NASSER VOORZICHTIGER DOOR WESTELIJKE BESLISTHEID Hoop op overlevenden in de mijn bij Marcinelle slinkt met liet uur weerbericht Egypte weigert naar Londen te komenevenals de Grieken Sjepilof aanvaardt invitatie Reiskosten naar buitenland van Indonesië uit verdrievoudigd Koninklijk medeleven verbrak even de ondraaglijke spanning Rookwolken weer donkerder. Bemiddelingsvoorstellen aan de P.v. d. A. en de K. VP. 95ste jaargang MAANDAG 13 AUGUSTUS 1956 No. 28907 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l' Leiden Giro no 57055 Hoofdredacteur: 1. Brouwer f7._ per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Op twee na alle landen, die voor de conferentie van Londen over de Suezkanaal-kwestie zijn uitgenodigd, hebben thans de invitatie aanvaard, waaronder ook de Sovjet-Unie, die door de minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof vertegenwoordigd zal zijn. Egypte heeft geweigerd te komen, aldus maakte president Nasser zondagmiddag te Cairo bekend. Wel is Egypte bereid een internationale conferentie van alle regeringen, die de conventie van Constantinopel uit 1888 ondertekend hebben, te steunen (deze conventie werd ondertekend door de voornaamste zeevarende mogendheden uit die dagen, waar onder ook Nederland). Van Westerse zijde is hierop gereageerd met de mededeling, dat men geen belangstelling voor het tegenvoorstel van Nasser heeft en dat de conferentie van Londen ook zonder hem doorgaat. „Wij hebben ons niet van het Suezkanaal meester gemaakt. Wij hebben slechts de maatschappij genationaliseerd en dat is ons goed recht", aldus gaf Nasser gisteren in een radiorede tot zijn volk te kennen. „Hoe kan ik mij van iets meester maken, dat aan ons, aan Egypte, behoort?", zo vroeg hij verder. Hij verweet de drie Westerse mogendheden, dat zij er naar streven „de vrije wereld te beheersen, invloedssferen te scheppen en andere landen te onderwerpen". In een radiorede tot de Arabische wereld zei hij, dat het Suezkanaal geen Egyptisch, doch een Arabisch kanaal is. „Het gaat niet alleen om het kanaal, doch om alle kleine landen, die worstelen om hun onafhankelijkheid", zo beweerde hij. diplomatieke en defensie-adviseurs over leg gepleegd over de kwestie van het Suezkanaal. De democratische congres leiders waren met een speciaal rege ringsvliegtuig uit Chicago, waar vandaag hun partijconventie begint, naar de hoofdstad gekomen. Senator Johnson verklaarde na de conferentie, dat pre sident Eisenhower een algemeen over zicht gaf van de verwikkelingen rondom het Suezkanaal en de achtergrond hier van. „Wü spraken over de koers, die de Ver. Staten mogelijk op de komende Londense besprekingen zullen volgen. Ook is gesproken over de uitwerking op de Amerika hoopt op vreedzame oplossing De radiorede van Nasser heeft diplo matieke functionarissen te Parijs door haar betrekkelijk milde toon getroffen. De rede vergrootte nog de indruk, die in een voorafgegane persconferentie was gevestigd: de besliste houding van de Britse en Franse regeringen schijnt Nasser te hebben bewogen zich voor het ogenblik voorzichtig te gedragen. Intussen komen er in de Egytische pers hier en daar nogal opgewonden uitlatingen voor. Zo schrijft het rege ringsgezinde blad „Al Sahaab", dat het program van nationale verdediging, dat in de Suezkanaal-zone wordt uitgevoerd, o.m. voorziet in het verstrekken van wa pens aan de burgers in alle steden en dorpen. Vuurwapens zouden ook worden uitgereikt aan de mensen in andere de len van het land. „Volgens de huidige plannen, zal het gehele land in een fort worden veranderd om op alles voorbereid te zijn" Het onafhankelijke blad „Al Ahram"' bericht, dat de bestuursraad van het In ternationaal Verbond van Arabische Vakverenigingen in Cairo heeft beslo ten. dat ingeval van en aanval op Egyp te de arbeiders in de olie-industrie van alle Arabische landen de olie toevoer op alle mogelijke manieren moeten afsnij den zelfs als zij installaties en uitrusting met ontplofbare stoffen moeten vernie tigen". De Arabische arbeiders zouden ook alle schepen en vliegtuigen van een land, dat Egypte zou aanvallen moeten boycotten. De vergadering heeft veder de Arabische arbeiders aangespoord tot vernieling van buitenlandse militaire installaties op Arabisch gebied in het geval van een aanval op Egypte. President Tito van Joego-Slavië heeft zjjn verwondering uitgesproken over het feit, dat zijn land niet is uitgenodigd voor de conferentie van 24 te Londen. Hij zei, dat Joego-Slavië de wettige erf genaam is van het Oostenrijks-Hon gaarse keizerrijk dat destijds in 1888 de conventie van Constantinopel onder tekende. Ook Polen, Roemenië en Hon- garije hebben een woord van protest la ten horen, omdat zij niet zijn uitgeno- digd. In Griekse politieke kringen gaf men vier redenen voor de weigering der re gering om naar Londen te gaan: de Griekse openbare mening is sterk pro-Nasser; de verklaring in het Griekse parle ment van oppositieleider Venizelos, waarin hij er op aandrong de Weste lijke uitnodiging te weigeren als pro test tegen de terechtstelling van drie Griekse Cyprioten op Cyprus: het Griekse verlangen geen Arabische stemmen te verliezen in de V.N. in de kwestie-Cyprus; bij de huidige gespannen toestand tus sen Griekenland en Groot-Brittannië zou een bezoek van Griekse ministers aan Londen een zeer ongunstige in druk maken in Griekenland. der Suez-kanaalverwikkelingen V.S.", aldus Johnson. In een officiële verklaring wordt ge zegd, dat „alle aanwezigen het belang erkenden van een betrouwbaar gebruik van het Suez-kanaal. dat een der voor naamste waterwegen ter wereld is." Hieraan werd toegevoegd: „President Eisenhower en minister Poster Lulles hebben erop gewezen, dat nu 22 van de 24 uitgenodigde landen de uitnodiging voor Londen hebben aanvaard (Egypte en Griekenland hebben geweigerd), de gelegenheid bestaat ter conferentie een vreedzame en evenwichtige oplossing te bereiken, zulks in overeenstemming met de beginselen van de overeenkomst van 1888. Zij hebben duidelijk gemaakt, dat de Amerikaanse deelneming ten doel heeft bjj te dragen tot het vinden van een oplossing, die de belangen der sta ten, die het kanaal gebruiken, waar borgt, en tevens rekening houdt'met de wettige Egyptische aanspraken. De Ame rikaanse regering hoopt, dat een derge lijke oplossing zal worden gevonden". In de verklaring wordt verder gezegd dat Eisenhower en Dulles de nadruk hebben gelegd op de „onverminderde ernst van de toestand en de moeilijkheid, om een oplossing van opbouwende aard te vin den." „Veel meer Russische dan Amerikaanse straaljagers" „De Sovjet-Unie heeft duizenden straaljagers in operatieve eenheden meer dan de Amerikaanse lucht- en zeemacht tezamen", aldus verklaarde de Amerikaanse generaal Twining, die kort geleden 'n bezoek braoht aan de Sovjet- Unie, zaterdag in Washington. Hij zei voorts,, dat de Ver. Staten wat betreft „aanvalskracht" vanuit de lucht nog steeds een overwicht hebben, maar dat zij dit, naar zijn mening, kunnen verliezen, tenzij met de uitvoering van het vele miljoenen vergende programma voor onderzoek en produktie het volgend jaar een begin zou worden gemaakt. De generaal verklaarde, dat hij „zeer getroffen" was door de snelheid, waar mee de Sovjet-Unie Mig-jagers had ge bouwd. Zullen de certificaten tot 200% stijgen? Tengevolge van nieuwe voorschriften van de Indonesische regering zullen de reiskosten in roepiahs van Indo nesië naar het buitenland van heden af bijna worden verdrievoudigd. Pas sagiers, die gerechtigd zijn passage gelden in roepiahs te betalen, zullen certificaten voor buitenlandse valuta moeten kopen, die aan exporteurs worden verleend als premie op de uit voer onder bepalingen, die maandag j.I. van kracht zijn geworden. De cer tificaten noteerden vrijdag 170 Voor passagebiljetten, die 1000 Ne derlandse guldens kosten, zal als gevolg daarvan betaald moeten worden 3000 roepiahs (de officiële koers) plus 5100 roepiahs in certificaten. De algemene verwachting in handels kringen is, dat de certificaten deze week tot 200 zullen stijgen. De KLM, de BOAC, de Qantas en de Garoeda Indonesian Airways en de twee grote scheepvaartmaatschappijen Rot- terdamsche Lloyd en Stoomvaart Maat schappij Nederland werden bedolven on der vragen over de nieuwe maatregelen. Woordvoerders van de maatschap pijen spraken geruchten tegen, dat ook een heffing van 66 op de tarieven van kracht zou worden. Zij voegden hier echter aan toe, dat de maatschap- Russisch-lndop.esische handelsovereenkomst Russische handelsdelegatie gisteren 'n ministerie van Buitenlandse Zaken hebben medegedeeld dat een Sovjet- Russische handelsdelegatie gisteren 'n overeenkomst met Indonesië heeft ge sloten. Hieraan was een Russisch voorstel voorafgegaan, waarin ook kredieten werden aangeboden voor de aankoop van kapitaalsgoederen en het verlenen van technische hulp. De Russische handelsdelegatie zal de ze week met autoriteiten van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken over deze hulpverlening spreken. pijen wellicht in de toekomst gedwongen zullen worden hier toe over te gaan. In dat geval zou een passagebiljet van f. 1000 bij de huidige koers van de cer tificaten 11.100 roepiahs gaan kosten. In Den Haag besloot zaterdag j regen, de Haagse bloemenweek. De een mooi bloemencorso, waarvan de wagen ..Licht en schaduw" trekt glans wel wat verloren ging door de I over de Kneuterdijk. De werkzaamheden in de galerij op 907 meter werden hedenochtend te Mar cinelle met alle kracht voortgezet. Men is begonnen met het aanleggen van een waterleiding en door het aanbrengen van een hechte afsluiting zal getracht worden de temperatuur op deze verdieping te doen dalen. Deze summiere mededeling werd om half twaalf gisteravond bekendgemaakt. Met de bekendmaking in de middag, die inhield dat een reddingsploeg er in de verdieping op 907 meter in was geslaagd 50 meter in de gang door te dringen, vormde dit het belangrijkste nieuws van deze bewogen zondag. Om twaalf uur precies vannacht verscheen geheel onverwacht Koning Boude- wijn met zijn vader, ex-Koning Leopold, op het terrein van de ramp. Zij werden ontvangen door de Belgische premier Van Acker en enkele leden van het kabinet, benevens de directie van de mijn. De vorsten, die beiden blootshoofds waren, lieten zich in de directiekamer uitvoerig voorlichten over het verloop der reddingswerkzaamheden. Zij bezochten ook het gebouw, van waaruit men tot de galerij op 907 meter heeft kunnen door dringen, om later in de nacht de chapelle ardente op de Grand Place in Mar cinelle in ogenschouw te nemen. nekkig, dat er een kans voor de opge- slotenen bestaat om levend aan de op pervlakte te kunnen worden gebracht. Die tegenstrijdige opvattingen kan men ook horen bij de mijningenieurs, onder de mensen, die het inwendige van de mijn door en door kennen. De gema tigde optimisten zeggen, dat op de ver dieping van 1035 meter gangen en schuilhoeken genoeg zijn, waarin de slachtoffers zich kunnen terugtrekken, ver van het helse vuur. Vierhonderd kindren zijn waarschijnlijk wezen Dit koninklijk meeleven verbrak even de schier ondraaglijke spanning, die op en buiten het terrein sinds woensdag heerst. Het verlossende bericht, dat aan alle onzekerheid over het lot. van 259 opge- slotenen een einde zou kunnen maken, blijft helaas nog steeds uit. En juist dat uitblijven maakt, dat de hoop deze on- gelukkigen nog levend aan te treffen, met het uur slinkt. De op 907 meter genomen Iuchtproe- ven blijven weliswaar aantonen, dat het percentage koolmonoxyd voor de men sen zeker niet schadelijk is, maar daar staat tegenover dat de hitte in de bran dende mijn constant 45 graden blijft. En dat feit was voor de Duitse mijndeskun- dige Georg Langer zaterdag aanleiding om tegenover enkele journalisten de opmerking te maken, dat hij niet meer gelooft in overlevenden. Nog steeds zoeken dichte rookwolken zich een uitweg uit de schachttoren. Soms lijkt de smook lichter van kleur, hetgeen zaterdag het geval was en het vermoeden wettigde, dat de brand aan het afnemen is. Maar sinds gistermid dag 6 uur waren de rookslierten weer donkerder, zodat men moet aannemen, dat het vuur zich opnieuw is gaan uit breiden. De stemming op het terrein van de ramp wordt het best getypeerd door een gesprek, dat ik vannacht opving tussen twee mijnwerkers. Beiden zijn actief bij het reddingswerk ingeschakeld, beiden zijn al acht keer naar beneden geweest. Terwijl de een alle hoop heeft laten va ren, meent de andere nog steeds hard- Sensatielust Alle moeite heeft de Belgische rijks wacht zondag gehad om de duizenden nieuwsgierigen, onder wie vele Neder landers, verre van de onheilsplaats te houden. Zo enorm was de belangstelling, dat het verkeer op de grote weg tussen Brussel en Charleroi gistermiddag in diverse dorpen uren geblokkeerd ls ge weest. Men heeft de drommen van op sensatie beluste mensen zoveel als mo gelijk was geweerd van het kleine straatje, dat naar de mijn leidt. Voor komen wilde men daarmee, dat de groep wachtende vrouwen en mannen zou worden aangegaapt door lieden, die him medeleven op irritante wijze de monstreren. De aanblik van die honder den familieleden van de ingeslotenen voor de mijningang blijft ongelooflijk triest. Steeds weer opnieuw worden-zij gelaafd en worden bemoedigende woor den tot hen gesproken. Het leed heeft van de gezichten nietszeggende maskers gemaakt. Men heeft nu zeildoeken op enkele plaatsen gespannen en een noodverlichting aangebracht. Gisterochtend is door de pastoor van Marcinelle in de openlucht een mis op gedragen. Sommigen werden er zo door aangegrepen dat zij in onmacht vielen en moesten worden weggedragen. Voor de Protestanten werd in een tent door het Leger des Heils een dienst georganiseerd, waarin een Italiaanse, een Vlaamse en een Franse heilsoldaat in gebed voorging. Men begint zich zorgen te maken over de reactie der wachtenden, als straks de mededeling zal moeten worden ge daan, dat op redding niet meer gehoopt mag worden. Zaterdag zijn de lijken van een Ita liaan en een Pool aan de oppervlakte gebracht. Slechts aan een naamplaatje, dat beiden om de hals droegen, konden zij worden geïdentificeerd. In totaal heeft men nu de stoffelijke resten van elf mijnwerkers geborgen. Vandaag zijn in Marcinelle zes van hen ter aarde besteld. De vijf anderen zijn al in stilte aan de schoot der aarde toevertrouwd. Van de 259 ingeslotenen zijn er 166 gezinshoofden, die in totaal 406 kinde ren hebben. Een van deze huisvaders zit met 2 van zijn 12 kinderen opgesloten, te weten Michel 15 en Roland 16 jaar oud. Voor het hek van de mijn wacht de vrouw sinds woensdagmorgen met 8 peuters. Zij is een van die velen voor wie men wel heel moeilijk een woord van troost zal vinden Truman kiest voor Averell Harriman Slag voor Adlai Stevenson De vroegere president van de V.S. Harry Truman, gaf zaterdag in Chicago te kennen dat Averell Harriman „de aangewezen man is" om tot president der V.S. te worden gekozen. De keuze van Truman werd met grote belangstelling afgewacht, aangezien zijn invloed in democratische kringen groot is, zodat zijn voorkeur doorslaggevend kan zijn in de te verwachten strijd om de democratische nominatie voor het presidentschap. De democraten houden hun conventie volgende week in Chicago. Truman zei, dat, hoewel er veel demo craten geschikt zijn om als kandidaat voor het presidentschap te worden aan gewezen, Harriman reeds nu de ervaring en kennis heeft om op ieder gewenst ogenblik het presidentschap over te nemen. Averell Harriman, thans gouverneur van New York, is ambassadeur in de Sovjet-Unie geweest en directeur van de hulpverlening aan het buitenland. Onder president Truman was hij van 1946 tot 1948 minister van Handel. In de jaren 1950 en 1951 was hij Trumans bijzondere assistent. Eisenhower overlegde met adviseurs in Witte Huis President Eisenhower heeft zondag middag in het Witte Huis in Washington met leiders van het Congres en met zijn Koel, maar opklarend De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnige perioden, maar voornamelijk in het noorden van' het land ook plaat selijk enkele buien. Krachtige tot mati- ge westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 AUGUSTUS Zon op: 5.24 uur; onder: 20.08 uur. Maan op: 15.27 uur; onder: 23.41 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 8.46 en 21.36 uur. Dit ntunmer bestaat oit 16 pagina's. Eenentwintig Nederlandse kin deren. die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij de klaprozenverkoop voor het Oorlogsgraven-comité brengen een bezoek aan Engeland. Een groepje van deze kinderen luistert aandachtig naar wat mr. G. H. A. Kennedy van het Oorlogs- gravencomité te vertellen heeft over het gebouw, van het Lagerhuis. Prof. Lieftinck en prof. Zijlstra spraken elkander bij ontmoeting te Hoorn (Van onze parlementaire redacteur) Zaterdagmiddag heeft prof. Lieftinck bepaalde bemiddelingsvoorstellen voorgelegd aan de fractieleiders van de P.v.d.A. (mr. Burger) en de K.V.P. (prof. Romme). Vanmiddag komt de Kamerfractie van de K.V.F. bijeen om te beoordelen of die voorstellen een aanvaardbare basis vormen voor overeen stemming. Dat betekent nog geen definitieve beslissing over de bemiddelings poging van prof. Lieftinck. Er is dus ook geen sprake van een uitgewerkt totaal bemiddelingsvoorstel, dat alleen kan worden aangenomen of verworpen. Zaterdagmorgen had prof. Lieftinck in het Torentje op het Binnenhof eerst nog een lang onderhoud gehad met prof. Romme en daarna met mr. Burger. Vervolgens achtte hij het nodig contact te zoeken met de Anti-Revo- lutiónaire fractieleider, prof. Zijlstra, die echter met vacantie in Friesland vertoefde. Daarom reed prof. Lief tinck hem halverwege tegemoet. De ontmoeting kwam tot stand te Hoorn, waar zij van halfvier tot halfzes confereerden. Woonschip gezonken TRAGISCHE AFLOOP VAN VERHUIZING Zaterdagmiddag is in de hoofdste delijke houthaven het woonschip van de Amsterdamse machinebankwerker G. Hendriks tijdens het verslepen ge zonken. De drijvende woning had ge legen in de vlothaven en men was er mee op weg naar een nieuwe ligplaats aan de Schinkelkade. Waarschijnlijk is het schroefwater van de sleepboot door een rooster aan de voorkant van het woonschip het vaar tuig binnengedrongen. Toen de woonark water begon te maken, soheurdlen tot overmaat van ramp de hechtsels, waar mee de houten bovenbouw aan de be tonnen bodem was vastgemaakt. In weinige ogenblikken ontzonk de vloer het onderdak van dt machinebank werker, die voor zijn trots bezit enkele maanden geleden f 10 000 had moeten betalen. De eigenaai was aan boord van het woonschip toen hei ongeluk gebeur de. Zijn vrouw en kinderen zouden in de Sdhinkelkade aan boord komen. Een deel van het op drift geraakte huisraad, heeft Hendriks bijgestaan door perso neel van de Gemeentelijke Havendienst, weten te redden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1