Huidige situatie Nieuw-Guinea aanvechtbaar en onzeker Mr. J. Klaasesz ziet voor Alplien een grootse toekomst Synode: Kerk heeft geen taak een oplossing aan te wijzen Binnen niet al te lange tijd een inwonertal van 75.000? Automobilist liftte in eigen auto! DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 Generale Synode N.H. Kerk: Slechts voorwaarden voor een oplossing werden in de „oproep" aangegeven Het breed moderamen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in een uitvoerige publikatie zijn overwegingen bekend gemaakt naar aanleiding van de oproep tot bezinning inzake Nieuw- Guinea. Samenvattend delen daarin namens het breed moderamen van de Generale Synode de praeses, ds. G. de Ru, en de scriba, dr. E. Emmen, mede, dat de Synode de huidige situatie ten aanzien van Nieuw-Guinea meent aanvechtbaar en onzeker te moeten noemen, ofschoon zij door velen in Nederland niet als zodanig wordt onder kend. Aan dit inzicht heeft zij het recht en de plicht ontleend een oproep tot bezinning te doen uitgaan op een stand van zaken, die minder aanvechtbaar is en ten goede zal komen aan de bevolking van Nieuw-Guinea. rondom de Indonesische kwestie. Hoe gevoelig ons volk nog is t.a.v. alles wat deze kwestie raakt, blijkt wel uit het feit dat geen der grote politieke partijen als zodanig, in ons land de mogelijkheid of de wenselijkheid van een verandering van de status van Nieuw-Guinea in dis cussie heeft gebracht. De publikatie van overwegingen is ge richt aan de kerkeraden en de classicale vergaderingen. Het breed moderamen heeft besloten de classes nadrukkelijk te verzoeken de „oproep" in haar as. sep- tembervergadering aan de orde te stel len. In een advies raadt het breed mode ramen aan bij de behandeling van de oproep aan de Raad voor de Zending te verzoeken de oproep bij monde van een. door deze Raad aan te wijzen, adviseur te doen toelichten. Met betrekking tot zijn verzoek om de oproep in de septembervergadering van de classes aan de orde te stellen, ont veinst het breed moderamen zich niet dat de classes hiermede voor een moei lijke taak worden gesteld. De „oproep" heeft immers reeds in brede kring stof doen opwaaien. Tal van reacties zijn in de pers verschenen. Ook ontving de synode vele reacties in briefvorm. Zowel voor als tegenstanders van een bezinning als die waartoe de sy node ons volk heeft opgeroepen, hebben zich uitgesproken. Naar aanleiding daar van besloot het breed moderamen nog de volgende overwegingen aan de ker keraden en de classicale vergaderingen voor te leggen. Reacties op de oproep De huidige reacties, aldus deze publi katie, kwamen niet onverwacht. Zij zou den zich ten dele ook hebben voorge daan onverschillig in welke vorm de Ge nerale Synode haar oproep zou hebben gekleed. Het feit alleen al dat de synode een oproep tot bezinning deed uitgaan is een daad, die door velen wordt gelaakt Zij achten een bezinning op de toekomst van Nieuw Guinea onnodig en sommi gen beschouwen een oproep daartoe op zichzelf genomen reeds al als een on vaderlandslievende en ten aanzien van de bevolking van Nieuw Guinea een on verantwoordelijke daad. De kracht van bepaalde reacties, die zich thans voor doen kunnen wij. aldus deze publikatie. zeer wel verklaren als wij bedenken, dat de vragen ,die door de oproep aan de or de worden gesteld, voor velen niet los zyn te maken van de gevoelens ,die in hun leven t.a.v. de strijd van 1945-1949 Kerkelijk Leven Reizen van militairen op zondag STRAKS OOK ENIGE MALEN OP MAANDAG MOGELIJK Deputaten van de Generale Synode der Geref. Gemeenten hebben zich tot de minister van Oorlog gewend in ver band met het feit, dat militaire com mandanten op grond van een uitgegeven legerorder, aan militairen in opleiding niet konden toestaan dat zij tijdens de gehele duur van die opleiding een verlof kregen met de mogelijkheid van terug keer op maandag. De minister heeft thans aan deputaten bericht, dat het in zijn bedoeling ligt een zodanige regeling te treffen, dat het dienstplichtigen in opleiding mogelijk gemaakt wordt enige malen gedurende de periode van oplei ding op een maandag in him garnizoen terug te keren, zodat zij op zondag niet behoeven te reizen. NED. HERV. KERK Beroepen te Akersloot-Limmen J. Os kamp, vic. te Heemstede. Te Leimulden (toez.) P. H. Borgers. kand. te Apeldoorn. Bedankt, voor Opheusden A. J. Wijn malen te Maartensdijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Goënga, C. E. v. d. Broek, kand. te Baarn. Aangenomen naar 's-Gravenhage-west W. v. d. Linden te Rotterdam-Kralingen. GEREF. KERKEN (ond. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Breukelen E. R. Postma te Blokzijl. Radio Makassar: „dr. Soumokil gedood" Dr. Soumokil, opperbevelhebber van de Republiek der Zuid-Molukken, is gedood in een botsing tussen restan ten van de R.M.S.-strjjdkrachten en een legereenheid in West-Ceram, aldus is heden in een nieuwsuitzen ding van Radio Makassar medege deeld. De legereenheid hield zuive ringsoperaties in de oerwouden van Ceram en stootten daarbij op het verborgen hoofdkwartier van Soumo kil. Soumokil's lijk werd gevonden op het slagveld na de botsing. Radio Makassar voegde hieraan toe, dat de vrouw en kinderen van Soumokil wis ten te ontsnappen. Wij plaatsen dit bericht onder voor behoud. omdat van Indonesische zijde mr dr. Soumokil reeds enige malen als gesneuveld is opgegeven, kennelijk met het doel het verzet der Zuid-Molukse vrijheidsstrijders te breken. (Red. L.L.). Nieuw Guinea-beleid wel juist? Toch staat het vast dat talrijke land genoten van verschillende politieke overtuiging allerminst zeker zijn van de juistheid van ons beleid, waardoor wij na 1949 Nieuw Guinea, door ons wilsbe sluit alleen, onder ons bestuur hielden. Hierop doelt de oproep als ze spreekt over een gaan op zelf gekozen paden en over een ten uitvoer brengen van hard nekkig volgehouden plannen. Ondanks dit politieke conformisme onder ons volk, het verlangen dus om vast te houden aan de situatie zoals deze zich nu eenmaal heeft ontwikkeld, on danks de angst, die er is onbeheerste emoties op te wekken door de zaak Nieuw Guinea opnieuw aan de orde te stellen, heeft de swnode. bewust van wat zij aan reacties zou ontketenen, de op roep doen uitgaan. Kerk waagde te spreken De afwijzende reacties moeten dus niet alleen en niet in de eerste plaats worden gezien als een gevolg van de bewoordingen van bepaalde onderde len van het stuk, maar vooral als ge volg van het feit .dat de kerk het heeft gewaagd het probleem Nieuw Guinea aan de orde te stellen en daarmede teen het hierboven gesignaleerde ver langen van velen van ons volk inge gaan is. Het gezag van de oproep Uitvoerig wordt in dit schrijven dan ingegaan op het gezag van de oproep. Volgens het breed moderamen zal de kerk. die door haar zendingsarbeid sterk betrokken is bij de vragen, die Nieuw- Guinea betreffen, ook in praktisch poli tieke vragen als die welke in de oproep aan de orde komen, bij het licht van Gods Woord naar Zijn gerechtigheid moeten zoeken. De kerk kan de levende God slechts dienen door Zijn woord met de stromin gen en gebeurtenissen van het dagelijk se leven in verband te brengen. Wanneer de kerk Gods gerechtigheid verkondigt, zal zij duidelijk maken, dat deze niet eenvoudig bestaat in het mogen hand haven van wat wij bezitten: veeleer moet zij er op wijzen, dat de gerechtig heid Gods allereerst betekent het ver schaffen aan de naaste wat hij voor zijn menselijk bestaan nodig heeft in de ruimste zin van het woord. De kerk zal. als zij deze weg van Gods gerechtigheid zoekt, vaak niet kunnen vermijden de ergernis op te wekken van velen, ook van goedwillenden met hoge idealen. Zij stelt daartegenover, dat gehoorzaamheid aan de bijbelse eis der gerechtigheid het leven e£rst recht mogelijk maakt. Het is van deze overwegingen, dat de synode in haar oproep heeft willen uit gaan. Kerk heeft geen oplossing aan te wijzen Nadat nog het een en ander is gezegd over de vorm van de oproep, wordt uit voerig ingegaan op de hoofdaccenten van dit synodale stuk. De inleiding en de eerste drie para grafen hebben de bedoeling tr» wijzen op de actualiteit en de veelzijdigheid van het vraagstuk, dat aan de orde wordt gesteld, en enkele zijden ervan in het bijzonder te belichten. In de tweede plaats menen wij. aldus het breed moderamen. dat nog eens met nadruk moet worden vastgesteld, dat de synode in haar oproep duide lijk naar voren heeft gebracht, dat zij het niet de taak der kerk acht een oplossing in de kwestie-Nieuw Guinea aan te wijzen. Wij hebben goede redenen om aan te nemen, dat Kabinetsformatie: Een andere weg? Wan onze parlementaire redacteur) Informateur prof. Lteftinck, die de indruk heeft, dat er sprake is van een misverstand, neemt het meningsver schil tussen de P. v. d. A. en de K.V.P. over de bezitsvorming niet te tragisch op, omdat er nog altijd in een eerder stadium gedane suggesties over dit onderwerp in overweging zijn, die bij nader beraad een goede kans zouden kunnen bieden om tot de oplossing bü te dragen. Prof. Lieftinck heeft ten aanzien van het punt bezitsvorming van de aanvang af de keuze gehad tussen twee wegen, waarvan hij de een heeft gekozen, omdat hij na zijn oriënterende besprekingen de indruk had, dat deze weg het meest uitzicht bood op overeenstemming. Aanvankelijk is hij langs deze weg verder gegaan, doch nu deze weg schijnt dood te lopen, is er nog de andere mogelijkheid, waarlangs een oplossing zou kunnen worden gevon den. de oproep daarom een teleurstelling inhoudt voor hen. die met grote over tuiging een bepaalde oplossing voor staan. In het bijzonder geldt dit ook voor hen, die slechts een oplossing mogelijk achten, n.l. de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. De synode dringt er dan ook niet op aan, dat de Nederlandse politiek in die richting zou worden geleld. Maar ook de voorstanders van het stellen van Nieuw-Guinea onder het stelsel van beheerderschap van de Ver enigde Naties, waarbij het voor de hand ligt aan Nederland als besturende auto riteit te denken, of van enige andere politieke status, zullen teleurgesteld zijn, dat him oplossing niet door de synode wordt overgenomen. Ondanks alles wat verondersteld werd en nog zal worden, mag geen enkele oplossing, als de door de synode gewens te. uit de oproep worden gelezen. De tekst van de oproep is op dit punt dui delijk, temeer waar ter zake tijdens de discussies ter vergadering geen twijfel heerste. Wat ons te doen staat De synode heeft zich dan ook beperkt tot het stellen van de voorwaarden waaraan een, haars inziens verant woorde, oplossing dient te voldoen. Wij wijzen in dit verband op de cen trale zinsnede uit paragraaf IV i „Nederland zal bereid moeten zijn, zijn aanspraken om alleen op eigen gezag Nieuw-Guinea te besturen, te laten vallen en toe te stemmen in een regeling van dit bestuur, in een zoda nige overeenstemming met de volke rengemeenschap, dat zowel de beste behartiging der bevolkingsbelangen als de grootst mogelijke staatkundige stabiliteit redelijkerwijs gewaarborgd is". Wie zal burgemeester Witschey opvolgen? Zoals gebruikelijk bij een werkbezoek aan een gemeente heeft de commis saris van de Koningin ook gisteren aan het eind van zijn bezoek aan Alphen ten gemeentehuize zijn indrukken van deze dag in het kort weergegeven. Mr. Klaasesz wees er in deze toespraak op, dat voor Alphen, dank zij de centrale ligging in de randstad Holland een grote taak is weggelegd. De gemeente zal zich klaar dienen te maken voor het opvangen van een belangrijk groter aantal bewoners, dat stellig binnen afzienbare tijd zal stijgen tot de 75.000. Door samenwerking moet het mogelijk zijn voor deze mensen huis vesting, recreatiemogelijkheden en arbeid te krijgen o.a. door het aantrekken van nieuwe industrieën. Een waarschuwend geluid liet mr. Klaasesz nog horen ten aanzien van de landbouw, waarvan de belangen stellig niet uit het oog verloren mogen gaan zich uitbreidende gemeente zal echter noodgedwongen de landbouw toch moe ten inkrimpen: hieraan, aldus de Com missaris, is niet te ontkomen. Grote De landbouw is een uiterst belangrijke aandacht vroeg de heer Klaasesz ook sector in ons maatschappelijk leven Een voor de jeugd en haar organisaties, die De commissaris van de Koningin uordt met burgemeester Ed. C. Witschey in de pastorie van ds. j. Th. Meijer door het bestuur van de Martha-Stichting begroet. (Foto Lux/Alphen.) behoefte hebben aan overheidssteun en medewerking bij het tot stand brengen van jeugdgebouwen exi. Vooral ook ver dient de sport de steun van de gemeen ten. Burgemeester Witschey die 1 septem ber a.s. zijn functie als burgemeester zal neerleggen mocht nu reeds van de Commissaris woorden van dank in ont vangst nemen voor alles wat hij in het belang van Alphen heeft gedaan, in welke dank ook mevr. Witschey—van Unen betrokken werd. DE OPVOLGER Het doel van myn komst hier is te vens, aldus mr. Klaasesz, te zien wie uit de vele sollicitanten naar het bur gemeesterschap nu wel de juiste man op de juiste plaats zal worden in Al phen. Het moet een goed opvolger zijn van de heer Witschey, aan wie de ge meente grote dank verschuldigd is. Vanuit dit fraaie raadhuis moet het wel prettig zijn deze goede gemeente te mogen besturen aldus mr. Klaasesz. Uw opvolger wacht hier een zeer inte ressante taak, die weliswaar niet ge makkelijk zal zijn, maar wel een dank bare. De burgemeester sprak nog enkele woorden van dank voor de grote belang stelling, getoond door de heer en mevr. Klaasesz, waarbij de burgemeester gaar ne de wens uitsprak, dat alle wensen en verwachtingen ten aanzien van de goede gemeente Alphen in de toekomst In ver vulling zullen mogen gaan. MARTHA-STICHTING Te voren hadden de hoge gasten een rondrit door de gemeente gemaakt, waarbij ook Aar land erveen niet werd vergeten. Na de rondrit arriveerde het gezelschap omstreeks half drie op het terrein van de Martha-Stichting aan de Raadhuisstraat, waar in de pastorie van de predikant-directeur ds. J. Th. Meijer het bestuur van de stichting, onder voorzitterschap van de heer ir. W. Rooij- en, de hoge gasten verwelkomde. Ook ds. en mevr. Meijer heetten hier de gasten in hun woning welkom. Na het ronddie nen van de thee gaf ds. Meijer als direc teur een korte uiteenzetting van de ge schiedenis en de ontwikkeling van de opvoeding van het kind als individu en als massa. De geschiedenis bleek hierbij zeer nauw samen te hangen. Na verschillende afdelingen te hebben bezichtigd werd afscheid genomen en begaven de heren zich voor het bijwonen van een bespreking met de raad naar het raadhuis, terwijl de dames zich naar de gemeentelijke werkplaats voor sociale werkvoorziening begaven. Hier was het de directeur van sociale zaken, de heer A .Hofland, die de dames welkom heette en een korte uiteenzetting gaf van deze werkplaats. Mevr. Klaasesz toonde zich zeer erken telijk voor de uiteenzetting en voor het bezoek aan deze werkplaats. Na de gehouden bespreking werd in de trouwzaal en commissiekamer een groot aantal vertegenwoordigers van de bur gerij, onder wie vertegenwoordigers uit het maatschappelijk en culturele leven in de gemeente, de geestelijkheid en ver tegenwoordigers van tal van organisaties De heer en mevr Klaasesz hebben zich geruime tijd op ongedwongen wijze onderhouden met al deze vertegenwoor digers Aan het slot van deze bijeenkomst werd op allerhartelijkste wijze afscheid genomen van het gemeentebestuur en de dames en vertrokken de auto's waarin ook de ohef van het Kabinet mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen, in de rich ting Wassenaar. Die hem kort tevoren was ontstolen.... Een 40-jarige verkoopsleider uit Leiden, wiens auto maandagavond laat tijdens een bezoek aan een café aan de Raaks te Haarlem verdwenen was. heeft omstreeks half twee in de nacht niet alleen een geslaagde liftpoging onderno men, maar meegewerkt aan de aanouding van een 30-jarige Haar lemse machinist, die in zijn wagen reed. De auto. die op zijn verzoek stopte, was namelijk zijn eigen voertuig, dat hij kort tevoren ver mist had. Onze stadgenoot had de auto niet gesloten en evenmin had hij er het contactsleuteltje uitge haald. toen hij zich naar een café op de Raaks bega. Tegen 12 uur wilde hij huiswaarts keren en het bleek hem dat de wagen verdwe nen was. De verkoopsleider begaf zich naar het bureau van politie en deed aangifte van de vermissing. Nadat de recherche de gegevens verzameld had. begaf de Leidenaar zich naar de Wagenweg, welke weg naar Leiden voert. Hq had gehoopt een lift te krij gen en zqn eerste poging lukte. Een auto naderde, bestuurd door iemand met een goed hart. De wagen werd rechts van de weg opgesteld en de Leidenaar con stateerde dat zijn eigen wagen stopte! Onmiddellijk haalde hij er het contactsleuteltje uit, hetgeen voor de bestuurder aanleiding was aan de andere zijde de auto te verlaten. Een achtervolging werd onderno men en gelopen werd in de richting van het Houtplein tc Haarlem. De Leidenaar riep om hulp. hetgeen gehoord werd door een agent van politie, die in de Lorentzstraat fiet ste. De politie verzocht de vluchte ling te stoppen, maar deze gaf er geen gevolg aan, hij versnelde zelfs zijn tempo en begaf zich naar de Ifan Eedenstraat. Daarop loste de politieman een waarschuwingsschot waarna de man langzamer ging lopen en in een poort vluchtte. Deze poort liep echter dood en zonder tegenstand gaf de achter volgde zich aan de politie over. Hij werd naar het bureau van politie overgebracht en wordt verdacht van diefstal van een auto. De Leidenaar kon later in de nacht in zijn eigen auto de terugtocht naar Leiden aanvaarden. Djakarta met stomheid geslageu Wordt Abdoelgani teruggeroepen Djakarta was vanochtend met stom heid geslapen door de berichten in de ochtendbladen, die onder zware koppen het nieuws over de aanhou ding van een ex-minister en van de poging tot arrestatie van Roeslan Abdoelgani brachtten. Volgens „Indonesia Raya" had mi nister-president Ali Sastroamidjojo tranen in zijn ogen. toen hij samen met generaal-majoor Nasoetion de miltaire politie. die zondagnacht Roeslan in zijn woning wilde onder vragen, smeekte „aan het prestige van de Staat te denken". Procureur-generaal mr. Soeprapto heeft gistermiddag medegedeeld, dat het leger de zaak zal overdragen aan het parket. Op een vraag, of hij het noodzakelijk acht minster Roeslan naar Djakarta terug te roepen in het be lang van het onderzoek zeide hij: „Wij hebben dat nog niet onder ogen ge zien". Soeprapto voegde hier aan toe, dat een bepaalde werkwijze moet wor den gevolgd bij het nemen van even tuele maatregelen tegen een lid van het Kabinet. Er kunnen eerst stappen tegen een minster worden genomen, na dat de president hem van zijn functie heeft ontheven. Volgens Indonesia Raya zou de anderhalf miljoen roepiahs, die Roes lan zou hebben ontvangen van Lie Hok Tay men zie elders af komstig zijn van de drukkosten van stembiljetten voor de algemene ver kiezingen van het vorige jaar. Het blad drong er voorts bij de regering op aan minister Roeslan uit Londen terug te roepen „om het gezicht van Indonosië op de conferentie te red den". De „Hondsrug" zonk in Kattegat Vijf doden Het Nederlandse schip „Hondsrug" is vannacht om een uur in het Kat tegat. 10 mijlen ten noorden van Fünen, gezonken. Twee van de zeven opvarenden, bij wie de vrouw van de kapitein, zijn gered. Het stoffelijk overschot van de kapi tein is nog niet gevonden. 7 Deense schepen en 'n Catalina-vliegboot van de Deense luchtmacht hebben naar de andere opvarenden gezocht, maar hun pogingen gestaakt. De hoop nog iemand te redden is opgegeven. De „Hondsrug" meet 227 ton en wordt bevracht door de N.V. Wynne en Ba- rends te Veendam. Lek gestolen De kapitein-eigenaar van de „Honds rug", die is omgekomen, was de heer Joh. Lenting. De machinist Hendrik Mulder is een der geredden. Het schijnt dat alle opvarenden van de „Hondsrug" zich aan boord hebben bevonden van een reddingsboot, die vanmorgen om 9 uur door een Catalina van de Deense luchtmacht is waarge nomen. Later heeft het bergingsvaar tuig „Skuld" uit deze reddingboot de twee overlevenden overgenomen. De enige verklaring van de ramp schijnt te zijn, dat de „Hondsrug" tijdens het ruwe weer van vannacht buiten de vaarroute is gekomen en dat het schip op de steenachtige zee bodem lek is gestoten. De „Hondsrug" was onderweg van Höganas naar Horsens in Denemarken. De beide geredden hebben zich onge veer 8 uur aan de reddingboot vastge klampt. Zij zijn naar Koldbykaas op het eiland Samsö gebracht. Om een uur vannacht vingen ver scheidene radiostations noodseinen van de „Hondsrug" op. Eerst hoorde men een vrouwestem, later een mannestem. Daarna bleef de zenden van de „Honds rug" zwijgen De echtgenote van de kapitein ver telde dat de reddingboot in de hoge golven om sloeg. Alle zeven opvaren den sprongen te water en hielden zich aan de boot vast. Mevrouw Lenting moest toezien dat haar man en de an dere opvarenden een voor een de krachten begaven en zij in de diepte verdwenen. Zij had alle hoop al opge geven toen voor haar en de machinist Mulder de redding kwam. Staking ondernemings- arbeiders afgelast De algemene staking, die voor van daag en morgen was afgekondigd door de communistisch georiënteerde vak vereniging van ondernemingsarbei ders, de Sarboepri, waarbij ongeveer 200.000 ondernemingsarbeiders op rub berondernemingen op Noord-Sumatra zouden zijn betrokken, is op het laatste moment afgelast. Een woordvoerder van de onderne mingsarbeiders verklaarde, dat de vak vereniging een telegram van de commis sie ter beslechting van arbeidsgeschil len had ontvangen, waarin werd aan gedrongen het geschil met de Avros (de Duitse vissersboot bij Doggersbank in storm vergaan De Duitse vissersboot „Niedersach- sen" heeft dinsdagmorgen radiogra fisch gemeld, dat men kisten, vaten en een reddingsboei heeft aangetroffen van een andere Duitse vissersboot, de „Adolf". Reeds tijdens de storm van maandagavond had men berichten op gevangen, dat de „Adolf" (146 ton) in zinkende toestand verkeerde bij de Doggersbank op 160 km. van de Schotse haven Montrose. Tenminste negen schepen nemen aan het opsporingswerk naar de „Adolf" deel. De piloot, die van ztjn vliegtuig uit de drijvende wrak stukken had opgemerkt, had geen over levenden gesignaleerd. De „Adolf" zon negentien opvarenden hebben. Volgens latere berichten uit Montrose zouden er toch enkele overlevenden zijn opgepikt. Morgen zullen er in Parys geen ochtendbladen versehynen om de be perkte papiervoorraad te sparen. Op I juni j.l. had de regering een rantsoene ring van krantenpapier ingesteld we gens moei lykheden met de bevoorrading Sedert dien zyn de kranten in omvang geslonken. In Westeiyk-Oeganda zyn de laat ste vier weken vyf inlanders door leeu wen gedood, waarmee het aantal slacht offers van leeuwen in een jaar tot 40 is gestegen. Men heeft thans een Indische jager in dienst genomen die naar zijn zeggen in Oost-Afrika 304 leeuwen heeft geschoten. Hy zal een grote jacht op de leeuwen openen. Voor het eerst zyn twee jeugdige neger-studentes toegelaten tot de studie aan de universiteit van Noord-Oarolina (V.S.). Zeven kinderen kwamen om het leven en een werd ernstig gewond bij het spelen met ontplofbare stoffen op een Frans oefenterrein by Marrakesj in Marokko. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Marianne Catharlna Adriana, dr van K. Sont en M. C. A van Leuvensteljn; Johan nes Cornells, zn van J. J. Brons en G. Houwellng; Edith Ingrld Johanna, dr van J. L. Hübner en M. H. J. Eikhuizen; Franclscus Diderlcus, zn van F. C. Wil- lemse en S. Zonneveld: Marinus, zn van J. Boelen en M. L. van Eenennaam; Sandy Edward, zin van J. Schwartz en L. Bolle; Louis, zn van L. Jansen en E. G. Jansen; Catharlna Gerdina Wilhelmina, dr van L J. Erades en T. M. Spek; Walter Jacob lint; Arte, zn van A. Zuljderduijn en A E. Abraham, zn ran P. C. Vogelaar en J. Ver- Leenheer; Robert, zn ran A. H. van Es en F. H. Heddingsfeld; Johannes Maria, zn van J. H. Nljhuis en P. de Geus; Petrus Maria, zn van J. H. Nijhuls en P. de Geus; Helene Janna Hendrika, dr van F. Monsma en A. M. Blijleven; Irene Hendrika, dx van H. Kolk en A. W. van den Heuvel; Gijs- bertus Johanna, an \-an B. J. Diemei en G. A. Snaar; Cornells, zn van G. van Beelen en A. Meijvogel; Aloulsia, dr van H. H. T. Stokvis en G. de Haas; Charlotte Lucia Maria, dr van A. B. Ruigrok en T. W. M. Rossdorff; Maria Louise Ognatia, dr van C. J. J. A. Morsch en M. G. de Jong; Hedy, dr van E. J. Fris en J. I. Thlele; Helena, dr van J. W. Hulsman en C. G. van Arkel; Dirk, zn van D. Stokkel en H. M. Nagtegeller; Margriet, dr ran G. J. Dexel en G. Petersen; Arnoldus Frede- ricus Johannes, zn van A. G. A Schalks en C. J. Haalebos. GETROUWD: A. J. Bierman en A. C. P. Groenewegen; C. A. H. Nozeman en M. E. van Dorp; C. J. M. W. Hooljkaas en M. H. Singellng; J. Huls en M. E. Verver. OVERLEDEN: J. van der Burgh, man, 77 Jr; W. de Mol, j man, 31 Jaar. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 14 augustus. Kaas markt: Aangevoerd 129 partijen. Eerste soort 2.242.30. tweede soort 2.162.23, extra tot 2.45. Handel kalm. ROTTERDAM, 14 augustus. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 3013, weektotaal 3995. vette koelen en ossen 415, gebruiksvee 1056, vette kalveren 120, graskalveren 383, nuchtere kalveren 301, paarden 104, veu lens 90. schapen of lammeren 511, bokken of gelten 33. Prijs per kg; Vette koelen. Ie kw. 3.20 3.44. 2e kW. 2.803.10. 3e kw. 2.602.80; vette kalveren 2.883.00, 2.702.80. 2 40— 2.60. Prys per stuk: Graskalveren 500, 400, 300; nuchtere kalveren 87, 73, 58. Prijs per kg: Slachtpaarden 2.50, 2.40. 2.10. Prijs per stuk: Veulens 550, 425, 300; schapen 230, 110, 100; lammeren 105, 100, 90- kalf- koelen 1200, 950, 750; melkkoeien 1200, 950, 750; varekoelen 850, 750, 600- vaarzen 750, 600; pinken 650, 500, 400. vereniging van Nederlandse rubber ondernemingen) door onderhandelingen op te lossen. Het geschil betrof een eis van de arbeiders ten aanzien van een gratificatie over 1955.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4