Verzetsbeweging op Cyprus zou een bestand hebben afgekondigd Met een enkel woord NOG VIJFTIEN LIJKEN IN MARCINELLE GEVONDEN Toch bemiddeling van Irak in de Suezkanaal- kwestie Agenda VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 I olgens een gisteren overal verspreid vlugschrift zou de Eoka verder bloedvergieten tvillen voorkomen Naar het schijnt wil de „Eoka", de verzetsbeweging op Cyprus, een bestand met de Britten. In een vlugschrift, dat van deze beweging afkomstig heet te zfjn, werd gisteren namelijk gezegd, dat de Eoka een bestand heeft afgekondigd om verder bloedvergieten te voorkomen. Het geschrift is ondertekend met „Dighe- nis", de leider van de Eoka, welke organisatie haar actie tegen de Britten op 1 april 1955 begon. Sindsdien hebben vtfftig Britten het leven gelaten. Van offi ciële zijde werd medegedeeld, dat de gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, onmiddellijk een conferentie van zijn voornaamste adviseurs heeft bijeengeroe pen teneinde de inhoud van het vlugschrift te bespreken. Een hoge Britse amb tenaar heeft over het aangeboden bestand gezegd, dat, „indien deze proclamatie inderdaad van de Eoka afkomstig is, er eindelijk een werkelijke kans is voor een of andere oplossing van de crisis op Cyprus". Hij legde er overigens de nadruk op. dat de regering natuurlijk voorzichtig is en „de verdere ontwikkeling moet afwachten". Intussen achtte deze Britse ambtenaar het ook mogelijk, dat de Cypriotische Communisten wellicht hun kans zouden grijpen „om nog meer ver warring te stichten en de hoop op een overeenkomst te verijdelen in een tijd, waarin de Britse troepen op Cyprus nodig kunnen zijn in Suez" Turkse kringen op Cyprus namen een sceptische houding aan ten aanzien van het aanbod van de Eoka. Nog meer terrorisme als aanbod wordt afgewezen? Volgens een correspondent van het Franse persbureau AFP vreest men op Cyprus, dat het terrorisme op het eiland iri hevigheid zal toenemen, indien het aanbod van de Eoka door de regering verworpen wordt. In dit verband her innert men er aan. dat de ..Times of Cyprus" donderdag een vraaggesprek met gouverneur Harding heeft gepubli ceerd, waarin deze meedeelde dat hij geen gratie zal verlenen aan de vijf ter dood veroordeelde terroristen, die over enkele dagen geëxecuteerd worden. Een Grieks-orthodoxe priester heeft donderdag via de radio op Cyprus aan Dodentransport vertraagd Het transport naar ons land van de stoffelijke overschotten der zeven slachtoffers van het busongeluk bij Vöhringen is om onbekende redenen uitgesteld. Het transport zou gisteravond eerst aanvangen en vandaag in Dor drecht aankomen. Inmiddels is bekend geworden, dat mej. A. van Eijk uit Rotterdam niet aan de gevolgen van verwondingen, maar aan een hartverlamming is over leden. Pakistan achter Indonesië IN KWESTIE NIEUW GUINEA De ambassadeur van Pakistan in Indonesië, Choudri Khaliquzzaman heeft in Djakarta verklaard, dat Pakistan geheel achter Indonesië staat, in zijn eis ten aanzien van wes telijk Nieuw Guinea. De ambassadeur verklaarde dit in een rede, die hij hield voor Radio Republiek Indonesië ter gelegenheid van de viering van de onafhankelijkheid van Pakistan. BINNENLAND Voor belangstellenden ligt aan ons blad de passagierslijst ter inzage van het m s. „Sibajak dat 20 dezer te Rotterdam wordt verwacht. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de oorrespondentie udterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Uru guay". 20 aug., m.s. „Alcantara", 25 aug.: Australië: s.s. .Himalaya". 24 aug., via Engeland 25 aug.; Brazilië: m.s. „Uruguay" 20 aug.. m.s. „Alcantara", 25 aug.; Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam". 2G aug.. s.s. ..Sloterdijk". 23 aug.; Chili: via New York 23 aug.; Indonesië: m.s „Java", 20 aug.: Ned. Antillen: m.s. „Oharls". 20 aug.; Nieuw-Zeeland: via Engeland 25 aug Suriname: m.s. „Hydra", 21 aug.: Unie van Zuid-Afrika: m.s. „Oranjefontein". 22 aug Z.W.-Afrika: m.s. ..Stirling Castle". 25 aug. Gistermorgen is men in een fabriek van goud- en zilverwerken (firma C. Teu- llngs) te 's-Hertogenbosch tot de ont dekking gekomen, dat in een van de afgelopen nachten door dieven voor ver scheidene duizenden guldens aan edel stenen. sieraden en gouden voorwerpen is gestolen. Van de daders ontbreekt tot dusverre elk spoor. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal het 7e internationale congres van katholieke artsen openen, det van 9 tot 15 september in het Kurhaus- hotel te Scheveningen zal worden ge houden. Hr. Ms. mijnenvegers „Dokkum" en ..Wildervank" worden dinsdag a.s. te Den Helder terugverwacht van de reis. die deze schepen naar Bermuda, de V.S., Canada en de Azoren hebben gemaakt. De ministeries van Oorlog en Marine hebben met Nederlandse ondernemingen contracten gesloten tot een totaal bedrag van f3.792.579. Onder bijzonder grote belangstelling zijn gistermiddag op de algemene begraaf plaats „Jaffa" te Delft de vijf Nederlan ders, die begin vorige week bij een auto ongeval in Tirol om het leven kwamen, ten grave gedragen. Het zijn mevrouw M. E. van Drongelen-Van den Berg uit Delft en de heer en mevrouw Van Drongelen- Meihuisen en hun beide kinderen uit Groningen. BUITENLAND Aan Andre Marton, correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press, die ln Januari in Boedapest wegens spionage tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is op voorstel van de Hongaarse minister van Justitie, Erik Molnar, door de presidentiële raad gratie verleend, zo meldt Radlo-BoedapestDe radio voegt er aan toe, dat de echtgenote van Marton, correspondente van het Ame rikaanse persbureau United Press, die eveneens werd veroordeeld en drie vangenlsstraf kreeg, enige weken is vrijgelaten. Naar verluidt zal Canada ln de herfst de V.N. verzoeken om erkenning van de 12-mijlsstrook voor territoriale wateren, zo meldt het Canadese persbureau. De huidige erkende grens voor deze wateren is drie mijl uit de kust. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken. Evangelo6 Averoff. heeft donderdag te Athene meegedeeld, dat de besprekingen over de hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland en Roe menië mislukt zijn. Deze onderhandelingen zijn in mei begonnen. Hierbij rezen moei lijkheden over het vraagstuk van de schadevergoeding voor door Roemenië overgenomen Griekse eigendommen. Op het jaarlijkse congres van de Britse vakverenigingen van arbeiders in de scheepsbouw en machine-Industrieën heb ben de 200 afgevaardigden, die 40 vakver enigingen vertegenwoordigen met meer dan 3 miljoen leden, er bij het Trades Union Congres en de LabouirpartiJ op aangedrongen zo spoedig mogelijk een plan voor de nationalisatie van de scheeps bouw. de vliegtuig- en de machine- industrie op te stéllen. de verbannen aartsbisschop Makarios gevraagd: „waarom protesteert U niet tegen deze verschrikkelijke moorden op Cyprus?" Sinds begin juli zijn 22 Griekse Cy prioten vermoord „bij een poging om door middel van golf van terreur het terroristische regiem van angst opnieuw te vestigen", aldus een Britse woord voerder. (Ingez. Med.-Adv.) Kinderstoelen C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Razzia's in Buenos Aires De politie te Buenos Aires heeft don derdag op grote schaal razzia's gehou den en een niet genoemd aantal arres taties verricht in verband met een sa menzwering, die door generaal Juan Jose Uranga, de Argentijnse nationalis tische oppositieleider, op touw gezet zou zijn. De generaal zelf. die woensdagavond werd gearresteerd met tien andere per sonen. bevindt zich in hechtenis op het hoofdkwartier van het eerste in- fanterieregiment. Generaal Uranga was minister van vervoer in de regering- Lonardi. (ingez. Med.-Adv.) Van 25 AUGUSTUS </m 4 SEPTEMBER iedere avond van 9 uur tol 10.30 uur (zondags «iet) Prijzen van 1.60 «ta 5.25 Kaarten te bestetien bi) Uw plaatselijke VVV. en Markt 659 Oelft (Tel K«730- 26100). Honderd rebellen in Algerije gedood Aanslagen mislukt Van de legerpatrouille, die maandag In de buurt van Mbeni Slima (100 km ten zuiden van Algiers) in een hinderlaag van de opstandelingen viel, zijn 45 Fransen gedood aldus het officiële rap port over het gebeurde. Slechts vijf leden van de patrouille hebben er het leven afgebracht. Franse veiligheidstroepen hebben in een operatie in het gebied van Con- stantine 95 rebellen gedood en wapens buit gemaakt. Te Algiers werden donderdagavond vijf terroristische aanslagen gepleegd. Vier aanslagplegers werden gedood en drie gewond. Een Fransman werd ge wond. terwijl twee Mohammedaanse Jongens lichte verwondingen opliepen. In gezaghebbende kringen wijst men op de mislukking dezer terroristische aan slagen. Het Franse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, weer vijftig Amerikaanse hefschroefvliegtuigen voor de strijd tegen de opstandelingen in Algerije besteld te hebben. In maart werd een eerste order voor vijftig „vlie gende bananen" geplaatst. Stakingen en onrust Het uitvoerend comité van de Belgi sche centrale van mijnwerkers heeft alle Belgische mijnwerkers verzocht het werk. heden, vrijdag, de dag waarop de slachtoffers van de ramp begaven wor den ten teken van rouw neer teleggen. Onder de leden van de wachtcom- pagnie van de Koninklijke Deense lijfgarde is tyfus uitgebroken. Gisteren werden tachtig mannen, dat is de helft van de compagnie, ln een ziekenhuis opgenomen. Men vermoedt sterk, dat een vruchtensla de besmettingsbron ls geweest. Vice-admiraal Lynde McCormick, de vroegere Geallieerde opperbevelhebber in het gebied van de Atlantische Oceaan, is donderdag op 61-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Hij vervulde zijn NAVO-functie van 1951 tot 1954. Hij was toen tevens opperbevelhebber van de Amerikaanse Atlantische vloot. In 1954 werd hy president van het Naval War College. In New York is donderdag meege deeld, dat het eerste definitieve Koreaanse woordenboek met subsidie van de „Rocke feller Foundation" zal verschijnen. Dit woordenboek was, om het uit handen van de Communisten te houden, in een in- maakfles begraven ln de tuin van de woning van de Zuidkoreaanse president. Dr. Otto John, het voormalige hoofd van het Westdruitse bureau ter bescher ming van de Grondwet, zal vermoedelijk eind oktober voor het Hooggerechtshof in Karlsruhe waarschijnlijk op aanklacht van landverraad terecht staan. Zoals bekend is John, na ln juli 1954 naar Oost- Dultsland te zijn gevlucht, ln december 1955 naar de Bondsrepubliek teruggekeerd. Liftkooi in Luikse mijn losgeschoten en na honderd meter opgevangenvele gewonden, van wie één is overleden (Van onze correspondent te Brussel) Vannacht zijn nog vijftien lijken van omgekomen mijnwerkers ontdekt in de „Bois de Cazier" bij Marcinelle. Reddingsploegen, die systematische verkenningen uitvoeren, hebben hun droeve vondst op de verdieping van 769 meter gedaan. Vandaag zouden 36 geïdentificeerde doden te Marcinelle worden begraven! Het bericht dat gisteren in een Luikse miin een liftkooi naar beneden viel. maar gelukkig kon worden ongevangen, heeft opnieuw de indruk bevestigd, dat in een aantal verouderde mijnen dringend moderniseringen moeten worden uit gevoerd. Deze lift viel vrij, met zijn volle gewicht, tassen de galerijen 40ft en 500 meter, dus honderd meter, en kon toen pas worden gegrepen. Waarschijnlijk was het een defect aan de elektrische installatie. Ongeveer tien arbeiders werden hierbij zwaar gewond; een hunner, een Italiaan is intussen overleden. Te Battice, bij Luik, is een mijn vrijwillig door de directie gesloten voor het uitvoeren van de nodige moderniseringen. De mijnwerkers hebben vrijwillig aanvaard gedu- ren deze periode werklozensteun te trekken. Het comité heeft voorts geëist bij het onderzoek naar de oorzaken en de ver antwoordelijkheid van de ramp verte genwoordigers van de mijnwerkersbond in te schakelen. Stakende mijnwerkers hebben don derdag bij Bergen, in werkkleding en met hun mijnhelmen op. een protest mars eeorganiseerd. ter ondersteuning van eisen voor verbetering van de vei ligheidsvoorzieningen in de mijnen. Van de Herbumijn te Cuesmes uit trokken circa 600 stakers door het district, Bij elke mijn die zij passeerden, groeide hun aantal. In sommige gemeenten moest de politie bij kleine incidenten tussenbeide komen. Gisteravond werd medegedeeld, dat de Zwitserse radio, na twee dagen, een bedrag van 1,2 miljoen Zwitserse francs of 14 miljoen Belgische francs, bijeen had gekregen. Het is het grootste bedrag dat sedert de ramp ineens in Europa werd verzameld. In totaal heeft de steunactie. op grond van schattingen, thans reeds circa 30 miljoen frans opge leverd. Aanwerving moeilijker De ramp van Marcinelle is een zwa re slag voor de Belgische kolenindustrie. daar de aanwerving van mijnwerkers er ten zeerste bemoeilijkt door zal wor den, althans in de oudere mijnen, aldus de opvatting in Belgische indus triële kringen. Een aantal Italiaanse ar beiders. naar schatting enkele honder den.. is zonder hun werk op te zeggen uit Charleroi en Luik vertrokken. In Italiaanse kringen te Brussel was namelijk bekend geworden, dat enkele Italiaanse bedrijven hadden medege deeld. dat zij Italiaanse mijnwerkers uit de Belgische kolenbekkens werk wilden verschaffen. Dit ls om. het geval met grote bedrijven te Milaan en te Turijn. De Italiaanse mijnwerkers, die in de veilige mijnen in België werken, voelen hier niet veel voor. daar het door deze Italiaanse bedrijven aangeboden loon. slechts een derde bedraagt van het loon dat zij in de Belgische mijnen verdie nen! De houwers, die de steenkolen met pneumatische beitels in de produktie- gangen uit de wanden halen, verdienen, sociale verzekeringen inbegrepen. 327 franc per dag, d.i. 25 gulden. De minder geschoolde mijnwerkers verdienen rond 216 franc (16 gulden) per dag. Sommige Italianen kunnen door hard werken na drie jaar naar hun land terugkeren en daar een handeltje of een boerderij beginnen. Bovendien sturen de veertig vijftig duizend Ita- liaansche mijnwerkers in België aan hun familieleden per jaar een bedrag aan spaargeld van circa 100 a 200 mil joen gulden. Dapper man De titel van „mijnredder" is gisteren verleend aan Frans Vermeulen, die er te Marcinelle in slaagde klandestien deel te nemen aan de reddingswerken eri die zich dermate onderscheidde, dat men hem niet langer de erkenning van zijn verdiensten weigeren kon. Vermeulen slaagde enkele jaren gele den voor een examen voor mijnopzich- ter, maar werd door de mijndirectie af gewezen toen men tot de ontdekking kwam. dat hij voor collaboratie veroor deeld is geweest. Hij arbeidde daarna in verschillende fabrieken en was tot woensdag werk zaam te Couillet. Toen het nieuws van de mijnramp bekend werd. begaf hij zich onverwijld naar Marcinelle en slaagde er met zijn vroeger opgedane vakkennis in onopgemerkt met andere redders in de mijn af te dalen. Na een paar dagen begon een ingenieur zich af te vragen, wie de man wel zijn mocht, die zo onvermoeibaar tot zestien uur per dag zwoegde. Vermeulen zette zijn geval uiteen. Toen bleek ook. dat de moedige redder zelfs niet verzekerd was. Vervolg van pag. 1 Syrische regering trad doortastend op tegen stakers aan de oliepijpleidingen Nadat aanvankelijk de berichten over bemiddeling van Irak In de Suezkanaal- j kwestie waren tegengesproken, heeft een woordvoerder van het Iraakse ministerie van Buitenlandse Zaken gistermiddag medegedeeld, dat de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Mahmoed Fawzi, Irak officieel verzocht heeft te 3 bemiddelen. (Hiermede houde men rekening bij het lezen van het artikel over i Irak, dat men elders in dit Blad aantreft. Dit artikel werd persklaar gemaakt op j een ogenblik, dat er alleen een tegenspraak van de bemiddelingsmogelijkheid bekend was. Red. L.D.). In het grootste deel van de Arabische wereld is gisteren gestaakt als protest tegen de Suezconferentie te Londen. In Jordanië hadden zelfs de artsen en re- j geringsfunctionarissen een vrije dag genomen. In Irak werd alleen in de ochtend- uren gestaakt. De ambtenaren bleven daar op hun post. In Karatsji (Pakistan) I waren de straten verlaten en de mepste winkels dicht. De Syrische regering han- j delde gisteren doortastend om de olie weer zo snel mogelijk door de pijpleidingen j te doen vloeien, nadat de oliestroom was stopgezet door een proteststaking in I verband met de Londense conferentie. De stakers werden gewaarschuwd, dat hun vakbond zou worden ontbonden als zij het werk niet zouden hervatten. De politie j bewaakte de belangrijkste punten van de pijpleidingen. De meeste stakers gin- I gen spoedig weer aan het werk, zodat de oliestroom slechts enkele uren was 1 onderbroken. In Den Haag is gisteren het huwelijk voltrokken tussen de be kende hardloper Theo Saat en mej. Nel den Heyer. Leden van zijn atletiekvereniging V. en L. vormden, in trainingspak gestoken, de ere wacht bij het stadhuis. Zoals het een goed echtgenoot betaamt, draagt Saat - die binnenkort Leidenaar gaat worden - zijn bruid op de handen Een voorlopige balans van de ont ploffing. die op 7 augustus ln de Colom biaanse stad Call honderden doden ver oorzaakte. toont aan. dat 41 huizenblok ken totaal vernietigd zijn; 31 blokken zijn zwaar beschadigd. De geldelijke schade bedraagt ongeveer 150 miljoen pesos, ter wijl door de schade aan fabrieken 25.000 personen werkloos zijn geworden. Er zijn op het ogenblik nog 8000 mensen dakloos. Na een nauwgezet onderzoek van het Birmaanse leger ln de Chinese kolonie Lasjo in Ooet-Birma zijn 62 Chinese mannen en vrouwen gearresteerd, die de laatste twee maanden illegaal de Bir maanse grens hebben overschreden, Sjepilofs rede gematigd Een Franse woordvoerder in Londen verklaarde na de ochtendvergadering van de Suez-Conferentie. dat de Franse minister Pineau en de Rus Sjepilof de krachtigste sprekers op de eerste ver gadering waren. Sjepilof spak niettemin „op zeer ma tige wijze' en hy verklaarde, na een opsomming te hebben gegeven van de Russische bezwaren tegen de conferen tie. dat de Sovjet-Unie het werk van de conferentie niet wil hinderen. Mogelijk zal de conferentie een oplossing kun nen vinden, die een eerste stap naar regeling van de kanaalkwestie is, aldus Sjepilof. Er ontstond even een kleine woor denwisseling, toen Sjepilof protesteerde tegen het feit. dat Oost-Duitsland niet uitgenodigd was. aldus de Franse woord voerder. Pineau had geantwoord, dat als de Sovjet-Unie de plannen voor hereniging van Duitsland niet de voet dwars had gezet, ditmaal slechts één Duitsland uitgenodigd had behoeven te worden. Soekarno steunt Nasser President Soekarno van Indonesië heeft heden ter gelegenheid van de elfde verjaardag van de Indonesische Onafhankelijkheidsverklaring op de trappen van zijn paleis. „Merdeka", een redevoering gehouden. Soekarno zei, dat zijn land deelnam aan de conferentie in Londen „ter ver dediging van de soevereine rechten van Egypte en ter verdediging van de vre- (Ineez Med.-Adv.) Grondwetswijzigingen in Eerste Kamer De leden van de Eerste Kamer zyn ter behandeling van de 12 ontwerpen tot verandering in de grondwet bijeen geroepen voor een vergadering op dins dag 21 augustus des namiddags te half twee. De vergadering zal zo nodig des verneemt men uit gezaghebbende bron te avonds en de volgende dag des voormid- Rangoon. Idags te hall ell worden voortgezet. VRIJDAG Hortus: Vlotoria Regia staat ln bloei, 911 uur namiddag. Schuttersveld: Circusvoorstelling 3 en 8 uur namiddag. ZATERDAG Beestenmarkt: Geloofsappèl contact commissie voor Evangelisatiewerk. 8 uur nam. Hortus: Victoria Regia staat ln bloei, 911 uur namiddag. Oud-HortuszlchtTentoonstelling Leld- se Pluimvee- en Konijnensportver. 610 uur nam. Schuttersveld: Circusvoorstelling, 3 en 8 uur nam. Oud-Hortuszich tTentoonstelling Leid- se Pluimvee- en Konijnensportver. 10 uur voorin.6 uur nam. Circusvoorstelling, 3 en MAANDAG. Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie voor Evangelisatiewerk. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondmuzdek. 8.30 uur nam. DINSDAG. Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie voor Evangelisatiewerk. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde; Zomer- tentoonstelllng „Van klei tot pot" (Tot 1 oktober) LakenhalTentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur nm. Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst Dagelijks tot zonsondeigang (T.m 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) PleterskerkgrachtLeldse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae" Dagelijks 104 uur, maandag, woensdag en g 18 augustus) BIOSCOPEN Trianon. „Troubadour der liefde", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino. „De Zigeunerbaron", 14 jaar. Alle dagen 7 en 9.15 uur. Matinees: „Emiel en zyn detectives". Lldo. ..De naakte oorlog", 14 jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur Luxor. „De vrolijke vagebond", a. 1. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „De prairie verdwijnt", a. 1. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus„Rose Marie". De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 18 augustus 8 uur waargenomen door: Doeza-apotheek, Doe- zastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8 .tel. 26274. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. de". Hy zei, dat het het onvervreemd bare recht van het soevereine Egypte was het Suezkanaall te nationaliseren. „Ik ga verder en zeg. dat het Suez kanaal niet alleen Egypte aangaat, maar alle gekolonialiseerde, alle pas onafhankelijk geworden landen. In het bijzonder de Aziatische en Afrikaanse landen moeten nu de roep laten horen: „Handen af van Egypte". „Indien ik moest beslissen, zou ik on middellijk een tweede Aziatisch-Afri kaanse conferentie bijeenroepen om dit te bespreken," aldus Soekarno. die voorts zei. dat het kanaal de belangrijkste ader was van de wereld, niet minder belangrijk dan het. Panamakanaal, de Straat van Gibraltar of de Bosporus. Een vrije doorvaart door deze aderen was gewaarborgd resp. door de Verenig de Staten. Groot-Brittannië en Turkije. ..Egypte heeft reeds verklaard, dat het een vrije doorvaart door het ka naal waarborgt. Waarom zou men dan twijfelen aan of boos zijn over het recht van Egypte om zulks te doen? Of twij felt men aan Egyptes bekwaamheid om vrye doorvaart van schepen te garan deren? (Waarom maakt Egypte de vrije doorvaart van schepen naar Israël on mogelijk? Dat bewijst zijn „onbekwaam heid". Red. L. D.). Indien dit de oor zaak is van de boosheid of twijfel, dan spijt het mij te moeten zeggen, dat deze kwade mensen nog steeds „een ko loniale manier van denken hebben". Communisten in West-Du itsland buiten de wet Het Westduitse Hof voor grondwets zaken te Karlsruhe heeft vandaag de communistische partij buiten de wet gesteld als ziinde In strijd met de constitutie. Ook de nevenorganisaties van de partij werden ontbonden ver klaard. Het Hof gaf voorts opdracht, die eigendommen van de party in beslag te nemen voor doeleinden, waarmee het openbaar welzijn zal zijn gediend. In september 1951 had de Bonds regering het Hof om een uitspraak ver zocht. De verhoren duurden van november 1954 tot juli 1955. Sindsdien had het Hof zich op zijn uitspraak be raden. Tegen de uitspraak van het Hof kan geen beroep worden aangetekend. De Westduitse regering had indertijd haar verzoek gebaseerd op de opvatting, dat de activiteit van de communistische partij gericht was tegen de grondwet telijke orde. De regering beriep zich hierbij op een grondwetsartikel, waarin wordt gezegd: „Partijen die door hun doelstellingen of door het gedrag van hun leden tonen, dat zij het vrije demo cratische bewind van de Bondsrepubliek dreigen te schaden of teniet te doen. of het bestaan van de Duitse Bondsrepu bliek ln gevaar dreigen te brengen, zijn ongrondwettig". In oktober 1952 werd volgens dit artikel de (neo-nazistische) Reichspartij verboden. Dit proces was het langdurigste, dat ooit in Duitsland heeft plaats gehad. De kosten van het proces worden geraamd op 550.000 mark voor de regering en een miljoen mark voor de communistische partij. Een van de voornaamste nevenorganisaties van de communistische partij, de „Vrije Duitse Jeugdbeweging" (F.D.J.) had al eerder een verbod gekregen om op te treden. Arabische overval op Israëlische bus Arabische commando's hebben don derdag een Israëlische bus en twee be geleidende militaire voertuigen overval len en daarbij een vrouwelijke passagier en drie militairen gedood. Er zijn zeven gewonden. De overval geschiedde op een verlaten woestijnweg, 80 km ten noorden van de Rode Zeehaven Eilath. in Zuid-Israël, op IV2 km van de Jordaanse grens. Vroeger op de dag werden vijf Israë liërs gewond toen een vrachtauto in de Negeb-woestijn op een mijn liep. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Dag Hammerskjöld heeft in New York verklaard, dat hij vragen •zal om bestraffing van degenen, die verantwoordelijk zijn voor deze aanval op een Israëlische bus alsmede voor de mijnaanslag. die gisteren werd gepleegd WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). d bó 1 4 s il neersl. af 24 uur 6 Stockholm geh. bew. nw 4 16 4 Oslo zwaar bew. windstil 20 0.5 Kopenhagen zwaar bew. zw 1 17 0 Aberdeen regen windstil 14 0.1 Londen zwaar bew. zw 6 17 1 Amsterdam regen zzw 7 16 4 Luxemburg half bew. 20 0 Parys Bordeaux licht bew. zw 4 25 0 geh. bew. windstil 28 0 Grenoble nevel windstil 26 0 Nice zwaar bew. nw 2 26 0 Berlijn regen wzw 4 17 6 Frankfort licht bew. windstil 20 0 Münohen licht bew. zzw 2 22 0 Zürich nevel zzo 2 25 0 Genève onbewolkt windstil 26 0 Locamo half bew. windstil 27 0 Wenen licht bew. windstil 25 0 hnsbruck nevel w 1 27 0 Rome half bew. windstil 31 0 AJaccio half bew. ono 3 26 0 Mallorca licht bew. windstil 32 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2