Expositie bloemsierkunst geopend Burgemeester kreeg zeer fraaie jhr. mr. F. H. v. Kinschot-gladiool Smaldeel V in Den Helder terug Nieuwe Amerikaanse strategie met minder troepen opgebouwd rond atoombewapening Tienduizenden anjers worden morgen uitgereikt 95ste jaargang Vrijdag 3 augustus 1956 Tweede blad no. 28899 Bloemenparadijs in de Burgerzaal De aan het Rijnsburgse bloemencorso verbonden tentoonstelling van bloem sierkunst in de prachtige Burgerzaal van het Sadhuis is gisteravond onder grote belangstelling door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin schot geopend. Gedurende de gehele avond was het ondanks de aanhoudende regen een druk komen en gaan van bezoekers, die allen volop hebben kunnen genieten van een bloemenpracht zoals men die slechts zelden te zien krijgt. Wat de heer G. J. Kiersch met de kwekers uit de omgeving en de Leidse Bloemist winkeliers vereniging op het gebied van de bloemsierkunst tot stand hebben weten te brengen is in één woord uniek. Duizenden en nog eens duizenden gla diolen. anjers, dahlia's, rozen en orchi deeën wij spreken dan nog niet eens van- de grote hoeveelheid exotische planten zjjn op zulk een artistieke wijze gearrangeerd en gebonden, dat men er wel bewondering voor moet heb ben. Het is in de meest letterlijke bete kenis van het woord een lust voor het oog. Alvorens de burgemeester tot ope ning van de expositie overging werden de aanwezigen namens het Corso Comité en de VW Leiden van harte welkom geheten door wethouder D. v. d. Kwaak. Deze twijfelde er niet aan of de huidige samenwerking tussen Leiden en Rijns burg zou de burgemeester en nog vele anderen buitengewoon veel plezier doen. Tevens sprak de wethouder er zijn be wondering over uit, dat de heer kiersch de Burgerzaal tot zulk een bloemenpa radijs heeft weten om te toveren. Bur gemeester van Kinschot sprak vervol gens namens het gemeentebestuur van Leiden. Hij prees de activiteit van het Corso Comité, welke in de Sleutelstad J haar hoogtepunt heeft bereikt, en ves tigde er de nadruk op. dat de Burger zaal zich voor een dergelijk evenement wel bij uitstek leent. Zeer op prys stel de de burgemeester de Anjer-actie, die thans door de Kring van Nederlandse Bloemenveilingen in onze stad wordt gehouden. Nadat hij met een enkel woord had gewezen op het feit, dat ook uit toeristisch oogpunt de expositie van groot belang mag heten, dankte jhr. mr. van Kinschot achtereenvolgens het Corso Comité, de VW Leiden, de heer Kiersch (wiens artistieke gaven hij roemde), de Leidse bloemist-winkeliers en nog vele anderen voor de verleende medewerking. Hierna verklaarde de j burgemeester de bloemententoonstel ling voor geopend. BLOEMENTNVASIE IN GEMEENTERAAD De voorzitter van het Corso Comité, de heer G. Hogewoning, dankte in een korte toespraak de burgemeester voor de steun en sympatie in de periode van voorbereiding ondervonden. Groot was Willy v. d. Mey uit Rijns burg biedt burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot een naar hem genoemde gladiool aan. (Foto L.D./Van Vliet.) de verrassing toen de heer Hogewoning vast mededeelde, dat alle raadsleden in de zitting van dinsdag a.s. kunnen reke nen op een grootscheepse Rijnsburgse bloemeninvasie. Dat deze geste ten zeer ste zal worden gewaardeerd spreekt wel haast vanzelf. Mevr. van Kinschot kreeg na deze mededeling reeds een zeer fraai boeket aangeboden. VAN KINSCHOT-GLADIOOL Als laatste spreker voerde de heer v. d. Mey uit Rijnsburg het woord. Namens de fa. Gebr. Vink uit Noord- wyk overhandigde hij de burgemeester een dwergachtige gladiool (een nieuw ras vertegenwoordigende), die genoemd is de Jhr. mr. F. H. van Kinschot gladiool. De talrijke fantasierijke scheppingen zullen behalve vandaag ook morgen nog van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds in de Burgerzaal van het Stad huis prijken. Een bezoek aan deze fees telijke expositie is zeker aan te bevelen te meer daar onze flora een rijkdom be zit, die schier onuitputtelijk is EERSTE UREN REEDS 1900 BEZOEKERS Het stemt tot grote voldoening, dat deze waarlijk unieke expositie reeds di rect na de opening zo grote belangstel ling trekt. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden werd zij gister avond tussen 8 en 10 uur door ruim 1900 personen bezochmt. Ook vandaag is de belangstelling groot. Reeds direct na de openstelling maakten honderden ge bruik van de gelegenheid om van deze bloemenpracht te genieten. TEWATERLATING. Woensdagmiddag a.s. zal van de scheepswerf Boot te Leiden de motor- treillogger Maria Theresia KW 99. ge bouwd in opdracht van de firma N. Haasnoot te Katwijk, te water worden gelaten. Bij Kon. Besluit zijn herbenoemd als kantonrechter-plaatsvervanger de heren mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, mr. L. Sprey en mr. H. R. Goudsmit. Koningin ontving de heren Rutgers, Burger en Romme Het Kabinet der Koningin deelt mede: II. M. de Koningin heeft vanmorgen in het huis ten Bosch achtereenvol gens ontvangen, de vice-voorzitter van de Raad van State, dr. A. A. L. Rut gers, de fractievoorzitter van de PvdA mr. J. A. W. Burger en de fractie voorzitter van de KVP, prof. mr. C. P. M. Romme. Wagon met fosfor ontspoord Treinverkeer gestremd Vanmorgen omstreeks zes uur is op de spoorlijn tussen Venlo en Helmond nabij Horst-Sevenum een wagon van een goederentrein, geladen met fosfor ontspoord. De fosfor raakte in brand waardoor een zo hevige hitte ontstond, dat de bovenleiding van het baanvak is gesmolten. Alle treinverkeer tussen Helmond en Venlo is nu voor een vermoedelijk langdurig tijdsbestek gestremd. Het ver keer wordt met bussen onderhouden. De reizigers wordt echter aangeraden over Roermond te reizen. Ook de D-treinen worden reeds over Roermond geleid. Prinses Gracia verwacht een baby Prins Reinier van Monaco heeft giste ren bekendgemaakt dat zijn echtgenote Prinses Gracia, de vroegere Amerikaan se filmster Grace Kelly, in februari a.s. een baby verwacht. Gemengde indruk Commandant Goslings Na een voorspoedige reis is gister middag smaldeel V, bestaande uit de kruiser „Zeven Provinciën" en de on- derzeebootjagers „Friesland" en „Zee land" uit Leningrad in de haven van Den Helder terruggekeerd. Tijdens een onderhoud aan boord van de „Zeven Provinciën" met de Comman dant Schout bij Nacht L. J. Goslings, gaf deze zijn algemene indrukken als volgt weer: De ontvangst was ongedwongen en opvallend hartelijk. De bevolking had gaarne contact met de Nederlandse gasten en zij werden daar niet in ge hinderd. Een „ijsje" kost f2.85 Van enige ruilhandel was nauwelijks sprake, omdat de bevolking niets te rui len had. de meest eenvoudige souvenirs als de kroonkurken van de bierflesjes vonden gretig aftrdk. De kleding was verre van fleurig, eerder grauw en ar melijk, 't leven duur. Een „ijsje" kostte f. 2.85 en een ansichtkaart naar huis f. 1.10. De wodka was goed, maar niet te betalen, clandestien gestookte wodka was gevaarlijk om te drinken. De vragen, die de bevolking in het algemeen stelde beperkten zich tot: waar ben je geboren, hoe oud ben je, waar woon je, leven je ouders nog en mag je die bezoeken?" Als je vertelde, dat je moeder niet werkte maar voor het huishouden zorgde, keek men je on gelovig aan. Daar geloofden ze niets van. Aan cafébezoek hadden de Neder landers niet gedaan. Een uur wachten op een kopje 'koffie moedigde dit be zoek niet aan. Bij het maken van foto's Groeiend spaarsaldo bij R. P. S. Bij de Rijkspostspaarbank werd in juli 1956 ingelegd f. 69.7 miljoen en te rugbetaald f. 51.6 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van f. 18.2 miljoen (v.m. f. 20.4 miljoen en in juli vorig jaar f. 8.0 miljoen). In 1956 is tot dusver bij de RPS ge spaard f. 162,9 miljoen tegen f. 71.1 mil joen in hetzelfde tijdvak van 1955. Het saldo-tegoed per ultimo juli '56 bedraagt f. 1859 miljoen (v.m. f. 1841 miljoen en ultimo juli vorig jaar f. 1574 mil j ooi). Oordeel stafchef Twining Verklaring voor Senaatscommissie De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Twining, heeft gezegd een voorstander te zijn van vermindering van de Amerikaanse troepensterkte en grotere nadruk op atoomwapens. Hij zei dit voor een Se naatscommissie, doch uit veiligheids oogpunt is niet zijn hele verklaring voor publikatie vrijgegeven. Twining betoogde dat het nieuwe leger rond atoomwapens moet worden opge bouwd en hij was er van overtuigd dat deze wapens in een eventuele oorlog zullen worden gebruikt. Ocik sprak Twining over nieuwe wa pens waaraan thans wordt gewerkt, zo als intercontinentale doelzoekende pro jectielen. bommenwerpers met atoom aandrijving, en „scheikundige bommen werpers". Dit laatste wapen is nog hoogst geheim, men gelooft dat het door een geheel nieuwe brandstof zal worden aangedreven en dat het voort- stüwingsapparaat gebaseerd is op de ervaring die men met raketmotoren heeft opgedaan. Lezers schrijven DE PETROLEUMPRIJ9. Geachte Redactie, Vergun mij een enkele opmerking in uw blad. naar aanleiding van de me dedelingen betreffende de naasting van het Suezkanaal door de Egyptische re gering. welke daad zich terstond in onze beurs demonstreert door de ver hoogde petroleumprijzen en aanver wante artikelen. De petroleum was en is vanaf 1 augustus jl. met l'/2 cent per liter in prijs verhoogd, ondanks het feit. dat de tankvaart uit het Nabije Oosten nog geen hinder ondervindt van Nassers maatregelen inzake het Suez kanaal. Mijn vraag Is: is het noodzakelijk om nü de olieprijs al te verhogen? De tank vaart gaat toch nu nog niet om Kaap de Goede Hoop? Als dit in de toekomst nodig mocht blijken, is het aanvaard baar dat de olieprijs verhoogd wordt, maar zolang de vaart door, het Suez kanaal onbelemmerd doorgang vindt, is deze prijsverhoging ongemotiveerd. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, S. H. BUSSCHER. Schenkelweg 95, Zoeterwoude. In dat gedeelte van de Burgerzaal, waar reeds tal van huwelijken zijn vol trokken heeft de heer G. J. Kiersch honderden witte gladiolen en anjers op bijzonder smaakvolle wijze gearrangeerd. (Foto L.D./Van Vliet.) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johannes Wilhelmus, zn van A. Th. Hoger vorst en E. Vlaardlngerbroek; Jo hanna Maria Adrlana. dr van S. van der Velde en J. S. H. van Kampen: Pieter, zn van A. E. Habraken en A. van der Reijden; Gerardus, zn van J. A. Heij en J. W. de Jong; Fredericus Wilhelmus, zn van F. S. Montanus en P. S. L. Bekkering; Wllhel- mlna, dT van J. Vos en G. van Polanen. GETROUWD: A. de la Rle en A. Hartevelt; H. Kuijer en J. Verweij. OVERLEDEN: F. C. M. Blokland, zoon. 2 jaar; G. J. van den Ham, man, 60 jr; J. van der Nat, man, 67 Ir; A. M. Pauels, hiulsvr. van Hortec, 65 Jaar. Leideti bloemenstad Half vier komt liet corso in de Sleutelstad Leiden wordt morgen bloemenstad. Ter gelegenheid van het Rijnsburgse bloemencorso, dat morgen als een sprookje van grootse bloemenpracht In de middag- en avonduren door de Sleutelstad zal trekken, zullen morgen tien en tienduizenden anjers worden uitgereikt. Een feestelijke bloemengroet welke bestemd is voor de Leidse burgerij en de vele duizenden vreemdelin gen, die deze dag ongetwijfeld binnen Leidens veste zullen zijn. Corsages, welke op verschillende punten van de stad zullen worden uitgedeeld. Tien bloemenmeisjes op feestmarkt Bovendien zullen tien bloemenmeis jes het marktterein. dat deze dag eveneens zal staan in het teken van het bloemencorso, als haar bloemen- operatie-basis kiezen. In nauwe samen werking met het Corso-comité en V.V.V. heeft nl. de afdeling Leiden van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel beslo ten morgen in het kader van dit bloe- menfeest een grote feestmarkt te hou den. met daaraan verbonden gratis verloting waar-voor duizenden guldens aan prijzen hoofdprijs een radio toestel beschikbaar zijn gesteld. Morgenochtend om tien uur zal deze feestmarkt vele bloemversieringen zullen worden aangebracht door wet houder D. van der Kwaak op het Stad huisplein worden geopend. Aan ruim honderd kramen, die alle kenbaar zijn aan een deelnemerskaart, zullen deze loten worden uitgereikt. In acht ton nen. die men op de markt zal aantref fen. moeten deze loten gedeponeerd worden, 's Avonds tussen 7 en 8 uur zal wethouder Van der Kwaak op het Stadhuisplein de trekking verrichten. Een jury zal de kramen beoordelenen een zestal prijzen toekennen. Boven dien zal deze jury uitzien naar het aardigste bloemenmeisje. Ook voor haar is een prijs in het vooruitzicht ge steld. Route van het corso Ten gerieve van onze lezers geven wij hier nogmaals de route, die het corso morgen zal volgen. Start van „Flora" te Rijnsburg om 1.45 uur nam. Rondrit door Rijnsburg: Oegstgees- terweg, Brouwerstraat, Burg. Meyboom- straat. Kanaalstraat. Katwijkerweg, Dubbelebuurt, Vliet N.Z., Oegstgeester- weg. Van Rijnsburg naar Oegstgeest via Rijnsburgerweg en Rijnzichtweg. Oegstgeest 3 uur nam.: Leidsebuurt. Geversstraat. Leidsestraatweg en via de Rijnsburgerweg naar Leiden. Leiden 3.30 uur nam.: Stationsplein, Stationsweg. Rijnsburgersingel. Mare- singel. Herensingel. Zijlsingel. Utrecht- seveer. Plantageplein. Levendaal. Kore- vaarstraat. Breestraat (ongeveer 4.15 4.30 uur). Noordeinde. Witte Singel, via Koepoortsbrug naar de Jan van Hout kade. Ronde van het verlichte avondcorso: Start om 9 uur van de Jan van Hout kade. Jan van Houtbrug. Zoeterwoudse Singel, Utrechtsebrug, Levendaal. Kore- vaarstraat, Breestraat. Kort Rapenburg. Prinsessekade. Steenstraat. Stationsweg. Het corso, dat te Rijnsburg gadege slagen zal worden door de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J, Kiaasesz, woraj 's avonds om onge veer halfelf in Rijnsburg terugverwacht. Zo mogelijk zal dan langs dezelfde route en dan verlicht als 's mid dags teruggereden worden. Het verkeer tijdens het corso Teneinde de rondgang van het corso door de gemeente Leiden mogelijk te maken, zijn op die dag diverse politie maatregelen noodzakelijk. Het zal ieder duidelijk zijn, dat het verkeer in het bijzonder in de bin nenstad door het passeren van het corso ernstige vertraging zal ondervin den. De politiemaatregelen zijn dan ook enerzijds genomen om de belangstel lenden zo goed mogelijk de gelegenheid te geven het corso te zien, doch an derzijds om het doorgaande en lo kale verkeer voor zover mogelijk doorgang te verlenen. Aan deze maatregelen kunt U allen medewerken o.m. door: a. Alleen in uiterst noodzakelijke ge vallen met motorrijtuigen in de binnen stad te rijden: b. de wegomleidingen, welke door verkeersborden zijn aangegeven, te vol gen en daarbij de eventuele aanwijzin gen van de politie op te volgen: c. als voetganger de rijbaan vrij te laten en zich bij het voorbijtrekken van het corso niet op de verkeersheu vels .doch uitsluitend op de trottoirs op te houden. Eventuele baldadigheden tegen het Qorso zuilen mat kra«itó word^ tegen gegaan werden geen beperkingen opgelegd. De huizen waren indrukwekkend groot, doch slecht onderhouden, de straten breed met weinig verkeer, zodat van verkeersproblemen geen sprake is. De Russische pers en televisie, die met een bootje de kruiser was tegemoet gevaren, moest onverrichterzake terugkeren doch op de nadien gehouden persconfe rentie werden de meest onschuldige vragen gesteld. Grote hartelijkheid De Marinierskapel werd meer dan en thousiast ontvangen. Het Nederlandse wijsje ..Wij zijn niet bang" werd spon taan meegezongen, doch blee»k achteraf een verboden lied te zijn. De protes tantse en katholieke kerkdiensten wer den behalve door de Nederlanders, die vrijwel allen van deze gelegenheid tot kerkbezoek gebruik maakten, hoofdza kelijk bezocht door oude vrouwen. Man nen en de jeugd zag je er niet. Desge vraagd werd toegegegeven, dat sport en cultuur moesten dienen als compensatie voor het geloof. De commandant was het meest getroffen door de ontvangen hartelijkheid. Het bezoek is een vrien delijk gebaar tegenover elkaar geweest, doch het resultaat zal moeten worden afgewacht, zo besloot commandant Goslings. D. Swagerman overleden BEKENDE FIGUUR IN MIDDENSTANDSKRINGEN. Zoals wü gisteren reeds in het kort hebben gemeld, is te 's-Gravenhage in de ouderdom van 58 jaar over leden de heer D. Swagerman, secre taris van de Kon. Ned. Middenstands bond en een vooraanstaande figuur in midd enst andskringen De heer Swagerman is in 1898 te Am sterdam geboren. Na het diploma mulo en het diploma boekhouden te hebben behaald, kreeg hij tussen 1912 en 1916 een vakopleiding in de pianofabrieken in Nederland en Duitsland. Hij werd in 1922 medefirmant, twee jaar later enig firmant van de firma Goosen en Swa german, die later opging in de firma Benner-Swagerman, pianohandel te Den Haag. In 1922 werd de heer Swa german hoofdbestuurslid van de Ne derlandse bond van pianohandelaren, in 1938 van de Kon. Ned. Middenstands bond. In 1941 werd hij secretaris van het instituut voor middenstandsont wikkeling. in 1946 lid van de raad van beheer van de spaarbank van de Neder landse middenstandsbank, in 1949 be stuurslid van de stichting van de arbeid, in 1950 vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage, in 1950 lid van de sociaal-economische raad en in 1953 commissaris van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstands- bank. Verder was hy voorzitter van de stichting ambachtsbelangen. De teraardebestelling van het stof felijke overschot zal a.s. maandag om kwart voor drie geschieden op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. E.B.U.-tekort over juli 72 miljoen De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelne mende landen voor Nederland in de maand juli 1956 een tekort van f. 72.184.800 (18.996.000 dlrs) heeft gelaten. Van dit bedrag zal Nederland bij de (verrekening op 14 dezer f. 54.138.000 (14.247.000 dlrs) in goud of dollars be talen. terwijl een bedrag ad f. 18.046.200 (4.749.000 dlrs) op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet in min dering zal worden gebracht. Voorts zal op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet in mindering worden gebracht een bedrag van f. 6.251.000 (1.645.000 dlrs). dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Engeland, Frankrijik, Noorwegen en IJsland gesloten consolidatie-overeen- komsten in goud of dollars wordt ont vangen. Na de uitvoering van bovenge noemde verrekeningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. f. 451.386.800 (118.786.000 dlrs) bedragen. Voor het parkeren van auto's wordt aangeraden gebruik te maken van de straten buiten de Singels. Daarvoor zal op de route van het corso geen gele genheid zijn. Parkeert men op de Pie terskerkgracht. het Pieterskerkhof, Zonneveldstraat, Langel^rug bij Steen- schuur. dan zal niet altijd kunnen wor den weggereden. Men wordt dringend verzocht de taak van de politie te helpen verlich ten. Collecte Rheumafonds Op deze Leidse bloemendag zal men ook zijn steentje bij kunnen dragen voor het Rheuma-fonds. Dank zij een zeer tegemoetkomende houding van de autoriteiten, die hiervoor toestemming gaven, en de medewerking van enkele jongeren zal in de middaguren van deze dag langs de route een collecte worden gehouden. Men heeft hiervoor 'n zeer originele vorm gekozen. Indachtig aan het motto, waaronder deze actie wordt gehouden: een ton uit een ton, zal een halfuur voordat het corso pas seert een fraai met bloemen versierde auto met tonnen van een brouwerij door Leiden trekken. Vijftien kinderen van de Speeltuinvereniging „Ooster kwartier" en de clown van het kinder circus „Knikkebeen" zorgen voor een vrolijke entourage .Vier-en-twintig col lectanten, die reeds bij voorbaat reke nen op de offervaardigheid van de Leidse burgerij en de vele vreemdelin gen, zullen tijdens deze rit speldjes voor het Rheuma-fonds verkopen. Uitbreiding E.H.D.-posten De Directeur van de G.G. en G.D. deelt ons het volgende mee: Met het oog op de te verwachten drukte tijdens het corso heeft de G.G. en G.D.. in samenwerking met de Leid se E.H.B.O.-Raad, de Eerste Hulpdienst als volgt uitgebreid en geregeld: 1. De gewone Ongevallenmelding blijft ook nu tel. 20645 (als steeds permanent be reikbaar); 2. tijdens het corso in de namiddag zijn als extra posten van 3 30 tot 5.30 uur ingesteld; A. Een vaste post in het V.V.V.-huisje, Steenstraat; B. Een vaste post in het Brugwachters- huisje op de Schrijversbrug (Zijlsingel): C. Een ambulante post op de Jan van Houtkade en Koepoortsbrug. Tijdens het verlichte corso zullen in de avonduren in functie zijn: A. Een vaste post op de Steenstraat, het V.V.V. huisje; B. Twee ambulante posten in de route nl. op het kruispunt Korevaar- straat—Breestraat en op de Utrechtse brug, d.i. kruispunt Hoe* Rijndijk—Le- '-Ur-Plantagt

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3