Onder de eerste geëvacueerden uit Egypte ook zeven Nederlanders Yeroiitwaardigiiig in Italië over Belgische mijntoestanden Krachtig Nederlands protest Eisenhoiver spreekt met leiders rep. en dem. congres fracties Met een enkel woord Moli. Mossadek zou zich willen vestigen in Zwitserland Asenda VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1958 Vervolg van pag. 1 Pers trekt zeer leer fel van BLOEDPRIJS VOOR NONCHALANCE Nadat de Italiaanse vakverenigingen eergisteren al verontwaardigd reageer den op ..dit nieuwe Italiaanse offer", trok gisteren de Italiaanse pers van leer tegen het verouderde mijnwezen in Bel gië. Het avondblad II Giornale d'Italia uittte de ernstige beschuldiging, dat men het in de Belgische mijnen niet zo nauw neemt met de normen van menselijk heid. ..Nu hebben opnieuw mensenle vens. levens van Italiaanse broeders, met hun bloed de droeve prijs van de nonchalance betaaldaldus het blad. ARBEIDERS. GEEN SLAVEN Het Italiaanse blad „Corriere della Sera" schrijft: ..De wet van vraag en aanbod en de prioriteit van de zuiver economische belangen zijn dikwijls in strijd met de meest elementaire regels van hygiëne en beveiliging. De Italiaanse regering heeft kortgele den besloten het vertrek van Italiaanse mijnwerkers naar België tegen te hou den zolang geen voldoende waarborgen voor de veiligheid zijn gegeven. De ramp van Marcinelle bewijst, dat cjeze maatregel niet voldoende is en dat een krachtiger tussenkomst in de naaste toekomst noodzakelijk is om de Ita lianen. die in hét buitenland werken, te beschermen. Italië kan werkkrachten zenden, maar geen slaven"! BELANGRIJKER DAN VLIEGEN EN AANDEELHOUDERS Radio Vaticaan. zich de zin van de rampen der laatste tijd. zoals de onder gang van de ..Andrea Doria" en de Bel gische mijnramp, afvragend, stelde gis teravond: ..Men kan zich afvragen waar de grens van het noodlot is en waar de schuldige nalatigheid begint, de afwe zigheid* van verantwoordelijkheidsbesef, het spelen met het leven van een ander. Men moet het verantwoordelijkheids besef van degenen, die het leven van anderen in hun handen hebben, ver diepen. Immers, men kan mensenlevens beslist niet zo verwaarlozen als de le vens van vliegen en zij zijn heel wat kostbaarder dan de kapitalen van aan deelhouders". Moordpartij in Algiers Algerijnse opstandelingen hebben in de omgeving van Constantine gister nacht een aantal Arabische vrouwen en kinderen vermoord. De opstande lingen pleegden een overval op een groepje dorpen, doch werden door de inwoners verdreven. Zij verspreidden zich en koelden hun woede op de weerloze bewoners van omliggende ge huchten. Zij werden op de vlucht gedreven door te hulp gesnelde Franse troepen. Enige der moordenaars sneuvelden. De gewonde dorpsbewoners werden per helikopter naar Constantine vervoerd. Volgens Franse berichten zyn tijdens twee schermutselingen in de provincie Setif (West-Algerie) gisteren minstens 45 opstandelingen gesneuveld, terwijl woensdag en donderdag resp. 13 en 5 Franse militairen sneuvelden. 100 miljoen roepiahs verlies DOOR ACTIES IN ATJEH De Indonesische Staatsspoorwegen hebben een verlies geleden van 100 mil joen roepiahs door de opstand in Atjeh aldus is heden in kringen van de spoor wegen vernomen. 80% van het spoorwegnet in dit gebied is door de opstandelingen vernield. Laatste gesprek over Japanse Koerillen De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Sjigemitsoe, zou vandaag met premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjef van Rusland besprekingen voeren, als laatste poging om territo riale- concessies van de Sovjet-Unie te verkrijgen. De Japanners dringen aan op terug gave van de eilanden Koenasjiri en Itoeroep (zuidelijke Koerillen) die de Russen in 1945 bezet hebben, doch de Sovjet-Unie weigert deze eilanden, af te staan. Vliegtuig in zee gestort? Straaljager niet op basis terug Gistermiddag om ongeveer halfzes is op het strand te Nes (Ameland) een knal gehoord en een waterzuil waar genomen van ongeveer 20 meter hoog te. 10 a 15 km uit de kust ten noorden van het eiland. Enkele badgasten be weren gezien te hebben, dat zij een vliejjtuig in. zee hebben zien storten. Behalve met Nederlandse vliegtuigen werd ook met Engelse vliegtuigen in de buurt geoefend. Op de vliegbasis Leeuwarden is een Hunter-straaljager, waarvan de be stuurder opdracht had gekregen op een bepaalde afstand van de kust de geluidsbarrière te doorbreken, niet te ruggekeerd. Het toestel werd bestuurd door de 23-jarige sergeant H. J. Broerse. Op 53.38 noorderbreedte. 5.33 ooster lengte zijn olievlekken waargenomen. Verschillende reddingboten zijn uitge varen naar de plaats, waar het vliegtuig moet zijn neergestort. Een Duits schip, dat zich nabij Bor- kum bevond, zette koers naar de plaats van het ongeval. Van de vliegbasis Leeuwarden stegen Piper Cubs, de Ha- villand Domini's. Harvards en straalja gers op om de piloot te zoeken, en van het vliegveld Valkenburg een Mariner van de MLD. Een van de vliegtuigen, dat een licht- fakkel heeft uitgeworpen, heeft op de •positie, waar de olievlekken zijn gezien, gedeelten van het wrak en waarschijn lijk een rubbervlot waargenomen. De vliegtuigen hebben gisteravond om half tien wegens de duisternis het zoeken opgegeven. Vanmorgen vroeg zouden zij het zoeken hervatten. NEDERLANDS HULPAANBOD Direct na het vernemen der eerste be richten over de mijnramp bij Charleroi heeft de vereniging „De Gezamenlijke Steenkolenmijnen in Limburg" telegra fisch hulp in elke gewenste vorm aange boden. Van het Nederlandse aanbod is echter nog geen gebruikgemaakt. Wel wordt het secretariaat der vereniging te Heerlen van Brussel uit geregeld op de hoogte gehouden van de loop der ge beurtenissen. DEELNEMING VAN KONINGIN EN PRINS HAL de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben gisteren naar aanleiding van de mijnramp te Charleroi een telegram van deelne ming aan de Koning van België ge zonden. Tevens hebben zij een telegram van deelneming gericht tot de president van Italië met het oog op het feit dat zovele Italiaanse mijnwerkers bij deze ramp betrokken zijn. MEER VRIJHEID VOOR ARGENTIJNSE VAKBONDEN Ongeveer 92.000 voormalige leden van het Argentijns Algemeen Verbond van Vakverenigingen hebben van de voor lopige Argentijnse regering toestemming gekregen hun werkzaamheden ten be hoeve van het verbond te hervatten. Het was hun na de val van Peron ver boden dergelijke werkzaamheden te ver richten. In politieke kringen neemt men aan, dat deze maatregel van de regering de eerste stap betekent in de richting van de verkiezing van nieuwe vakbondslei ders, die de militaire burgercontro leurs. aangesteld door de regering van Aramburu, zullen vervangen. (Ingez. Med.-Adv.) Vervolg van pag. 1 UITEENZETTING VAN JOESOEF WIBISONO De Indonesische minister van Finan ciën Joesoef Wibisono heeft verklaard, dat Nederland voor het tekenen van de R.T.C. betaling had gevraagd door Indonesië van de schulden ten bedrage van 6.100 miljoen Nederlandse guldens, die waren gemaakt door de Neder lands-Indische regering, waarbij in begrepen was 3 miljard „interne schulden". De Indonesische delegatie ter R.T.C. weigerde al deze schulden te aanvaar den. daar de schulden, gemaakt in de na-oorlogse periode gebruikt waren om de Nederlandse militaire acties tegen de Indonesische Republiek te financie ren. aldus Joesoef Wibisono. Bovendien verzocht de Indonesische delegatie her stel van de door de Nederlandse troepen gedurende die acties aangerichte scha de. Tengevolge van de lijnrecht tegen over elkaar staande standpunten, raakte de conferentie in een impasse. Nadat de Indonesische delegatie de bemiddeling van de Commissie van de V.N voor Indonesië had gevraagd, aanvaardde de Indonesische delegatie het besluit van het Amerikaanse lid van die missie. Merle Cochran, waarbij bepaald werd, dat Indonesië de schulden ten bedrage van 4.300 miljoen gulden met inbegrip van 1.300 miljoen „externe schulden" moest betalen. De Indonesische delegatie aanvaardde dit „met aantekening, dat Indonesië op het standpunt bleef staan, dat het niet de schulden aan Nederland kon erken nen. die gebruikt waren om de Neder landse militaire acties tegen de Indone sische Republiek te financieren. Joesoef Wibisono zei, dat de Indone sische delegatie hiermede wilde aan tonen van mening te zijn. dat de schulden die door Nederlands-Oost- Indië op dat ogenblik waren gemaakt grotendeels gebruikt waren om oorlog te voeren tegen Indonesië. Wibisono zei tenslotte, dat de schulden, die Nederlands-Oost-Indië voor de oorlog had gemaakt in totaal 870 miljoen beliepen, waarvan 661 miljoen nog niet is afgedaan. Van dit bedrag bestaat 420 miljoen uit externe schulden aan de V.S. en Australië die Indo nesië zal blijven betalen, aldus de Indonesische minister van Financiën. Sastroadmidjojo: De Indonesische minister-president. Ali Sastroamidjojo heeft op zijn pers conferentie nog gezegd, dat de beslis sing van Indonesië om de schulden aan Nederland niet langer te erken nen geen verband hield met het be sluit van de Egyptische president Nasser om het Suezkanaal te nationa liseren. „Indonesië heeft de RTC- overeenkomst opgezegd, lang voordat Nasser 'het kanaal nationaliseerde". Op een vraag of. ingeval Nederland de schuldenkwestie aan een internationaal lichaam zou voorleggen. Indonesië het recht van Nederland om dit te doen, zou erkennen, antwoordde Ali Sastroamid jojo. dat ieder soeverein land het recht heeft zulk een stap te nemen. ..maar wij zullen dit in beschouwing nemen op de basis van onze rechten". Hij voegde hieraan toe. dat hij niet wenste te ont hullen. wat Indonesië in dat geval zou doen. Ali Sastroamidjojo zei voorts niet van mening te zijn. dat de Indonesische be slissing een nadelige uitwerking zouden hebben op toekomstige buitenlandse in vesteringen in de jonge republiek, nij zei. dat de wet op de buitenlandse in vesteringen een goed klimaat hadden geschapen, en voegde hier aan toe: „Wij hebben onze positie versterkt door de beslissing voort te gaan met de betaling van de schulden aan andere landen, zo als neergelegd in do RTC overeenkomst met Nederland. Ali Sastroamidjojo verwees vervolgens naar de verklaring van de Indonesische minister van Financiën, Joesoef Wibiso no. dat de schulden aan Nederland, over een«komen ter RTC ..politieke schul deisen geen ..Handelsschulden" waren. Zij werden Indonesië door Nederland opgedrongen als schadeloosstelling voor zijn bereidheid de soevereiniteit van het voormalige Nederlands-Oost Indië over te dragen. Vervolg van pag. 1 Bij de 84 gezinsleden van employe's van de ..Shell Company of Egypt" en de ..Anglo-Egyptian Oilfields Ltd", die gisteren uit Cairo per vliegtuig naar Engeland zijn vertrokkenbevonden zich ook 7 Nederlandse vrouwen en kinderen In totaal zullen 120 gezinsleden van employe's der beide maatschap pijen Egypte verlaten. 30 van hen zijn Nederlanders. De eerste Engelse families kwamen gisteravond in Londen aan en de meesten van hen zeiden, dat zij het jammer vonden. Egypte te hebben moeten verlaten. DULLES DINSDAG NAAR LONDEN Minister Dulles vertrekt dinsdag uit Washington naar Londen, waar hij zijn land zal vertegenwoordigen op de inter nationale conferentie. Dulles heeft republikeinse en democratische leiders in het congres uitgenodigd, zondag met hem en Eisenhower van gedachten te wisselen over het Suezkanaal. In diplomatieke kringen te Washing ton merkt men op. dat deze bespre kingen zullen plaats vinden enige uren nadat president Nasser het Egyptische antwoord pp de Westelijke uitnodiging voor de Londense confe rentie zal hebben bekend gemaakt. ISRAËL BLIJFT AFZIJDIG Een Israëlische regeringswoordvoerder heeft verklaard, dat Israël zich buiten het conflict rond de naasting van de Suez-kanaal-maatschappij zal houden. De woordvoerder voegde hier echter aan toe: ..Maar Israël zal wel vasthou den aan zijn eis tot ongehinderde door vaart door het kanaal". ARABISCHE STATEN SOLIDAIR BIJ GEWELD De Libanese premier. Abdallah Jafi. heeft in een onderhoud niet de Ameri kaanse ambassadeur Donald Heath verklaard, dat de Arabische staten iedere eventuele actie tegen Egypte als een aanval op hen allen zullen beschou wen. Jafi voegde hieraan toe, dat het over gaan tot geweld tegen Egypte elke waarde aan het Handvest van de V.N. en alle andere overeenkomsten ter be waring van de vrede zou ontnemen. INDONESISCHE RESOLUTIE Het Indonesische parlement zal bin nenkort een ontwerp-resolutie bespre ken. waarin bijval wordt betuigd met de nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte. De resolutie werd ingediend door leden van de grootste vier partijen in Indonesië, de Nationalistische Partij, de Nahdatoel Oelama, de Masjoemi, en de Partai Kommunkis Indonesia. In de resolutie wordt gezegd, dat ..nationalisatie van ondernemingen die in een bepaald gebied van een land zijn gelegen, het soevereine recht is van het betreffende land" en dat de ..Egyptische belofte voldoende is om de internatio nale scheepvaart door het Suezkanaal te garanderen". De resolutie zegt voorts, dat de nationalisatie van het Suezka naal geen verstoring van de wereld vrede betekent. BINNENLAND B. en W. ran Zwolle hebben de ge meenteraad voorgesteld het Zwolse Bos bij Wapenveld, gemeente Heerde. aan de Staat te verkopen voor een bedrag van f910.000. Dit bedrag zal verminderd worden met f 68.826. een bedrag dat Zwolle nog als renteloos voorschot aan de Staat schuldig ls, zodat overblijft f841 174. Het Zwolse Bos ls 440 ha groot. De Staat zal zich verbinden het aan te kopen terrein blijvend voor recreatie voor het publiek open te stellen. Op de Amsterdamsestraatweg te Utrecht is een 17-Jarige fietser uit Utrecht, toen een zeswielige vrachtauto met aan hangwagen hem passeerde, terwijl hij met nog een wielrijder twee andere fietsers passeerde, met zijn stuur jfi aanraking ge komen met de aanhangwagen, gevallen en overreden. Hij kreeg een bekkenfractuur en Inwendige kneuzingen, werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat hij was overleden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan aohter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Andres" 13 augustus; Australië: s.s. „Stratheden" 13 aug.. ss. „Strathaird". 16 aug.; Brazilië: m.s. „Andes". 13 aug.: Brits O.-Afrika: s.s. ,.Le Bourdonnals", 18 aug.; Canada; m.s. „Prins Fred. Willem". 15 aug., m.s. „Prins Joh. Willem Friso". 18 aug.; Chili: via New York: 16 aug.; Indonesië: m.s. „Jara". 16 aug.; Ned Antillen: m.s. „Isis", 15 aug. Ned Nw-Gulnea: s.s. ..Zeeland", 16 aug.; Nieuw-Zeeland: via Engeland, 18 aug.; Suriname: „«.s. Cottica", 15 aug. In de stad Lewes, ln de Amerikaanse staat Delaware, zijn gisteren feestelijk heden begonnen ter herdenking van het feit, dat 325 Jaar geleden de eerste Neder landse kolonisten ln deze plaats voet aan land zetten. Nederland werd vertegen woordigd door dr. L. R. W. Soutendijk. de financiële raad van de Nederlandse Am bassade in Washington. De gasten, o.w. de gouverneurs van Delaware en Maryland, brachten een bezoek aan het Zwaanendael- museum, dat gebouwd is naar het voor beeld van het stadhuis van Hoorn. De twee te Den Haag gearresteerde biervertegenwoordigers zijn gistermiddag door de politie in overleg met de officier van Justitie in vrijheid gesteld. Er waren twee aanklachten wegens mishandeling tegen hen ingesteld, en dit was niet vol doende om hen langer vast te houden. Zondag a.s. wordt ln de hallen van de Nijmeegse veiling een internationale hondententoonstelling gehouden, waaraan verbonden zijn de eretitels van het inter nationale schoonheidskampioenschap van de mooiste reu en teef van de verschil lende rassen, welke hier vertegenwoordigd zullen zijn. In totaal zijn 650 honden in geschreven. die komen uit België, Frank rijk. Duitsland, Zwitserland en Nederland. Voor de middenstandsondernemingen en de kleine industrie zal tijdens de a.s. najaarsbeurs van 11 tot en met 20 sept. in de Bernhardhal aan de Oroeselaan te Utrecht een expositie worden gehouden onder het motto: „Betere bedrijfsvoering in midden- en kleinbedrijf". BUITENLAND Generaal Pierre Jacquot ls benoemd tot opperbevelhebber van de Franse troe pen in Duitsland. HIJ volgt als zodanig generaal Noiret op. De mijnramp in België. Redders op weg naar de ambulance met één van de slachtoffers. Te White Sands ln de Ver. Staten is een nieuwe raket afgeschoten met het doel geofysische waarnemingen te ver richten in hoge luchtlagen. De raket be reikte een hoogte van 112 km. Meer dan 400 afgevaardigden uit 39 staten zijn te Warschau aangekomen ter bijwoning van de conferentie van de adviescommissie voor internationale radio verbindingen. De conferentie zal een maand duren. Clarence Morse, het hoofd van de Amerikaanse Raad voor de Zeevaart, heeft meegedeeld, dat de Ver. staten hopen het eerste door atoomkracht voortgedreven koopvaardijschip tegen het einde van 1959 in de vaart te brengen. Voor de bouw van dit schip is een bedrag uitgetrokken van ongeveer 40 miljoen dollar. In Pietermarltzburg (Zuld-Afrlka) zijn 23 naturellen ter dood veroordeeld wegens het doden van vijf politieagenten tijdens een razzia ln een naturellen wijk op 22 februari J.i De raadsman van de 23 mannen zei ln hoger beroep te zullen gaan. Drie andere naturellen zijn vrij gesproken. Woensdag zijn voor het eerst deser teurs uit het Oostdaiitse volksleger naar West-Dultsland gevlucht. Het waren er drie, die In uniform ln de Harz over de zonegrens wisten te komen. Zy waren ge deserteerd. omdat ze het niet eens waren i met de opleidingsmethoden. I ENGELSE MILITAIRE MAATREGELEN Volgens welingelichte kringen te Lon den heeft de Britse regering thans 27 koopvaardijschepen gevorderd voor het samentrekken van een militaire macht in het Middellandse Zeegebied. Naar verluidt zullen de schepen uitrusting en voorraden overbrengen. Inmiddels is het 12.555 ton metende schip „Dilwara" met militairen aan boord naar de Middellandse Zee ver trokken. Vandaag zouden de „Dunera" (12.615 ton) en de „New Australia", een immigrantenschip van 20.256 ton. vol gen. Een grootscheeps vervoer van militai ren door de lucht, dat vandaag van twee vliegvelden in Zuid-Engeland zou be ginnen. is echter zonder officiële uitleg uitgesteld. Naar verluidt geldt het slechts een uitstel van een of twee dagen. STOCKWELL COMMANDANT? Premier Eden heeft gisteren uitvoerig overleg gepleegd met zijn voornaamste ministers en chefs van staven. Naar verluidt werd o.m. van gedachten ge wisseld over de mogelijke benoeming van generaal Sir Hugh Stockwell, de bevelhebber van een legerkorps in West-Duitsland, tot commandant van de Britse strijdkrachten, die in de Middellandse Zee worden samengetrok ken. Stockwell leidde in 1947 in Palesti na een divisie valschermtroepen. „BULWARK" IN DOK Het Britse vliegdekschip ..Bulwark", dat met troepen naar de Middellandse Zee onderweg is. is te Gibraltar in het droogdok gegaan voor een routine-in spectie van de scheepswand, aldus heeft de admiraliteit in Londen meegedeeld. Dit onderzoek zal waarschijnlijk een tweetal etmalen in beslag nemen. LIBIË GEEN OPERATIEBASIS Khalil Kasoeara. de Libische minister van Defensie, heeft tegenover de Egyptische pers verklaard, dat het grondgebied van Libië in geen geval mag dienen als basis voor een militaire operatie tegen Egypte. De minister her innerde er aan. dat volgens het des betreffende Brits-Libische verdrag Li bisch gebied niet mag worden gebruikt als basis voor een of andere militaire operatie tegen een lid van de Arabische Liga. (Ineez. Med.-Adv.) Uitsluitend Terkrtisbttx bii H.H. Apothekers, drociften. kappers en d» speciatlbrsneht. Waar zijn tegenspeler Zahedi al woont Naar in Zwitserland vandaag verno men werd is de voormalige Perzische (Ingez. Med.-Adv.) Kinderwagens C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 VRIJDAG ZATERDAG Kamer van Koophandel: Fietstocht Ned. Chr. Reisver. naar Boskoop. 2 uur nam. MAANDAG Den Burcht Jacobazaal)Demonstratie met oliekachels. 2, 4. 8. 9 en 10 uur nam. DINSDAG Voorschoten (Leidseweg 97)Bui tengewone leden vergadering leenbank. 8 uur nam. öp. Boeren- WOENSDAG. Loge-gebouw „De Natuurvriend". Le zing van de heer D. Piket over „Rotswan den in aquaria". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng ..Van klei tot pot". (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n m. Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dagelijks tot zonsondergang (Tm 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (tm 15 september) Pieterskerkgracht: Leldse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae" Dagelijks 104 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur nam. (T/m 18 augustus) DE BIOSCOPEN: Trianon. „Het glazen muiltje" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Het circus speelt toch" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag: „Die Drei Groschen oper" (18 jaar). Lido. „Heb Je 'm door?" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „De vrolijke vagebond" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „Storm over de Nijl" (14 Jaar). Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur- zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Maandag, dinsdag, woensdag en donder dag alleen te 2.30 uur: „Abbott en Costellc ln Hollywood" (alle leeftijden De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 11 augustus 8 uur waargenomen door: Apotheek v. Drlesum. Mare 110, telefoon 20406; Zulder-apotheek. Lammenschansweg 4. telefoon 23553: Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. telefoon 26274. Bh geen gehoor by Uw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. premier Mohammed Mossadek van plan zich in dat land te vestigen. Mossadek. die afgelopen zaterdag uit een gevangenis in Teheran ontslagen werd, waar hij een straf van drie jaar had uitgezeten, heeft met een Zwit serse vriend gecorrespondeerd over de mogelijkheid, dat hij Mossadek zich in of nabij Neuchatel vestigt, waar hij in 1910 en 1911 twee geluk kige jaren heeft doorgebracht als stu dent in de rechten aan de stedelijke universiteit. Een woordvoerder van de kantonnale regering verklaarde, dat er geen be zwaren bestonden tegen het zich ves tigen van Mossadek in Zwitserland in dien hij zich aan de geldende voor schriften hield, dat buitenlanders zich niet actief op politiek terrein mogen bewegen en dat zij verantwoording over inkomsten dienen af te leggen. Een merkwaardige toevalligheid ls, dat de grote tegenstander van Mossa dek. generaal Fazlollah Zahedi. zich reeds in vrijwillige ballingschap in Zwitserland heeft gevestigd. Zahedi. die in 1953 het regiem van Mossadek door een militaire staatsgreep omverwierp, heeft een villa aan het meer van Ge- nève op ongeveer 48 km. van Neucha tel gekocht. Wie weet zullen beide vrijwillige Per zische ballingen en tegenstanders el kaar nog eens aan de boorden van het meer van Genève ontmoeten Haarlem of Harlem Toen de informatrices van de Stichting „Haarlems Bloei" te Haarlem enige inlichtingen ver strekte aan een aantal Duitse toe risten, moest een der vragen te leurstellend worden beantwoord. Nadat de gasten waren ingelicht over het Frans Hals museum, de Sint Bavo en andere bezienswaar digheden der stad, vroeg een van hen waar de negerwijk van Haar lem lag. „Daarvoor zult U een reis moeten maken naar Harlem en eerst de Atlantische Oceaan over steken", luidde het antwoord. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 d 1 2 Si ff J CJ 3-e ïtsI. afg. uur S 2 9 E fcD CM Stockholm onbewolkt nnw 4 19 0 Oslo onbewolkt nno 4 19 0.3 Kopenhagen half bew. wnw 4 17 0 Aberdeen geh. bew. z 4 18 0 Londen zwaar bew. nno 4 22 0 Amsterdam zwaar bew. O 5 22 0 Luxemburg licht bew. ono 5 24 0 Parijs Bordeaux onbewolkt no 3 28 0 half bew. w 6 33 0 Grenoble onbewolkt zw 1 31 0 Nice onbewolkt nw 4 33 0 Berlijn onbewolkt nw 2 20 0 Frankfort licht bew. ono 4 25 0 München onbewolkt windstil 24 0 Zürich nevel O 1 26 0 Genève mist windstil 26 0 Locarno zwaar bew. windstil 28 0 Wenen onbewolkt windstil 27 0 Innsbruck mist windstil 29 0 Rome onbewolkt windstil 37 0 AJaccio onbewolkt ono 3 30 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2