,:s on Kara jan muziek-dictator? (f STADSNIEUWS Onvoltallige Raad Voorschoten had heel wat te hespreken Toch bloemencorso te Katwijk! Einde staal- en autostakingen in Amerika en Engeland Raad van Leiderdorp huldigde jubilerende burgemeester Jongen overreden Staking te IJmuiden opgeheven ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 Onenigheid in Salzburg fan onze Weense correspondent) naat inis- )Jeck volk, on wel •eter takt. sen- lent te als nde Terwyl In Salzburg de ene Mozart- >era na de andere met een bewonde- f inswaardige bezetting wordt opge. »ton S >erd, speelt zich achter de schermen ireikt 'n stryd af over de artistieke leiding i-j__ »n de toekomstige Festspiele. De leaen ostenrijkse dirigent Herbert von Ka- luari ijan, die twee maanden geleden tot daar ^ecteur van de Weense opera is be- oemd .werd reeds vroeger uitgeno- i een Igd om als artistiek adviseur voor om et FestivaI van Salzburg op te tre- en. Hij nam dit aanbod aan en deed ïlfs afstand van elk honorarium (in it liefde voor Salzburg, waar hy is ;dert tboren die 'ovendien is er in de hal van het Mo- io«;i teum aIdaar een marmeren plaat iyi>* ïgebracht met slechts drie namen i beschermheren en weldoeners. De tste daarvan is weer van von Kara- die aan dit conservatorium een nzienlijk bedrag heeft geschonken, begaafde en zelfbewuste dirigent is i geen lid van het curatorium noch i de kunstraad der Festspiele. doch :en adviseur met raadgevende stem. kunstraad bestaat o.a. uit de regis- rs H. Graf (New York), E. Lothar enen), O. chuh (Berlijn), de Weense maturg F. Schreyvogel, de toneel werpers Holzmeister en C. Neher en Jonge Oostenrijkse componist G. von lem. Sterke persoonlijkheid Ondanks het feit dat von Karajan lechts als raadgever kan optreden, leeft hij zich echter door zyn sterke tersoonlykheid reeds zozeer op de •oorgrond weten te dringen dat men lang begint te worden voor een von (arajan-dictatuur. Men verwacht na- nelijk dat hü by de toekomstige Fest- ipiele niet alleen een groot gedeelte 'an de opera's zelf zal dirigeren, maar lok dat hij zoveel mogelyk invloed zal litoefenen op de regie. Us eerste reactie op dit streven heb- a drie bekende figuren, die in de laat- jaren hun stempel op het Festival bben gedrukt, gedreigd dat zij zich der dergelijke omstandigheden niet »er ter beschikking zullen stellen voor Izburg. Het zijn de dirigent K. Böhm, regisseur O. Schuh. en de toneelont- rper C. Neher. Nog feller discussieert men In het ar- sten-café Bazar" over het nieuwste rucht. dat von Karajan in Salzburg en moderne opera's meer wil laten op- eren. Hij zou hoogstens een uitzon- ring maken voor Honegger's „Jeanne fcrc" en voor „Wozzeck" van Alban •rg. maar voor het werk van G. von nem voelt hij niets, noch voor de ope- 's van Orff, Liebermann of Egk. Hij RECHTSVORDERING TEGEN DE GEMEENTE In de nacht van 3 op 4 oktober van het »rig jaar heeft een verkeersongeval aats gevonden op de 5-Meilaan, waar- J de auto van de heer P. Th. Verbeek Honselersdijk, beschadigd is. De N.V. De Nederlandsche Lloyd On- jvallen. bij wie de heer Verbeek ver- ikerd is, is van mening, dat dit ongeval veroorzaakt door nalatigheid van de jmeente, en heeft de gemeente gedag- lard tot betaling van een schadever- ieding van f. 1.547,67. De Bataafse Verzekering Maatschap- j N.V., bij wie de gemeente verzekerd tegen de gevolgen van wettelijke aan- irakelijkheid, wenst, dat verweer wordt, ivoerd, en zal ingevolge de verzeke- ngsvoorwaarden de kosten uit het lans aanhangige proces voor haar re ening nemen. Met de raadsman der gemeente zijn en W. van oordeel, dat de gemeente igen deze rechtsvordering verweer dient t voeren. In deze geest deden zij de raad an ook een voorstel toekomen. schijnt dus te willen breken met de tra ditie van Salzburg om tenminste een maal per jaar een moderne opera als wereldpremière op te voeren. Intussen heeft zich ook de internationale muziek kritiek ingeschakeld, die om begrijpelijke redenen een lans breekt voor het mo derne. Alleen is haar bewijsvoering niet overtuigend, wanneer zij beweert, dat de aantrekkingskracht van Salzburg in de wereldpremières gezocht moet wor den. Voor de critici zelf gaat deze argu mentatie op, niet echter voor het 'rote internationale publiek dat eigenlijk nooit diep onder de indruk is gekomen van de experimenten in Salzburg. Von Karajan van zijn kant speculeert juist op dat publiek en hij wijst er op, dat de zozeer geroemde premières praktisch geen internationale weerklank hebben gevonden. Artistieke verarming Hoe men over deze zaak ook moge denken, het is zeker dat Salzburg ar tistiek gesproken verarmt, wanneer von Karajan zyn plannen weet door te zetten. Niemand twijfelt aan de grote kwaliteiten van deze dirigent, maar zelfs enkele van zyn vrienden beginnen te vrezen, dat hij zichzelf vooral als regisseur overschat en dat hij de allures begint te krijgen van een muziek-dictator in Wenen en in Salzburg. Visserijdag 1956 Het bestuur van de Stichting van de Nederlandse Visserij heeft een commis sie ingesteld om de visserijdag 1956 voor te bereiden. Op deze visserijdag die vermoedelijk zal worden gehouden te Enkhuizen in de eerste week van oktober zullen de gevolgen van de verdere inpoldering van het IJsselmeer, de landaanwinning en de afsluiting van de Zeeuwse zeegaten voor de visserij worden belicht. NEDERLANDSE OPLICHTER IN FRANKFURT FAMILIES BENADEELD De politie te Frankfurt a/Main heeft een oproep gericht tot de slachtoffers van een Nederlandse oplichter. Zij ver zoekt diegenen, die zich door hem be nadeeld achten, haar van bijzonderhe den op de hoogte te stellen. Op 17 juli is de betrokkene wegens illegaal verblijf in West-Duitisland de Bondsrepubliek uitgewezen. Drie Duitse families hebben aangifte gedaan, dat de man hen heeft opgelicht voor totaal 200 D.M.. Volgens deze families had de man ontdekt, dat zij kennissen of familie in Nederland hadden, hij bracht hun „de groeten" over, vertelde dat hij vracht autochauffeur was en dat hij hun later nadere bijzonderheden zou vertellen over een wagenlading koffie, (gesmok keld), die hij in de stad verborgen had. De 200 mark zou hij in voorschot op de levering van die koffie geïncasseerd hebben. Vooral stremmen en verenigingsgebouw maakten tongen los De raadszaal in het gemeentehuis van Voorschoten bood gisteravond een vreemde aanblik door de vele lege stoelen. Zes van de vijftien raadsleden wa ren door vakantie verhinderd de vergadering bij te wonen. n.l. de heren wet houder De Graaff, Bakels en Dekker Prot.-Chr.). Pels en Van der Werf (P. v. d. A.) en Fortanier (K.V.P.). Na de gebruikelijke opening stelde de voorzitter, burgemeester C. J. v. d. Hoeven, de mededelingen aan de orde. waarbij het punt betreffende het zwem onderwijs aan schoolkinderen de eerst* discussies uitlokte. Tot leden van de rekeningscommissie werden benoemd de heren B. C Bolle. N. C. Lamboo. G. Mol en A. de Groot. ZWEM-DEBAT. De heer De Groot (V.V.D.) betreurde het dat niet direct tot het geven van zwemonderricht besloten kon worden. B. en W. hadden n.l. gesteld, dat de finan ciële positie van de gemeente niet toe liet hiervoor jaarlijks een bedrag van f. 4000 f. 5000 uit te trekken. De heer De Groot vond zwemmen ech ter nog belangrijker dan de normale sporten en wel op diverse gronden, die hij motiveerde. De heer Mol (P. v. d. A.) viel de heer De Groot bij. Spr. vroeg het college vooral deze kwestie actueel te houden en onmiddellijk met voorstellen aan de Raad te komen, zodra bekend zou zijn welk bedrag verwacht kan worden als uitkering uit het gemeentefonds voor het jaar 1957. De voorzitter zegde dit uitdrukkelijk toe. Wethouder Schrama bestreed de mening van de heer De Groot, dat zwemonderwijs belangrijker zou zijn dan de sport, die bovendien van belang is voor de geestelijke gezondheid. VERENIGINGSBOUW Op het voorstel om een krediet groot f. 47.000.beschikbaar te stellen voor de inrichting van het verenigingsge bouw kwamen heel wat tongen los. De heeT Van Eist (WD) vond het erg jammer, dat aan een Duitse fabriek (De Westdeubsohe Sitzmöbelfabrik) de opdracht tot levering van de stoelen ge geven moet worden en dat geen Neder landse fabriek ingeschakeld kon worden. Spr. was van mening, dat dit wel mo?e- lijk geweest zou zijn als eerder offerte gevraagd was en dus een langere leve ringstermijn mogelijk zou zijn geweest. Het speet de heer van Eist bovendien, dat B. en W. voorstelden geen coulissen voor het toneel aan te schaffen. Voor de plaatselijke verenigingen achtte spr. B. en W. stellen de raad voor om ten het een groot bezwaar, dat zij zelf voor couhssen wouden moeten zorgen. De heer Eysink Smeets (KVP GELDLENING VAN F. 500.000 iste van de gemeente een geldlening an te gaan van f. 500.000, AFSCHEID S.L.F. M. v. d. KEUR. Wegens het bereiken van de pen- loengerchtigde leeftijd heeft de heer I. v .d. Keur, die als voorman-morv eur werkzaam was bij de Stedelijke lichtfabrieken, gisteren na een dienst- Ijd van bijna veertig jaar afscheid van irectie, chefs en collega's genomen. Wegens verhindering van de directeur prak ir. F. J. J. Meuwese de heer v. Keur in waarderende bewoordingen oe. Hij prees hem voor de accurate ervulling van zijn taak. die waar deze et contact met het publiek betrof met akt uitgevoerd werd. v. d. Keur stond teeds op elk gewenst ogenblik gereed m de hem opgedragen werkzaamheden it te voeren. Daarbij sloten zich de .irecte chef en andere woordvoerders, ©k die van de Personeelsvereniging an, welke laatsten hem een geschenk lanboden. In de intieme kring van lijn dienst werd daarna nog menig har- elijk woord gesproken, vergezeld gaan- Ie van aardige attenties. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Krlsta Mirjam, dr vanW. Dijkerman en I. A. Grauwmans; Hans Arthur, zn van J. J. Barkman en H. M. van der Weel; lohanna Cornelia, dx van J. van der Leek ïn J. C. S. Vljlbrlef; Albertus Wilhelmus Maria, zn van A. A. M. Berbee en A. W. Hop; Lisabeth, dr van M. J. de Wit en M. ?an der Neus; Maria Gerarda Johanna. 3r van G. J. van Biezen en M. Sinteur; Marinus, zn van G. van Tol en H. van der Daag; Minoek, dr van A. A. Verdenlus en J. W. S. van Dyck; Dick, zn van D. Uithol ïn A. Kop; Hendrik Petrus Johannes, zn tan H. P. J. Viller en J. F. Stouten; Jo hannes Willem, zn van W. Peet en G. van Weeren. ONDERTROUWD: J. Wledemeljer en J. W. van Weperen; I. L. Tan en J. Kooreman; I. Onderwater en J. J. Neuteboom. E. W. Klink en M. T. van Teijllngen; W. P. Mlzee en E. Meyers; G. M. V. van Aardenne en M. H. Eerligh; W van Leeuwen en E. van den Berg; J. A. M. Cornellssens en J. G. M. Goddijn; N. W. van Tol en J. W. vyibrief- C. Hannaart en E. M. van Went; W. van Ast en J. M. Cra- nendonk; J. M. W. Doove en M. T. Devllee; A. J. Oiyerhoek en K. Dlirr; P. Mleloo en R. H. Riethoven; J. Schyff en L. van Polanen; A. G. J. Oskam en H. C. Smit; J. F. S. Brussee en C. P. Brouwer. OVERLEDEN: C. J. van der Plas. dochter. 14 maanden. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd meen de. dat de Nederlandse industrie haar kans heeft gehad, maar die voorbij heeft laten gaan. Spr. vroeg zich echter af of met dit bedrag alle kosten gedekt waren of dat er nog aanvullende kre dieten gevraagd zouden worden in de toekomst. De heer Eysink Smeets gin? ermee akkoord, dat voorlopig het buffet be heerd zou worden door de aan te stellen concierge. De heer Mol (P.v.d.A.) vroeg of B. en W. er zeker van waren, dat de ge noemde prijs van de stoelen inderdaad inclusief alles was. De voorzitter merk te n.a.v. deze vragen op. dat het col lege er naar gestreefd heeft met liet gevraagde bedrag aan het eind te zijn. Het deed wethouder Schrama geen pijn dat de stoelen uit Duitsland ko men. De verpachting zal voor 1 januari 1958 bekeken worden. Er komt in ieder geval een verlof B. De Raad ging ten slotte met het voorstel akkoord. WIJZIGINGSPLANNEN Het voorstel tot verkoop van gronden aan de Papelaan voor het bouwen van 10 woningen met 8 garages werd gewij zigd. Het was n.l.. speciaal door de bouwvakantie niet mogelijk gebleken een voorlopige koopovereenkomst te laten tekenen. Daardoor werd alleen het voorstel met betrekking tot de prin cipe-uitspraak inzake wijziging van het uitbreidingsplan voor deze zaak in be spreking gegeven. De heer Eysink Smeets <KVP) vond het echter bedenkelijk, dat nu weer een voorstel tot tussentijdse wijziging van het uitbreidingsplan aan de orde kwam. Spreker maande tot voorzichtigheid en waarschuwde tegen het terugkomen op eenmaal vastgestelde plannen. Spr. vroeg of er in het uitbreidings plan nu geen rekening meer gehouden was met de bouw van een tweede R.K.- Kerk. die oorspronkelijk hier aan de Papelaan gedacht was. De voorzitter merkte op. dat eerst het structuurplan voor het gedeelte van de gemeente bezuiden de Papelaan afge wacht moet worden. In het uitbreidings plan zal daar een plaats voor een kerk bestemd worden. ONDERWIJS Diverse onderwijsvoorstellen gingen vlot onder de hamer door. Besloten werd aan de beide Hervormde Scholen kredieten te verlenen voor de aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen voor het verkeersonderwijs en een daglicht-pro jectiescherm. Ook voor de Vlietschool werd zo'n scherm toegestaan. Boven dien werd een krediet toegestaan voor de inrichting van een hoofdenkamer in de Herv. School in de Schoolstraat. De R.-K. Jongensschool kreeg plm. f. 275 voor aanvulling van leerboeken in ver band met de stijging van het aantal leerlingen. GEVAARLIJKE RESTAURATIE Zeer verontrustend waren de opmer kingen van de heer De Groot (VVD) bij de rondvraag over de situatie bij de ..restauratievan de percelen Elstlaan 1 5 en 9. Spreker noemde het een levens gevaarlijke situatie, die daar is ontstaan. Door de toekomstige bewoner van deze percelen wordt met behulp van een metselaar de eerste woningen op ondes kundige wijze afgebroken en volgens deskundigen is de toestand zodanig, dat gevaar voor instorting van een gevel bestaat. Bovendien helpen kinderen met de afbraak, waardoor nog meer gevaar ontstaat. Ook het nog bewoonde perceel Elstlaan 9 wordt daardoor in gevaar ge bracht. Dit moet nodig ontruimd wor den. De heer Eysink Smeets (KVP) viel de heer De Groot bij. Wethouder Schrama had zich laten voorlichten door de directeur van de dienst Openbare Werken. Deze achtte thans geen gevaar aanwezig. Wel was door deze dienst het terrein afgezet. Na langdurige bespreking van het ge val van de ontruiming van Elstlaan 9 vroeg de heer de Groot tenslotte een regelmatig zeer streng toezicht op wat er in de Elstlaan gedaan wordt en bo vendien een nadrukkelijk verbod om kinderen te laten helpen. WEGVERBETERING GEVRAAGD De heer van Eist (VVD) vroeg of het niet mogelijk was de Papelaan te doen verbeteren en aan de Wijngaardenlaan iets te doen. De voorzitter meende in een der eerstvolgende vergaderingen na dere mededelingen te kunnen doen. Spr. verwachtte, dat nog dit jaar het eerste gedeelte van de Wijngaardenlaan onderhanden genomen zal worden. Het tweede gedeelte en de aansluiting op de Papelaan ter hoogte van de spoorweg- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Gevaarlijk veilig zwemmen in Newquay James Chatwin lag lekker op zijn rug in zee voor Newquay (Enge land) te dromen, toen een helikop ter over hem heen scheerde. Voordat hij begreep, wat er met hem gebeurde, haalde de helikopter hem uit zee op, bracht hem naar de St. Mawgan basis van de lucht macht. waar hij in de zieken-afde- ling werd gebracht. De doktoren verklaarden daar, dat hij het uitstekend maakte, waarop een ambulance hem terug bracht naar de baai van Newquay en daar ging James Chatwin weer rustig het water in. Chatwin, die heel goed kan zwemmen zei tegen de mensen op het strand, die zijn „redding" met interesse hadden gade geslagen: „ik kwam tot de conclusie, dat, als zij het nodig vonden mij te redden, zij mijn toestand vermoedelijk ge vaarlijker vonden dan ik dat zelf vond. En daarom heb ik mij niet verzet". Het is daar in Newquay blijk baar gevaarlijkveilig zwemmen in zee. Utrecht viste achter het net GEEN TERBRUGGHEN VOOR CENTRAAL MUSEUM Een wat gebrekkige adressering van een brief en drukte by het Utrechtse Conservatorium zijn er oorzaak an dat het Centraal Museum in Utrecht zich niet de bezitter kan noemen van het schilderij „St. Sebastiaan" van de Utrechtse schilder Hendrik Terbrug- ghen (1588 1629) In 1952 zond een kunsthandel in Ni ce een brief aan de directie van het Cetraal Museum te Utrecht. Althans, dat was de bedoeling. Op de enveloppe stond echter „Au conservateur du mu- see d' Utrecht". De post bezorgde de brief, waarin de kunsthandel de koop van een schilderij, waarschijnlijk van de Utrechtse schilder Terbrugghen, aanbood, bij het Utrechts conservatorium. Eerst zes weken later zond dit conservatorium de brief door naar de directrice van het Centraal Mu seum. Een antwoord aan de kunsthan del te Nice dat men voor dit schilderij voelde, bereikte de kunsthandel eerst twee maanden na zijn offerte. Toen had men in Nice ook al ontdekt dat het In derdaad een Terbrugghen was en in middels via een andere kunsthandel het doek aan het Oberlin College te Ober- lin, Ohio (V.S.) verkocht. Met enige spijt heeft de directrice van het Centraal Museum in Urecht, mej. dr. Elizabeth Houtzager, gister middag dit doek in haar museum op gehangen, waar het thans een onder deel vormt van de expositie .Meester werken uit Amerikaanse universiteits musea" die tot en met 9 september wordt gehouden. Ware de brief destijds spoedig in het bezit gekomen van het Centraal Muse um dan had men dat doek voor een be drag van f. 6.000.— kunnen aankopen. Het Oberlin College betaalde er trou wens een aanzienlijk hoger bedrag voor, toen men had uitgemaakt dat dit wer kelijk een schepping van de Utrechtse meester was Op 16 augustus a.s. Het bestuur van V.V.V. alhier is er in geslaagd nog deze maand een bloemen corso in Katwijk aan Zee te doen hou den. Gisteravond is met het bloemen corso-comité van de gemeente Wasse naar overeengekomen, dat het in Was senaar op donderdag 16 augustus te or ganiseren corso ook naar Katwijk aan Zee zal komen en zal worden aange vuld met praalwagens door V.V.V. Kat wijk in samenwerking met plaatselijke organisaties (o.a. de gymnastiekvereni ging Hercules), het gemeentebestuur en badgasten te verzorgen. Dit corso valt midden in het hoogseizoen van het bad- bedrijf. Daarom kan de gelegenheid worden opengesteld aan badgasten- Ouders zoeken hun zoon SINDS DRIE JAAR NIETS GEHOORD De heer en mevrouw B. J. Dieleman uit Eindhoven hebben een dringend beroep op een aantal Nederlandse immigranten in Australië gedaan om te helpen bij het opsporen van hun nu 30-jarige zoon Hugo, die na in 1950 naar Australië geëmigreerd te zyn nu reeds sinds drie jaar vermist wordt De ouders hebben deze dringende op roep gedaan nadat een helderziende uit Tilburg en een vrouwelijke helderziende uit Eindhoven hun de verzekering had den gegeven, dat hun zoon nog in leven is. De forse, maar enigszins nerveus aan gelegde jongeman zou echter aan geheu genverlies lijden en liefdevol verpleegd worden in een klein soort rusthuis of verpleeginrichting in de omgeving van Sydney. De ouders hebben echter tot dusver tevergeefs alle mogelijke pogin gen in het werk gesteld om achter de verblijfplaats van hun zoon te komen. Hugo is destijds spoorloos en myste rieus verdwenen nadat hij in 1953 zijn betrekking hij werkte op het labora torium van een ijzerfabriek opgezegd had en de directeur van de fabriek mee gedeeld had hij „naar het westen" ging. Sindsdien hebben de ouders taal noch teken meer van hem vernomen. Aan hem gerichte brieven kwamen naar Ne derland terug met de aantekening: „adres onbekend". Advies aan baders in zee De Kon. Ned. Bond tot het redden vanarenkelingen adviseert om de vol gende wenken in acht te nemen by het baden in zee: Begeeft u nimmer in de zee dan tot heupdiepte. Vooral bij zee wind kunnen de golven het „trekken" vande zee u anders vad ne been werken. Baadt bij voorkeur op een bewaakt strandgedeelte, bij een zeebadinrichting of indien zij bezet zijn bij de strandpos- ten van politie en reddingsbrigade. Volgt de aanwijzingen die badperso- neel, politie of leden der reddingsbriga de u geven prompt op; men geeft die in uw eigen belang. Wendt u in twijfelge vallen altijd tot de eerder genoemde deskundige. De leden der brigades kunt u herkennen aan hun oranje kapjes. Belagrijk: gaat altyd gezamenlijk ba den, nimmer alleen, zorgt ervoor een „ketting" te maken door eikaars polsen e grijpen, indien een uit de groep in moeilijkheden komt. Laat dan de lang ste persoon trachten de hulpbehoevende te pakken terwijl de anderen zich op stellen in de richting van het strand, Voor baders en zwemmers geldt: Wuif nooit naar familie op het strand, opdiiat geen misvatting kan ontstaan doordat men meent dat u om hulp vraagt. Aandachtverdeling kan een me demens het leven kosten. In verschillende industrieën akkoorden getekend de staalindustrie een nieuw contact heeft getekend dat een verhoging van salaris sen inhoudt en de duur van het con tract op drie jaar stelt. Ook de ..Republic Steel" en Jones and Laughlin" zouden vannacht nog teke nen, met de ..Bethlehem Steel", in groot- VVCIgang VilUtlH.iUl v^liuaglilg UWi ut .uvi, uu, planhen tot automatisering van de be- j de grootste industrie, de „United States veiliging van deze overgang. Steel" met de vereniging van arbeiders in De staking in de Amerikaanse staal- „r-vu -e industrie die 34 dagen heeft geduurd is 0 overgang ondervindt vertraging door de gisteravond beëindigd. Men bericht dat 1 te de tweede maatschappij, zyn nog on- i - 1 derhandelingen gaande. De staking van 12.000 arbeiders van de „Briggs Motor Bodies" te Dagenhan in Engeland, een onderneming van de Fordfabrieken, is geëindigd. Het besluit om de staking te beëindigen' is genomen na besprekingen die gisteren gevoerd zijn tussen de directie en vakbondsver tegenwoordigers. De staking begon de vorige week uit protest tegen het ont slag van 2.000 arbeiders. Dit ontslag is inmiddels ingetrokken. Het ziet er naar uit dat ook spoedig een einde zal komen aan de staking van 50.000 arbeiders van de British Motor Co". Sommige politieke waarnemers ge loven, dat de vakverenigingen de sociale rust willen herstellen in verband met de Besluiten over belangrijke bouwplannen De raad van Leiderdorp vergaderde onder voorzitterschap van de burgemees ter, de heer K. van Diepeningen. Het as aanvankelijk de bedoeling de bijeen komst van de raad uit te stellen tot het laatst van deze maand, doch ver schillende punten gedoogden geen uitstel tot het laatst van Augustus. Daar verschillende leden niet gerekend hadden op bij eenroeping op deze datum moesten enkelen verstek laten gaan. Zo waren de heren Los, Moraal en Nie- vaart met kennisgeving afwezig en de heer Snel ls nog steeds ziek. In deze raadsbij eenkomst werd de bur gemeester. die sedert 1 augustus 1946 zijn ambt bekleedt en dus zijn tweede lustrum vierde, toegesproken door de heer Schoppen als oudste lid van de raad. Hij bracht de burgemeester dank voor alles wat er onder zijn leiding ge durende deze 10 jaren in onze gemeente was tot stand gekomen en bood hem deswege een bloemenhulde aan van de raad. De burgemeester dankte voor deze attentie en sprak de hoop uit dat de samenwerking ook in de toekomst even zo goed zou blijven als in de af gelopen periode. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de „Harmonie.ka.pel Lei derdorp", houdende mededeling, dat deze muziekvereniging binnenkort in het openbaar hoopt op te treden en wel op zaterdag 14 augustus a.s. De harmo niekapel wil dan het gemeentebestuur een serenade brengen uit dank voor de steun bij de oprichting van de muziek kapel verleend. SCHOOL EN GYMNASTIEK LOKAAL Verder werd nog meegedeeld, dat goedkeuring is verkregen voor de bouw van een R-K lagere school voor de som van f 164.850. Inschryver voor deze som was de heer K. Burgy van Oegstgeest De raad ging hiermede akkoord door vaststelling van de no dige begrotingswijziging. Voorts werd besloten de bouw van een centraal gymnastieklokaal onderhands aan te besteden aan de heer P. de Graaf te Leimuiden voor de som van f 89.580, onder architectuur van de heer J. J. Hornstra te Wassenaar. Dit centraie gymnastieklokaal zal verryzen op het terrein Hoogmadeseweg, hoek Erica laan. De R.-K lagere school komt hiernaast aan de Ericalaan. ONTWERP BURGEMEES 1EKS- WONING. Met een voorstel aan de heer C. Elffers, architect te Rotterdam een opdracht te verstrekken tot het maken van een plan voor de te bouwen ambts woning ging de raad zonder bespreking akkoo:d. Evenzoo geschiedde met het voorstel inzake de plaatsbepaling van een nieuw raadhuis. Het architecten bureau Kuiper c.s. te Rotterdam dat een uitbreidingsplan zal bntwerpen voor nog niet in dit plan opgenomen gronden gelegen ten noorden van de nieuw geprojecteerde provinciale weg, zal zich verstaan met de architect Elf fers om tot een verantwoordelijke plaatsbepaling te geraken. Op 6 september a.s. zullen de inge brachte bezwaren tegen het uitbrei dingsplan mondeling worden behandeld Als gemachtigde voor de gemeente werd hiervoor aangewezen de heer ir. J. A. Kuiper, de ontwerper van het uitbrei dingsplan. VAN GEERSTRAAT De rekening van het bureau Sociale Zorg werd goedgekeurd. Aan de nieuwe straat welke is aangelegd tussen de Dr. de Bruynestraat en de Ericalaan werd de naam gegeven „Van Geerstraat". Wijlen de heer van Geer was van 1867— 1888 burgemeester van Leiderdorp. De Bank voor Ned. Gemeenten is be reid het krediet in rekening-courant aan Leiderdorp voor de maand augustus te verhogen van f. 200.000 tot f. 450.000. De voorwaarden hiervoor achtte de raad acceptabel. GESLOTEN VUILNISEMMERS? Bij de rondvraag vestigde de heer de Graaf de aandacht op de bewaring van het huisvuil. Hij achtte de ver strekking van gesloten emmers door de gemeente gewenst zulks in het belang autobezitters om onder gemakkelijke voorwaarden aan het corso deel te ne men. Zodra het nog noodzakelijlke overleg is gepleegd met de politie en enkele gemeentelijke autoriteiten te Katwijk zullen nadere bijzonderheden hierover worden bekend gemaakt, al dus het bestuur van V.V.V. Het corso zal des avonds van zeven tot negen uur door de badplaats trekken. Soenarjo ambassadeur in Londen PAL AR NAAR MOSKOU President Soekarno heeft het be sluit ondertekend, waarby de voor malige minister van Buitenlandse Za - ken, mr. Soenarjo, wordt benoemd ot ambassadeur in Londen ter ver vanging van prof. Soepomo. Andere benoemingen, die Soekarno heeft bekrachtigd zyn die vande voor malige staf-ohef van de strijdkrachten, generaal-majoor Bambang Soegeng, tot gezant bij de Heilige Stoel en Willopo Poebohadibjojo tot gezant in Brussel. De Indonesische eerste ambassadeur in Joego-Slavië, mr. Soedarsono, zal op 12 augustus naar Belgrado vertrekken. Het ministerie van Buitenlandse Za ken maakte voorts bekend de benoe ming van mr. Nezir Pamoetjak tot am bassadeur in Manilla en van mr. Palar tot tijdelijk ambassadeur in Mos'iou voor de duur van het bezoek van Soe karno. Naar van betrouwbare zijde in Dja karta wordt vernomen zal de Indonesi sche zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kweedjiehoo, voorlopig zijn huidi ge functie behouden. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria R., dr van A. C. Broes- hart en S. Meulenbroek; Rinza, zn van J. Zljlstra en N. S. E. van der Meij; Willi- brordus S. P., zn van Th. J. Wltteman en P. M. van der Lans; Albertus G., zn van A. G. Hoogduin en M. C. van Ees. Ondertrouwd: A. J. M. van Kimmenaede. 27 Jr en A. G. Whgers, 27 Jr; A. C. Buikstra 27 Jr en P. C. Hoogervorst, 22 Jr; Th. W. H. Turnhout. 25 Jr en C. A. van Steljn, 23 Jr; N. H. A. Greve, 29 Jr en W. van Dunné, 27 Jr; J. Blankert, 28 Jr en A. A. Blansjaar, 26 Jaar. Getrouwd: J. C. Koppier en I. J. van Galen; H. E. Schütbe en R. I. Kunst; A. P. Zuur en L. A. Beerllngs; J. van der Tang en J. ten Have; H. van den Bosch en E. Verhaar. Overleden: M. P. Brlttyn, 84 Jr; J. M. de Leeuw, 60 Jr. LEIDERDORP In ons Blad van gisteren stond vermeld dat de Harmoniekapel zich hedenavond voor het eerst zou doen horen. Dit moet echter een week later zijn, dus op 11 augustus a.s. des avonds om 8 uur. OEGSTGEEST MEDISCHE DIENST De zondagsdienst der doktoren wordt waargenomen door dokter A. J. M. Glab- beek. tel 23949. VOORSCHOTEN MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waar genomen door dokter F. H. W. Swen. Veurseweg 20. tel. 2356. Voor wijkver pleegster Gezondheidscentrum, tel. 2177 KATWIJK AAN DEN Rl/N „Ronde van Katwijk" Naar wij vernemen is in het pro gramma voor de begin september te houden Oranjefeesten opgenomen een hardloopwedstrijd, 1ie de naam „Ronde van Katwijk" zal dragen. Voor hen, die thans reeds willen beginnen met trainen voor dit sportevenement kun nen wij mededelen dat het parcours van deze ronde een lengte van 2 km. zal hebben. LISSE Gisteravond omstreeks 6.45 uur heeft op de Heereweg ter hoogte van de Boerenleenbank een aanrijding plaats gehad, dat aan een 12-jarige jongen het leven kostte. Een vrachtauto met aanhangwagen reed in de richting Haarlem en pas seerde de fietsende jongen. Vermoede lijk is het kind geschrokken van de lengte van de aanhanger, waardoor het begon te slingeren. De jongen viel met zijn schouder tegen de aanhanger en is waarschijnlijk door het rechter ach terwiel overreden en welhaast onmid dellijk aan de gevolgen overleden. (Speciale berichtgeving) Na een communiqué van het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid, waarin werd meegedeeld dat onder de diuk van een staking er niet aan gedacht wordt de onderhande lingen omtrent een nieuwe C.A.O. te bekrachtigen en daarmede een nieuwe C.A.O. in te voeren, hebben de stakende vissers in IJmuiden zich hedenmorgen onder leiding van het O.VJ. opnieuw beraden over de th^ns ontstane situatie. Daarby werd besloten met algemene stemmen, aan het college mee te de len, dat men alsnog zal gaan varen, hopende en vertrouwende, dat de af wikkeling van de nieuwe C.A.O. met spoed ter hand zal worden genomen. Inmiddels zouden vandaag al min stens drie treilers naar buiten vertrek ken, de „Medan". de ,,'t Zonne" en de Curasao". van de volksgezondheid. Hij noemde in dit verband ook het voorkomen van kinderverlamming. De voorzitter zegde toe deze aangelegenheid te zullen over wegen. Hij herinnerde nog aan het in de vorige vergadering genomen prin cipe-besluit tot invoering van een be lasting voor het ophalen van huisvuil. NIEUWE BRUG IN STUDIE De heer Schoppen informeerde of er al iets bekend was inzake het door de gemeente gezonden schrijven aan Ged. Staten inzake een nieuw te bouwen brug over de R^ijn. De voorzitter antwoordde hierop alleen te weten, dat de gezonden brief nu bij Provinciale Waterstaat was voor onderzoek en dat het een moeilijke zaak was. Van dit laatste is de raad zeer zeker wel doordrongen. Hierop volgde sluiting. WASSENAAR AANBESTEDING VOETPAD In het kantoor van de gemeentewer ken werd aanbesteed de aanleg van 1100 meter voetpad en twee bruggetjes op de buitenplaats „De Hartenkamp" Van de zes inschrijvers was de hoogste 't aan nemersbedrijf Nordheim te Soesterberg voor f. 19.600.— en de laagste fa. F. K. Orssel te Leiden voor f. 11.990.—. De gunning werd aangehouden. Als 't werk gereed is kunnen de leerlingen van het Rijnlands Lyceum zich in de rustpauze daar gaan bewegen in plaats van op de Backerhagenlaan. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Paulides en Wielenga. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 augustus. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg Druiven 8491, rode bessen 5089. zwarte bessen 159171. andyvle 1021, augurken 2092, doperwten 6682, peulen 53. snij bonen 128203, stambonen 93119, kro ten 1115. rode kool 1724, groene kool 17—19, spitskool 1836, rabarber 13, spinazie 4556 komkommers 1431. to maten A 2860. Idem B 3166. Idem C 3246, idem CC 10.2030. Idem bonken 3243. waspeen 2441, zilveruien 41. Per 100 stuks: Meloenen 59107, perziken 15 50, pruimen 90205. bloemkool A S2 75, idem B 47—59. Idem C 1835. kom kommers A 1935. idem B 1727, Idem C 819. sla A 1430. sla B 621. Per 100 bos: kroten 67, peterselie 440. selderie 5-h?, uien 1124

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3