TRAGISCHE INCIDENTEN VOOR DE BELGISCHE ONGELUKSMIJN Stakingen en demonstraties van de Arabieren ten gunste van Egypte WEERBERICHT Vannacht 80 slachtoffers naar boven gebracht - Woede onder wachtenden over onzekerheid P.v.d.A. akkoord met Lief thick's bemiddelingsvoorstel Nassers tegenvoorstel aan de Verenigde Naties toegezonden - Salem blaast hoog van toren 95ste jaargang DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 No. 28908 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In de nacht, die volgde op de maandag van de officiële rouw, heeft de ongeluksmijn in Marcinelle haar grootste aantal slachtoffers prijsgegeven. Gisteravond laat en gedurende de hele nacht zijn de reddingsploegen bezig geweest met het naar boven brengen van 80 stoffelijke overschotten van mijnwerkers. De lichamen werden aan getroffen in de galerij op 835 meter, in de gangen waarin men gister middag had kunnen doordringen. De hitte in de nog steeds brandende mijn blijft ondraaglijk. Het opgehoopte puin belemmert het reddingswerk eveneens. Wat als het meest pijnlijke nieuws gisteravond laat bekend werd gemaakt, is dat uit onderzoekingen van de lucht op lager gelegen verdiepingen is komen vast te staan, dat het percentage koolmonoxyde dodelijk moet worden geacht. Wat al enkele dagen geleden werd verwacht, is dan gistermid dag gebeurd. De wachtende mannen en vrouwen voor de ingang van de mijn, hunkerend naar nieuws over hun ingesloten verwanten, hebben door bestorming van de hermetisch gesloten toegangshekken uiting gegeven aan hun misnoegen over de stilzwijgendheid der mijn- directie. Bijna was het de wanhopigen gelukt de politiedienaren onder de voet te lopen en de hekken te forceren. Dank zij het tactvol optre den van Rode Kruis-zusters en enkele geestelijken gelukte het de mensen tot rede te brengen. Hartbrekend gehuil van uitgeputte vrouwen aan het hek Een der ongelukkige vrouwen slaagde er in zich aan de spijlen van het hek op j te trekken. Toen men haar handen los maakte, viel zij op de grond, schreeu- wend om haar man en zoon, die tot de ingeslotenen behoren. Hier en daar werd gevochten, en kregen enkele leden van de Rijkswacht gevoelige klappen. Maar deze reageerden niet. Zij besef ten, dat alleen het eindelocs wachten de oorzaak was van deze plotseling op tredende razernij. Toen de orde was hersteld, hoorde men alleen nog maar het hartverscheurend gehuil van enige totaal uitgeputte vrouwen. Het misnoegen is niet geheel en al ongegrond. Om begrijpelijke redenen blijven de autoriteiten nog steeds voed- i sel geven aan de hoop, dat er op over- levenden mag worden gerekend. Maar men verzuimt duidelijk te maken, waar- op die hoop is gebaseerd.. Inplaats daar- van geeft men een summiere opsomming van getroffen technische maatregelen. De plaatselijke bladen wekken in grote koppen over de volle pagina breedte enerzijds de verwachting, dat er een grote kans is, dat vele ingeslotenen be houden naai- boven zullen kunnen wor- den gebracht, doch dat anderzijds op een j catastrofe moet worden gerekend. „Vertel ons eerlijk wat men nu wer- j kelijk van de situatie denkt. Maak een eind aan deze martelende onzekerheid", zo ongeveer luidde de klacht der wach- tenden gistermiddag. De hoop neemt of Gisteravond omstreeks 9 uur kon men j uit het verstrekte communiqué voor het eerst opmaken, dat ook van officiële zijde de hoop taant, dat er nog overle- I venden zullen zijn. Er werd o.a. mee- I gedeeld, dat de hitte op de 907 j meter verdieping de werkzaamheden blijft bemoeilijken. Het zal nodig zijn met sterkere middelen dan tot nu toe aangewend, het vuur te gaan bestrij den. Zo zullen grotere motorspuiten worden gebruikt. Men verwacht niet, dat men op de galerij, die op de 835 meter is gelegen, nog overlevenden zal aantreffen. Dat het vuur nog in grote hevigheid i woedt, kon ieder op en buiten het mijn- terrein duidelijk waarnemen door de I zwarte rook, die onafgebroken uit de schacht ontsnapt. In de afgelopen nacht hebben zich bjj de mijn te Marcinelle weer incidenten voorgedaan. Wanhopige vrouwen, van wie er enkelen al bjjna een week vrij wel onafgebroken de wacht bij de hek ken houden in afwachting van nieuws over hun verwanten, geraakten buiten zichzelf, toen tachtig lijken uit de mijn Gelekoortsmug verdwenen OP ARUBA EN CURASAO Na een jaar noeste arbeid is de dienst ter bestrijding van de gelekoortsmug er in geslaagd, op de eilanden Arubaen Cu ragao het besmettingspercentage van 40 tot 60% en 80 tot 90% terug te bren gen tot 0.0% en 0,01 m.a.w. op het ogenblik is op Aruba geen enkel huis meer met gelekoortsmuggen besmet. Op Curagao van het totale aantal huizen slechts 3. Hiermede heeft deze dienst niet alleen een gezondheidsvraagstuk maar vooral een economisch probleem opgelost. naar boven werden gebracht. Groepen mannen riepen beledigingen aan het adres van de bedrijfsleiding, omdat zij de familieleden van de ingesloten mijn werkers in onzekerheid over het lot van hun verwanten zou laten. De identificering van de stoffelijke resten wordt bemoeilijkt door het feit, dat zij werden gevonden in schachten, waar temperaturen tot zestig graden Celsius heersten. De slachtoffers werden aangetroffen in galerijen op 835 en 907 meter diepte. Van elke familie, van wie een lid in deze schachten aan het werk was toen het ongeluk zich vorige week woensdag voordeed, zijn twee leden uit genodigd te helpen bij het identificeren van de stoffelijke overschotten, die naar een school te Marcinelle zijn overge bracht. Slot op pag. 2 Zes mijnwerkers dragen een kist met een van de slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle naar dt groeve. Inmiddels is bekend gewor den, dat nog vele slachtoffers op deze begraafplaats ter aarde besteld zullen moeten worden. Voorzorg bij Kon. Landmacht IN VERBAND MET KINDERVERLAMMING De geneeskundige inspectie der Kon. Landmacht heeft in een rondschrijven aan de commandanten der legeronder delen meegedeeld, dat het gezien de in ons land voorkomende gevallen van kinderverlamming, van belang is dat de troep een goede nachtrust krijgt van tenminste acht uur. Opvolging van dit advies zou inhouden dat in beginsel geen avondpermissie wordt gegeven. Vandaag naar de Koningin De K. IP. stelt echter een voorivaarde (Van onze parlementaire redacteur) De kamerfractie van de P.v.d.A. heeft gisteravond, na bijna drie uur ver gaderen, de bemiddelingsvoorstellen aanvaard van prof Lieftinck ten aanzien van de vijf bezwaren van de K.V.P. tegen het regeringsprogram van dr. Drees. De Kamerfractie van de K.V.P. heeft gistermiddag na drie uur vergaderen deze voorstellen eveneens aanvaard, echter op voorwaarde dat onderzocht zal wor den welke verdere belastingmaatregelen zullen worden genomen ter bevordering van de bezitsvorming voor de kleine man. Ofschoon de fractievergadering van de P.v.d.A. werd gehouden na de bijeenkomst van de K.V.P., heeft de P.v.d.A.- fractie zich niet uitgesproken over de voorwaarde van de K.V.P., omdat men alleen had te maken met de bemiddelingsvoorstellen van prof. Lieftinck. Wat nu? is een vraag die prof. Lieftinck zal moeten beantwoorden. Bezitsvorming nog knelpunt In het program van dr. Drees was ver meld „overweging van de vraag of spe ciale belastingmaatregelen in aanmer king komen ter bevordering van de be zitsvorming". De K.V.P. vond dit niet voldoende en wenste en wenst nog steeds een „onderzoek (door het nieuwe Kabi net) welke belastingmaatregelen zullen worden genomen ter bevordering van de bezitsvorming" Vorige week vrijdag avond heeft mr. Burger reeds aan prof. Lieftinck geschreven in het kader van de bezitsvorming akkoord te willen gaan met het bouwsparen en de werknemers- spaarfondsen, maar dat de P.v.d.A. ver dere maatregelen zou afwijzen. Dat is het overgebleven verschil tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. Daarop stokt de Kabinetsformatie weer. Omtrent de andere vier bezwaren van de K V.P. tegen het program-Drees zijn de P.v.d.A. en de K.V.P. het eens gewor den op de nieuwe formuleringen van prof. Lieftinck. die iets afwijken van de woorden van dr. Drees. Wat betreft Nw Guinea heeft prof Lieftinck bij de ont wikkeling van het gebied ingevoegd: „met handhaving van de bestaande rechtsorde". Inzake de doortrekking van' de pacificatie in het Hoger Onderwijs zal een nadere opdracht worden gege ven aan de commissie s'Jacob, er op neerkomende dat moet worden gestreefd naar „bevordering van gelijkwaardigheid in de ontwikkelingsmogelijkheden". Ook betreffende zending en missie in Nieuw Guinea en over de wenselijkheid van het achterblijven van de stijging van de Staatsuitgaven bij de stijging van het nationale inkomen, zijn P.v.d.A. en K.V.P. akkoord gegaan met de nieuwe formuleringen van prof. Lieftinck. Een verschilpunt is alleen gebleven het' onderzoek van verdere belasting maatregelen ter bevordering van de be zitsvorming. „Het gevaar voor een gewapend conflict in de Suezkanaal-kwestie is thans afgewend", aldus de mening van Finn Mö, voorzitter van de Noorse parlements commissie voor buitenlandse zaken, die maandag in Oslo bijeenkwam om dit probleem te bespreken. In Egypte blijkt men deze optimistische mening niet te delen, want er zullen schijn-luchtaanvallen op Egyptische steden worden gehou den teneinde de luchtverdediging en de bescherming van de burgerbevolking te beproeven. In Beiroet. Damascus, Bagdad, Amman en Jeruzalem (Jordaanse zone) zal donderdag algemeen worden gestaakt als teken van Arabische saam horigheid inzake de Egyptische naasting van de Kanaalmaatschappij. In Liba non, Syrië, Irak en Jordanië zullen morgen massademonstraties worden gehouden met dezelfde strekking. De Franse en Britse employees van de banken en grote bedrijven in Egypte hebben voor onbepaalde tijd vakantie gekregen, zodat zij hun particuliere zaken kunnen regelen en, als zij dat wensen, Egypte tijdelijk verlaten. Het Britse passagiersschip „Largs Bay" (14.000 ton), dat vandaag met vijf honderd passagiers uit Southampton naar Australië zou vertrekken, vaart via Kaap de Goede Hoop. De reis zal daardoor vijf tot zes dagen langer duren dan normaal via het Suezkanaal. De Egyptische regering heeft het secretariaat-generaal van de Ver. Naties zijn tegenvoorstel inzake de kanaalkwestie doen toekomen. Zoals bekend houdt het Egyptische plan in, dat een internationale conferentie de Conventie van Con- stantinopel (1888) over de vrije doorvaart zou moeten herzien. Uit het bovenstaande blijkt dat prof. Lieftinck zijn bemiddelingspoging in de eerste aanleg speciaal heeft gericht op de vjjf bezwaren van de K.V.P. te gen het program-Drees. Over de an dere punten zouden ook nog moeilijk heden kunnen rijzen, maar die zouden gemakkelijker kunnen worden over wonnen dan de kwestie over de bezits vorming. Tenslotte blijft er dan nog altijd de moeilijkheid van de zetelverdeling. Verwacht wordt dat prof. Lieftinck vandaag naar de Koningin zal gaan om haar in te lichten over de stand van zaken. Wisselvallig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, later weer toenemende bewolking en kans op regen. Krachtige tot matige westelijke wind. morgen krimpend naar zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 1.15 uur. 15 augustus Zon op: 5.26 uur; onder: 20.06 uur. Maan op 16.20 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 9.58 en 22.48 uur. (doodtij) Dit nummer bestaat uit acht pagina's De emancipatie van de Egyptische vrouwen heeft wel een buitenge woon hoog tempo. Nog niet zo heel lang geleden liepen zij gesluierd rond en waren zij maatschappelijk nauwelijks in telOnlangs togen zij ongesluierd, voor het eerst naar de stembus, en nuworden zij ver trouwd gemaakt met het geweer om een plaats te vinden in de troepen, welke Nasser klaarmaakt om ge weld van Engelse zijde met geweld te beantwoorden. Een officier van het pasgevormde „bevrijdingsleger" toont de vrouwelijke vrijwilligers, hoe zij met het schiettuig moeten omgaan. Scherpe opmerkingen van Premier iVIenzies Egypte moge dan al officieel de Suez- conferentie mijden, een onofficiële afge zant en woordvoerder is wèl in Londen gearriveerd: Salah Salem, voormalig mi nister voor voorlichting, thans journa list en officieel als verslaggever ter con ferentie verschenen. Dadelijk na zijn aankomst op het vliegveld bij Londen zette Salem voor collega's het Egyptische standpunt uit een: „Ik spreek niet namens mijzelf maar namens de regering en het hele volk: Indien gij op ons schiet zullen wij het kanaal opblazen. Het dynamiet ligt klaar". „Het kanaal is Egypte, en het is aan gelegd door Egyptenaren. Alles wat pre sident Nasser gedaan heeft is de maat schappij nationaliseren. Het probleem van de scheepvaart is daar geheel van gescheiden. De scheepvaart gaat door. Er zal geen inmenging zijn". De Australische premier Robert Men- zies heeft maandagavond in een rede, die door de televisie werd uitgezonden, verklaard: „het spreken over interna tionaal recht zou huichelarij zijn indien een land te allen tijde en uit echt of verondersteld eigenbelang kan eisen, dat zijn souvereine rechten het recht geven om zich niet te storen aan verdragen of om internationale overeenkomsten te schenden. Kolonel Nassers daad heeft een cri sis veroorzaakt, die ernstiger is dan elke andere na het einde van de tweede we reldoorlog. Het Kanaal is niet door Egypte gegra ven. Het was een geesteskind van een Fransman en het produkt van de gel delijke middelen van een internationale maatschappij. De „nationalisatie" is slechts een term met politieke betekenis. Wat Nasser deed was, om het precies uit te drukken het niet-erkennen van Egypte's contractuele verplichtingen volgens de concessie, en dat zonder voor afgaand overleg en zonder overeen komst. Wij in Australië juichen het besluit van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten toe en wij ondersteunen het be leggen van de conferentie. Wij kunnen de wettigheid noch de moraal van wat Nasser heeft gedaan aanvaarden". Geheimzinnige figuur in Egypte op de achtergrond? In kringen van Westelijke politici in Cairo circuleert het gerucht, dat presi dent Nasser van Egypte een „Burgess" of een „MacLean" heeft, die de eigen lijke „auctor intellectualis" (uitdenker) van Nassers redevoeringen en propagan da is. Een nauwkeurige studie van de recen te redevoeringen van de president en van ziin gehele propagandistische stra tegie heeft deze deskundigen de over tuiging geschonken, dat een uitermate bekwaam en ervaren propaganda-expert aan het werk is, met een speciale gave voor inslaande formuleringen. En zij zijn verder tot de conclusie gekomen, dat deze „grijze eminentie" veel waar schijnlijker een Engelsman, Amerikaan, of althans Westerling is dan dat hij tot de Arabische wereld behoort. Als voorbeeld wordt aangehaald een zinsnede uit Nassers toespraak in de persconferentie, die zondag gehouden werd. Daarbij gebruikte president Nas ser de uitdrukking „collectief kolonialis me" ter beschrijving van de houding der Westelijke mogendheden. In de aansluitende Arabische vertaling werd gesproken van „internationaal kolo nialisme", wat nu juist precies die klei ne nuance mist, die in de Engelse tekst gelegen is. Het vermoeden is gewekt, dat de rede van Nasser op zijn persconferentie van zondag niet eerst in het Arabisch ge schreven is en toen in het Engels ver taald om door de president te worden voorgelezen, doch dat de rede oorspron kelijk in het Engels is geconcipieerd, door iemand die in die taal denkt. De gehele rede heeft, zo verklaren onze zegslieden, een uitzonderlijk gehal te aan beheerst doch effectvol retorisch vermogen. Men kent niemand van de Egyptische auteurs van politieke rede voeringen, die daartoe in staat zou zijn geweest. Voor het geval deze geheimzinnige man op de achtergrond niet werkelijk uit het Westen komt. vermoedt men dat hij van Slavische origine is Schuld van Moskou „Het waren de internationaal onver antwoordelijke daden der Sovjet-Unie, die president Nasser hebben aangemoe digd tot de naasting der Suezkanaal- maatschappij", aldus gaf de permanente Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties, Henry Cabot Lodge, gisteren te Dallas in Texas op een bijeenkomst van oudstrijders te kennen. Hij vervolgde: „Het was Rusland en niet Tsjecho-Slowakije, dat Egypte wa pens in ruil voor katoen leverde, waar door dit land, dat nog een oude haat koesterde, plotseling de beschikking over zeer grote hoeveelheden oorlogsmate riaal kreeg. Dit feit, en overeenkomstige Sovjet- russische aanbiedingen aan andere lan den hebben geleid tot Nassers plotse linge en op uitdagende wijze uitgevoer de naasting van maatschappij en ka naal. De Russen hebben dus in het af gelopen jaar de grootste bijdrage gele verd tot de verscherping der interna tionale betrekkingen". Cabot Lodge sprak tegen dat er enige verandering in het Sovjetrussische op treden zou zijn gekomen. „De Sovjet russische vertegenwoordigers in de Ver. Naties spreken, ondanks alle gepraat over een „gewijzigde Sovjetrussische houding", nog steeds volgens Stalins ge- dachtengang", verklaarde hij. Nog 700 Mau Mau-ers over De autoriteiten in Kenia hebben be kend gemaakt, dat er nu nog slechts naar schatting 700 leden van de Mau- Mau in de jungle van Kenia ronddolen. Deze 700 Mau-Mau-ers zijn verdeeld in kleine benden, welke onder aanvoe ring staan van ongeveer zeventien grote en kleinere bendeleiders. De terroristen, die enige jaren geleden nog een ware bedreiging voor het leven van de blanken in Kenia vormden en vele duizenden sterk waren, warden het leven in het oerwoud moe. „Velen van hen worden gevangen ge nomen .terwijl zü op weg zijn naar Nai robi om daar werk te vinden", aldus de mededeling, waaraan toegevoegd wordt, dat de vorige maand 12 Mau-Mau-ers gedood en 31 gevangen werden genomen, tesrryl er 57 zich overgaven.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1