Kunstenaars met verf en bloemen- Tienduizenden bewonderden rijdende bloemenpracht Leiden leverde nog een charmante „koningin" DE ACCU SERVICE ACIFIT I C.H. LENS Co Bloemenfeest op Leidse markt MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 Dit zijn bepaald geen „bloemen", althans niet in de vorm waarin zij zaterdag in het corso meereden. Welk kind je ook tegenkwam, de reactie op het corso was steeds het zelfde: prachtig, maar wat waren die heksen toch eng Rijnsburg zag eigen corso De belangstelling vele badgasten hadden het strand voor een ogenblik het strand verlaten was direct al groot. Tussen brede hagen van toe schouwers reed dit twee kilometer lange sprookje van kleur en lijnen spel langs Brouwerstraat, Burg. Mey- boomstraat. Kanaalstraat, Katwijker- weg, Dubbele Buurt, Vliet N.Z. naar de Oegstgeesterweg. Rijnsburg zag met trots zijn corso. Grote belangstelling in Oegstgeest Precies drie uur werd Oegstgeest be reikt. Ook hier was de belangstelling groot, Via de Leidsebuurt, Geversstraat en Leidsestraatweg werd de Rijnsbur- gerweg bereikt en lag de toegang tot de Sleutelstad open. Dank zij de uit voerige en geslaagde politiemaatrege- j len werd er voor het corso op de mid- I denweg ruim baan gehouden. Een maat- regel een corso moet men zo moge lijk op een afstand zien die een zeer gunstig effect sorteerde. Triomftocht door Leiden Tien minuten voor half vier stond het corso voor de poort, in dit geval het viaduct, van Leiden. Een kort op onthoud men wénste de Sleutelstad om half vier „in te nemen" vormde voor zover dit nog nodig was een goede gelegenheid „lijn" in dit spel van schoonheid en kleur te brengen. „Werk- mans Wilskracht" en de Chr. muziek vereniging ..Concordia", die in Leiden voor de feestelijke klanken in deze bloemenstoet zorg droegen, waren reeds op het Stationsplein aanwezig. Om precies halfvier werd de vreed zame overval geopend. (Ingez. Med.-Adv.) Babycommodes C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Willy Kooreman bloem van liet bloemenfeest (Ingez. Med.-Adv.) Dit is mejpardon „corsogirl" Willy Kooreman. zoiets als de Koningin van het Rijnsburgs Leidse bloemenfeest van zaterdag. Ze is het geworden toen het feest al bijna achter de rug was, ergens in de middaguren na de eerste V. tocht van de charmante bloemen stoet. Leiden schijnt een beste collectie jonge schoonheden te herbergen, die het waard zijn op een of ander festijn of voor dit of dat doel tot de mooiste en (dus) de „koningin" te worden uitgeroepen. Dat is niet een gevolg van het feit dat de bloem van Neerlands vrouwelijke jeugd naar Leiden komt om zich ook tot de bloem van het intellect te laten vormen, want de koningin nen die wij zo in herinnering heb ben zijn geen van alle lid van de VVSL geweest of hebben nooit als deel van haar taak de gradus ad pamassum bestegen. Het waren ge woonweg Leidse meisjes. Indertijd is er eens een Neder landse schoonheidskoningin geweest die door Leiden „geleverd" was, de Haagse bloemen'koningin van dit jaar komt notabene uit de Sleutel stad (en dat zegt wat) terwijl op het vrijgezellencongres dat onlangs in Grevenbicht gehouden werd een Leidse tot koningin van dit feest werd uitgeroepen. En nu wordt daar zomaar Willy Kooreman koningin van het corso- feest. Met alle be- f wondering voor de eerder genoemde H| 'y! koninginnen: de 1 koninginne j agers voor die gebeurte nissen hebben de bus gemist toen ze in Leiden gingen rondneuzen en Nieuwe Rijn 60 oversloegen. Want Willy Kooreman is vrijgezelle (dus kon in Grevenbicht haar mannetje ook wel staan) en weet met bloemen om te gaan (wat ons de eerste vereiste lijkt voor de Haagse bloemenkoningin) en we zouden echt niet weten waarom ze niet de „schoon ste van het land" zou kunnen zijn. Enfin, dan hebben de smaak van de heer Verstegen, de wijsheid van de heer Kooiman en het inzicht van de heer Vink beter in de roos, of beter gezegd de anjer ge schoten. Zegt U nu zelf: had het bloe- menfeest zich een charmanter konin gin kunnen wen sen? Willy Kooreman, die negentien lentes telt. heeft na haar opleiding aan de meisjes HBS twee jaar in Engeland gewerkt als hulp in de huishouding en bereddert thans in haar ouderlijk huis op de Nieuwe Rijn allerlei huishoudelijke bezig heden. Niet meer voor lang. Bin nenkort hoopt zij naar de manne quin-school in Den Haag te gaan. En dan zal ze niet zo heel lang iaarna waarschijnlijk op vorstelijke wijze de creaties van de mode koningen tonen. Maar ook dan blijft zij een van die vele „konin ginnen" die Leiden rijk is geweest. in het Bloemencorso was van Ook voor auto- en motoraccu's nummer één. Vraagt uw garagehouder. Levering via erkende handel. Leidse Accu-Centrale „A C I F I T" Hoge RündUk 165 - Zoeterwoude telef. (K 1710) - 24850 Was de belangstelling in Rijnsburg en Oegstgeest, zoals gezegd, groot, in Leiden was zij enorm. Een belang stelling, welke hier zelfs een interna tionaal karakter droeg. Engelsen en Amerikanen, Fransen en Duitsers, Zwitsers en zelfs enkele Afrikanen en Denen, die in de stad of op door reis waren, lieten zich dit bloemrijke buitenkansje niet ontgaan. En dan vlug even filmen of fotograferen. Hetgeen deze dag overigens niet al leen door buitenlanders werd gedaan. Wat een kilometersfilm zijn er op dit corso niet verschoten! Leiden had er deze dag wat zijn be volking betreft een halve stad bij. Dui zenden uit de omgeving waren Sleutel- stadwaarts getogen en namen met de Leidse burgerij vol stijgende interesse dit corso-defilé af. Via enkele singels, waar men zeer goed de ruimte had. werd de eivolle binnenstad bereikt. Al weer volgens het tijdschema wat een perfecte or ganisatie! passeerde de kolossale bloemenslinger om half vijf het Stad huis, waar voor het vrijwel voltallige gemeentebestuur en vele genodigden een plaatsje was gereserveerd. Voor het Leidse comité, de heren D. van der Kwaak. C. J. van Spall en G. A. F. Everstijn! die in de tweede corso-auto medereden, moet het een grote voldoening geweest zijn dat zo- velen met zo veel enthousiasme naar deze kleurenharmonie gekeken hebben. Een corso, dat ook het volgend jaar om een herhaling vraagt! Leiden-bloe- menstad nu en in de toekomst. Dit evenement kan de evenknie worden van de derde oktober, zij het dan ook op geheel andere leest geschoeid. Avondcorso: iets aparts Des avonds trok het corso, ditmaal verlicht, nogmaals door de Leidse en Rijnsburgse straten, langs een kortere maar door even zo veel belangstellen den omzoomde route. Dit verlichte avondcorso is een Nederlands unicum, twee jaar geleden door Rijnsburg ge ïntroduceerd en nadien tot een traditie geworden. Zo'n verlicht corso is iets aparts. Het ls iets heel anders dan een gewoon corso, en kan er derhalve ook niet mee worden vergeleken. Het heeft een eigen charme, maar de schoonheid van de bloem wordt er niet zozeer in tot uit drukking gebracht. Niettemin is dit avondcorso (muzikaal opgeluisterd door K. en G-, Trouw en Durf, Nieuw Leven en de r.-k. Harmonie) ook ditmaal weer een groot succes geworden. En als u ons nu zou vragen wat we mooier, aantrekkelijker vonden, dan zouden wij het antwoord er op schuldig moeten blijven. Deze twee zaken zijn niet te vergelijken, net zomin als bv. een meisje in het blauw en de Rhapsody in Blue. Laten we zeggen dat we het antwoord op die vraag maar blauw-blauw la ten '■-?1 Schilderde Rembrandt met verf. van de artistiek leider van het corso, de heer G. J. Kiersch uit Amsterdam kan gezegd worden, dat hij met bloemen „schildert". Op zijn „kleurenpalef. dat hij ons in de vorm van het corso voorhield, treft men een harmonische bundeling van kleuren aan. waartussen het groen van bloemen en planten effectvol domi neert. Een levend en steeds weer afwisselend schilderij, door de zon gezet in een gouden lijst,B werd de corso-plaatsen deze dag voor ogen ge-e toverd. Een kleurenmanifestatie. welke de sier-" kunstenaar alle eer aandeed. Voor het vertrek van het corso zagen wij de heer Kiersch in aan-ve genaam gesprek gewisseld met Rembrandt ann 1956". Een groot-meesteruit het verleden hai contact met de „bloemenschilder" van deze tijd. Prinsessen bij Toon Hermans Prinses Irene heeft aan de vooravond van haar 17e verjaardag met Prinses Beatrix en een aantal vriendinnen zaterdagavond de voorstelling van Toon Hermans „One man show" in het nieuwe De la Mar-theater te Amsterdam bij gewoond. Het was voor Prinses Irene de tweede keer, dat zij dit cabaret programma zag. Prof. Oud verliet ziekenhuis Prof. mr. P. J. Oud. die, zoals gemeld, zondag 22 juli een blindedarmoperatie heeft ondergaan, heeft zaterdag het havenziekenhuis te Rotterdam verlaten. Hij zal nog enige tijd rust moeten houden. (Ingez Med.-Adv.) NIEUWE RIJN 39-40 Expeditie naar Andesbergte succesvol Belangrijke ivetenschappelijke gegeven» ie Een van de Nederlandse leden van geleverd tot de structuele kennis vatfie de expeditie, die een tocht van vier maanden naar enkele hoge toppen van het Andesgebergte heeft ge maakt, de .Amsterdamse geoloog dr. het Andes-gebergte. hi De beide andere Nederlanders, dee: geoloog dr. T. de Booy uit Amsterdam ,en de topograaf ir. J. H. Dijkhout uiflu C. G. Egeler, is weer thuis. Tussen Deventer, zijn nog in Peru gebleven. Déa avontuurlijke verhalen over ijs- en tocht werd begunstigd door fraai weert* steenlawines. bergbeklimmingen en Het resultaat van de onderzoekingen isP levendige contacten met de indiaanse mede te danken aan het feit, dat men1* bevolking van Peru door, vertelde hij dat de wetenschappelijke resultaten van de expeditie boven alle verwach ting zjjn. Het doel van de tocht was het ver richten van geologisch karteringswerk in de Vilkabamba-bergketen met de toppen Cerro Veronica. Soray en Sal- cantay, alle drie ruim 6000 meter hoog. Men heeft op plaatsen waar zulks niet werd verwacht, wetenschappelijk be langrijke structurele complicaties ge vonden, zoals uitgebreide schuifzones en grote gramietlagen. Hoewel de gegevens nog verder uitgewerkt moeten worden kan nu reeds worden gezegd, dat deze expeditie een belangrijke bijdrage heeft Wethouder D.van der Kwaak: „markt werkt ais een magneet" Duizenden hebben zaterdag een bezoek gebracht aan het zonovergoten markt terrein, dat in verband met het Rijnsburgse bloemencorso een wel zeer fees telijke aanblik bood. Verscheidene kooplieden hadden hun kramen met gla diolen en rozen versierd, er was vrolijke grammofoonmuziek en bovendien boden tien charmante bloemenmeisjes aan alle marktbezoekers een corsage aan. leende medewerking en prees de samen werking met het Corso-comité en VVV. De gehele zaterdagmorgen en middag heerste er op de markt een overstel pende en toch gezellige drukte, die door de „advocaten van de straat" ongetwij feld met grote voldoening zal zijn gade geslagen. Goede zaken zijn er beslist gedaan! Het kan natuurlijk niet anders of de loten die aan ruim honderd kra men werden uitgereikt, vonden bij het publiek gretig aftrek. Nadat naam en adres zorgvuldig waren ingevuld ver dwenen dé papiertjes geruisloos in de acht tonnen, die over het gehele markt terrein waren verspreid. 's-Avonds werd door wethouder Van der Kwaak de trekking verricht, die vele gelukkigen met een prijs naar huis deed gaan. UITSLAG WEDSTRIJD MARKT KOOPLIEDEN Doch niet alleen zij kregen een prijs. De afdeling Leiden van de Centrale Ver. had deze dag ook een wedstrijd voor de marktkooplieden georganiseerd. Een ju ry, bestaande uit de heren F. Verstegen. D. R. Kooiman en C. Vink, had de kra men op verschillende onderdelen beoor deeld. Na veel overleg kwam deze jurv tot het volgende resultaat: ere-prijs M. Vinkenstevn Leiden (fruittent). 1ste prijs A. Swanenburg Leiden (vishandel), 2de prijs: F. Heemskerk Rijnsburg (bloemen). 3de prijs: B. Zonderop Lei den (schoenen). 4de prijs: J. v. d. Pol der (textiel), 5de prijs: W. Verwey Woerden (kaas) en eervolle vermelding L. de Mooy Leiden (poelier). Duizenden op marktterrein Bijzonder grote belangstelling bestond er voorts voor de gratis verloting waar voor vele fraaie prijzen beschikbaar wa ren gesteld. Om precies tien uur werd deze feest- markt met een kort woord door wethou der D. van der Kwaak officieel geopend. Op het bordes van het stadhuis aan de Vismarktzijde hadden zich behalve de feestelijk uitgedoste bloemenmeisjes ook nog verzameld burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en de voorzitter van de afdeling Leiden van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel, de heer Stikkelorum. DANK VOOR ACTIVITEIT Wethouder Van der Kwaak sprak er zijn voldoening over uit. dat er de laat ste jaren zulk een groot enthousiasme bij de centrale vereniging heerst om mede te werken aan diverse feestelijke gebeurtenissen. Hij wees er met enige nadruk op, dat de zaterdagse markt werkt als een mag neet voor Leiden en van niet te onder schatten betekenis is. Dat de centrale vereniging een groot aandeel in de feestvreugde heeft zal niets anders dan voldoening kunnen schenken. De wethouder dankte tenslot te namens het gehele gemeentebestuur alle marktkooplieden voor de betoonde activiteiten en wenste hen voor de ver dere dag veel succes toe. De heer Stikkelorum dankte op zijn beurt het gemeentebestuur voor de ver- Aan een boom zo vol geladen... De penningmeester van de afdeling Leiden van de Centrale Vereni ging voor d< Markthandel tus sen de tien char mante bloemen meisjes. Samen met wethouder Van der Kwaak „op één stoel". Japie van de Leidse markt (links) ii'as zaterdag avond met de beheerder van Lei- dens financiën goede vrienden. De trekking en uitreiking van de prijzen. ECHTGENOTEN VAN B. EN W. KREGEN BLOEMEN Eenmaal aan het uitdelen van prijzen had het bestuur van de Centrale Ver eniging ook voor de echtgenoten van het College van B. en W. nog een bloemrijke verrassing in petto. De bloemenmeisjes, die in de loop van de dag reeds zovele duizenden corsages hadden uitgedeeld, zorgden er tevens voor. dat aan de wo ning van mevr. J. M. van Kinschot-Dor- hout. Mees en van de dames van de wet houders een fraai boeket anjers in de stadskleuren werd afgegeven. Een aller aardigste geste, welke op hoge prijs werd gesteld. AANTREKKELIJKE MARKT Na afloop van dit markt feest vond nog een kort en intiem samenzijn in „Den Burcht" plaats. De voorzitter van de afd Leiden van de Centrale Vereni ging. de heer Stikkelorum dankte hier in het bijzonder de directeur van de Markt- en Havendienst en de markt meesters voor hun steeds zo spontaan gegeven medewerking. Wederkerig stak de heer F. Verstegen het bestuur en de marktkooplieden „een pluim op de hoed" Spreker had er zeer veel waardering voor. dat in gezamenlijk overleg de Leidse markt er zo aantrekkelijk uitziet en dat geen poging onbenut wordt ge laten om de markthandel in Leiden op een verantwoord peil te brengen. Ook de bloemenmeisjes, die'deze dag zo gracieus waren opgetreden, werd een woord van dank en lof niet onthouden. het Alpinisme (met de Fransman Lionel" Terray en de Zwitser Jenny) geschei den heeft van de geologische werkzaam-^ heden. Er zijn geen ongelukken ge-^1 beurd tijdens de reis, al heeft het wei- nig gescheeld toen op een gegeven mof ment een lawinefront met een breedt#e van 200 meter op het tentenkamp af 4* schoof en op 40 meter afstand totf0 stilstand kwam. P1 De Nederlanders hebben besloten tff? zijner tijd opnieuw voor wetenschappen'1 lijk onderzoek een tocht te maken naai^j een ander gebergte met dergelijke hoge2 toppen. 61 Geen kindertransporten uit Duitsland IN VERBAND MET KINDER VERLAMMING. De geneeskundige hoofdinspecteur vat. de volkgezondheid deelt mede, dat hif de instanties in Duitsland heeft afge raden over te gaan tot het sturen vam grote groepen buitenlandse kinderen uiflc vluchtelingenkampen naar ons land. He?e betrof hier plannen om in groepsver-® band plusminus 700 kinderen hierheein te brengen. De geneeskundige hoofdim 1 specteur acht het niet verantwoord der*? gelijke groepen kinderen in Nederlands^' gezinnen onder te brengen. Het advies van de hoofdinspecteur betreft uitslui tend vluchtelingenkinderen en is medt_ gegrond op de veronderstelling dat d« gezondheidstoestand dezer kinderen wel licht te wensen zou kunnen overlaten. Het toeristenverkeer kan normaal voortgang vinden, i Ie VERTALER STAL VREEMDE ZAK: ;Rr ta Een 23-jarige vertaler uit Voorburfej blijkt vreemde zaken te hebben gesto^p len. 's Nachts zag een voorbij ga ngerle] dat een man een koperen plaat van dfoi muur van de Turkse legatie aan dy0 Prinsessegracht in Den Haag afschroef-je de. Hij waarschuwde de politie, die d%r man arresteerde. Bij huiszoeking vonqèj men een fluitketel, die enige tijd gele«v den was gestolen. Het was een reclame-c fluitketel van enorme afmetingen, on-fa geveer een halve meter hoog en meék een middellijn, die niet ver van eeflei meter afligt. Deze ketel had de jonge-jai man gestolen van het dak van een auto Een Haagse winkelier maakte er op deze wijze reclame mee voor zijn zaak Voorte vond de politie o.a. nog in het huis van 1 de vertaler onderdelen van een benzine pomp. j U Walcherens bevrijding n herdacht 'ie Luitenant-kolonel R. W. P. Dawson?'1 de vroegere bevelhebber van nr. 4 Britse1* commando's, de keurtroepen die z'o'ifi* belangrijke rol speelden in de bevrijding" van Walcheren, is zaterdag nog eens 1 naar dit eiland teruggekeerd. Hij heefr- daar namelijk in de voorgevel van hef" pand A 81 aan de Fort de Haakweg te*10 Vrouwenpolder (bewoond door de fami-i" lie J. Wattel) een gedenksteen onthuldje waarin de volgende woorden zijn gebei-J12 teld„In dit huis werd op 8 november^' 1944 te Walcheren de bevrijding van de?e! Duitsers door de geallieerden voltooidjei Met de kolonel waren vele van zijrf* manschappen meegekomen, die aan de 1 vrijmaking van Walcheren hebben deel-^2 genomen. Er waren ook vele buiten-ei landse autoriteiten aanwezig, bij wie de 1 Belgische militaire attaché, kolonel R^P Hullebroeck graaf de Chambure namens de Franse regering: alsmede de tijdelijk zaakgelastigde van Noorwegefi. de heer H. G. Midttun. Onder de Nederlands®) militaire en burgelijke autoriteiten, wasliv de Commissaris der Koningin in derei provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. demi Casembroot l0, pr

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8