afgedraaid... Pellenaars: de beste Tour die iNederland ooit heeft gereden België won het ploegenklassement Slotetappe gewonnen door Neneini Volgend jaar andere ploegleider 95ste jaargang Maandag 30 juli 1956 T b'--' 28895 Walkowiak triomfator in Tour de France (Van een speciale verslaggever) Puck van Duyne-Brouwer zorgde bij wedstrijden te Frechen (Dtld.) voor een verrassing. Zij won de 100 (meter in de uitstekende tijd van 11.5 sec. en daarmede evenaarde zij het Europees record, dat sedert 13 juni 1946 op naam staat van Fanny BI ankers-Koen en te Amsterdam werd gemaakt. De waterpolowedstrijd BelgiëNe derland heeft een 72 overwinning voor onze landgenoten opgeleverd. De rust stand was 41. vallen. Op hem had ik gerekend voor het winnen van een etappe Sjet La haye heeft de Tour uitgereden. Maar wij hebben niets aan hem gehad. Alles tezamen gevat: „Wij hebben met die paar mensen de beste Tour van alle ja ren gereden". LAATSTE MAAL -ALS PLOEGLEIDER Wat denk je van het volgende jaar? was onze volgende vraag „Het volgend jaar, ben ik geen ploegleider meer. Ik heb het de heren Goddet en Garnault reeds meege deeld. Zij keken een beetje ongelovig, om dat zij denken: Pellenaars zegt wel eens meer wat, dat hij later weer in trekt. Maar dit keer is het ernst. Ik ben 6 jaar geleden begonnen. Toen was er niets. Ik heb wat opgebouwd en Nederland heeft een goede naam gekregen by de organisatoren. De Nederlandse taktiek van de laatste jaren om met twee of drie man aan te vallen in elke etappe voor het dag ploegenklassement, is door de meeste leiders overgenomen .hetgeen wij dit jaar goed hebben kunnen merken. Zes jaar geleden toen ik met de op bouw begon, lachte men mij in Ne derland uit Nu we wat zijn beschim pen ze me. En nu druk ik mij heel rustig uit. Laat men niet vergeten, dat ik het niet om den brode doe. Een ander mag nu komen en hy vindt een keurig gespreid bedje. En ik zal hem van te voren nog met raad en daad bijstaan. In de Tour zal hy het echter alleen moeten doen. Ik vind bet prettig om het volgend jaar wel !e Ronde van Italië te doen, maar laar blijft het dan ook by. Ik heb in de Ronde van Frankrijk weer veel geleerd en ik heb ook weer opnieuw kunnen constateren, dat op de aeh- j tergrond steeds de merkenstryd een I belangrijke factor blijft". De 43ste Ronde van Frankrijk behoort tot het verleden. Walkowiak van de Noord-Oost-Centrale ploeg werd winnaar en in het ploegenklassement eindigden de Belgen op de eerste plaats. De laatste etappe heeft weinig interessants ge boden. Weliswaar hebben enkele renners een poging ondernomen om uit het peloton weg te komen, doch degenen die bovenaan in het alge meen klassement stonden geklasseerd, bewaakten elkaar nauwlettend. Na 265 km. te hebben afge legd slaagden Le Ber, Mirando, Neneini en De Smet erin te demarreren. Het viertal nam spoedig een voorsprong, welke 30 km. verder bij de door komst van Soucy 1 min. 15 sec. op het peloton bedroeg. Vijftien kilometer voor Parijs was deze tot 3 min. gestegen. Een groep van 14 man, bij wie zich onze landgenoten Voorting, Nolten en Wagt- mans bevonden, zetten de achtervolging in. Zij konden evenwel niet verhinderen, dat de vier kop lopers met een tijdwinst van twee minuten het Stadion te Parijs binnen kwamen. Neneini won de sprint voor Le Ber, Mirando en De Smet. Van de groep van 14 man ging de Italiaan Fantini als eerste over de eindstreep. Walkowiak heeft dus deze Tour gewonnen. Parys heeft hem als een groot man uit het volk ingehaald. Het Pare des Princes, pronkjuweel onder de Europese sportstadions, scheen op vulkanische bodem te rusten, toen het vol gepakt met Paryzenaars de overgebleven mannen van de Tour de France 1956 binnen zjjn bevlagde muren ontving. Vele minuten lang hing de arena bevend aan zyn pilaren onder de orkaan van het applaus en gejuich, die maar bleef woeden, zonder dat de 6torm scheen te bedaren. De gebruikelijke ontvangst, welke detoen men op de eivolle tribune was Franse hoofdstad de -Tour op de laatste dag biedt, was niet minder hartstoch telijk dan in de drie voorgaande jaren, toen zonder uitzondering de als natio nale held geëerde Louison Bobet als winnaar het Prinsenpark binnenreed. Want de Fransen, en de Parijzenaars in het byzonder. werden vooral in de slot fase van deze ronde, die steeds verras singen bleef opleveren, fel aangegrepen. Zij werden als bijna nooit eerder aan getast door de spanning tot het einde omtrent de uitslag. Roger Walkowiak van de N.O.C.-ploeg moest dan ook evenals Bobet in de vorige jaren explosies van geestdrift, een regen van bloemen en huldigingen tot in het oneindige trotseren. Natuurlijk had zijn overwinning met slechts een mi nuut vijfentwintig seconden voorsprong in het algemeen klassement op Bau- vin, iets minder glans dan de triomfen van Bobet bij vroegere gelegenheden, maar wellicht juist daarom schonk het Franse publiek hem met spontaan ge moed zo gaarne deze ovatie. Op de ere-tribune stond hjj met ge bogen hoofd en wat tranen in de ogen het Franse volkslied aan te horen, naast Achilles Joinard, de president van de U.C.I., die onder meer geflankeerd werd door dr. P. van Dijk, de voorzitter van de K.N.W.U. Het applaus nam geen einde, want „uitgejuicht" op Walkowiak. volgden de ere-ronden van dertien renners uit het mans, die zesde was geworden, hield een hand aan zijn mond vanwege een zeer pijnlijke kaakontsteking en ver volgens was er nog lange tijd gelegen heid, geestdrift te tonen bij de ere- ronden van Stan Ockers, de winnaar van het puntenklassement. Charlie Gaul de bekroning en tenslotte die van de twaalf ploegen, waarby Pellenaars en zijn jongens wel gemerkt moeten hebben, dat de Franse toeschouwers voor hen een grote sympathie koesteren. Een extra groot aandeel in de glorie had de populaire Elzasser Hassenfor- der, voor wie de dreunende spreekko ren „Hassen", „Hassen" een beloning vormden voor zijn record aantal van definitieve klassement, Wout Wagt- vier gewonnen etappes. Drie cracksvan de Tour op één plaatje: v.l.n.r. Gaul, winnaar an het bergklassement. Stan (Ingez. Med.-Adv.) C7W&RE VAN NELLEI Ockers, drager van de groene trui en Roger Walkowiak. drager van de gele trui. AAAAA4A4444A444A4444444AA Nederlanders fietsten 30 mille bij elkaar Ongeacht de premies, welke de supporters in ons land voor onze landgenoten in de Tour de France hebben uitgeloofd, hebben hun ge zamenlijke verdiensten in deze Ronde ongeveer f. 30.000 bedragen. Gerrit Voorting heeft niet goed geteld. Toen in de laatste etappe van Montluson naar Parijs een groepje zich op het laatste gedeelte losmaakte, meende de man uit Roosendaal, dat het 20 man teza men waren. Waarom Voorting aan het tellen sloeg? De reden was een voudig. Het ging om de derde, maar ook om de tweede plaats in het puntenklassement. Hij moest Bau- vin achter zich houden, maar hij wilde tevens Picot, die 14 punten minder had dan hij van de tweede plaats verdringen. Ockers, de drager van de groene trui, was natuurlijk onbereikbaar. De tweede plaats bracht f. 6000 op, de derde plaats een bedrag van f. 4000 en Picot zat niet bij die 14 man. want dat was het juiste aantal, dat weg was. Voorting sprintte op de Prinsen- parkbaan fel en plaatste zich vlak achter Fantini, Ockers en Darriga- de, rassprinters. Maar tussen Dar- rigade en hem drong zich nog de regionaal Thomin en dat was de re den. dat Voorting als negende op de lijst van aankomst in Parijs stond, (een groepje van vier man. o.w. de etappewinnaar Neneini had zich al eerder uit het peloton losgemaakt). En Picot kwam in de tweede groep binnen, sprintte evenals Voorting of zijn leven ervan afhing. En dat leverde hem een 22ste plaats op. Toen de kruitdamp van al deze sprintduels optrok en het slagveld kon worden overzien bleek, dat Pi cot 464 punten in het algemeen puntenklassement had verkregen en Voorting 465. Dat éne puntje kwam Voorting dus op f. 2000 te staan. Een kleine teleurstelling voor Voor ting, die Picot in de laatste etappes aandachtig had gadegeslagen en telkenmale had kunnen waarnemen, dat Picot op enkele lastige klimme- tjes had moeten lossen. De Tour in cijfers De Nederlandse renners na de finish in Parijs: v.l.n.r. ■ahaye. De Groot. Van der 'luym, Pellenaars, dr. Van dijk van de KNWU. Nolten. Voorting. Wagtmans en de leider van de Tour, Goddet. De uitslag van de laatste etappe van de Ronde van Frankrijk van Montlucon naar Parijs over 331 km luidde: 1. Neneini (It.) 9.28.05; 2. Le Ber (West) z.t.; 3. Mirando (Zuid-Oost) z.t. 4. Desmet (Belg.) z.t.: 5. Fantini (It.) 9.30.05; 6. Ockers (Belg.) z.t.; 7. Darri- gade (Fr.) z.t.; 8 ex aequo Forestier (Fr.). De Bruyne (Belg.). Voorting (N.), Thomin (West). Nolten (Ned.), Hoorel- beke (lie de France), Van Genechten (Belg.), Wagtmans (Ned.). Barbosa (gem. Lux. ploeg), Coletto (It.), Defi- lippis (It.) allen dezelfde tijd als Fantini (9.30.05); 19. Padovan (It.) 9.30.39; 20. ex aequo groot aantal renners bij wie onze landgenoten De Groot, Van der Pluym en Lahaye. EINDKLASSEMENT Het eindklassement luidt: 1. Walkowiak (NOC) 124.01.16; 2. Bau- vin (Fr.) 124.02.41 op 1.25: 3. Adriaens- 6ens (Belg.) 124.05.00 op 3.44; 4. Baha- montes (Sp.) 124.11.30 op 10.14; 5. Defi- lippis (It.) 124.11.41 op 10.25; 6. Wagt mans (Ned.) 124.12.15 op 10.59; 7. Laure- di (Zuid Oost) 124.15.17 op 14.01; 8. Oc kers (Belg.) 124.18.08 op 16.52; 9. Privat (Fr.) 124.23.15 op 22.59; 10 Barbosa 'gem Lux. ploeg) 124.37.19 op 26.03; 11. Voor ting (Ned.) 124.29.06; 12. Forestier (Fr.) 124.31.31; 13. Gaul (gem. Lux. ploeg) 124. 33.30; 14. Robinson (gem. Lux. pl.) 124. 35.09; 15. De Groot (Ned.) 124.39.56; 16. Darrigade (Fr.) 124.41.07: 17. Close (B.) 124.43.03; 18. Picot (West) 124.43.44; 19. Dotto (Zuid Oost) 124.48.35; 20. De Bruyne (Belg.) 124.51.09; 28. Nolten (N.) 125.10.43; 30. Van der Pluvm (Ned.) 125. 25.26; 87. Lab aye (Ned.) 128.03.38. PLOEGENKLASSEMENTEN Het ploegenklassement van de 22e en laatste etappe luidt: 1. Italië (Neneini, Fantini, Coletto) 28.27.17; 2. België 28.28.15; 3. West 28. 28.19; 4. Zuid Oost 28.29.23; 5. Nederland (Voorting, Nolten, Wagtmans) 28.30.15; 6. Frankrijk 28.30.49; 7. ex aequo lie de France en gem. Lux. ploeg 28.31.23; 9. ex aequo Spanje. Zwitserland, NOC en Zuid West allen 28.31.57. Het eindklassement voor de ploegen luidt: 1. België 369.47.42; 2. Italië 370.52.08; 3. Nederland 371.00.53; 4. Frankrijk 371. 11.50; 5. West 371.31.54; 6. Zuid Oost 372.45.21; 7. Spanje 372.53.17; 8. Gem. Lux. ploeg 373.00.14. 9. NOC 373.43.07; 10. Zuid West 374.30.52t 11. Ile de France 375.21.32; 12. Zwitserland 376.39.15. (Van een speciale verslaggever) Het was in Montlucon na de avondmaaltijd, dat wy rustig met Kees Pelle naars hebben gepraat. Wij hebben hem naar zyn indrukken gevraagd over deze wonderlijke Ronde van Frankryk, welke zo veel afwisseling heeft geboden, zo spannend en open is geweest, dat, niemand, die het voorrecht heeft gehad deze aan gebeurtenissen zo ryke Tour te volgen, deze ooit zal vergeten. „De Tour is inderdaad zeer zwaar geweest," zo begon Pellenaars zijn verhaal. ..Vele jonge renners zullen er de komende weken de terugslag van ondervinden. Hy is snel geweest, het tempo nas hoog en het resultaat was, dat de specifieke klimmers toen wy in de bergen kwamen, reeds hun reservekrachten hadden moeten aan spreken om nog niet verder achter te raken. Het gevolg was, dat hun klimeapa- citeiten niet volledig meer tot hun recht kwamen, dat zy weinig of niets van hun tijdverlies uit de eerste etappes hebben kunnen goedmaken. Om nog maar te zwijgen over een eventuele tydwinst, die zy gedacht had den te kunnen behalen. De klimmers meenden, dat zy de Tour in de bergen zouden winnen, maar zy hadden de stryd al in de vlakke etappes voor Bayonne verloren." ,3en je tevreden over de jongens?" vroegen wij. „Wout Wagtmans kreeg de gele trui nog te vroeg", zo ging Pellenaars ver der. „Als je dat veel begeerde ding een maal bezit, dan ga je hem onwillekeu rig verdedigen. Dat is begrijpelijk. Dat geldt voor de renner, dat geldt ook voor de ploegleider. Maar het staat als een paal boven water, dat het gehele veld tegen de man in het gele shirt gaat ryden. En om die te verdedigen had Wout Wagtmans juist iets meer conditie moeten hebben. Hij rust in de winter niet genoeg uit. Hij neemt ie dere wedstrijd aan, in plaats dat hij in de wintermaanden er terdege re kening mee houdt, dat hij in de Torn de France in topvorm moet zijn. Be langrijk was ook, dat wij met een ploeg van 5 man Lahaye tel ik niet mee niet sterk genoeg zijn om de verkregen gunstige posities te handhaven. Gerrit Voorting heeft zyn beste Tour gereden. In 1953 eindigde hij als vijftiende in Parijs, nu als elfde. Hij is een felle aan vallende renner gebleven, die z'n kans altijd probeert waar te nemen. Ik ben erg over hem tevreden, maar zijn klimmen is iets achteruit gegaan, an ders had hij nog hoger gekomen. Jan Nolten is tegen gevallen. Na de Ronde van Italië en van Zwitserland had ik meer van 'hem verwacht. Alles wat hij deed, ging geforceerd. Hij klom maar voor 60r'r van zijn werkelijke capaci teiten. Jammer, dat de jongen niet over sterkere karaktereigenschappen be schikt, niet volledig voor de sport leeft, ook in de voorbereidingstijd". En de anderen? EINDPUNTENKLASSEMENT Het eindpuntenklassement luidt: 1. Ockers 280 pnt., 2. Picot 464 pnt., 3. Voorting 475 pnt., 4. Darrigade 489 pnt., 5. Bauvin 502 pnt.., 6. De Groot 546 pnt., 7. Desmet 578 pnt., 8. Defilippis 596.5 pnt., 9. Lauredi 624 pnt., 10. Bar bosa 628 pnt. Roger Walkowiak. winnaar van de Ronde, heeft de 4528 km afgelegd in 124 uur 1 min. 16 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 36.512 km per uur. De premie voor de meest strijdlustige renner werd ditmaal toegekend aan Le Ber. De premie vot de grootste pechvogel ging naar Elena. die wegens ziekte de strijd in de laatste etappe moest staken. De meest strijdlustige renner van de gehele Tour werd Darrigade genoemd, terwijl de grootste pechvogel van de Ronde Picot was. ,Daan de Groot is na zijn zwakke Giro d'Italia uitstekend teruggekomen. Ik heb op het punt gestaan hem voor de Ronde van Frankrijk thuis te laten, maar hij heeft gelukkig goed gereden. Als die jongen serieus blijft leven, kan hij nog veel verder komen. Het vorig jaar is hij uit de jongeren groep naar voren gekomen en hij is zijn belofte nagekomen. Leo van der Pluym bete kende een aanwinst voor de ploeg. Maar hij moet voor één ding oppassen: dat hij zichzelf niet over het paard tilt of dat zijn vrienden dat niet doen. Als zijn supporters hem gek maken en waar zijn supporters al niet toe in staat dan zegt hij op een gegeven ogenblik nog, dat hij de beste man van de ploeg is geweest. Nu reeds kijkt hij naar de klassementen en omdat hij in het berg klassement enkele punten heetf't ver overd, beweert de man, dat hij de bes te klimmer van de ploeg is geweest, wat natuurlijk onzin is. V. d. Pluym is dit jaar als een belofte voor de toe komst uit de bus gekomen. Als dat in de komende jaren zo door gaat en wij bij elke Tour een renner erby krijgen, met een vaste plaats voor de ploeg, dan kunnen wij over 3 jaar een zeer sterk team hebben, ten minste zo sterk als dat van België. Trouwens, nu er jonge ren in de rijen der pofessionals zijn getreden, is het best mogelijk, dat wij in 1957 niet met één, maar twee of drie sterke krachten uit de Tom- over houden. Stolker moet het volgend jaar een nieuwe kans hebben. Hij heeft klas se. dat heb ik in de Ronde van Italië gezien. Piet van den Brekel is tegenge-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3