Engeland, Frankrijk, Egypte, Syrië rammelen steeds harder met sabel Schepi en en troepen naar Oosten van Middellandse Zee In West-Europa meer dan één miljoen verkeersslachtoffers per jaar Rebellie in Ambonezenkampen Brits gijzelaar door Eoka niet gedood maar vrijgelaten Met een enkel woord Agenda MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 Vervolg van pag. 1 Het 13.350 ton metende Britse vliegdekschip .Theseus" is gister avond met troepen en militaire voorraden aan boord uit Portsmouth naar de Middellandse Zee vertrokken. Het vliegdekschip „Bulwark", dat 23.000 ton meet en het modernste is dat Engeland bezit, zou van daag met dezelfde bestemming zee kiezen, eveneens uit Portsmouth. Voorts is men bezig verscheidene oorlogsschepen, waaronder twee vliegdekschepen, die deel uitmaken van de reservevloot, voor gebruik gereed te maken. Het 1.300 ton metende Franse escortevaarauig „Kabyle" is zater dag met commandotroepen uit Toulon vertrokken. Volgens marine officieren vaart het schip naar het oostelijk deel van de Algerijnse kust. Naar het gewoonlijk welingelichte Franse blad „Le Monde" weet te melden, staan keureenheden Franse parachutisten gereed om zich bij de Britse troepen op Malta te voegen ingeval van een eventuele Brits-Franse militaire actie tegen Egypte. 7*roepenversterkins zouden overgaan, zou dit een 5 I onmiddellijke terugslag hebben op Irak, welks olieexporten naar Europa ten minste voor de helft via deze pijplei dingen lopen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Oorlog heeft meegedeeld dat de reservisten van het leger, die met het oog op de toestand om het Suezka- naal weer onder de wapenen worden ge roepen. zaterdag him oproep ontvingen. Hij wilde niet zeggen om hoeveel mili tairen het gaat. Het dienstverband van die beroepsmi litairen, die binnenkort naar huis zou den gaan, wordt verlengd, zolang de toestand zulks vereist. Aan dienstplich tige officieren, wier diensttijd afloopt, zal zo nodig gevraagd worden in dienst te blijven. De Britse regering heeft gisteren het laden van wapenen, bestemd voor de Li banon, aan boord van het Egyptische schip „Star of Luxor" afgelast. Het schip ligt op het ogenblik in de haven van Liverpool. Britten verlaten Egypte Op een bijeenkomst van gezinshoof den. die te Cairo werkzaam zijn bij gro te Britse ondernemingen, is zaterdag besloten, dat zij, wier aanwezigheid in Egypte niet dringend nodig is, naar En geland zullen worden gezonden, aldus wordt vernomen in diplomatieke krin gen. Men verwacht, dat begin volgende week de eerste mensen van deze catego rie Egypte zullen verlaten. pillllllllllllllllllllllilM Zwitserse bankiers voelen niets voor Assoean-project TE VEEL GELD EN TE WEINIG VERTROUWEN. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, hebben Zwitserse ban kiers een Egyptisch verzoek voor de financiering van het Nijldam- project bij Assoean afgewezen. De Zwitserse bankiers hebben Egypte erop gewezen, dat het project te groot is om alleen door particulier Zwitsers kapitaal te kunnen ge schieden. Andere redenen voor de afwijzing waren: onvoldoende fi nanciële waarborgen en de onder mijning van het vertrouwen in de behandeling van buitenlands kapi taal door Egypte na de nationali satie van het Suezkanaal. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Russische vloot IS aug. naar Arabische havens? Door alle Syrische kranten wordt ge meld, dat de Russische diplomatieke vertegenwoordigers in de Arabische hoofdsteden opdracht zouden hebben gekregen de Arabische regeringen te polsen over de wenselijkheid van een Russisch vlootbezoek aan deze landen omstreeks 15 augustus, d.w.z. aan de vooravond van de internationale con ferentie in Londen over het Suezka naai. Ook Egypte en Syrië maken zich klaar Naar van bevoegde zijde is vernomen, zijn alle reservisten van het Egyptische leger opgeroepen, zich zo spoedig moge lijk bij hun onderdelen te vervoegen. In Egyptische steden zijn zaterdag aanplakbiljetten verspreid, waarin de bevolking wordt opgeroepen zich in ge val van nood te houden aan de bepa lingen van de luchtbeschermingsdienst. De Syrische ambassadeur iri Wash ington, Zeineddine, heeft zaterdag op een persconferentie over de kwestie van het Suezkanaal verklaard, dat Syrië be reid is te vechten en dat het drie da gen geleden begonnen is zich op oorlog voor te bereiden. Dreigt naasting oliepijpleidingen? Diplomatieke bronnen in Washington hebben zaterdag verklaard, dat Enge land en Frankrijk vrezen, dat president Nasser van Egypte Syrië en de Libanon zal aanzetten tot het nationaliseren van de oliepijpleiSingen, welke over hun grondgebied lopen om zodoende de cri sis in het Midden-Oosten uit te breiden. Engeland en Frankrijk zouden volgens deze bronnen van mening zijn, dat het Nasser niet veel moeite zou kosten om Syrië en de Libanon tot een dergelijke stap over te halen. Indien beide landen inderdaad tot naasting van de oliepijp- Indonesië verleent geen invoervergunningen TER VERBETERING DEVIEZEN- POSITIE. De Indonesische regering heeft mee gedeeld, dat „als tijdelijke maatregel om de vermindering van de deviezen voorraad te remmen'' geen nieuwe in voervergunningen zullen worden ver leend of aanvragen om deviezen in gewilligd. Om de uitvoer te stimuleren zullen premies in buitenlandse valuta van 3 tot 20% worden betaald over de ex portwaarde van 30 produkten, waar onder rubber, suiker, koffie, thee en copra. Wanneer Syrië en de Libanon de pijp leidingen zouden nationaliseren, zouden zij hiermee druk op Irak kunnen uitoe fenen om de oliebronnen in dat land te naasten om zodoende de pijpleidingen door Syrië en de Libanon te kunnen blijven gebruiken, aldus deze bronnen. Duitse tankers betalen aan Nasser De directies van de Duitse oliemaat schappijen „Esso" en „Shell" hebben zaterdag bekendgemaakt, dat hun tankschepen de kosten voor de vaart door het Suezkanaal in het vervolg direct aan de Egyptische regering zullen betalen. De kanaalrechten zul len dus niet meer aan de Suezkanaal- maatschappij worden overgemaakt. Tsjoe en Lai achter Egypte Tsjou en Lai. de leider van commu nistisch China, heeft zaterdag verklaard, dat de nationalisatie van het Suezka naal binnen de soevereiniteit van Egypte valt en dat het Chinese volk de Egyptenaren „natuurlijk" steunt. Tsjou verklaarde, dat Engeland en Frankrijk de laatste tijd veel hebben gedaan om de spanning te verminderen en vrienden in Azië te winnen. Dit moesten zij niet teniet doen door over haaste acties, doch zij moesten zich er rekenschap van geven, dat het optreden van Egypte de gevoelens van de Aziati sche landen raakt. Tsjou meende, dat India eenzelfde opvatting was toege daan. Uno - commissie rapporteert (Van onze Parijse correspondent) Enige tijd geleden werd er in het kader van de Verenigde Naties een com missie opgericht, die in West-Europa een onderzoek moest instellen naar de alarmerende stand van zaken op het gebied van het moderne verkeer. Nog nooit was deze materie op zo'n uitgestrekt gebied dertien landen waren bij het on derzoek betrokken zo grondig bestudeerd, en thans heeft de commissie haar eerste twee rapporten gepubliceerd, over de jaren 1953 en 1954. Het rapport biedt een benauwende lectuur en de cijfers kan men alleen maar angstaanjagend noemen. Ziehier enkele resultaten: in 1954 vielen er op de Westeuropese wegen 33.228 doden Voor 1953 was dat getal: 31.631. De ge- wondencijfers zijn respectievelijk: 915.826 en 854.962. Het moderne verkeer is dus wel een bloedige luxe. die ons Euro peanen per jaar ruim een miljoen doden en gewonden kost. En dan vertonen de grafieken nog een duidelijk-stijgende lijn. In 1954 vielen er tien procent meer slachtoffers dan in het jaar ervoor. Opmerkelijk is onder meer, dat West-Duitsland, dat over de mooiste en langste autobanen beschikt, op deze zwarte lijst niettemin de maca bere spits afbijt. Er vielen in dat land namelijk in een jaar 11.649 doden en dus ruim een derde deel van het West europese totaal. Frankrijk volgt met het nog altijd in drukwekkende dodencijfer van 7.539 en de derde en vierde plaats worden inge nomen door Italië en Engeland. Het hoogste contingent doden was onder de voetgangers te betreuren, terwijl fietsers. scooters en motorrijders de meeste ge wonden opleverden. De gevaarlijkste uren van de klok en de kalender lig gen in de late middaguren tussen vyf en zeven, tijdens de weekeinden in het bijzonder in de zomermaanden. De UNO-commissie heeft uiteraard ook de oorzaken van deze verontrustende si tuatie onderzocht met de bedoeling een programma ter verbetering op te stellen. Onder meer wordt voorgesteld alle on bewaakte overwegen op te heffen en welsprekender verkeersborden en sig nalen te ontwerpen. Er zullen zo meent de commissie ook internatio nale reglementen geschapen moeten worden voor regelmatige controle van remmen en iichten. Tenslotte wordt nog aanbevolen bepaalde puntige auto onderdelen, die binnen en buiten de wa gen bijzondere gevaren plegen op te le veren, van hoger hand te verbieden. Wij zouden het rapport gaarne in handen zien van alle automobilisten en andere weggebruikers. Een beklem mend document dat zeer tot overden ken stemt. |l lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WIE EN WAAROM De uitgenodigden voor de Londense conferentie Op grond van welke criteria de Ministers van Buitenlandse Zaken van de V. S., Engeland en Frank rijk hun uitnodigingen voor de Londense conferentie hebben ver zonden. blijkt uit een uiteenzetting, welke de Britse ambassadeur in Brussel, sir George Labouchere, over deze kwestie voor de Belgische regering heeft gegeven. Allereerst zijn acht landen uitge nodigd. die in 1868 de conventie van Konstantinopel hebben getekend, te weten Groot-Brittannië, Rusland, Frankrijk, Italië, Nederland, Spanje, Turkije en Egypte. Vervolgens zijn de acht landen aangezocht, wier schepen wat ton nage betreft het meest van het Suezkanaal gebruik maken. nl. de V. S-, Denemarken, West-Duits land, Griekenland, Japan, Noor wegen, Portugal en Zweden. Tenslotte zijn nog de acht lan den uitgenodigd, waarvoor de han del via het Suezkanaal tenminste 34 procent van hun totale handel uitmaakt. Dit geldt voor Australië, Ceylon, Ethiopië, India, Indonesië, Perzië. Nieuw-Zeeland en Pakistan De Britse regering heeft België, dat dus niet een uitnodiging heeft ontvangen, doen weten, dat zij be reid is, zowel voor als gedurende de conferentie nauw contact met de regering te Brussel te onder houden. ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Indonesië beslist over enkele dagen De Britse zaakgelastigde te Djakarta heeft zaterdagmorgen aan de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken de uitnodiging overhandigd voor deel neming van Indonesië aan de conferen tie over het Suezkanaal. Minister Roes- lan Abdoelgani deelde mede de uitnodi ging te hebben bestudeerd en een ver tegenwoordiger van de Egyptische am bassade te hebben ontboden om er over te beraadslagen. Daarna, aldus de mi nister, heeft hij de hoofden van de ver tegenwoordigingen in Indonesië van de „Colombo-mogendheden" bijeengeroe pen omdat hij de mening van deze lan den - Pakistan, India, Birma en Cey lon - wenste te kennen. Abdoelgani hoopt binnen enkele dagen de beslissing van Indonesië kenbaar te kunnen ma ken. De kwestie zal morgen in het Ka binet worden besproken. Mr. Stikker naar Londen De leider van de Nederlandse delega tie naar de huidige zitting van de Eco nomische en Sociale Raad der Ver. Na ties, mr. D. U. Stikker, heeft zijn werk in die functie zaterdag onderbroken in verband met de aanstaande Londense conferentie over de kwestie van het Suezkanaal. Als Nederlands ambassadeur te Lon den zal mr. Stikker de taak hebben om aan de conferentie, waarop Nederland naar alle waarschijnlijkheid door de minister van Buitenlandse Zaken zal worden vertegenwoordigd, als plaatsver vangend gedelegeerde deel te nemen. Talrijke arrestaties wegens diefstallen en wegvoering naar Huis van Bewaring 28 mannelijke bewoners van het Ambonezenwoonoord Westkapelle zijn za terdagavond laat met een celwagen en enkele auto's door de Rijkspolitie weggehaald en ondergebracht in cellen van omliggende gemeenten. 12 hunner bevinden zich in het Huis van Bewaring te Middelburg, o.w. drie vrouwen. Het Ambonezenwoonoord aan de Nadorstweg te Middelburg is op bevel van de burgemeester volledig afgesloten. De gearresteerden zijn leden van de PNMS, de Partai Nasionale Maloekoe Seletan, welk niet officieel is erkend. Zij vergrepen zich aan goederen van burgers. In Westkapelle heeft aan het begin van de zaterdagavond de Rijks politie gebruik moeten niaken van haar wapens, toen enkele Ambonezen de politiemannen te lijf wilden gaan. Er werden daarbij 9 Ambonezen gewond. Zij werden allen naa- het gasthuis in Middelburg overgebracht. Twee hunner moesten daar blijven, zij verkeren niet in levensgevaar. De leden van de PNNMS verzetten zich tegen de bestaande regelingen en wensten geen formulieren te tekenen om voor steun der overheid in aanmer king te komen. Hun partijprogramma zegt o.m., dat als de Nederlandse rege ring niet in hun onderhoud wil voor zien, zij zelf levensmiddelen e.d. mogen wegnemen; zij deden deze dus in op dracht van de partij. In West'kapelle werden in de nacht van donderdag op vrijdag voor de twee de maal kippen gestolen bij landbou wers in de buurt van het woonoord. De eerste maal geschiedde dit begin vorige iweek. Nadat de politie geconstateerd had. dat vrijdag de kippen waren op gegeten. werd besloten een avondklok in te stellen van 's avonds 9 uur tot 's ochtends 6 uur. Een detachement Rijkspolitie belastte zich met de be waking. Negen gewonden Zaterdagmiddag zagen de Ambonezen kans in enkele winkels te Westkapelle levensmiddelen en brood mee te ne men zonder betaling. Zij verklaarden, dat de regering voor de betaling zou zorg dragen. Toen zij in het «kamp waren teruggekeerd werd dit afgesloten. Rehabilitaties in Polen Radio-Warschau heeft zaterdagavond bekend gemaakt, dat Wladyslaw Go- mulka., voormalig secretaris-generaal van de Poolse communistische partij, gerehabiliteerd is en opnieuw toegela ten tot de partij. Ook generaal Marian Spychalski en Zeno Kliszko zijn in ere hersteld. Kliszko werd benoemd tot on derstaatssecretaris van Justitie. De rehabilitatie van Gomulka werd reeds enige tijd verwacht. Hij was in 1951 wegens „Titoïsme" veroordeeld. Volgens de anti-communistische in formatiedienst „West" is het Oostduitse hooggerechtshof bezig met een nieuw onderzoek van het proces tegen de voor malige minister van handel en voedsel voorziening dr. Karl Haman, die twee jaar geleden wegens „sabotage van de levensmiddelenvoorziening en contacten met imperialistische agenten" tot tien jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld. Na beroep van veroordeelde Cyprioten De 78-jarige Britse gepensioneerde onderwijzer John Cremer, die sinds woensdag door de Grieks-Cyprische BINNENLAND De politie in de Londense haven stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de verdwijning van effecten en poststukken uit de brandkast van het 1.303 ton meten de Nederlandse vrachtschip „Prins Philips Willem", dat woensdag uit Canada ln Engeland Is aangekomen. In het museum „Het Catharina- Gasthuls" te Gouda wordt van 18 aug. tot en met 16 september een expositie ge houden van de collectie antieke klokken, horloges en uurwerken van mevrouw M. Boon-Van Rol. Aan boord van het Duitse sleepschip „Maria", dat ln de Waalhaven te Rotter dam ligt, heeft zaterdagavond een brandje gewoed, waardoor de 63-Jarige schipper Hermann Gutjahr uit Kernshein en diens 31-jarige zoon Walter gewond zijn geraakt. Beiden moesten in het havenziekenhuis worden opgenomen. De ambassadeur van de Unie van Zuld-Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout, heeft zaterdagmorgen in het Notarishuls het veilinggebouw aan de Nobelstraat te Den Haag, een internationale cactusten toonstelling geopend. Deze is georganiseerd door de afdeling Den Haag van de Neder lands-Belgische vereniging van liefheb bers van cactussen en andere vetplamten, „Succulenta". De Hongaarse regering heeft Joseph Karpati tot gezant in Den Raag benoemd. In het St. Elisabethgasthuis te Haar lem is overleden de 74-Jarlge heer C. Godijn uit Halfweg, die verleden week zondagmiddag tijdens de storm op de Grote Markt te Haarlem een tak van een boom op zijn hoofd kreeg en met een schedel basisfractuur naar dat ziekenhuis was overgebracht. BUITENLAND Volgens de voedsel- en landbouw organisaties dier Verenigde Naties (F.A.O.) blijven de wereldvoorraden tarwe stijgen, ondanks een produktledalLng in sommige landen en ondanks het feit, dat de wereld handel in tarwe in het begin van dit jaar enigszins ls toegenomen. Radio-Moskou heeft meegedeeld, dat meer dan 1000 Russische bannelingen zondag met het Argentijnse schip „Salta" ln de haven van Odessa aan de Zwarte Zee zijn aangekomen. Deze geTepatrieerden hadden de uitnodiging van de Sovjet-Unie om naar Rusland terug te keren, aan vaard. De overtocht werd betaald door de Russische Regering. Te Trombay, een voorstad van Bombay, ls zaterdag de eerste Indiase atoomreaotor ln gebruik genomen. Generaal Rafael Garcia Valino heeft zijn functies van Spaanse hoge commis saris in Marokko en opperbevelhebber van de Spaanse strijdkrachten ln Marokko neergelegd. Generaal Alfredo Galera Paniaqua zal hem opvolgen. Een van een groep van 19 Russische toeristen, die een bezoek aan Denemarken brachten, heeft daar asiel gevraagd als politiek vluchteling. Op de Haagweg, ter hoogte van Schiphol, reed zondagmiddag een Volkswagen, afkomstig uit Eind hoven. op een Renault, die. na te hebben geparkeerd, de weg opreed. De bestuurder van de Renault, die alleen in deze wagen zat. kwam met de schrik vrij, maar de twee dames en twee heren in de Volkswagen werden bij deze botsing ernstig gewond. Wat er van de Volkswagen overbleef. „Betlehem Steel", op een na de grootste staalproducent in ae Ver. Staten, heeft zaterdag een contraot voor drie jaar gesloten met de vakbond voor arbeiders m de staalindustrie als de laatste van de „grote drie" der staalproduktie, ter be ëindiging van de staking ln de staal industrie. Deze staking duurde reeds 35 dagen. De voormalige Perzische premier dr. Mohammed Mossadek, die 20 augustus 1953, na de staatsgreep van generaal Zahedl, door een krijgsraad tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, ls zater dag op vrije voeten gesteld. Zes Amerikaanse parlementsleden hebben de Russische partijsecretaris Kroesjtsjef per brief verzocht toe te geven, cat Stalin verantwoordelijk was voor de massamoord op 4243 Poolse officieren, in 1940 in het bos van Katyn gepleegd. verzetsorganisatie „Eoka" op Cyprus in gijzeling werd gehouden, is in de nacht van zaterdag op zondag thuis gekomen. De verzetslieden lieten hem vrij op 6 km afstand van zijn huis, waar hij uitgeput doch verder gezond aankwam. De drie Griekse Cyprioten, die ter dood veroordeeld zijn op beschuldiging van het plegen van overvallen en voor wie de verzetsbeweging Eoka gratie had gevraagd, hadden zaterdag een beroep op de Eoka gedaan, de 78-jarige Brit die de verzetsbeweging als gijzelaar vasthield, niet te doden. De Eoka had namelijk laten weten, dat zij Cremer zou „terechtstellen" als de drie verzets strijders niet vóór zaterdagmiddag in vrijheid zouden zijn gesteld. Prinses Irene's verjaardag AANBIEDING VAN GESCHENKEN Ter gelegenheid van de 17de verjaar dag van Prinses Irene heeft een depu tatie van het Garde regiment fuseliers Prinses Irene vanmorgen de Prinses een japonkoffer als verjaardagsge schenk aangeboden. Daarna heeft een deputatie van de Kon. Luchtmacht, die dit jaar namens de drie strijdkrachten-onderdelen op treedt de gebruikelijke cassette tafel zilver aangeboden. f. 30.000 op no. 7334 In de 532e loterij, tweede klasse van de Staatsloterij is vandaag de prijs van f. 30.000 gevallen op lot no. 7334. De schulden aan Nederland Naar wij vernemen is de leningspositie tussen Indonesië en Nederland, wat be treft de leningen, die bestonden ten tijde van het sluiten van de R.T.C.- overeenkomsten, als volgt: 1) openbare leningen (stand op het moment, dat Indonesië de aflossing en rentebetaling staakte) 552 miljoen gul den. Voor een groot deel betreft dit par- iculiere beleggingen. Voor deze leningen geldt een garantie van de Nederlandse staat; 2) niet openbare leningen: 98,5 mil joen gulden; 3) leningpositie Indonesië derde landen, stand per ultimo 1955: ongeveer 300 miljoen gulden. Thans 54 polio-patiënten in Den Haag (Van onze Haagse redactie) In Den Haag worden thans 54 patiën ten, lijdende aan kinderverlamming, verpleegd. Daarvan zijn er 28 inwoner van Den Haag. In een speciale afdeling van het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag, waar patiënten met ademhalings moeilijkheden worden verpleegd, liggen 9 patiënten, onder wie twee volwasse nen, die uit Den Haag afkomstig zijn. Van de andere verpleegden in deze af deling komen er twee uit Monster, vier uit Delft en een uit Rijswijk. Blijkens dit overzicht is het aantal ln Den Haag verpleegde patiënten verle den week met 13 vermeerderd. 's Avonds wilden twee Ambonezen het woonoord op de flets verlaten. Zij werden tegengehouden en probeerden de politie onder de voet te lopen. In middels waren uit het kamp andere Ambonezen komen opzetten. De politie zag zich op dat ogenblik genoodzaakt enkele schoten te lossen, tengevolge waarvan zoals gemeld negen Ambonezen werden gewond. Daarna werd besloten alle mannelijke bewo ners af te voeren. Zij gaven onmid dellijk toe de diefstallen te hebben gepleegd. De vrouwen en de kinderen mogen het kamp overdag veriaten. Onhoudbare toestand In Middelburg begonnen de ongere geldheden zaterdagmorgen, toen een achttal Ambonezen aardappelen uit de grond haalde op het land van een boer in de omgeving van het kamp. De politie, die door de kampbeheerder werd gewaarschuwd, stelde een onderzoek in het woonoord in en nam een aantal Ambonezen mee voor een verhoor. Uit protest daartegen stalen enige Ambo- nese vrouwen flessen melk van een melkwagen op de openbare weg. Ook werden en«kele ruiten van het kantoor van de kampbeheerder ingeslagen. Later werd een bakker, die voor de wekelijkse afrekening in het kamp bijna gemoles teerd. De politie nam hem in bescher ming. Besloten werd toen het kamp geheel af te sluiten en onder bewaking te stellen. Morgen is er een bespreking met autoriteiten uit Den Haag voor het treffen van maatregelen om aan de onhoudbare toestand een einde te maken. MAANDAG Du RleustraatOirous „Knikkebeen", 10 uur voorin, en 3 uur nam. Pieterskerk: Avondmuzle":, 8.30 u. nam. DINSDAG Du Rieusitraat: Oirous „Knikkebeen", 3 en 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. Synagoge (Levendaal): Excursie Ver. „Oud Lelden", 8 uur nam. WOENSDAG Du Rleustraat: Circus „Knikkebeen", 10 uur voorin, en 3 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte 7.30 uur nam. DONDERDAG Oafé De Valk (Morssingel)Contact avond Motortoerclub „Lelden", 8 u. n.m. Du Rieusitraat: Oirous „Knikkebeen", 3 en 8 uur nam. VRIJDAG Du Rleustraat: Circus „Knikkebeen", 10 uur voorm. en 3 uur nam. Gulden Vlies: Aandeelhoudersvergade ring N.V. Nationaal Veem. 9.30 uur nam. „Oud-Lelden", ZATERDAG Kamer van Koophandel: Fietstocht Ned. Chr. Relsver. naar Boskoop, 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde; Zomer- tentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag. Donderdaga en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n m. Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dageiyks tot zonsondergang. (Tm. 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) Pieterskerkgracht: Leldse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae". Dagelijks 104 uur, maandag, woensdag en VTiJdag ook van 810 uur nam. (T/m 18 augustus). BIOSCOPEN: Trianon. „Het Congres danst" (a. 1.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Het meisje van Place Plgalle" (14 Jr) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo. „Ontsnapt uit Chiku Shan" (14 Jr). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „De purperen vlakte" (14 Jr). Alle dagen 7 en 9.15 uur. Vakantie- matinee „Spijkers met koppen" (a. 1.). Rex. „Operatie Kajak" (14 Jr). Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Rose Marie". De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 11 augustus 8 uur waargenomen door: Apotheek v. Driesum, Mare 110, telefoon 20406; Zuider-apotheek. Lammenschansweg 4, telefoon 23553; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telefoon 26274. specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) wind m/s. SM Co Stockholm licht bew. wzw 3 22 0 Oslo nevel z 2 20 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 4 19 0 Aberdeen zwaar bew. wnw 4 16 0.5 Londen zwaar bew. nno 2 18 0.1 Amsterdam mist ozo 1 17 2 Luxemburg licht bew. no 2 17 0 Parijs zwaar bew. wzw 1 19 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 21 0.1 Grenoble zwaar bew. windstil 23 0.3 Nice half bew. ono 3 25 0 Berlijn Frankfort nevel wzw 1 18 5 nevel ono 2 19 0 München mist z 2 18 0.1 Ztlrlch zwaar bew. n 2 19 0 Genève zwaar bew. wnw 3 21 1 Locarno regen O 2 23 24 Wenen geh. bew. windstil 21 0.3 Innsbruck zwaar bew. windstil 15 1 Rome onbewolkt windstil 19 0 Ajaccio onbewolkt ono 2 26 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2