RUSLAND MET VEEL NOTEN OP ZIJN ZANG NAAR LONDEN Krachtig Nederlands protest tegen flagrante schending overeenkomst WEERBERICHT Gevraagd om uitstel tot eind augustus en uitnodiging van nog 22 landen waaronder China DAMES-BADKOSTUUMS Beroep op Indonesische regering haar besluit te herzien om NOG GEEN CONTACT MET DE INGESLOTEN MIJNWERKERS 95ste jaargang VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 No. 28905 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Singel l' Leiden Giro no 57055„ Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Suggesties of voorwaarden De Sovjet-Unie heeft de uitnodiging tot bijwoning van de conferentie te Londen over de kwestie van het Suezkanaal aangenomen. Gelijkertijd stelde de Sovjet-regering echter voor de conferentie tot eind augustus uit te stellen en nog 22 landen, waaronder China, uit te nodigen. De Sovjet-Unie is, in tegenstelling tot het Westen, van mening dat Egypte het recht heeft de Suezz-kanaalmaatschappij te nationaliseren. Delanden die de Sovjet-Unie ook uitgenodigd wil zien, zijn: Albanië, Bir ma, Bulgarije, China, Finland, Hongarije, Irak, Jemen, Jordanië, Libanon, Li bië, Marokko, Oost-Duitsland, Oostenrijk, Polen. Roemenië, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Tsjecho-Slowakije, Tunesië en Zuid-SIavië. Het komt de Sovjet-regering juister voor, dat bespreking van de scheep vaart door kanalen en zeestraten van internationale betekenis geschiedt door de Verenigde Naties. Maar zij is bereid een afgevaardigde naar de Londense conferentie te zenden omdat er misschien een oplossing van de kwestie der vrije scheepvaart door het Suezkanaal kan worden gevonden, die zowel voor Egypte als voor de andere betrokken landen aanvaardbaar is. Het is niet duidelijk of deze Russische toevoegingen aan de aanvaarding van de uitnodiging bedoeld zijn als suggesties of als voorwaarden zonder ver vulling waarvan Rusland niet aan de conferentie zou deelnemen. Men neemt aan dat hier van suggesties sprake is. Ook Indonesië heeft de uitnodiging aanvaard. nen, dat de conferentie hen inderdaad niet aanstaat. Wat zij willen is een ge heel ander soort conferentie. Wanneer aan de Russische verlangens zou worden voldaan, zouden twee derde van de Ver enigde Naties naar Londen komen. Het zou een conferentie worden van 46 lan den, welke in de gegeven omstandighe den onhanteerbaar zou zijn. Want het hele doel van de westelijke uitnodiging tot de zorgvuldig uitgekozen staten, welke representatief geacht worden voor de wereldopinie en met wie men hoopt spijkers met koppen te kunnen slaan, is een snelle beslissing. Een conferentie, zoals de Russen die wensen, zou de zaak alleen maar eindeloos rekken, hetgeen ook hun bedoeling is. Speculatie op tijdwinst (Van onze Londense correspondent) De Sovjet-Unie heeft de uitnodiging voor de Suez-conferentie te Londen wel aanvaard, maar onder zoveel voorbehoud dat de Russen in feite de voorgestelde conferentie hebben verworpen. Zij ko men naar Londen enkel en alleen om de rechten van Egypte te verdedigen, om zich te verzetten tegen de plannen tot internationalisering, zoals het Westen die wil, en om te betogen dat de con ferentie helemaal geen beslissing kan nemen. Het is duidelijk, dat het doel van de Russische voorstellen is om tijd voor Nasser te winnen. Elke dag uitstel voor hem is winst. Des te langer het duurt, dat Nasser's weg wordt versperd door een internationale conferentie, des te meer groeit zijn prestige in de Arabi sche wereld en nemen de kansen op verwarring in het Westen toe. Maar iets anders is eveneens duidelijk, na melijk dat de Russen er niet in zul len slagen het Westen van koers te doen veranderen. Nieuwe vorm van veto De Russische voorstellen worden in Londen beschouwd als een nieuwe vorm van veto, welke onaanvaardbaar is. De Russen geven met hun betoog te ken- Prof. Lieftinck zet besprekingen voort Bij de bestudering van een aantal za kelijke problemen op het terrein van hoger onderwijs en financiën, heeft prof. Lieftinck gistermiddag ambtelijke con sultaties gehad, waartoe hij bezoek heeft ontvangen van enige hoofdambtenaren. Gisteravond heeft de informateur de bestudering van deze zakelijke proble men voortgezet aan de hand van enige ingekomen rapporten. In de loop van de avond heeft prof. Lieftinck voorts een bespreking gehad met de Staatssecreta ris van Financiën. Prof. Lieftinck zet vandaag zijn in formatieve verkenningen ten aanzien van enkele tegengestelde punten in de opvattingen van de PvdA en de KVP voort. Het Kabinet der Koningin deelt mede: Prof. mr. P. Lieftinck heeft vanmorgen telefonisch aan H.M. de Koningin een tussentijds verslag uit gebracht over de voortgang van zijn informatieve besprekingen. Kapitale grapjes In Hannover zijn valse bankbil jetten in omloop, die volgens de po litie „verontrustend goed nage maakt zijn. Toch zijn de biljetten duidelijk als valse te onderkennen Op die van vijf mark, b.v. luidt het opschrift: „Help U zelf, dan helpt God U" i.p.v. het gebruikelijke: „Eenheid en recht en vrijheid". Op de valse briefjes van 50 mark is de waarschuwing tegen het na maken van bankbiljetten vervan gen door de volgende spreuk: „Wie bankbiljetten namaakt, kan zich vaak uit de nood helpen, want het is tegenwoordig moeilijk de eindjes aan elkaar te knopen". Lagere temperaturen De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Veel bewolking met enkele regen, of onweersbuien. Overwegend krachtige wind uit westelijke richtingen, later tot matig afnemend. Lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 augustus Zon op: 5.19 uur; onder: 20.14 uur. Maan op: 12.05 uur; onder: 21.55 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 6.21 en 19.02 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's. doen. Als het aan de Britten had ge legen, zou de conferentie zelfs nog klei ner zyn geworden, maar op aandringen van de Ver. Staten werd een groter aan tal landen uitgenodigd dan oorspronke lijk de bedoeling was, omdat de Ameri kanen juist aan de Aziatische opinie wilde tegemoet komen, daar zulks in de huidige omstandigheden met hun be langen strookte! Zijn India en Amerika het eens? Het zou niet te verwonderen zijn, als op de komende conferentie de Indiase afgevaardigde Krishna Menon en Dulles het gloeiend eens zullen blijken te zijn. Al heeft de Britse regering trachten duidelijk te maken, dat niet iedereen, die naar Londen komt, het internatio nale plan heeft te onderschrijven, zulks om de aanvaarding van de uitnodiging speciaal voor Egypte gemakkelijker te maken, dit doet geenszins afbreuk aan de grimmige vastberadendheid, welke Engeland nog steeds naar buiten toe blijft tonen. Daarom voelt het er ook niets voor om thans met de Russen te gaan marchanderen over tijdstip en doel van de conferentie. Truman wilde al in Potsdam grote waterwegen internationaliseren! MAAR RUSLAND GAF GEEN GEHOOR De Amerikaanse oud-president Harry Truman heeft, sprekend over de crisis over het Suezkanaal, mee gedeeld. dat hij al in 1945 op de conferentie van Potsdam had voor gesteld, het Panamakanaal en an dere belangrijke internationale waterwegen onder internationaal toezicht te stellen, doch de Russen hadden toen nauwelijks naar hem willen luisteren. „Ik heb die zaak gedurende twee dagen bepleit, maar alles wat ik kreeg was „nêe", aldus Truman. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Waarom Israël niet? In Londense diplomatieke kringen merkt men nog op, dat in de Sovjet- voorstellen Israël niet genoemd wordt als een der landen die aan het overleg over het Suezkanaal zouden moeten deelnemen. Men vraagt zich af, of dit een wijziging van de vriendschappelijke houding van de Sovjet-Unie ten aan zien van Israël, betekent. Ook Indonesië De Indonesische regering heeft giste ren de uitnodiging eveneens aanvaard. Indonesië zal naar deze conferentie een delegatie zenden onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken, Roes- lan Abdulgani. Q Slot op pag. 2 De mijnramp in België. In ver band met de enorme hitte kunnen de redders slechts beperkte tijd in de mijn blijven. Als zij uitgeput boven de grond komen, worden zij door vrouwen opgewacht met melk en andere verversingen, die haastig w orden gebruikt voordat zij opnjeuw afdalen. Nota te Djakarta overhandigd Engeland wil spoed De stemming in Engeland blijft on miskenbaar dezelfde, zoals zij van de aanvang van de crisis was, namelijk dat er terstond gehandeld moet worden om het effect van Nasser's daad te niet te (Ingez. Med.-Adv.) 3.50 Ook extra grote maten. Natuurlijk bij HAARL.STRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN VOOR ONZE CLIËNTEN. Het nieuwe station te Eindhoven, dat hedenmiddag door de president van de N.S.. dr. ir. F. Q. den Hol lander. geopend werd. Op de voorgrond het fraaie IS Septembcrplein en het nieuw aangelegde plantsoen met het standbeeld van wijlen dr. A. Philips. Van officiële mededeling was geen sprake Van het Ministerie van Buitenlandse Zaken vernemen wij het volgende: ..De Nederlandse regering heeft haar zaakgelastigde in Djakarfta H. Hagenaar, opdracht gegeven om heden ten departemente van Buitenlandse Zaken te Djakarta een nota te overhandigen, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen de flagrante schending van de door Indonesië vrijwillig aanvaarde overeenkomst betreffende de gedeeltelijke overname van de overheidsschuld van het voormalige Nederlands-Indië. De Nederlandse regering acht het in strijd met internationaal aan vaarde normen betreffende het verkeer tussen soevereine staten, dat zij door Indonesië niet officieel in kennis is gesteld van het besluit om deze verplichtingen niet langer te erkennen. De mededeling van de Indo nesische regering, dat de heer Hagenaar officieel zou zijn ingelicht, is onjuist, omdat de heer Hagenaar slechts verwezen werd naar reeds gepubliceerde berichten. De Nederlandse regering protesteert derhalve eveneens tegen de wijze waarop de beslissing der Indonesische regering te har er kennis is gekomen. houders zijn betaald, worden geresti tueerd en in het algemeen haar ver plichtingen zullen worden gehono reerd. Het ministerie vestigt voorts de aan dacht op de verklaring van de Indone sische minister van Financiën van 9 dezer, dat het besluit de schulden niet langer te erkennen, reeds geruime tijd geleden door de Staatscommissie zou zijn genomen. Deze verklaring heeft bijzondere betekenis in verband met het feit. dat de publikatie van het besluit plaats vond enkele dagen nadat het Internationale Monetaire Fonds beslo ten had een lening aan Indonesië te verstrekken groot dlr 55.000.000— zon der dat het Fonds over dit besluit was ingelicht. De Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, de heer Hagenaar, heeft bovenstaande nota vanochtend op het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken overhandigd. De nota werd in ontvangst genomen Washington Post: „Schuldloochening is verderfelijk" Naar aanleiding van de verschillende cijfers, die in Den Haag en in Djakarta worden gegeven voor de Indonesiscr.e schulden aan Nederland vraagt Ce „Washington Post and Times Heralc" zich af, waarom Indonesië een overdre ven voorstelling geeft van het bearag van deze schulden. Is het omdat '"•et op hef wil maken van ztfn wandaden onder de „Bandoengladen", waarvan de ogen nu gericht zijn op de naasting door ko lonel Nasser van de Suwkanaalmaat- schappij? Wat ook de reden is, axdus het blad, het loochenen van een schuld is ver derfelijk, ongeacht of het gaat om één dollar of om een miljoen dollars. Misschien hebben de Indonesiërs een proefballon opgelaten of zün zij uit op internationale aandacht. Wat zij ook hebben gedaan is zeker geen verant woorde daad, in het bijzonder indien zij hun kredietwaardigheid en zelfres pect willen behouden. Dergelijke daden dragen er toe bij van de wereld eerder een oerwoud dan een internationale gemeenschap te maken, aldus het blad. door het hoofd van het directoraat Europese Zaken van het Ministerie, mr. Tamzil. Slot op pag. 2 Deze gang van zaken wekt te meer bevreemding, waar in antwoord op Nederlandse démarches respectievelijK op 5 en op 13 april 1956 inzake het op schorten van betalingen door Indonesië op haar leningsverplichtingen, werd medegedeeld dat de regering der Indo nesische Republiek nog niet in staat was een beslissing te nemen. Aannemende dat de in de pers versche nen berichten juist zijn. wijst de Neder landse regering de argumentatie van de Indonesische regering dat de ter R.T.C. aanvaarde schulden mede zouden zijn ontstaan uit de kosten van militaire acties in de jaren 194549. van de hand. In dit verband wordt er op gewezen, dat in het kader van het overleg ter R.T.C. over de overneming van rech ten en verplichtingen van het voor malige Nederlands-Indië. een speciaal daartoe gevormde commissie unaniem tot de conclusie kwam, dat door Nederland aan Indonesië een bedrag van 2 miljard gulden diende te wor den kwijtgescholden. Indonesië diende de verdere bestaande overheidsschuld over te nemen, een en ander na vol ledig te hebben rekening gehouden met militaire uitgaven. In deze commissie had, naast verte genwoordigers van Indonesië en Neder land. ook zitting een vertegenwoordiger van de United Nations Commission for Indonesia. Nederland en Indonesië hebben de voorstellen der commissie aanvaard. De Nederlandse regering doet in haar nota een beroep op de Indonesische regering om haar besluit te herzien en alsnog maatregelen te treffen opdat de verschuldigde renten en aflossingen die sedert maart 1956 krachtens de aanvaarde garantie tijdelijk door Nederland aan de talloze obligatie- Twee etmalen na de ramp Hoop op redding der 261 gevangenen van voortrazende vuur ivordt steeds kleiner Vanochtend, twee etmalen nadat de fatale brand in de Belgische kolenmijn te Marcinelle bij Charleroi was uitgebroken, was de hoop op het terugvinden van overlevenden der vele ingesloten mijnwerkers uiterst klein gewordenDe lijst van slachtoffers is sedert gisternacht onveranderd gebleven: zes geredden zijn naar boven gebracht en toevertrouwd aan de zorgen van het ziekenhuis te Charleroi, negen doden zijn geborgen en tussen 765 en 1035 meter diepte zijn nog 261 mannen opgesloten, van wie men tot nu toe geen enkel levensteken heeft kunnen opvangen. Op 900 meter onder de grond woedt de brand nog steeds en de reddersdie deze verdieping vannacht met zeer grote moeite hadden weten te bereiken, hebben het er niet langer dan enkele minuten kunnen uithouden. Grote hitte vertraagt werk (Van onze Brusselse correspondent) Technische moeilijkheden vertragen sedert gisteravond de reddingswerken te Marcinelle. Meer en meer komt naar voren, dat in deze verouderde mijn niet alle voorzorgsmaatregelen waren getrof fen en dat de veiligheid van de mijn werkers dus niet was gegarandeerd. De mijn, die twee putten telt. werd in 1899 opgericht en de mijnmaatschappij betaalt sedert vele jaren geen dividend meer. wat er op wijst, dat zij spoedig zal gaan behoren tot de kolenmijnen, welke door de Belgische staat en door de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap worden gesubsidieerd De redders zijn gisteren om 11 uur weer boven gekomen na een vruchteloze poging om dieper dan 907 meter af te dalen. De nieuwe lift en de nieuwe werk methode hebben de redders gebracht tot op ruim 900 meter diepte, maar toen werden zij tegengehouden door de te grote hitte. Op dat punt zijn de hete dampen van de brand nog te gevaarlijk. Het gevecht met de verstikkingsdood die de 261 ongelukkige mijnwerkers bedreigt, ziet er dus sedert gisteravond, nog hope lozer uit. Sommige ingenieurs zijn nog steeds de mening toegedaan, dat een aantal mijnwerkers zich in de veilige gangen van de grote produktiegalerijen kan be vinden maar hier rijst de vraag, of de zuurstof al of niet door het vuur is op gebrand. Slechts langzaam tempert het vuur Maar intussen verdwijnt de hoop. De meeste vrouwen zijn 's nachts op kleine stoelen voor het enorme ijzeren hek van de Bois du Cazier. de rampzalige mijn, blijven zitten. De directeur-generaal van het Belgische mijnwezen, de heer Van den Heuvel, heeft hedenochtend voor de televisie een uitvoerig relaas ge geven. Het blijkt nu wel vast te staan, dat de brand nog steeds woedt tussen dê galerijen van 975 meter tot 1035 meter diepte. Maar de brand, die zich binnen de schachten ontwikkelt, is langzamer hand aan het uitdoven. Een gang werd door de reddingsploegen met zakken zand gestopt. Met speciale apparaten wordt thans gepoogd zuurstof naar de diepere galerijen te brengen. Streng onderzoek Wat intussen vaststaat is, dat er een streng onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt ingesteld. Het schijnt bijv. vast te staan, dat de dikke deuren, die de schachten scheiden van de gale rijen, niet uit staal waren vervaardigd, maar uitgewoon hout. wat mede ver klaart, waarom de brand zich in zo n korte tijd an 975 meter diepte tot aan het oppervlak van de mijn kon ontwik kelen. Het oplaaiende vuur vond overal hout, terwijl stalen deuren de vlammen zeker zouden hebben tegengehouden. Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1