Leidse kampeerders kregen in Noordwijk een nieuw kamp Worden varkens- markten gesloten? Paardenmarkt in Voorschoten Voelt jal-competitie-indelitig 1956—57 Wassenaarse Reddingsbrigade bestaat vijfentwintig jaar Geschenk van gemeente en burgerij Eur. Oecumenisch Jeugdcongres in Oud Poelgeest Leidse vrijgezellenkoningin in Grevenbicht „gekroond"' fjte jaargang Maandag 30 juli 1956 Derde blad no. 28895 lodel van ideale kampeeromstandigheden De Leidse Stichting „Nieuw Puik 0 Duin" bezit al ruim vijf en twintig iar een uitstekend kampeerterrein j»n de Duinweg te Noordwijk. Drie kar geleden echter kwam het fatale («richt, dat het duin waarop dit kamp dg, moest worden afgegraven. Dit getekende een grote teleurstelling roor de bezitters van dé zomerhuisjes, ran wie de meesten te Leiden wonen, (ipnieuw zou een stuk natuurschoon an de landhongcr ten prooi vallen Bet is vanzelfsprekend, dat het ge meentebestuur van Noordwijk alles in iet werk stelde om de afzandlng van iet duinterrein te voorkomen. De ,roon stelde de gemeente in het on- rlijk, zodat de tnskomst er voor de iuders van deze zomerverblijven paar donker uitzag. Tegen alle verwachting in lukte het (chter om aan de Duinweg een nieuw terrein te huren van de heer Van den Berg te Noordwtjk-Binnen. gaandenlang is er hard gewerkt om [zomerhuisjes weer op te bouwen en k doelmatige beplanting aan te bren- h. Dezer dagen werd het nieuwe kamp ricieel in gebruik genomen. Hierbij |s het gemeentebestuur vertegenwoor- fcd door wethouder J- van Leeuwen, de meentesecretaris, de heer B. Ike. de |er E. L. de Witt, lid van de Raads- bmissie voor het Langeveld. en de Ier Boelen van de gemeentesecretarie, t plechtigheid werd verder bijgewoond br vertegenwoordigers van de omlig- tade kampen. De voorzitter van de Stichting, de er Voortman uit Leiden, heette de nwezigen hartelijk welkom, in het bij - ider de vertegenwoordigers van het meentebestuur. Spreker memoreerde, t men het vorige kamp slechts nood- dwongen had verlaten. Hoewel het Bnp nog niet geheel gereed is. meen- spreker, dat toch voor de officiële ening het juiste moment was gekozen jdat de Stichting bij deze gelegenheid ar dankbaarheid kon tonen voor de ontane medewerking inzonderheid van t gemeentebestuur ontvangen. Wethouder van Leeuwen haalde de schiedenis omtrent het kamp op. „Wij lden de stichting gaarne helpen", al- is spreker, „want uw kamp was een r best geregelde in Noordwijk en een orbeeld voor alle kampeerders". De er Van Leeuwen verzekerde, dat hij n uitstekende indruk had gekregen n het nieuwe kamp. Het is zeer aan- Jekkelijk ingericht en ziet er fleurig it. Spreker hoopte, dat men nog vele kren met nog meer plezier dan in het (trieden dit kamp in- stand zal houden. iDe heer De Witt sprak als voorzitter ui de Commissie voor het Langeveld fan dankbaarheid uit. dat zon prachtig pp in gebruik kon worden genomen. Als vertegenwoordiger van „Het Lap- •nnest" sprak de heer Bork, bekend pleider van de Amsterdamse Speel- linverenlgingen. „Er is de laatste ja- in veel kritiek geleverd op het kam- lerbeleid van het Noordwijkse Ge- entebestuur, zo betoogde deze spre- ïr, „maar wij kampeerders delen deze In verband met mond- en klauwzeer In verband met de reeds door ons ge signaleerde gevallen van mond- en klauwzeer onder de varkens, wordt, al dus wordt ons van deskundige en be- trouwbare zijde verzekerd, momenteel ernstig overwogen om gedurende en kele weken alle varkensmarkten in Ne derland te sluiten. De maatregel zou reeds a.s. woensdag ingaan en zowel betrekking hebben op klachtvarkens als op magere varkens en biggen. ervoer naar de slachthuizen zou al leen mogen plaatsvinden op speciale van wege de Veeartsenijkundige Dienst af te geven vergunningen. Brandweer rukte gisteren ruim 50 maal uit IN LEIDEN WEINIG STORMSCHADE De hevige storm van gistermiddag heeft de brandweer handen vol werk ge geven. Tussen drie uur 's middags en negen uur 's avonds moest zij niet min der dan ruim 50 maal uitrukken. Voor het merendeel werd haar assistentie in- feroepen voor het omver waaien van >omen. het sneuvelen van een groot aan tal ruiten en het afwaaien van dakpan- [nen en stukken zink. Ook enkele bouw keten hadden het zwaar te verduren, terwijl de tent van het circus Knikke been. staande op een terrein langs de Burggravenlaan en waarin juist heden avond de openingsvoorstelling vanwege de R.K. Vakantiebezigheden zou worden gegeven, niet opgewassen bleek tegen de krachtige stormwind. In flarden sloeg zij uiteenHet comité, dat zich hierdoor voor een extra-uitgave en grote moeilijk heden bij de uitvoering van zijn pro gramma ziet geplaatst, zet thans letter lijk en figuurlijk alle zeilen bij om dit ongemak zo mogelijk binnen 24 uur op te lossen. De tent zal nu echter geplaatst worden op een terrein langs de Du Rieu- straat. Tijdens de storm, welke in Leiden bo ven verwachting weinig materiële scha de heeft veroorzaakt, deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Pref. dr. P. A. H. de Boer rector magnificus BU Koninklijk Besluie is voor het studiejaar 19561957 prof. dr. P. A. H. de Boer benoemd tot rector-magni- ficus van de Leidse Universiteit, kritiek niet De wensen van de kampeer ders vinden bij het gemeentebestuur steeds een prettig gehoor en de bezwa ren. die het heeft tegen bepaalde mis standen in de kampen, worden door kampeerders, die hun rechten en plich ten kennen, ten volle onderschreven." Daarna verrichtte wethouder Van Leeuwen de symbolische opening door het hijsen van de kampvlag. Vervolgens werd het 'k&mp bezichtigd, waarbij de 9-jarige Corrie v. d. Broeke, wethouder Van Leeuwen een boeket bloemen aanbood. Tot heden telt het kamp 19 zomer huizen. Vrijwel alle zijn door de bewo ners in hun vrije tijd opgebouwd. Zij vertonen een grote verscheidenheid in vorm en inrichting. Elke woongelegen heid is voorzien van gas- en water. De opstelling van de huisjes is zodanig, dat in het midden een grote speelplaats is opengelaten. Wanneer de aanplanting over enkele jaren wat gegroeid is. kan de Stich ting „Nieuw Puik en Duin" met trots wijzen op een bezit, dat In de ge meente Noordwijk een voorbeeld is van Ideale kampeeromstandigheden. LEIDERDORP ZILVEREN JUBILEUM De heer W. van Es sr. herdenkt de2 dag het feit. dat hij 25 jaar geleden in dienst is gekomen van de steenfabriek „Ouderzorg-de Ridder" en wel aan de voormalige fabriek te Oegstgeest. In verband met de fabrieksvakantie werd hij te zijnen huize door de direc teur van de fabriek bezocht die hem de gebruikelijke gratificatie overhandigde benevens een bloemen-attentie voor zijn echtgenote, die niet vlug meer ter been ls en daardoor moeilijk van huis kon. Door de directeur werden de uitzon derlijk goede kwaliteiten van de heer Van Es nog eens gememoreerd en wel in het bijzonder zijn grote kennis van klei- delving en alles wat hiermede verband houdt. De heer Van Es heeft in de 25 jaar. dat hij aan het bedrijf verbonden is. nagenoeg altijd voor de klei-aanvoer zorggedragen en zich daarbij doen ken nen als een uitstekend vakman, die daarom door zijn patroon hoog wordt gewaardeerd. Hoewel de heer Van Es reeds de 65 jaar is gepasseerd doet hij zijn werk steeds met grote opgewektheid en hoop te de directeur dat hij zijn functie bij het bedrijf nog een aantal jaren zal blij ven vervullen. In verband met meerdere jubilea ln de loop van dit jaar aan de fabriek, hoopt men in het najaar in een gezamenlijke personeelsbijeenkomst de jubilea nog eens te vieren. Zoals te verwachten viel kwamen er ook in 1956 niet veel paarden op de markt. De gaarder van de legesgelden ving zegge en schrijve f. 3,50. Drie gul den van drie paarden en f. 0,50 van een veulen. De markt kon tussen twee bo men nabij het Kerkplein worden gehou den en het klappen van de zweep en het afdraven vah de paarden duurde dan ook slechts kort. Verder op de Voor straat was er meer vertier. De kinderen konden draaien in de draaimolen en de groten konden inkopen doen bij de 28 standhouders van de Braderie. Op de Pr. Bernhardlaan werden kortebaandra- verijen gehouden om het kampioenschap van Zuid-Holland. Voor deze gelegenheid Tragisch verdrinkingsongeval Vermoedelijk doordat zij haar even wicht verloor is zaterdagavond om zeven uur de 82-jarige mevr. H Robbers, wo nende aan de Transvaalkade. in de langs de Plesmanlaan lopende sloot ge vallen. Een bewoner van een woonark, die het ongeval zag gebeuren, snelde met een juist passerende voorbijgan ger onmiddellijk te hulp. Zij wisten de vrouw, die reeds bewusteloos was geraakt, op het droge te brengen, waarna de inmiddels gewaarschuwde E.H.D. kunstmatige ademhaling toe paste. Hoewel mevr. Robbers nog teke nen van leven gaf. is zij in de loop van de avond in het Acad. Ziekenhuis overleden. Met z'n tweeën 27 maal de Vierdaagse De heer W de Wekker alhier, liep dit jaar voor de 17de maal met succes mee in de Nijmeegse Vierdaagse! Mevr. J. de Groot-Prinsen volbracht de tocht voor de tiende maal en werd daardoor gouden kruLsdraagster Beiden liepen mee in de groep van WJK. CORRESPONDENTIE W. v. d. B., te L. Leiden, Oegst geest. Rijksweg via Schiphol naar Am sterdam. D. H. W. te L. Lou Bandy en Willy Derby (Dieben) zijn inderdaad te Leiden géboren. DS. D. J. HAKMAN OVERLEDEN In de ouderdom van 71 jaar is te Kockengen plotseling overleden ds. D J. Hakman, emeritus-predikant der Geref. Kerken en hulpprediker te Kockengen. Ds. Hakman werd op 2 juni 1885 te Leiden geboren en diende achtereen volgens de gemeenten van Hollum op Ameland, Harlingen, Drachten, Almkerk en Boormbergum, waarna hij als hulp prediker te Kockengen optrad. Onze stadgenote, mej. E. Lourens, is geslaagd voor het examen Engels M.O.-A (Verb, bericht). was de Pr. Bernhardlaan met zand be strooid en het terrein afgezet. Een opge richte tribune gaf de toeschouwers gele genheid de course goed te volgen. Negen tien paarden verschenen aan de start. De course werd geopend door de voor zitter van het Comité Paardensport Voorschoten", de heer G. Schrama. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven en echt genote en de gemeente-secretaris sloe gen de course gade De belangstelling voor deze draverij was groot. Ruim dui zend toeschouwers stonden langs de baan. De uitslag van de eerste omloop was als volgt 1. Quilla Lee; 2. Partout; 3. Thea Cornelia; 4. Roi de cinq mille; 5. Ria Kitty; 6. Surprise; 7. Ronny Zora; 8 Petulance K.; 9. Rudy Trothan; 10. Carlos. De uitslag van de tweede omloop was: 1. Ria Kitty; 2. Rudy Trothan; 3. Petulance K; 4. Quilla Lee: 5. Ronny Zora. De uitslag van de derde omloop was: 1. Ronny Zora; 2. Ria Kitty; 3. Rudy Trothan. Bij het rijden om de vierde en vijfde prijs behaalde Quilla Lee van J. Smit met berijder J. Wage naar de vijfde prijs en Petulance K eige naar J. H. Kammeljer met rijder J. van Dooyeweerd de vierde prijs. In de laatste omloop ging het nu om de eerste drie prijzen. Als kampioen van Zuid-Holland en tévens nr. 1 werd geplaatst Ria Kit ty van J. Wagenaar Sr. met berijder J. Wagenaar jr. Nr. 2 werd Ronny Zora van dezelfde stal en 3. Rudy Trothan van G. K. Hart met de rijder C. Swart. Na afloop van de course vond in Het Wapen van Voorschoten de trekking plaats van de loterij. "s Avonds konden de Voorschotenaren nog inkopen doen in de geïllumineerde Voorstraat. VOORSCHOTEN R.-K. Jongensschool De R.-K. Jongensschool heeft gisteren de deuren gesloten voor de grote vakan tie en tevens weer een flink aantal leer lingen afgeleverd. De „afgestudeerde" jongens gaan het ln de volgende rich tingen zoeken: R.-K. Lyceum St.-Bona- ventura te Leiden: Geertjan van Gelo ven, Wim Lelieveld, Joost Rovers, Otto Sanders. Paul Stikvoort, Rob Tonlno, Dick v. d. Valk en G. v. d. Welde. R.-K. UL.O. te Leiden; John v. Deursen, Loek den Elzen, Jac. v. Galen, Jac. Spiegeler en Theo Stienens. R.-K. Technische School .Don Bosco" te Lelden: Peter v. d. Voort. Jh. Duynisveld, Jac. Duynstee. Rud. v. d. Geest, Reg. George, Joh. de Jong, Jac. Koek, Henk Sloos, Henny Meyer en Billy Nathalia. Landibouw school: Nlc. v. d. Hulst, Piet v. d. Voort en Cor Westgeest. Tuinbouwschool: Ant. Luynenburg en Plet v. Paridon. Van een viertal leerlingen staat de bestemming nog niet vast. Het komende leerjaar zal het gebouw van de Jongensschool te klein zijn. Een klas zal dan worden ondergebracht in de oude O.L.S. in de Schoolstraat. In dit gebouw heeft het afgelopen jaar de gemeentelijke U.L.O. onderdak gevon den. Het gebouw ls vorig jaar geheel opgeknapt. WASSENAAR Te Amsterdam slaagde voor het examen Spaanse handelscorrespondentie mej. H. M. van Drenth alhier. Tot rector van het S. Adelbert- college is benoemd drs. J. J. P. Boeze- man uit Hulst, waar hij in gelijke func tie werkzaam was. KATWI/K AAN ZEt Examens timmerlieden en metselaars In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werden Zaterdagmorgen door de Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf aan de geslaagde leerlingen examen leerlingen stelsel diploma's uitgereikt. De voorzitter van de examencommis sie. de heer B. J. Proper uit Oegstgeest. heette de ouders en patroons harteliik welkom, ln het bijzonder de heer A. P. de Rooij uit Leiden, voorzitter van de plaatselijke commissie en de heer Rij- keboer. Hierna werden door spr. de di ploma's uitgereikt aan: Timmerlieden: A. C. Meijvogel. Kat wijk aan Zee; C. R. Ouwehand. idem; J. Plug, idem; J. L. Beugelsdijk. Noord- wijk-Binnen; A. v. d. Wiel. Noordwijk; W. J. Sluis, idem; J. P. H. Bader. Noord wij kerhout. M. Th. de Haas. idem; J. Th. Ammerlaan, Hazerswoude; M. Berg, Sassenheim; A. Elsgeest. idem; J. Jorna, idem; J. B. Boon, Leiden, Th. A. M. van Leeuwen, idem; Th. J. P. Borst. Hoogmade; C. A. J. M. Duivenvoorde. Leiderdorp; J. Hoogervorst. idem; H. A van Dijk. Alphen a. d. Rijn; B. P. A Hoppenbrouwer, idem; W. J. van Eg- mond, Rijnsburg: J. M. den Haan, idem; H. C. Loos, Zoeterwoude; J. W. Vermeulen, idem. Metselaars: D. Heemskerk. Noord wijk aan Zee; D. Korbee. Noordwijk. Vervolgens werd mededeling van de prijswinnaars gedaan, t.w.: Timmerlieden: C. van Duijn, Kat wijk aan Zee; J. P. Haasnoot, idem: C. C. Verweij. Noordwijk-Binnen. Th. P. C. Vermeij, Lisse. Metselaars: P. A. van der Plas, Kat wijk aan Zee. VOOR CLUBS UIT LEIDEN EN OMGEVING. De competitie-indeling voor de ama teurs in het. aanstaande seizoen is. wat betreft de clubs in Leiden en omgeving, als volgt: 2e klas A: Blauw-Zwart. HBS HVV, LFC, Lugdunum. De Mussen. RKAVV, Spartaan '20. VDL. VIOS. VUC. Wasse naar. 2e klas B: DCL, DCV. Fluks. HOV. Leerdam-Sport. Neptunus. ODS. Slie- drecht. SVW, VFC. Vriendenschaar, Zwijndrecht. 3e klas A: Alphen, Ammerstolse SV. Archipel. Celeritas, Cromvliet. Delft, DHL. De Postduiven. RVC. VVP. Wes terkwartier, Westlandia. 3e klas B: Alphia, GDA, Hillegom. HPSV. Laakkwartier, Lisse. Ripperda. Roodenburg. TYBB. Voorburg. VVSB. Wilhelmus. 4e klas A: ASC. DOCOS. DOSR, DSO. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johannes, zn van C. Nievaart en M. J. van der Woerd; Francisous, zn van J. Montagne en J. Overdek; Alfonsus Petrus, zn van F. J. A. van Beukering en C. van der Vlugt; Geert, zn van A. H. Andreas en K. Korbee; Maria, dr van L. Cerdljn en S. Westerhoven; Krijntje, dr v. P. Geijteman cn K. Schuitemaker; Wllhelmlna Antonla dr van J. F. A. Peterse en M. /an Riet; Maroo René, zn van W. P. Ouwens en H. M. J. van de Wetering. GETROUWD: J. D. Mulder en E. R. Roodenburg. OVERLEDEN: D. Schullenburg. man, 75 jaar. De Wassenaarse Reddingsbrigade be staat 25 jaar, ter gelegenheid waarvan het bestuur zaterdagmiddag recipieerde in de met vele bloemstukken getooide zaal van Café Van der Zalm. Hier waren o.a. aanwezig of kwamen gelukwensen mr. dr. J. Hazenberg, wet houder-loco-burgemeester, de heer K. van Boeyen, gemeentesecretaris, de raadsleden mevrouw I. H. Eernstman Steghgers en mr. A. van Vuure. de heer P. van der Mije, bestuurslid van de Kon. Bond tot redding van dren kelingen, de heer A. J. Bolten, directeur van gemeentewerken, commissaris J. Maandag, deputaties van de besturen van het Rode Kruis en van de sport verenigingen. Het hoogtepunt van de bijeenkomst was de aanbieding van het geschenk van de burgerij en de gemeente: een plastic reddingboot met motor,, welke op een vrachtwagen werd voorgereden begeleid door de muziek van Excel sior. De overdracht werd verricht door de heer Hazenberg, die o.m. zei, dat het hem een eer en een genoegen was de plaats in te nemen van de burgemeester, die door ziekte was ver hinderd. Hij wees op het prachtige werk door de brigade reeds gedurende 25 jaar verricht en oordeelde het rede lijk, dat doorvoor wordt beschikt over de juiste hulpmiddelen. De bevolking van Wassenaar heeft dit beseft en de gemeente heeft de door haar bijeen gebrachte som aangevuld. Het was hem een genoegen het comité de voor dit bedrag aangekochte reddingboot met motor aan te bieden. De kleur van de boot, oranje, herinnert aan ons vor stenhuis en i.e. aan Koningin Emma, wier devies was „Ik dien". Ook voor de W. R. geldt dit devies en spi. zei te hopen, dat zy deze taak tot in lengte van dagen mag blijven vervullen De voorzitter, de heer M. Schrijver, dankte de bevolking en het gemeente bestuur, en sprak de hoop uit, dat het zijn vereniging inderdaad gegeven mag zijn te blijven dienen. Namens de leden van de brigade bood de heer J. W. Koole een fraaie klok aan, welk geschenk de voorzitter aanvaarde aals symbool -van nooit te laat bij drenkelingen. In de loop van de middag deelde de heer A. Lodder, voorzitter van het werkcomité uit de burgerij, nog mee, dat er meer was ontvangen, dan voor het geschenk nodig was, zodat ook de schuld, welke de W. R. nog heeft, kan worden gedelgd. De heer Schrijver betuigde zijn har telijke dank aan de heren Lodder, v. Dillen en Westgeest, voorzitter, secre taris en penningmeester van het werk comité, voor het door hen gedane werk. Hij dankte ook zijn medebestuursleden, speciaal de heren Lokhorst en Ver steeg, die als zodanig mede jublileerden en besloot met een dankbetuiging aan allen, die kwamen gelukwensen. Foreholte (bij toelating). Meerburg. SJC Te Werve. Teylingen, THB. Warmunda. 4e klas E: Bodegraven. Boskoop. Haas trecht. Moordrecht. Nieuwerkerk (bij toelating). Oudewater. Stolwijk, UNIO, VEP. Waddinxveen, Woerden. Res. 3e klasse A: Alphen 2. Archipel 2 (bij toelating), ASC 2, LFC 2. Lisse 2 (bij toelating), Lugdunum 2. RKAVV 2, UVS 3. VCS 2. VIOS 2. Wassenaar 2. Wilhelmus 2. Res. 3e klasse B: BEC 2. BI. Zwart 2. BMT 2. Cromvliet 2. HVV 3. PDK 2 (bij toelating). RA VA 2. RVC 2. Sch. Holl. Sport 4 (bij toelating). Westerkwartier 2, Woerden 2. Res. 3e klasse C: Gouda 3. HBS 3. Laakkwartier 3. LFC 3. Lugdunum 3, Quick 3. Roodenburg 2, UVS 4. VCS 3, VUC 3. Wassenaar 3. „Sportkroniek". Her Olympische voetbal toernooi Woensdag l september a.s. zal in het kantoor van de Fifa te.Zürich de loting worden verricht voor het Olympische voetbaltoernooi te Melbourne. Vijftien landen hebben zich reeds in dit toernooi geplaatst, en het zestiende zal morgen, dinsdag, bekend zijn na af loop van de tweede wedstrijd tussen Israël en Rusland te Tel Aviv. Rusland heeft de eerste ontmoeting, te Moskou gespeeld, met 5—0 gewonnen. De zestien landen, die aan het toer nooi te Melbourne zullen deelnemen, zijn Australië. Engeland, Bulgarije. Chinese Volksrepubliek. Egvpte. Duits land, Hongarije. India. Indonesië Ja pan. Siam, Turkije. Ver. Staten, Zuid Vietnam. Zuid-Slavië en Rusland of Israël. WIELRENNEN ZWITSERSE PLOEG VOOR RONDE VAN NEDERLAND De Zwitserse ploeg voor de Ronde van Nederland, die maandag 6 augustus be gint, is als volgt samengesteld: kopman is Hugo Kablet. Hij wordt geassisteerd door Jacky Bovay, Oresi. Hans Hollen- stein, Heinz Graf. Ernst Rudolf, Fausto Lurati en Hermann Truetsc-h. In deze Ronde van Nederland zullen niet. zoals aanvankelijk het plan was, negen ploegen uitkomen, maar acht. De Fransen hebben geen acceptabele ploeg samen kunnen stellen en zullen daarom in het geheel niet aan de start komen. Deelnemers uit 9 landen In het kasteel Oud Poelgeest te Oegst geest is dit weekeinde het vijfde Euro pese Oecumenische jeugdcongres ge opend Dit congres behandelt gedurende een week door middel van voordrachten en discussies actuele problemen met be trekking tot Afrika. Aan het congres nemen deel jongeren uit België. Denemarken. Duitsland. En geland, Frankrijk, Nederland, Zweden en Zwitserland alsmede vertegenwoordi gers uit Nigeria. Het programma van voordrachten en discussies wordt afgewisseld met cultu rele en toeristische ontspanning. Van daag wordt een bijeenkomst gehouden als herdenking van het eerste lustrum van deze congressen. Zaterdag sprak dr. P. J. Idenburg voorzitter van het te Leiden gevestigde Afrika Instituut, over tropisch Afrika in de moderne tijd. nadat jkvr. C. M. van Heemstra namens de stichting „Oud Poelgeest" het congres had geopend. Gistermiddag heeft reverend Adegbo- la. een neger-geesteliike uit Nigeria, ge sproken over het dagelijks leven in Afrika. In Grevenbicht werd het vierde wereld-vrijgezellencongres gehou den. Zaterdagavond werd in de Vertrouwensvotum voor Mollet De Franse regering heeft zaterdag van de Nationale Vergadering met 273 tegen 163 stemmen een vertrouwensvotum ge kregen over het wetsontwerp voor nieuwe belastingen ter financiering van de militaire operaties in Algerië. Alhoewel het s.s. „Zuiderkruis", ko mende van New York met oponthoud van 12 uur, ontstaan door het over nemen van een patiënt van het Noorse schip „Havhok". inmiddels heeft inge lopen. zal het schip in verband met het stormachtige weer pas morgenoch tend inplaats van heden aan de Wilhel- minakade te Rotterdam aankomen. ZEILEN LAATSTE HOLLAND-DAG AFGELAST In verband met de weersomstandig heden en in overleg met het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt, zijn de wed strijden van de laatste dag van de Hol land-week te Loosdrech-t, afgelast. De Tour de France HOE DE GELDPRIJZEN WERDEN VERDEELD Ongeveer f. 420.000 aan prijzen en premies zijn door de organisatoren van de Tour de France, met behulp van Franse firma's uitgeloofd en van dit bedrag heeft Belgie uit de aard der zaak een zeer groot deel ontvangen. Met bijna f. 100.000 keert de ploeg van Ockers en Adriaenssens naar het land terug. De verdeling is als volgt: België .955.000 francs; West Frankrijk 6.165.000 francs; Italië 5.175.000 fres.; Frankrijk 4.800.000 francs; Noord-Oost-Centraal Frankrijk (ploeg van Walkowiak» 3.710.000 francs; Nederland 3.170.000 francs; Luxemburg 3 160.000 francs; Spanje 2.280.000 francs; Zuid-Oost- Frankrijk 1.555.000 francs; Zuid-West Frankrijk 1.225.000 francs; lie de France 585.000 francs; Zwitserland 205.000 francs. De ploeg van Zwitserland is er met ruim f. 2000 wel zeer bekaaid afgekomen. Deze prijzen en premies staan onafhan kelijk van de gegarandeerde daggages, reis- en verblijfkosten enz. congrestent uit en door de deel nemers de vrijgezellenkoningin 1956 gekozen. De gelukkige was mej. Els van Lier uit Leiden en zij werd ge kroond door de heer G. Greijn. waarvan deze foto een beeld geeft. Kon BEURSOVERZICHY Flinke reacties; Olie 40 punten lager Amsterdam, 30 juli. De nationalisatie van het Suez- kanaal blijft een overwegende factor voor de effectenbeurzen. Vrijdag j.l. is de reactie op het Damrak nog beperkt gebleven, maar nu zowel New York als Londen zeer flauw waren gestemd, met name voor Oliefondsen, is ook op de Amsterdamse effectenbeurs het mes er diep ingezet. Kon. Olie opende vergeleken met vrijdag 40 punten lager op 826. Daar na schommelde de koers tussen 825% en 827. Slot circa 825%. Ook de andere in ternationale soorten waren behoorlijk in reactie. Zo verloor Unilever 12 punten, en Aku en Philips- ieder 10 punten. Van nervositeit op het Damrak was echter geen sprake, de handel bleef beperkt. Ook de Scheepvaartsector, die vrijdag jl. niet of nauwelijks gereageerd had, verkeerde vandaag in mineurstemming. Ook hier was echter van overwegende verkoopdrang geen sprake. De verliezen beperkten zich voor de leidende soorten tot 4 a 5 punten. De Cultuursector volgde de algemene markttendentie, waarbij Amsterdam Rubber voorop ging met een daling van 4 punten. De locale industrie-afdeling kon zich onge veer handhaven. Guldensbeleggingen ten slotte stil en onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 juli - Londen 10.63% 10.6358, New York 3.82A—3.82R Mon treal 3.89%—3.90, Parijs 1 0847%— 1.0857%, Brussel 7.65—7.65%, Frankfort 91.07—91.12, Zürich 87.27%—87.32%, Zü- rioh (vr. francs) 89.3289.36, Stockholm 73.82%73.87%, Kopenhagen 54.97% 55.02%-. Oslo 53.1753.22, Milaan 60.85% —60.90%. Maandag 30 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers Ned 53 3% Grootboek obl Ned Ned Ned Ned. Ned. '51 3% 53 (3%) '48 3% '54 3% '55 3% Ned. *55 II 3% Ned. '47 3% 3 Ned. '56 3% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 koers v heden 97% 97Ve 89% S9 96% 96 vV 94A 94^ 90% 90% 90A 90% 90% 91 91% 91% 92% 94% 94 T7e 92% 93 94^ 94% 94A 94% 94% 94 90% 90 ft ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 59% 57 Nat. Handelsbank 139 133exd. 209% 208 268% 257% 306% 296% Unüever 428% 415% Wilton Feyenoord 330 324 277 270 Kon, Olie f.50.— 438 865% 823% 91% 87% Holl Amer lijn 1%% 195% Kon Ned Stoomb 170% 168% Ned Scheepv Unie 179% 175% 119% 115% 68 68 134 131 83 80 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 3 95% 95% Den Haag 1937 1 3 90% Lelden 1947 96% R'dam '37 I ril 3% 96% Industr Obligaties Philips Dollarlng 102% L 1^1% Premieleningen 127% 127% Eindhoven '54 2% 100 9911 Enschede '54 2% 99% 9911 Den Haag '52 I 2% 119% 118 118% 118% R'dam '52 I 2% 123% 122% 121 120% Utrecht '53 2% 113 110 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 247% 245% Rotterd Bank 221% 221 Twentsche Bank225 225 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 231 Kon. Ned. Grofsm. 116 115% Rott. Droogd Mij. 616 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borsumy cv A f 1000 108% 109% Internatio125 122% Diversen Albert Heyn Ned. M. Walv.Vrt. Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. Amerik. fondsen Anaconda Shell OU Cy 292 B 292 71 71 77A 95 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur v Bouwnijv Int Kunststofl Ind Kon Ned Edelmet Pref wa idem Textiel Gebr v Wijk Leldsche Wolspinn Ned Electrolasm Sikkens Lakfahr '53 Ver Touwfabrieker Wernlnk'8 Betonm VK 27/7 130B 435B 125 125 56% 57 66% 66% 70% 81% 81% 373% 371 355 360 545 540 173% 172 100%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7