isenliower 3% jaar aan het roer lilitairdie beter overweg kon met de olijftak dan met de iveegschaal Staatslieden praten te veel RONDE VAN NEDERLAND Verkeer eist doden en gewonden in Apeldoorn en Deventer e jaargang Vrijdag 3 augustus 1956 Derde blad no. 28899 (Van onze correspondent te Washington) )fficiëel duurt de ambtsperiode van president Eisenhower nog tot 20 januari maar thans is toch reeds het moment aangebroken, waarop men de balans eün bewind kan gaan opmaken. Het halve jaar, dat nog rest, wordt immers ir in beslag genomen door de verkiezingsvoorbereidingen, dat het nog maar Iele behoort tot de regeringstermyn. Belangrijke beleids-acties kan men in periode dan ook niet meer verwachten, dit alles natuurlijk onder het voor- ad dat het niet tot een ernstige internationale of binnenlandse crisis komt. loe nu ziet de balans van Eisenhower's ambtsperiode er uit Wat kan men achten, indien hij en Nixon - begin november - opnieuw tot president en president gekozen zouden worden WASHINGTON, SCDE STAD. EEN KRITI- te Washington in politieke krin- terkeert (en er zijn vrijwel geen •e kringen dan politieke) hoort kritisch commentaar en slechts g lof. In het maken van compli- ?n wint een Amerikaan het verre een Nederlander, maar wanneer te Washington over politiek praat, en uiterst zelden complimenteus de prestaties van de politieke te- ander. Ook de pers is in het alge- kritisch. Het doet er niet toe of er tepublikeinen of Democraten aan Dewind zijn. de pers staat altijd om eventuele corruptie openbaar alken, om beleidsfouten te signale en om conflicten grote publiciteit ven. De journalisten zijn hier vaak eur- en waakhonden van het alge- belang. Zij verrichten daarmee tuttige functie in het Amerikaanse 1. maar tevens versterken zij de che toon, die in het algemeen heerst zodra de politiek ter sprake i is daarom wel goed. dat er on een waarderend boek over de af- en drie en een half jaar is ver ten. De titel ervan is: ..Eisenhower, oside story" en de schrijver is Ro- J. Donovan, een van de belangrijk- nedewerkers van de ..Herald Tri- Deze journalist heeft grote sym- e voor de Republikeinen. Hij kent vooraanstaande figuren uit de par- i dank zij zijn bijzondere relaties, hij inzage van vele notulen v^n iets-vergaderingen. Dit was zeer >ruikelij<k en heeft dan ook tot protesten geleid. Maar dat ïpje is spoedig geluwd. Donovan een bescheiden gebruik gemaakt sijn kennis en hij heeft zeker geen geheimen prijs gegeven in zijn n informaties maakten het hem r mogelijk om op meer intieme er over de geschiedenis van de te drie en een half jaar te schrij- lan anderen konden doen. )aardoor is dit boek meer gewor- i dan alleen maar een goed over- iit van de afgelopen periode. Men t hier de gang van zaken min of er met de ogen van een Republi- n, die deel uitmaakt van het enhower-team. Men ziet hoe deze gvuldig gekozen Eisenhower-groep, irgaans in grote harmonie, dag in f uit aan het werk was voor vrede, Ivaart, een sluitende begroting en publikeins succes. hun streven hadden zij te kampen tal an moeilijkheden: met een smische inzinking, internationale icten. kritiek van de democraten elfs met ernstig gebrek aan mede- ing van rechts-Republikeinen (in begin van zijn ambtsperiode moet ïhower zelfs overwogen hebben om nieuwe partij te stichten!) VREDE EN VOORSPOED idanks de obstakels hebben Eisen- ;r en de zijnen echter heel wat be- er heerst vrede in de wereld, irika is welvarender dan ooit. de oting is in evenwicht en de Repu- Jinse kansen staan goed. De we- vrede is natuurlijk allerminst ver- rd en de critici van dit bewind be telen of de Republikeinen wel de 5 koers gekozen hebben, maar niet- n zal de leus „vrede en voorspoed" e and prosperity) de Republikef veel stemmen bezorgen. EISENHOWER VERANDERDE TER VAN KARAKTÉ VAN DE PARTIJ Toen Eisenhower, op de Partij-con ventie van 1952. gokozen was tot repu blikeins kandidaat, begon ik mijn tele gram uit Chicago met de woorden: „Europa kan gerust zijn." Op die conventie te Chicago ging de strijd tussen Eisenhower en Taft. Had Taft gewonnen, dan hadden de Euro peanen reden gehad zich bezorgd te maken, dat de Republikeinen het tot president zou brengen. Taft immers vertegenwoordigde de oude garde der Republikeinen, een groep die tegelijk neiging had tot isolationisme en tot1 het voeren van preventieve oorlogen. Eisenhower en de vooruitstrevende vleugel van de partij, verklaarden zich voorstanders van internationale samen werking en van een intensief streven naar vrede. Als president heeft Eisen hower deze voornaamste beloften ge stand gedaan en door dit te constateren geeft men hem de lof. die hem ten volle toekomt. Eisenhower's regering heeft ver scheidene fouten gemaakt en in de afgelopen jaren was er herhaaldelijk aanleiding om een kritisch geluid uit Washington te doen horen. Maar on danks de sombere voorspellingen der Democraten, heeft Eisenhower de klok niet terug gezet naar de tijd van de oude republikeinse garde. Hij heeft veel van Roosevelt's en Truman's so ciale maatregelen overgenomen en met een merkwaardige continuïteit zijn het democratische en het repu blikeinse bewind in 1953 in elkaar overgegaan. Met Eisenhower aan het hoofd is het karakter van de Repu blikeinse partij sterk veranderd. OUDE GARDE NIET DOOD! Het feit dat Stassen. Eisenhower's adviseur voor ontwapening, zich tegen Nixon's vice-presidentschap heeft ver klaard. betekende een sensatie te Washington. Persoonlijke conflicten kwamen zelden of nooit voor in het Eisenhower-team. Dat niettemin de leden van dat team elkaar nogal eens in het openbaar te genspraken, had andere redenen. In verscheidene leden van Eisenhower's kabinet was de oude republikeinse Adam niet dood en hun oud-republi keinse bloed kroop soms waar het niet gaan kon. Voorts was er nog een andere reden, die tot tegenstrijdige uitlatingen aan leiding gaf: het onhandige gebruik, dat Eisenhower en de zijnen van de inter nationale weegschaal maakten. Een voorbeeld kan wellicht het best duide lijk maken wat ik bedoel: Kort voordat Eisenhower met een aanval van ileitis in het ziekenhuis werd opgenomen, verdedigde hij op een persconferentie de houding van neutrale staten zoals India en Indonesië. Dat stemde over een met de poging, die Washington deed. om op betere voet met die landen te komen. Soekarno was juist op be zoek geweest. Nehroe werd verwacht. Eisenhower ging in zijn ijver echter beslist te ver: hij gaf de indruk dat landen, die bondgenoten waren van Amerika, door dit feit gevaar liepen een aanval uit te lokken. Eisenhower ging in zijn ijver echter beslist te ver: hij gaf de indruk dat landen, die bondgenoten waren van Amerika, door dit feit gevaar liepen een aanval uit te lokkenDit was ken nelijk een ongelukkige uitlating en le den van zijn team. die daartoe van na ture toch al de neiging hadden, begon nen terstond voor „tegenwicht" te zor gen: de andere schaal van de waag kreeg extra gewicht! Dulles verklaarde in een rede. dat neutraliteit immoreel was in de meeste gevallen (wat moes ten Soekamo en Nehroe nu wel weer denkenen Nixon vertrok naar het verre Oosten, om daar de bondge noten van Amerika (Formosa, Vietnam, Thailand en Pakistan) met krachtige woorden gerust te stellen. Eisenhower had de bondgenoten ge- schoikt, Dulles en Nixon deden de schaal in hun enthousiasme weer naar de andere kant doorslaan en schokten de neutralen Helaas heeft men in de afgelopen periode maar al te vaak op zulk een ruwe manier met de internationale weegschaal omgesprongen. Staatslie den praten te veel in Amerika en wie te veel praat, zegt vaak te veel. Toch zijn niet alleen de publiciteit en de persconferentie schuld aan het onno dige gezigzag van Amerika: nog altijd leeft de oude garde van de Republi keinse partij en van nature zijn man nen als Knowland. Radford, Wilson, Nixon en tot op zekere hoogte ook Dul les gaarne bereid om tegenwicht te ge ven op de schaal, waar zij toch diep in hun hart voorkeur voor hebben. NIXON EN EET VICE- PRESIDENTSCHAP Zolang Eisenhower goed gezond was, hinderde het niet al te zeer. dat leden van de oude garde in het team mee speelden. Naarmate de president echter imeer afwezig is, moeten andere ele menten wel meer domineren. Het is eigenlijk nog verbazingwekkend, dat ge durende de beide ziekten van de presi dent de koers zo goed is volgehouden. Dit pleitte voor de sportiviteit van zijn medewerkers. Zou wat niemand hoopt maar waar men zich toch bezorgd over maakt Eisenhower een tweede ter mijn niet kunnen uitdienen, dan zou het veel verschil maken, wie Eisen hower's opvolger zou zijn. Richard Nixon heeft voor het vioe-precident- schap de steun van de partij-organi satie, bovendien schijnt Eisenhower inderdaad op deze man gesteld. Zijn kansen staan dus goed, om ook voor de tweede termijn Eisenhower's tweede man te worden. Nixon behoort echter niet tot die li berale. internationalistische stroming, die met Eisenhower haar intrede heeft gedaan in de Republikeinse partij. Zou Nixon opvolgen, dan zouden waarschijn lijk mannen van het slag van senator Knowland prominent worden. Het moet een hele stap geweest zijn voor oud-gouverneur Stassen (die week in, week uit met Nixon aan dezelfde vergadertafel zit) om een andere kan didaat dan Nixon naar voren te bren gen. Hij heeft hiermede waarschijn lijk als een roepende in de woestijn uitdrukking gegeven aan de bezorgdheid van verscheidene liberale republikeinen, die ook al gaat het tegen de wens van de partijleiding in toch liever een man als gouverneur Herter van Massachusetts vice-president zouden zien worden. Temeer daar men zich over Eisenhower's gezondheid enigs- zings ongerust blijft voelen. KOEN RUSHOUWER NAAR U.V.S. Naar wij vernemen heeft UVS voor het komende seizoen gecontracteerd met Koen Rijshouwer, die vroeger voor Xer xes en de laatste tijd voor Schevenin- gen-Holland Sport uitkwam. Voetbalprogramma ZATERDAGCOMPETITIE Om het kampioenschap van Neder land: IJsselmeervogelsSpel. Genemui- den (18.30 uur); Harkemase Boys—ARC (15.30 uur). VOETBAL-OORLOG IN ROTTERDAM Feyenoord weigert tegen Sparta te spelen (Speciale berichtgeving) Tussen de besturen van Feyenoord en Sparta bestaat wrijving in verband met een voorgenomen transfer van Bosselaar van Feyenoord naar Sparta. Bosselaar schijnt van Feyenoord een groot bedrag te hebben gevraagd om voor deze club te blijven spelen. Toen het Feyenoord- bestuur zulks weigerde, vroeg Bosselaar overschrijving naar Sparta, waartoe Feyenoord eveneens zijn medewerking weigerde. Hangende dit conflict heeft Feyenoord de Zilveren Voetbal-commissie doen weten, dat men de belofte om de finale van de wedstrijden om de Zilveren Voetbal op te luisteren met een (vriend schappelijke) wedstrijd tegen Sparta herroept. Feyenoord stelt geen prijs op deze wedstrijd. BRIDGE. EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN. In de twaalfde ronde van de Europe je kampioenschappen heeft het Neder landse herenteam met groot verschil van Zwitserland verloren: 1763. Na de eerste zitting leidden de Zwitsers met 288. De uitslagen waren: Oostenrijk-Italië 4836; Finland speelt gelijk tegen Bel gië 4846; DenemarkenNoorwegen 6342; Gr. BrittanniëZweden 70-49; Duitsland speelt gelijk tegen Libanon 61—56; Egypte—Ierland 77—61; Frank rijk—IJsland 514)1Zwitserland—Ne derland 6317. In de dertiende ronde heeft het Ne derlandse herenteam wederom een ge voelige nederlaag geleden. Van Egypte werd met 22—60 (427) verloren. De overige uitslagen waren: Oostenrijk België 6852; Italië—Denemarken 46— 39; Engeland—Finland 67—69; Noorwe gen—Duitsland 62—50; Zweden-Ierland 4739; FrankrijkLibanon 5036; IJs landZwitserland 6241. Na de dertiende ronde luidt de stand: 1. Italië 22 punten; 2. Frankrijk 22 pun ten; 3. Oostenrijk 20 punten; Nederland staat op de 12de plaats met 11 punten. ZEILEN. Hollandweek II één dag uitgesteld. Op de eerste dag van de Hollandweek II op het IJssclmeer, noodzaakte de storm met een sterkte van 15 tot 17 me ter per seconde, de organisatoren tot het besluit de wedstrijden af te gelas ten. Aanvankelijk wilde men de Draken nog laten starten, doch in een bespre king verkozen ook de Drakenzeilers de veiligheid van de haven boven het risico van een wedstrijd onder dergelijke om standigheden. Getracht zal worden op de volgende dagen de afgelaste wedstrij den in te lopen. De bekende Franse actrice Francoise Arnoul is in de Parijse voorstad Louveciennes in het huwelijk getreden met de Parijse reclame-agent George Cravenne. Tijdens het tekenen van de huwelijksakte. Wagtmans beloofde op hondslag te zullen starten j 8 Auguttu» <f 9 Auguslu» S lO Augustus J >1 Augustus 7 12 Augustus 8o 13 Augustus 160 km BA 13 Augustus 2Q2 km Van der Pluym tekende contract in juni (Speciale berichtgeving) Een moeizaam opgebouwde Ronde van Nederland noemde de heer O. van, Erp, hoofd van de organisatie van dit wielergebeuren, de wedstrijd welke a.s. maandag om 11 uur te Utrecht zal be- ginnen. Het contracteren van sterke buiten landse renners als de Zwitser Kobiet, de Italiaan Magni, en anderen heeft veel moeite gekost, maar ook met de Nederlandse renners is alles niet even vlot verlopen. De heer van Erp boorde op een te Am sterdam gehouden persconferentie o.a. „de kwestie-Wagtmans aan en vertelde hoe hij reeds voor de Tour de France contact had gehad met de Bredanaar. De exorbitante eisen van Wagtmans wa ren er de oorzaak van, dat de bespre kingen werden uitgesteld tot na de Tour. en het afgelopen weekeinde zijn beidé partijen weer bijelkaar geweest. Wagt mans beloofde zondagnacht op hand slag te zullen rijden in de Ronde van Nederland en zou voor het tekenen van een contract maandagmiddag om 5 uur te Amsterdam komen. Schulte en van Est waren wel present, ook om hun ploegen samen te stellen, doch Wagt mans kwam geruime tijd later met de mededeling, dat hij niet zou starten. De heer van Erp sprak van contractbreuk, maor zeide verheugd te ztfn, dat hij Ger- rit Voorting onder normale condities bereid gevonden had als kopman van de derde Nederlandse ploeg uit te komen, ook al omdat Voorting in prima condi tie verkeert. Ten aanzien van de kwestie Leo van der Pluym liet de heer van Door verkeersongevallen zjjn giste ren te Apeldoorn drie mensen zwaar gewond, terwijl één het leven verloor. Op de Amersfoortseweg reed de 55- jarige heer W. D. Avegaat uit Soest in volle vaart tegen een boom toen hij een voor hem rijdende auto wilde pas seren; hij werd op slag gedood. Zijn echtgenote, de 52-jarige mevrouw A. AvegaatDiederijk liep een schedelba- sisfractuur en een gebroken arm en been op. Eveneens op de Amersfoortseweg kwam de motorrijder, de heer J. Eind hoven uit Utrecht, in botsing met een militaire vrachtauto, toen deze plotse ling links af sloeg. Op de duo zaten zijn echtgenote en dochtertje. Vader en kind kwamen met de schrik en enkele schrammen vrij, doch mevrouw N. Eind hovenSchagen kreeg een schedelba- sisfractuur. Tenslotte werd de 61-jarige wielrijd- ster J.' Huisman op de Asselsestraat aangereden door een militaire vracht auto doordat ze geen voorrang verleen de; ook zij kreeg een schedelbasisfrac- tuur. Alle slachtoffers zijn naar het Julianaziekenhuis overgebracht. DUIVENSPORT. De Bonte Duif. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Mons. Gelost te 7 uur met sterke z.w.- wind. Afstand 193.45 km. In concours 165 vogels; 1ste duif te 9.03.26 uur. T. Pijnaken 1: Noordervliet 2. 5. 11; J. Brouwer 3; H. v. Riet 4; W. Siera 6; C. van Helden 7; F. N. Bink 8; N Oudshoorn 9, 13, 14e 15; OttenDekker 10; J. Krekelaar 12. De Vriendenclub. In concours 299 vogels; 1ste duif te 8.55.00 uur. C. P. Gijsman 1; R. Pet 2. 3; N. Bemelman 4. 5; Chr. Braun 6; C. Castelijn 7; P. Olyerhoek 8, 10; C. Hocgeveen 9. 12; J. Verbaan 11; S. N. van Leeuwen 13; G. A. L. v. d. Reyden 14; J. Beekman 15. Columba. G. W. ten Braak 1, 15; J. W. Wolters 2. 3. 4. 9: Jos. M. K. Göbel 5. 12; R. P. de Graaf 6, 10. 13, 14; J. S. A. Baley 7; G. Oude Elferink 8. 11. De Blauwkras. In concours 85 vogels; 1ste duif te 9.6.00 uur. Chr. v. Weeren 1. 6, 8; J. Rozier 2; D. Barendse 3; A. v. Royen 4; H. Moenen 5; H. Plippo 7. Idem vanaf Orleans, lste vogel te 10.13.15 uur. H. Moenen I, 2, 3, 5; A. van Royen 4, 8; A. Kop 6, 7. 9 10. Erp het contract zien, dat deze renner reeds in juni had getekend, onder voor waarde dat de fabriek waarvoor hij rijdt, geen bezwaar zou maken. In de laatste brief maakt hij hier „gebruik" van. In een bespreking met alle betrokken fa brieken worden alle Nederlandse renners vrijgelaten voor deelneming aan de Ronde van Nederland, en dit geldt dus ook voor Van der Pliiym. Do heer van Erp is dan ook voornemens deze renner uit Dussen aan zjjn contract te houden. Mocht van der Pluym toch verstek laten gaan, dan zal Piet van Est hem vervan gen. Er is voor deze Ronde van Nederland in totaal een bedrag van 32.000 gulden aan prijzen beschikbaar. De etappe winnaar ontvangt 300 gulden, num mer 2 200 gulden enz. Er zijn 20 prij zen. De eerste plaats in het eindklas sement levert 2000 gulden op. de twee de 1500. ook hier zijn 20 prijzen. Er zullen 35 sprints worden gehouden in militaire kampen. Ten aanzien van de winnaar van het militaire sprint-klas sement wordt bepaald, dat hü de eindstreep te Amsterdam op 13 augus tus moet passeren. De route is: Utrecht, Steenwükerwold, Meppel. Leeuwarden. Afsluitdijk, Zand- voort. Rotterdam, Roosendaal, Heer len, Venlo, Gennep, Amsterdam, waar de eindstreep is getrokken bjj de Bosbaan. In de nacht van woensdag op don derdag is de 23-jarige ongehuwde ver tegenwoordiger A. C. M. Meijer uit De venter op de straatweg HoltenDeven ter in de gemeente Holten met zijn auto tegen een boom gereden en om het le ven gekomen. De heer Meijer was om één uur 's nachts uit Almelo vertrok ken; om drie uur werd de verongelu'kte auto, een donkergrijze Opel-Olympia, gevonden. WERELDRECORDS OPNIEUW VERBETERD De renners van N.S.U. hebben hun wereldrecordpogingen voortgezet. Wil helm Herz heeft opnieuw aandacht be steed aan het „absolute" wereldrecord. De dag tevoren was hij reeds tot 313 km. per uur gekomen met een 350 cc. N.S.U.-Delphin. Daarbij had hij echter de terugweg niet geheel afgelegd door een onbetekenende botsing tegen een der meet-installaties. Bij een nieuwe rit op een zelfde machine bereikte hij een gemiddelde van 305 km/uur op de mijl vliegende start en 304 km/uur op de „Vliegende" kilometer. Het officiële re cord stond met 298 km/uur op naam van de Nieuw-Zeelander Russel Wright, die het een jaar geleden had gevestigd met een 1000 c.c. Vincent H.R.D. Aangezien de records van Herz beter zijn dan die, welke tot nu toe met zwaardere machines zijn gemaakt (500, 750 en 1000 c.c.) gelden zij tegelijk voor deze klassen. Wilhelm Herz verbe terde dus acht records in zijn twee ritten. In de lichte klasse heeft H. P. Muel ler met een 125 c.c. N.S.U.van het type Baum eveneens een serie wereldrecords gebroken. Op de vliegende km. kwam hij tot 241 km/uur en op de kilometer tot eenzelfde gemiddelde; op de 5 km. tot 239 ikm/uur en op de 5 mijlen met vliegende start tot 240 km/uur. Deze prestaties gelden tevens voor de klassen tot 175 c.c. en tot 250 c.c. N.S.U. pre tendeert tot nu toe op de zoutvlakten van Utah 28 wereldrecords te hebben doen sneuvelen in de klassen van 125 tot 1000 c.c. Herz zal proberen met een 500 c.c. machine. die nog niet in de strijd is gebracht, zijn nieuwe „absolu te" record an 305 km/uur nogmaals te verbeteren. LEIDSE VITESSE CLUB. Uitslag wedvlucht met jonge duiven vanaf Vilvoorde. In concours 555 dui ven gelost te 11.30 uur met n.o.-wind. Afstand 137.35 km. lste duif te 14.00.53 uur; Chr. v. d. Pluym 1. 3, 12, 33, 39,46; J. Wolters 2, 6. 23. 26; J. Dekker 4; F. Pijnacker 5, 28; P. Schenkelveld 7; A. Singeling 8, 9. 36; J. de Pau 10; A. v. d. Hulst 11, 18; A. Pracht 13,35; C. v. Helden 14; P. Hansen 15, 38; N. Ouds hoorn 16. 21. 50; J. Beekman 17. 19. 20, 43; J. Schouten 22; J. Krekelaar 24; W. Ravensbergen 25; C. Uljé 27, 37; A. Bey 29,40; M. v. d. Wilk 30; G. Grebel 31; J. van Alphen 32; P. Mooten 34; A. v. Royen 41; J. Degen 42; S. Koster 44, 47; Gebr. Kok 45; H. Moenen 48; W. vyibrief 49. P.V. DE REISDUIF. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Mons; 193.40 km, alwaar de duiven om 7 uur met z.w.-wind werden gelost. In concours 141 duiven. De eerste duif meldde zich om 9.24.01; de laatste of 38ste prijswinnaar om 10.37.56. De uit slag luidt; 1. H. v. Wezel; 2. P. de Klerk; 3. 9 A. Siera; 4, 5 D. BeU; 6 A. Singeling; 7. J. Ligtvoet; 8. J. en H. van Leeuwen; 10. H. de Haas. Sportsplinters Onze landgenoot Joop de Mos be reikte de kwartfinales van het interna tionaal toernooi voor tennisleraren te Scarborough door in de vierde ronde W. Mohamad (Pakistan) met 6-2, 6-2. 6-3 te verslaan. In de kwarfinales ontmoette De Mos de favoriet van dit toernooi. George Worthington, een vroeger lid van het Australische Daviscup team. Worthing ton won met 6-3, 6-3, 6-1.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7