Porren, koffie, sterren en dolfijnen t Leiden krijgt er 19 straten bij Prof. dr. A. C. Zaanen te Delft benoemd tot Leids hoogleraar Loop der bevolking te Leiden )5ste Jaargang Dinsdag 14 augustus 1956 Tweede blad no. 28908 In Zuid-West zullen Nederlandse musici worden vernoemd Schreven wij kort geleden, dat Leiden er een verzetsheldenbnurt (omgeving -Meilaan) bijkrijgt en dat ook nog een aantal Leidse hoogleraren zal worden emoemd, thans kunnen wij mededelen, dat het in het voornemen van de Com - jissie, welke belast is met het geven van een naam aan nog te projecteren (raten, ligt om de toekomstige straatnamen van een wijk, die komt te liggen n het verlengde van de 5 Mei-laan, te vernoemen naar Nederlandse musici Teneinde zich enigszins te kunnen Kenteren, waar deze nieuwe wijk komt liggen, doet men er goed aan zich de bzet van de bouwplannen in de omge- jng van de 5 Mei-laan voor ogen te [ellen. Zoals bekend komt aan de lin- lerkant van deze laan - even voorbij de Mei-brug - het winkelcentrum. Loopt hen deze laan tot het einde toe af dan I de musici-wijk gedacht aan de rech- erzijde van deze weg. De toekomstige hllaertstraat. Van Blankenburgstraat, jweelineklaan. Julius Röntgenstraat en bhan Wagenaarlaan zullen hier straks itkomen op de 5 Mei-laan. Evenwijdig fen deze laan komt de Valeriusstraat p lopen, terwijl het verlengde van de [elderskade zal worden vernoemd naar Jorn. Schuyt. De straten, welke zijn ge- tojecteerd tussen de Valeriusstraat en je Corn. Schuytlaan. krijgen de naam ton Willem Pijperstraat, Bernard (weerstraat, Joh. Verhulststraat. Peter an Anrooystraat, Richard Holstraat, )brechtstraat en Diepenbrocklaan. In otaal zullen op deze wijze 14 Neder- pndse musici worden vernoemd. STADSNIEUWS Kynologenver. „Rijnland" Successen te Nijmegen. Zondag j.l. werd te Nijmegen een in- ernationale hondententoonstelling ge- louden, waarvoor de leden van de K.V. Rijnland" een dertigtal honden inge^ chreven hebben. In de erering zagen [e een fraaie Bobtail van mevr. H. lackxBennink uit Reeuwijk, die op ién na de beste hond van de groep der lerdershonden werd; een Basset Ven- (éen van mevr. P. GondrexonIves frowne uit Den Haag, die op één leste werd van de groep der jachthon- jen, een Bostonterrier van mevr. L. Pee- toboom Voller-Rademaker uit Den Haag p een Skyeterrier van rnevr. E. [ieyraLiesvelt uit Rotterdam, welke »onden beide kampioen en beste van jet ras werden. De verdere uitslagen waren: Kampioenschap: een Bobtail van me- rouw H. Backx-Bennink, Reeuwijk. een Sreyhound van mevr. M. Donath-Seeu- pen. Den Dolder, een Dwergpoedel van pej. N. L. v. d. Kasteele, Wassenaar, (en Bostonterrier van mevr. L. Peere- (oom-Voller, Den Haag. Reserve Kampioenschap een Bobtail |an mevr. H. Backx-Bennink. Reeuwijk, ten Collie van mevr. F. Dudok de Wit- Roodhuyzen de Vries, Oegstgeest, een roxterrier van mej. N. L. v. d. Kas- eele. Wassenaar, een Foxterrier van pevr. B. v. d. Hoeven-de Meyier, Rot terdam en een Skyeterrier van mevr. E. ïieyra-Liesvelt, Rotterdam. Uitmuntend: een Greyhound van mé- rouw M. Donath-Seeuwen, Den Dolder, nree Boxers van de heer D. de Jongh, pegstgeest, een Cocker Spaniel van de ïeer L. Woesthoff, Voorschoten, een Puitse Herder van de heer P. Liem, Lei- len. een Cocker Spaniel van mevr. Pa- ricia Rey, Den Haag, een Cocker Spa- li el van mevr. A. Verzaal-Groenen dijk, wassenaar, een Foxterrier van mevr. H. Pisser, Den Haag. Zeer goed: een Chow Chow van de ieer C. Barning, Leiden, een Golden Retriever van mevr. C .v. Crevelvan bss. Den Haag, de Boxers van de heer p. de Jongh, Oegstgeest, de heer P. Liem, Leiden en mevr. L. Peereboom rollerRadem&ker, Den Haag. een Fox terrier van mevr. H. Visser. Den Haag èn een Cocker Spaniel van mevr. A. ^etzelde Raad. Vinkeveen. In het Internationaal gezelschap te fJijmegen hebben de leden van „Rijn- knd" een uitstekende beurt gemaakt. EENHEID IN INTERNATIONALE STUDENTENSPORT Het bestuur van de Féderation Inter nationale du sport universitaire (FISU) heeft in een vergadering te Leuven de mogelijkheden bestudeerd om tot een heid te komen in de internationale stu tten tensport. Het verzoek van de Italiaanse studen- lensport organisaties om in 1957 de stu- Bentenzomerspelen te mogen organise ren werd toegestaan. Deze spelen zullen porden gehouden onder auspiciën van fle FISU en van de' UIE (Union inter nationale des étudiants). De wintersportweek van de FISU is rastgesteld van 19 tot 24 februari 1957 te Oberammergau (Duitsland). In de relfde week zal ook het congres van de FISU worden gehouden. CORRESPONDENTIE. I H. W. van Z. te L. Leiden, Utrecht, Woudenberg, Ede, Hoge Ve- pwe (St. Hubertusslot) 108 km. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, K. en W. zijn voor het tijdvak kan 1 augustus 1956 tot en met 31 juli 3957 benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de heelkunde aan jfle Leidse Universiteit: dr. H. Muller, ïhans als zodanig met een volledige Dagtaak werkzaam en G. Korthof, thans hoofdassistent. NOG VIJF NIEUWE STRATEN Ook in Leiden-Noord komen in de naaste toekomst nog vijf nieuwe straten. Deze zijn gedacht in de omgeving van het voormalige station aan de Heren singel. De tegenwoordige Kooistraat, welke loopt langs het emplacement, zal binnenkort worden doorgetrokken tot de Willem de Zwijgerlaan. die op haar beurt zal worden doorgetrokken in de richting van de Zijl. De Kooistraat. die het karakter krijgt van een laan. zal t.z.t. worden herdoopt in de Kooilaan. welke laan in deze omgeving reeds aan wezig is. Ten noorden van de te ver lengen Willem de Zwijgerlaan komen straks vijf nieuwe straten, welke zullen worden vernoemd naar personen, die een rol hebben gespeeld in de opbouw van ons voormalig Ned. Oost-Indië en de Ned. Antillen en Suriname. Zo ko men hier een Pieter Bothstraat, een Jan Pieterszoon Coenhof, een Van Rie- beek- en Stuyvesanthof en een Abra ham Crijnszstraat. Met de aanleg van al deze 19 straten is thans reeds een begin gemaakt. Bekende firma in Indonesische handen (Van onze correcpondent in Djakarta.) De bij vele oud-Soerabajanen onge twijfeld bekende piano- en muziek handel der firma K. K. Knies is in Indonesische handen overgegaan. De fa. Knies werd bijna 50 jaar gele den gesticht door de heer K. K. Knies aan Embong Woengoe. In 1918 werd de zaak verplaatst naar een nieuw pand aan Toendjoegan. De oprichter overleed in 1938, waarna de zaak werd omgezet in een commanditaire vennootschap. Kort na de Japanse bezetting moest de firma verhuizen naar het pand van Veen endaal. om zich na de oorlog te ves tigen op het huidige adres: Emibong Tandjong 18. Na een kleine halve eeuw is nu aan de Nederlandse C.V. Knies een einde geko men. Niet eohter aan de naam Knies, want die heeft wel een zo goede klank, dat het nu nationale bedrijf onder direc tie van de heren Mussry en Augustin, de oude naam blijft voeren. Men zal ook verder in de voetsporen van de fa. Knies treden door evenals voor de oorlog, de verkoop van elektrische apparaten weer ter 'hand te nemen. De laatste beheerder van de fa. Knies, de heer H. P. Knies, een zoon van de op richter is met vrouw en twee kinderen voorgoed per .Willem Ruys" naar Ne derland vertrokken. Tevoren hadden oude en nieuwe eige naren hartelijk afscheid van elkaar ge nomen. Buitengaats een ommekeer (IV) Als opvolger van prof. dr. J. Droste Ter vervulling van de met ingang van 17 september 1956 vacant komende leerstoel in de wiskundige analyse, ontstaan door het aftreden van prof. dr. J. Droste wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, is bjj Kon. Besluit van 4 augustus 1956 be noemd tot gewoon hoogleraar prof. dr. A. C. Zaanen. De nieuw benoemde hoogleraar werd 14 juni 1913 te Rotterdam geboren. Hij doorliep de le HBS-B te Rotterdam en behaalde in 1930 het einddiploma. Van 1930 tot 1935 studeerde hij wis- en na tuurkunde aan de Leidse Universiteit, alwaar hij in 1935 het doctoraal-examen aflegde. In 1938 promoveerde hij bij prof. dr. J. Droste, wiens opvolger hij nu geworden is. op een dissertatie geti teld: „Over reeksen van eigen functies van zekere randproblemen". Van 1938 tot 1947 was hij werkzaam als leraar bij het middelbaar onderwijs. In 1946 werd hij als privaat-docent in de wiskunde toegelaten aan de Leidse Universiteit, terwijl hem gedurende de cursus 1946-1947 het geven van colle ges in de wiskunde aan de Technische Hogeschool te Delft werd opgedragen. In 1947 werd hij tot hoogleraar in de wiskunde aan de Technische Faculteit van de Universiteit van Indonesië te Bandoeng benoemd. Deze functie vervulde hij tot hij in 1950 benoemd werd tot hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. De eerste publikaties van prof. Zaa nen bewogen zich op het gebied van de differentiaal-vergelijkingen met rand voorwaarden. Al spoedig echter wend de hij zich tot het onderzoek van li neaire (in het bijzonder der compacte) transformaties in abstracte vectorruim ten met toepassing op de theorie der li neaire integraal-vergelijkingen. In het bijzonder publiceerde hij een aantal artikelen over symmetriseerbare en normaliseerbare transformaties van Hilbert, waardoor het mogelijk werd eenheid te brengen in de op het gebied van integraal-vergelijkingen met sym metriseerbare kemen bestaande theorie- en. De verkregen resultaten zijn tezamen met die van andere wiskundigen uitvoe rig en in onderling verband neergelegd in het in 1953 van zijn hand versche nen boek: „Linear Analysis". P.v. WARMOND „WARMOND" De Warmondse Postduivenvereniging Warmond hield een wedvlucht voor jon- je duiven vanaf St. Quentin. Afstand 174 km. De duiven werden in vrijheid jesteld om 7 uur met een westen wind. )e eerste duif bereikte zijn hok om 10.31.44 uur. De uitslagen van de eerste tien vogels luiden: P. v. d. Drift 1-6-8-9 Jac. Niekerk 2. P. Vogelenzang 3, Th. Verwoerd 4-5, B. ter Beek 7, J. Smeets 10. FEESTEN OP 11 EN 12 SEPTEMBER. De commissie tot viering van War- monds feesten en Koninginnedag heeft een aanvang gemaakt met de voorberei ding der kinder- en volksfeesten met de daarop aansluitende traditionele hard draverij. De feesten zullen dit jaar ge houden worden op dinsdag 11 en Woensdag 12 september as. De hengelaarsvereniging „De Lee- de" organiseert a.s. zaterdag wederom een jeugdhengelwedstrijd, aanvang 8 tt. In de week van 2 t.m. 8 augustus 1956 GEVESTIGD: L. Bouma en fam, onderwijzer. Naohte- gaallaan 16; G. M. Linderhof en fam., magazijnmeester. Plantsoen 85; A. C. Fe-t-ers en fam., kapitein sleepboot, Mars- kade 9; D. C. Hoek en fam., radar-monteur, Haarlemmerweg 11; S. J. Bertel, dlreoteur N.V., Morsweg 14; C. A. Tjemkes, ballet- meester, H. KerkgracM 49; B. R. van Gurp, scheepswerktulgkundlge, Burggravenln 94; A. Stipdonk-Potuijt, Narmstr. 7; M. H. G. Brunt. 1.1. verpl., O. Rijn Ha; A. de Vos, Steenschuair 16- C. J. van der Molen, kant.bediende, Surlngarstraat 1; M. M. G. v. Bers, verpleegster. Wald. Pyrmontstr. 23; A. van Dor mol en. W. Singel 74; Th. C. P ijnaken - Sch urmanLange brug 25a; P. J. Bon. ambtenaar P.T.T., Morsweg 92a; J. W. Doeff, Bilderdljkstr. 4; A. B. Groeneveld, wever. Haarl.str. 295a; G. H. Reljgersberg, Högewoerd 59; W. Rensink. scheepsbouwk. tekenaar, Rijn- em Schiekade 72; G. C. J. van Belkom, suppoost, B. BaUots.tr. 48; L. Visser, verpleegster, Rijneburgerweg 10; A. M. Broeder, verpleegster, RIJnsb.weg 10. VERTROKKEN: A. Ommering en fam., H. Rijndijk 218 naar Leidschendam, v. Buysdaellaan 11; H. C. M. v. d. Grift en fam., Burggraven- laan 123 naar 's-Hertogenbosch, M. van Bourgondiëslngel 14; C. S. D. HoeksteLn en fam., Rijnsburgerweg 20 naar Dordrecht, Singel 99; L. Bosscher en fam., Koeetr. 15a naar Sassen helm, Baron v. Heemstralaan 6; T. H. Siem en fam., W. Klooslaan 28 naar 's-Gravenhage, Ley weg 1156; J. Boelee ;n fam., H. Rijndijk 110 naar Leiderdorp, Steenbakkerslaan la; G. R. ten Wolde en fam., H. Rijndijk 173 naar Leidschendam, v. Ruysdaellaan 110; F. Ahlers en fam., Haagweg 210 naar Zaandam, Jan Steen- straat 8; A. S. de Ruijter-Koelewijn en fam., Lammenschansweg 173 naar Katwijk, Grotesteeg 4a; C. A. Waltmann en fam., naar Sliedrecht, A. v. Leeuwenhoekstr. 29; M. A. B. Weber-Bruljnlnckx en fam., Oude Rijn 54 naar Katwijk, Rijnmond 45; Z. den Har tog en fam., Boshuizerkade 109 naar Ver. Staten; W. F. de Ridder en fam., Roodborststr. 49 naar Ver. Staten; B. W. Zlegelaar en fam., Naohtegaallaan 16 naar Willemstad, Ned. AmtUlen; G. den Heeten en fam., Frulnlaan 7 naar Heemstede, Heemsteedse Dreef 93; H. T. M. Dijk mans, Koordeinde 50 naar Tilburg, G. v. Swieten- straat 66; Raden Moechlis, M., De L. de Kanterstr. 25 naar Indonesië; M. A. A. de Groot, Rijn- en Schiekade 21 naar Wasse naar, Ridderlaan 1; G. Blom, W. Singel 27 naar Alphen a. d. Rijn, Hoorn 228; A. J. van den Akker, Zeemanlaan 11 naar Rot terdam, Emmalaan 19- H. M. Kooyman, Witte Singel 27 naar Dordrecht, Oranje- laan 77; H. Sleeboom, Nachtegaallaan 16 naar De BUt. Soestdijkerstr. 39 N; A. J. de Lange, Witte Singel 94 naar Rheden, Beethovenlaan 16; G. J. M. Hoefnagel, Rijnsburgerweg 10 naar Lopik. Loplker- slngel 3; E. van Ekeren, Rapenburg 131 naar Kampen, Maurltsstraat 5; J. van den Berg, Morsweg 108a naar Oegstgeest. Rijn- alchtweg 126; W. Derogee, Dlefsteeg 6b naar Amsterdam, v. Hallstr. 17a I; J. N. F. Lameljer, Leeuwerikstr. 47 naar Rotterdam, Lijsterbeslaan 13; F. Marchand, Spieghel- straat 38a naar Gorlnchem, Smakheul- kazerne; H. Vermond, Kastanjekade 8 naar Wassenaar, v. Z. v. Nljeveltstraat 5; A. Stok kei orum, Hansenstr. 50 naar Deventer, K. Bissohopstr. 12; P. Haring, Ververstr 49 naar Llsse, Julionastr. 29, G. W. P. Llnn, Janvossenstg 34 naar Enschede, Kneed- weg 51; P. Kreek, Rapenburg 12 naar Dordrecht, Bankastr. 57; P. van Beljeren, W. Singel 27 naar Alphen a. d. Rijn. Van Boetselaerstraat 37, P. van den Nieuwen- dijk. Hooigracht 13 naar Boskoop, Tuin straat 95; E. van Buren. Zaanstr. 40 naar Rotterdam, Libellenstr. 34b; E. P. Plan- tenga, Kloksteeg 31 naar Eindhoven, Heezerweg 272d; C. J. A. Manders, Lam menschansweg 106 naar Alblasserdam, Weverstr. 9; E. C. Groeneweg, St. Buyslng- straa-t 41 naar Leidschendam, Dr. v. Noort- straat 5; J. A. Ansems, Rijnsburgerweg 10 naar Tilburg, Jan v. BeVerwijckstr. 2a; K. J. Houwen, Haagweg 206 naar Voor- •g. Pr. Marlannelaan 56; A. van Rossen, Kor ten aerst/raa t 102 naar 's-Gravenhage, kkèesestr. 2; M. A. C. van Heteren, Haarlstr. 242 naar Rotterdam, Schiedamse Vest 10; J. Har+koorn, aan boord naar Valkenburg Z.H., aan boord t/o Voor- schoterweg 25. DIE morgen, na het beëindigen van de dagwacht, werkte ik de voor stuurmansleerlingen voorgeschreven vier uren aan dek. Ditmaal was het een zacht baantje. De tweede stuurman, die naast de normale navigatie tegenwoordig tal van bijbaantjes heeft die hem heel wat uurtjes kosten, heeft o.a. ook de pas sagiers administratief onder zijn hoede, wat op een mailschip thuishoort bij de purser. Maar hier moet hij voor purser spelen. Het zat niet helemaal goed met de bagage van onze Engelse passagiers. Hij twijfelde aan de juiste maten van de ruimbagage en dus trokken we op on derzoek uit. Het luik van ruim V ging open, we liéten ons in het schemerduis ter langs de ladder naar het boventus- sendek zakken en ontsloten de locker. Toen sjouwden we de kisten naar bui ten en begon de meterij. Alles in voeten en duimen en dan maar weer omreke nen in kubieke voeten, omdat daarnaar wordt bepaald hoeveel meer ruimte de passagier met zijn bagage inneemt dan voor de passageprijs is toegestaan. Met die eenvoudige maar heel wat tijd kos tende rekensommetjes zijn we een paar uur zoet geweest maar daarna was de zaak geklaard. Toen was er nog maar net tijd genoeg over om vóór het middagbestek het rondje temperatuur te maken, d.w.z. we schroefden de doppen van de peilkokers van de dieptanks die aan dek eindigden en haalden de thermometers omhoog om de temperatuur van de lading palmolie te controleren Die lading moet n.l. op een zekere temperatuur worden gehou den om bij het lossen goed transporteer- baar te zijn. Zakten de thermometers, dan voerde de machinekamer weer eens wat meer stoom door de verwarmings spiralen, die in de tanks zijn aangebracht Een vet karweitje maar je kreeg er prachtig schone handen van. DIE middag ben is, na al dat onge wone werk. een paar uurtjes „plat gegaan". De lichte dendering van de motoren wiegde me in slaap, maar om kwart voor vier in de middag was het weer porren. Takee. mijn hutjongen, bracht een kop mierzoete thee en om 4 uur begon mijn tweede wacht van het etmaal, de platvoetwacht Het voordeel van deze wacht kende ik reeds van vroe ger; een half uur afgelost worden om te eten betekent heel wat voor het breken van de tijd. Zo'n wacht schiet op. Er was op stuurboordsboeg weer land in zicht. De zon leek met verdubbelde scherpte te schijnen en het water schit terde zo fel. dat de zonnebril geen over bodige weelde was. In een vage nevel lag daar de rotsenkust, die de laagvlakte van Murcia van de Middellandse Zee scheidt. Daar hadden we dan Kaap Pa los als landverkenningspunt en wat later Escombera. En dat waren schone gele genheden om weer eens de kunst van Tussentijds rapport prof. Lieftinck Het Kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft hedenmor gen te Soestdijk prof. mr. P. Lieftinck voor het uitbrengen van een tussen tijds rapport ontvangen. Prof. Lief tinck zet zijn informatieve werkzaam heden voort. peilen te beoefenen. Voor het overige verliep de wacht in alle rust. We liepen een kleine gaffelschoener achterop die zijn zeilen maar geborgen had in dit windstille weer en, bedachtzaam met zijn motor puffend, een westelijke koers stuurde. Geen vlag en geen naam te on derscheiden. Een onbekende van de zee. De temperatuur kwam voor het eerst weer eens beneden de 30 graden Celsius. Het werd een mooie koele avond waarin niemand behoefte had. na alles wat er die dag in gestage arbeid was uitgevoerd, zich overmatig in te spannen. De aflos sing kwam en daarmee de slaap tot de vroege morgen 4 uur. Anderen zouden het schip veilig verder voeren, rond Kaap GataJ 'waar het zuiden hoe langer hoe meer uit de voorliggende koers zou ver dwijnen ten voordele van het westen. En dat betekende rechttoe-rechtaan op Gibraltar. HET gevaar van niet goed wakker zijn dreigde van het eerste ogen blik af dat je aan dek kwam na een paar uurtjes onrustige slaap. Want elke nacht als ik even voor 4 uur over het al tijd goed verlichte sloependek naar de brug klom en daar ineens in het donker stond, de 2e stuurman de bijzonderhe den reeds overnam van de le stuurman, wiens wachtje er weer op zat en de roer gangers ook wisselden, verscheen hij nooit met lege handen. Hij bracht altijd een goed gevulde kan sterke koffie mee, die een plaatsje kreeg op de kist in een hoek van de kaartenkamer. En in die kist zaten nog wel eens een paar sneden brood als onze voorgangers tenminste niet de hele voorraad achter de kno pen hadden gewerkt. Na zo'n mok koffie kon je heel wat optimistischer dan een kwartier tevoren de wacht beginnen, kon je in elk geval, na wat acclimatiseren, met een helder hoofd je eens buigen over de kaart om te zien hoever we gevor derd waren en wat er in onze wacht te verwachten was. Dan een paar minuten met je hoofd over de reling om de nacht wind eens flink door je haren te laten spelen en je kon niet begrijpen dat je zo in half bewusteloze toestand die lij densweg lijkende klauterpartij naar de hoge brug even tevoren had afgelegd. Maar ook dat werd met de dag beter. Het was vanmorgen extra druk in het dierenpark Wassenaar, en dat j Wat dat betreft herkende ik "ook de was geen wonder want het nieuwe mensapenhuis werd officieel ge opend en in gebruik genomen door de bewoners. De openingsplechtig heid werd verricht door de chim pansee Kobidie voor deze gele- nuchtere feiten van vroeger. De mens verandert niet veel. ook al blijft hij een halve mensenleeftijd van de zee weg. DIE morgen, toen het daglicht het al aardig had gewonnen van de don kerte, de minder heldere sterren I en planeten al volkomen waren wegge- genheid een keurig truitje had aan- bleekt, pikte de 2e stuurman een paar getrokken. Nadat Kobi per fiets bij het door te knippen lint was gearriveerd, bood hij aan mevrouw Louwman bloemen aan, en daarna hanteerde hij de schaar om het lint door te knippen. Overigens had hij meer aandacht voor de bok en de bokkenwagen, waarin enkele van zijn vriendjes waren gezeten. Maar tenslotte lukte het dan toch en was de nieuwe be woning voor de mensapen officieel geopend. Kobi op de fiets en de andere apen in de bokkenwagen namen daarna hun nieuwe huis in ogenschouw. Het was een aardig schouwspel en vooral de tientallen kinderen hebben er van genoten. Het was een originele manier om een nieuw gebouw te openen! Rechts voor mevrouw Louwman en een oppasser: Kobi en links de bokken' wagen. (Foto L.D./Van Vliet.) sterretjes op de gerenommeerde klassie ke wijze, zorgvuldig de seconden tellend die hij nodig had om na de observatie van de brug bij de tijdmeters te komen en die af te lezen. En wat later heeft hij mijn geheugen opgefrist om dat ik vrij wel alleen de Groote Beer en de Poolster zonder kleerscheuren kon vindep, maar de rest van de helpende Alignementen al was vergeten. Hij bracht me weer op streek om Venus, die wel bijzonder hel der aan de hemel stond, te vinden, ook Vega, het groenachtige licht van Altair en de rode gloed van Mars. Toen we de sterren aan hun lot over lieten, was het inmiddels dag geworden en vroeg de zee weer onze aandacht. Want ze waren ver voor de boeg het Een vet werkjetemperaturen van de palmolie. Op dek ligt een lap zeildoek om de olie op te vangen die van thermometer en lijn druipt. eerst verschenen, kleine even boven zee opspringende stipjes die ik direct her kende. We kwamen in de buurt van de Straat van Gibraltar en dan mankeert dat schouwspel bijna nooitdolfijnen. Wat later kwamen ze vlak in de buurt, het mooist gestroomlijnde vissenlichaani dat men ooit zal zien. Soms sprongen ze vlak voor onze boeg uit het water om er, gekromd, met een klap weer in terug te vallen. En dat deze sierlijke vissen een enorme snelheid ontwikkelen, groter dan die van een jachtig mailschip, wilden ze deze schone zonovergoten prille morgen ook bewijzen. Een sprong vlak voor onze boeg uit het water, knalde er in terug, schoot een tiental meters weg zodat we hem buiten de witte boeggolven weer op geringe diepte in het glasheldere water zagen verschijnen en snel wenden om evenwijdig aan onze koers mee te zwem men. Binnen enkele seconden was hij de Garoet ver vooruit en verdween hij uit het zicht. Onze vijftien zeemijlen per uur waren hem niet goed genoeg. BEURSOVERZICHT Stemming valt mee Amsterdam, 14 augustus Londen heeft vanmorgen een zeer rustig verloop te zien gegeven en het Damrak paste zich hierbij volkomen aan. Van Wallstreet is geen enkele sti mulans uitgegaan en de activiteit scheen dan ook nog geringer te zijn dan giste ren. Vooral de houding van Kon. Olie viel mee. Het oliepapier is gisteren in het avondverkeer circa 11 punten ge daald tot 770 in verband met de lagere notering in Wallstreet. Vanmiddag opende het hoofdfonds op 772% waarna de koers verder aantrok tot 777. Unile ver. Philips en AKU goed op peil. De Scheepvaartsector gaf eveneens een onbewogen verloop te rien. De koer sen van de voornaamste Scheepvaart papieren handhaafden zich ongeveer op het. peil van gisteren. Van handel in de cultuurfondsen valt nog steeds niets te bespeuren; alleen Amsterdam Rubber noteert de laatste tijd alleen bij ope ning, HVA en Ver. Deli laten meesten tijds verstek gaan. Alleen tegen slot komt er een prijs uit de bus die in doorsnee slechts weinig verschilt met de vorige notering. Guldensbeleggingen stil en op peil. De 4 10-jarige obligaties Middellang Crediet werden voor het eerst genoteerd. Er werd een adviesprijs opgegeven van 99 1/4, hetgeen 1/4 meer is dan de afgifteprijs. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 aug. - Londen 10.64% —10.64%, New York 3.8215—3.83^, Montreal 3.90%—3.90%, Parijs 1.0837% —1.0847%, Brussel 7.64%—7.64%, Frank furt 90.06%—91.01%, Zürich 87.38%— 87.43%, Zürich (vr. francs) 89.34% 89.39%, Stockholm 73.89—73.94, Kopen hagen 54.99%—55.04%, Oslo 53.24—53.29, Milaan 60.87%—60.92%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 14 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 96% L 96 L Grootboek obl89% Ned. '51 3% 96 L 95% Ned. '53 (3%) 94ys 94ft Ned. '48 3% 90% 90% Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 3% 90% 90% Ned. '55 n 3% 91% 91% Ned. '47 3% 392% 92% Dollarlng '47 3 94^ Ned. '56 3% 94 94 Investeringscert. 3 94A 94% Ned. 62-64 3 93*J 93% Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 90H 90% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 53 51% Nat. Handelsbank 120 123% Ned. Handelmj]196% 196 A.K.D 253% 254% Philips 294% 294% Unilever 411% 411% Wilton Feyenoord 316 313 Biliton 2de r253 B 255 Kon. Olie f.50.392 Kon. Olie 781% 776% Amst. Rubber 84 83 B Holl Amer lijn 199% 199% Kon. Ned Stoomb. 167 167% Ned. Scheepv. Unie 174 173% H.VA105% 110 Java Cult61 61 Deli Mij 110% 112% Senembah75% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 92 93 Den Haag 1937 1 3 90% Leiden 1947 96% R'dam '37 I m 3% 94Ya Industr. Obligaties Philips Dollarlng 101A 101 Premieleningen A'dam '51 2% 120 122 Eindhoven '54 2% 99% 97 Enschede '54 2% 9715 97% Den Haag *5112% 117 115% idem U 2% 114% 114% R'dam '52 I 2% 117 116% idem n 2% 117 116% Utrecht '53 2% 109 110 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 245 245=; Rotterd Bank219% 219 Twentsche Bank218 L 216 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 227% 224 Kon. Ned. Grofsm. 115% 115 Rott. Droogd. Mij. 610 612 Tieleman en Dros 12 12% Handelsondernemingen BorsumU. cv A f 1000 95 94 Internatio118 119 Diversen Albert Heyn291 Ned. M. Walv. Vrt. 70% 72 Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. 17% 18 Amerik. fondsen Anaconda 81% 81% Shell Oil Cy98% 96% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur v Bouwnijv Int Kunststof! ind Kon Ned Edelmet Pref wa idem TextieJ Gebr v Wijk Leidsche Wolsptnn Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 Ver. Touwtanrleken Wemfnk'fi Betonm. V K 13/8 430 439 124GB 54 54 64% "70 1 81 Va 81% 355 350GB 363 355L 532 532 170 170% 98% 100y4GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3