SECRETARESSE Ir. D. Boogerd neemt afscheid als directeur van Gemeentewerken *rv fy FILMS Tijd ens zijn 10-jarig directoraat kwamen vele werken tot stand 95ste Jaargang Zaterdag 28 juli 1956 Maandag 6 augustus In het jaar, dat hij zijn zilveren jubileum bij de gemeente Leiden zou vieren 15 december a.s. verlaat een verdienstelijk hoofdambtenaar, ir. D. Boogerd, directeur van Gemeentewerken, de dienst met pensioen. Ir. Boogerd, die dit tijdstip op Maandag 6 augustus ziet aan breken, werd direct na de bevrijding tot directeur van deze dienst benoemd. Het was op een tijdstip, dat onze gemeente met zovele andere zich nog geen voorstelling kon vormen van de achterstand, welke op het terrein van de Dienst van Openbare Werken in vijf bezettingsjaren was ontstaan. Vele werkzaamheden wij denken o.a. aan de woningbouw en de uit voering van tal van grote werken, w.o. de realisering van het spoorwegplan vroegen toen een krachtige aanpak. In samenwerking met zijn staf van deskundige ambtenaren is de thans scheidende directeur daarin uitste kend geslaagd. Hoewel nog veel op afdoening wacht aan plannen ont breekt het de gemeente niet kwam ook veel tot stand. In vergelijking met 1945 heeft Leiden reeds een totaal ander „gezicht" gekregen. Leiden kreeg een ander gezicht Ir. Boogerd. die 18 juli 1891 te Hoge- veen werd geboren, studeerde aan de Technische Hogeschool te Delft voor civiel-ingenieur. Na in februari 1920 te zijn afgestudeerd, aanvaardde hij in maart van dat jaar als ingenieur een functie bij de Rijkswaterstaat, in welke kwaliteit hij een groot aandeel heeft ge had bij de aanleg van het Wilhelmina- kanaal onder de gemeenten Oirschot en Berkel. in het maken van voorontwer pen voor de brug over de Gelderse IJssel bij het Katerveer en de verbetering van de Oude Maas ten behoeve van de Wa terweg van Dordrecht naar zee. In maart 1926 trad hij als ingenieur bij de dienst van gemeentewerken te Utrecht in dienst. Tijdens zijn Utrechtse jaren richtte zijn aandacht zich speciaal op de aanleg van marktterreinen en de I bouw van bruggen, terwijl hij mede be- hulpzaam was bij het samenstellen van een voorontwerp voor de centrale rio lering in deze stad. Nu bijna 25 jaar geleden w«rd hij be noemd tot adjunct-directeur van de I Leidse Dienst van Gemeentewerken. Bij I zijn komst in de Sleutelstad hield hij zich o.a. al direct bezig met de uitbrei ding van een centrale rioleringsinrich- I ting aan de Slaeghsloot. de verdere uit leg-van de stad en met 'de voorbereiding der spoorwegplannen, waarvan de ver wezenlijking echter nog wel enkele Jaren op zich liet wachten. Al spoedig na de bevrijding volgde hij I de heer A. M. de Blauw op als directeur van gemeentewerken, een vacature, wel ke in verband met de bijzondere om standigheden van dat ogenblik in feite al ruim een jaar onbezet was. richting van het Lunapark op het Schuttersveld, bestuurslid van het Kon. Genootschap M.S .G., lid van de kerke- raad der Remonstrantse Gemeente, se cretaris-penningmeester van de Ver eniging van directeuren van Gemeente werken en regent van het „Hofje Joost Fransen van der Lindenspoorte" aan de Grevenstraat. Maandag 6 augustus afscheid Tijdens een maandagochtend 6 augus tus in de Stadsgehoorzaal te houden bijeenkomst zullen de ambtenaren van de Dienst van Gemeentewerken afscheid nemen van hun directeur. Na een be sloten samenkomst, in de middaguren van die dag volgt dan in de Burgerzaal van het Stadhuis een afscheidsreceptie. Na zijn pensionering zal ir. Boogerd, doch dan als belangstellend toeschou wer, zijn stad, waarin tijdens zijn direc toraat zovele veranderingen plaats von den, trouw blijven. In een kwarteeuw heeft hij de Sleutelstad leren waarde ren en liefhebben. D Ir. D. Boogerd. die direct na de uin? 3( 0 woningen bevrijding - 5 mei 1945 - werd benoemd tot directeur van Ge meentewerken. gaat met pensioen. (Foto L.D./Van Vliet.) Tal van problemen Het ligt voor de hand, dat ir. Boo gerd zo kort na de bevrijding met zijn oo toen zwaar onderbezette staf. met tal kleine, normale als grotegezinnen, van problemen te maken kreeg. Hoewel ir. Boogerd de laatste zal zijn om te zeggen, dat hij die alle alleen heeft opgelost, hebben zich onder zijn directoraat tal van veranderingen in het stadsbeeld voltrokken. Naast het urgente vraagstuk van de woningbouw voor alle gemeentebestuurders ruim tien jaar na de oorlog nog steeds een zorgenkind moesten tal van scho len worden gebouwd, sportparken worden aangelegd en voorzieningen worden getroffen in tal van openbare gebouwen. Bovendien vroegen de straataanleg en de riolering, het spoorwegplan, de bouw van bruggen en de demping van de Mare om slechts een greep uit de veelheid van werk zaamheden te doen de aandacht van de Dienst. Een belangrijk vraagstuk waarop ir. Boogerd kort na de bevrijding mede zijn aandacht moest richten, was dat van de onteigening en aankoop van gron den. Leiden bezat nl. vóór de oorlog wei nig gemeentegronden. Eein probleem met vele haken en ogen en toch zo uitermate belangrijk voor de woning bouw. Moeizame onderhandelingen leid den ook hier uiteindelijk tot een gunstig resultaat: in Leiden noord vielen 32 ha in handen der gemeente, in zuid-west zelfs niet minder dan circa 104 ha. Balans van tien jaar Maken wfj bjj dit naderend af scheid de balans van tien na-oorlogse jaren bouwbeleid op een periode, welke gelijk valt met het directoraat van ir. Boogerd dan blijkt, dat on danks vele moeilijkheden in de bouw mankracht, het lang uitblijven van vergunningen en toewijzingen, het wijzigen van uitbreidingsplannen en wegenschema's, toch veel tot stand kwam. Wij noemen het vrijwel gereed komen van het Stationsplan, waarbij de gemeentelijke diensten nauw be trokken waren, de demping van de Mare. de aanleg van ongeveer 25 km straat en riolering, de gedeeltelijke restauratie van de stadsgehoorzaal, de bouw van een Trekvaartbrug, een 5 Mei- en van Alkemade- en een Mare- hrug, de verbreding van de Warmon- derbrug, de woning- en scholenbouw, de uitbreiding van de sportterreinen van 11.5 ha (in 1945) tot ruim 23 ha in 1956 en van de plantsoenen tot 45 ha (in 1945 ongeveer 22 ha), verbou wingen van tal van gemeentelijke ge houwen (o.a. Endegeest, Slachthuis, Gem. Reiniging. Dienst voor Sociale Zaken), de bouw van fabriekshallen aan de Trekvlietweg, „demping" Lan- gebrug, etc., etc. Heükoptervlucht voor twee reuma-patiënten Een sympatieke geste van de directrice van het Acad. Ziekenhuis zal binnen kort twee reuma-patienten die mo menteel verpleegd worden *n Sole Mio te Noordwijk aan Zee, in de gelegenheid stellen per helikopter een vlucht boven de omgeving van de badplaatsen te ma ken. De directrice, die een dezer dagen haar geluk beproefde in één van de grabbeltonnen, waarvan de opbrengst bc-stemd is voor het Reuma-fonds, won één van de tien helikoptervluchten (voor twee personen). Dit buitenkansje stelde zij onmiddellijk ter beschikking voor twee reuma-patiënten. In overleg met de geneesheer-directeur van ,,Sole Mio", prof. dr. J. Goslings, zullen hiervoor binnenkort twee patiënten worden uit genodigd. In verband met de ligging van Sole Mio zal deze vlucht vanaf het Noord wij kae strand plaats vinden. Over de woningbouw, welke ~n terecht zo zeer in het brandpunt van de belangstelling (en soms ook de kritiek) staat, nog een afzonder lijk woord. Cijfers tonen aan, dat i-x de periode van mei 1915 tot 1 iuli 1956 ruim 3300 woningen werden ge bouwd, terwijl op laatstgenoemde da tum de bouw van meer dan 900 wo ningen in uitvoering is. Deze woningbouw vertoont een 6rote verscheidenheid. Hij omvat voor een deel eengezinswoningen, zowel voor wo ningen voor ouden van dagen en du- plexwoningeneen belangrijk deelwcudt echter gevormd door de etagewonin^cn. een bouwvorm, die voor 1940 hier ter plaatse praktisch niet is voorgekomen. Ook de bouwwijze is verschillend. Al wordt de traditionele bouwmethode met houten balklagen en houten vloe ren voor een, zij het klein, gedeelte van de woningen gehandhaafd, voor vele woningen is overgegaan tot het bouwen met stenen vloeren. Een niet onbelang rijk deel is in z.g. systeembouw tot stand gekomen, onder andere de o->uw in het Morskwartier. Onder al deze plannen zij vooral ver meld het plan voor de bouw van 454 woningen in het uitbreidingsplan Zuid- West. dat zowel in aanleg als in uit voering tot de „experimentele planner van de naoorlogse bouw moet wo.deu gerekend. Het thans in aanbouw zijnde woongebouw in de Rodenburgerpolötr zal. eeenmaal voltooid zijnde, met zijn respectabele hoogte van rui m32 meter, het silhouet van onze stad beïnvloea -n De scholenbouw Op het gebied van de scholendouw werd na de oorlog in de Rodenburg'r- polder begonnen met de bouw van vier zogenaamde Finse scholen. Deze njn bestemd voor het lager onderwijs. drie scholen hiervan zijn ten dienste van het bijzonder- en één voor het ->ppn- baar onderwijs. J. van Zijverden 50 jaar dierenarts In alle stilte - overeenkomstig zijn uitdrukkelijke wens - heeft gisteren onze stadgenoot, de heer J. van Zijver den het feit herdacht, dat hij 50 jaar ge leden te Utrecht zijn veeartsenijkundige studie voltooide. De heer Van Zijverden, die geboortig is uit Aalsmeer, vestigde zich als die renarts te Zierikzee. was vervolgens als zodanig werkzaam in Hilversum en ver plaatste zijn praktijk in 1923 naar Lei den. Ondanks het klimmen der jaren kan men hem nog iedere week op de Leidse veemarkt aantreffen (behalve gisteren!), terwijl hij zich nog steeds wijdt aan de bestrijding van ziekte onder de huisdie ren. klein en groot vee in Leiden en om geving. NOG VOLOP WERK VOOR VAKANTIEHULPEN Het aantal als geheel werkloos inge schreven mannen bij het Gew. Arbeids bureau bedroeg op 21 Juli 115. Een onge kend laag cijfer, dat op de totale be roepsbevolking slechts zeer weinig uit maakt. De vraag naar mannelijke arbeids krachten onderging een daling n.l. van 475 tot 425 Bijna 50 van deze aan vragen had betrekking op jeugdigen (leeftijd 15 t.m. 18 jaar). Vooral in de bouwnijverheid, de me taalindustrie, de textielindustrie, de con- servenindustrie. de landbouw- en de handel en de grafische industrie bestaat grote behoefte aan personeel. De scholenactie is nog in volle gang, zodat het thans nog niet mogelijk is de finitieve plaatsingscijfers te noemen. De samenwerking met de schoolhoofden laat. evenals de andere jaren niets te wensen over. Reeds werden vele stude rende jongelui als vakantiehulpen ge plaatst. Dit neemt niet weg dat nog steeds aanvragen genoteerd worden. De jeugd kan nog volop aan het va kantiewerk deelnemen. Het geregistreerde aanbod van vrou welijke arbeidskrachten steeg van 55 tot 70, terwijl ook de vraag toenam van 480 tot 490. Van dit aantal hadden 180 aan vragen betrekking op jeugdigen. ORGELBESPELING GEREF. KERK Het programma van de orgelbesneling in de Geref. Kerk aan de Oude Vest te Leiden, te geven door de organist Chris Hanegraaff op maandag a.s. te half ne gen nam. luidt als volgt: 1. Psalm 116. Anthonie van Noordt (7-1675); 2. Preludium en fuga in c. Jo- hann Sebastiaan Bach (1685-1750): 3. Twee koraalvoorspelen: a. Aus tiefer Not schrei ich zu dir. b. Ein fester Burg ist unser Gott, Johann Sebastiaan Bach 4. Cantabile. César Franck (1882-1890); 5. Prologus tragicus, Sigfried Karg-Elert (1879-1933); 6. Sombere muziek over Ps. 103 8, Jan Zwart: 7. Choral I. Hendrik Andriessen (geb. 1892); 8. Uit: Pièces d'orgue sur les psaumes Huguenots, a: Psaume 23. b. Psaume 36. Henri Gagne- bin (geb. 1886). De toegang is vrij. Er wordt een col lecte gehouden ten bate van de afbouw der kerk. Vervolgens kwam aan de Asserstraat derachtige Rome „Jammer, dat ze een canaille is!" Canailleus! Lido Typisch Italiaans, vol rate lende discussies van opgewonden gesti culerende. temperamentvolle mensen, is de film .Jammer dat ze een canaille is" met Sophia Loren en Vittorio de Sica in de hoofdrollen. De geschiedenis van een arme taxi chauffeur. die met zijn spiksplinter nieuwe wagen het slachtoffer wordt van een drietal twee mannen en een vrouw dat er op uit is zijn auto te stelen. Een ritje naar het strand, maar wat daar allemaal uit voortvloeit is zo maar niet „een-twee-drie" te vertellen. De liefde gaat er een grote rol in spelen, de chauffeur komt in aanraking met de ganse wonderlijke familie van de vrouw, aan wie hij tegen zijn wil zijn hart verliest en het blijkt dat die fami lie de vader en. de moeder in de eer ste plaats doorkneed is in het vak van zakkenrollen, stelen en wat daar zo bij komt kijken. De vader is uiterlijk een aristocraat, maar o! wanneer ge achter de scher men kijkt Een film met talloze verwikkelingen, warmbloedig opgediend, waarbij de toe schouwer van de ene complicatie in de andere valt. geestig en vol spitsvondige trouvailles, zich afspelend in het schil- en de Damlaan de bouw tot stand twee scholen voor het bijzonder lager onderwijs, terwijl de voor dit onderwijs bestaande scholen aan de Hoge Mors- weg en de Potgieterlaan werden uitge breid met resp. vijf en vier leslokalen. In systeembouw werden uitgevoerd: een u.i.o.-school aan de Antonie Duyck- laan, vier z.g. aulascholen. die met hun wel zeer afwijkende indeling op het gebied van scholenbouw een af zonderlijke plaats inneme n en t.ftee gymnastieklokalen. Tenslotte werden ook nog 4 houten noodscholen ge bouwd. Momenteel is in aanbouw een rooms-katholieke school voor lager on derwijs aan de Timorstraat. de uitbrei ding met vier leslokalen van de school voor lager onderwijs aan de Stadhouderslaan en een gymnastieklo kaal bij de scholen aan de Antonie Duycklaen. Voorts zijn er enige scholen voor lager onderwijs in voorbereiding. Nog plannen genoeg! Mag men uit al deze na de bevrij ding verwezenlijkte bouwplannen af leiden, dat de Dienst van Gemeente werken niet stil heeft gezeten, daar naast was in deze periode de aan dacht tevens gericht op nog uit te voeren objecten. Hiervan noemen wij o.a. verbetering zweminrichting „De Zijl"; nieuwe veemarkt; Schouwburg; Turfmarktbrug; demping Langegracht uitbreiding rioohvaterzuiveringsinrich ting noord; bouw rioolwaterzuiverings inrichting zuid-west; uitbreiding cen trale rolering; verbetering Hooigracht rn demping Uiterstegracht. Men ziet het: nog plannen genoeg! Het is ir. Boogerd, die hieraan, terzijde gestaan door een uitnemende staf en in nauw overleg met het College van B. en W., mede zijn krachten gaf. Ir. Boogerd, die thans nog lid is van de Raad van Toezicht van het Rotter dams Bouwcentrum, bekleedde in de loop der jaren vele functies in het Leid se openbare leven. Zo was hij o.a. circa tien jaar bestuurslid van de 3 October- Een op en top Italiaanse geschiede nis, met een geraffineerde Sophia Lo ren in het centrum, die aan de ..goede" taxichauffeur haar hart verliest, een liefde, die tenslotte bezegeld wordt met een zoen van 53 seconden! De omstan ders raken er van in rep en roer Sophia Loren: inderdaad een canaille, maarcharmant en verleidelijk! Licht het anker Amerikaanse show Casino Wie van show houdt, en nog wel show op z'n Amerikaans, dient deze week naar Casino te gaan. Aan de film „Licnt het anker" kan hij dan zijn hart opnalen. Twee matrozen krijgen een paar da gen extra verlol omdat zij wegens be toonde moed gedecoreerd zijn. Twee matrozen van de Navy. De een is Frank Sinatra, en U begrijpt dat hij uit hoofde van zijn kwaliteiten telkens een nummertje zingen moet weggeven. Wat hy dan ook doet Op de bekende wijze. Letterlijk: hartveroverend, volgens zijn talloze vrouwelijke bewonderaars. Het verhaal van „Licht het anker" is simpel, maai wordt alleraardigst ge speeld. Als U niet teveel eisen stelt, zult U zich echt niet vervelen. U zult dan vol spanning en plezier de beide matrozen tijdens hun verlofdagen vol gen. Beiden raken verliefd, al kan de een (en dat is dan onze Frankie) nog niet direct wijs worden uit zijn eigen liefde. Het gevolg is, dat er verwikke lingen ontstaan, waarbij de hechte vriendschap der twee matrozen gevaar dreigt te lopen. U voelt wel, dat dit uiteraard niet gebeurt. Een dergelijke film moet een gelukkig slot hebben. En Metro Goldwyn Mayer heeft daar wel degelijk voor gezorgd. Het is een kleurenfilm, ie het aankijken wel waard is. En o 'ose Iturbi speelt ook mee. Natuul"k in scènes, waarbij op ee i groot, \anta* piano's tegelijk wordt gespeeld. Een paradepaardje, dat nogal eens van stal vereeniging, speciaal belast met de in- wordt gehaald en het nog altijd doet. VAM DEZE WEEK: aHiiimiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiimiiitiiNiiimuiiiiNiiiuiimiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiii De lawaaischoppers Kolderfilm Luxor Wanneer het vakantietijd is geworden en dat is het nu toch wel, al zou men dat niet altijd zeggen aan het weer duiken altijd Stan Laurel en Oliver Hardy op in de bioscopen. Geen wonder: in de vakantie wil men zijn zorgen vergeten en eens heerlijk an ders doen dan anders. Laurel en Hardy helpen U Uw zorgen te vergeten. Een van hun nieuwste films is „De lawaai schoppers". waarin mr. Hartley een op zienbarende uitvinding doet: een explo sieve stof van zeer grote kracht Het octrooibureau, waar Hartley een niet welkome, maar wel veel geziene klant is, heeft er deze keer toch wel belang stelling voor. De regering heeft ook al interesse en raadt de uitvinder aan zijn vinding te beschermen. Laurel en Hardy weten echter wel raad en besluiten zich verdienstelijk te maken als detectives. Dat je beter geen detectives kan heb ben dan deze twee heren, toont de film in een reeks komische situaties. Een ge zellige vakantie-film, waarom men har telijk kan lachen! The Gold Rush Charles Chaplin Trianon Charles Chaplin's beroem de film „The Gold Rush" is opnieuw in circulatie gebracht. In een nieuwe ver sie .welke in zoverre nieuw is, dat de oude, stomme film nu voorzien is van commentaar, dat wordt uitgesproken door Chaplin zelf. Het is nog steeds een belevenis deze uit 1925 stammende film te zien en we twijfelen er niet aan of velen zullen er bijzonder veel genoegen aan beleven. Het is een typische Chaplin-film: naast de kostelijke humor het mense lijke, het ridderlijke van de kleine man ten opzichte van de verdrukte jonge vrouw. Kostelijk zijn in deze film de scènes van de door honger gekwelde „Big Jim", die in Chaplin een panklare kip ziet en de meesterlijke dans van de twee broodjes. „Zo vaderzo zoon" Geheel anders Rex De flim, die deze week in het Rex-theater draait is van een geheel ander soort, dan er gewoonlijk in deze gioscoop draait. Deze keer geen film met woeste Indianen, die als bezetenen door de prairie rijden, geen grote legers, die optrekken tegen wilde stammen. Het is het verhaal van de muzikale clown, ge speeld door Heinz Rühmann, die een jongetje .waarvan hij niet de vader is, bij zich neemt. Vroeger had hij een zoontje gehad met wie hij altijd optrad, maar sinds het kind dood' is, is hij niet meer opgetreden als clown. Nü zijn nieuwe „kind" zes Jaar is geworden, neemt hij zijn oude leven weer op en het kind helpt hem daarbij voortreffe lijk. Het publiek is enthousiast. De moeder van het kereltje, die in dertijd naar Amerika is gegaan, komt terug naar Europa om haar zoontje te halen, maar wanneer de clown dat ver neemt, vlucht hij met het kind, omdat hij het eenvoudig niet meer kan missen. Het kost hem de grootste moeite ten slotte afstand van het kind te doen. Het optreden van deze beide clowns is zeer vermakelijk en men kan er har telijk en gezond om lachen. Anderzijds heeft deze film een weemoedige sfeer om zich heen, omdat op de achtergrond de steeds dreigende scheiding staat. De film is opgenomen in kleuren en daardoor krijgt men een prachtige kijk op het landschap in Zuid-Duitsland en Zwitserland. Al met al een buitenge woon aardige film. Maarschalk Tito van Joegoslavië en zijn echtgenote werden op het eiland Corfu, waar zij een officieel bezoek brengen, verwelkomd door het Griekse Koninklijke Paar. Padviiulsterskaiiipeii eveneens afgelast De districtscommissaris van het Ned. Padvindsters Gilde, mevr. E. Groenv. d. Vijver, deelt ons mede, dat in verband met de gevallen van kinderverlamming besloten is ook alle uitgeschreven kampen voor padvind sters en kabouters voorlopig geen doorgang te doen vinden. P. Spaanderman overleden De heer P. Spaanderman, die, zoals bekend, maandag op de Zeemanlaan bij het verlenen van geen voorrang door een bestelauto werd aangereden, is gistermiddag in het Acad. Zieken huis aan zün daarbij opgelopen ver wondingen (o.a. inwendige bloedingen) overleden. De heer Spaanderman, die de leef tijd van 52 jaar bereikte, was een be kende figuur in Evang. Lutherse kringen en in de Leidse schoenmakerswereld. Zeer vele jaren was hij een toegewyd commissaris van de Coöp. Lederhandel „Ons Belang". De begrafenis van het stoffelijk over schot zal a.s. dinsdag om 12 uur op de begraafplaats ..Rhijnhof" plaats vin den. Vooraf wordt om 10.30 uur in de Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht een rouwdienst gehouden. Verbrede Leidsevaartweg te Voorhout geopend Gistermiddag heeft burgemeester Smolders met enkele toepasselijke woor den de Leidsevaartweg, vanaf de Nagel- brug tot de Rijksweg officieel voor het verkeer opengesteld. Hiermede is een einde gekomen aan de bijna onhoudbare toestand, die er op deze smalle weg voor het autoverkeer bestond. De weg is thans 6.10 breed en ook het fietspad is verbreed. De burgemeester wees er op dat het gehele werk nog wel niet gereed is. maar dat het toch van groot belang is dat dit stuk thans reeds in gebruik wordt geno men. Voorhout is nu weer verlost uit zijn isolement. De burgemeester verzocht, na allen dank gebracht te hebben voor het werk, aan de heer B. v. d. Ploeg, de werkopzichter van de gemeente, de borden „Inrijden verboden" weg te ne men. Hiermede was de weg geopend. De genodigden reden vervolgens per auto over de verbrede weg. Stookolie en teer op het strand Langs de gehele kust is zoals wfj gis teren reeds in een gedeelte van onze oplage meldden, veel afgewerkte stook olie en teer door de westen wind naar het strand gedreven, hetgeen voor de badgasten zeer onaangenaam is. In het water drijft zoveel van deze kleverige massa, dat het zwemmen bijna onmo gelijk is geworden. Bij eb blijven grote plekken olie en teer op het strand lig gen en vele badgasten, die een wande lingetje langs de zeekant wilden maken, ontdekten al spoedig dat dit onmogelijk was. omdat de teer aan de voeten bleef plakken. Vooral wanneer de kleverige massa bedekt was door een laagje zand, was het verraderlijk, aangezien er op het eerste gezicht niets te zien was. De stookolie en teer is afkomstig van tank schepen, die hun tanks op zee schoon maken. Het mooie weer van de laatste dagen had vele mensen naar het strand gelokt maar hun plezier werd bedorven door de aanwezigheid van olie en teer. Vooral Noordwijk en Scheveningen heb ben veel last gehad; in Katwijk was het veel minder. Onze stadgenoot, de heer J. Schra- ma, is benoemd tot voorzitter van de examencommissie voor schoenherstellers ean. Bij K.B. is, gerekend van 1 januari 1956, b evorderd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Rijksmuseum van natuurlijke historie alhier, dr. C. O. van Regteren Altena. (Ingez. Med.-adv.) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Cornells Lambertus Petrus, zn. van C. Stlkkelorum en J. Roelandse: Rudy. zn. van H. van Es en C. Blansjaar; Antonius Johannes, zn. van H. J. van Munsteren en J. P. Aben; Maria Josefa Helena, dr. van W. J. M. Blom en E. M. T. van den Berg; Johannes Jacobus, zn. van S. van der Meer en T. P. A. Kentrop; Hertnanus Frederlk, zn. van P. Brouwer en A. Han- no; Willebrordus Adrlanus Joannes An tonius, zn. van J. C. Fles en C. M. J. J. Overdijk. OVERLEDEN. R. C. J. van Tilburg, zn., 1 Jr.; M. Neu teboom, weduwe van Mleremet, 79 Jr.; M. A. W. Laken, weduwe v. Borst. 69 Jr.; W. C. van der Bijl. zn. 4 dagen; J. E. H. Ferguson, man. 71 jr.; J. C. van der Wijngaard, weduwe v. Vermeij, 83 jr.; E. Nleboer. hulsvr. van Velthuijzen, 48 Jr.; J. van der VLsch, man. 52 jr.; C. C. Fran- polse, weduwe v. Grondel, 80 Jr.; L. J. A. Moree, man, 61 Jr. Compl. 10 mnd. opleiding: TYPEN, STENO (4 talen), BOEKH., CORRESP.: NederL, Engels, Spaans, Frans, Duits. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Alg. Bond Ouden van dagen RATON LEIDEN OPGERICHT In een vergadering, welke gistermid dag in „Het Centrum" aan de Hooi gracht onder voorzitterschap van het hoofdbestuurslid, de heer C. J. de Bruin werd gehouden, besloten de besturen van de afdelingen Bodegraven, Haarlem Heemstede, Hiilegom, Katwijk, Leiden, Lisse, Noordwijk, Uithoorn en Zeven huizen van de Alg. Bond van Ouden van Dagen over te gaan tot oprichting van een rayon Leiden van deze Bond. Dit rayon zal omvatten de afdelingen in de bovengenoemde plaatsen. Er werd een rayon-bestuur gekozen, bestaande uit zeven leden, terwijl de dagelijkse leiding in handen werd gelegd van een dagelijks bestuur, bestaande uit de he ren F. Rippen te Noordwijk, lid van het hoofdbestuur van de Bond, voorzitter; J. G. de Zeeuw te Leiden, secretaris en R. Bergsma te Haarlem, penningmees ter. Tevens werd een reglement voor het rayonbestuur vastgesteld, terwijl werd besloten dat het rayonbestuur eenmaal per maand zal vergaderen. Een maal per drie maanden zal een bijeenkomst plaats vinden van de gezamenlijke af delingsbesturen in het rayon. GEDIPLOMEERDE MIDDENSTANDERS VIERDEN FEEST In „Den Burcht" hielden gisteravond de M-E.A.B.-cursisten, die deze week him middenstandsdiploma behaalden, eer; gezellige bijeenkomst. De voorzitter van de feestcommissie, de heer H. J. van Putten, dankte de directeur, de heer M. van der Horst en deleraren van de school, voor het ont vangen onderwijs, dat voor velen met zulk een gunstig succes was bekroond. Voor allen had de heer Van Putten een aardige verrassing, terwijl hun dames met een boeket bloemen werden verrast. Ook het personeel van het instituut deelde in deze hulde. De directeur had wederkerig veel be wondering voor de prestaties der cur sisten. Bijna 90% van de ruim 200 leer lingen kon in het bezit van het mid denstandsdiploma worden gesteld. Aan enkele leerlingen, die zich bijzonder hadden onderscheiden, reikte de heer Van der Horst een boek uit. De avond werd verder gevuld met een aantrekkelijk en gevarieerd programma, gebracht door Joop Crama's cabaret gezelschap. Tot slot volgde nog een ge zellig samenzijn o.l.v. de heer W. van der Horst, met muzikale medewerking van „The Rythme Boys". Bij K.B. is. gerekend van 1 januari 1956, bevorderd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Rijksmuseum van Oudheden alhier, dr. B. H. Strieker. Onze stadgenoot, de heer E. Lourens is geslaagd voor het examen Engels M.O. A. Middenstandsdiploma Gisteren slaagden voor het midden standsdiploma de volgende leerlingen: J. v. Velzen, Leiden; E. Verburg, Lei den; D. Verburg, Zevenhoven; N. Ver geer, Nieuwkoop; J. Verhagen, Alphen; B. Verheugd, Leimuiden; C. Verkaik, Voorschoten; P. Verlaan, Ter Aar; A. Verleun, Zevenhoven; A. Verloop. Kat wijk aan Zee; H. Vertegaal, Hazerswou- de; M. v. d. Veur, Oegstgeest; J. Vianen, Noorden; A. Vink, Amsterdam; H. Vink, Oegstgeest; W. Vink, Zoeterwoude; A. Visser, Wassenaar; C. de Vlaming, Benthuizen; J. Vlasveld, Zoeterwoude; M. Vlasveld, Zoeterwoude; N. v. Vliet, Ter Aar; C. v. d. Vlis, Katwijk aan Zee. J. Vonk, Hazerswoude; W. Vooys, Rijns burg; J. v. Tol Katwijk aan den Rijn; D. Vreeken, Oude Wetering; C. de Vreugd Katwijk aan Zee; J. de Vreugd. Katwijk aan Zee; E. de Vries, Voorschoten: J. Waay ten Hove, Hazerswoude; F. War merdam, Voorschoten; C. Buitelaar,, Leidschendam; E. Wassenaar, War mond; H, v. d. Weerthof, Leiden; W. C. Wendel, Nieuwkoop; J. v. d. Wereld! Roelof arendsveen; J. Wesselman, Roe lof arendsveen; B. v. d. Wetering, Lisse; C. v. d. Weyden, Leidschendam; E. de Winkel, Lelden; A. de Wit, Nieuwe We tering: P. de Wit. Oude Wetering; W. A. de Wit. Alphen; C. v. d. Wolk, Lei derdorp; P. Wolvers, Hoogmade; G. van 't Wout, Alphen; G. Wijbenga, Alphen; W. J. v. Wijk, Leimuiden: J. Wijsman, Leiden; J. Zaal, RoelofarendsveenJ. Zaalberg, Leiden; D. Zirkzee, Alphen; W. Zirkzee, Leiden; P. Zoet, Lisse; J. Zuilhof, Sassenheim; J. Zuyderduyn, Katwijk aan den Rijn; A. Zuydervliet, Zevenhoven; T. v. d. Zwaag. Alphen; P Zwaan, Rijnsburg: A. E. v. d. Zwet. Roe lofarendsveen; A. Zwetsloot, Hoogmade; C. A. Zwetsloot, Hoogmade: C j7 Zwet sloot, Hoogmade; C. P. Zwetsloot, Rijp- wetering; J. C. Zwetsloot, Zoeterwoude, J. J. Zwetsloot. Voorschoten; A. v. Zwieten, Haarlemmermeer en M. v. d. Zijden, Leidschendam. De examens zijn hiermede afgelopen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3