SUEZKANAAL-CONFERENTIE IN LONDEN VANDAAG GEOPEND WEERBERICHT Dulles en Sjepilof hadden bij voorbaat al langdurig gesprek - Spanning in Lancaster House Adviezen aan de Koningin voor een nieuwe formateur Laffe schanddaad van de Eoka: oom van tegenstandster gedood 95ste jaargang DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1956 No. 28910 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: i. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 {Van onze Londense correspondent) Gisteren heerste er de gehele dag in Londen een opgewekt komen en gaan van elkaar bezoekende staatslieden, die vandaag bijeenkomen om de Suez- kanaal-kwestie te bespreken. Blijkbaar gevoelde men in sterke mate behoefte om eikaars inzichten bij voorbaat te vernemen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, kreeg o.m. bezoek van de Amerikaanse Sovjetrussische ministers van Buitenlandse Zaken, resp. Dulles en Sjepilof. Ook de Nederlandse vertegenwoordiger, minister Luns, had, gedurende een half uur, een gesprek met zijn Britse collega. Sjepilof bracht de tongen der diplo matiek spraakmakende gemeente in beweging door niet minder dan anderhalf uur te verblijven in de Amerikaanse ambassade in Grosvenor Square voor een gesprek met Foster Dulles. Dit was zeer kennelijk geen oppervlakkig beleefd heidsbezoek. In politieke kringen te Londen helt men thans meer over tot het inzicht, dat Amerika meer is gaan voelen voor de Brits-Franse eis tot inter nationalisering van het Suezkanaal, al zou Dulles naasting der kanaalmaat schappij door Egypte daarmede niet onverenigbaar achten. Voorts is enig optimisme gewekt door het feit, dat Nasser op het laatste ogenblik besloten heeft de chef van zijn Kabinet en politiek adviseur, de kolonel der luchtmacht Ali Sambry, als waarnemer naar Londen te sturen, waar hij hedenochtend is aangekomen. Daaruit zou een minder onverzoenlijke houding blijken. Vanzelfsprekend wordt hij niet tot de conferentie toegelaten, maar hij zal in staat zijn persoonlijk contact met de delegaties op te nemen. Algemene staking in geheel Egypte Protest tegen conferentie over het kanaal in Londen Minister Luns uitte ongerustheid over houding jonge volken Bq zijn aankomst op London Airport verklaarde minister Luns gisteren o.m.: „Wq zijn zeer verontrust door de daden van de jonge super-nationalistische naties, zowel in het Midden- als in het Verre Oosten, die internationale over eenkomsten verbreken. Wq achten het van de grootste betekenis, dat de een heid ten volle gehandhaafd wordt, vooral tussen de drie Westerse mogend heden, die het meeste belang hebben by het Suezkanaal." Politieke waarnemers zien hierin een aanwüzing dat minister Luns de kwestie van de nietigverklaring der Indonesische schulden aan Neder land ter sprake zal brengen, evenwel niet in de vorm van een agenda-punt, doch meer by wijze van illustratie om aan te tonen, dat Nassers naasting van het Suezkanaal niet een op zichzelf staande daad is, doch samenhangt met de geest, die zich over het Oosten, en speciaal over Mohammedaanse landen, begint vaardig te maken. Dat het ter sprake brengen van dit onderwerp althans de Britten niet on welgevallig zal zqn, zou kunnen blqken uit het hoofdartikel van de „Times" van gisteren, waarin het blad de nie tigverklaring der Indonesische schulden rangschikt onder „de waarschuwende tekenen, dat het proces der Europese invloedsvermindering in de jonge staten van het Oosten versneld zal worden als Nasser geen halt zou worden toegeroe pen". Geen bemiddeling van Irak, maar wel verzoeningspoging Een woordvoerder van de Egyptische ambassade in Londen heeft gisteren tegengesproken, dat Egypte Irak om bemiddeling in de Kanaalkwestie zou hebben verzocht. „Irak is een van de on dertekenaars van de verklaring van de Arrabische Liga, welke Egypte's op treden steunt", aldus de woordvoerder. In Bagdad was men van mening, dat re houding van Irak beter als „verzoe ning" dan als „bemiddeling" omschre ven zou kunnen worden. Volgens welingelicht bron is Groot- Brittannië woensdag door bemiddeling van Irak op de hoogte gesteld van het Egyptische standpunt. Fawzi zou er na mens Egypte op aan hebben gedrongen een oplossing te zoeken, waardoor zowel het prestige van Egypte als de vrije vaart door het Kanaal gehandhaafd blijven. Men zou de instelling van een internationale beheersraad kunnen over wegen om de vrije doorvaart, zowel in vredes- als in oorlogstijd, te verze keren. Plaatselijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het noorden van het land: Overwegend ziwaar bewolkt met van tij'd tot tijd regen. Weinig verandering in temperatuur. Meest matige wind uit westelijke richtingen. Voor het zuiden van het land: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen maar ook enkele verspreide op klaringen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot ma tige wind tussen west en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 AUGUSTUS. Zon op: 5.29 uur; onder: 20.02 uur. Maan op: 17.43 uur; onder: 1.24 uur. Hoogwater te Katwyk a. Zee te 0.08 en en te 12.51 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Geen overbodige weelde De conferentie wordt gehouden Lancaster House. De officiële talen zijn Engels, Frans en Russisch, en een leger tje van tolken zal zorgen voor de onmid dellijke vertaling van hetgeen er gezegd wordt. Elke afgevaardigde heeft voor zich op tafel een elektrische waaier om zichzelf, zo hij dat wenst, koelte te kun nen toewuiven. Dit lijkt misschien een overbodige weelde daar het weer hier momenteel vrij koud is, maar er zullen zich in de vergaderzaal, waar Chopin eens piano speelde voor Koningin Vic toria, meer dan honderd mensen bevin den, en bovendien hebben de weerpro- feten een hittegolf voorspeld Voor de correspondenten, die deze conferentie moeten verslaan, zal het een spannende drukke tyd worden. De ver gadering is niet voor de pers toeganke lijk en dus zullen de journalisten door informaties op alle mogelijke manieren pogen op de hoogte te komen. Ten be hoeve van de journalisten is er boven dien door het Foreign Office (Departe ment van Buitenlandse Zaken) een pers centrum ingericht, in het huis namelijk waarin eens de „grand old man" van Engelands historie. Gladstone, gewoond heeft. Er staat eeri batterij telefoontoe stellen en er is een buffet ingericht zo dat de journalisten er de inwendige mens kunnen versterken. In het gebouw daarnaast, het kantoor van de Foreign Press Association, zullen persconferen ties worden gegeven door de verschil lende ambassades, die natuurlijk ook hun zienswijze wereldkundig willen ma ken. De voornaamste „briefing", zoals dat heet, is uiteraard, behalve die van Groot-Brittannië, die van Frankrijk, Amerika en Rusland. Vannacht om een minuut na midder nacht is in Egypte een algemene staking begonnen, die een etmaal zou duren. De staking werd uitgeschreven als protest tegen de Suezkanaal-conferentie in Londen naar aanleiding van de Egyp tische naasting van de Suezkanaal- maatschappij. Het verkeer in Cairo kwam binnen enkele minuten tot stil stand en ook hedenochtend was er geen enkel teken van enige bedrijvigheid. Zelfs de schoenpoetsers en zakkenrol lers besloten gisteren hun werkzaamhe den gedurende 24 uur te staken! Ver scheidene luchtvaartmaatschappijen be sloten gisteren Cairo niet aan te doen, omdat het toch onmogelijk was de pas sagiers naar de stad te vervoeren. Al leen militair vervoer en dat van levens middelen vond voortgang. Men ver wachtte gisteren, dat er in de andere Arabische landen solidariteitsstakingen zouden worden afgekondigd. De bond van Marokkaanse arbeiders beval giste ren aan gedurende een uur in de mid dag het werk neer te leggen. Intussen zijn de loodsen in het Suezkanaal een „langzaam-aan-actie" begonnen uit pro test tegen wat zij noemen hun positie als „pion" tussen de vroegere en de nieuwe kanaalautoriteiten. Hun protest geldt ook hun veelvuldig en slecht be taald overwerk, dat volgens hen een ge volg is van de Egyptische weigering der tig solliciterende assistent-loodsen uit het buitenland visa te verlenen. Er de den zich vannacht reeds belangrijke vertragingen voor en deze zullen waar schijnlijk nog toenemen, wanneer de ac tie nog enige tijd voorduurt. Voordat vandaag de Suez-confe- rentie begon, heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof in Londen een bezoek ge bracht aan zijn Britse collega Selwyn Lloyd (links). De stemming u»as toen noguitstekend. De kleine wereld en de grote De acht maanden oude Ronald Nightengale begrijpt er niets van waarom zijn vader nu ineens met zoveel andere mannen in soldaten- pakjes in een groot schip moet weg varen. Maar ja, dat is ook iets wat Smal of breed? Prof. Lieftinck nog steeds druk in actie (Van onze parlementaire redacteur) Officieel werd gisteravond meegedeeld: „Prof. Lieftinck heeft heden in het Huis ten Bosch aan H.M. de Koningin rapport uitgebracht over zijn bevin dingen ten aanzien van de vorming van een Kabinet op brede basis". Bekend is, dat het hem niet is gelukt de tegenstellingen tussen de KVP en de PvdA te overbruggen, maar uit het bovenstaande communique bleek niet dat de bemoeiingen van prof. Lieftinck met de Kabinetsformatie waren ge ëindigd. Evenmin echter was er in de officiële mededeling sprake van een nieuwe opdracht aan prof. Lieftinck, Daarom wekte het verwondering dat prof. Lieftinck gisteren de hele middag en ook 's avonds in zqn kamer in het Torentje op het Binnenhof nog druk had zitten werken. De conclusie werd daarom getrokken een volledig regeringsprogram, waarin dat hij in verband met de financiële rekening wordt gehouden met de te vooruitzichten van het Rijk, die niet verwachten toestand van 's Rijks kas, zonder zorg zijn. als financieel deskun- die zal dwingen tot een zekere beperking dige bezig was met de uitwerking van van de Staatsuitgaven. Dit program zou dan als leidraad bestemd zijn voor een aan te wijzen nieuwe formateur, die naar men meende waarschijnlijk op dracht zou krijgen „een Kabinet" te vormen zonder zich er van te gewissen of dat het vertrouwen heeft van het Parlement. Een extra-parlementair Kabinet dus. Want na de mislukking ▼an de bemiddelingspoging van prof. Lieftinck neemt men aan dat aan de na-oorlogse politieke samenwerking op brede basis (voorlopig) een einde is gekomen. Diverse consultaties Na het duistere officiële communique kwam er later in de avond enige ophel dering toen bleek dat de Koningin in het Huis ten Bosch haar gebruikelijke adviseurs ontving, wanneer in verband met de Kabinetsformatie een nieuwe opdracht moet worden gegeven. Te tien minuten voor half negen ging mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, het huis Ten Bosch binnen. Een half uur later kwam dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Twee de Kamer, en te half tien ontving de Koningin dr. A. A. L. Rutgers, vice- president van de Raad van State. Omdat in het communique prof. Lieftinck nog niet was bedankt voor de moeite die hq heeft gedaan, lag de veronderstelling voor de hand dat de Koningin deze drie adviseurs ook heeft willen raadplegen over de vraag of er aanleiding zou kunnen zqn prof. Lieftinck nog een nieuwe infor matieve opdracht te geven omtrent een Kabinet op smallere basis (in- plaats van de brede basis, d-e speciaal in het communique wordt genoemd). De adviezen kunnen natuurlijk ook uitlopen op een nieuwe figuur als formateur met de opdracht eenvoudig „een Kabinet" te vormen. Koningin zet besprekingen voort (Van onze parlementaire redacteur) De Koningin heeft vanmorgen haar raadplegingen inzake de Kabinets formatie voortgezet. Achtereenvolgens heeft zij ontvangen mr. Burger, prof. Romme, prof. dr. Zqlstra, de heer Korthals en de heer Tilanus, resp. fractieleiders van de PvdA, KVP, AR, VVD en CHU. alleen grote mensen begrijpen kunnen. Soldaat Nightengale moet aan boord van de „New Australia" uit Southampton naar Cyprus om. zo nodig, te gaan vechten ah rnten niet helpt Terroristische methoden herinneren aan praktijken achter het ijzeren gordijn De oom van het Grieks-Cypriotische meisje Brosulla Dimitraidou. dat vorige week via de Britse radio de bevolking van Cyprus hartstochtelijk opriep zich te keren tegen de terroristenpraktijken van de ondergrondse organisatie Eoka, is gisteren het slachtoffer geworden van de wraak van deze organisatie. De man, Papilaros, was terwille van zyn eigen veiligheid een week lang in de gevangenis van Nicosia gehouden, daar men vreesde, dat de terroristen, die door de knappe Brosulla waren uitgemaakt als een „bende lafhartige moordenaars", zich op haar familie zouden wreken. De veronderstelling bleek maar al te waar: slechts weinige uren nadat Christos Papilaros gisteren de gevangenis verlaten had, werd hij in de drukke Aartsbisschop Makarios-straat in het centrum van de stad door onbekende aan vallers doodgeschoten.... Brosulla blijft in Londen Brosulla, wier Maltezer verloofde John Mampaldi vorige week door de Eoka vermoord werd, was met haar ouders per vliegtuig naar Engeland overgebracht, waar zij haar felle aan klacht voor de radio uitsprak. Zy en haar naaste verwanten zullen in Engeland blijven wonen om gevrij waard te zijn tegen de laffe wraak van de Eoka (wier methoden om familiele- Abdoelgani ontkent VERKLARING IN PARLEMENT. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken. Roeslan Abdoelgani, die gisteravond in Londen is aange komen om de Indonesische delegatie naar de Suezkanaal-conferentie te leiden, heeft verklaard noch in Dja karta door de militaire politie te zqn aangehouden, noch te zqn onder vraagd. Hq zei dat de kwestie niets te ma ken heeft met zqn huidige positie en dat hierdoor geen wijziging zal wor den gebracht in zijn voorzitterschap van de Indonesische delegatie in Londen. Hq voegde hier aan toe, dat het waarschijnlijk een financiële aange legenheid betreft van de Aziatisch- Afrikaanse conferentie in Bandoeng, waarvan hij secretaris-generaal was, die nog niet is afgewikkeld. Premier Ali Sastroamidjojo heeft gisteravond in het Parlement verklaard, dat het Indonesische leger had ge tracht de minister van Buitenlandse Zaken. Roeslan Abdoelgani. aan te hou den, enige uren voordat hij naar Lon den zou vertrekken voor de besprekin gen over het Suezkanaal. De premier zei, dat hij de chef-staf. Nasoetion, had opgedragen maatrege len te nemen, die Abdoelgani in staat zouden stellen volgens plan naar Lon den te vertrekken. Ali Sastroamidjojo zei. dat „zekere elementen" gepoogd hadden, „politieke winst" uit de zaak te slaan, de regering ten val te brengen en verdeeldheid in de strijdkrachten te veroorzaken. De premier zei voorts, dat de rege ring de corruptie „objectief en zonder aanzien des persoons of hun positie" zou bestrijden. De minister van Justitie zou „zo spoedig mogelijk" een wetsontwerp te gen corruptie opstellen. Amnestie in Indonesië Sultan Hamid krijgt 4 maanden minder Bijna 27.000 gevangenen in Indonesië zullen vermindering van gevangenis straf krqgen ter gelegenheid van de lie onafhankeiykheidsdag, die morgen gevierd zal worden. Voor 5600 mensen betekent dit vrq- lating, aldus is heden in Djakarta medegedeeld. De gevangenisstraf van Sultan Hamid, die in 1953 tot 10 jaar is veroordeeld wegens hoogverraad, zal met «der maanden veeainderd worden den te treffen herinnert aan dergelijke praktijken achter het IJzeren Gordijn! Red. L.D.) Men wacht nu in angstige spanning af of ook andere familieleden van het meisje, die op Cyprus achterge bleven zijn en door de autoriteiten tij delijk in bescherming genomen werden, het slachtoffer van de terroristen zullen worden. Onmiddellijk nadat Papilaros was doodgeschoten, werd door de politie een uitgaansverbod ingesteld, terwijl om de wijk, waar Papilaros de dood vond een cordon werd getrokken. Twee uur lang werden tevergeefs alle huizen in de wijk doorzocht maar toen van de moorde naars geen spoor te vinden was, werd het uitgaansverbod weer opgeheven. Herdenkingsdienst slachtoffers busongeluk CHAUFFEUR VRACHTAUTO IN ARREST. 22 niet- of slechts licht-gewonde pas sagiers van de Nederlandse autobus, die bij Vöhringen ten zuiden van Ulm verongelukte, hebben gisteravond de terugreis naar Nederland per trein aanvaard. De bij het ongeluk om het leven ge komen 7 Nederlandse passagiers zqn in de aula op het kerkhof te Vöhrin gen opgebaard. Gisteren is in Vöhrin gen een herdenkingsdienst gehouden, die door honderden inwoners werd bij gewoond, evenals het zegenen van de stoffelijke overschotten. De lijkbaren werden met een schat van bloemen bedekt. Tegen de chauffeur van de Duitse vrachtauto, die in aanrijding kwam met de Nederlandse bus, is een bevel tot. inhechtenisneming uitgevaardigd. Hij was reeds dinsdagavond aange houden. Het verkeer op de weg tussen Ulm en Memmingen was gistermiddag verschei dene uren gestremd, omdat de loop van het ongeluk werd gereconstrueerd. Aufokleur speelt re! bij verkeersongelukken Blijkens bevindingen van de Neder landse politie is bii sommige ver keersongelukken aantoonbaar, dat de kleur van automobielen een rol kan spelen bij het veroorzaken ervan. Her- liaa'delqk is gebleken, dat personen auto's „niet gezien zijn" omdat de kleur van de carrosserie niet contras teerde met de omgeving. Een lichte (bijv. grijswitte) wagen te gen een besneeuwde achtergrond, een groene wagen in het polderlandschap of een roestbruine wagen op klinkerweg kunnen zeer bedrieglijk voor mede-weg- gebruikers zijn. De kleuren van wagens, omgeving en wegdek in het algemeen dus, kunnen gevaarlijk zijn indien zij optisch samenvloeien. Overwogen wordt om het gebruik van bepaalde kleuren voor koetswerken te gaan ontraden. Een belangrijke factor is ook de gezichts hoek van het oog. Juist in het grensge bied van niet en wel zien zullen con trasterende kleuren beter spreken, dan ineenvfcr-^de.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1