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 100% 101 Premieleningen A'dam '51 2% 121 121 Eindhoven '54 2% 98% 98% Enschede '54 2% 95% 05ft Den Haag '5112% 116 idem II 2% 115 114% R'dam '52 I 2%118% idem n 2% 117% 114 Utrecht '53 2% 108 108 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 244 245% Rotterd. Bank218% 218% TwentscheBank 217 217 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 230 229% Kon. Ned. Grofsm. 118% 119% Rott. Droogd. Mij. 620 623 Tieleman en Dros 12 12 E Handelsondernemingen Borsumij. cv A f 1000 93 04 Internatio112% 110% Diversen Albert Heyn291% 291 Ned. M. Walv.Vrt. 73 73 Spoorwegen Dell Spoorw. Mij. 19 Amerik. fondsen Anaconda 85% 85% Shell Oil Cy96% 94% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnijv. Int Kunststoff rnd. Kon. Ned. Edelmet. Pref. w.a. idem Textiel Gebr. v. Wijk Leidsche Wolspinn. Ned. Electrolasm. Sikkens Lakfabr. '53 Ver. Touwfabrieken Wernink's Betonm. V.K. 16/8 433 431 1J4GB 55 54 67 70GB 70 70GL 82 81L 360GL 367 %GB 355 355 536B 534 173% 101%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3