De tragedie van de Linnaeushof Rederijen zien nieuwe staking in IJmuiden maar gelaten aan Een Z.A.V.O.? Nederlandse selieepsarts redde de ogen van een Noorse zeeman WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1956 Ruim zes ton schuld en geen cent in kas (Van onze speciale medewerker) Het ls nog maar enkele maanden geleden, dat met feestelijk vertoon, in tegenwoordigheid van de Zweedse gezant, de Commissaris der Koningin en tal van autoriteiten, de bloemententoonstelling Linnaeushof te Bennebroek, „Europa's mooiste tuin" werd geopend. Gistermiddag volgde de anticlimax, toen in Haarlem de crediteuren van de N.V. vergaderden en daar te horen kregen, dat in geval het faillissement der N.V. werd uitgesproken, concurrente crediteuren van hun vorderingen (tot een beloop van f 300.000.geen cent terug zouden zien. De Linnaeushof ontsproot aan het brein van de heer Henry W. Roozen. bloem bollenexporteur te Bennebroek. die daar al sinds jaren aan de Rijksweg een ter rein had waarop een molentje en wat imitatie-Volendammer huisjes temidden van bloeiende tulpen een trekpleister bleken te vormen vooral voor de bui tenlanders. De heer Roozen deed daar mee aardig zaïken en ongetwijfeld heeft dit hem op het idee gebracht op groter schaal te beginnen. Hij kocht de „overtuin" van het land goed „De Hartenkamp", eens eigendom van Mevr. Von Pannwitz en ging plan nen uitvoeren om daarvan „Europa's mooiste tuin" te maken. Spoedig kwam hij echter tot de ontdekking dat hij met dit stukje natuurschoon niet mocht doen wat hij wilde. Er volgde een langdurig touwtrekken met diverse overheidsinstanties om de vereiste vergunningen, hetgeen niet be vorderlijk was voor het tempo der werk zaamheden. Maar uiteindelijk werd toch aangekondigd, dat de Linnaeushof een tentoonstelling zou worden van bloemen in alle seizoenen: lente, zomer en herfst. Het terrein besloeg pl.m. 6 HA. waarvan een groot gedeelte intact moest blijven. Vanzelfsprekend gingen er terstond stemmen op. die in deze onderneming een concurrente zagen van de Keu kenhof. vooral omdat de Linnaeushof daarvan nauwelijks 10 kilometer ver wijderd ligt. De directie ontkende dit echter met kracht en liet niet na, bij iedere gelegenheid duidelijk te maken dat de Linnaeushof heel iets anders was ONDER SLECHT GESTERNTE De Linnaeushof begon onder geen ge lukkig gesternte en schiep rondom zich allerlei publiciteit, die op de duur niet bevorderlijk bleek. Medewerkers kwa men en gingen, conflicten deden zich voor en dat alles bleef niet onder de korenmaat. Uiteindelijk echter was het zo ver, dat men de tentoonstelling kon openen. Bloemen waren er nauwelijks te zien, maar dat was ook op de Keuikenhof het geval. Grootscheepse propaganda werd gemaakt en men verwachtte dat „Euro pa's mooiste tuin" honderdduizenden bezoekers zou trekken. In die verwachting is de directie van de N.V. Linnaeushof wel teleurgesteld, want zelfs met het grootst mogelijke op timisme kan men het aantal bezoekers nauwelijks op enkele tienduizenden schattendie dan nog kwamen gedurende het toeristenseizoen, wan neer de bolbloemen bloeien. Daarna kwam de Junimaand, arm aan bloemen, en dus had de Linnaeus hof de bezoeker vrijwel niets te bieden. Alleen in de kas kon men wat bloemen bewonderen. Het bezoek was vrijwel nihil maar de (kosten gingen door. Men had er een (tijdelijk) restaurant met vaste staf, in de kas was een restaurant ingericht, er liepen geüniformeerde in- formatrices rond. En tegenover deze dagelijks terugkerende onkosten ston den vrijwel geen inkomsten. Het duurde niet lang of er gingen kwade geruchten omtrent de solvabiliteit van de N. V. Linnaeushof. SERINGENFEEST ZONDER SERINGEN De directie van de N.V. Linnaeushof. met bewonderenswaardig optimisme, liet echter de moed niet zakken. Zij or ganiseerde een „seringenfeest" met een seringen-koningin en hofdames. Jose- fine Baker zou komen, men wist sa menwerking te krijgen met Haarlemse organisaties. Maar men had over het hoofd gezien, dat er op dat tijdstip geen seringen meer waren, zodat de seringen koningin het met anjelieren en de hof dames het met lupinen moesten doen... De organisatie van het. feest liet ook nogal wat te wensen over. en de pers. die tot nog toe veel welwillende aan dacht aan de Linnaeushof geschonken had, liet de eerste onvriendelijke com mentaren horen. Dat was het begin van het onweer, dat over de Linnaeushof zou losbarsten. Het was reeds lang duidelijk dat de grote plannenmaker voor de Linnaeus hof niet de directeur, de heer Roozen, maar de adjunct-directeur, de heer Van Duuren, was. Van hem was ook het plan voor het seringenfeest, maar deze de bacle schijnt oorzaak geweest te zijn van een conflict, dat eindigde met de ontslag-aanvrage van de heer Van Duu ren. Toen vlak daarop een bericht in de krant gewaagde van „moeilijkheden rond de Linnaeushof" en de heer Roo zen de heer Van Duuren beschouwde als autor intellectualis van dit bericht, deelde de heer Roozen aan de pers mede, dat de heer Van Duuren op staande voet ontslagen was. Deze eiste in een kort geding herroeping van deze mededeling. ONVERKWIKKELIJKE DETAILS Dit kort geding nam drie volle zit tingen van de Haarlemse rechtbank in beslag en daarbij kwamen allerlei on verkwikkelijke détails aan het licht, die duidelijik maakten dat het tussen de heren Roozen en Van Duuren tot „slaande ruzie" was gekomen. Al deze bijzonderheden deden het laatste vertrouwen in de leiding van de Linnaeushof te loor gaan. Hoewel nog ■teeds spandoeken en wegwijzers het publiek manen tot een bezoek aan „Europa's mooiste tuin" waar „miljoe nen bloemen bloeien" ging de Linnaeus hof hard achteruit. De directie probeerde het nog te red den met avondconcerten, maar het be zoek was onvoldoende. De bouw van het restaurant, die inmiddels was aanbe steed. werd gestoptalleen de bouw put was gereed gekomen. Als doorslaand bewijs dat de zaak mis zat, kwam er een brief van mr. Ober man. advocaat en procureur te Haar lem, die namens de heer Roozen de cre diteuren opriep tot een vergadering, waarin de situatie zou worden uiteen gezet. GEEN UITKERING TE WACHTEN Op die vergadering, welke zeer druk bezocht was, heeft mr. Oberman al meteen de laatste hoop der crediteu ren de bodem ingeslagen. Hij kon geen redelijk aanbod doen. De N.V. had een hypothecaire schuld van f. 250.000.de concurrente crediteu ren hadden tezamen f. 300.000.— te vorderen, de heer Roozen privé had een vordering wegens leveranties en werkzaamheden van f. 120.000.en daartegenover stonden activa die bij executoriale verkoop nog niet de helft van de waarde, geschat op f. 180.000. zouden opbrengen. De heer Roozen verklaarde zich be reid. de crediteuren met vorderingen beneden f. 100.— (het totaalbedrag daarvan werd geschat op f.2500.—) uit zijn privé bezit te voldoen. Hij bood voorts aan uit de winst van zijn bloem- bollenbedrijf jaarlijks uitikeringen aan crediteuren te doen. waardoor deze in 10 jaar tijds afbetaald zouden zijn. Uit de vergadering werd een commis sie van deskundigen benoemd, die het accountantsrapport zal bestuderen en aan de crediteuren rapport uitbrengen. Daarmee ging de vergadering akkoord, want er schoot haar niets anders over. De houding van de hypothecaire cre diteuren was nog niet bekend. De acti va omvatten het terrein, een kantoor gebouw. een fotokiosk en een kas, waar op nog f. 10.000.— moet worden be taald GEEN PERSPECTIEF In de vergadering werd nog ter sprake gebracht de mogelijkheid, de Linna eushof verder te exploiteren. Volgens mr. Oberman achtten deskundigen zulks mogelijk en waren nog steeds besprekingen gaande met particulie ren en credietinstellingen. die zich voor dit project zouden interesseren. Die hadden echter tot nog toe tot geen enkel resultaat geleid. Het is ook niet te zien hoe dit pro ject, bezwaard met zulk een schulden last. ooit nog eens tot herleving kan worden gebracht. De fout schuilt in de leiding, maar ook in de opzet. Een voorj aars-bloemen tentoonstelling trekt publiek, omdat de bolbloemen de eerste lenteboden zijn. Een vollegronds- bloemententoonstelling gedurende zomer en herfst doet dat niet. De gemeente Den Haag heeft kapitalen besteed om van het Zuiderpark een echte bloe- men-expositie te maken, die daarenbo ven kosteloos toegankelijk is, en nie mand gaat er speciaal voor naar het Zuiderpark Men zou van dit terrein een ontspan- nings-centrum moeten maken, maar het is zeer de vraag of men daarvoor ooit toestemming krijgt, want het Nationale Plan strekt er beschermend zijn hand over uit. De tragedie van de Linnaeushof ver toont stenke trekken van overeenkomst met die van Avifauna. Ook daar een succesvol zakenman, die zich verreken de met een hem vreemd object. Ook daar een speculeren op de behoefte aan recreatie-oorden, een geloof dat men door veel propaganda en grote kosten te maken, de mensen wel zou kunnen trekken. De Linnaeushof is een tweede schip op strand en misschien een baken in zee Luchtmacht-tentoonstelling Soesterberg VAN 4 TOT EN MET 8 AUGUSTUS (Speciale berichtgeving) Zaterdag a.s. zullen er op de vlieg basis Soesterberg stuntwedstrijden worden gehouden met squadrons straaljagers uit Leeuwarden. Volkel, Eindhoven en Gilze Rijen. By slecht weer is 8 augustus als uitwijkdatum vastgesteld. Een en ander heeft plaats ter gelegen heid van de luchtmacht tentoonstelling, die van 4 tot en met 18 augustus op de vliegbasis gehouden zal worden, met het doel het Nederlandse volk meer begrip te doen krijgen voor zijn eigen lucht macht. Deze mededelingen deed de heer E. J. H. Smitshuysen op een persconferentie, die dinsdagmiddag te Soesterberg belegd was. De tentoonstelling, die zaterdag om 11 uur 's morgens door de opperbevel hebber van de luchtstrijdkrachten, luite nant-generaal A. Baretta geopend wordt, is op een afgeschermd gedeelte van de basis ingericht. Langs het terrein zullen alle typen vliegtuigen, die thans bij de Luchtmacht in gebruik zijn opgesteld staan. Een er van. een Thunderjet. zal door liefhebbers beklommen mogen wor den, en van binnen ook mogen worden bekeken. Het is een oud beestje, dat zijn sporen reeds verdiend heeft. Er zijn op de tentoonstelling tenten opgesteld, waarin onderdelen van de luchtmacht op prettige wijze, met ge bruikmaking van talrijke panelen, ver duidelijkt worden. Men zal er veel de afbeelding van Icarus tegenkomen, de mythologische hemelbestormer uit de oudheid. In een der stands is de NAVO. de Noord Atlantische Verdrags Organisatie, in beeld gebracht, en o.a. gesymboliseerd door een lange ketting, die zoals bekend, geacht wordt even sterk te zijn als de zwakste schakel. De Nederlandse Luchtmacht streeft er naar niet deze schakel te vormen in het werkelijke verdedigingssysteem, al dus de heer Smithuysen. De enige ingang van de tentoonstel ling is aan de Dolderseweg in Soester berg. Alle wegen in de omtrek zullen van pijlen voorzien zijn. om de bezoe kers het zoeken te vergemakkelijken. Honden richtten slachting aan Drie honden hebben gistermorgen in een weide in Veenendaal een ware slachting aangericht onder het klein vee, dat zich in de wei bevond. Toen de gewaarschuwde eigenaresse op het jacht terrein aan kwam bleken drie geiten, een schaap, acht konijnen, acht hennen en drie ganzen verscheurd te zijn. De schade beloopt in' de honderden guldens. De eigenaren van de honden zijn opge spoord. ONDERSCHEIDING VOOR MINISTER VAN THIEL De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel is be noemd tot Grootkruis der Orde van de Kroon van België. De ambassadeur van België heeft hier van mededeling gedaan en minister van Thiel de bij de onderscheiding behoren de versierselen overhandigd. Wordt hier geraffineerd spel gespeeld? Van rederszijde had men gisteren weinig commentaar op de nieuwe stakings golf. die het treilerbedrijf bedreigt. Men vat het maar gelaten op en wacht de ontwikkeling af. Men neemt het zelfs als vanzelfsprekend aan, dat de opvaren den van andere treilers het voorbeeld van de vier van maandag zullen volgen. De Carolina van de VEM, die voor reparatie korte tijd uit de vaart was en dinsdag weer had moeten varen, is blijven liggen. De Tzonne en de Joh. Pol derman bleven eveneens voor de wal. Bij de rederij Marezaten ligt nog een gloednieuw schip, de ÏJM 15, die als gevolg van deze staking zelfs de kans niet krijgt om na de geweldige investeringen te bewijzen, dat het geen weggegooid geld Is. Het schijnt nu eenmaal bij het treiler bedrijf te horen, dat er telkens weer moeilijkheden zijn, hoorden wij een re der schamper opmerken. En ondertus sen varen andere grote schepen, die on der loggercontract staan, rustig uit. zelfs bij het stormweer van maandag morgen. Voor de treilerreders onder deze omstandigheden een wel heel triest schouwspel. Men vraagt zich af. of met deze jong ste staking opnieuw een spel gespeeld wordt. Het was rond de Vissershaven bekend, dat woensdag de partijen bij de CAO door de Stichting van de Arbeid zullen worden gehoord Men verwijt de Stichting van de Arbeid, dat dit orgaan de bereikte overeenkomst niet vlug ge noeg in behandeling heeft genomen, maar men gaat dan voorbij aan het feit. dat er nog tal van andere bedrijfstak ken zijn, waar eveneens nieuwe of ge wijzigde overeenkomsten tot stand kwa men. De Stichting van de Arbeid heeft trou wens zo groot mogelijke spoed betracht. De nieuwe CAO treilvisserij werd op de agenda geplaatst, maar in de betreffen de vergadering was zó veel te behande len. dat men aan dit punt niet meer toekwam. De volgende vergadering stond het opnieuw op de agenda, maar bij de bespreking bleek in de stichting geen eenstemmigheid te bestaan over de ver hoging van de vaste gage. Dit is niet verwonderlijk, omdat de voorgestelde verhoging - rekening houdende met de steeds groter geworden achterstand - ongeveer overeenkomt met een derde deel. Het ligt voor de hand. dat de Stichting van de Arbeid zich hierover graag een gefundeerd oordeel wil vor men en daarom werden de partijen uit genodigd om gehoord te worden. Het College van Rijksbemiddelaars pleegt donderdags te vergaderen. Na het geen in de Stichting van de Arbeid reeds gepasseerd is en na de „hearing" van woensdag, is de kans zeer groot, dat dus a.s. donderdag in dit college de nieuwe CAO voor de treilvisserij aan de orde komt. Gezien de overeenstemming tussen beide partijen, gezien de moeilijkheden, waarmee het bedrijf nu al jaren te kampen heeft, is er enig optimisme ten aanzien van het standpunt van het col lege. .Men is dan ook geneigd aan te ne men, dat men, van bepaalde zijde ver wachtend, dat spoedig de goedkeuring zal afkomen, naar het middel van de staking heeft gegrepen om straks deze goedkeuring als een direct succes van de staking te bestempelen. ROET IN HET ETEN Dinsdagmorgen is opnieuw in het kan toortje van het OVB te IJmuiden ver gaderd, nu met opvarenden van de Tzonne, Joh. Polderman en enkele men sen van de Deining. De heer J. Koning heeft hier het NVV van sabotage be schuldigd. De socialistische Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visse rij was tegen de handhaving van de vaste gage. Nu het bij de onderhande lingen over een nieuwe CAO verloren heeft, probeert het in de Stichting van de Arbeid roet in heteten van de vissers te gooien door daar het advies, en daar mee de goedkeuring, op te houden. De bezwaren tegen de verhoging van de vaste gage in de Stichting van de Arbeid zouden volgens de heer Koning juist van NVV-zijde zijn gekomen. In rederskringen koestert men de hoop. dat de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars zich van de staking niets zullen aantrekken. In dat geval gaat het horen van de par tijen woensdag normaal door en zou eventueel donderdag de goedkeuring kunnen afkomen. Zou men namelijk het standpunt innemen, dat tijdens een sta king de stukken in de ijskast gaan. dan zouden daardoor niet alleen de opvaren den worden gedupeerd, maai- wellicht nog meer de rederijen, voor wie het sei zoen van de verse haring, de kurk waar het bedrijf het gehele jaar op moet drij ven. juist is aangebroken. Jongen door auto gedood De 10-jarige jongen B. Kolkman is op de Raalterweg onder Diepenveen bij Deventer bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Hij was met zijn vader bezig bij de wete ring langs de weg insecten te vangen voor zijn aquarium en stak toen plotse ling de weg over. Hij liet een paard en wagen passeren, doch zag niet de auto. die achter deze wagen reed. De jongen werd overreden en was op slag dood. Vrachtauto ramt huis CHAUFFEUR ZWAAR GEWOND Een Nederlandse 6-tons vrachtauto met aanhangwagen is gistermiddag te Herzogenrath bij Aken op een kruis punt door een hoekhuis heen en te gen de zijkant van een hotel opgere den. De bestuurder van de auto. Paul Klepper, die bij een onderneming te Kerkrade in dienst is, werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis gebracht. Het twee verdiepingen tellende hoek huis werd door de er tegen op rijdende auto tot het dak toe opengereten. Een 23-jarig meisje, dat zich op de étage bevond, kwam beneden terecht, maar liep slechts lichte kwetsuren op. De an dere bewoners van het huis konden zich in veiligheid brengen. Kwestie Nieuw-Guinea voor de V. N. Het wordt in Djakarta vrijwel zeker geacht, dat Indonesië de kwestie Nieuw Guinea zal voorleggen aan de V.N.. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdoelgani, heeft hier over geen officiële bevestiging gegeven, doch verwezen naar zijn rapport over de reis van president Soekarno naar de VS. en Europa, waarin de minister verklaarde dat Indonesië zou voortgaan met het verdedigen van zijn standpunt in deze kwestie voor elk internationaal forum met inbegrip van de V.N.. In Djakarta wordt verwacht, dat president Soekarno het Indonesische besluit om de kwestie voor te leggen aan de V.N. officieel zal aankondigen in zijn rede óp 17 augustus, de Indonesi sche onafhankelijkheidsdag. Tochten voor ouden van dagen BEZWAREN TEGEN LANGE FILES. De alom bekende en gewaardeerde ritten van ouden van dagen dreigen een storende factor in het verkeer te wor den, aldus de K.N.A.C. Het aantal bus sen en personenauto's, dat aan één rit deelneemt, is in de loop der jaren zó groot geworden, dat de files een buiten sporige lengte hebben gekregen. Boven dien rijden de motorrijtuigen meestal dicht aanééngesloten achter elkaar In halen door het achteropkomende ver keer wordt daardoor onmogelijk ge maakt, zodat dit gedwongen wordt ge durende lange tijd achter de file te rij den. De K.N.A.C. richt zich daarom tot de organisatoren van deze ritten met het verzoek met deze bezwaren reke ning te houden. Zij beveelt daarom aan. dat wanneer het aantal auto's te groot wordt, de rit op twee dagen te doen houden. Bovendien moet de bestuurders van de auto's uitdrukkelijk worden verzocht een behoorlijke on derlinge afstand te houden. Een landelijk contact tussen de orga niserende comité's zou volgens de me ning van de KN.A.C. zeer gewenst zijn. Er zou dam voorkomen kunnen worden, dat twee of meer van boven bedoelde colonnes op hetzelfde tijdstip dezelfde wegen berijden. De K.N.A.C. vreest, dat wanneer door de comité's geen maatregelen in bovenstaande zin worden getroffen, van overheidswege beperkende bepalingen ter bevordering van de vrijheid en veiligheid van het verkeer zullen moeten worden gemaakt. Korte bijeenkomst Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft gistermid dag voorzitter Jonkman de overleden minister van Overzeese Rijksdelen, prof. Kernkamp, herdacht. Bij zijn woorden van grote waardering sloten zich aan minister-president Dr. Drees namens deregering.de heer Pos als ge volmachtigd minister van Suriname en de heer Lampe als gevolmachtigd mi nister van de Antillen. De nieuwe wettelijke regeling van de pensioenen van ministers, staatsecre tarissen, leden van Ged. Staten en wet houders, werd z.h.st. aangenomen, nadat alleen de heer Reljers (C..H.U.) een enkele opmerking had gemaaakt. Eveneens z.h.st. werd het wetsontwerp aangenomen tot samenvoeging van de gemeenten Hardinxveld en Giessendam. Met uitzondering van de heer Kolff verzochten de leden van de C.H.U. aan tekening. dat zij geacht wilden worden tegen het voorstel te hebben gestemd. Ook de heer Brandenburg (C.P.N.) vroeg deze aantekening. Zonder discussie werd met algemene stemmen het wetsontwerp aangenomen met een nieuwe organisatie van het be stuur van de Landbouwhogeschool te Wageningen. Tenslotte werd eveneens met algemene stemmen het voorstel goedgekeurd tot het verlenen van een bijdrage aan de „Food and agriculture organisation" ten behoeve van de vergroting van de afzet van magere melkpoeder in India en Pa kistan. Lichte achteruitgang deviezen Volgens de verkorte balans van de Ned. Bank vertoont de netto deviezen reserve een lichte achteruitgang met ruim f.7 miljoen tot f. 1.097 miljoen. Dei goudvoorraad bleef onveranderd. Goud en deviezen tezamen maken thans 71,43" uit van de totale direct opeis bare verplichtingen der Centrale Bank (vorige week 71,23%). Soekarno's reisplannen President Soekarno heeft vandaag medegedeeld, dat zijn reisprogramma voor dit jaar bezoeken behelst aan In dia, Pakistan, Afghanistan, de Soedan, Egypte, Ceylon en Irak Op 26 augustus zal hij uit Djakarta vertrekken voor het bezoek aan de Sov jet-Unie, waarna hij zal doorreizen naar Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakijë, Oostenrijk en China De Indonesische president ontving voorts uitnodigingen voor een bezoek aan enige Zuidamerikaanse landen en Nieuw-Zeeland. Hij deelde niet mede, wanneer hij aan deze uitnodigingen ge hoor zal geven. (Ingez Med.-Adv.) Van 29 AUGUSTUS l/m a SEPTEMBER iedere avond van 9 uur tot 10.30 uur (zondags niet) Prijzen van f 1.60 t/m 1 5.25 Kaarten te bestellen bij Uw plaatselijke V.V.V. en Markt 85a Delft (Tel. K 1730- 26100). Hoe oordeelt jeugd over Europa's eenheid Winnaars opstelwedstrijd bijeen (Van onze Haagse redactie) Over de politieke, economische en morele facetten, die de eenwording van Europa in de weg staan, heeft gistermiddag te Den Haag een aantal jonge buitenlanders, afkomstig resp. uit Engeland. Frankrijk. Duitsland, Italië, Denemarken en de Benelux- landen allen prijswinnaars bij een opstelwedstrijd, welke door het inter nationale comité „Europese school dag" was georganiseerd, van gedachten gewisseld tijdens een Rondetafelge sprek onder leiding van prof. dr. H. Brugmans, voorzitter van het comité en van de beweging van Europese Fe deralisten. De bijeenkomst was een deel van de prijs, die het ministerie van O. K. en W. deze winnaars aanbood in de vorm van een 14-daaes verblijf in ons land. De overige winnaars uit deze wedstrijd, waaraan in totaal ruim 300.000 jongeren hebben deelgenomen, o.w. ca. 30.000 Ne derlanders vertoeven momenteel voor een dergelijke tournee in het buitenland. Onder hen het aantal eerste prijs winnaars bedraagt 16 bevinden zich twee landgenoten, t.w. Jeanne Heynen uit Roermond en Hans Mulder uit Nij megen. Uitgangspunt van het debat vormde de reeds meermalen geopperde vraag of het oplossen van de economische dan wel het opruimen van de politieke pro blemen de eerste stap betekende op weg naar een geïntegreerd Europa. Tijdens de discussie die volgde, ontpopten de jeugdige debatters zich als waardige ver tegenwoordigers van hun natie. Zo werd van Engelse zijde de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal gebrek aan scherp omlijnde politieke visie verweten bij het verwezenlijken van de eenheids gedachte. terwijl een Deense spreker zo wel de kloof tussen kapitalisme en socia lisme als de daaruit voortvloeiende eco nomische differentiaties tussen de Europese landen als voornaamste spel brekers zag. De vraag of het niet mo gelijk is deze verschillen terwille van de integratie te overbruggen, stuitte op het morele bezwaar, dat in dat geval eenzij dige offers worden gevraagd, doordat het economisch en politiek beter ont wikkelde land tot het niveau van de Israëlische jagers boven Egypte beschoten Een Egyptische militaire woordvoer der heeft verklaard, dat Egyptisch lucht doelgeschut gisteren boven Gaza het vuur heeft geopend op twee Israëlische jagers, die boven de stad vlogen. Terwijl de jagers over de stad scheer den. werden andere Egyptische luchtaf- weereenheden door sirenes gealarmeerd. Nauwelijks hadden deze echter het vuur geopend of de jagers vlogen naar Is raël terug. De woordvoerder zei. dat Egypte naar aanleiding van dit incident een klacht bij de gemengde bestandscommissie heeft ingediend. Veteraan Amerikaanse burgeroorlog stervende Albert Woolson, een 109-jarige ve teraan uit de Amerikaanse burgeroorlog ligt in Duluth (Minnesota) in een plaat selijk ziekenhuis op sterven. Woolson. was destijds trommelaar in het leger van de Unie Hij is de laatste nog in leven zijnde veteraan uit het leger der noordelijke staten ofwel het Unièleger. Van het leger der geconfedereerde (zuidelijke) staten zijn nog drie vetera nen in leven. OKINAWA DOOR WERVELSTORM GETROFFEN Het eiland Okinawa, ten zuiden van Japan, is vandaag door een wervelstorm getroffen Volgens de eerste, officiële be richten zijn vele huizen in Naha, de hoofdstad, volkomen verwoest. Op vele plaatsen zijn overstromingen opgetreden. mindere zou moeten afdalen. Para doxaal bleef het feit dat de eenheids gedachte feiten en cijfers die het nut van dit streven bewijzen ten spijt zo impopulair bleef. Sterker nog: zij die bij de eenwording baat vinden, verzetten zich het sterkst, terwijl wie „offers" moet brengen, over het algemeen over tuigde aanhangers van dit principe zijn. Van Duitse zijde werd hierop gecom mentarieerd dat men momenteel de vruchten nog niet plukte en daardoor alleen de schaduwzijde, i.e. het begin stadium met zijn moeilijkheden zag. De conclusie van prof. Brugmans luidde dat het ingewortelde conserva tisme van elk Europees land, de ge ringe lust om „om te schakelen" en het vooroordeel, dat „de buurman" eerder dan het „ego" van de integratie zou profiteren, als voornaamste oor zaken van terughoudendheid moesten worden beschouwd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In de V.S. nog maar 145 miljonairs 160 van 275 miljoen naar belastingen Volgens de Amerikaanse dienst der directe belastingen neemt het aantal dollar-miljo nairs in de Verenigde Staten steeds meer af. In 1950 waren er 219 miljonairs, in 1952 nog slechts 148 en in 1953 145. Hun gezamenlijke inkomsten belie pen in 1952 een bedrag van 289 miljoen dollar en in 1953 275 miljoen dollar. De federale belastingen eisten van het laatste bedrag meer dan 160 miljoen voor zich op tegen 180 miljoen in 1952. iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii De Argentijnse regering heeft Bra zilië en Urugay uitgenodigd in Buenos Aires besprekingen te komen voeren over Zuidatlantische verdedigings plannen. Deze bijeenkomst is bedoeld als voor bereiding voor de oprichting van een permanente verdedigingsorganisatie met een hoofdkwartier in Montevideo, een zuidelijk evenbeeld dius van de NAVO. Scheiding partij-regering in Polen De Poolse communistische partij heeft gisteren bekend gemaakt dat zij zich te rugtrekt uit het directe landsbestuur en dat zij voortaan de regeringsleiders slechts „politiek zal inspireren". Het centrale comité van de partij heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt erkend, dat de partij een fout heeft begaan door het landsbestuur op zich te nemen. In de resolutie wordt gezegd dat de gebeurtenissen in Poznan een nieuw licht hebben geworpen op de politieke en sociale toestand in het land. Amerikaans militair versprak zich Een soldaat van de Amerikaanse luchtmacht is gearresteerd omdat hij een militair geheim zou hebben verra den. Dit is gisteren door de Ameri kaanse luchtmacht bekend gemaakt.. Hij zou destijds op Eniwetok aan bur gers hebben verteld, dat de waterstof bom, die op 21 mei boven Bikini werd uitgeworpen, haar doel had gemist. Kerkelijk Leven DR E. A. A. DE VREEDE OVERLEDEN In de ouderdom van 58 jaar is te Solden in Oostenrijks Tirol tengevolge van 'n hartverlamming plotseling over leden dr. Ernst Anton Adriaan de Vree- de, predikant van de Vluchtheuvelkerk te Zetten. Op 10 november 1924 werd kandidaat De Vreede benoemd tot predikant bij de protestantse kerk in het voormalig Nederlands Oost Indië. Met een onder breking van twee verlof perioden was de thans overledene in Indonesië werk zaam te Amboina, Koepang, Menado, Batavia en te Medan. Na de oorlog keerde dr. De Vreede voorgoed naar Nederland terug. Hij deed op 27 oktober 1946 zijn intrede als predikant-voorgan ger van de evangelisatie te Emmen. Sinds 21 mei 1950 was hij predikant van de Vluchtheuvelkerk te Zetten en gees telijk verzorger van de Heldring ge stichten aldaar. NED. HERV. KERK Bedankt voor de ben. tot h-ulppred. te Loosduinen (Ver. v. Vryz. Hen.) C. A. Schenk, a.s. em. pred te Scheemda (nad. besl.). Aangenomen naar Wilsum (O.) L. Dop- penberg. kand. te Putten, die bedankte voor Andel, 's-Gravenmoer, Loplk, Schoon- rewoerd en voor Zegveld. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Broek onder Akkerwoude F. Bakker, kand. te Goes en J. Brons, ld. te Ermelo. Beroepen te Culemborg J. Brons. kand. te Ermelo. Te Bunschoten M. Baan te Dordrecht, die bedankte voor Grand Rapids (U.S.A.) (Old Chr. Ref. Church). Bedankt voor Apeldoorn A. Hilbers te Enschede. OUD-GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Capelle a. d. IJssel M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJssel en T. de Jong te Kralingseveer. Acuut geval van drukverlioging verholpen Toen het Nederlandse emigranten- schip .Zuiderkruis" onder commando van kapitein B. A. de Groote uit Bloe- mendaal, onderweg van New York naar Rotterdam, zich vorige week woensdag midden op de Atlantische Oceaan be vond kwam het in radiocontaot met het 4973 brt ton metende Noorse ms „Hav- hok", dat meldde een patiënt aan boord te hebben, met wie men niet goed raad wist. Dokter G. L. Th. Dirksen uit Den Haag ging naar de marconist en deze vroeg aan de kapitein van het Noorse schip wat er aan de hand was. De bankwerker Gudleif Mikkelsen uit Trondheim, zo meldde de Noor, had erge pijn aan zjjn rechteroog en men had hem maar een morfine-in- jectie gegeven. Men dacht eerst, dat hij iets tegen zijn oog gekregen had. en daarna dat het een ijzersplinter was. De Nederlandse arts gaf via de radio instructies voor een eerste on derzoek. Daaruit bleek hem, dat hulp dringend nodig; was, omdat de Noor anders het licht uit zqn oog zou moe ten missen. Overleg tussen kapitein de Groote en dokter Dirksen volgde en spoedig werd de „Zuiderkruis", die dezelfde route voer als de „Havkok" echter met een verschil van 200 mijl, gekeerd en beide schepen stoomden met volle kracht naar elkaar toe. Omstreeks een uur 's middags bereikten ze elkaar en toen werd de motorsloep gestreken, die dok ter Dirksen naar de .Havkok' zou bren gen. De dokter maakte nog 'n benauwd moment mee, want toen hij de eerste voet op de süngerende touwladder had gezet, sloeg de motor van de sloep af, zodat het bootje tegen het Noorse schip botste en de dokter al het mogelijke moest doen niet tussen twee scheeps wanden te komen. Het liep gelukkig goed af en weldra was de dokter aan boord, waar bleek, dat zijn diagnose juist was geweest. Het was een acuut geval van druk- verhoging in het oog en medisch in grijpen was zeer noodzakelijk. De Noor werd aan boord van de „Zuider kruis" gebracht en door dokter Dirk sen geopereerd.. Alles is goed verlopen en gisteroch tend, toen het emigrantensehip in Rotterdam afmeerde, kon de Noor het schip verlaten. Ter controle wilde hij naar een oog arts en als de uitslag gunstig was enige dagen bij vrienden in Rotterdam blij ven. Aan boord van de „Havkok" be vindt zich zijn vrouw en ongeveer over een week zal dit schip in Antwerpen aankomen. Dan hoopt Gudleif op de kade te staan om zijn vrouw te verwel komen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5