Ouil-minister Lieftinck ontboden bij de Koningin te Soestdijk Nasser hield deelneming aan de Snezconferentie nog in beraad WEERBERICHT Een gezaghebbend bemiddelaar? Beide zijden zetten militaire voorbereidingen voort Nederlands autobusje brandde bij Ottersberg (D.) geheel uit 95ste jaargang MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 No. 28901 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinn Radio Cairo feliciteert Israël! In een Hebreeuwse uitzending voor Israël heeft Radio-Cairo zater dag „Israël hartelijk geluk ge wenst voor de gereserveerde houding inzake het Suezkanaal en voor de weigering zich in het huidige con flict tot een instrument voor „de westelijke machten te laten mg- ken." Alle avondbladen van Tel Aviv vermeldden het feit en legden de nadruk op de ongewone toon'van de Egyptische radio. llllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllliniHHMIIIIIIIIIIi Amerika bindt in Een deze week door de Amerikaanse regering uitgevaardigd besluit, waarbij alle activa van de Egyptische regering in de Ver. Staten wérden bevroren en alle transacties met de Egyptische rege ring. behoudens vergunning van het mi nisterie van Financiën, werden verbo den. is in zoverre verzacht, dat handels transacties met de Egyptische regering weer zijn toegestaan. Het bevriezen van de activa blijft evenwel van kracht. De oude activa mogen voor nieuwe handels transacties niet worden gebruikt. Voorts heeft de Amerikaanse regering gisteren bepaald, dat Amerikaanse schepen, die gebruikmaken van het Suezkanaal, kanaalgelden en andere rechten aan de Egyptische regering mogen betalen. Bij de betaling moet echter te kennen worden gegeven, dat de betaling onder protest geschiedt en dat de betaling niet vooruitloopt op alle rechten van verhaal of anders zins. Slot op pag. 2 dit sierlijk spel van lijn, kleur en gratie was te bewonderen in het Rijnsburgse bloemencorso, dat za terdag door de Sleutelstad trok. Eerste prijs praalwagens kwekers. ereprijs in die groepdie bordjes konden de Noordwijkerhoutse en Voorburgse kwekers met trots op deze praalwagen prikken. Zij waren overigens niet de enigen, die dit konden doen want het was allemaal even mooi. Daarover kunt U elders in dit blad lezen. Verrassing in Kabinetscrisis (Van onze parlementaire redacteur) Als een volkomen verrassing is in de procedure van de Kabinets formatie plotseling de figuur van de oud-minister van Financiën, mr. P. Lieftinck verschenen. Vanmorgen heeft de Koningin hem ontvangen in het Paleis Soestdijk. Prof. Lieftinck is uitvoerend directeur van het Internationale Monetaire Fonds te Washington en was met vakantie op reis in Europa. De verwachting is daarom niet, dat hij tijdens een vakantietrip plotseling bereid zal zijn minister-president te worden en gisteravond nam men in politieke kringen in Den Haag daarom aan, dat hij zal worden verzocht op te treden als bemiddelaar (informa teur) tussen de partijen. Dr> nnhtororrtnd tij (de A.R.) moeten belasten, die er uv uifitergruffu nigts mee fe maken heeft en in lijnen zowel met het program van dr. Drees als van prof. Romme akkoord ging. Waarschijnlijk heeft men in A.R.- kring daarbij ook gedacht dat de PvdA dan maar weer moet proberen de KVP met een extra ministerszetel tevreden te stellen, net als vier jaar geleden. De A.R. wilden dus buiten schot blij ven en liever niet bemiddelen. Toch hadden PvdA en KVP dit gaarne ge wenst. naar het heet om daardoor ook te laten blijken dat de kleine partijen eveneens een rol spelen in de Kabinets formatie. De strijd om de zetelverdeling moest dus maar worden uitgevochten tussen KVP en PvdA. Prof. Romme zou voor de KVP tevreden zijn met de zetel van Economische Zaken, die thans de A.R. bezet (of een versterkt PBO-ministerie ten koste van Economische Zaken). Maar als bondgenoot van de A.R. kan hij dat niet vragen, al heeft de KVP vier jaar geleden deze zetel aan de A.R. afgestaan. Daarom eiste hij van de PvdA de zetel van Financiën op met de gedachte dat dan de PvdA wel druk zou uitoefenen op de A.R. De PvdA is ech ter niet bereid voor de KVP tussenbei de te komen, vooral niet omdat de PvdA in weerwil van de verkiezings winst, alleen maar de ministerszetels wil behouden die zij heeft, al zou zij de ze tel van Justitie wel willen ruilen voor die van Verkeer en Waterstaat (Delta plan). waarop thans de A.R.-minister Algera zetelt. Tegen deze achtergrond van de Kabi netsformatie was dus in de belangheb bende kring van de PvdA, KVP en AR niemand bereid formateur of bemidde laar te worden. Daar zat toch geen per spectief in Reeds meer dan zeven weken stokt de Kabinetsformatie op het regeringspro gram. Maar toch schuilt de eigenlijke kern van de moeilijkheden in de verde ling van de ministerszetels in het nieu we Kabinet. Bezwaren tegen het pro gram zijn ten dele ernstig gemeend, maar ten dele ook afleidingsmanoeuvres. Als het erop aan komt wordt men het over het program wel eens. Maar het is moeilijker tot een akkoord te komen over de ministersportefeuilles. De KVP heeft bij de verkiezingen drie Kamerzetels gewonnen en wenst daar om een sterkere positie in het nieuwe Kabinet. Maar in de gedachtengang van dr. Drees, die zowel de PvdA als de KVP vijf ministerportefeuilles wilde toeken nen, zou de KVP verliezen, want de KVP bezet thans zes ministerszetels. Vandaar dat prof. Romme jaloers kijkt naar de A.R.. die bij de verkiezin gen twee zetels heeft verloren, maar volgens het schema van dr. Drees toch haar twee ministerportefeuilles zou be houden. Ook de VVD heeft er bezwaar tegen gemaakt, dat de A.R. met tien Kamerzetels twee portefeuilles zou krij- ge en de VVD met negen Kamerzetels <en geen verlies) slechts 1 portefeuille. De Anti-Revolutionairen begrijpen nu, dat him onderhandelingspositie zwak is. Daarom hebben zij er niets voor gevoeld in het conflict tussen de PvdA en de KVP over het program te bemiddelen. Dat zou hun wel eens een belangrijke ministerszetel kunnen kosten. Daarom hadden zij geadviseerd mr. Burger, de fractieleider van de PvdA. na de mis lukking van prof. Romme, tot formateur te benoemen, als motief aanvoerend, dat de twee partijen, die ruzie maken, het onderling maar eens moeten zien te worden en daarmee niet een derde par- Een frisse kijk Het zal nu waarschijnlijk de taak worden van de altijd nog gezagheb bende oud-minister Lieftinck te be middelen en daarbij tevens als scheids rechter op te treden in de financieel- economische kwesties. De financiële toestand is niet zonder zorgen. Hij is tevens een man van de PvdA, die de formatie-Romme deed mislukken, maar de laatste jaren heeft hij geen actieve rol meer gespeeld in de Neder landse politiek, waardoor hij ook aanvaardbaar is als bemiddelaar. Hij heeft een volkomen frisse kijk op de situatie en voor de beoordeling van detailkwesties heeft hij voldoende ge zag. Hij is vasthoudend en hardnek kig. Met deze karaktereigenschappen is hij tegen iedere figuur van de on derhandelende partijen opgewassen. 330.000 bezoekers bij Rembrandt Unicum voor ons land Toen gist*..— iddag om half zes de deuren van de grote Rembrandtten- toonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam, 80 dagen na de opening, werden gesloten, hadden 329.901 be zoekers - waarvan 55 tot 60% bui tenlanders deze unieke expositie van schilderijen en etsen bezocht. De laatste weken was 't daggemiddelde 7400 en van zaterdagmorgen tot de s* iting kwamen 16.201 ir sen nog kijken. Nimmer heeft in ons land een kunst tentoonstelling in een museum een zo'n groot bezoek (gelijk aan bijna tweemaal het aantal inwoners van Haarlem) ge trokken. Het record stond tot nu toe met 276.000 op naam van de tentoon stelling der Weense kunstschatten die in 1947 in het Rijksmuseum werd ge houden. De schilderijen gaan nu naar het Museum Boymans in Rotterdam, van waar de tekeningen van Reir brandt naar de hoofdstad komen. De exnositie daarvan wordt op woensd morgen 8 augustus om tien uur in het Rijksmu seum voor het publiek opengesteld. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Irak achter Egypte aan de conferentie een tegen-confe rentie van de zogenaamde Bandoeng- landen, inclusief China en het olie producerende Saoedi-Arabië zal bijeen roepen voor een gecoördineerd ant woord op de houding van het Westen. De maatregelen van Indonesië tegen Nederland acht men in Londen zeker wat het tijdstip betreft door Nasser's daad geïnspireerd. Egyptische „tegenconferende" op komst? In het afgelopen weekeinde heeft de Egyptische crisis zich verder ontwikkeld zonder dat van enige ontspanning sprake is. Nasser heeft nog niet besloten of hij de conferentie van 16 augustus zal boycotten of niet. Irak, de enige bondgenoot van Engeland in het Midden Oosten, heeft zich achter Egypte geschaard in het huidige conflict. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat Nasser indien Egypte de conferentie te Londen niet zou bijwonen een eigen con ferentie organiseert van de met hem sympathiserende landen. India schijnt een bemiddelende invloed uit te oefenen op de Egyptische beslissing. Inmiddels zetten Engeland en Frankrijk hun militaire maatregelen voort, terwijl ook Egypte en Syrië zich gereed maken voor het geval dat het nu nog diplomatieke en economische conflict op het militaire terrein zou komen. Amerika heeft besloten, de tegen Egypte genomen economische maatregelen te verzachten en heeft bovendien Amerikaanse reders toegestaan de passagegelden voor het Suezkanaal direct aan Egypte te voldoen In Londen is men van mening dat deze gestes de Westelijke eensgezindheid in gevaar brengen. Nehroe adviseert Nasser tot bijwoning (Van onze Londense correspondent) In Londen acht men het van grote betekenis, dat Nasser in nauw contact staat met India, dat ook in deze cri sis zijn traditioneel geworden rol van bemiddelaar schijnt te willen vervul len. Nehroe, de Indische premier, heeft Nasser geadviseerd om de con ferentie in Londen bij te wonen. Het is ook duidelijk dat de Russen grote invloed op de zich thans ontwik kelende situatie uitoefenen. De Sovjet ambassadeur in Cairo heeft in de afge lopen 72 uur reeds drie maal een bezoek aan Nasser gebracht. Dit is ook het ge val met de Indische ambassadeur. India toont sterk begrip voor de Westelijke houding inzake het kanaal, aangezien dit ook van het allergrootste belang is voor de Indiase economie. India accep teert Egypte's soevereine recht om tot nationalisatie over te gaan, maar be treurt de manier waarop dit gebeurd is. Teleurstelling over Irak In Londen heerst natuurlijk diepe te leurstelling over de houding van de eni ge Britse bondgenoot in het Midden Oosten, Irak. dat gisteren heeft ver klaard, dat het achter Egypte staat. Het toch al twijfelachtige Bagdad- pact wordt door Irak's besluit ernstig verzwakt. Koning Hoessein van Irak is nog steeds gast in Engeland. Moet Nasser wel zwichten? Ook wanneer Nasser de conferentie aanvaardt, bestaat de kans, dat hij Londen als plaats van bijeenkomst zal weigeren te accepteren en de voorkeur zal geven aan bijv. Zwitserland. Een moeilijkheid voor Nasser is onge twijfeld ook. dat hij in de positie ver keert van beklaagde, die voor de recht bank wordt gedaagd. Egypte is reeds vertoornd over de stok. welke achter de deur klaar staat in de vorm van de be dreiging met militaire invasie en econo mische sancties, welke ten dele al als eerste waarschuwing zijn begonnen. Maar het Britse en zeker ook het Fran se standpunt is. dat de conferentie zon der de mogelijkheid om beslissingen af te dwingen een slag in de lucht zou zijn. Voorlopig blijft Londen geloven, dat Nasser tegenover de wereldopinie zal moeten zwichten en bereid zal blijken een redelijke regeling inzake het be heer van het Suez-kanaal te aanvaar den, welke tenslotte belangrijke voor delen voor Egypte zal afwerpen. Gevaar voor terugslag In Engeland heerst een zekere onge rustheid over een eventuele terugslag, weike een militaire actie zou hebben op de rest van het Midden Oosten. Men voorziet sabotage tegen olievelden en buisleidingen in de Arabische landen, hetgeen tot een chaos zou leiden, niet alleen in het Midden-Oosten maar ook in West-Europa. Na de eerste dagen van opwinding over Nasser's daad. toen er onmiddellijk een sfeer van onver zettelijkheid diende te worden gescha pen. schijnt Londen thans toch meer over te hellen naar een compromis. Tweede conferentie? Men acht het niet uitgesloten, dat Nasser, als hij weigert deel te nemen Iets warmer De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Droog en vrij zonnig, maar in het zuidoosten van het land kans op enkele buien. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. Iets hogere tempera turen. (Opgemaakt te 13.15 uur) 7 AUGUSTUS. Zon op: 5.13 uur; onder; 20.22 uur. Maan op: 6.42 uur; onder: 20.20 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 3.?9 uur en 16.03 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's In de haven van Portsmouth is hard gewerkt aan het inladen van de uitrusting voor de 16de onaf hankelijke Britse Parachutisten Brigade in het 13.350 ton metende Britse vliegtuigmoederschip ..The seus", dat zondag koers zette naar de Middellandse Zee. Naast de ..Theseus" lag het vliegdekschip ..Bulwark", dat ook in gereedheid werd gebracht voor de tocht naar het woelige gebied. Een jeep wordt aan boord van de „Theseus" gehesen. Met 70 km. in de bocht Vrouw omgekomen en twee gewonden Op de autoweg HamburgBremen bij Ottersberg is zaterdagmiddag een autobusje uit Arnhem, waarin acht Nederlandse vakantiegangers zaten, in brand geraakt. Mevrouw P. Oudega uit Arnhem kwam daarbij om het leven, de 31-jarige bestuurder V. Darigo uit Arnhem en de heer Mutser eveneens uit Arnhem zijn met brand- en snij wonden in een ziekenhuis te Bremen opgenomen Hun wonden «fin niet levensgevaarlijk. Op een plaats, waar een werk in uitvoering was en waar een maximum snelheid van 30 kilometer was voorgeschreven, bleef de bestuurder 70 kilo meter per uur rijden. De auto kwam in een berm terecht en sloeg verschei dene malen over de kop. Daarbij ontplofte de benzinetank, waardoor de wa gen geheel uitbrandde. De arbeiders, die aan de weg werk ten. konden met houwelen de deuren openen en zeven van de acht inzitten den uit de auto halen. Mevrouw Oudega zat echter dusdanig beklemd, dat zij niet bevrijd kon worden en in de auto verbrandde. De andere inzittenden van de bus hebben de terugreis kunnen aanvaar den.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1