Rijnsburgse bloemenweelde sleutel tot zon-verwarmde Leidse harten Sierlijk corso belangstelling van velen ten volle waard iiiSJfeSü I Goed begin van een komende traditie Weelde van kleur en' lijn zonder schadende overdaad Anjers en gladiolen troef Corso-foto's A. van Vliet v% Umm - >"f"n ii i; CVv a 85ste Jaargang Maandag 6 augustus 1956 Derde blad no. 2890! Rijnsburgs bloemencorso heeft zich zaterdag in een vloed van harmonische schoonheid en kleur aan vele tienduizenden in de Sleutelstad gepre senteerd. Dit jaar trok men niet door de badplaat sen Katwijk en Noordwijk en langs de Noordzee kust doch had de Sleutelstad dit unieke corso bin nen haar veste. Een prijzenswaardig besluit van organisatoren en de Leidse V.V.V., die daarbij de onmisbare steun van het gemeentebestuur van Leiden mochten ondervinden. Een besluit, dat ge let op de buitengewoon grote belangstelling langs de corso-route, waard is om in een jaarlijks terug kerende traditie te worden omgezet. Leiden was in deze dagen en nu denken wij ook aan de zeldzame expositie van bloemsierkunst in de Bur- gerzaal van het Stadhuis, die door niet minder dan 11.000 personen werd bezocht, waarlijk bloemenstad. In hetgeen Haarlem met het Bollen- corso nog niet lukte, is Leiden geslaagd: een rijdende rijkdom van bloemen, in de avonduren fantastisch verlicht, reed door de Sleutelstad Een samenbundeling van krachten, waarvoor wij niet anders dan lof kunnen hebben, maakte dit mogelijk. Bovendien werd dit spel van lijn en kleuren gevat in een door zon overgoten lijst. Want wat zelfs de grootste optimist niet had durven voorspellen: zaterdag hadden wij een dag vol zon, weinig wind en zonder regen! Drie onmisbare fac toren voor het slagen van een corso. In de voorgaande jaren heeft het RÜnsburgse corso zich een eigen stijl aangemeten, waarin de bloemsierkunst sterk naar voren treedt, sterker dan de bloemenweelde zelf, die elders de hoofdtoon voert. Dit corso toont voor namelijk wat men met bloemen doen kan, hetgeen overigens uiteindelijk toch ook weer de schoonheid van de bloem zelf accentueert. Dit speciale karakter van het Ryns- burge corso werd ook nu weer nadruk kelijk gehandhaafd, in het bijzonder in de personenauto's, doch ook in iets mindere mate in de praalwagens. Het is niet doenlijk, de wagens stuk voor stuk te gaan bespreken, zelfs niet de eersteprijswinnaars (want daarvan alleen waren er al tien!), en de wagens buiten mededinging, waar van er zeker ook in de hoogste prijzen gevallen zouden zijn zo zij niet met de allerhoogste eer waren gaan strij ken. Wij beperken ons derhalve tot enige algemene indrukken met hier en daar een verwijzing naar een speciale wagen. Er werd met een zeer grote verschei- i denheid van bloemen gewerkt, doch de hoofdtoon werd zeer bepaald gevoerd door anjers en gladiolen; de twee bloem soorten die zich bij uitstek voor siër- kunst lenen. Opmerkelijk weinig werd i gebruik gemaakt van boldahlia's, die toch al in voldoende mate beschikbaar zijn en door hun vaak felle kleuren uit- I stekend geschikt zijn voor het beklem- tonen van de hoofdlijnen in een wagen. Opvallend was. hoe goed de bescheiden alium het op vele wagens deed, even als hier en daar de alium giganteum, ,'die forse bollen stralend paars, die op zichzelf bepaald niet mooi zijn, maar in een bloemstuk een merkwaardig ef fect sorteren. Opvallend juiste toepassing De rjjkgevarieerde bloemsoorten werden opvallend juist op de passen de plaats gebruikt, terwijl er vrijwel nergens een schadende overdaad van bloemen te ontdekken viel. Ongetwij feld is de artistieke leiding" van het echtpaar Kierseh een garantie daar voor geweest. De kleurencombinaties deden het veelal uitstekend, hoewel er wagens wa ren die een te vlakke indruk mgakten. Dat wil niet zeggen, dat een louter eenkleurige tooi steeds eentonig is! Daarvan gaf de personenauto met tooi van slechts witte anjers een overtuigend bewijs. Maar die eentonigheid is slechts aanvaardbaar bij sierlijkheid van vorm, en een enkele maal werd die niet ge vonden. Leerzaam voorbeeld Een voorbeeld van voortreffelijke kleu rencombinatie en sierlijke spaarzaam heid was de tweede comité-wagen, welke was versierd met aronskelken en rozen, een staaltje bloemsierkunst, dat onge twijfeld met alle prijzen was gaan strij ken indien deze auto niet buiten mede dinging had meegereden. Weelderiger, maar even aantrekkelijk was de auto van voorzitter Kralt van de veilingvereni ging Flora, die eveneens buiten mede dinging deelnam aan het corso. Lib ellen-pr acht De zeldzaam sierlijke tooion danks de eenvoud en het spaarzaam gebruik van bloemenvan de per sonenauto van de heer Paauw verwierf terecht de hoogste lof van de jury: de nieuwe wisselbeker van het Leidsch Dagblad voor de mooi ste wagen van het corso. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui Pas op voor te eentonige opzet Bij de personenauto's dreigt dit ge vaar veel minder, al bestond hier en daar de grote neiging bij personen auto's door op- en ombouw tot minia tuur-praalwagens uit te deien. Die op en ombouw hoort er niet bij bij perso nenauto's, al is het bij reclamevoeren nu eenmaal niet steeds te vermijden. j Verder moeten de arrangeurs er zich voor hoeden, bij de versiering van de personenauto's niet te star aan een zelfde opzet vast te houden: een toef middenop. en toeven op de spatborden. Kan er niet eens wat meer worden ge werkt met accentuering van de „na tuurlijke" lijn van de auto? In die richting had de heer Paauw bfj de versiering van zijn prijs-wagen (in dubbele zin) een flinke stap ge daan, maar voor vele wagens zouden in die richting nog wel een paar stappen gezet kunnen worden, waar door de variatie aan rijkdom zou winnen. De personenauto's moeten meer worden dan vervoermiddelen voor op zichzelf zeldzaam mooie bloemstukken: zij moeten zelf een rijdend bloemstuk zijn, d.w.z. dat de versiering meer aangepast moet wor den aan de auto, aan zijn vorm en lijn. Een verdiende eerste en ereprijs verwierf het Motorhuis met deze tooi van een personenwagen. Voor een belangrijk deel u>as die prijs te begrip voor de puntjes op de i. Er moet echter voor worden gewaakt, dat voldoende variatie behouden blijft. Voor het andere publiek dan dat van vorige jaren zal het niet zo gesproken hebben, maar hoeveel sierlijker en ver zorgder dit corso ook was dan in het verleden, de hoofdlijn was gelijk geble ven. Nu is die lijn wel goed, prima zelfs, maar er zijn nog andere motieven en vormen te vinden dan deze. Wij twijfelen er echter niet aan, of de organisatoren en de artistieke leiders zullen die variatie weten te vinden, die dit festijn tot een blijvend jaarlijks hoogtepunt van het Leidse zomerseizoen zou maken. danken aan de voortreffelijke kleu rencombinaties. die op een kranten foto na eenmaal niet tot hun recht kunnen komen. (Ingez. Med.-Adv.) c^ediMcmt/eS C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Een beeld van het stationsplein in Leiden tijdens het doortrekken van de bloemrijke stoet. S9 I Ai I 4*- J M -*• fr .w. I G 4rr. o-vvp -a Deze „surprise" van de buurt vereniging „Kanaalstraat' te Rijns burg oogstte overal het grootste succes. Sierlijk, strak, eenvoudig, maar zeldzaam mooi. derhalve ook bekroond met een eerste prijs. Bijzonder sierlijk was de auto van de winnaar van de Leidsch Dagblad Wisselbeker, de heer A. Paauw, die de opvallende lijn van zijn wagen voortreffelijk uitbuitte door deze te „weerspiegelen" in een versiering met i zwartgevleugelde libellen op toeven teergetinte bloemen. Een voorbeeld van de voortreffelijkste bloemsierkunst, die men zich kan denken, in alle on derdelen evenwichtig en een lust voor het oog. „Sier"-kunst niet op tweede plaats Het „Vlinderspel" van de gezamen lijke kwekers van Noordwijkerhout en Voorhout verwierf met een tere opbouw die het goede weer van zaterdag zeker gebruiken kon, terecht de eerste en ereprijs in de klasse praalwagens kwe kers. Rembrandt van Rijn. die tegenwoor dig in geen enkele optocht of corso met vrij' motief pleegt te ontbreken en ze ker in een Leids corso in het Rembrandt- jaar ook niet ontbreken mocht, ging met de hoogste eer in de klasse praal wagens verenigingen strijken. En met recht. De grote schilder zelf mocht dan wat verloren gaan. de bloemen- entourage was af, al viel ons van deze wagen van de buurtvereniging Centrum op, dat de bloemsierkunst enigszins op de achtergrond gedrongen werd door de voorstelling en opbouw van het geheel. Ditzelfde euvel toonden trouwens meer praalwagens: het verloren gaan van het detail. Winst en verlies Het is in vele opzichten een winst geweest, dat het corso door Leiden trok in plaats van door de badplaatsen. In de eerste plaats voor de organisatoren, die hier veel meer mensen bereikten ien daar gaat het dan toch maar om> en in de tweede plaats voor het publiek, dat in groter getale genieten kon. Maar toch misten wij in zeker opzicht de royale stoere en ruime Hollandse lucht, de wijde ruimte die het vooral op de boulevards zo goed deed als decor van dit bloemend est ïjn. De singels vormen wel een romantische, aardige achter grond. maar de beslotenheid door de beplanting drukte in vele gevallen toch de uitbundigheid van kleur en lijn. Nog beter verzorgd Een vergelijking met vorige jaren is zeer moeilijk te trekken. In de eerste plaats was de omgeving, het decor an ders. In de tweede plaats heeft het weer nu fantastisch meegewerkt, waar door de stralende pracht van de Rijns burgse bloemenweelde voor het eerst ten volle te genieten viel. Maar als er nu bepaald een verge lijking getrokken móet worden dan levert die in elk geval de conclusie op, dat dit corso nog beter, nog gede tailleerder verzorgd was dan de vo rige, die ook reeds uitmuntten door Flora geeft geheimen prijs Om ongeveer twaalf uur gaven Flo ra's bloemhallen in Rijnsburg haar ge heimen prijs. De eerste personenauto's, die met zeer veel smaak waren ver sierd. rolden de hal uit en het ruime parkeerterrein op. al spoedig gevolgd door de praalwagens, waarvan er zes tien in deze stoet vol bloemenpracht meereden. De artistiek leider van het corso, de heer G. J. Kierseh en zij, die voor de arrangementen hadden ge zorgd. wierpen nog een laatste blik op de door hen met zoveel vernuft ont worpen rijdende expositie van bloem sierkunst. Waar nodig werd nog wat verschikt en ontvingen de deelnemers nog een laatste instructie. Inmiddels was ook de muziekvereniging Wilhel- mina uit Rijnsburg, die het muzikale spit van de route moest afbijten gear riveerd. Nadat de voorzitter van het corso comité. Flora's directeur, de heer G. Hogewoning, nog een laatste inspectie had gehouden, werd om precies kwart voor twee men hield zich deze dag wel bijzonder goed aan het tijdschema! het sein van vertrek gegeven. Rijns burgs bloemencorso, door tien- en tienduizenden bewonderd, was ge start voor zijn eerste allerwege be jubelende route 1oor deze bloemen- plaats. (Voor vervolg zie pag. 4 v. d. blad) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Operatie „verkeer" volledig geslaagd Mag dan al een comité een corso organiserende politie heeft er maar voor te zorgen, dat aan een corso ruim baan wordt gegeven. Was dit voor Rijnsburg en Oegstgeest al een opgavevoor Leiden, dat op een gewone zaterdag het verkeer nauwelijks kan verwerken, stel de dit de politie voor een groot probleem. De operatie ..ver keer" is echter volledig ge slaagd! Zoekt men het op 3 oktober in een afsluiting van de stadthans had men de op lossing gevonden in een omleg ging van het doorgaande - en ten dele ook locale - verkeer. Een maatregel, die het gewenste effect sorteerde en alles - let terlijk en figuurlijk - op rol letjes deed lopen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihu

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5