Droste Prijzen Rijnsburgs bloemencorso Rijkdom van schoonheid en kleur Staking in de treilervisserij heeft geen gunstig resultaat Wenen protesteert opnieuw in Praag tegen grensschendingen Pc'*e Jaargang Zaterdag 4 augustus 1956 Tweede blad no. 28900 Het Rijnsburgs Bloemencorso, dat hedenmiddag en -avond ongetwijfeld vele duizenden belangstellenden in de Sleutelstad zal trekken, is een rijkdom van schoonheid en kleuren. In samenwerking met een grote groep bloemsierkunstenaars heeft de artistieke leider de heer Kiersch in de afgelopen nacht in de Rijnsburgse Florahallen gewerkt met bloemen en planten. Als een tweede Rembrandt werkte hij in het Rembrandtjaar met zijn .kleurpalet". hier een toef witte of roze anjers, harmonisch overgaand in gele. violette en rode kleuren van weer andere variëteiten bloemen, waarachter het groen der planten prachtig domi neert. En zo is een harmonisch kleurrijk effect verkregen. Een betoverende schoonheid van pracht en praal. Hedenmiddag om ca. half twee open de Flora haar poorten en rolde wa gen na wagen de een al mooier dan de andere Rijnsburgs grondgebied op. klaar voor de start door Rijnsburg. Oegstgeest en de Sleutelstad. Voor het zo ver was had de jury een lang niet gemakkelijke taak om ujt deze veelheid van kleuren en onder werpen haar keuze te bepalen. Grote belangstelling voor expositie bloemsierkunst GISTEREN ZAGEN RUIM 5000 PERSONEN BLOEMENWEELDE. De belangstelling voor de expositie van bloemsierkunst in de Burgerzaal van het Stadhuis is eai terecht uitermate groot. Werd de tentoonstel ling de eerste avond door bijna 2000 personen bezocht, gisteren zagen ruim 5000 bezoekers deze waarlijk fantasti sche bloemenweelde. De toeloop was, vooral in de avonduren, zo groot, dat de stadhuistrap aan beide zijden lange tijd vol stond met belangstellenden, die interesse voor deze bloemenshow hadden. Voorzover dit nodig was is een aantal bloemen en sierstukken in de afgelopen nacht weer ververst, zodat men ook van daag tot hedenavond tien uur nog kan genieten van de hier aanwezige rijkdom van schoonheid en kleur. DE ARBEIDSMARKT De stand van het aanbod van werk krachten (arbeidsreserve) onderging vrijwel geen wijziging en bedroeg op 28 juli 120 als geheel werkloos ingeschre ven mannen. De vraag bewoog zich wederom in stijgende lijn en kwam van 425 op 450. In de bouwnijverheid, de metaalin dustrie. de landbouw, de textielindustrie en de handel doet zich een tekort aan personeel gevoelen, dat hier en daar de produktie remmend beinvloedt. Het aanbod van jeugdige werkkrach ten is ten aanzien van de vraag zeer miniem. Intensief wordt thans onder de ex-scholieren gewerkt, teneinde ver antwoorde plaatsingen tot stand te brengen. Vooral wordt de aandacht van de jeugdigen gevestigd op de leerover eenkomsten. welke een goede basis voor de toekomst vormen. Het geregistreerde aanbod van vrou welijke werkkrachten daalde vrij sterk n.l. van 70 tot 45. Een aantal plaatsin gen kon tot stand worden gebracht, ter wijl ook de scholenactie reeds resulta ten begon af te werpen. De vraag daal de iets en beliep 450 geregistreerde aan vragen. CORRESPONDENTIE. L. C. te L. Het nieuwe wapen van de stad Leiden is vastgesteld bij K. B. van 25 januari 1950. Het wapen is uitgevoerd in zilver 2 schuingekruiste sleutels van keel; het schild van achteren gehouden met de linker voorklauw door een strijdbare leeuw van keel; in de rechter voorklauw opgeheven houdende in schuin linkse j stand een ontbloot zwaard van zilver i met gouden gevest; het geheel ge- j plaatst op een vestingwal van steen in natuurlijke kleur, waarin met La- j tijnse letters van sabel gebeiteld de wapenspreuk: „Haec Libertatis Ergo" (Dit om derwille van de vrijheid"). Het wapen is in kleuren afgedrukt ver krijgbaar aan het Stadhuis f150. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is in de subcommissie tot be studering van goede onderwijsmethoden bij de opleiding tot assistente in de huishouding en de daarop aansluitende beroepsopleiding per 1 juli 1956 be noemd tot voorzitster: mej. E. C. C. Op penoor th alhier. Mevrouw D. Woudstra-Bergema, eveneens alhier woonachtig, is benoemd tot lid dier commissie. Officiële publikatie Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de bureaux van de Dienst van Gemeente werken op maandag 6 augustus a.s. van 10.r0 tot 12.30 uur voo" het publiek ge- s1?n zullen zijn in verband met het j af. lieid van de directeur van genoemde Dienst. Uiteindelijk kwam zij tot het volgen de resultaat: PRAALWAGENS KWEKERS: Eereprijs en eerste prijs „Vlinderspel", praalwagen van dc gezamenlijk? kwekers van Noordwijkerhout en Voorhout. Ar rangement: Van der Berg-Smit, Noord wijkerhout. lste prijs: „Tuinfantasie", praalwa gen van de gezamenlijke kwekers van Oegstgeest en omgeving. Arrangement: C. Kriest. Leiden. 2de prijs: „Kleurenharmonie". praal wagen van de gezamenlijke kwekers van Noordwfjk. Arrangem.: J. Christiaanse, Noordwtfk. 3de prijs: „Bruidspaar van de dag", praalwagen van de gezamenlijke kwe kers van Rijnsburg. Arrang. A. Paauw, Rijnsburg. 4de prijs: „Oosterse Gondel", praal wagen van de gezamenlijke kwekers van Valkenburg en Katwijk. Arrang. L. Par- levliet, Katwijk. PERSONENWAGENS ZONDER RECLAME: Ereprijs en eerste prijs: Albert Paauw, Rijnsburg. Eigen arrangement, lste prijs: J. Zwaan, Oegstgeest, Arrang. L. Parle- vliet. Katwijk. 2de prijs: W. van Egmond, „De Schans", Rijns- burg. Arrang. C. de Koning, Rijnsburg. 3de prijs: H. P. den Haan, Bloemenexporteur, Rijnsburg. Arrang. Van Driel, Apel doorn. 4de prijs: C. D. van der Vijver, Rijnsburg. Arrang. C. de Koning, Rijnsburg. PRAALWAGENS BEDRIJVEN: Ereprijs en eerste prijs: „Gladiolenpracht". Praalwagen van de Fa. Th. Vink, Boerenburgerweg, Noord- wijk. Arrang. D. Schuyt, Haarlem en Albert Paauw, Rijnsburg. lste prijs: „Bloemen brengen Vreugde". Praalwa gen van de gezamenlijke Snijbloemen- grossiers en Exporteurs te Rijnsburg. Arrang. Albert Riel, Leiden. 2de prijs: „Hollands Glorie". Praal wagen van de Coöp. Boerenleenbanken Rijnsburg en Leiden. Arrang. van der Berg Smit, Noordwijkerhout. 3de prijs: „Keramiek". Praalwagen van Nic. den Heyer. Bloemen-export, Rijnsburg en A. G. U. Keramiek N.V.. Reuver. L. Arrang. Albert Riel, Lei den. PRAALWAGENS VERENIGINGEN: Eereprijs en eerste prijs: „Rembrandt v. Rijn". Praalwagen van de Buurt- verenigng „Centrum", Rijnsburg. Ar rang. G. v .cL Heiden. Leiden. lste prijs: „Surprise". Praalwagen van de Buurtvereniging „Kanaalstraat" te Rijnsburg. Arrang. Scheenink, Am sterdam. 2de prijs: „Griekse Schoonheid". Praalwagen van de Buurtver. „Sandtlaan", Rijnsburg. Arrang. Van Gurp, Breda. 3de prijs: „Damclub". Praalwagen van de Dam club RDC Rijnsburg. Arrang. A. Stok, Rotterdam. 4de prijs: „Burcht van Gezondheid". Praalwagen van de Gymnastiekver. DWS, Rijnsburg Arrang. J. Kuiper, Aalsmeer. 5de prijs: „Heksendans". Praalwagen van de Buurtver. „Smidstraat", Rijnsburg. Ar. rang. Van der Berg-Smit. 6de prijs: „Flora". Praalwagen van de Personeelsver. van Veiling Flora, Rijnsburg. Arrang. A. Paauw. Rijnsburg. Tuinfantasie. de praalwagen van de gezamenlijke kwekers te Oegst geest. die ongetwijfeld vanmiddag de verdiende bewondering zal trek ken wanneer het Rijnsburgse corso door Rijnsburg en Leiden trekt. (Foto L.D./Van Vliet.) finr*z Med.-Adv.) 't Wordt een „heerlijke" reis... PASTILLES Altijd welkom PERSONENWAGENS MET RECLAME Ereprijs en eerste prijs: N.V. Het Motorhuis, Leiden. Arrang. C. de Ko ning, Rijnsburg. lste prijs: Makelaarskantoor Den Haan, Noordwijk en Rijnsburg. Arrang. v. d. Laak. Amsterdam. 2de prijs: Fa. Hogendoorn, Haarlem merstraat, Leiden. Arrang. H. Eradus, Leiden en N.V. Melkinrichting Menken. Wassenaar-Oegstgeest-Leiden. Arrang. A. Paauw. Rijnsburg. 3de prijs: Café-Rest. „In den Ver gulden Turk" en „Het Gulden Vlies", Leiden. Arrang. Fa. Hosman, Leiden en Iloedenmagazijn Van Weizen, Lei den. Arr. H. Eradus, Leiden. 4de prijs: Fa. Beek en Zonen, Assurantiebedrijf, Wassenaar, Arrang. J. van Iterson, Oegstgeest en P. Leenen, Leiden, Arrang. J. v. d. Berg, Leiden. 5de prijs: D. J. C. Verhaar en Leidse Assur. Mij. Arrang. A. Paauw, Rijnsburg ert Fa. Gebr. v. d. Ameele, Oegstgeest. Arrang. Buurman, Oegstgeest. De wisselbeker die door ons blad is beschikbaar gesteld voor de mooiste personenwagen van het Corso ging naar Albert Paauw, Rijnsburg. Eigen arran gement. De origineelste wagen van het Corso werd „Hollands Glorie", praalwa gen van de Coop. Boerenleenbank Rijns burg, Leiden. Arrang. van der Berg- Smit, Noordwijkerhout. Ook waterovervloed in Utrecht HOOI-OOGST DREIGT TE MISLUKKEN. (Speciale berichtgeving) Ook te Utrecht worden, hoewel in mindere mate dan in Overijssel en Drente het geval is, de te velde staande gewassen bedreigd door de waterovervloed, die met de regelmaat van de klok deze zomer uit de hemel daalt. Men verwacht, dat komende winter een kostbare periode zal worden voor de boeren wat betreft de veevoeder- positie. De hooi-oogst dreigt voor een groot deel een mislukking te worden. Deze is reeds in mei begonnen en nu na ruim drie maanden staan klets natte hooioppers nog op het land. Links en rechts ziet men in de provincie wa tervlakten op de landerijen die niet door afwatering verwerkt konden wor den. Deze nemen o.a. zij Hoogland, In de buurt van Amersfoort, zorgwekkende vormen aan. In het bijzonder is de natte zomer ernstig voor het erwten gewas. dat hier en daar staat te rot ten. De proefboerdery Schevikhoven bij Leersum ondervindt veel overlast van het vochtige weer. DIRECTEUR CONSULTATIEBUREAU VOOR T.B.C.-BESTRIJDING. Met ingang van 1 oktober is tot dis trictsarts/directeur van het Consulta tiebureau voor T.B.C.-bestrijding aan de Wassenaarseweg benoemd dokter D. Ruiter, long-arts. Dokter D. P. Kammen, long-arts te Dordrecht, blijft tot de indiensttreding van dokter Ruiter met de leiding van het bureau belast. Jong Europa ontdekt liet nieuwe Afrika Maskerspel op Oud Poelgeest Zondagmiddag om 3 uur wordt voor ingezetenen uit Leiden en Oegstgeest by goed weer in het park van kasteel „Oud-Poelgeest" een maskerspel opge voerd onder de titel „Jong Europa ont dekt het nieuwe Afrika". Dit spel is een verwerking en samen vatting van het Europees Oecumenisch Jeugd Congres, dat deze week op „Oud- Poelgeest" plaats heeft. Onder leiding van deskundige sprekers van interna tionale bekendheid, zowel uit Europa als uit Afrika zelf, „bereisden" de circa 50 deelnemers het werelddeel, dat by el kaar de grootte heeft van de U.S.A., Europa, India en China. Afrika een werelddeel van proble men, denkt de Europeaan als hij in aan raking komt met de ernst der vragen, die dit werelddeel in zich bergt: verre gaand achtergebleven gebieden, ziekten, ondervoeding, grote verschuivingen van de statische dorpsgemeenschap naar de industrie-centraontpersoanlijking en ontworteling. Tegen dit beeld stelt de Afrikaan (al thans zo deden het deze week dr. J. KarefaSmart en ds Adeolu Adegbola, resp. uit Sierra Leone en Nigeria), dat Afrika voor alles een werelddel van volkeren is, die de vrijheid willen, zich zelf worden, eigen land bebouwen en tot een zelfstandige staatkundige vorm ko men. „Wij hebben geloof ln de toekomst en de durf om te leven" zo werd het door ds. Adegbola gezegd. Temidden hiervan staan de kerken in oecumenische verbondenheid, die door hun Departementen van Studie en van Interkerkeijke Hulpverlening (commis sies, die op mondiaal vlak werken) trachten om zicht op de situatie en de snelle verschuivingen in Afrika te krij gen en daar dienst te verlenen, waar dit maar mogelijk is. Voor de Europeaan, die Afrika be reist, wordt het duidelijk dat een geza menlijke strategie ten aanzien van tech nische en andere hulp alleen maar zin heeft, als deze hulp vrij is van eigen nationaal belang en gericht is op Afrika aals een groot continent, waarin de ver schillende situaties en problemen nauw met elkaar samenhangen. Deze vraag werpt het innerlijk nog zo verdeelde Europa weer terug op zich zelf en eigen integratie. Zondagmorgen zullen de deelnemers aan het congres de ochtenddienst in de Pauluskerk te Oegstgeest bijwonen, om zich erop te bezinnen, hoe ook op deze vragen van Europa en Afrika het Evan gelie een licht werpt, dat vol is van hoop, omdat, zoals het Wereldcongres van Kerken „Evamston 1954" het uit sprak. Jezus Christus de Hoop van de Wereld is. AVONDMUZIEK PIETERSKERK. In het kader van de avondmuziek zal mevr. Annie BlankensteinOffenberg maandagavond een orgelbespeling ge ven in de Pieterskerk. Het programma voor deze avond luidt als volgt: 1. Preludium en Fuga in A. J. S. Bach, 2. Pastorale. J. S. Bach. 3. Mei- nem Jesum Lass ich nicht", koraal met 6 variaties. J. G. Walther. 4. Preludium en Fuga in Des, Jan Koetsier en 5. Intrada Koraal en Fuga over Psalm 33, Adr. Blankenstein. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden voor het orgelfonds van de Hooglandse Kerk. De burgemeester van Rijnsburg. de heer mr. P. N. Höweler, de burgemeester van Leiden, Jhr. mr F. H. van Kinschot en wethouder D. v. d. Kwaak gaven in de ochtenduren in de Florahallen reeds blijk van hun belangstelling voor deze bijzondere bloemen- en kleurenpracht. Rond de Sunfed Dr. Asaoen: „Behoeften onderontwikkelde landen zijn dringend" Sovjet is het oneens met mr. Stikker De behoeften der onderontwikkelde landen zijn zó dringend, dat het tot stand komen van het speciale fonds van de V. N. voor economische ont wikkeling, „De Sunfed", niet langer kan worden uitgesteld, verklaarde de leider van de Indonesische delegatie, dr. A. R. Asmaoen gistermiddag in de vergadering van de economische en sociale raad der V. N. Hij zei, dat het de hoogste tjjd is om van discussies naar praktische maatregelen over te gaan als men wil voorkomen, dat de sterk geïndustrialiseerde en de min der ontwikkelde landen nog verder uit elkaar groeien. Er moet een geest komen van werke lijke steun, van bijdragen aan de econo mische ontwikkeling van de betrokken landen op een basis van beiderzijds be- Vissers vergaderen Het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van den Arbeid heb ben zich gistermorgen uitvoerig be raden over de door de staking in de treiler-visserij te IJmuiden ontstane situatie. Geconcludeerd werd. dat de houding van die werkgevers, die de stakende bemanningen gelegenheid willen geven thans reeds onder de aan het College van Rijksbemiddelaars voorgelegde arbeidsvoorwaarden uit te varen, onjuist ls. De bevoegde autori teiten zullen niet nalaten met de hun ten dienste staande middelen hierte gen op te treden. Het College van Rijksbcmiddelaars en de Stichting van den Arbeid ne- Een van de vele praalwagens, die vanmiddag Rijnsburgs bloemen pracht door Leiden zullen rijden, namelijk de wagen van de buurt vereniging Sandtlaan te Rijnsburg. (Foto L.D./Van Vliet.) men het standpunt in dat, zolang de huidige staking voortduurt, geen be slissing over de voorgestelde arbeids voorwaarden kan worden genomen. Na hervatting van de werkzaamheden op de bestaande arbeidsvoorwaarden zal de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars ten aanzien van de in overleg met de erkende organisaties van werkgevers en werknemers tot stand gekomen wijzigingen van de C.A.O., spoedig kunnen worden tege moet gezien. Bij uitstel van de her vatting der werkzaamheden bestaat echter de kans, dat het College van Rijksbemiddelaars zich omtrent de voorgestelde datum van Ingang van de gewijzigde C.A.O. alsnog nader zal beraden. Vanmorgen om 10 uur zouden de treilervissers te IJmuiden opnieuw vergaderen om zich te beraden op wat hen. na het aan duidelijkheid niets te wensen overlatende communiqué van de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars te doen staat. J «SM De heer J. Koning, bestuurder van het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsor ganisaties. deelde ons gisteravond mede, dat niet het bestuur, maar de vissers uitmaken, wat er zal moeten gebeuren. Omtrent het advies, dat van bestuurs zijde gegeven zou worden, kon hij nog geen mededelingen doen. „Wij willen echter, dat het "t bedrijf goed gaat", al dus de heer Koning, die er zich van bewust was, dat een reder bij een be somming van f. 10.000 niet kan bestaan als de reis in totaal f. 17.000 kost. De gehele vrijdag heeft IJmuiden in spanning uitgezien naar wat uit „Den Haag" zou komen. Nog altijd werd ge hoopt op toch een beslissing, ondanks het conflict. Toen echter de tijd ver streek. werd het duidelijk, dat noch de Stichting van de Arbeid, noch het Col lege van Rijksbemiddelaars de indruk zouden willen vestigen, dat zij zich door een conflict tot een beslissing hadden laten dringen. Van de zijde van de Centrale van Zeevarenden werd gistermorgen reeds medegedeeld, dat het conflict de uit spraak heeft vertraagd. In dit sta dium werd de staking nadrukkelijk als onverantwoordelijk bestempeld, om dat redelijkerwijze aangenomen mocht worden, dat donderdag de beslissing af zou komen. grepen wederzijds belang. Het zou daarom wenselijk zijn, aldus dr. As maoen, buitenlandse particuliere inves teringen de status en het karakter van tijdelijke steun te geven", ter over brugging van een bepaalde periode in de economische ontwikkeling van de minder ontwikkelde landen, gebaseerd op een redelijke beperking van tijdsduur, voldoende om het buitenlandse kapitaal zy'n taak te laten vervullen en de be legger een redelijk profijt van zijn ka pitaal en werkzaamheden te garan deren." Dr. Asmaoen sprak de hoop uit, dat de Internationale Bank en het Interna tionale Monetaire Fonds op dit ge bied in de toekomst meer zullen doen. Daar het de onderontwikkelde lamden tenslotte niet zozeer te doen <s om de buitenlandse deviezen zelfmaar wel om de goederen, die daarmee kunnen wor- ren gekocht, wees de Indonesische af gevaardigde ook op de betekenis van langlopende particuliere kredieten als middelen voor de financiering van eco nomische ontwikkeling. Zulke betalings faciliteiten. verstrekt door banken, bankconsortiums of industriële bedrij ven onder de termen van de geldende regerimgsvoorschriften, kunnen de on derontwikkelde landen helpen hun pro- duktie-apparaat op te bouwen en uit te breiden op een wijze, die anders om re denen van de betalingsbalans niet mo gelijk zou zijn, verklaarde hij. De we derzijdse voordelen van dergelijke kre dietarrangementen, waaraan bovendien vaak technische hulpverlening verbon den is, zijn volgens hem zeer groot. Dr. Asmaoen maakte zijn Neder landse collega mr. Stikker, een compli ment voor diens "voortreffelijke verde diging" van het Sunfed-plan. Ook de meeste andere sprekers over dit onder werp maakten in waarderende woorden melding van het betoog, dat de heer Stikker donderdag heeft gehouden. Alleen de afgevaardigde van de Sovjet-Unie noemde het „betreurens waardig" dat mr. Stikker, toen deze in zijn rede enige opmerkingen maakte over het economische systeem van de Sovjet, had getoond „niets van het onderwerp en de feiten af te weten". De Rus ontkende, dat de door zijn regering verstrekte economische steun gebaseerd is op de communisti sche economie, (mr. Stikker had ver klaard, dat de Sovjet-Unie het laatste jaar begonnen is, de steun aan onder ontwikkelde landen te gebruiken „als een middel van ideologische en econo mische oorlogvoering".) Eigen leger enige uitweg? (Van onze Weense correspondent) In de loop van veertien dagen heeft Oostenrijk tot tweemaal toe in Praag moeten protesteren, omdat gewapende Tsjechische grenswachten de Oosten rijkse souvereiniteit herhaaldelijk heb ben geschonden. Kortgeleden werden weer drie inwoners uit Linz, die op een scooter een uitstapje naar de grens maakten, op Oostenrijks territorium door Tsjechische soldaten overvallen en als misdadigers gevangelijk weggevoerd. Ds Tsjechen ondervroegen hen over Oostenrijkse grensversterkingen, over de bouw van kazernes en het aanleg gen van exercitievelden voor pantser wagens. Twee dagen later verscheen op nieuw Tsjechische soldaten op Oosten rijks grondgebied. Zij vuurden op een vluchtende vrachtrijder, die echter niet werd getroffen. Het Oostenrijkse Minis terie van Buitenlandse Zaken zal tegen deze dubbele schending opnieuw met kracht protesteren. Op een vroegere protestnota heeft de Tsjechische pre mier Siroky inmiddels een onzakelijk antwoord gegeven door te verklaren dat Praag weliswaar geen aanval van Oos tenrijk verwacht, maar zich wel moe* beschermen tegen zogenaamde imperia listische agenten, die uit Oostenrijk over de grenzen zouden "komen. Voor Oos tenrijk zit er niets anders op dan zo spoedig mogelijk een leger op de been te brengen. DE KNAK KON „KNIKKEBEEN" NIET KNAKKEN Pessimisten beweerden, dat de storm van zondag, die de circustent neervel de, het kindercircus „Knikkebeen" zulk een knak gegeven had, dat het wel niet meer op zou staan. Maar ook deze keer hadden de optimisten gelijk: in de af gelopen week werden de kinderen ver blijd met het bezoek van meer dan 1500 toeschouwers. In de komende week wordt een geheel nieuw programma ge boden. Zowel degenen, die de tent aan de Du-Rieustraat nog niet bezochten als degenen, die al met „Knikkebeen" kennis maakten, kunnen van een van de tien geprojecteerde voorstellingen ge nieten. Op maandag, woensdag en vrij dag wordt gespeeld om 10 uur en om 3 uur. Op dinsdag en donderdag om 3 uur en 's avonds om 8 uur. Vooral de middagvoorstellingen trekken zeer veel bezoekers, zodat vroegtijdig aanwezig zijn geboden is.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 6