ADVERTEREN DOET VERKOPEN tteinekensB, KANTOORWERKZAAMHEDEN Indonesische distributie van goederen in nationale handen Parijse liaute couture in financiële moeilijkheden Kerkelijk Leven Voorgeschiedenis van literaire paleisrevolutie ^orst me* HET WEENSE HUIS HET WEENSE HUIS SECURIT" C.H. LENS Co Belangrijke mededeling Foto- Bleuzé, VRIJDAG S AUGUSTUS 1956 Ondanks perfecte organisatie Niet ten onrechte storingen gevreesd (Van onze correspondent in Djakarta) Het besluit van het Indonesische Ministerie van Economische Zaken, waar bij buitenlandse produktiebedrijven en tussenhandelaren worden verplicht om zoveel mogelijk nationale dus Indonesische tussenhandelaren in hun distributie-organisatie op te nemen, wordt gedragen door de begrijpelijke wens om de vorming van een nationale economische structuur te versnellen. De nieuwe richtlijnen kwamen twee dagen, nadat de minister van Economi sche Zaken, mr. Boerhanoeddin op een desbetreffende vraag geantwoord had „dat er gewerkt werd aan maatregelen voor een distributie in nationale han den". En feitelijk kwamen zij dus verrassend snel, te meer omdat de minister bij die gelegenheid ook gezegd had, dat allereerst het aantal middenstanders moest worden opgevoerd. Op 4000 nationale importeurs zijn er slechts 800 mid denstanders. zo zei hij, daarbij vermoedelijk alleen doelende op Indonesische en niet op Chinese middenstanders. Pas als er een betere verhouding be staat tussen importeurs en middenstan ders kan. zo meende hij, de distributie van goederen effectief in handen van nationale ondernemers worden gelegd. Overigens had de minister, kort tevo ren, bij een andere gelegenheid, opge merkt. dat de tijd was aangebroken, voor buitenlandse bedrijven om inzake de distributie hun houding te wijzigen en zich meer aan te passen aan de na tionale aspiraties. Verscheidene buiten landse bedrijven, o.a. de Unilever, wa ren volgens de minister, tot nu toe na melijk niet genegen hun produkten via nationale bedrijven te distribueren, en wel voornamelijk omdat de Indonesi sche tussenhandel te gering in omvang is en over te weinig ervaring beschikt. Soepele bepalingen Dat de regering thans de buiten landse produktie-bedrijven gaat ver plichten nationale distributeurs in schakelen, is ongetwijfeld een gevolg van de drang, welke door nationale on dernemers van allerlei aard wordt uit geoefend om buitenlandse ondernemers zoveel mogelijk door beschermende maatregelen uit te schakelen. Ten departemente van Economische Zaken is men overigens niet blind voor de moeilijkheden, welke aan de verindonesering van de tussenhandel vast zitten. Zulks blijkt uit de vrij soepele bepalingen van het besluit. Men legt de buitenlandse produktie bedrijven en tussenhandelaren name lijk geen verbod op om zich geheel of gedeeltelijk met de distributie van binnenlandse produkten bezig te hou den. gelijk feitelijk wel het geval is in de import-sector, waar bepaalde ar tikelen ten behoeve van nationale importeurs zijn gereserveerd, maar men laat het aan de produktie-bedrij ven en de nationale tussenhandelaren zelf over om tot elkander te komen. Het besluit bepaalt zich verder tot een uitnodiging aan nationale belang hebbenden, die voldoen aan de eisen in zake organisatie, bonafiditeit en likwi- diteit, om hun verzoeken voor opname in het distributie-apparaat van de bui tenlandse produktiebedrijven, recht streeks tot die bedrijven te richten. Maar„stok achter deur" Wel staat er „een stok achter de deur". De buitenlandse produktiebe- bedrijven en de buitenlandse tussen handelaren moeten namelijk voor 1 september a.s. bij de Dienst voor de Binnenlandse Handel een rapport in dienen. vermeldende him distributie systeem en -organisatie, de eisen voor opname van nationale tussenhandela ren. alsmede het aantal nationale en buitenlandse ondernemingen. die be trokken zijn bij hun distributie-appa raat. Voortaan moeten dan om het ikwar- taal dergelijke rapporten worden inge diend. zodat de Dienst voor de Binnen landse Handel een inzicht krijgt in de vooruitgang van de verindonisering van de distributie-organisatie. Waarschuwend heet het in het be sluit, dat indien aan de verplichting niet de hand wordt gehouden, „de vlotte betrekkingen tussen de regering en betrokkenen, zoals die tot nu toe plaats hebben, moeilijk zullen kun nen worden gehandhaafd". Nadelige invloeden Ondanks dat alles is men echter ken nelijk toch niet zonder vrees, dat de verindonisering van de tussenhandel van nadelige invloed zal zijn op het economische leven. Produktiebedrijven en tussenhandelaren worden namelijk ook verplicht om te zorgen, dat er een doeltreffende „spreiding" van de goede ren plaats vindt, terwijl de goede kwa liteit en de vastgestelde redelijke prij zen van de goederen gehandhaafd die nen te worden. Hiermede raakt men de kern van de zaak. De distributie van de bin nenlandse produkten een paar van de belangrijkste zijn margarine, spijs olie, zeep, bier en sigaretten ge beurt thans grotendeels door de grote buitenlandse importeurs, die voor de buitenlandse produktiebedrijven als distributeurs optreden. In de loop van tientallen jaren hebben zij een dis tributie-organisatie gevormd, die de binnenlandse produkten tegelijk met de import-goederen tot in de verste delen van de Archipel brengt. Ook naar gebieden, die door de hoge vervoers kosten verlies geven, wordt tegen de normale prijs geleverd, omdat de massa-omzet deze verliezen opvangt. De vrees is gerechtvaardigd en zij spreekt ook uit de hierboven aangehaal de zinsnede in het ministeriele besluit dat bij een versnippering van het be staande distributie-apparaat over een groot aantal nationale tussenhandela ren. de verafgelegen gebieden in de knel zullen komen of een hogere prijs zullen moeten gaan betalen. De verindonisering van het Veembe- drijf heeft daarvan reeds een voorbeeld gegeven. In sommige havens was het verhogen van de tarieven het eerste wat de nationale veembedrijven deden, toen zij de buitenlandse ondernemingen had den overgenomen. Ook Clarence en Paquin moesten de deuren sluiten (Van onze Parijse correspondent) Terwijl in de super-luxueuse salons van de grote Parijse modehuizen nu de shows voor de wintermodellen worden gehouden die de vrouwenhar ten in de hele wereld een stuk of wat slagen sneller doen kloppen, zitten de insiders van de haute couture op hun kantoren met de handen in het haar en met diepe rimpels in het voor hoofd. Het gaat niet zo goed met hun zaken. Al zou men dat zo niet direct zeggen, gezien de dichte drommen van heren en dames, die wel een paar gulden te verteren hebben, van mode-experts van overal, en van gespecialiseerde kranten schrijfsters, die uit alle hoeken der continenten opnieuw naar Parijs zijn komen aangesneld. Men zou 't evenmin zeggen wanneer men van de prijzen hoort een dikke duizend gulden voor een japonnetje is volstrekt geen uitzondering en toch worden er zo nog wel wat bestellingen genoteerd. Niet temin zijn de klachten geenszins denk beeldig of ongegrond. Een bewijs? Op nieuw hebben twee modehuizen met wereldnaam Paquin die zich twee jaar geleden met de honderd-jarige Worth associeerde en de jonge Pierre Clarence, die pas na de laatste oorlog begon de deuren definitief moeten sluiten. Het is nu al een lange en droeve rij van modevorsten en -vorstinnen die de jongste tien jaren over de kop zijn geduikeld. Lelong, Piquet, Molineux, Rochas, Schiaperelli, om alleen de grootste namen maar te noemen. De oorzaak van de malaise schuilt intussen nogal diep. De smaak, de kwaliteit en de fanta sie, die de Fransen weten op te bren gen. verzekeren Parijs nog altijd wel de verdiende reputatie van internationale hoofdstad van de mode. Maar op die reputatie alleen kunnen de schoorste nen van de modehuizen niet blijven ro ken. Er wordt als gezegd wel ver kocht en de prijzen mogen er wezen, maar de markt voor de exclusieve mo dellen is eenvoudig te klein geworden. De spoeling is te dun voor zoveel eerste klasse modehuizen, die een staat moe ten voeren in verhouding tot hun in ternationale naam. Er heerst een wan verhouding tussen de (bescheiden) om vang van een clientèle, die op geen paar bankbiljetjes behoeft te kijken, en het aantal huizen dat van die biljetjes le ven moet. En zo gaapt de afgrond van het faillissement voor de geestesogen van steeds meer modekoningen. Enkele hunner hebben tijdig omgeschakeld op de „betere confectie"-branche door hun modellen voor een deel direct zelf en masse op de markt te werpen. Anderen zoeken 't steeds sterker in de sectoren, die aanvankelijk als nevengebieden be doeld waren: de parfums, de knoopjes, ceintuurs, etc., waarnaar de vraag ui teraard veel en veel groter is. Voor de rest ziet de toekomst er nog al donker uit. Al wordt je herhalen we in hun salons een zonnekoning waardig, nu niet zo onmiddellijk door medelijden overmand. De afstand tussen schijn en wezen is hier wel erg lang NED. HERV. KERK. Beroepen te Zuid-Beverland E. M. Pan- nekoek te Ochten (Gld.). Benoemd tot vlc. te Markelo R. Hout- sma. kand. te Herbajum. die deze benoe ming ook aannam. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Middelburg Chr. van Dam te Barneveld. die bedankte voor Capelle aan de IJssel. GEREF. KERKEN. Beroepen te Lexmond P. Joosse, kand. te Goes. Benoemd tot directeur van het Geref. Maatschappelijk werk in Z. Holland ds. J. D. Kroese, geestelijk verzorger van de Stichting Bloemendaal te Loosduinen, die deze benoeming ook heeft aangenomen, men. VIJFENZESTIG JAAR PREDIKANT Donderdag 9 augustus zal het vijfen zestig jaar geleden zijn dat ds. P. Kuijl- maa thans wonende te Hilversum werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Kuijlman, die 89 jaar is werd 9 augustus 1891 te Bunnik in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Oud Alblas 1895-1899, Zegveld 1899-1902, Barneveld 1902-1904. Oosterwolde 1904-1913, Lun- teren 1913-1920. Houten 1920-1928. Doornspijk 1926-1932 en tenslotte nog drie jaar te Eemnes Binnen, waar hem met ingang van 1 juni 1935 op ruim 68-jarige leeftijd na bijna 44 dienstjaren emeritaat werd verleend. Zwitserse scholieren verdronken OP HET IJSSELMEER De olympiajol „Pollux" OZ-42, die dinsdagavond leeg aan de leidam by Lelystad werd gevonden behoorde toe aan twee Z wis te re© scholieren, de 19- jarige J en zUn neef D. Neuen- schwander, beiden uit Frauenfeld. Aangenomen wordt, dat de jongelui tydens het stormachtige weer van het afgelopen weekend zUn verdronken. Hun stoffelyke overschotten zyn ech ter nog niet aangespoeld. De jongelui maakten in hun jol over de Rijn een vakantietocht en passeerden op donderdag 26 juli onze grens by Lobith. Zaterdag hebben zy nog hun familie in Zwitserland vanuit Amster dam getelegrafeerd. Volgens de vader van een der jongens waren zwemvesten aan boord, die zich automatisch vullen als zy in het water komen. Nederlands kankerinstituut JAARVERSLAG 1955 In het over 1955 uitgebrachte jaar verslag van de „Vereeniging van het Nederlandsch Kankerinstituut", waar van de kliniek en het laboratorium zyn gevestigd in het Antoni van Leeuwen hoekhuis te Amsterdam wordt o.a. ver klaard, dat als gevolg van de groei van werkzaamheden en behoeften, alsmede van het toenemende aantal patiënten, ondanks de uitbreiding van het aantal bedden tot 70 in het Antoni van Leeu wenhoek-huis, weer een tekort aan ruimte is geconstateerd. Dit heeft aan leiding gevormd tot het ontwerpen van een plan voor uitbreiding van de kli niek. In het verslagjaar deed zich op nieuw een tekort gevoelen aan jonge verpleegkrachten, als gevolg van het op- heffen van de opleidingsbevoegdheid Voorts hoopt het bestuur toestemming te krygen van de afdeling prysbeheer- sing van het ministerie van Economi sche Zaken om de verpleegpryzen meer aan de kostpryzen aan te passen. Ove rigens wordt de hoop uitgesproken dat de regering in de nabye toekomst ertoe zal willen overgaan het Instituut daadwerkeiyk financiële steun te verle nen. Aan legaten en erfstellingen werd in het Jaar 1955. na aftrek van enige kosten, tezamen f. 109.599,18 ontvan gen. NU MAAR NIET MEER ZOEKEN Sinds woensdag hebben de gebroeders Spaan niet meer gegraven naar de schat die zich volgens een oud docu ment. dat zij in een oude Statenbijbel uit 1637 zouden hebben gevonden in Kortenhoef in een weiland zou bevin den. Uit een document dat zich in het archief van de R.K. kerk bevindt, is nu echter gebleken, dat de kerk die in het oude geschrift zou zyn genoemd pas in1808 werd gebouwd en in 1880 weer werd afgebroken. SMID DEED LELIJKE VAL Gisteren was een 40-jarige smid bo venop een stoomketel aan het werk. ge plaatst op een terrein aan de Zonweg te Den Haag. Op een gegeven moment werd de man onwel en viel van een hoogte van 7.50 meter. Met een hersen schudding en een hoofdwond is hij in een der ziekenhuizen opgenomen. In de ouderdom van 109 jaar is in de Amerikaanse staat Minnesota Albert Woolson overleden, de laatste van de ruim 2V2 miljoen soldaten die eens het leger der Noordeiyken telde in de Ame rikaanse burgeroorlog. Van het leger der Zuidelyken zijn nog drie man in leven. 53 graden celsius in de zon! Dat was de temperatuur die gisteren te Ar- recife de Lanzarote op de Kanarische Eilanden heerste. Alle werklieden staakten het werk. de wijngaarden le den schade en vele huisdieren stierven de verstikkingsdood. - In Engeland is een nieuwe motor voor de voortstuwing van radiografisch bestuurde projectielen ontwikkeld. By proeven in Australië bleek men er snel heden van meer dan 3600 km/uur mee te kunnen bereiken en men verwacht de snelheid nog tot het dubbele te kun nen opvoeren. Gisteravond is in de aula van het ge meentemuseum te Schiedam de ten- toonstlling ..Schip en werf" geopend met een rede. uitgesproken door de di recteur-generaal van de Scheepvaart, de heer W. L. de Vries. Onthullingen uit Boedapest (Van onze Weense oorrespondent) Het Oostenrijkse weekblad „Die Furche" heeft enkele byzonderheden ont huld over de berucht geworden Petöfi -club waar o.a. twee bekende schryvers Dery en Tardos dermate felle kritiek op het partijbestuur hebben doen horen dat zy als leden van de communistische party werden geroyeerd. Om de ontevreden geworden intel lectuelen in de communistische party gelegenheid tot discussie te geven, had de jeugdorganisatie „Dixz" een de batingclub opgericht, die de naam droeg van de Hongaarse vryheidsdich- ter Petöfi. Iedere woensdagavond kwa men studenten, universiteitsassistenten, geleerden, schryvers. kunstenaars, journalisten en ook politici in het Of ficierstehuis by elkaar om de vraag stukken te bespreken, die aan de orde waren gekomen. Men debatteerde dik- wyls tot diep in de nacht en wilde daar- by tot nieuwe oplossingen komen, zy het ook altyd op basis van het com munisme. De communistische schryvers van Hongarye waren eohter al veel vroeger in opstand gekomen, omdat zy de po litieke controle en de almacht van het centrale partybestuur niet langer wil den dulden en een veel grotere vryheid voor zich opeisten. Vooral! onder de mildere koers van Imre Nagy namen zy tussen 1953-1955 de gelegenheid waar om vryuit te spre ken. Maar ton Rakosi weer aan de macht Merkwaardige mentaliteit Dit gehoord op de tram: Jongeman, bepakt en gezakt staat op het achterbalkon. Andere jongeman staat tegenover hem. De eerste zegt: ..Kom Juist uit Parijs. 600 km. gelift." „Gaat dat dan zó maar?" vraag ik. „O ja. je hoeft telkens hoogstens maar vyf minuten te wachten. Ik heb gelift door Duitsland, Zwitser land. Italië. FranCtryk en België." De ander: „En ik was nèt nog in Noorwegen. Ook gelift. Ja, als je weinig of geen geld hebt, moet dat wel." De ander: „O nee, geld heb ik zót, maar zó gaat het ook en beter." Ik waag de opmerking: „Ja, maar dat is toch parasiteren op een ènder?" Stomme verbazing op de ge zichten van de twee jongelieden... Proeven met kernwapens WERELDRAAD VAN KERKEN DRINGT OP BEPERKING AAN De negentig leden van de Centrale Commissie van de Wereldraad van Ker ken, die te Galyatetoe in Hongarije by- een is, hebben donderdagavond met al gemene stemmen een verklaring goed gekeurd, waarin wordt aangedrongen op het tot stand brengen van een akkoord betreffende „staking of beperking van en controle op proeven met kernwa pens". In de verklaring wordt o.m. gezegd, dat de mensen moeten streven naar een „maat 'happij. waarin allen met in achtneming van de behoeften en rech ten van anderen in vryheid kunnen handelen". Over de proeven met kernwapens wordt gezegd: „De mensheid vreest voor het feitelyke of potentiele gevaar van proefnemingen met ikernwapens. Wij dringen er by de kerken op aan. op hun regeringen en de V. N. een beroep te doen om over een dergelyke overeen komst betreffende de staking, of beper king van en controle op deze proeven te onderhandelen teneinde aan zulk een gevaar een einde te maken. Er moet een voorziening worden getroffen, waardoor zowel de gezondheid van de mensheid als de veiligheid van de vol keren wordt verzekerd". kwam, werd by voorbeeld Dery, die 36 jaar lang lid van de party was. door de minister van Onderwys Revai scherp onder vuur genomen en op grond van zyn „aristocratisch optreden" veroor deeld. Toch lieten de schryvers zich het zwygen niet opleggen. In het najaar van 1955 vormde zich een groep, die de 1 stryd opnam tegen de dictatuur van het partijbestuur. In een resolutie, die door een groot aantal van de meest bekende schryvars werd ondertekend, eisten zy de vryheid voor het creatieve werk en afschaffing van de controle door partij-organen en ministeries. Het partybestuur was daarover zo ver rast, dat het eerst op 10 december rea geerde. Alle ondertekenaars werden toen als „handelaars in leugenachtige beweringen" gediskwalificeerd en ten aan zien van Dery verklaarde Rakosi sarcastisch dat er wel grotere schry vers dan „mynheer" Dery van het to neel waren verdwenen. Maar ook nu lieten de intellectuelen zich niet intimi deren. zy braken het contact met alle Stalinistische collega's af en noemden hen .sektariërs". Toen kwam het 20e partycongres van Moskou en daarmee brak de storm in de Petöfi-club los. Op 20 juni werd er in tegenwoordigheid van 1300 studen ten over filosofie gedebatteerd en re kende men af met de opvattingen uit de Stalinistische tyd. Een van de spre kers was prof. Luikacs die men in het westen nog altyd en terecht, als een communistische woordvoerder had be schouwd, maar die sinds 1950 herhaal- delyk werd aangevallen, omdat hy in het socialistische realisme van de Sov jet Unie niet het hoogtepunt van de wereldliteratuur wilde zien. Hy werd als professor ontslagen, maar nu kreeg hij in deze club volop de gelegenheid om zyn onderdrukte opvattingen te propageren. Toen hy met stemverhef fing uitriep: „wy hebben nog steeds geen Marxistische logica, esthetica, etica. pedagogie en psychologie", werd hy stormachtig toegejuicht Een week later werd er weer een discussie gehouden en wel over pers en propaganda. Toen de hoofdredac teur van het partyblad „Szabad Nep" en de vroegere medewerker van Ra kosi, M. Horwath het beleid van de party wilden verdedigen, werd hy door de duizenden studenten, die zich in de zalen, kamers op de gangen en de trappen bevonden, uitgeschol den. Daartegenover applaudisseerden zy enthousiast, toen Dery en Tardos over het gebrek aan vryheid spraken en het partijbestuur bekritiseerden. Ondanks de harde maatregelen tegen de twee genoemde schryvers. en niet tegenstaande de felle reactie van de party tegen dit verzet, blykt uit de Hongaarse pers, dat de rust niet is te ruggekeerd, want het gist nog altyd heel sterk in de intellectuele kringen. Men zoekt daar overigens op het communistische vlak naar nieuwe wegen. Stalin en Rakosi hebben afge daan en men zoekt nu zyn toevlucht by Lenin, maar hoe men zyn uitspra ken moet opvatten en verklaren, dat weet men noch in Boedapest, noch in Moskou. Bovendien is men in bedoelde kringen bang, dat de party nu van Le nin een verstard dogma zal maken, met andere woorden: de disoussies duren voort op de basis van Lenin, die nog vrij wild is en die men dus op alle mo gelijke manieren kan uitleggen Er is dus een deining, maar wy geloven niet dat het roer radikaal zal worden om geworpen. De kans echter op interne veranderingen achten wy niet uit gesloten. —Ox/eïag nceetó p&taftó/ - Ryksuniversiteit te Leiden, afd. Thorax-chirurgie, vraagt een LABORATORIUM BEDIENDE C voor verzorging der dieren en onderhoud van instrumenten. N. Samsom N.V. te Alphen aan den Rijn vraagt jonge dames voor BEZOEKT op zaterdag 4 augustus a.s. de grote feestmarkt te Leiden, waaraan tevens een GROTE GRATIS VERLO TING is verbonden met zeer vele mooie pryzen o.a. radio, sierkleden enz., enz. Koopt bij de marktkooplieden, van wie de kramen zyn voorzien van een deelnemerskaart met num mer. Deze kooplieden zijn in het bezit van loten, die zy geheel GRATIS uitgeven. Er zyn zeer vele attracties op de markt deze dag. HET BESTUUR. VOOR BIJOUTERIEËN PARFUMERIEËN TOILETARTIKELEN MAKE-UP artikelen DEODORANT STICKS Valdelis fl.10, fl.65 Odorono f 1.60, f 3.75 Bac f 2.15 Breestraat 32 - tel. 22467 Breestraat 32 - tel. 22467 99 Leeftijd 1620 jaar. Vereist wordt mulo-opleiding. Type-diploma, of enige jaren kantoor- ervaring strekt tot aanbeveling. Geboden wordt een goede opleiding en een goed salaris. Bij gebleken geschiktheid verdere vooruitzichten. Sollicitaties mondeling of schriftelyk te richten aan de afdeling Personeelszaken. Door deze afdeling worden inlichtingen verstrekt. Bondsautorijschool en autoverhuurbedrijf zonder chauffeur van 4 t.m. 12 augustus wegens vakantie gesloten. INSCHRIJVINGEN vanaf 13 augustus aan de school Breestraat 103 of per telefoon 25915. Officieel erkend door de A.B.A.N. en de F.N.O.P. NIEUWE RIJN 39-40 Op ZATERDAG 4 AUGUSTUS trekt het RIJNSBURGSE BLOEMENCORSO door de straten van Leiden. Voor elke bezitter van een fototoestel is dit een ideale gelegenheid om z'n foto-album met een serie prachtige opnamen te verrijken. Laat deze kans niet onbenut voorbijgaan U fotografeert en FOTO BLEUZÉ MAAKT IN ÉEN DAG UW AFDRUKJES KLAAR. Uw vakantiefoto's worden in 1 dag ontwikkeld en afgedrukt door de zaak. die zo vlot aflevert. Apothekersdijk 27 Leiden 24244* 'evisie

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4