Bezoek aan liet hoofdkwartier van de „nieuwe Hitler" van Alabama Onze Limburgse mijn-industrie worstelt met vele problemen (id Plaatselijk heeft Ace Carter wel succesmaar landelijk zal hij het niet ver brengen Het laatste nieuwtje van P.T.T.: Beatrix-mijn is geen uitkomst VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1958 Onder de vloek van het verleden (IV) Antiek beeldje verdwenen UIT BISSCHOPPELIJK PALEIS HAARLEM Uit het bisschoppelijk paleis aan de Jansstraat te Haarlem is een uit 1520 daterend kunstvoorwerp verdwenen, ter waarde van ongeveer f. 1000,—. Het is een noord-Nederlands eikenhouten beeldje, voorstellende de stal van Beth lehem met kribbe, Christus-kindje en dieren; de kleuren zijn rood, groen, blauw en goud. De ontvreemding moet zijn geschied tussen 31 juli en 2 augus tus. Gistermiddag maakte een buiten landse bezoeker de concierge van het paleis attent op een lege plek met een kaartje als aanduiding van het geëxpo seerde werkje. Toestand in Honduras Nadat de regering van Honduras de opstand had bedwongen, is gisteren de noodtoestand, die 20 dagen zal duren en censuur op pers en radio impliceert, af gekondigd. Volgens de jongste berichten heeft de opstand aan 44 mensen het leven ge kost. Er zouden ongeveer vijftig ge wonden zijn. Over het algemeen be schouwt men de recente poging tot op stand als een „dwaze daad", uitgevoerd door opstandige elementen uit de libe rale partij die tegen de verkiezingen zijn die op de eerste zondag in oktober a.s. zullen worden gehouden. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: StoopVan Oppen d., Leeu warden; De Vogel—Eijkel, z., Hilver sum; ObermanReesink, z., Oxford (Eng.); Vixseboxse—Holland, z., Wier den. Overleden: S. C. S. Baronesse van Hardenbroek van de Kleine Lindt— Douarière jhr. J. B. van Andringa de Kempenaer, 68 j.. Helmond; M. F. H. Lamoraal WichersVan Heusde. v. 76 j., Haarlem; E. van Dijk, m. 89 j., Rot terdam. DUIVENSPORT. P.V. De Reisduif. Wedvlucht vanaf Orleans 508.05 km. In concours 54 duiven. Gelost om 6 uur met sterke z.w. wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 9.57.53 met een snelheid van 127 km. per uur. De laat ste of 14e prijswinnaar was er om 11.05.34 met nog ruim 100 km. per uur. De uitslag was: 1. 11 J. v. Alphen. 2. 4 Gebr. Kok. 3 P. Mooten. 5 J. en H v. Leeuwen. 6 W. Kop, 7 H. de Haas. 8 S. Koster. 9 .10, 14 A. Singeling. 12. 13 A. v. d Hulst. Kamp. Fond: 1. Gebr. Kok 220.38 p., 2. S. Koster 213.88 p., 3. J. en H. v. Leeuwen 183.87 p. Kamp. Midfond: 1. A. Singeling 250.58 p.. 2. Gebr. Kok 249.41 p., 3. J. v. Al phen 239.71 p. Kamp. oude duiven: 1 S. Koster 685 97 p. 2 Gebr Kok 632.02 p.. 3. J. en H. v. Leeuwen 630.75 p., 4 A. v. d. STADSNIEUWS De heer B. Uiterwijk Winkel alhier is te Utrecht geslaagd voor d e akte Frans L. O. DE LENING AAN INDONESIË 55 miljoen dollar „voldoende" De lening van het Internationale Mo netaire Fonds aan Indonesië van 55 mil joen dollar (en niet van 50 miljoen, zo als gemeld) is besproken op een buiten gewone vergadering van de montaire commissie van het Indonesische Kabi net. De Indonesische minister van Fi nancien, mr. Joesoef Wibisono, verklaar de. dat het bedrag van de lening vol doende is om de huidige monetaire moeilijkheden het hoofd te bieden. Hij deelde mede, dat Indonesië had ver zocht om een lening van 75 miljoen dol lar, doch dat het Fonds blijkbaar een bedrag van 55 miljoen voldoende had geacht voor het stabiliseren van de In donesische monetaire positie. In han delskringen vertrouwt men, dat de rege ring binnenkort maatregelen zal aan kondigen voor de bevordering van de uitvoer van ondernemingsprodukten, zoals de verhoging van premiën voor de zwakke" produkten thee, koffie en ve zels. Hulst 568.80 p., 5. J. v. Alphen 560.02 p. Kamp. duif 8 wedvluchten. Beneden Orleans. 1. A. v. d. Hulst met H-55- 936301; 2. D. v. Mosseveld met H-52- 976574; 3. P. Mooten met H-55-936400 (Van onze oorrespondent in Washington) Het is niet waarschijnlijk dat de nieuwe Hitier, die in de staat Alabama is opgestaan, het ver brengen zal in Amerika. Maar plaatselijk heeft de man toch succes. Zijn naam is Ace Carter. Reeds drie jaar geleden probeerde hij een leidersrol te spelen, maar toen kreeg hij weinig bijval. Er is echter veel veranderd in de zuidoost-hoek van Amerika sedert het Opperste Gerechtshof, ruim twee jaar geleden verklaarde, dat rassenschei ding (o.a. op scholen) in strjjd was met de grondwet. Vele blanken gevoelden zich sedertdien bedreigd in hun superieure positie en sommige negers kre gen meer moed op werkelijke gelijkstelling van hun ras. Toen in de afgelopen herfst Autherine Lucy, een negermeisje, zich liet inschrijven op de universiteit van Tuscaloosa, ontstonden daar relletjes en werden er stenen gegooid naar de auto waarin zij arriveerde. De gemoederen in Alabama kwamen hevig in beroering en sedert dat moment heeft Ace Carter veel meer succes. het nobele Angelsaksische ras en het Opperste Gerechtshof helpt hen om de vermenging van gekleurd en blank te bevorderenCarter doorziet het allemaal heel helder: rechter Frank furter is de „leermeester van Hiss" en een Communistrechter Black, een man van het zuiden, is links geworden, ja zelfs president Eisenhower staat on der dezelfde gevaarlijl:e invloeden. Dit alles is natuurlijk onzin, maar bij een vrij groot aantal simpele lieden in Noord-Alabama vindt Carter gehoor. Naar hij mededeelde staat hij in gere gelde correspondentie met Senatoren zoals Jenner, Eastland en McCarthy. Ik heb teveel vertrouwen in de gees telijke gezondheid van het Amerikaanse volk als geheel, om te kunnen geloven, dat Ace Carter nationaal succes zou kunnen hebben. Maar zijn ambities Strekken zich wel verder uit dan zijn staat Alabama: half juni heeft hij 2 redevoeringen gehouden in Washington D.C. en dezer dagen sprak hij in De- Hij is profeet van Angelsaksische ras In de stad Birmingham, het indus triële centrum van Alabama, hadden verscheidene verstandige, en in de ras kwestie, gematigde mensen, mij veel slechts verteld over de nieuwe Hitier. Het leek mij niettemin goed uit zijn eigen mond zijn theorieën te vernemen en daartoe heb ik de man opgezocht in het hoofdkwartier, dat hij met be hulp van een paar stevige jongemannen juist aan het inrichten was. Carter was namelijk bezig zijn centrum te ves tigen in een bioscoopgebouw, aan de westzijde van Birmingham. In de zaal kan hij bijeenkomsten houden met de afgevaardigden van wel 70 ..Burger- raden" (citizens councils), die deze „Führer" in het noorden van de staat Alabama in het leven heeft geroepen. Op de bovenverdieping krijgt hij zijn kantoor. Toen ik de vestibule van de ex-bioscoop binnenkwam, zat Ace Car ter achter het loket, waar kortgeleden nog een juffrouw kaartjes zat te ver kopen. Carter is een stevige man van 30 jaar. zijn haar is dik en donker en zijn kledij, op die middag, was zo on- officiel mogelijk: een broek en een open sporthemd. Kennelijk schrikt het Carter niet af om de leider te zijn van een ruw soort lieden. De jonge kerels, de in de bios coop bezig waren, zagen eruit als wel doorvoede S.S.-ers. Aan de rel van Tus caloosa dankt Carter een deel van zijn succes en hij had waardering voor de blanke schavuiten, die kortgeleden in Birmingham de negerzanger Nat King Cole van het toneel geslagen hebben. Tegensthander van Joden Deze Hitler is niet de profeet van het Germaanse ras, maar van het An gelsaksische Daar behoren toe: En gelsen, Nederlanders. Scandinaviërs, Duitsers en de „echte" Amerikanen. De Grieken en Italianen, die in zo gro ten getale naar Amerika zijn geëmi greerd, waardeert hij niet erg. Hij is zelfs de mening toegedaan, dat Leh man, de Joodse senator van de staat New York, Italianen naar het zuiden van de Verenigde Staten wil overbren gen, teneinde het pure Angelsaksische ras te bederven.Anti-simitisme is deze Carter niet vreemd. Hij ziet in, dat het geen wijze tactiek is, om zich in het openbaar tegen de Joden' uit te spre ken, maar hij kwam er toch rond voor uit, dat hij de Joden als tegenstanders beschouwde. Wie lid wil warden van zijn beweging, moet verklaren te ge loven in de goddeöJjMieid van Jezus Christus en ook dit duidt erop, dat Carter Joden uit zijn groepen wil we ren.. Bijzonder gebeten is deze man na tuurlijk ook op het Opperste Gerechts hof. Hij ziet de negen hoogste rechters van Amerika als gereedschap in de hand van de Comunisten. Die Com munisten willen bastaards maken van MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 1 augustus. Groenteveiling. Bloemkool A 6491, idem B 3564. idem C 1037. bospeen 2917. waspeen A 2532. idem B 2329, andyvie 1822, doperwten 3870, kom kommers 1927, kroten (p. 100 kg) 612, idem (p. 100 bos) 4.905.00, peterselie 5.405.60, postelein. 2628, prinsessen- bonen 69111, rabarber 1619, selderie 3.80—5.20, sla 2025, stoofsla 4142, snij bonen 1.221.60, tomaten A 4346, idem C 2224, tuinbonen 1118. uien 1925, zllveruien 810, aardappelen bonken 10 11. idem grote 814. idem drielingen 11, idem kriel 7—8. KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 augustus. Groenteveiling. Bloemkool A 8286. idem B 3368. idem C 1929. bospeen 3516, waspeen A 2735. idem B 2533. andijvie 2022, peterselie 6.506.70, ra barber 1214, sla 1113, tuinbonen 12—14. De stad Atlanta in Georgia ont wikkelt zich snel. Men maakt hier vliegtuigen, coca-cola en textiel. De negers in deze stad zijn er wat beter aan toe dan die op het land. Politiek betekenen zij iets in de stadsge meenschap en dit komt hun be langen ten goede. troit. Tot dusver heeft hij in Ameri kaanse kranten en tijdschriften, nog weinig publiciteit gekregen. Ontspanning of opwinding? De nieuwste rage in negermuzlek Is op het ogenblik „rock 'n roll". Veel jongelui tussen de veertien en de acht tien zijn wild op deze sterk gesynco peerde, opwindende „blues". Als een negerband deze muziek goed speelt, raakt het publiek zo opgewonden, dat het niet stil kan blijven zitten. Men gaat meedeinen en meeklappen. Soms gaan de jongelui in de gangpaden dan sen en na afloop werkte de opwinding soms zo lang na, dat men in de straten ruiten in ging gooienNiet alleen Ace Carter heeft in Amerika bezwaren tegen dergelijke vertoningen. Maar er zijn toch ook psychologen, die in al die uitbundigheid een nuttige manier zien om spanning af te reageren. Onder al le tegenstanders van „rock 'n roll" is Ace Carter wel de felste. Hij zegt te geloven, dat communisten en negers deze muziek willen gebruiken om het blanke ras te verdierlijken. Wie zijn de volgelingen van deze nieuwe Hitier? Zeker niet die jonge lui tussen veertien en achttien! Ook niet veel blanken van gegoeden huize (die hebben maatschappelijk pirestige te verliezen zegt Carter zelf) Zijn mees. te volgelingen vindt hij onder blanken van de kleine middenstand. Waarlijk, de overeenkomst met Hitler is griezelig opvallend. ,De signalerende mobilofoon" (Van onze Haagse redactie) Sedert 1 december 1955 is bij wijze van proef het eerste simofoonnet in dienst gegaan. Het woord is gekozen als samenvoeging van het begrip „sig nalerende mobilofoon". De appara- LE1DERDORP AANVANG GODSDIENSTOEFENING KERKZAAL In afwijking van hetgeen in het Herv. Kerkblad is medegedeeld, zal de gods dienstoefening in de Kerkzaal a.s. zon dagavond niet om 6.30 uur, doch om 9 uur worden gehouden. MUZIKALE RONDGANG De onlangs hier opgerichte Harmonie kapel zal zich morgenavond voor het eerst in het openbaar doen horen. Van het repetitielokaal in de Chr. School wordt gemarcheerd naar het gemeente huis, waar enige nummers zullen wor den gespeeld. Daarna volgt een muzi kale rondgang door het dórp. Benoemd Tot onderwijzer aan de Chr. Uloschool is benoemd de heer J. Swank, hoofd der Chr. Nat. school te Zijderveld. VOORSCHOTEN .,DE ZWALUW" De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield het afgelopen weekeinde een wed vlucht met jonge duiven vanaf Mons. Afstand 190 km. In concours waren 156 duiven, die om 7 uur met zuidwesten wind gelost werden. Aankomst eerste duif 9.12.58, snelheid 1421,30 meter per minuut. Aankomst laatste duif 10.30.48, snelheid 897,64 me ter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: K. I. Wassdorp 1; P. N. van Wissen 2910; P. van Klaveren 34: P. d'Haens 58; Fr. Hendriks 7; Tevens werd een wedvlucht met oude duiven gehouden vanaf Orleans. Afstand 504 km. Aankomst eerste duif 10.22.12, snelheid 1913.80 meter per minuut. Aan komst laatste duif 11.04.31, snelheid 1380.86 meter per minuut. De duiven waren om 6 uur gelost met zuidwesten wind. De prijzen werden als volgt behaald: A. de Graaf 1; C. Zwaan 2; F. C. van Heusden 3: P. d'Haens 4—5—7: M. Wol- leswinkel 6810; P. N. van Wissen 9. Als eerste kampioen 2e keur haalde de heer A. de Graaf 445.9 punten, als twee de kampioen de heer P. J. d'Haens 400.07 punten, als derde kampioen de heer C. Zwaan 383.6 punten. tuur bestaat uit een apparaat dat uit het door een telefoniste ge kozen nummer een code maakt, dat uit drie al of niet verschillende tonen bestaat. Deze signaalcode wordt vier maal achter elkaar uitgezonden en door de ontvangers in de auto's ont vangen. Zodra deze dus wordt uitgezonden, verschijnt op het dashbord van de auto een brandende witte lamp. De bestuur der weet nu dat hij opgeroepen is en zal zich bij een telefoonaansluiting in zijn omgeving melden of gebruik maken van zijn mobilofoon. Bij dringende op roepen verschijnt er in de auto een rode brandende lamp. Het is de bedoeling na te gaan of de resultaten van dit oproepnet zodanig zijn, dat het aanbeveling verdient een landelijk simofoonnet op te richten. Hierdoor zou het mogelijk zijn met slechts enkele zenders het gehele land te bestrijken en dus iedere mobilofoon abonnee rechtstreeks te allen tijde te bereiken, zelfs wanneer deze op dat moment niet in de auto aanwezig is. Hij zal dan namelijk bij zijn terug komst in de wagen nog steeds de witte of rode lamp vinden. In het proefnet zijn een aantal appa raten verdeeld over vertegenwoordigers van de meest uiteenlopende bedrijven om op deze wijze na te gaan of de dienst in een behoefde voorziet. Onder deze abonnees bevinden zich artsen, ex peditiebedrijven, televisie-servicewagens enz. BURGERLIJKE STAND Geboren: Antje, dr van H. J. Amersfoort en A. van Wichem; Martlnus J. M., zn van A. W. A. van Winden en M. R. M. van der Burg; Antoinette, dr van J. A. Vltrlnga en T. J. Nljhof; Hendrikus L. M., zn van H. J. Lardenoye en M. Arpot; Raymond F. M., zn van T. L. Doornweerd en T. J. Mac- Lennan; Jan, zn van P. de Jong en K. van den Heuvel; Andrles A., zn van J. Pen en G. W. Kuiper. Ondertrouwd: D. W. Noteboom en K. J. van der Werf; N. Kok en T. A. C. M. Vogelaar. Getrouwd: J. Bernardus en M. Talakua. Overleden: H. B. Nasveld, 73 Jr, weduwn. van M. M. Grafe; J. van der Eist, 66 jr, ongehuwd. WARMOND POSTDUIVENVER. „WARMOND" De postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Mons afstand 198 km. De duiven werden in vrijheid gesteld om 7 uur met een straffe ZW wind. De eerste duif be reikte haar hok om 9.21.08 uur. Uitsla gen: P. v.d. Drift 1—6—8—9; D.Sonnega Steeds afhankelijker van het buitenland (Van onze Limburgse correspondent) Tot aan de tweede wereldoorlog was de produktie van onze Limburgse mijnen toereikend voor de binnenlandse behoefte, maar na de oorlog is de situatie in grijpend gewijzigd. De sterk gestegen industrialisatie en de geweldige bevolkings toeneming deden de vraag dermate stijgen, dat een door de oorlog in den beginne volkomen lamgelegd mijnbedrijf daar maar heel weinig tegenover kon plaatsen. Duizenden Duitse mijnwerkers waren wegens hun gedrag in de bezettingstijd ontslagen of namen zelf ontslag en duizenden onderduikers, die tijdens de oorlog al aardig geleerd hadden met de afbouwhamer om te gaan, keerden naar hun gewone werk terug. Pas heel langzaam, stellig ook onder de gunstige inwerking van de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, waarmee ons mijnbedrijf in den lande aan de spits is gegaan, ging de produktie weer stijgen, maar het bleef moeilijk en men is er nog steeds niet in geslaagd een voldoende bezetting aan het koolfront te krijgen. Vooral na het Korea-conflict kwam er weer een baisse in de bezetting, zodat de mijnen verplicht waren eerst in Limburg, toen in Brabant en tenslotte elders in ons land mijnwerkers te gaan werven. Duizenden arbeiders van boven de Moerdijk kwamen er op af, doch velen geloofden het wel, toen zij enige tijd kennis gemaakt hadden met de harde praktijk van de ondergrondse mijnarbeid. Mijnwerkerstekort De mijnen gingen ook arbeiders in Oostenrijk werven en thans zelfs in Ita lië. Zij willen uit het land van de stra lende zon 1200 mijnwerkers halen, van wie er reeds 700 aan de slag zijn gegaan in onze mijnen. Desondanks blijft het probleem van de bezetting bestaan en alle jaarverslagen wijzen uit, dat ook in 1955 het getal mijnwerkers opnieuw is gedaald. Sinds 1945 is er daardoor spra ke van een sterk wisselende bezetting, wat de produktie uiteraard niet ten goe de komt. „Meer mijnwerkers, meer kolen" is de leuze van onze Limburgse mijnindustrie, want inderdaad kunnen er meer kolen, komen, zonder dat er roofbouw wordt gepleegd, mits er meer mijnwerkers ko men. De huidige lonen zijn echter niet in staat zoveel belangstelling onder de arbeiders voor de mijnstiel te trekken, dat een volledige bezetting aan het kool front is gewaarborgd. Nog altijd werken honderden Limburgse mijnwerkers dan ook in de Belgische mijnen, die naar verhouding beter betalen. Het verschijnsel van een tekort aan mijnwerkers beperkt zich overigens niet tot ons mijnbekken. Men neemt het waar in de gehele Europese ge meenschap voor Kolen en Staal. On der de huidige hoogconjunctuur wor den in het algemeen door de industrie immers zulke Ionen betaald, dat er ei genlijk niet veel verschil meer is met die in de mijnindustrie, waar onder vaak veel moeilijker omstandigheden moet worden gewerkt. Het algemene gevoelen is, dat het probleem der be zetting alleen kan «orden opgelost, wanneer de mijnarbeid een primaire economische en sociale behartiging krijgt, los van de lonen en arbeids voorwaarden in andere bedrijfstakken. Geen export meer Hoe dit alles zij: de hoogte der pro duktie wordt mede bepaald door de ar- beidsbezetting. En wanneer onze mijnen erin zijn geslaagd de jaarlijks voort schrijdende produktie-daling nog zoveel mogelijk binnen de perken te houden, dan komt dat doordat in onze mijnen inmiddels ook tot mechanische afbouw is overgegaan. Deze kan echter bij ons niet onbeperkt verwerkelijkt worden om dat daarvoor de geologische omstandig heden (veel storingen in het afbouwveld en een slecht dak in de pijlers) te on gunstig zijn. Kolenfabrieken, zoals sommige Ameri kaanse mijnen, zullen onze Limburgse mijnen nooit kunnen worden en zij blij ven sterk afhankelijk van de produktie- ve mankracht. Voegt men hierbij de andere ongun stige factoren, die wij reeds hebben ge noemd, ook in onze eerste beschouwing en men weet, waarom onze mijnen bij de groeiende vraag moesten achter blijven. Wij worden nu steeds afhan- 2; Th. Verwoerd 3—5; Jac. Kortekaas 4; dr. J. Venker 7; J. Smeets 10. Tevens werd er een wedvlucht voor oude duiven gehouden vanaf Orleans af stand 512 km. De duiven werden gelost zaterdag om 6 uur met een straffe z.w. wind. De eerste duif bereikte haar hok zondag om 10.54,20 uur. Uitslagen: Dr. J. Venker 158; J. de Weerd 26; Jac. Niekerk 39; Q. Beu- gelsdijk 4; J. Smeets 7—10. Onze plaatsgenoot de heer G. J. Jansen thans onderwijzer te Leiden slaagde te Breda voor de hoofdakte A en B. WASSENAAR KINDERFEESTEN UITGESTELD In overleg met gemeente-autoriteiten is besloten, de kinderwedstrijden, welke in het ikader van de zomerfeesten van de Koningin Wilhelmina Vereniging zouden worden gehouden op 9 augustus a.s. voorlopig uit te stellen. kei ijker van het buitenland. De hoe veelheid huisbrand, die wordt uitge voerd, is uiterst minimaal en van ech te export kan nauwelijks worden ge sproken. Vlodorp en Peel problematisch Hoe zit het. nu met de toekomstige ontginning in Vlodorp en de Peel? Zoals men weet is men begonnen met de aanleg van dè Staatsmijn Beatrix in Vlodorp, maar wanneer deze over 15 ja ren in exploitatie komt. zal zij haar produktie slechts in de plaats kunnen stellen van die der staatsmijn Wilhel mina. welke dan ongeveer uitgeput zal zijn. De Beatrix-mijn zal dus uiteindelijk onze kolenpositie niet verstevigen. Wat de toekomstige Peelmiinen be treft: daarover moet de Peelmijnen- commissie haar rapport nog uitbrengen. Het is verlokkelijk om nu op het spoe dige benutten van de Peel-lagen aan te dringen, maar de eerste Peel-mijn kan misschien pas over 30 jaar in gebruik worden genomen. Hoe zal de kolenposi tie dan zijn met het oog op de groeien de plaats, welke nu reeds de olie in neemt en vooral met het oog op de te verwachten ontwikkeling der kern-ener gie? Bovendien liggen de kolenlagen in de Peel 400 meter lager dan die in de bestaande mijnstreek en dat betekent, dat de exploitatie veel duurder zal wor den. Het is zelfs de vraag of de exploitatie wel lonend zal worden. Het is een on derwerp. dat een gedegen studie vereist en waarbij men niet over één nacht ijs mag en kan gaan in 's lands belang. Niet veel verwachten. Voorhands moet men dus niet te veei verwachten van de eigen nationale ko- lenproduktie. Dat is geen prettige boodschap voor onze kolenhandelaren, die nu al last genoeg ondervinden van de sterke vraag naar eigen Nederlandse kolen, waarin onze mijnen steeds minder kunnen voorzien. Het is ook geen pret tige wetenschap voor onze huismoe ders, die misschien juist van de toe komstige Peel-mijnen zoveel verwach ten. Zij zullen moeten leren denken in gro ter verband, binnen het raam van de KSG, maar dat is eigenlijk een hoofd stuk apart. BEURSOVERZICHT Weifelend en fluctuerend Amsterdam, 3 augustus. De beurs heeft vandaag moeilijk haar houding kunnen bepalen. Met een weekend voor de boeg namen zowel publiek als beroepshandel een af wachtende houding aan en dit werd in de hand gewerkt door het feit dat Londen maandag a.s. wegens Bank- holiday, gesloten blijft. Daarenboven zijn de berichten inzake de Suezka- naalkwestie volgens de beurs iets meer verontrustend dan tot dusver, al vreest men nog niet het allerergste. Vanmorgen was de stemming voor in ternationals nog Iets beter, maar van middag openden deze fondsen flauw, naar het scheen heerste er enig aanbod uit het buitenland. Na de lagere opening zakten de koersen eerst nog iets verder in, maar later volgde een vrij behoorlijk herstel. Zo fluctueerde Kon. Olie tussen 819 en 825, slot circa 822%. Unilever daalde aanvankelijk van 422 tot 415 maar herstelde zich tot 419. Aku en Phi lips sloten per saldo 4 punten lager. Ook op de Scheepvaartsector was de stem ming enigszins gedrukt, al bleven de verliezen heer meestentijds beperkt tot 1 a 2 punten. Cultures wederom stil en eerder iets lager. Het verslag van de Ver. Vorstenlanden werd ter beurze gunstig geïnterpreteerd. Gezien de algemene marktendentie werd het aandeel onver anderd geadviseerd op 41. Guldensbeleg gingen stil en op peil. De markt sloot rustig, enkele punten boven het laagste peil van de dag. WISSELKOERSEN Amsterdam, 3 aug. - Londen 10.63%— 10.64, New York 3.82^8—3.82f2, Montreal 3 891!3.89%, Parijs 1.0845-1 0855, Brus sel 7.65%7.65%, Frankfurt 91.08% 91.13%, Zürioh 8756%—87.40%, Zürich (vr. francs» 89.29%—89.34%. Stockholm 73.87%73.92%, Kopenhagen 54.97 55.02, Oslo 53.19%—53.24%, Milaan 60.88%60.03%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 3 augustus. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 97% L 97,5« L Grootboek obl89% Ned. '51 3% 96% Ned. '53 (3%) 94A 94,5« Ned. '48 3% 90% 90 Ned. '54 3% 91% 91 Ned. '55 3% 91% 91 Ned. '55 II 3)4 ...4 91% 91% Ned. '47 3% 392% 92% Dollarlng '47 3 94,^ Ned. '56 3% 92% 92 Investeringscert. 3 94A 94% Ned. 62-64 3 94% 94,V Indië '37 A 3 93% 93% Grootboek '46 3 90% 90% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 57 55 Nat. Handelsbank 133% 132% Ned. Handelmy204 202 A.K.U264% 259% Philips 302% 298% Unilever 423% 419 Wilton Feyenoord 328 322 Bill ton 2de r272 267 Kon. Olie f.50.416 Kon. Olie 831% 821% Amst. Rubber 91% 89 Holl Amer l||n 197% 195% Kon. Ned Stoomb. 169% 168 Ned. Scheepv. Unie 178% 177% H.V.A114% 115 Java Cult65% 65 Dell Mij128 116% exd Senembah80% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 95% 95,3S Den Haag 1937 1 3 90% Lelden 1947 96% R'dam '37 I III 3% 95 Industr Obligaties Philips Dollarlng 101 101% Premieleningen A'dam '51 2% 128 127 Eindhoven '54 2% 99% 99% Enschede '54 2% 99% 98 Den Haag'5112% 116% 116 idem II 2% 117 L 115 R'dam '52 12%119 idem n 2% 119 L 116 Utrecht '53 2% 110 110 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Amsterd Bank 246% 245% Rotterd Bank220% 220 Twentsche Bank222% 222 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 231 234% Kon. Ned. Grofsm. 116 116% Rott. Dróogd. My. 622 615 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 107 106% Internatio122 123 Diversen Albert Heyn290 290 Ned. M Walv. Vrt. 71% 71% Spoorwegen Deli Spoorw. My. 20% 20% Amerik. fondsen Anaconda 79% 80f^ Shell Oil Cy88% 90 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Int Kunststof! Ind. Kon Ned Edelmet Pref w a idem Textie) Gebr v wyk Leidsche Wolspinn Ned Electrolasm. Slkkens Lakfabr '53 Ver. Touwfabrieken Wernink's Betonm. VK 2/8 130 125 54% 55 65 70 84% 82% 365 362 363 544 540 174 175 100%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5