€ssc 9'(Éf Beurs en binnenlandse politie! Climax van Vierdaagse overtrof verwachtingen de Vorming van nieuw kapitaal is nodig met oog op mechanisering Met Esso bent U beter uit HET EINDE VAN AMERIKA'S GROOTSTE CIRCUS Medewerking van zon werd wel eens te pittig sommigen Ook Ottu^vui^ jnWass«naar wsatem (mei: 95ste jaargang Zaterdag 28 juli 1956 Derde blad no. 28894 Hoog investeringsniveau handhaven in verband met economische ontwikkeling (Van onze financiële medewerker.) Men kan het de effectenbeurzen niet kwalijk nemen, dat zij zich met de politiek bemoeien, want deze bemoeit zich ook, zij het niet steeds direct, dan toch indirect, met de beurzen en zij is een van de belangrijke factoren, welke op de koersontwikkeling invloed uitoefenen. Dit geldt zowel van de buitenlandse, als van de binnenlandse politiek, sinds het einde van de tweede wereldoorlog in nog veel sterkere mate dan voorheen, omdat de regeringspolitiek in elk land en het onderling overleg tussen de regeringen der verschillende landen, de gang van het maatschappelijk leven voor geen gering deel bepalen. Over de wenselijkheid daarvan kan men van mening verschillen, met het feit als zodanig hebben ook de beurzen rekening te houden en zo kan het ook niet verwonderen, dat de Amsterdamse beurs gevoelig blijkt te zijn voor de wisselende aspecten van de nu reeds meer dan zeven weken durende Kabinetsformatie, welke allengs een Kabinets crisis is geworden. Hoewel niet duidelijk waarneembaar, zo kan toch wel worden gezegd dat het teruggeven van zijn opdracht door dr. Drees, de beurs, wat de aandelenmarkt betreft, in gunstige zin heeft beïnvloed, omdat hiermee naar men hoopt enkele desiderata van de baan zijn, welke in de kringen van het bedrijfs leven tot bezorgdheid hebben aanleiding gegeven. Want als er voor de handha ving en de bevordering van de volks welvaart in de naaste toekomst één ding nodig is, dan is dat wel de vorming van nieuw kapitaal en de aanwending daar van ten behoeve van een verdere me chanisering van het produktieproces, met als nieuw aspect de z.g. „automa tion", waarop prof. Brouwers onlangs in een rede bij het 10-jarig bestaan van de Nederl.-Amerikaanse Autobanden fabriek Vredestein nog eens de aan dacht heeft gevestigd. Ook hij is van mening dat het einde van de internationale economische expansie nog niet in het zicht is, al wil dit niet zeggen dat wij gespaard zullen blijven voor conjuncturele re cessies. Maar op langere termijn ge zien, zijn er aanwijzingen voor een voortgezette opgaande trend in de economische ontwikkeling en dit be tekent dat een hoog investeringsni veau in onze volkshuishouding moet worden gehandhaafd. Algemeen ge sproken kan worden gezegd dat het Nederlandse bedrijfsleven tot dusver op dit punt niet is achterebleven en ook voor het lopende jaar weer een gToter bedrag voor haar investerings activiteit heeft uitgetrokken. Het is echter duidelijk dat hieraan risico's zijn verbonden en de vraag of deze investeringsactiviteit in het hui dig stadium van de economische ontwik keling moet worden bevorderd, dan wel tegengaan, wordt dan ook verschillend beantwoord. Verwacht men een econo mische depressie van enige omvang, dan wil dat zeggen dat de grote kapitaals uitgaven, welke thans worden gedaan, niet rendabel zullen blijken en die de pressie slechts zullen bevorderen door dat de produktie in een te snel tempo stijgt en dit tot scherpe prijsdalingen zal leiden. Maar aan de andere kant heeft de ervaring wel bewezen dat de bedrijven, welke zich niet bij de moder ne ontwikkeling van de voortbrengings- methoden hebben aangepast en de stij gende kosten van lonen en sociale voor zieningen niet hebben trachten te com penseren door verbetering en vernieu wing van hun bedrijfsapparatuur, de etryd om het bestaan niet kunnen vol houden. Tenzij verwacht wordt dat een economische depressie tot terugkeer van het werkloosheidsverschijnsel en een zo danige verlaging van lonen en salaris sen zal leiden, dat daardoor het verbro ken evenwicht weer wordt hersteld. De gang van zaken in de V.S. heeft tot dusver wel bewezen dat ook bij een eco nomische terugslag van een automati sche verlaging van lonen geen sprake is. maar dat langs andere weg gepoogd wordt het bedrijfsleven weer op gang te brengen en nieuwe vaart te geven. Het feit dat in deze tijd krachtige pogingen worden gedaan om de onder ontwikkelde gebieden tot industriële ontplooiing te brengen, is hierbij van niet geringe betekenis en betekent thans in de V.S. reeds een belang rijke stimulans voor het bedrijfsleven. Hoe men hierover tenslotte ook moge denken, zeker is wel dat de leiders van het Nederlandse bedrijfsleven thans met het probleem van de nieuwe kapitaals investering voortdurend bezig zijn en men kan dan ook geen jaarverslag ter hand nemen of er wordt over de nood zaak van nieuwe investeringen gespro ken. Gedurende de laatste jaren hebben vele ondernemingen door de z.g. zelf financiering in de behoefte aan nieuw investeringskapitaal kunnen voorzien, soms zelfs in zodanige vorm, dat er wel eens kritiek op is uitgeoefend, omdat men de belangen van de aandeelhouders daardoor benadeeld achtte. Thans ech ter ziet men reeds het tegenovergestelde verschijnsel, namelijk dat uit de kring van de aandeelhouders op een lager di vidend wordt aangedrongen dan door de directie was voorgesteld, omdat men van mening is dat er een groter deel van de winst voor de bedrijfsvoering en de wenselijke kapitaalsuitgaven in de on derneming moet blijven. Deze aandrang is vooral in deze tijd begrijpelijk, nu dé kapitaalmarkt een gTOte krapte ver toont en in vele gevallen op die kapi taalmarkt geen beroep kan worden ge daan. Terwijl, als men dit nog wel aan durft, tot de uitgifte van obligaties de toevlucht moet worden genomen, waar bij dan een hoge, althans hogere rente dan tot voor kort, moet worden betaald. Van Gelder heeft dezer dagen een be drag van f 20 miljoen opgenomen in de vorm van 15-jarige ondershandse le ningen tegen een rente van 4en als een financieel krachtig en goed rende rend bedrijf als Van Gelder zulke voor waarden moet aanvaarden, zullen klei nere, minder sterke ondernemingen nog anders over de brug moeten komen. Voor hypotheken wordt thans reeds 4H a 5% betaald, zodat de hypotheek banken weer met de uitgifte van 4% pandbrieven zijn begonnen. En wan neer men leest dat in Engeland reeds 6% en meer voor hypotheken wordt betaald, blijkt de kapitaalnood niet tot ons land beperkt te zijn. Houdt men het bovenstaande in het oog, dan laat het zich gemakkelijk ver klaren dat de Amsterdamse beurs eni germate opgelucht was, toen dr. Drees zijn opdracht tot vorming van een Ka binet teruggaf. Want als de beurs voor één ding bang is dan is het wel voor een grotere Staatsinmenging in de bedrij ven, waaronder dan ook is te verstaan een wederinvoering van de z.g. „specu latiewinstbelasting", omdat deze aan de gewenste kapitaalvorming en het be schikbaar stellen van risicodragend ka pitaal ontegenzeggelijk afbreuk zal doen gelijk dit tijdens het bestaan van deze belasting wel gebleken is. De onzekerheid ten aanzien van het toekomstig kapitaalsrendement is thans aanmerkelijk groter dan een paar jaar geleden en een nieuwe belasting op het kapitaal zal de bereidheid om dit voor de expansie van de bedrijven ter be schikking te stellen, zeer zeker vermin deren. Politieke inzichten spelen hier natuurlijk een rol, maar afgezien hier van bestaat er in vele kringen nog al tijd een misvatting ten aanzien van de functie van het kapitaal en de nood zaak van kapitaalvorming, ook al zou de particuliere ondernemingsvorm radi caal door een andere worden vervangen. Al te zeer heerst nog de mening dat de kapitaalvorming en het kapitaals- rendement uitsluitend of grotendeels aan de bezitters ervan ten goede komt, terwijl het in werkelijkheid de gemeenschap is, die er mee gebaat is. Het is de laatste tijd duidelijk geble ken, dat naarmate de particuliere ka pitaalvorming door een collectieve wordt vervangen, ook deze collectieve besparingen noodzakelijk zijn om in de kapitaalbehoeften van het bedrijfs leven te voorzien. Bij verdere door werking van het thans in zwang ko mende gebruik om ook de werknemers in de winsten van het bedrijf te doen delen, zal men er zich rekenschap van moeten geven dat deze winstuitkerin gen niet uitsluitend of in de eerste (Ingez. Med.-Adv.) Gisteren ls te Haarlem op 65-jarige leeftijd overleden de bekende lknderarts dr. TJ. Hal'bertsma, hoofd van de kinder afdeling van het St. Elisabethgasthuls en directeur van zuigelingenzorg te Haarlem. WANDELEN Vierdaagse Apeldoorn Met een tocht langs de strengen door Beekbergen. Ugchelen en Hoenderlo is vrijdag onder een stralende zon de derde Vierdaagse van de Nederlandse Wan- delsportbond in Apeldoorn besloten. Een Vierdaagse, die in alle opzichten een groot succes is geworden. De 719 deel nemers, die de Vierdaagse volbrachten hebben een glorieuze intocht beleefd. De belangstelling van de bevolking was groter dan ooit tevoren en de wande laars en wandelaarsters werden rijkelijk voorzien van bloemen. De voorzitter van de NWB, mr. W. J. Korn, heeft over deze groeiende belang stelling van de Apeldoornse bevolking zijn vreugde geuit tijdens de sluitings ceremonie op de markt. Hij heeft daar- bij de deelnemers en deelneemsters hul- 1 de gebracht voor de tijdens de Vier daagse getoonde discipline. Burgemees ter mr. A. L. des Tombe sprak zijn vreugde uit over het steeds beter wor dende contact tussen NWB en burgerij. Hij streek vervolgens de NWB-vlag, waarmede deze derde Vierdaagse offi cieel was beëindigd. (Van onze correspondent in Washington) Het is droevig nieuws dat ik heb te melden: op 17 juli 's nachts urn twee uur twintig, is Amerika's grootste circus leu onder gegaan. Op dat moment trokken brave olifanten voor de laatste keer de tent omver, die 40.000 dollar heeft gekost en die een oppen-lakte besloeg van ong. 26.000 vierkante meter. Om dit historische moment bij te wo nen, waren enige honderden bewoners van de Amerikaanse stad Pittsburg laat op gebleven en als teken van rouw lie ten zij hun auto-toeters weerklinken door de kalme zomernacht. Enige uren later waren de drie speciale treinen van het grote circus onderweg naar Florida. Maanden te vroeg trok het be faamde circus van „Barnum and Bai ley" zich terug in zijn winterkwartie ren. Voorop ging de trein met zeshon derd dieren: Olifanten, leeuwen, tijgers paarden enz. Daarna kwam de trein met de tent, de lampen en de eigen generatoren. Tenslotte zetten de slaapwagens zich in beweging, waarin de clowns reizen, de variété-artisten. de temmers kortom het „personeeldat duizend man sterk plaats moeten dienen om de verte- ringsmogelükheden van de werkne mers te vergroten, maar er toe zullen moeten bijdragen het aanbod van ri sicodragend kapitaal te verruimen. Hetgeen bijv. reeds geschiedt door de winstuitkeringen aan de werknemers m de vorm van aandelen te doen geschie den, dat dus wil zeggen dat het geid in het bedrijf blijft en hier zijn economi sche functie kan blijven vervullen, ook al kunnen hiertegen weer bezwaren worden ingebracht. Hoe het zij, de effectenbeurs, met name de aandelenmarkt, is erg gevoelig voor welke gezichtspunten met betrek king tot het kapitaal, de kapitaalvor ming en de kapitaalbelasting in praktijk zuilen worden gebracht en het program van een nieuwe regering voor ons land is daarom voor de fondsenhandel, di rect en indirect, van grote betekenis. Glorieuze binnenkomst van duizenden (Van een speciale verslaggever) Nijmegen was op de vierde dag van de veertigste Vierdaagse wederom het middelpunt van nationale en internationale geestdrift. Vergeten waren op die dag de knelpunten van vorige dagen: de strie mende regen en de felle bries van de eerste dag, de wisselende tempe ratuur van de tweede en de derde dag. Vergeten waren voor allen behalve enkele onfortuinlijken, de blaarvorming, de pijnscheuten in de spieren en al die andere deprimerende zaken, die nu eenmaal onlos makelijk aan een Vierdaagse zijn verbonden. De Vierdaagse heeft die moeilijkheden nodig, anders zou het afleggen van vier keer zoveel kilo meters geen prestatie betekenen. Dan zou er geen medische dienst in de weer behoeven te zijn en dan zou de wetenschap van de moderne „blarologie" vergeefs vorderingen hebben gemaakt. Zonder moeilijkheden en zonder strijd om de techniek van het overwinnen van die moeilijkheden te beheersen zou er geen voldoening en geen trots zijn van de geslaagden op de vierde dag en dan zouden we de bloemen beter kunnen beschouwen als beleefdheidsvormen en niet als betuigingen van respect; men moet de gezichten hebben gezien van aanbieders en ontvangers van bloemen om te begrijpen dat dit meer was dan een op gewoonten berustend gebaar. Het verbroederingsfeest van de laat ste dag spreekt altijd een overtuigende taal; het is zelfs moeilijk aan deze geest te ontkomen. De buitenlanders ondergingen die sfeer, de ene groep wat meer dan de andere, maar we hebben geen buiten lander gesproken, die niet getroffen was door dit zeldzame beeld van het mee leven van iedereen met iedereen. De Israëliërs, die het Vierdaagse lied hebben leren neuriën, de Canadezen, de verschillende nationaliteiten van het detachement van de NATO uit Fon- tainebleau, de talrijke Britten en Bel gen, de Noren en de Luxemburgers en de Fransen en de Zwitsers, zij allen hebben zich opgenomen gevoeld in de wandelgemeenschap, in het onbeschrij felijk imposante streven tot vertoon van hartelijkheid dat uitging van de honderdduizenden langs het parcours jegens de duizenden op het parcours. Spreekt een Nederlander in het buiten land over de Vierdaagse tot iemand die heeft meegelopen of die zelfs maar heeft vernomen van hetgeen vier dagen lang rond Nijmegen gebeurde, dan is de basis voor verdere vriendschappelijke betrekkingen meteen gelegd. De Bobbies en de vrouwelijke politie agenten van de London Metropolitan Police droegen een krans met zich van de Nijmeegse politie; de krans zal ver- Ik gebruikte de naam ..Barnum and Bailey" omdat die in Europa het beste bekend is. maar de officiële benaming van het circus is: „Ringling Brothers. Barnum and Bailey Combined Shows" Het was dit circus, dat nog extra faam verkreeg door de film, die als titel had „the greatest show on aerth" (de groot ste vertoning ter wereld). De laatste tijd sprak men echter wel eens spot tend van „the latest show on aerth" (de laatste vertoning ter wereld). Het circus had namelijk in de laatste maanden met ontzaglijk veel pech en moeilijkheden te kampen. Ontsporin gen deden de treinen te laat komen, vakverenigingen maakten de opbouw van het circus moeilijk en de modder op vele circusterreinen bracht eveneens vertraging met zich mee. Het aantal bezoekers was niet slecht te noemen, maar toch gevoelde men de nadelige invloed van de televisie, die dagelijks de jeugd kleine circusprogramma's biedt. Bovendien ontwikkelde het ver keer zich de laatste jaren zo sterk, dat het voor menig gezin een hele expeditie was om per auto naar het circusterrein te gaan. Het plan was, dat het circus nog enige maanden rond zou reizen door Amerika, doch de moeilijkheden zijn zo groot geworden, dat men plotse ling de tournee heeft afgebroken. De president van de onderneming liet bekend maken, dat het tent-circus zijns inziens van nu af aan tot het verleden behoorde, maar dat men volgend jaar een reeks vertoningen zou geven in kunstmatig koelgehou- den grote zalen. Misschien heeft deze president wel gelijk. In de laatste maanden zijn er wel vier grote circussen opgedoekt. Kleinere groepen reizen nog altijd rond maar zij brengen toch niet die roman tische sfeer met zich, die verbonden i aan het reuzen-circus, dat plotseling in een stad zijn intocht houdt en dat de „kinderen van alle leeftijden" in op winding vermag te brengen. Het grote circus is gedurende de laatste zeventig jaar een heel typisch element geweest in het Amerikaanse volksleven en nu deze instelling althans in haar ro mantische vorm dreigt te verdwij nen. gevoelen velen in de Ver. Staten dit als een triest verlies. Eigenlijk een traditioneel plaat jet de martiale intocht von Pro Patria op de laatste dag van de Vierdaagse Een groep militairendeel van het leger van duizenden, zwaait opgewekt naar onze fotograafdie met een helikopter boven de route „hing". Deze opname werd in de buurt van Cuyk gemaakt. (Luchtfoto ANP.) welken, doch de linten zullen nog lang ergens in Londen spreken van het fees telijke gebeuren in Nijmegen, waarin Engelse en Nederlandse politiemensen elkaar leerden waarderen. De Engelsen zullen met vakkundige ogen het werk van de Nijmeegse politie hebben gade geslagen en ze zullen hebben kunnen constateren, dat hun collega's daar in staat waren een drukte te beheersen, die zelfs de normale Londense drukte overtrof. Buitenlandse detachementen die tegelijkertijd op de Wedren aankwa men applaudiscerden voor elkaar en wensten elkaar geluk. Canadezen, Britten en ontelbare muziekkorpsen en drumbands voerden de wandelaars uit hun eigen land en uit Nederland aan op hun glorieuze tocht naar de finish; Nederlandse militaire en bur germuziekkorpsen hadden buiten landse deelnemers achter zich aan. Hier was weer die internationale lots verbondenheid. die alleen in Nijme gen op de vierde dag van de Vier daagse mogelijk is Er zijn veel wandelaars ook in in tieme ontmoetingen vertroeteld. Daar doemden pa's en ma's op om zoons en dochters te omhelzen en we moesten constateren, dat de zoons het minder leuk vonden dan de dochters, in het openbaar aan tederheid te worden blootgesteld. Daar waren ontroerende momenten van mannen die door hun vrouw werden gelukgewenst en van vrouwen, die door hun mannen werden opgevangen in een moment van een gelukje, dat meer dan tijdelijk is. De opa's moeten we ook nog even memo reren; de meesten ondergingen de hul de met de waardigheid die de ouder dom voorschrijft; de enkele uitzonde ringen mogen we begrijpend voorbijzien En dan de onbekenden die de onbe kenden huldigden. Hoe kwamen de Lu xemburgers en de Israëliërs aan hun talrijke bloemen; en de Noren? Het publiek langs de marsweg was pro-alles, pro-Engels en pro-Belgisch en het zou zelfs pro-Duits zijn geweest als er maar meer dan één Duitser op het parcours had gewandeld. Want op de wandelwegen van de Vierdaagse be staat geen oud zeer. De Leidse studenten wandelden weer plechtstatig binnen met de senaat-in- rok aan het hoofd. Luidruchtig was de begroeting van uit de sociëteit van het Nijmeegse Studentencorps; stijfjes werd de begroeting beantwoord. De „Leienaren" waren als altijd weer een aparte noot in het Vierdaagse koor. Ook iets aparts: „De bonte Boertjes" uit Enschede. Deze wandelclub werd voor afgegaan door boertjes en boerinnetjes in Twentse klederdracht, waarmede de folkloristische banden van deze wandel club met de volksdans duidelijk werd. Duidelijk werd ook. dat tussen de ui tersten. studenten en jeugdige boertjes, het gehele Nederlandse volk in diverse schakeringen te vinden was. aangevoerd door een veertigtal muziekkorpsen. En dat daarmede symbolisch tot uitdruk king komt. wat "liet nationale karakter betreft, de geestdrift in alle geledingen voor dit jaarlijkse wandelfestijn. En wat het internationale betreft; met de mogelijkheden staan we nog aan 't be gin van een veelbelovende ontwikkeling. Ofschoon de weersvoorspellingen niet gunstig waren, heeft de laatste dag uit stekend wandelweer opgeleverd. Veel zonnestralen en veel warmte, meer warmte dan goed was voor sommige deelnemers. Maar over het algemeen is deze laat ste aanslag op de konditie van de wan delaars goed verdragen. WAiwwue oyete. vaaltymagon. r- Oud hutot Ó2 komeade. wefcan avond.- exuucsks (jaoBqaa&MKi.. Sdhaep) a^FioaU&ta 3ci öm&Asthi hbs dsn wri&dM&oiMd om tejö-Vaksdfioot be LfJdm moükkkuotóG: Wê k&Ó&Üïl UKI5JC Qsm, ajQjik oxhï. voka/tXh muz (mottffn ook

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9