Nederlandse bus op de autoweg Memmingen-Ulm opengescheurd Lieftinck faalt Gisteren nog dertig slachtoffers in mijn te Marcinelle gevonden WEERBERICHT Vijf dodenvele gewonden en een verschrikkelijke ravage Tegenstellingen onoverbrugbaar Ploegen uit Belgisch Limburg lossen uitgeputte mannen af Giftige rook terstond dodelijk Krachtige voortzetting expansie der Benelux-landen in 1956 95ste Jaargang WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956 No. 28909 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte smgel Lelden 0m> n0 57065 Hoofdredacteur: J Brouwer f 7— per kwartaal; £2.35 per maand; 10.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Botsing met slingerende aanhangwagen Gisteravond omstreeks zes uur is op de weg van Memmingen naar Ulm in Zuid-Duitsland, even voorbij het plaatsje Vöhringen, een Nederlandse auto bus, komende uit Allgau met 44 inzittenden, geramd door een zwaarbeladen, slingerende aanhangwagen van een tegemoetkomende Duitse vrachtauto. Door de botsing met de aanhangwagen werd de linkerzijde van de bus open gescheurd en volkomen vernield. De gevolgen waren verschrikkelijk: vijf passagiers werden vrijwel direct gedood en er zouden veertien gewonden zijn. Eén van de twee chauffeurs, die in de bus zaten, bleef ongedeerd. Van de 42 passagiers zijn er 14 afkomstig uit Dordrecht, I I uit Rotterdam, 6 uit Dubbeldam, 2 uit Eindhoven, 2 uit Tilburg, 2 uit Zwijndrecht, 2 uit Den Haag, I uit Lieshout, I uit Amsterdam en I uit Delft. 24 passagiers zijn dames, 18 heren. Om het leven zijn gekomen de heer en mevrouw W. F. MeegensVan der Ven uit Dordrecht; mej. A. van Eijk uit Rotterdam; mej. W. van der Heiden uit Dordrecht en de heer P. In 't Veld uit Dubbeldam. De drie kinderen van het omgekomen echtpaar Meegens zijn ongedeerd. Van drie passagiers is vermeld dat ze licht gewond zijn, n.l. mej. M. van Bakergem uit Amsterdam en de dames M. en K. Wiggelinkhuyzen uit Tilburg. De bus was van het Reisbureau C. Stok uit Zwijndrecht. Een der chauf feurs was de zoon van de ondernemer van het reisbureau. De heer Stok sr. was gisteren zelf met een gezelschap per autobus naar Valkenburg gereden en gisteravond laat nog niet terugge keerd. De thans verongelukte bus was vorige week maandag uit ons land vertrokken voor een reis naar en door Oostenrijk en de Beierse Alpen. Gisteravond, was (Van onze parlementaire redacteur) Het is weer mis met de Kabinetsfor matie. Prof. Lieftinck is vanmiddag naar de Koningin gegaan om haar mee te de len dat de tegenstellingen tussen de KVP en de PvaA niet te overbruggen zijn. Gistermiddag heeft prof. Lieftinck nog onderzocht of er een mogelijk heid was de kloof te overbruggen. Daartoe had hij anderhalf uur een onderhoud met prof. Romme en ver volgens, via de telefoon, met mr. Bur ger van de PvdA. Uit deze gesprekken bleek dat beide partijen welwillend stonden tegenover belastingtegemoetkomingen in de sfeer van werknemers in ondernemin gen. De PvdA wilde het daarbij laten. De KVP echter niet. Men meent nu in Den Haag dat er in de onderhandelingen tussen de par tijen een rustperiode moet intreden omdat zij anders nooit uit hun hard nekkig ingenomen posities loskomen. Daarom verwacht men nu dat er een tijdelijk Kabinet zal worden gevormd (een extra parlementair intermezzo- Kabinet) zonder een bepaald politiek karakter, dat zolang optreedt tot het meent te kunnen aftreden omdat weer een toestand is ontstaan, die de vor ming van een p ar 1 e mentair Ka binet mogelijk maakt. Wetsontwerp vorming „West-lrian" goedgekeurd Het Indonesische Parlement heeft bij acclamatie het wetsontwerp ten aanzien van de vorming van de provincie West- lrian goedgekeurd, met de aantekening, dat de communistische partij zich niet kon verenigen met het aanwijzen van Tidore als tijdelijke hoofdstad van deze provincie. De nieuwe provincie bestaat uit het gebied van Nederlands-Nieuw Guinea en een aantal aangrenzende eilanden, die tot nu toe behoorden bij de provin cie der Molukken. Plaatselijk regen De Bilt verwacht tot donderdagavond: Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Overwegend matige z.w. wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 AUGUSTUS Zon op: 5.27 uur; onder: 20.04 uur. Maan op: 17.05 uur; onder: 0.29 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 11.27 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina'a zij op de terugreis naar ons land, waar zij vandaag had moeten aankomen. De doden en gewonden zijn door zie kenauto's van het Duitse Rode Kruis en van het Amerikaanse leger naar ver scheidene in de omgeving gelegen zie kenhuizen overgebracht. Een groot aan tal naar een ziekenhuis te Günzburg (ten oosten van Ulm). Het verkeer op de weg ondervond ver scheidene uren vertraging tot de trieste ravage was opgeruimd. Er waren verkeersopstoppingen van kilometers lengte. Zeven deden? Nader wordt gemeld, dat de gegevens van 12 passagiers van de bus nog ver mist worden. Deze passagiers zijn di rect na het ongeluk met ambulances van het Amerikaanse leger meegeno men en tot nu toe nog niet terugge vonden door de Duitse politie. Naar verluidt zouden er van de passagiers zeven om het leven zijn gekomen. Vijf hunner zijn, zoals gemeld, ge ïdentificeerd. Goud en deviezen vrijwel onveranderd Volgens de verkorte balans van de Ned. Bank zijn de mutaties in de goud en deviezenpositie ditmaal van onder geschikte betekenis. De goudvoorraad bleef nl. onveranderd op f. 3.226 miljoen en de netto deviezenreserve daalde met slechts f. 3 miljoen tot f. 1.136 miljoen. Goud en deviezen tezamen dekken voor 71,96% de direct, opeisbare verplichtin gen van de Centrale Bank (vorige week 71,63%). De Amerikaanse verkiezingsstrijd begint langzamerhand op toeren te komen. De adspirant-kandidaten reizen het land reeds rond om zoveel mogelijk steun te verwerven. Op de foto Stevenson in gezelschap van mevr. Roosevelt op Hawai, waar zij de bekende bloemenkransen omgehangen kregen. (Van onze correspondent in Brussel) Ofschoon de redders in de mijn te Marcinelle hun werk onafgebroken voortzetten, stuiten zij op ernstige moeilijkheden: de aanwezigheid van mijn- gas, vrees voor instorting, de nog altijd voortdurende brand en de daardoor ontstane hitte. Gisteravond werd bekendgemaakt, dat op de verdieping van 835 meter nog dertig lichamen zijn ontdekt, waardoor het totaal aantal op deze verdieping op I 10 is gekomen. De slachtoffers moeten snel aan kool- monoxyde zijn overleden. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de brand golven giftige rook de gaanderijen ingejaagd. Later is de brand, die gevoed werd door de houten stutten en het kolenstof, tot aan de slachtoffers doorgedron gen. Verscheidene lichamen zijn door het vuur aangetast, hetgeen de identi ficatie in vele gevallen moeilijk maakt. In de school, waar de nabestaanden worden toegelaten om de slachtoffers zo mogelijk te herkennen, zijn de persoonlijke bezittingen op de kisten gelegd om herkenning te vergemakke lijken. De zeven Limburgse mijnen in België hebben elk twee ploegen van acht man naar Marcinelle gezonden om de uitgeputte redders van de plaatselijke centrales af te lossen. Luik heeft eveneens een ploeg van zeven man gezonden. Met deze nieuwe ploegen zal het reddingswerk onafgebroken worden voort gezet. Jonge mijnwerker op nippertje ontsnapt Een achttienjarige mijnwerker uit Rotselaar. Alfons Vandeplas, een van de zes, die woensdagnamiddag uit de mijn werden gered, heeft aan een jour nalist van het blad „Het Belang van Limburg-" een relaas gedaan van de wijze waarop hij aan de dood is ont snapt. Alfons Vandeplas was aan het werk, toen hij plotseling een scherpe geur be merkte. Rook verspreidde zich in de ga lerij. Toen hij opstond om zijn opzichter hiervan in kennis te stellen, kwam er een dichte golf van rook uit de galerij, die naar verdieping 715 leidt. Alles werd erdoor in duisternis gehuld. Slechts de mijnlampen verspreidden nog een flauw licht. Een van de mijnwerkers zei: „Jongens, we moeten hieruit, want ze gaan ons hier levend roken". Hierop drong de opzichter naar voren: „Alle maal naar 765". De jonge mijnwerker aarzelde. „Naar 765, dat is nog 50 meter dieper. Dan liever geprobeerd de schacht te bereiken op 715", zo dacht hij. Na een korte weifeling kroop de opzichter voor uit naar 765. Een vijftiental mijnwer kers volgde hem. De jonge mijnwerker en een vriend bleven alleen achter. Zij begrepen dat het nu ernst begon te wor den en het om hun leven ging. Met een kolenwagentje ramden zij een deur. Steeds dichter werd de rook en steen gruis begon rondom hen neer te vallen. De beide mannen hadden hun zak doeken in een plas water gedrenkt en deze voor de mond en de neus gebonden, maar de rook prikkelde hen in de keel. Op de deur, die zij net achter zich hadden gesloten, wordt hevig gebonsd. Zij keren op hun schreden terug, trek ken uit alle macht aan de deur. die be zwijkt, en een mijnwerker, met door de vlammen verbrande benen, valt in hun armen. Zij richten hem overeind en be geven zich opnieuw naar de schacht: een afstand van ongeveer 300 meter. De jonge mijnwerker waggelt. Hij zou wil len roepen, maar de rook brandt hem in de keel. Hij durft niet te drinken, omdat dit nog meer rook en dus de dood zou betekenen. Vijfmaal valt hij op zijn knieën. Uitgeput en ontmoedigd wil hij zich gewonnen geven, maar telkens richten zijn twee kameraden hem weder overeind en tenslotte zijn zij bij de schacht. Maar waar is do liftkooi? Bo ven en beneden hen: zonder bodem! een zwart gat. En de regen van stenen wordt hoe langer hoe dichter. Met vereende krach ten gooien zij een wagentje om en gaan er onder liggen, dicht bij de grond, de mond bij de schacht. Zij kunnen ade men. de lucht is warm. maar rookvrij en zij hebben te drinken. Rondom ver stommen de geluiden, hun vermoeide ogen sluiten zich en zij vallen in slaap. Omsteeks 4 uur 's namiddags hebben de redders hen gevonden en naar boven gebracht, levend. Zij drukken elkaar de hand, met tranen in de ogen. „En de anderen?" geen antwoord. „Waar zijn Me anderen?" Zij begrijpen en de tranen die over hun wangen stromen, trekken er kleine witte groeven in. Mogelijke oorzaken In een artikel over de ramp van Mar cinelle is het Belgische blad „Courrier de la Bourse" van oordeel dat de feiten zich chronologisch als volgt hebben toe gedragen: seinverwarring in de laatste verdie pingen van de vervoerschacht; voortijdige manoeuvre van de werk tuigkundige eèn slecht gestuwd mijnwagentje rijdt voortijdig uit de liftkooi; hierdoor wordt een elektriciteitskabel beschadigd: een vlamboog van 3000 volt van onge woon lange duur; brandbare stoffen in de omgeving vat ten vuur; de brand grijpt om zich heen in de schacht en in de verbindingsgalerij; er ontstaat een wolk van rook en gif tige gassen; deze wolk verspreidt zich door de hele mijn; door diverse oorzaken blijkt het on mogelijk onmiddellijk de reddingsdienst te organiseren. Hulpacties Het hoge gezagsorgaan van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap heeft op een dinsdagavond j.l. gehouden spe- Toenemende problematiek hoogconjunctuur De voortzetting van de internationale hoogconjunctuur heeft de welvaart van de Beneluxlanden ook in de eerste maanden van 1956 in gunstige zin beïnvloed aldus het rapport dat gemeenschappelijk werd opgesteld door de directie algemene economische politiek van het ministerie van Economische Zaken van Nederland en de studiediensten van de ministeries van Economische Zaken van België en Luxemburg. Hoewel in een aantal landen maatregelen zijn of worden genomen met het doel een excessieve conjuncturele ontwikkeling tegen te gaan, bleef de buiten landse zuiging van de koopkrachtige vraag een belangrijke stimulans voor de bedrijvigheid in de Beneluxlanden. Produktie, werkgelegenheid, consumptie en buitenlandse handel bleven zich dan ook op een hoog niveau bewegen. Zowel in de BLEU als in Nederland was het uitvoervolume in de eerste vijf maanden van het jaar met ongeveer 12% toegenomen t.o.v, dezelfde periode van Int. vorige jaar. De industriële pro duktie steeg in de eerste vier maanden ten opzichte van dezelfde periode in 1955 in Nederland en in België met 6% en in Luxemburg met 8%. ciale vergadering besloten aan de nabe staanden van elke om het leven geko men mijnwerker een bedrag van onge veer 750 gulden uit te keren. Deze uit kering staat los van het bedrag van f. 150.703,- dat het Gezagsorgaan reeds aan nabestaanden van slachtoffers heeft overgemaakt. Het KLM-kantoor te Brussel heeft een bedrag van 15.000 francs overge maakt aan het rampenfonds van Mar cinelle. De Federatie van Bussumse zang- en muziekverenigingen heeft het plan om op een nader te bepalen datum in sep tember in de Vredekerk een concert te geven - waaraan vier koren zullen me dewerken - ten bate van de slachtoffers van de mijnramp in België. De Belgi sche ambassade heeft haar instemming hiermede betuigd en de ambassadeur heeft toegezegd het concert te zullen bijwonen. Een overzichtsfoto van het in aanbouw zijnde Centraal Station te Rotterdam, gemaakt van het dak van het Groothandelsgebouw. Op de achtergrond ziet men nog een deel van de oude stationsover kapping. Spanningen en opwaartse druk De krachtige voortzetting van de expansie confronteert de Beneluxlan den, zij het wellicht met een fasever schil, in toenemende mate met de problematiek van de hoogconjunctuur: spanningen op de arbeidsmarkt en een opwaartse druk op het prijsniveau. Wat de arbeidsmarkt betreft: in Nederland overtreft de vraag verre het aanbod, terwijl ook in de BLEU de arbeids- schaarste meer en meer voelbaar wordt en in sommige bedrijfstakken reeds een acuut vraagstuk is. Deze uitputting van de arbeidsreserve is voor de conjunctu rele ontwikkeling van bijzondere beteke nis, omdat zij de technische mogelijk heid van produktie-uitbreiding beperkt en daardoor de reeds aanwezige op waartse druk op het prijsniveau kan versterken. In dit verband zij gememo reerd, dat in het kader van de afrem ming van de hoogconjunctuur, zowel in Nederland als in België reeds enige maatregelen met een restrictief karak ter genomen, dan wel in voorbereiding zijn. Financiële verschillen In de financiële sfeer doen zich op vallende verschillen voor tussen België en Nederland. In België: een ruime geldmarkt en een toeneming van de goud- en deviezenreserve. In Nederland gedurende de laatste maanden: een krappe geldmarkt en een daling van de goud- en deviezenvoorraad. Het lijkt evenwel waarschijnlijk dat deze diver gentie niet zo zeer verband houdt met conjuncturele effecten, dan wel met het lage rentepeil dat op de Nederlandse geldmarkt tot voor kort heerste, en waardoor de handelsbanken, ter wille van een hoger rendement, een deel van haar liquide middelen op buitenlandse geldmarkten hebben belegd. Voorts is ook van invloed geweest de steeds toe nemende kredietverlening aan buiten landse afnemers. Het hier gesignaleerde verschil lijkt derhalve van een meer incidenteel karakter. Prijzen en lonen Het verloop van de groothandelsprij- zen was in Nederland en België onge veer gelijk. Over de periode 1953 tot 1955 waren zij in beide landen met ongeveer 1% gestegen. In de eerste vier maanden van 1956 lag het gemiddelde niveau in België 3% en in Nederland 2% hoger dan in dezelfde maanden van het vorige jaar. Daarbij kan worden opgemerkt, dat voornamelijk als gevolg van seizoeninvloeden in de landbouw sector het Nederlandse prijspeil in de afgelopen maanden regelmatig is geste gen. Van januari tot april bedroeg deze stijging 3%. Het Belgische prijspeil, waarin zich van februari op maart zelfs een lichte daling voordeed, is per saldo van januari tot april met minder dan 1% gestegen. Wat de ontwikkeling van de kosten van levensonderhoud betreft, kan worden opgemerkt, dat in de afgelo pen jaren de tendens tot stijging in Nederland sterker was dan in België en Luxemburg. Terwijl de index in België en in Luxemburg in de eerste helft van 1955 op hetzelfde niveau stond als in 1953, had in Nederland sinds laatstgenoemd jaar een stijging plaats gevonden van 6%. Te verwachten is, dat het loonniveau in Nederland 1956 aanzienlijk zal stij gen boven het gemiddcl#e niveau van 1955, aldus het rapport.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1