Abdoelgani - op punt van vertrek naar Londen - aan arrestatie ontsnapt Makmoer en de Queljoe in arrest - Meer aanhoudingen te wachten Twee doktoren slachtoffer van ernstige verkeersongevallen Met een enkel woord Geen „aardverschuiving" in het voordeel van Harriman Agenda A Weergaloos! slechts f 20.- -®Z|1Pr DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 Corruptie overwoekert Indonesië De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Roeslan Abdoel gani is gisteren op het nippertje aan arrestatie ontsnapt. De militaire politie had de minister slechts weinige uren voordat deze als hoofd van de Indonesische delegatie naar de Suez-conferentie in Londen zou vertrekken, willen arresteren in verband met een corruptieschan daal, waarbij ook andere leidende regeringsfunctionarissen betrokken zouden zijn. Minister Roeslan Abdoelgani ontkwam aan arrestatie doordat premier dr. Ali Sastroamidjojo en de stafchef van het Indo nesische leger, gen. maj. Nasoetion zich 's ochtends naar de woning van de minister spoedden en gelastten, dat het arrestatiebevel inge trokken moest worden. Het arrestatiebevel was uitgevaardigd door kolonel Kawilarang, bevelhebbel van de bekende Siliwangi-divisie in West-Java. Deze heeft pleehtig gezworen niet alle heni ter beschikking staande middelen tegen de corruptie in rege ringskringen te zullen strijden. Het is zeer wel mogelijk, dat Abdoelgani na zijn terugkeer uit Londen alsnog gearresteerd zal worden. Kabinet in gevaar? Vernomen wordt, dat de onderdirec teur van de Staatsdrukkerij. Lie Hok Tav. die zich op het ogenblik in hechte nis bevindt, tegenover de politie bekend zou hebben, dat Abdoelgani steekpen ningen had aangenomen. Lie werd kortgeleden ontvoerd en daarna aan de politie overgeleverd, tegenover wie hij bekende functionaris sen omgekocht te hebben. Gisteren werden wel door de militaire politie de voormalige minister van Voor lichting, Sjamsoeddin Soetan Makmoer. en de directeur van de Staatsdrukkerij. Piet de Queljoe, gearresteerd. Makmoer. die deel heeft uitgemaakt van het interim-kabinet van Harahap. is door de militaire politie naar Ban doeng overgebracht. De Queljoe zou in Djakarta in hechtenis zitten. De arrestatie van meer hooggeplaatste regeringsfunctionarissen door het leger zou binnenkort te verwachten zijn. Deze arrestaties, welke In verband zouden staan met corruptieschanda len, zouden volgens het onafhanke lijke blad ..Indonesia Raya" het hui dige Kabinet in gevaar brengen Reusachtige smokkel Er gaat nauwelijks een dag in Indo nesië voorbij, waarop de krantenlezer niet op de hoogte wordt gesteld van een nieuw corruptieschandaal, waarin rege ringsambtenaren en soms hoogge plaatste autoriteiten zijn betrokken. Voor tientallen miljoenen roepiahs aan ondernemingsproducenten zijn uit het land gesmokkeld naar Singapore, de Philippijnen en Borneo. Volgens gezaghebbende bronnen is de Staat voor honderden miljoenen roe piahs benadeeld door manipulaties met in- en uitvoervergunningen en met deviezentoewijzingen. Ambtenaren, die verantwoordelijkheid dragen voor over heidsgelden. hebben in vele gevallen de hun toevertrouwde fondsen ten eigen bate aangewend. Voor verscheidene rechtbanken lopen zaken tegen kassiers, die worden beschuldigd van verduiste ring van bedragen, variërend van enige duizenden tot enige miljoenen roepiahs. Het is vice-president Moh. Hatta zelf geweest, die de waarschuwing heeft laten horen, dat Indonesië hetzelfde lot zou ondergaan als het China van Tsjiang Kai-sjek, indien niet spoedig een einde aan de corruptie wordt ge maakt. O Vervolg van pag. 1 Op duizend meter geen leven meer Kadavers van tientallen mijnpaarden gevonden Maandag heeft het werk in alle Bel gisch kolenmijnen als teken van rouw stilgelegen en vele mijnwerkers zijn naar Marcinelle gereisd om de begrafenis der slachtoffers bij te wonen. De Italiaanse regering heeft maandag meegedeeld, dat zij opdracht heeft gege ven alle lichamen van de bij de mijn ramp in België omgekomen Italiaanse mijnwerkers op kosten van de Italiaanse staat naar Italië te brengen, waar zij be graven zullen worden. Een verbindingsman tussen de bedrijfs leiding en de familie van de opgesloten mijnwerkers heeft verklaard, dat alle hoop. dat er nog iemand levend in de hoofdgalerij op 1035 meter diepte wordt aangetroffen, moet worden opgegeven. Men hoopt echter, aldus de verbindings man, dat er overlevenden zullen worden gevonden in de verst gelegen galerijen op deze verdieping. Om de lijken op ver dieping 835 te kunnen bereiken heeft men erst de kadavers van 44 mijnpaar den op moeten ruimen. Een der slachtoffers had klaarblijke lijk kort voor zijn dood. zijn naam op 'n stuk papier geschreven en dit aan zijn jas vastgespeld. Een lid van het Belgische Rode Kruis Iheeft verklaard dat het „vrijwel onmo gelijk" zal zijn de stoffelijke overschot ten te identificeren. Het Nederlandsche Rode Kruis heeft onder nummer 777 'n speciale giroreke ning geopend om het Nederlandse volk in de gelegenheid te stellen, blijk te ge ven van zijn medeleven met de nagela ten betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp in Marcinelle. Het Nederlandsche Rode Kruis heeft daarop zelf een bedrag van f. 1.000— gestort. Jeugdbeweging in actie De voortdurende onthullingen over gevallen van corrupte ambtenaren, om koperijen, smokkelarij, fraudes en knoeierijen met deviezen hadden reeds in vele Indonesische kringen cy nisme veroorzaakt. De uitgebreide corruptie wordt in verband gebracht met de slechte financiële toestand van het land. De regering wordt aange wreven, dat zij heeft nagelaten krach tige maatregelen te nemen ter bestrij ding van de corruptie en om de hui dige financiële en economische chaos te overwinnen. Onbekende jongeren, die zich „de uit voerders van de revolutie van 1945" noe men, verspreidden pamfletten in bijna alle grote steden op Java. waarin on middellijke maatregelep tegen de corrup tie werden geeist en waarin de Chinese bevolkingsgroep in Indonesië werd ge vraagd de namen van de regeringsamb tenaren te noemen, die zij hebben omge kocht. Afgaande op hun activiteiten van de laatste weken vormen de „uitvoerders van de revolutie" ongetwijfeld een goed georganiseerde beweging. Hun pamflet ten werden vrijwel gelijktijdig in Dja karta, Bandoeng en Semarang ver spreid. Het feit, dat de invloedrijke on afhankelijke „Times of Indonesia" de regering heeft gewaarschuwd in actie te komen, omdat anders andere machten" haar taak zouden overnemen, is een aanwijzing, dat de invloed van de nog steeds geheime organisatie niet moet worden onderschat. Soekarno confereert President Soekarno heeft vanochtend een langdurig gesprek gehad met mi nister-president mr. Ali Sastroamid jojo. Volgens berichten uit gezagheb bende bronnen werd de reeks van arres taties van vooraanstaande Indonesiërs besproken, die zijn verricht in opdracht van kolonel Kawilarang, de militaire be velhebber van West-Java. De minister-president annuleerde een reis naar Bandoeng, waar hij de com mando-overdracht zou bijwonen door kolonel Kawilarang aan overste Soepra- jogi. Kawilarang is benoemd tot mili tair attaché in Washington. Om twaalf uur werd de Procureur- Generaal door de minister-president ontboden. Inmiddels heeft de waarnemende chef-staf, Zoelkoefli Loebis, ver klaard niet te kunnen instemmen Zeven gewonden door springen van autoband Gistermiddag te ongeveer een uur is een personenauto met vier Inzittenden op de weg ElsendorpGemert met grote snelheid tegen een boom gereden, ten gevolge waarvan de bestuurder, de 38-jarige dr. G. A. M. Wessels, op slag werd gedood. Zijn 33-jarige echtgenote mevrouw Wessels-v. d. Bilt werd uit de wagen geslingerd en kreeg een shock. Voorts zaten nog in de auto twee nichtjes, beiden 9 jaar oud. Een van hen, een meisje uit Boskoop, werd ook uit de wagen geslingerd en niet levensgevaarlijk gewond. Doch het andere nichtje een meisje uit Utrecht, werd levensgevaarlijk gewond uit de auto gehaald. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Helmond vervoerd. De vrijwel nieuwe Ford-Taunus schampte eerst een boom en reed toen tegen een volgende boom, die afknapte op ongeveer 2 meter boven de grond. De wagen draaide door de hevige botsing een halve slag om. Dr. G. A. M. Wessels. was sinds een zestal weken geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting ..St. Serva- tius" te Venray. Het echtpaar had geen kinderen. Gisteravond is de 58-jarige arts dr. J. M. N. van Noothoven van Goor uit Arnhem in de Majellastichting te Bus- sum overleden aan een hersenschudding, die hij zaterdagmiddag j.l. opliep bij een botsing op Rijksweg no. 1. Zijn vrouw zat op het ogenblik van het on geval aan het stuur. Bij het kruispunt „De Gooise Boer" sloeg zij linksaf de Huizerweg op naar Bussum. Bij deze manoeuvre kwam zij in botsing met een voor haar rechts komende auto uit Amsterdam. De botsing was zo hevig dat de bestuurder van de Amsterdamse auto uit zijn wagen werd geslingerd. Hij liep slechts lichte verwondingen op. Me vrouw Noothoven van Goor bekwam, evenals haar man, een hersenschudding. Op de Rijksweg onder Belfeld ter hoogte van de stuw is gisteravond omstreeks kwart over zeven een huur auto met zeven inzittenden tegen een boom gereden, tengevolge van het springen van de rechtervoorband. Alle inzittenden, een echtpaar uit 's-Hee- renberg, zijn drie kinderen en de ou ders werden allen gewond. De be stuurder van de auto en zijn schoon vader, die beiden voorin zaten, wer den zuaar gewond. Alle gewonden zyn naar het ziekenhuis te Tegelen ge bracht. Amerika e.a. ingelicht Over Indonesië's schuldopzegging (Van onze correspondent in Washington) De Nederlandse zaakgelastigde in Washington, baron van Voorst tot Voorst heeft gistermiddag in opdracht van zijn regering het State Department in kennis gesteld van Indonesië's op zegging der schulden aan Nederland. Na een mondelinge uiteenzetting overhandigde de Nederlandse verte genwoordiger een aide-memoire, waar in de onrechtmatigheid van Indonesië's eenzijdige actie wordt onderstreept en waarin verband wordt gelegd met de eveneens eenzijdige actie van Egypte inzake het Suez-kanaal. Verscheidene andere diplomatieke vertegenwoordigers van Nederland hebben elders dergelijke opdrachten uitgevoerd en het effect dezer stap pen kan zijn dat het buitenland aldus beter ingelicht wordt over de actie van Indonesië. Een helderder inzicht in het buitenland inzake Indonesië's handelwijze kan zekere morele pressie met zich brengen op het beleid van Soekarno en diens ministers. met de tussenkomst door minister president mr. Ali en de chef-staf, ge neraal Nasoetion. ten behoeve van mi nister Roeslan Abdoelgani. Kreeg Abdoelgani 1 V2 miljoen roepiahs? Volgens „Indonesia Raya" heeft Lie Tok Hay bekend Roeslan Abdoelgani een bedrag van anderhalf miljoen roepiahs te hebben geschonken, die waren gekregen door malversaties. Lie zou volgens dit blad voorts tijdens zijn ondervraging hebben verklaard, dat hy de voormalige minister van voor lichting. Sjamsoeddin Soetan Mak moer, een „gemeubileerd huis" had ge geven. Het Ministerie van Voorlichting heeft de berichten tegengesproken, dat twee ambtenaren (Joesoef Poear en Djalaloeddin) zijn gearresteerd. „Indonesia Raya" dringt er vandaag bij de regering op aan Roesland Ab doelgani uit Londen, waar hy naar bekend de Indonesische delegatie naar de Suezkanaal-conferentie zal lei den, terug te roepen. Blind meisje getuige van moord in Londen Rechercheurs van Scotland Yard heb ben in Londen een blind meisje van 20 Jaar verhoord dat misschien de enige getuige is geweest van de koelbloedige moord op haar hospita. Het meisje, Catherine Biroh, vertelde de politie dat zij geluiden gehoord had in de kamer grenzende aan de hare, die bewoond werd door de 52-jarige mevr. Margaret May Daniels. Toen zij haar kamer verliet om een onderzoek in te stellen, drong een man haar voorbij en verliet het huis. Mej. Biroh belde de politie op. die bevond dat mevr. Daniels geworgd was. Mej Birch vertelde de detectives, dat zy. toen de man haar passeerde vroeg :,.Wat doet U hier? Wat is er aan de hand" „Alles is in orde", fluisterde hij, voor hy de trap afrende. De vermoorde vrouw was, hoewel zij zelf niet blind was, assistent-redactrice voor braille-boeken aan het Koninklijk instituut voor de blinden. „Geen hoop meer De Belgische minister van Economi sche Zaken, Jean Rey, verklaarde van ochtend tegenover de pers, dat volgens enige mijndeskundigen alle hoop, dat er in de mijn nog overlevenden zouden kunnen worden aangetroffen, moet worden opgegeven. Andere deskundigen zouden nog eni ge kans aanwezig achten, dat men op plaatsen met inadembare lucht over levenden aantreft. BINNENLAND Voor het eerst na 1940 heeft gister avond een Chinees schip ligplaats gekozen ln de Amsterdamse haven. Het is de „Ohilung". een vrachtboot van het type „Liberty". Het schip behoort tot de natio- nalistisch-Chinese handelsvloot en is ge laden met 10.000 ton fijne steenkool, die bestemd is voor de Centrale Hemweg in Amsterdam. 46 koppen telt de bemanning van de „Chllung", die net een reis van Baltimore achter de rug heeft. Dr. J. P. Bannier, directeur van het Nederlands Bureau voor Internationale Technische Hulp te Den Haag. is door de V.N.-commissie voor technische bijstand met algemene stemmen gekozen tot haar voorzitter voor het Jaar 19561957. De Antilliaanse minister van Justitie, mr. S. W. van der Meer, ls vandaag naar Nederland gereisd voor het voeren van besprekingen en het regelen van aangele genheden van justitiële aard. Op de ..Zuider begraaf plaats" in Rot terdam is gistermiddag ln aanwezigheid van tal van belangstellenden het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer J. ter Laan, oud-lid van de Tweede Kamer voor de toenmalige S.D.A.P. en oud-lid van de gemeenteraad van Rotterdam. BUITENLAND Britse Juweliers zullen hun diaman ten kunnen laten bestralen door de Britse dienst voor atoomenergie. Door bestraling kan de kleur van diamanten n.l. ver beterd worden. Maandag zijn in Zuid-Korea ge meenteraadsverkiezingen gehouden. Vol gens de eerste officiële resultaten heeft de Liberale partij van president Syngnvan Rhee ln Seoel een grote nederlaag geleden, doch buiten de hoofdstad verwierf hij de meeste zetels. Een algemene staking van vier dagen, uit protest tegen de terechtstelling van drie verzetslieden, is maandag geëindigd. In de Poolse plaats Sopot, aan de Oostzee, is zondag het eerste nationale jazz-festival van Polen geëindigd. Acht Poolse jazz-orkesten en twee buitenlandse uit Londen en Praag hebben er aan deelgenomen. Het laatste concert heeft volgens het Poolse persbureau 5000 mensen getrokken. Alle personen van Duitse afkomst die in Tsjecho-Slowakije wonen, zullen toe stemming krijgen om naar West-Dultsland te emigreren, zo heeft de directeur van het Westduitse Rode Kruis, dr, Helnrlch Weitz. maandag in Bonn bekendgemaakt. Dr. Weitz heeft ln Praag besprekingen gevoerd met het Tsjechoslowaakse Rode Kruis. Duitse gevangenen in Tsjecho- Slowakije en oud-gevangenen zullen even eens toestemming krijgen om naar West- Dultsland te gaan, zo zei hij. Cyprische verzetslieden hebben maan dag op de rede van Cyrene een Brits Jacht door middel van een tijdbom tot zinken gebracht. De bom was, beneden de water lijn ,aan de kiel aangebracht. Het Jacht mat 63 toh. Niemand werd bij de ontplof fing gewond. De eigenaar van het jacht ls de kapitein van de garde van gouverneur Six John Harding. Op het vliegveld Hurn in Zuid- Engeland scheepten groepen van honderd militairen zich in de enorme Britannia-toestellen van de BOAC in voor vervoer naar het Middel' landse Zeegebied in verband met de ontwikkelingen rond het Suez- kanaal. Deze vliegtuigen vormen een „luchtbrug" voor troepen vervoer. In de Parljse staatsoourant zijn bij zonderheden gepubliceerd over de nieuwe beperkingen ten aanzien van de verkopen op afbetaling, welke Ingevoerd worden om de Inflatie tegen te gaan. Volgens de nieuwe bepalingen mogen de door ver kopers toegestane kredieten niet groter zfjn dan 75 procent van de basisprijzen van de verkochte goederen en mogen de kredieten geen langere duur hebben dan 18 maanden. Een ontploffing in een café van Grand Junction. In de Amerikaanse staat Colorado heeft tien personen het leven gekost; een dertigtal werd gewond. Een lek in de gasleiding was de oorzaak. De wervelstorm, die zondag 1.1. boven het Franse eiland-boven-de-wina Guade loupe heeft gewoed, heeft aan zes per sonen het leven gekost, terwijl er 22 wer den gewond. Zeshonderd hutten zijn ge heel en talryke andere gedeeltelijk ver woest. Bij een ernstig auto-ongeluk nabij Kef in Tunes!e zijn zondag acht Moham medanen om het leven gekomen en 27 gewond. De slachtoffers zaten ln een aanhangwagen, die van de trekker los raakte en in een ravijn stortte. Maar Stevenson komt nu een groot aantal stemmen voor de overwinning tekort (Van onze correspondent in Washington) Trumans sensationele steun voor Harriman heeft niet tot effect gehad, dat drommen gedelegeerden zijn overgelopen van Stevenson naar Harriman. Men schat, dat Stevenson nog altijd kan rekenen op ongeveer 520 stemmen terwijl Harrimans aanhang op 215 wordt geschat. Men heeft echter 686V4 stemmen nodig om gekozen te worden aJs kandidaat voor het presidentschap. Hoewel beide kandidaten hard werken teneinde hun aanhang te vergroten, kan men de situatie op dit moment als ...bevroren" kenschetsen. Vele delegaties nemen een afwachtende houding aan Tal van delegaties nemen een afwach tende houding aan. Lyndon Johnson, uit Texas, die grote populariteit geniet in het zuiden, wordt wel genoemd als der de mogelijkheid, doch het is vrijwel uit gesloten dat een zuiderling het tot het kandidaatschap zal brengen. Eerder is het waarschijnlijk, dat Johnson op het beslissende moment zijn aanhangers zal overreden te stemmen op de kandidaat zijner voorkeur. Dit kan Stevenson zijn doch ook Symington, een senator van Missouri. De zesendertig jarige gouverneur van Tennessee. Frank Clement, hield de grote openingsrede op de eerste dag der conventie. Zijn aanval op het republi keins bewind was bijzonder fel. met name Nixon, Dulles en Wilson kregen er van langs. Bovendien legde hij veel nadruk op de moeilijke positie der boe ren. Na de nogal brallende retoriek van Clement besloot mevrouw Roosevelt de Weduwe van Soen Yat Sen in Djakarta Triomfale ontvangst Mevrouw Soen Tsjing Ling, vice- voorzitster van het permanente comité van het communistisch Chinese parle ment en weduwe van de stichter van de Chinese volksrepubliek dr. Soen Yat-sen is met een toestel van de In dische luchtvaartmaatschappij voor een bezoek aan Indonesië in Djakarta aangekomen. Ter harer begroeting waren op het vliegveld Kemajoran o.a. aanwezig pre mier Sastroamidjojo en echtgenote, de ambassadeur van communistisch China in Indonesië tal van diplomaten uit de communistische landen en vele hoogge plaatste regeringsfunctionarissen. Meer dan 10.000 Chinezen hadden zich opgesteld langs de route, die van het vliegveld naar de hoofdstad voert en juichten mevrouw Soen Tsjing Ling, hartelijk toe. De Chinese gemeenschap in Djakarta had een reusachtige wit- rode erepoort voor haar. eens geroemd als de knapste en meest intelligente vrouw in geheel China, opgericht. Na aankomst hield zij een korte rede, waarin zij verklaarde, dat het haar een grote eer was de gast van president Soekarno te mogen zijn. Vervolgens reed zjj per auto naar het presidentiele paleis waar zij ontvangen werd door president Soekarno en vice- president Moh. Hatta. Zij legt vandaag tal van officiële be zoeken af. Ook zal zij deelnemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van In donesië's „onafhankelijkheidsdag" op vrijdag a.s. Verder zal zij bezoeken bren gen aan Bandoeng, Djokjakarta en Bali. Donderdag 23 augustus verlaat mevrouw Soen Tsjing Ling Indonesië. DINSDAG Hortus: Vlotoria Regia bloeit, 911 uur namiddag. Voorschoten (Leidseweg 97)Bui tengewone ledenvergadering Coop. Boeren leenbank. 8 uur nam. WOENSDAG. Loge-gebouw „De Natuurvriend". Le zing van de heer D. Piket over „Rotswan den ln aquaria". 8 uur nam. Schuttersveld: Circusvoorstelling, 8 uur namiddag. DONDERDAG Schuttersveld: Circusvoorstelling 3 en 8 uur namiddag. VRIJDAG SchuttersveldCircusvoorstelling 3 en 8 uur namiddag. ZATERDAG Schuttersveld: Circusvoorstelling, 3 en 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkeuknnde; Zomer- tentoonstelllng „Van klei tot pot" (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovendien 7.30—9.30 uur n.m. Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw- Kunst Dagelijks tot zonsondeigang (T.m 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) Pieterskerkgracht: Leldse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae" Dagelijks 104 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur nam. (T/m 18 augustus) DE BIOSCOPEN: Trianon. „Het glazen muiltje" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino. „Het circus speelt toch" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdag: „Die Drei Grosohenoper" (18 Jaar). Lldo. „Heb je 'm door?" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „De vrolijke vagebond" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „Storm over de Nijl" (14 Jaar). Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Maandag, dinsdag, woensdag en donder dag alleen te 2.30 uur: „Abbott en Costello ln Hollywood" (alle leeftijden). De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 18 augustus 8 uur waargenomen door: Doeza-apotheek. Doe- zastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8 ,tel. 26274. Bü geen gehoor l>y Uw huisarts of specialist, bel op doktersteïe*-on 22222. avond met een korte sympatieke toe- spraak. De 71-jarige weduwe van Franklin Roosevelt wees de gedelegeer- den op hun verantwoordelijke taak. Het L is niet voldoende, zo zei zij. de overwin- j ning te behalen in november. Het is vooral belangrijk wie men kiest en waar y zijn kandidaat naar gaat streven. i Hoewel algemeen bekend is, dat mevr. Roosevelts voorkeur uitgaat naar Ste- j venson, koos zij deze avond geen par- I tij doch drong zij aan op eenheid. Dit j op zichzelf betekende bedekte steun aan Stevenson, daar Harriman onaanvaard- baar is voor het zuiden vanwege zijn I vooruitstrevende opvattingen. I (Ingez. Med.-Adv.) nieuw model! 2 diafragma's, 2 t^d-afstellingen, flits- aansluiting, doorzichtzocker, handige zij- sluiting, geheel metalen uitvoering. GRATJS! Bij aankoop van Gevabox ontvangt u tijdelijk gratis „OUie B. Bommel's Foto boek", de geestige handleiding voor foto amateurs door Marten Toonder. Terroristische activiteit op Algerijns gebied De Franse veiligheidsstrijdkrachten ln Algerije hebben in de afgelopen 24 uur in gevechten 39 opstandelingen ge dood: een aantal rebellen is gevangen genomen. Ook werd een hoeveelheid wa pens buitgemaakt. Terroristen deden in verschillende Algerijnse gebieden twee tremen ontsporen, verbrand-den een school en vernielden een brug. Nabij een woning in Algiers werden twee bom men tot ontploffing gebracht. Er. waren geen slachtoffers. Volgens nadere berichten zijn er in de hinderlaag, die de rebellen eergisteren in de vlakte van Beni Slimane, voor een Franse patrouille legden, geen 17 maar 20 Franse soldaten gedood, wat betekent, dat de Fransen hier een van de zwaar ste verliezen leden uit de nu 21 maanden oude Algerijnse opstand. De hinderlaag was het werk van een zwaarbewapende eenheid van het na tionale bevrijdingsleger, die de Franse soldaten opwachtte, toen zy vanuit de vlakte door een nauwe pas verder ruk ten. Rond de pas was het uitzicht vol komen belemmerd door dicht geboomte. De rebellen konden zodoende het vuur van dichtbij openen. Een boer was wankelend een Franse post binnengekomen en had verteld, dat zich rebellen in zijn dorp bevonden. De Fransen rukten daarop onmiddellijk uit en zagen een kleine groep opstandelin gen wegvluchten, Zij zetten direct de achtervolging in. Toen de vluchtelingen in een nauwe kloof nabij Beni Silimane op 100 km ten zuiden van Algiers ver dwenen. aarzelden de Fransen geen ogenblik en trokken ook de kloof binnen Dit bleek een klassieke val te zijn, - ant nauwelijks bevonden alle achtervolgers zich in de kloof of er werd van weers zijden een moordend vuur met geweren en machine pistolen op hen geopend. Hierbij sneuvelden o.a. een legerkapi- tein en een tweede luitnant. Slechts vier van de Franse achtervolgers hebben zich tot dusver op hun post kunnen melden. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d SU 3 1 có sa 01 e al CN Stockholm g-eh. bew. z 5 18 0.3 Oslo regen zo 8 18 7 Kopenhagen onbewolkt wzw 5 17 2 Aberdeen regenbui nnw 10 14 19 Londen onbewolkt wzw 4 21 2 Amsterdam onbewolkt wzw 7 19 3 Luxemburg regen wnw 4 21 4 Parijs licht bew. wnw 3 24 0.6 Bordeaux motregen wzw 1 26 0.1 Grenoble nevel windstil 27 0 Nice onbewolkt nw 4 25 0 Berlijn regen wzw 4 20 1 Frankfort regen w 3 22 0.1 München zwaar bew. zw 1 23 0 Zürich nevel ozo 2 23 0 Genève zwaar bew. zw 6 25 0 Locamo onbewolkt windstil 25 0 Wenen nevel windstil 22 0 Innsbruck licht bew. windstil 26 0 Rome nevel zzo 2 31 0 Ajaccio onbewolkt ono 2 28 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2