Zeer snelle ontwikkeling van een „nationaal kapitalisme" ADMINISTRATIEVE KRACHT (VRL.) a. EEN WERKSTER b. EEN CHAUFFEUR, KAMER VERMIST N.V. Nationaal Veem Jongedame Welvaart voor een kleine groep MAANDAG 30 JULI 1950 Drie dodelijke verkeersongevallen Zaterdagavond laat is de 47-jarige mevrouw K. Immeker-Blaauw te 01. debroek tengevolge van een verkeers. ongeluk om het leven gekomen. Te voet stak zij de Zuiderzeestraatweg tegenover haar huis over. Eerst werd zj]j aangereden door een 23-jarige motorrjjJ der uit Rouveen, waarbij zy tegen het wegdek werd geslingerd; de motorry<W werd licht gewond. Hierop kwam echtêrj zjjn personenwagen aan. die uitweek voor de motorrijder. De bestuurder za§ echter de gewonde vrouw in het donkert niet liggen en reed over haar heen. Z;j was toen op slag dood. De wagen werd bestuurd door een 21-jarige dienstplicht tige sergeant, gelegerd te Apeldoorn, i Zaterdag vond te Assen op de Gro ningers traat een aanrijding plaats tus- sen de bromfietser P. van Drenth, uit Groningen, en een wielrijder uit Norg.J Van Drenth raakte de wielrijder bü het' inhalen, waardoor hij zelf en zijn duo- passagiere als de wielrijder op het rij. wielpad vielen. De arts, die eerste hulp verleende, liet van Drenth per taxi naar Groningen overbrengen. In Groningen verergerde zijn toestand, zodat hy naar het Academisch Ziekenhuis moest wor den overgebracht, waar bleek, dat hij een schedelfoasisfractuur had opgelopen, Gisteren is het slachtoffer overleden. Tydens een hevige regenbui, die het zicht zeer slecht maakte, is gisteravond op het kruispunt Kraneweg - Taco Mes. daghstraat te Groningen, een 44-jarige Hagenaar tegen een stilstaande vracht auto gereden en op slag gedood. De man reed op een scooter en heeft de vracht auto waarschijnlijk te laat opgemerkt. Zijn 35-jarige echtgenote, die op de duo zat. kreeg een zware hersenschudding en is door de GGD naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Franse jongen door trein gedood Een tragisch ongeval met dodelijke af- loop heeft zich gisteravond voorgedaan op de onbewaakte spoorwegovergang in de Ba vinkeiweg te Almelo. Een 15-jarige Franse jongen uit Parijs kwam met een zoon van de familie waar hij logeerde, per fiets uit het Nijreesbos en schijnt nog vóór een uit de richting Almelo na derende trein de overweg te hebben wil len passeren. Hij werd echter door de trein gegTepen en ongeveer 50 meter meegesleurd. Een spoedig aanwezige arts kon slechts de dood constateren. De ouders van de jongen zijn door de Am bassade op de hoogte gesteld. De trein bad ongeveer 20 minuten vertraging. PRIJS VAN F. 25.000 In de eerste klasse van de 532ste staatsloterij is een prijs van f. 25.000 ge vallen op lot 8088. GEVRAAGD per 1 september a.s. voor de debiteuren administratie. Leeftijd plm. 17 Jaar, mulo-diploma gewenst HOLS KRACHTVOEDERFABRIEK - Valkenburg Z.H. Katwykerweg 3. Bij de algemene dienst van de RIJKSUNIVERSITEIT te Leiden kunnen worden geplaatst: voor een werkweek van 39 uur. Aanmelden bij het hoofd van de afd. personeelr- zaken der Rijksuniversiteit, Academiegebouw, Ra penburg 73, Leiden. die tevens belast zal worden met bodewerkzaam heden. Leeftijd 25 tot 45 jaar. Salarisgrenzen bruto f 255,84 tot bruto f 276,64 per maand. Aanstelling boven minimum is mogelijk. Sollicitaties schriftelijk aan het hoofd van de afd. Perso neelszaken der Rijksuniversiteit, Rapenburg 73, Leiden. Wekkers. Klenzle. Mauthe, uba. Junghans. In ruime keuze. S. v. d. Water en Zn., Haarlemmerstraat 185. Eigen werkplaatsen. Kattenvakantle. Laat l'w kat tydens Uw vakantie niet thuis. In Vlleland's katten- penslon wordt Uw kat prima verzorgd voor f 1.per dag. Vlleland's kattenpension. Nieuwe Rijn 50. bij 't Gange tje. tel. 20824. Slagery Pleterse. Dinsdag. woensdag en donderdag 500 gram rund- en varkensgehakt van f 1.70 voor f 1.40. 500 gram rookworst fl.25 en 200 gTam smeerleverworst f 0.50. Heren straat 29, telefoon 21838. Alle niotoronderdelen heeft motorsloperil Oor Bolman, Hekkelaan 223. Den Haag. tele foon 114501. Gloednieuwe voor export be stemde stofzuigers f 89.50, wasmachines f 135.Belde met schoonheidsfoutje, vol ledige garantie. Eventueel ge makkelijke betaling. Vry blij vende demonstratie. C.M.F. fa- brlekskantoor. Spul 214. Den Haag. telef. K 1700 - 11.34.91. b. g. g. 115396. Naaimachines. Voor een goede naaimachine of repara tie naar het vertrouwde en vakkundige adresDernee, Haven 7, Lelden, telef. 25365. Waalgat 17, Katwijk aan Zee, telefoon 2278. Kofferschryfmaohlnes. tel machines. met fabrieksgaran tie. tegen zeer lage contant- prijs, 10 dagen gratis op proef vla lening ca. f 3.per week. Geen huurkoop of afbetaling. Br. bur. v. d. blad no. 4281k Kostuums, sportcombl na ties, mantelkostuums, jersey- pakjes, regenkleding, etc. f7.50 maandelijks. Gratis op zicht bij U thuis. Kleur en maat vermelden. Brieven bur. van dit blad no. 4282 k. B Contant kopen vla een ning. Stofzuiger gTatis 10 dagen op proef. Een klein briefje en hij wordt toegezon den. fl.50 of f2.per week. Br. bur. v. d. blad no. 4280 k. Remington Super 60 droog- scheerapparaat gratis 10 dagen op proef, oud apparaat wordt Ingenomen éi f20.f 1.per week of f 5.per maand. Br. bur. van dit blad no. 4279 k. In het Schuimrubber- en Plastiekhuis. Mare 70. vindt U alles op het gebied van schuimrubber en schuimplas- tlek. geschikt voor alle doel einden. onovertrefbare veer kracht. onverwoestbaar, duur zaam en goedkoop. Tel. 32862. Zo goedkoop slaagt l1 ner- fens om Uw bed te overtrek- en met een mooie damast! Eenpersoons vanaf f 19.50, tweepersoons vanaf f 26.50. De Kleine Winst. Haarlemmer- straat 51, Lolden. Boeren koolplan ten. Mooie jonge boerenkoolpl&ntcn te koop. G. van Klaveren. Kat- wijkerweg 10, Rljnsbrug. Alt op de Mare. Jongens- rljw. 3 versn. 140.Rem- naaf 95.-. Herenryw. Germaan 180.Torp. 3 versn. 140. Sport 137.50. Sportrllw. rood 150.Stationaire Sachsmo- tor 160 cc. 135.-. Zeer geschikt als bootmotor. Staartklok, plano, haard, Zeldzaam fraaie staartklok, krulssnarige plano, Ivoorkla vier Ls prima, ronde en ovale mahonie tafels. W. F. Kore- man. 9 Nieuwe Rijn 9. t.o. V. en D. Let op tel. 23261. f| IJskastJe, brandkast, lade ast. Mechelse en andere fraaie dressoirkastjes, grote boeken kast. rundlederen clubs, fraaie Engelse bank. trapnaal- maoh. W. F. Koóreanan, 9 Nieuwe Ryn 9. t.o. V. en D. Let op tel. 23261. Te koop 2 stuks IJzeren sierhekken, afmeting 260 x 177 cm. Plat ijzer 1" x 5 16". D. A. v. Beek. Dorpsstraat 51 Warmond. Flat 1500, 4-pers., In rede lijke staat. Rijklaar. Belasting betaald tot eind sept. Nieuw nummer. Prijs f750.Telef. 26766. Na 6 uur. B Aangeboden 2-persoons op- apbea. nog 9 Jaar garantie f 30.Woonboot Emmy. Herensingel t/o. 2 c. B. z. a. dame v. zaterd.- mlddags ln aug.. voor a dm. werk. bulsh. of iets derg. te verrichten. Ook om 's avonds te helpen. Brieven bur. v. d. blad onder no. 314 k. Te koop meisjesrijwiel met remmen, geheel verchroomd, z. g. a. n. Na 19 uur. Benxhardkade 14 a. DIVERSEN Wonlngrull HaarlemLelden Aangeb. ln Haarlem huls met 5 kamers, keuken en badkamer huur plm. f 50.voor soort gelijk huls ln Lelden. Spoed gewenst. Brieven bur. van dit blad onder no. 300 k. Aangeb. te IJmulden vrij huls, 5 kamers, keuken, tuin en schuur of vrij huls te Den Helder. Gevr. huls. goede stand Leiden, plm. f 60 p. m. Br. bur. v. d. blad no. 301 k. Waarschuwing. Gelieve geen geld of goed af te geven aan mijn vrouw J. F. M. v Velsen geb. Nlkijuluw, daar door mij niets betaald of ver goed wordt. G. A. v. Velsen. Cantineweg 5, Katwijk a/d. Rijn. S| Wil heer. die zaterdagmld- ag ln duinen tussen Katwijk en Noord wijk Iets aan padvin ders afgegeven heeft zich maandagavond 8 uur me 1dea PMteurstraat 46 a. Rusthuis ROSARIUM heeft een ruime beschikbaar. Zr. A. J. Schuil-Kempkes, Louise de Colignylaan 8, Oegstgeest, tel. k 1710—26573 Reeds 8 dagen AIRDALE TERRIER, bruin zwart dek. Teef. Roepnaam Lizza. Tegen beloning terug te bezorgen mr. J. v. d. PLAS Boulevard 84, Katwijk a. Zee Algemene vergadering van aandeelhouders op vrijdag 10 aug. a.s., des voorm. 9.30 uur in café restaurant Het Gul den Vlies, te Leiden. Agenda van de te behandelen punten ligt vanaf heden ter inzage ten kantore der Ven nootschap. Aandeelhouders die de ver gadering wensen bij te wonen gelieven hun aandelen uiter lijk 2 aug. te deponeren bij de Rotterdamsche Bank N.V. alhier, tegen afgifte van ontvangstbewijs hetwelk te vens dient als toegangsbewijs tot de vergadering. Leiden, 28 juli 1956. De Raad van Commissarissen. Gevraagd voor bediening van telefoon en voor lichte admi nistratie. Sollicitaties schriftelijk: GEBR. v. ULDEN, Verdamstraat 6 - Leiden GEVRAAGD Werkster gevraagd, voor 2 dagen per week. Melden: Noordelndspleln 8 A. alhier. Gevraagd te Lelden een Sem. zit-slaapkamer (z. p.), oor Iemand met Rijkspensioen Br. met opg. v. prijs bur. van dit blad onder no. 267 k. Gevr. antiek, meubels, Kap- tein Mob. of andere soorten, zolderoprulmmgen, gehele en gedeelte Inboedels. Oude en antieke meubels. W. F. Koore man. 9 Nieuwe Rijn 9. t.o. V. en D. Let op tel-. 23261. Een nette hulp ln de huis houding gevr. bij vader en zoon van 8 J. Buys Ballotstr. no. 30. Nette werkster gevraagd ln gezin z. k.. 2 oohtenden per week. De Mey v. Streefkerk straat 48 (Wasstraat). AANGEBODEN Man zoekt ln zijn vrije tyd bijverdienste. onverschillig wat. In bezit van rijbewijs en tel. 31306. Brieven bur. van dit blad onder no. 305 k. Te koop aangeb. ln prima 6taat zijnde Citroen, type 11 i Sport. Te bezichtigen na 7 u. Toorenvelds traat "V). Oegst geest. f| Wegens vertrek kleine Phl- lps radio van 1955 f 50. slee- stofzuiger 125 V., merk Efa. als nieuw f 27.50. Herenfiets met licht enz. f 35.Dames fiets met licht en handrem men f27.50. Zeegersteeg 4 (bij de Kaiserstraat Te koop 4 stuks z. g. a. n. autobanden 475500/17. D. A. v. Bee< Dorpsstraat 51 Warmond. Te koop motorrijwiel C.Z., 150 cc. Herengracht 78 A. tus sen half zes en zes uur. Aangeboden zelfstandige werkkring, gezellige zlt-sl.k. centrale verw., str. w. Radio- aansl. Uitstekend salaris. Avonden, zaterdagmiddag en zondagen vrij. Gevraagd be trouwbare huish. hulp met goede getuigen te Wassenaar. Z*x. bur. «L blad no. 4-587 k. Bureaus, stalen ladekastjes, prima cilinderbureau. toon bank met vitrine, zware eiken bewerkte prachttafels. Grote hang- en legkast, brandkast, ijskastje. W. F. Kooreman. 9 Nieuwe Rijn 9, t.o. V. en D. Let op tel. 23261. Biedt zich aan een nette huishoudster. Liefst bij heer alleen en p.g. Brieven bur. v. d. blad onder 252 k. Aangeboden net kosthuis. Omg Haagsche Schouw. Brie ven bur. v. d. blad no. 253 k. Hl Restant-opruiming! Kippen gaas. harm.gaas, voliéregaas, nertzgaas, horrengaas, zeef- gaas, bollengaas, asfalt, dak- leer. golfplaten, baden, ijs kasten. tuinbanken, tuinstoe len. Alle tulnartlkelen. A. J. Hartwijk Nwe. Beestenmarkt 7—Q. telden Tel 25627 Staartklok, gebogen kastje, prima brandkastje, als nieu we grote geluidsfilmprojector met groot parelscherm» Zien is kopen, prima plano. W. F. Kooreman. 9 Nieuwe Rijn 9. t.o. V. en D. Let op tel. 23261 Aangeb. Singer handnaai machine. prima werkend. Prijs f 85. Verkoop met garantie. Haagwe-g 172 A, Lelden. Tel-S Er ontstaat een Indonesische upper-ten (Van onze correspondent te Djakarta) In dezelfde tijd, dat Soekarno in Hamburg het verdwenen koloniaal-ka pitalistisch aspect van Azië aanduidde, werden in Indonesië bezorgde en waar schuwende stemmen gehoord over een groeiend nationaal kapitalisme, dat het oude „koloniale-kapitalisme" bezig is te vervangen. Een nieuwe groep van bezitters, doch nu van Indonesische landaard heeft zich gevormd en breidt zich uit. de plaats innemend van de vroegere rijken van vreemde (Nederlandse) nationaliteit. Een dergelijke ontwikkeling zo meent men is in strijd met aard en wezen der nationale revolutie. Vooraanstaande Indonesische politici hebben dan ook reeds betoogd, dat daartegen door de regering stelling moet worden genomen. De opkomst van een klasse van nationale bezitters groothandelaren en industriëlen is een direct ge volg van het systeem, na de soe vereiniteitsoverdracht geleidelijk toe gepast, om handel en bedrijf zo veel mogelijk in Indonesische han den te brengen. Buitenlandse im porteurs en ondernemers zagen door overheidsmaatregelen het terrein van hun werkzaamheden steeds kleiner wor den. Een der meest sprekende voorbeel den daarvan is de import-handel, waar van bepaalde sectoren en -niet de minst belangrijke .voor nationale za kenlieden werden gereserveerd. De moeilijkheden, die aldus voor vele buitenlandse ondernemingen en bedrij ven ontstonden gevoegd bij de verwach ting van v erdere maatregelen in de richting van „ver-Indonesiëring" van het zakenleven, deed vele buitenlanders besluiten hun zaken te likwideren. Zij vonden gretige kopers in Indonesische kringen die meest al met steun van overheids- of particuliere banken het kapitaal voor de overname wisten te fourneren, een ontwikkeling die nog steeds voortgaat. Het is een publiek geheim, dat poli tieke relaties bij die verwerving van voordelige posities in het zakenleven een belangrijke rol hebben gespeeld. Men denke in dit verband slechts aan het verlenen van de lucratieve invoer- licenties, waarbij vooral de „vriendjes politiek" een stevig woordje moet heb ben meegesproken. De snel-groeiende en nog altijd g-roeiende welvaart van bepaalde groepen in de Indonesische samenle ving treedt thans reeds duidelijk aan het licht. Men behoeft maar om zich heen te kyken om de symptomen van te ontdekken: de grote dure au to's. de nieuwe ruime villa's in Dja karta's satellietstad Kebajoran. de bungalows en de weekendverblijven, ter weerszijden van de weg van Bogor naar de Poentjak, halfweg Bandoeng. Er vormt zich een Indonesische „up- per-ten", waarvan men de leden ziet op society gebeurtenissen als liefda digheidsvoorstellingen, modeshows, en dergelijke. Een teer punt Tezelfdertijd is er in de positie van de massa der ambtenaren en arbeiders geen evenredige verbetering gkomen. Aan woningbouw voor de kleine man bv. is in de jaren na de soevereiniteitsover dracht in de steden nog maar weinig gedaan, ondanks de slechte woningtoe standen en het voortdurend toenemend tekort als gevolg van de groei der be volking en de trek naar de steden. De bouwprijzen liggen te hoog. zodat de bouw vaneen behoorlijk huis voor de kleine burger tegen een redelijke huur onmogelijk is. Geen bouwondernemer is er die er aan denkt dit terrein te betre den. En de overheidsfinanciën zijn niet toereikend om door voorschotten of pre mies een dergelijke bouw op grote schaal te bevorderen. De bouwondernemer bepaalt zich dus tot de bouw van kantoren en bedrijven en van villa's, die geen risico meebrengt, integendeel een goede winst geeft. Dit alles natuurlijk is een teer punt in een maatschappij, die tot stand is gekomen als resultaat van de geza menlijke strUd tegen de koloniale over heersing. Men heeft van de nationale revolutie een groter welvaart voor allen verwacht. Maar nu blijkt, dat die welvaart zich voornamelijk heeft beperkt tot een groep bevoorrechten. Deze ontwikkeling wordt wij duidden daar reeds op door een aantal vooraanstaande leiders in de grote politieke partijen met bezorgd heid gadegeslagen. Dat is waarschijn lijk niet alleen door ongerustheid over de sterke positie, die de communisten bij de verkiezing wisten in te nemen Het merkwaardige feit immers doet zich voor, dat de Indonesische com munistische partij kennelijk niet zo sterk anti-kapitalistisch is als elders. Een der rode leiders heeft althans gelyk gemeldt gezegd, dat in het huidig stadium een .nationaal kapita lisme" moet worden bevorderd, het geen van socialistische zijde de reac tie heeft uitgelokt, dat de communis ten er blijkbaar mee akkoord gaan, dat de arbeiders „een beetje worden uitgezogen"! Men mag aannemen, dat genoemde politieke leiders meer nog op principiële dan op opportunistische gronden be zwaren hebben tegen de vorming van een nationaal kapitalisme. Met name geldt dit voor de P.N.I., wier idealen zich tegen het kapitalisme, en dus tegen het nationale, verzetten Deze partij staat een socio-democratisch systeem voor, waanbij de nationale economie is gebaseerd op een coöperatieve basis en waanbij*het gebruik van grond en kapi taal door de Staat moet worden gecon troleerd. Leer en praktijk Dat is de leer. In de praktijk is het tot dusver heel anders gegaan Toen in het vorige kabinet mr. Iskaq minis ter van Economische Zaken was, heeft hy door tal van maatregelen de ontwik keling van het nationale kapitalisme bevorderd. Dat zegt een onverdachte getuige, namelijk het dicht by de P.N.I. staande dagblad .Merdeka"! Maar. zoals gezegd, stemmen gaan op tegen de ontwikkeling van de Indonesi sche maatschappij in een nationaal-ka- pitalistisohe richting Het waren het parlementslid Soebagio Reksodipoero van de P.N.I. en Kiyai Isa Anshary van de Masjoemi. die zich hierover uitlieten Soebagio zei het zeer positief: .Br is in het huidige vrije Indonesië geen plaats voor een nationaal kapitalisme. En met name had hij bezwaar tegen de pogin gen, die nationale ondernemers doen met de hulp en onder protectie van de regering om zoveel mogelijk posities Hoe zwaar de boeg van het zweedse schip ..Stockholm" ge havend was. bleek pas goed toen het schip de haven van New York lias binnengelopen nadat het op eigen kracht it'as opgestoomd van de plaats waar het tijdens een zware mist op het Italiaanse passagiers schip ..Andrea Doria" was gelopen. De P.N.I. gaat binnenkort in Sema- rang haar landelyk congres houden. „Merdeka" sprak de wens uit, dat de party, die blijkens haar politiek pro gram stryd voor socialistische begin selen op economisch gebied, doch on der haar leden vele „nieuwe kapita listen telt, zich thans duideiyk zal uitspreken over het nationale kapita lisme. van de Nederlandse NV .'s en andere ondernemingen in te nemen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8