BOLS Loop der bevolking te Leiden Dit jaar 13.000 Nederlanders naar Australië 95ste Jaargang Woensdag 1 augustus 1956 iweede blad no. 28897 Acad. Ziekenhuis centrum voor behandeling van kinderverlamming Dringende behoefte aan verpleeghulp De directeur-geneesheer van het Aca demisch Ziekenhuis verzoekt ons opna me van het volgende: Over de kinderverlamming in ons land ls in de pers reeds veel geschreven en onlangs heeft de geneeskundige hoofd inspecteur van de Volksgezondheid aan alle artsen in Nederland richtlijnen voor behandeling en preventie van de polio myelitis (kinderverlamming) toegezon den. Van een alarmtoestand is zeker geen sprake, maar men moet in deze om standigheden en in dit jaargetijde op alles voorbereid zijn en het is daarom dat de geneeskundig hoofdinspecteur zijn richtlijnen heeft rondgezonden. Zoals bekend, is o.a. ook het Acade misch Ziekenhuis t« Leiden door de hoofdinspectie aangewezen als cen trum voor de behandeling van de kin derverlamming. De moderne behandeling van deze ge vreesde ziekte vraagt zeer veel personeel, met name verpleegsters en masseurs of masseuses. In deze tijd zijn er bij het Verbetering centrale verwarming Stadsgehoorzaal WAT VERDER TER TAFEL KOMT Van de overige dinsdagmiddag in de Leidse raad te behandelen voorstellen noemen wij een voorstel, dat beoogt een bedrag van f6300 beschikbaar te stellen voor het wijzigen van de centrale verwarmingsinstallatie in de foyer en de kleine zaal van de stadsgehoorzaal met bijkomende werken; het brengen van een wijziging in de tij delijke ziektekostenregeling van het ge meen tepersoneelhet aangaan van een geldlening ad. twee miljoen gulden; het met een jaar verlengen van de huur overeenkomst van het perceel Groen- oord; het beschikbaars tellen van een be drag van in totaal f. 4716 voor de ver nieuwing van de pompinstallatie in het sportpark Leidse Hout, het aanschaffen van twee Termi-apparaten voor het on derhoud van sintel- en tennisbanen, en voor het aanschaffen van een verrijdba re waterpomp ten behoeve van het on derhoud van sportterreinen; het in het leven roepen van een regeling tot bevor dering van het eigenwoningbezit; een bedrag van f. 6000 beschikbaar te stel len ter bestrijding van de kosten, ver bonden aan het instellen van een effi- ciencvonderzoek bij de dienst der ge meentewerken; het brengen van een wij ziging in de begroting voor het jaar 1956; het aan de NV Nationaal Grond bezit te 's-Gravenhage. en/of aan de na der door haar te noemen lastgevers, te verkopen de gedeelten bouwterrein, te zamen groot plm. 1991 m2. gelegen in het uitbreidingsplan „Leiden-zuidwest" nabij de 5-Meilaan, voor de som van f 130.000 in totaal (bouwrijp en opge hoogd tot n.a.p.)het verpachten van enkele percelen wei- en teelland; het vaststellen van een bepaling t.a.v. de ex ploitatievergoeding en vergoeding van kosten wegens beloning vakonderwijzers bijzondere scholen voor b.l.o. over 1952; het aanbrengen van een wijziging in de precarioverordening, het voorlopig vast stellen van de rekening over het dienst jaar 1954; het verlengen van de termijn van een aantal onbewoonbaar verklaar de woningen in de Vestestraat en de Uiterstegracht en tenslotte om de heer J G. J. Verheij van Wijk wederom voor de tijd van drie jaar te benoemen tot gemeentelijk commissaris van de NV Leidsche Duinwater Maatschappij. Excursie „Oud-Leiden" NAAR OUD-KATHOLIEKE KERK Er bestond zeer grote belangstelling voor de excursie, welke de vereniging „Oud Leiden" gisteravond heeft geor ganiseerd naar de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudse Singel. Het kerkje was ei-vol. Pastoor G. P. Giskes gaf een uiteen zetting van het ontstaan der Oud- Ka tholieke gemeente, welke in Leiden en omstreken een goede honderd lidmaten telt. Het tegenwoordige kerkje had een voorgangster aan de Hooigracht, waar door pastoor Hugo van Heussen in zyn eigen huis de kerk van de H. H. Frede- ricus en Odulphus in 1694 werd inge richt. Gedurende enige eeuwen bleven de Oud-Katholieken daar kerken, tot in 1925 het gebouw werd verkocht aan het St. Elizabeth-ziekenhuis en de nieuwe kerk werd gebouwd aan de Zoeterwoudse Singel. Helaas is het barokke altaar van de oude kerk in de Lakenhal geplaatst. In het nieuwe kerkje kregen een plaats de eenvoudige communiebank, de preek stoel en het tabernakel met kruis. In de sarcriste worden enige schilderijen be waard o.a. van Van Heussen en pastoor Van der Graft, enige kostbare paramen ten en in zilver gedreven kerkelijk vaat werk. Het interieur van de kerk is door Chris Lebeau rondom zeer kleurig en tamelijk somber beschilderd. Pastoor Giskes gaf uitleg van de betekenis der voorstellingen, waarbij hij vertelde dat Lebeau, die tijdens de oorlog in Dachau om het leven kwam, bij het uitvoeren van zijn schilderwerk in deze kerk in een woonwagen achter op het veld ver bleef. Wanneer hij inspiratie had, werk te hij dag en naoht zonder tevoren tekeningen te maken; zweeg de inspi ratie, dan was hij onvindbaar. Namens de vereniging „Oud-Leiden" sprak de secretaris, de heer J. Hennes, een dankwoord tot de gastheer-pastoor. KINDERCIRCUS „KNIKKEBEEN" De tent van het circus .Knikkebeen" van de R-K. Vakantdebezigheden, welke zondag door de storm zwaar beschadigd werd is weer opgericht. De driemaster staat nu aan de Du-Rieustraat. Daar heeft hedenavond de gala-premiere plaats. Men zal kunnen genieten van paar- dendressuur acrobatiek, balletdansen, terwijl ook enkele „wilde dieren"-num- mers niet ontbreken. „ROYAL" GING IN ANDERE HANDEN OVER. De heer H. Schilling, die vele jaren het ook door vreemdelingen vaak be zochte café-restaurant Royal" aan de Doezastraat exploiteerde, heeft dit be drijf thans overgedaan aan de heer J. Dirksen, die voorheen o.a. optrad als exploitant van de Sociëteit aan het Vennemeer. Tijdens een drukbezochte receptie hebben gistermiddag zeer vele zakenrelaties en vertegenwoordigers van een aantal Leidse verenigingen hun gelukwensen aangeboden. Ds. H. J. A. Haan. Luthers predi kant alhier, zal woensdag 8 augustus om tien uur de morgenwijding van de V.P-R.O. (Hilversum I) verzorgen. toch al krap toegemeten aantal ver pleegsters vanzelfsprekend vele met va kantie. Om aan de hoge eisen van verpleging der polio-patiënten op een juiste wijze te kunnen voldoen heeft het Acad. Ziekenhuis dringend hnlp nodig. Laten daarom alle vrouwen met een diploma ziekenverpleging, die het be roep niet meer uitoefenen; allen die wel eens in een ziekenhuis gewerkt hebben, bijv. als verpleeghulp en ook allen die nimmer zieken hebben ver pleegd. maar zich geroepen voelen om te helpen zich melden bij de Adj. Di rectrice van het Academisch Zieken huis! Help ons de polio-patiënten te verple gen! Ook masseurs en masseuses, die in de moderne behandeling zo'n grote rol spe len, hebben wij dringend nodig. Zilveren jubileum W. v. d. Brink De werkzaamheden bij de Dienst voor Soc. Zaken werden hedenochtend even onderbroken om directie en personeel gelegenheid te geven de loftrompet te steken over de persoon en het werk van de heer W. v. d. Brink, administra tief ambtenaar, die deze dag het feit herdacht, dat hij vóór 25 jaar bij deze dienst zijn intrede deed. De directeur, de heer S. Krist, die als eerste spreker het voerd voerde, zei- de. dat hij zich in de korte tijd, dat hij bij de Dienst werkzaam was. al een goede indruk had gevormd over de prestaties van de jubilaris. Behalve dat spreker grote waardering had voor de administratieve werkzaamheden van de heer Van den Brink, was het hem op gevallen. dat de jubilaris de gave be zit om de dienst naar buiten spre ker noemde dit het presenteren van het visitekaartje correct te verte genwoordigen. Namens het College van B. en W. bood de heer Krist de heer Van den Brink de gebruikelijke enve loppe met inhoud en de oorkonde der gemeente aan. Nadat de heer J. Wessel namens de naaste collegae van de jubilaris een geschenk had aangeboden, sprak de voorzitter van de Personeelsvereniging, de heer J. Tielenburg. woorden van gelukwens en waardering. Een felicita tie. die o.a. gepaard ging met de aan bieding van een schemerlamp. Na een dankwoord van de jubilaris, bleef men nog korte tijd in jubileumstemming bijeen. LEGER- EN WAPENMUSEUM TREKT GROTE BELANGSTELLING. Het Leger- en Wapenmuseum aan de Pesthuislaan. dat wederom met eetn groot aantal kostbare aanwinsten kon worden uitgebreid, had in 1955 niet over gebrek aan belangstelling te klagen. De toename van het totaal aantal bezoe kers (5097) bedroeg het vorig jaar niet minder dan 68%. Huisvrouwen gaan aan gymnastiek doen. De afdeling Leidein van de Ned. Vei. van Huisvrouwen heeft be sloten om over te gaan tot het vormen van een gymnastiekclub. De leiding van deze club, die in het najaar zal starten, wordt in handen gelegd van mej. W. Mathijsse. GOUDEN BOEKBINDER. Maandag zal de heer P. A. Lezwijn het feit herdenken, dat hij voor vijftig jaar als boekbinder in dienst trad bij de N V. A W. Sijthoffs Uitg. Maat schappij alhier. Onze oud-stadgenoot, de heer J. J. Ma ree lis. thans te Voorschoten woon achtig, is te Rotterdam geslaagd voor het examen Nijverheidsakte N.e. Leidsche Analystenscheol Aan de Leidsche Analystenschool zijn geslaagd voor het diploma Laborato- rium-assistent(e) A: de dames: C. M. v. d. Voort te Sassenheim; N. Koster te Haarlem; H. M. Sloothaak te Aarlan- derveen en de heren A. H. Wijnands te Leiden; G. Th. v. d. Berg te Noordwyk; W, N. van Heusden te Leiden; T. v. d. Meijden te Koudekerk aan den Rijn; C. W. Kooreman te Leiden; A. v. d. Weert- hof te Leiden; A. Kamerling te Leiden. Voor het diploma Laboratorium-as sistent (e) B. slaagden de dames: C. C. Rijlaarsdam te Bodegraven; Ch. Kalk man te Bodegraven; A. W. v. d. Cap- pelen te Heemstede; F. H. Lubbe te Wassenaar (met lof); C. van Buuren te Leiden; C. Punselie te Bodegraven; M. J. Zonneveld te Voorschoten; M. A. J. v, Lierop te Hillegom; M. C. v. d. Klauw te Noordwijkerhout (met lof); J. van Schooten te Leiden en de heren J. A. W. M. J. Kortmann Zoeterwoude M. A. Hartemink te Oegstgeest Ch. Straman te Leiderdorp D. A. Bekooij te Leiden; A. Mugge te Voorschoten; J. J. Siewers te Voorburg; W. F. Jansen te Katwijk aan den Rijn. Afgewezen: 1 kandidaat. Geslaagd voor het diploma Laborato- rium-assistent(e) B: (met de aanteke ning Medische richting). A. N. de Goeij (Broeder Emarus) Noordwijkerhout (met lof) en de dames; L. de Jong te Katwijk aan Zee; T. J. van Rijswijk te Hillegom; C. C. van Niekerk te Leiden. Het examen wordt voortgezet. Tweede reis van De Hoop Het hospitaalkerkschip „De Hoop" wordt vandaag van zijn tweede reis naar de visgronden in dit haringseizoen in de Scheveningse haven terugverwacht. Het schip dat op 4 juli uit Amsterdam ver trok onder commando van kapitein Rog. heeft ondanks het slechte weer, vooral in de eerste week van de reis, een groot aantal patiënten kunnen helpen. De medische dienst van „De Hoop" behan delde van 4 tot 31 juli in totaal 131 pa- tienten, 17 personen werden opgenomen (met 95 verpleegdagen), 82 recepten werden afgegeven. 45 medische adviezen werden langs radiografische of telefo nische weg verstrekt en 10 patiënten konden naar de wal worden vervoerd. Ds. W. J. Kolkert, Ned. herv. predi kant te Vlaardingen, die de geestelijke verzorging van de zeelieden behartigde bracht twaalfmaal een bezoek aan een logger en hield twaalf kerkdiensten, die per radio werden uitgezonden. De ra- diotechnische dienst van „De Hoop" voerde 18 reparaties aan boord van log gers uit en 36 maal werd een radiotech- nisch advies gegeven. Voorts werden 114 weerrapporten naar het KNMI in De Bilt verzonden. Zondag j.l. bracht ,,De Hoop", wegens de aangekondigde storm, in een Engelse haven door. Het hospitaalkerkschip zal dinsdag, 7 augustus a.s., weer naar de visgronden- vertrekken. Ds. H. A. PIERSMA VRAAGT EMERITAAT AAN. Wegens voortdurende ongesteldheid zal ds. H. A. Piersma, gereformeerd predi kant te Stadskanaal, emeritaat aan vragen. FAMILIEBERICHTEN. ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Huizinga—Heynis, z., Rot terdam; HidskesEk. z., Vlaardingen; EekhofDe Vries, z., Wijk aan Zee; Hageman—Blok. d., Amsterdam; F. J. BilareyBroderick, z., New York; Boel- Hamminga. d., Groningen. Getrouwd: R. Unger en D. A. van Dantzig, Amsterdam; A. P. Zuur en L. A. Geerlings, Oegstgeest; J. A. Clark en M. E. Stroobach, Amsterdaam; G. F. Buisman en C. van Dam. Voorburg. Overleden: mr. J. P. v. d. Brink. m. 64 j., Breda; J. W. v. d. Eist, m. 53 j., Amsterdam; W. W. Struben, v. 87 j„ Doorwerth; R. Corper—Kleerekoper. v. 74 j., Amsterdam: H. Th. C. Roeg—Col- lignon, v. 55 j., Amsterdam; M. J. C. Tombrink, v. 46 j., Breda. In week van 23 tot en met 28 juli 1956 GEVESTIGD: M. Blangé-Baltlsberger, Schelpenkade 53a; C. Benschop. Rijnkade 6a; J. G. C. Bo- terenbrood, verpleegster. Wasstraat 5; I. A. M. Bottinga en fam., Ambonstr. 20; R. Cleton, Papengrt 4; A. J. Ensink en fam.. directie vertegenwoordiger, De L. de Kan terstraat 11; M. E. V. Munk-Evans, Zoeter woudse Singel 102; A. L. Fictoor en fam., Morskade 9; L. Guijt. expeditieknecht. Evertsenstraat 63; C. M. E. de Haas. Schel penkade 63; D. M. W. van den Ham, Oude Vest 35; E D. Harten, kleuterleidster. De M. van Streef kerkstr. 24; H. Ileunks, De Sitterln 97; N. Heyboer. Jan Lievenstr. 22; H. Hoogervorst. militair KM, Marnixstr. 90; H. Hutten en fam., schipper, aan boord Utr. Jaagpad; E. L. de Jager, Burggraven- laan 1: M. W. Jongsma en fam., directeur geneesheer, Rijnsburgerweg 4; B. Joustra. kraandrijver, Toussaintkade 21; M. C. van der Kloes-Kamsteeg. Burggravenlaan 82; H. W. R. van de Kasteelen en fam., make laar, Burggravenlaan 96; C. F. v. Leeuwen plantsoenarbeider, Haarlemmerstr. 295a; E. M. TyI-Leur, Breestraat 39; D. E. G. Lüb- bers, onderwijzeres, Lorentzkade 16a; C. Luclch, granietwerker, Hogewoerd 154; K. Mechelse en fam., arts, Oude Vest 33c; H. R. Meijer en fam.. Jan v. Houtkade 16a; C van den Oever, kantoorbediende. Hout laan 42; H. N. F. Onnen. Noordeinde 21a; G. v. Reeden. directeur N.V., Rijnsburger weg 91a; J. Schimmel en fam.. schrijf machinemonteur, Oude Vest 33c; D. H. Schmüll, verpleegster. Rijnsb.weg 10; J. J. Scholtens. arb. betonfabnek, Morsweg 146a T. Schuit-man en fam., kok. Van Speijk- straat 33; A. P. Smit, Zijls-lngel 37; O. E. P. van Someren, wachtmeester K.L., Mors- straat 6264; P. J. G. SommeiIng en fam., kantoorbediende, De Sitterlaan 116; Y. N. Tan, Cobetstraat 42; T. Lancel-Van der Tang. Rijnsb.weg 79; P. C. van Traa en fam., hoogleraar, Oude Vest 19; P. Valente, granietwerker, De Sitterlaan 29; H. Ver- steege, Kort Rapenburg 15; J. W. Wasse naar én fam., employé BPM, Zijlsingel 37; J. S. de With, administrateur (cartonnage- bedryf). Oude Vest 109b. VERTROKKEN: F. Akerboom, Groenoordstraat 5 naar Heemstede, Bronsteeweg 74; M. P. Alblas. Morssingel 8 naar Voorburg. Oosteinde 62; W. A. J. M. Asselbergs, Langebrug 53 naar Bergen op Zoom, Gr. Markt 4; M. J. Geir- naerdt-De Baan. Rijn en Schiekade 116 naar Goes, Grote Markt 10; J. H. Becking, Burggr.laan 4 naar Oegstgeest, Fred. Hen driklaan 7; J. den Boer, Noordelnds 2a naar Goes, Scheldestr. 103; M. G. van Brammen, Zoeterw. Singel 56a naar Lei derdorp, Berkenkade 34; N. Dee. Heren gracht 51 naar 's-Gravenhage, Dr. v. Wely- laan 2; R. Dee, Herengrt 51 naar 's-Gra venhage. Dr. v. Welylaan 2; H. Devilee. Leliestr. 116a naar Arnhem, Bremstr. 10: f P van Dijk. Haagweg 188 naar Voorburg. E'arkweg 283; H. A. S. Dijkstra. Rynsbur- gerweg 10 naar Hennaarderadeel, Waaxens 21; G van Egmond, Boerhaavelaan 1 naar Oegstgeest, Zandlaan 15; W. J. Franke, Stieltjesstraat 8 naar 's-Gravenhage, Am. v Solmsstraat 111; W. J. Pukken en fam., Varkenmarkt 15 naar 's-Gravenhage, Melis Stokelaan 1032; E H. M. Geirnaerdt, G. Doustr. 95 naar Goes, Grote Markt 10; A. E. Giskes. Zoeterw. Singel 50 naar Utr., Pelmolenplantsoen 3; G. P. Giskes, Zoeter woudse Singel 50 naar Utrecht, Pelmolen plantsoen 3; L. van Belle-Hagendyk. Han senstraat 29 naar Voorschoten, Bijdorp- straat 66; R. Hartog, Munnikenstr. 12 naar Oegstgeest, Endegeesterstr.weg 5; J. de la Hayze, Rapenburg 4 naar Baarn. Amster damse Straatweg 41; H. van Hees. Mors- straat 6264 naar Streefkerk, Opper- stok 38; Jonkhr A. A. van Heurn, Was straat 68 naar Voorst. Iordensweg 91; J. M. de Jong. Melch Treublaan 57 naar Alphen aan den Ryn, Mauritsstraat 28; K. C. Jonker en fam., Gasstr. 17 naar Leider dorp, Steenbakkerslaan 1 B; M. A. C. Rut ten,-Van Kempen, Tulpenstraat 13 naar Nijmegen, v. Welderen6tr. 82- M. T. van Kins, Hoogl. Kerkgrt 49 naar Zoeterwoude, Rynegommerstr. 12; P. E. Kraemer en fam., Witte Singel 84 naar De Bilt U., Bildzlgt 16; C. J. J. Kriek, v. L. Stiram- straat 13 naar Mlddelharnis, Langeweg 52; C. J. Kühn, Munnikenstr. 66 naar Papen- drecht. Badhuisstr. 2; L. van Leeuwen en fam., Spllsteeg 13 naar Leiderdorp, Ouder zorg 56; P. G. v, Lierop, Lorentakade 84 naar Arnhem, Ln v. Klarenbeek 109; J. Lingbeek en fam., Houtmarkt 6 naar Katwijk, Zonnebloemstr. 7c; J. J. Louwrier, Nieuwe Rijn 111 naar 's-Gravenhage, Van Diemenstr. 12a; N. J. van der Meer. Dijk- straat 5 naar Oegstgeest, Hoge Morsweg 74; P. A. van Mourik. Nieuwe Rijn 98 naar Vlissingen, Const. Huijgenslaan 8; W. M. Muyselaar en fam., Ulterstegrt 107 a naar 's-Gravenhage. v. Boetzelaerlaan 130; A. M. Nieuwenhuys, W. Singel 81 naar Oegst geest, Endegeesterstr.weg 15; C. J. Nijhuis, Lange Mare 52 naar Alphen a. d. Rijn, Pr. Hendrikstr. 69; H. H. Wiering-Oostrom, Janvossenstg 16a naar Amsterdam, Alb. Cuijpstr. 223 II; G. Oudshoorn, Roodenb.- straat 5 naar 's-Gravenhage. Houtrust- weg 324; A. Huy-Parlevliet, Lammensch.- weg 43 naar Oegstgeest. L. de Coligny- laan 8; G. W. de Ruiter en fam.. Haag- weg 30 naar Leiderdorp. Steenbakkere- laan lc; J. F. van Schaardenburg. Nieuwe Rijn 46 naar Wassenaar, Acacialaan 3; R. Schellefcens en fam., Cosijnstr. 6 naar Am sterdam. J. Jittastr. 54; M. E. Koolloos- Segaar, Turfmarkt 5a naar Oegstgeest, De Kempenaerstr. 24; H. G .Sieverink, Rijnsb. weg 122 naar Enschede, Bruggertstr. 43; K. A. M. van Ulden, Lorentzkade 16 naar Rijswijk Z.H.. W. Marisstr. 34; A. C. C. van der Pool-Verboom, Marnixstraat 93 naar Utrecht, A. Tasmanstraat 15 bis; W. L. Verbragge en fam.. Roodborststr. 21 naar Amsterdam, J. M. Kemperstr. 116; J. D. Verschoor, Oude Vest 35 naar Oegstgeest, Geversstr. 38; J. D. Wackwitz. Lange Mare 71a naar Brazilië; J. E. Warmenhoven en fam., Molensteeg 24 naar Sassenheim. Jos. Elststraat 6; C. J. van der Laan-v. d. Weyden en fam., W. de Zwijgerlaan 153 naar Soest. Prof. Lorentzlaan 34; J. H. Wiersma en familie. Morskade 15a naar Heemstede. P. Buyslaan 8; J. P. van Zeg veld en fam., Herengrt 63 naar Vlissingen, Havendorp 698; M. Zweers. Rijnsb.weg 10 naar Utrecht, v. d. Werffplein 9; W. T. Zweistra, Ryndifkeretr. 109 naar Ryns- burg, Burg. Meyboometraat 13. VOOR 50 DOLLAR OVER OCEAAN? Enorme schepen voor 6000 passagiers De heer H. B. Cantor xal zaterdag jls. uit New York via Londen naar Neder land vertrekken ter bespreking van zjjn plannen voor de bouw van sche pen. groot genoeg om 6.000 passagiers tegelyk naar Europa te kunnen ver voeren tegen een prijs van 50 dollar. De heer Cantor is voornemens 2 sche pen van elk 90.000 ton te bouwen, welke naar hij heeft medegedeeld „de grootste en snelste ter wereld" zullen worden. Hij zal de werkzaamheden in de havens in Nederland bestuderen en met havenau toriteiten in Nederland besprekingen voeren. „Willem van der Zaan" thuis „LODEN VERRADER" TERUG Onder commando van d« juist he den bevorderde kapitein luitenant ter-zee R. J. Hordijk, heeft Hr. Ms. fregat „Willem van der Zaan" van morgen. komende van de Ned. An tillen, afgemeerd in de haven van Den Helder. De binnenkomst had een triomfantelijk karakter. Fier op de boeg prijkte de „loden verrader", de „twistappel" tussen de familie Ma- duro te Willemstad en de Koninklijke Marine. Het schip was door het prachtige weer op zijn tijdschema voor. De „van der Zaan" heeft niet alleen de „van Speyk" in San Juan ontmoet, doch ook bij Lands End gedurende 12 uren de storm, die onze kusten de laatste dagen geteisterd heeft, kunnen „afrijden", waardoor het schip zonder enige averij op tijd kon thuisvaren. Op 7 juli ver trok de „Willem van der Zaan" uit Wil lemstad. De avond tevoren was een groot jubi leumbord van de oude club „Gezellig heid". clandestien aan boord gehesen. De majoor-machinist D. van der Krie ken en de monteur H. J. van Leesten hadden op slinkse wijze de „loden ver rader" uit het archief van de firma Maduro weggehaald. Hiervoor had van Leesten zich als elektromonteur aange diend, belast met het nazien van de lichtleidingen. Dr G. J. Veenemans. de officier van gezondheid, heeft met zijn auto voor een deskundig transport van ..de patiënt" naar boord gezorgd. Bij het verlaten van Willemstad stond het geleende jubileumbord ikeurig geïllumi neerd aan boord, doch eerlijkheidshalve is het aan de „van Speyk" mee terug gegeven. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Relnoud H. J., zn van M. Kuipers en L. M. A. Verduin; Hendrlkus C„ zn van J. Groeneveld en P. de Graaf; Rosalina A. M., dr van J. Th. van Bem- melen en M. W. van Schie. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria J. M., dr van B. J. Lamboo en M. E. van Meygaarden; Rudolf E., zn van C. J. A. Wlldenboer en C. C. Kneyber. Ondertrouwd: P. Dillema en J. Schip- aanboord; N. de Water en N. Sollie. Getrouwd: J. J. Oorschot en M. C. van Rossen; B. van Klaveren en J. M. Saris; W. P. v. d. Berg en P. H. Bouthoorn: M. J. Schepman en W. Lekkericerker; J. C. Susan en M. J. Schipper. WASSENAAR Programma Ken. Wilhelminavereniging Verschenen is het programma van de Koningin Wilhelmina Vereniging voor de feesten op zaterdag 11 augustus tot en met zaterdag 18 augustus. In het kort luidt dit als volgt: zaterdag middag 11 augustus atletiekwedstrijden en een ommegang van de Kon. Shell- Harmonie. 's avonds ontsteking feest verlichting van de middenstandsactie met muziek van Excelsior. Maandag avond dansen op het Molenplein. Dins dagmiddag kinderspelen en 's avonds zwemfestijn in het sportfondsenbad. Woensdag puzzlerit voor auto's en be hendigheidswedstrijd voor motoren, verder mastklimmen en 's avonds con cert van Excelsior. Donderdagmorgen ringrijden op bromfietsen en te paard, 's middags bloemencorso en kuipjeste- kein. 's avonds concert van D.V.S. Vrij dagavond boomzaagwedstrijd. Zater dagavond fakkeloptocht met Excelsior en de Shell-Harmonie gevolgd door een taptoe. Woensdag en donderdag Lunapark. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN. De postduivenvereniging „De Gevleu gelde Vrienden" hield zondag de laat ste wedvlucht met oude duiven vanuit Orleans. Afstand plm. 500 km. Er wa ren 62 vogels in concours, die om 6 uur met sterke zuidwesten wind wer den gelost, De eerste duif kwam aan om 10.08.53 uur, snelheid plm. 125 km. per uur. De uitslag was: mevr. Groe neveld 1, 3, 4. 5. P. G. van Leeuwen 2. W. C. van Eek 6, J. H. M. Brouwer 7, 9. J. F. van der Lelij 8. J. M. Brede- rode 10. Tevens werd een vlucht gehouden met jonge duiven vanuit Mons. Af stand plm. 190 km. Hierbij kwamen in concours 129 duiven die werden gelost om 7 uur. De eerste duif kwam om 8.58.10 uur aan. De uitslag was J. P. Brederode 1. 3. 9. mevr. Groeneveld 2. 4. 8. J. M. Brederode 5, 6. J. M. Brou wer 7. UITBREIDINGSPLAN Bij Kon. Besluit is alsnog goedkeuring onthouden aan een besluit van Gede puteerden van Zuid-Holland tot goed keuring van het uitbreidingsplan Pape- gaaienfaan der gemeente Wassenaar voor de gronden, gelegen tussen de Pa pegaaienlaan. de Schouwweg. Rust en Vreugdlaan en Backershagenlaan. Een en ander naar aanleiding van een be roep. ingesteld door D. J. de Bruvn en Th. A. M. Potjes te Wassenaar. BROMFIETSER REED TEGEN KETTING Op de parkeerplaats aan het Wasse- naarse Slag reed de 18-jarige W. J. v. d. Hoeven uit Amsterdam met zijn brom fiets tegen een afsluitketting en liep bij zijn val een hersenschudding en verwon dingen aan zijn linker arm op. Hij werd vervoerd naar het Academisch Zieken huis te Leiden. Bij Kon. Besluit is verleend de ere medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons aan C. van Til burg. tuinman bij de Duinwaterleiding der gemeente 's-Gravenhage, wonende ta Wassenaar. Van onze emigranten slechts 1 terug (Van onze Haagse redactie) De nieuwe, 5 jaar geldende migratie-overeenkomst tussen Nederland en Australië is vanmiddag in Den Haag getekend. Deze overeenkomst betekent een verruiming van de immigratiebepalingen en het formeel vastleggen van een situatie zoals die gedurende 1955 reeds was gegroeid. Het belangrijkste is. dat de Australische regering de vestiging in Australië van alle beroepsbeoefenaren onbeperkt toelaat en dus geheel van de „beroe- penlijst" is afgestapt. De Australische minister van Handel, John Mcewen, verklaarde ter gelegen heid van de ondertekening: „Wij be wonen met slechts 9 miljoen mensen een werelddeel en wij hebben dringend be hoefte aan meer mensen en de moge lijkheden voor een gelulkkig. vrij en economisch verzekerd bestaan zijn in ruime mate voorhanden. Sinds 1930 is de bevolking met 50% toegenomen, in 1970 zal Australië vermoedelijk 14 mil joen zielen tellen." Van de 80.000 Nederlanders, die na 1945 naar Australië zijn geëmigreerd, is slechts 1 teruggekeerd. Van de 500.000 na-oorlogse Engelse emigranten kon 6% Nieuwe ontwikkeling in treilerstaking Er heeft zich een plotselinge wen ding in de staking op de treilervloot te IJmuiden voorgedaan, doordat de treiler Katwijk 8 „Deining" tegen de middag naar zee is vertrokken. Naar verluidt heeft de reder, de heer Meer burg, het achterstallige loon van 1 april af aan de bemanning uitbetaald en daarmee dus de wensen over de nieuwe C.A.O. voorkomen. Gunstig antwoord prof. Zijlstra De woordvoerder van de Kabinets formateur heeft medegedeeld, dat prof. Zglstra, de voorzitter van de A. R.-fractie in de Tweede Kamer, hem in een onderhoud hedenmorgen heeft medegedeeld, dat het concept- regeringsprogramma in zyn groep in het algemeen aanvaardbaar en bevre digend werd geacht. Wel hebben de besprekingen aanleiding gegeven tot een aantal opmerkingen, welke prof. Zijlstra aan de formateur ter nadere overweging heeft overgebracht. De in de brief van 28 juli door de formateur gestelde vraag, betreffende het adviseren van geestverwanten om zitting te nemen in een door hem te vormen kabinet heeft prof. Zijlstra bevestigend beantwoord, aldus de woordvoerder. NOORDWIJK Zeehondje vond tehuis Daags na de storm spoelde op het strand te Noordwijk een jong zeehondje aan. Blijkbaar was het diertje, nog maar plm. 60 cm. groot, de moederrob kwijtgeraakt, want het werd geheel uit geput en het bezwijken nabij aange troffen. Strandgangers brachten het dier naar de politiepost, waar het onder de goede zorgen van hoofdagent Timmers en zijn mannen al gauw opkikkerde en nieuws gierig de vreemde omgeving begon op te nemen. Toen moest voor het aardige beestje met zijn prachtige zilvergrijskleurige zachte huidje een onderkomen worden gezocht. Contact werd opgenomen met het dierenpark Wassenaar, waar men zich direct bereid verklaarde het zee hondje verder te verzorgen. Het heeft daar nu in een bassin een goed en vei lig tehuis gevonden. het in Australië niet bolwerken en keer de naar het moederland terug. T.a.v. de werkloosheidsverschijnselen in West-Australië mérkte minister Mcewen op. dat het hier een frictie werkloosheid betreft, veroorzaakt door de uitbreiding en omschakeling van de economie in Australië, waarop het ogen blik een sterke industrialisatie plaats vindt. „De economie van Australië als geheel „is zo solide", dat ons land minder kans heeft op fluctuaties dan de mees te andere landen ter wereld", aldus de minister. De Commissaris voor de emigratie mr. ir. B. W. Haveman zei, dat dit jaar ca. 13.000 Nederlanders naar Australië zullen vertrekken. TREINRAMP IN BRAZILIË. Een treinramp op een afstand van 150 km. van Rio de Janeiro, bij Barra- pirai, zou een twintigtal doden en een zestigtal gewonden hebben geëist. BEURSOVERZICHT Licht achteruit na vaste opening Amsterdam, 1 Augustus. De stemming op de Amsterdamse ef fectenbeurs was vanmiddag bij opening vast, speciaal voor de internationals. Het koersverloop in Wallstreet, waar Kon. Olie circa 2% dollar steeg, vormde een ruggesteun. Tegen slot volgde ech ter, zonder direct aanwijsbare oorzaak, een achteruitgang, waardoor een deeS van de behaalde koerswinsten weer ver loren ging. Niettemin steeg Kon. Olie circa 15 punten tot 846. nadat tijdelijk 850 was bereikt. Philips en Aku verbe terden circa 3 punten etn Unilever was 2 punten hoger. Ook vandaag bleef de handel nog beperkt. Op de Scheepvaartsector was Hol landAmerika Lijn favoriet. Reeds en kele dagen ligt dit fonds goed gevraagd; vandaag steeg de koers zelfs van 196% tot 201. Men schreef deze stijging toe aan de recente scheepsramp op de At lantische Oceaan, waarbij een groot Italiaans passagiersschip is gezonken. Dit zou de vraag naar passageruimte voor de Holland—Amerika Lijn kunnen stimuleren. De overige Scheepvaartpa pieren 1 k 2 punten beter. Op de Cul tuursector bleven de leidende soorten nagenoeg in één doen met gisteren. De Amsterdamsche Bank heeft de re sultaten over de eerste helft van 1956 gepubliceerd; deze achtte men gunstig. Het desbetreffende bankaandeel werd iets hoger geadviseerd. Aandelen Nyma noteerden enkele punten lager in ver band met het ontslag aan 50 werkne mers. Guldensbeleggingen stil doch goed op peil. WISSELKOERSEN Amsterdam, 1 augustus Londen 10.63%—10.63%, New York 3.82%— 3.82%, Montreal 3.89%— 3.90, Parijs 1.0845—1.0855, Brussel 7.65%—7.65% Frankfurt 91.08%—91.13%, Zürich 87.30- 87.35, Zürich (vr. fres.) 89.31%—89.36%, Stockholm 73.85%73.90%, Kopenhagen 54.97—55.02, Oslo 53.18%—53.23%, Milaan iO.89%60.94%. (Ingez. Med.-Adv.) «ICiCfct&L c\toc/^ Beurs van Amsterdam Woensdag 1 augustus. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 97% 97% Grootboek obl89% Ned. '51 3% 96 A 96 A Ned. '53 (3%) 94% 94,s« Ned. *48 3% 9011 90% Ned. '54 3% 91% 91% Ned. '55 3% 91% 91% Ned. '55 II 3% 91% 91% Ned. '47 3% 3 92% 92% Dollarlng '47 3 94-A Ned. '56 3% 93% 93% Investeringscert. 3 94 A 94% Ned. 62-64 3 94A 94A Indië '37 A 3 93% 93% Grootboek '46 3 90% 90H ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 57% 57% Nat. Handelsbank 132%- 133 Ned. Handelmij206 305% A.K.U263% 266% Philips 303% 306% Unilever 424% 426% Wilton Feyenoord 328 328 Biliton 2de r266 270 Kon. Olie f.50.438 424 Kon. Olie 831% 845% Amst. Rubber 89 91 Holl. Amer. lyn 196% 200% Kon. Ned. Stoomb. 170 170 Ned. Scheepv. Unie 177% 179% H.V.A114% 115 Java Cult68 67 Deli Mij130 130 Senembah80 81% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 95% 95% Den Haag 1937 1 3.. 90% Leiden 1947 96% R'dam '37 I III 3% 95 95 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 101 ioi Premieleningen A'dam '51 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '5112% idem II 2% R'dam '52 I 2% idem n 2% Utrecht '53 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 245% 245% Rotterd. Bank220% 222% TwentscheBank 224 223 127% 128 99 9811 99 98 A 117% 116% 118% 122 119 122 110 110 Industrie Ondernemingen Ned. G. enSpir. fabr. 230% Kon. Ned. Grofsm. 116 Rott. Droogd. Mij. 616 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borsumij. cv A f1000 108% Internatio123% Diversen Albert Heyn292 Ned. M. Walv. Vrt. 71 Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. Amerik. fondsen 231 622 108% 122% 22% Anaconda Shell Oil Cy 7911 86 B 80% 86% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv. Int Kunststoff Ind. Kon. Ned Edelmet. Pref. wa. idem Textiel Gebr v Wyk Leidsche Wolspinn. Ned. Electrolasm. Sikkens Lakfabr. '53 Ver. Touwfabrieken Wernink's Betonm. V.K. 31/7 430 125 r^GB 56GL 65 70 81GB 83 367'/2L 361 362 540 541 172 172% 100%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3