Conferentie over Suez-kanaal 16 augustus maar Engeland en Frankrijk staan klaar voor geweld Voor Overijssel kan van nieuwe ramp gesproken worden WEERBERICHT Dulles tenslotte akkoord met Eden als waakhond voor de vrije vaart EEN JARIG KONINGSKIND Van hooi is de helft verloren; aardappelen liggen te rotten 95ste jaargang VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956 No. 28899 Engeland en Frankrijk adviseren hun onderdanen om Egypte te verlaten Het akkoord, dat de Westelijke grote drie gisteren bereikten over hun gemeenschappelijke antwoord op Nassers kanaal-naasting behelst het bijeenroepen van een conferentie voor het instellen van internationale controle op het Suezkanaal op 16 augustus te Londen. Uitgenodigd zijn 24 landen, waaronder ook Rusland en Egypte evenals Nederland). Amerika is er tenslotte mee akkoord gegaan, dat de vrije doorvaart door het kanaal, indien deze in gevaar zou komen, mag worden afgedwongen door de Engelse en Franse strijdkrachten, die daartoe in allerijl in gereedheid worden gebracht. De luchtmacht op Malta en de vlootposities in het oostelijk deel van de Middellandse Zee worden in hoog tempo aanzienlijk versterkt, terwijl Koningin Elizabeth van Engeland een besluit heeft getekend waarbij specialisten en reservisten van alle wape nen worden opgeroepen voor ..dienst in noodtoestandin de omgeving van het Suezkanaal. Dulles en Pineau zijn gisteravond na het opstellen van de gemeen schappelijke verklaring van de grote drie weer naar respectievelijk Amerika en Frankrijk teruggekeerd. De eerste niet-officiële reacties van Egyptische zijde zijn overigens niet hoopvol: het denkbeeld van een internationale controle over het Suezkanaal werd resoluut van de hand gewezen. Motivering in vijf punten De westelijke Drie hebben na hun be sprekingen over de kanaalkwestie gis teravond een communiqué uitgegeven dat uit \wjf punten bestaat. In het kort komen die hierop neer. Internationaal karakter 1. De regeringen van Frankrijk. Groot Brittannië en de Ver. Staten hebben nota genomen van de naasting van de kanaalmaatschappij. De Suezkanaal- maatschappij heeft altijd een interna tionaal karakter gehad, zowel wat be treft haar aandeelhouders, directeuren en personeel, als in haar verantwoorde lijkheid ten aanzien van het onderhou den van het Suezkanaal als een inter nationale waterweg. In de conventie van Konstantinopel in 1888. werd ook duide lijk bepaald dat dit internationale ka rakter voort zou blijven bestaan, ook als de concessierechten zouden zijn ver jaard. Egypte heeft in oktober 1954 dit inter nationale karakter erkend en beloofd zich te zullen houden aan de conventie van 1888. Fundamentele schending 2. De drie regeringen erkennen de rechten van Egypte als een soevereine staat. Hierin is het recht van nationa lisatie begrepen, doch slechts als de ge nationaliseerde eigendommen geen in ternationaal karakter hebben. Zjj wijzen er op dat Egypte zelf heeft erkend het kanaal te willen gebruiken voor een nationaal doel. Bovendien be treuren zij ten zeerste dat de Egypti sche regering de fundamentele mense lijke rechten heeft ontkend door het personeel van de kanaalmaatschappij onder bedreiging van gevangenisstraf te dwingen voor het nieuwe staatsbedrijf te werken. Vrijheid bedreigd 3. De drie regeringen zijn van mening dat onder deze omstandigheden de vrij heid en de veiligheid van het kanaal worden bedreigd. Koopvaarders gevorderd voor troepenvervoer Het Britse Ministerie van Vervoer heeft bekend gemaakt, dat een aantal koopvaardijschepen wordt gevorderd met het oog op het vervoer van leger-, vloot- en luchtmachteenheden naar het Oostelijke deel van de Mid dellandse Zee. Herter stelt zicli niet verkiesbaar Gouverneur Herter heeft gisteren ver klaard dat hij zich niet beschikbaar stelt als kandidaat voor het vice-presi- dentschap der Verenigde Staten. Enkele buien De Bilt verwaohit tot morgenavond: Opklaringen afgewisseld door buien. Met een kans op onweer. Matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 AUGUSTUS Zon op: 5.08 uur; onder: 20.27 uur. Maan op: 2.30 uur, onder: 18.47 uur Hoogwater te Katwijk te 0.45 uur en 13.24 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. 4 Zij zijn van mening dat maatregelen moeten worden genomen om tot een in ternationaal stelsel te komen waardoor de voortdurende vrije doorvaart in het kanaal zal worden gegarandeerd. Dit stelsel zal de wettelijke Egyptische be langen niet mogen schaden. 5. Zij stellen daarom voor zo spoedig mogelijk een conferentie bijeen te roe pen van de landen die de conventie van Konstantinopel hebben ondertekend en van de landen die maritieme of econo mische belangen bij de doorvaart in het Suezkanaal hebben. Uitgenodigde landen De volgende landen zullen worden uit genodigd voor de op 16 augustus in Londen te houden conferentie: Egypte, Frankrijk. Italië. Nederland. Spanje, Turkije. Groot-Brittannië, de Sovjet unie. Australië. Ceylon. Denemarken. Ethiopië, de Duitse Bondsrepubliek, In dia, Griekenland, Indonesië, Perzië, Ja pan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Pakis tan, Portugal, de Ver. Staten en Zwe den. Dulles akkoord met geweld Engeland en Frankrijk hebben het te genover de Ver. Staten volkomen dui delijk gemaakt, dat zjj van plan zijn geweld te gebruiken, indien vredelie vende middelen om Nasser interna tionale controle te doen aanvaarden, mochten falen. De Ver. Staten zouden hiertegen tenslotte geen bezwaar ge maakt hebben. Het standpunt, dat van het begin af door Engeland is aangenomen, name lijk dat het kanaal niet alleen in han den van Nasser mag blijven, is ook na de besprekingen der drie ongerept ge handhaafd. Dulles zeide. toen hij vannacht het Foreign Office verliet, „De resultaten zijn zeer bevredigend, er bestaat volle dige overeenstemming". Selwyn Lloyd. die Dulles vergezelde bevestigde dit vol mondig. Engeland mobiliseert reserves Engeland heeft gisteren de lucht-, grond- en zee-strijdkrachten gemobi liseerd om kracht bii te zetten aan de eis van de grote drie voor interna tionalisatie van het Suezkanaal. Koningin Elizabeth heeft een Ko ninklijke proclamatie ondertekend waarbij de Britse strijdkrachten ge machtigd worden alle reserves op te roepen in verband met de crisis rond om het Suezkanaal. De Royal Air Force heeft Inmiddels eskaders tweemotorige Canberra bom menwerpers naar het Midden Oosten gezonden. Het Britse ministerie van Marine heeft bekend gemaakt, dat het voorne men bestaat het vliegdekschip Bulwark maandag a.s. met een ..luchtmachteen heid" naar de Middellandse Zee te zen den. De vliegdekschepen Theseus en Ocean zullen volgens de plannen even eens naar genoemd gebied gezonden worden. Het eerste schip ongeveer tegen 5 augustus en het tweede 7 augustus. De drie schepen bevinden zich thans in Engelse havens. Ook Franse vloot gereed De Franse Middellandse Zeevloot waaronder zich een slagschip van 35.000 ton en vier vliegdekschepen bevinden, ligt volgens een woordvoerder van de Franse Marine te Toulon voor vertrek gereed. Het Britse leger heeft in de omgeving van Nicosia op Cyprus een groot aantal scholen gevorderd voor de legering van de trcepenversterkingen die op Cy prus worden verwacht naar aanleiding van de toestand in Egypte. Engelse en Franse onderdanen uit Egypte Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Britse staatsbur gers in Egypte aangeraden het land te verlaten. Aan hen. die naar Egypte zou den terugkeren, is geraden dit niet te doen. tenzij zij hiervoor „dringende re denen" hebben. De Franse waarnemende minister van Buitenlandse Zaken Maurice Faure heeft de pers medegedeeld, dat de Fran se regering „semi-officieel" een soortge lijke maatregel treft. Er verblijven ongeveer 5000 Engelsen en 15.000 Fransen in Egypte. Slot op pag. 2 Dulles drukt Pineau en Eden de hand ten afscheid na de bespre kingen te Londen, die uitliepen op het bijeenroepen van een conferen tie op 16 augustus. Moeilijke situatie Koningin sprak met mr. van Schaik en dr. Drees. (Van onze parlementaire redacteur) Het is tekenend voor de moeilijke situatie, waarin de Kabinetsformatie verkeert, dat Koningin Juliana, na dat zij gistermiddag in liet Huis ten bosch te Den Haag de gebruikelijke adviseurs had ontvangen, 's avonds nog het advies wilde inwinnen van de 74-jarige K.V.P.'er. mr. j. R. H. van Schaik. Minister van Staat en oud-voorzitter van de Tweede Kamer, alsmede minister-president dr. W. Drees. De raadplegingen van deze twee figuren duurde zeer lang. Mr. Van Schaik blééf van acht uur tot kwart voor negen. Daarna kwam dr. Drees. die pas over half elf het paleis verliet. Een half uur later vertrok de Koningin in stromende regen. Van daag n>as de Koningin weer voor besprekingen in Den Haag. Een Jan van Eyck ontdekt Van onschatbare waarde Het Detroit Institute of Art heeft onlangs ontdekt dat een onbekend 15de eeuws schilderstuk, dat 31 jaar geleden voor 18.000 dollars was aan gekocht, een meesterwerk van Jan van Eyck van onschatbare waarde blijkt te zijn. Deze ontdekking werd gedaan toen het oude schilderij ter restauratie naar New York werd gezonden waar bleek dat een belangrijk deel van het schil derij met een nieuwe verflaag was be dekt. De directeur van het Museum verklaarde dat deze ontdekking van in ternationaal belang is aangezien er slechts 30 tot 40 stukken van van Eyck bekend zijn. Twee IJslandse ministers willen NAVO verlaten Twee IJslandse ministers, die in de regering de uiterst linkse partij var het Volksbondgenootschap vertegenwoordi gen, hebben verklaard niet te kunnen instemmen met een voortgezet IJslands NAVO-Jidmaatschap. De ministers Waldimarsson en Josefs- son, die respectievelijk de portefeuilles van maatschapelijk welzijn en handel en visserij beheren, hebben verklaard niet geraadpleegd te zijn voor het uit geven van een regeringsverklaring, waarin aangedrongen wordt op het ver trek der op IJsland gelegerde Ameri kaanse troepen, doch waarin tevens ge zegd werd dat IJsland lid van de NAVO wilde blijven. Een recente opname van H.K.H. Prinses Irene, die a.s. zondag haar zeventiende verjaardag hoopt te vieren. Klap van 1954 nog niet te boven (Speciale be richtgeving) Voor vele Overijsselse boeren betekent de aanhoudende regenval sedert 10 juli j.l. met zijn vele wolkbreuken een grote ramp. Honderden boeren zijn zeer zwaar getroffen, tienduizenden hectare bouw- en grasland min of meer ernstig. Vooral is schade toegebracht aan de aardappeloogst en het hooi. In Salland en Twente is, globaal genomen, een kwart tot de helft van de aardappelenoogst reeds verloren gegaan. Er zijn boeren die vee hebben moeten verkopen omdat zij geen hooi als voer tot hun beschiking hebben en ook niet kunnen rekenen op een tweede snede hooi. nu het grasland ernstig beschadigd is. De toekomst is bepaald somber, tenzij het weer vandaag nog zou omslaan. In dat geval is er nog enige hoop dat althans een deel van de oogst gered kan worden. Toch is op dit ogenblik de schade in Salland en Twente reeds groter dan in 1954 toen, na de grote regenval, het Duitse water de Overijsselse velden blank zette. Toen noteerden de Overijsselse landbouwers een schade van 29 mil joen gulden. Menige boer is thans nog bezig die ramp te boven te komen, zodat de ramp van 1956 met dubbele kracht aankomt. De grond slaat dicht In een persconferentie in hotel „Van Geytenbeek" te Zwolle heeft gister avond de voorzitter van het landelijke Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, een globaal overzicht gegeven van de schade in Gelderland, Overijssel en Drente, na een reis door deze gebieden te hebben gemaakt. Cijfers kon de heer Louwes uiteraard niet verstrekken, maar wel maakte hü duidelijk dat het niet overdreven is van een ramp te spreken, althans voor verscheidene gebieden. Er zijn natuurlijk streken waar de schade betrekkelijk gering is. De gevolgen van de wateroverlast zijn grotendeels laar- aan te wijten dat de afvoerwegen niet berekend zijn op de abnormale hoeveel heden, welke zij thans te verwerken krij gen. Soms is dit het gevolg van het feit dat zij niet op de juiste wijze onder houden zijn, soms ook van de omstandig heid dat de gronden hoogteverschillen vertonen, in het bijzonder de veenkolo niale gronden .waarop de sluisdrempels niet gebouwd zijn. De afwatering wordt dientengevolge gehinderd. Het overvloedige water slaat de grond dicht, hetgeen wil zeggen dat er geen sprake meer kan zijn van een goede verbinding met de lucht. Daar door ontstaat rotting aan de wortels en de gewassen. Niet veel hoop meer Deze structuur-verandering van de grond en de beschadiging leiden tot de zekerheid dat het getroffen grasland geen tweede snede hooi zal opleveren. Aardappels en hooi zijn de twee produk- ten, die in dit jaargetijde het ernstigste getroffen worden. Maatregelen kunnen hiertegen op dit ogenblik uiteraard niet genomen worden. Eerste vereiste is, al dus de heer Louwes, dat de schade zo nauwkeurig mogelijk wordt geregistreerd, waarna overwogen kan worden wat van regerinsgwege kan worden gedaan om de gedupeerde boeren te helpen. In 1954 werden kredieten van Rijks wege verstrekt tegen zeer aannemelijke voorwaarden. Of dit thans weer aanbe veling verdient? Misschien, doch niet vergeten mag worden dat menige boer nu nog bezig is de financiële klap van 1954 te boven te komen, en niet in staat zal zijn nieuwe geldelijke verplichtingen aan te gaan. Fiscus roomt af In dit verband wees de heer Louwes op de z.i. zwakke kant van het huidige landbouw (prijs-) beleid, dat de boer geen ruimte over laat rekening te hou den met calamiteiten als die in 1954 en 1956. Een goed jaar voor een land bouwer betekent niet dat de gevolgen van een slecht jaar worden opgehe ven. Daarvoor roomt de belasting te veel af. Daarbij komt dat de boer in deze tijd dient te investeren in gemechaniseerde landbouwwerktuigen, wil hij niet achter blijven. Zijn kosten worden steeds hoger, zijn inkomsten wellicht eveneens, doch juist daardoor komt een ramp als die van dit jaar dubbel hard aan. In Gelderland is vooral het stroom gebied van de Berkel (slecht onderhou den) getroffen. Rond de Schipbeek is de situatie gunstiger. In Overijssel zijn het vooral Salland en Twente, welke ge dupeerd werden. In Vroomshoop werd in 22 dagen 250 millimeter regen geme ten, dat is 3'1- maal meer dan normaal. De schade hier is groter dan in 1954. In Drente is het plaatselijk soms zeer ernstig. Ten zuiden van Marknesse in de Noord-Oost-Polder, dreigt waar schijnlijk door structuurbederf, de bie ten oogst verloren te gaan. Jongen trachtte meisje te vergiftigen Met rumbonen. Een 17-jarige jongen uit Eindhoven heeft, gedreven door jaloezie, getracht een 16-jarig meisje van het leven te beroven. Hp had haar tpdens de ker mis leren kennen en was verliefd op haar geworden. Toen hij bemerkte, dat een van zijn vrienden het meisje het hof maakte, wilde hij meteen maar korte metten ma ken. Hij kocht bij een drogist een doosje rodent en liep daarmee een dag op zak, zonder vast omlijnde plannen. De dag daarna vulde hij drie rumbonen door middel van een glazen spuit met het vergif en bood het meisje er twee van aan. Gelukkig ontdekte het meisje door de vieze smaak, dat er iets niet klopte en spuwde de rumbonen uit. De jongen is onmiddellijk aangehou den. heeft een volledige bekentenis af gelegd en zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Het meisje heeft geen nadelige gevolgen ondervonden van het gebruik van de vergiftigde rum bonen. J' w Hemly DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltw Singel l- Leiden - au° n°- 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1