Waarom daalt de netto-produktie der Limburgse kolenmijnen? (i) Egypte en liet Suezkanaal Condities worden ongunstiger; hoeveelheid steen steeds groter Groeiende aandrang in Amerika om proeven superbom te staken Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 28 JULI 1956 Vervolg van pag. 1 Washington nog gereserveerd In een communiqué van acht regels verklaart de Amerikaanse regering „dringende" besprekingen te voeren „met andere belanghebbende regeringen" over het Egyptische beslag op de Suezkanaal - maatschappij. Volgens het communiqué heeft het beslag „uitgebreide consequen ties" en treft het die landen, waarvan de economie afhankelijk is van produk- ten. die over deze internationale water weg worden vervoerd. Alvorens de verklaring van het Depar tement van Buitenlandse Zaken werd uitgegeven, had president Eisenhower de nationalisatie van het Suezkanaal met de onder-minister van Buitenlandse Za ken. Herbert Hoover, en vervolgens met het Kabinet besproken. De waarnemende leider van de Engelse delegatie naar de Ver. Naties te New York. is voornemens binnen een dag of twee de kwestie met de secretaris-gene- raal der Ver. Naties. Dag Hammarskjöld te bespreken. Andere stemmen Te 's-Gravenhage werd vernomen, dat de Nederlandse scheepvaartmaatschap pijen. die belangen hebben in het Nabije en het Verre Oosten, de toestand zorg vuldig bestuderen. Een woordvoerder van de Shell Tanker Company verklaarde, dat nog niet kan worden gezegd, of de maatschappij haar schepen rond Afrika zal laten varen ingeval de kanaaltarie ven mochten worden verhoogd. Een woordvoerder van de Stoomvaartmaat schappij Nederland deelde mede, dat de schepen van de maatschappij op de rou te naar het Verre Oosten het Suezka naal zullen blijven gebruiken. Reders te Oslo noemden de situatie ernstig voor de Noorse scheepvaart. In dien de schepen rond Afrika zouden moeten gaan varen, zouden de vracht tarieven zeer aanzienlijk moeten stijgen, zo verklaarde een Noorse reder. Uit Londen werd gisteravond nog ge meld, dat premier Éden de hoge com missarissen van het Britse Gemenebest naar Downing Street heeft ontboden voor overleg. De bijeenkomst werd o m. door de Engelse minister van Buiten landse Zaken. Selwyn LLoyd, bijge woond. Merkwaardigerwijze ontbreekt tot dus verre elk commentaar van Russische zijde. Het schijnt zelfs dat het bericht zelf in de Sovjet Unie nog niet eens is gepubliceerd Egypte aanvaardt geen protest Radio-Cairo meldt, dat de Egyptische regering geweigerd heeft de Britse pro- te=tnota tegen de naasting der Suezka naal-maatschappij in ontvangst te ne men. Ali Sabri. het hoofd van de afdeling politieke zaken van het bureau van pre mier Nasser, die de verklaring aflegde, voegde hieraan nog toe: „De Suezkanaal maatschappij is een Egyptische naam loze vennootschap, die onderworpen is aan de Egyptische wetgeving. Het soeve reine Egypte heetf dus het vplste recht haar te naasten". Volgens Sabri is het duidelijk dat de Egyptische stap ..het scheepvaartverkeer door het Suezkanaal in geen enkel op zicht zal treffen en dat is ook geenszins de bedoeling". Felicitaties van koning Hoessein Koning Hoessein van Jordanië heeft president Nasser telegrafisch gelukge wenst. In de Jordaanse hoof stad Amman waren grote menigten op de been. die demonstreerden en tegen Engeland. Frankrijk en de VS. gerichte leuzen schreeuwden. De Jordaanse dagbladen prezen Nas sers successen bij het „bevrijden" van Egyptisch eigendom van buitenlands be heer. De koning verklaarde: ..Wij zullen de eenheid van de Arabische wereld steu nen tot we onze rechten hebben verkre gen en ons gestolen deel in Palestina hebben teruggekregen". Men herinnert er daar aan. dat Israël reeds lang tevergeefs getracht heeft, de aandacht van de grote mogendheden te vestigen op „het internationale politieke gevaar van het regiem onder Nasser, wiens behoefte aan prestige buiten pro porties is geraakt". In officiële kringen te New Delhi heeft men tot dusver geweigerd commentaar op de nationalisatie te geven. In politie ke kringen toont men zich over het al gemeen ingenomen met het besluit, dat men ziet als een gevolg van „de ernsti ge provocatie" van de V.S. en Engeland, door hun weigering om bij te dragen tot de bouw van de stuwdam bij Assoean. „Graaf een nieuw kanaal"! Lord Hore Belisha, oud-lid van het oorlogskabinet, zal maandag in het En gelse Hogerhuis voorstellen het graven van een nieuw kanaal in overweging te nemen, dat het Suezkanaal kan vervan gen. Volgens zijn voorstel zou dat ka naal door Israëlisch gebied lopen van de Middellandse Zee naar de Golf van An kara, het nooroostelijke uiteinde van de Rode Zee. (Ingez. Med.-Adv.) China ontving UITBREIDING HANDEL VERWACHT Ter gelegenheid van het bezoek aan ons land van de handelsdelegatie van het Chinese comité voor de bevordering van de internationale handel, heeft de zaakgelastigde van de Chinese Volksre publiek gisteravond in de tuin van zijn woning aan de Adriaan Goekooplaan te Den Haag een ontvangst gehouden. Alle leden van de Chinese handels delegatie van 12 man. alsmede de ver tegenwoordigers van het Centraal Or gaan voor de economische betrekkin gen met het buitenland, mr. J. J. Oovevaar. mr. P. H. H. Noordwal, en de heren A. J. Zikel. J. W. Th. E. Sikkes en R. Korteweg. waren aanwezig, als mede talrijke regeringsautoriteiten en zeer vele vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. De Chinese handelsdelegatie was vol bewondering voor het bezoek aan ons land. Zij arriveerde hier uit China op 15 juli en heeft sindsdien vele bespre kingen gevoerd. Er werden reeds enkele contracten afgesloten; waarschijnlijk zullen er in de volgende dagen nog meer tot stand komen. BRITSE KRUISER UIT ALEXANDRIË VERTROKKEN De Britse kruiser „Jamaica" is heden morgen uit Alexandrië vertrokken, waar mee het oorlogsschip zijn vriendschaps- bezoek heeft onderbroken. Een woordvoerder van de Britse Ma rine zei dat de kruiser - het vlaggeschip van vice-admiraal Maxwell Richmond, tweede commandant van de Middel Produktie immer meer achter bij vraag landse-Zeevloot. bevel had naar Malta terug te keren. (Van een Limburgs medewerker) De vraag naar Limburgse antraciet is meestal groter dan het aanbod. In verband daarmede wordt door het publiek nogal eens de veronderstelling geuit, dat onze Limburgse magerkool-mijnen te veel exporteren en hun produktie niet voldoende bij de binnenlandse vraag aanpassen. Wanneer een bepaalde industrie grote afzet-mogelijkheden heeft, dan zal zij deze toch proberen uit te buiten. Dan zal zij er alles op zetten haar produktie op te voeren, teneinde, als het mogelijk is, voor 100 %van de vraag te voldoen. Waarom volgen de mijnen niet deze weg Beperkte voorraden |de industrieën. Maar de mijnindustrie I is een z.g. „uitputtingsbedrijf". Zy haalt Het antwoord op deze vraag is niet de belangrijke grondstof kool uit de moeilijk te geven. In het Nederlandse grond, doch iedere ton, die gedolven bedrijfsleven nemen de mijnen een zeer wordt, wordt niet door een nieuwe ton ge.kregen j eigen plaats in. Immers, vrijwel alle in- vervangen. Iedere nieuwe exploitatie- dustrieëën zyn grondstoffen-verwerken- J dag betekent een dag dichter bij de C E O E PON E E R D HANDELSMERK Belgische jongen in zee verdronken In Katwijk aangespoeld Gistermorgen ontdekte men in een kamphuis te Noordwijk, dat de daar tij delijk verblijvende José Tejada. oud 16 jaar en woonachtig in België, de nacht niet in zijn pension had doorgebracht. Vermoed werd dat hy 's-avonds tevo ren was gaan zwemmen en daarop werd de politie gewaarschuwd. Op het stille strand ten zuiden van de Koningin Astrid Boulevard trof men de kleren van de jongen aan. zodat wel met grote waarschijnlijkheid kon wor den aangenomen, dat hij bij het zwem men in zee was verdronken. Later op de dag is het lijk enkele honderden meters ten noorden van het Uitwateringskanaal te Katwijk aange spoeld. De deernis met de zwaar getroffen ouders, die hun enige zoon hier achter gelaten hadden is, groot. De tas is terecht Vinder was met vakantie De tas van de Pakistaanse leraar Mohammed Jaheruddin, die aan de Technische Hogeschool te Delft een pro motie had voorbereid, welke door het verlies van de tas met bescheiden op losse schroeven was komen te staan, is terecht. Gisteravond laat kreeg de po litie bericht van de heer P. van Oostrom uit Den Haag. dat hij de tas vorige maand heeft gevonden en nog in zijn bezit heeft. Hij was net van vakantie teruggekomen en had het bericht over de verloren tas gelezen. Vanochtend heeft hij de tas naar Delft terpugebracht. De politie heeft de heer Jaheruddin van dit verheugende nieuws in kennis gesteld. Overgangsperiode in het militaire beleid (Van onze correspondent te Washington). Op de dag dat de geruchten over Radford's plannen tot vermindering van de Amerikaanse strijdmacht met 800.000 man bekend werden, heeft Harold Stassen. Eisenhowers assistent voor ontwanening. een interessante persconferentie gehouden. Stassen was voorzichtig-optimistisch ten aanzien van een vergelijk met de Russen, en in de discussie met de pers kwam naar voren, dat Stassen de me ning is toegedaan dat het niveau van de bewapening van Duitsland en Japan nog altijd voor wijziging vatbaar is. Tevoren had men de indruk dat Ame rika zich stevig op het standpunt had geplaatst, dat Duitsland 12 divisies van in totaal 500 000 man moest krijgen. De Duitse correspondenten te Washing ton (en kort daarna hun ambassade te Washington en hun regering te Bonn) werden nogal gealarmeerd door deze uitspraak. Enkele dagen later hield Dulles zijn wekelijkse persconferen tie en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken slaagde er aller minst in de Duitsers gerust te stellen. MINDER MANSCHAPPEN. Dulles constateerde een algemene tendentie tot vermindering van het aantal manschappen, zowel in Amerika als in EuropaMen kreeg de indruk dat Dulles het in grote lijnen eens is met admiraal Radford en dat hij. wat Duitsland betreft. Stassens opinie deelt. Toen Adenauer kort geleden te Was hington was. heeft men hem niets la ten merken van zulk een kentering in de plannen en het was daarom niet verwonderlijk dat de Duitse ambassa deur Krekeier uit Bonn de opdracht kreeg onmiddellijk een bezoek aan Dulles te brengen en hem om ophelde ring te vragen. Bij dat bezoek kreeg Krekeier te horen dat Amerika nog al tijd vasthoudt aan het cijfer 500.000 voor de Duitse strijdmacht. Dulles sprak zelfs van „op zijn minst" 500.000. Ongetwijfeld heeft de Duitse ambas sadeur dit geruststellende nieuws ter stond aan Adenauer doorgegeven, maar indien hij zijn taak goed heeft vervuld, zal hij erbij hebben gemeld, dat het militaire beleid te Washington in een overgangsstadium verkeert en dat. wat vandaag waar is. morgen veranderd kan zijn. Toch is het mogelijk dat Dulles wel degelijk gedacht heeft aan de situatie, zoals die over enkele jaren wellicht zal worden. Indien de vermindering van het aantal Amerikaanse grondstrijd krachten door zal gaan en indien men een deel van de troepen uit Europa gaat terugtrekken, dan zal men des te meer behoefte hebben aan een vrij groot Duits leger. GEEN PROEVEN MEER MET GROTE H-BOMMEN? Op dit moment is het nog altijd het Amerikaanse regeringsstandpunt, dat men doorgaat met H-bom-proe- ven. zolang geen bevredigende ont- wapenings-overeenkomst (met in spectie) is bereikt. Toch neemt men de laatste tijd een groeiende aandrang waar, om de proeven met superbommen te .sta ken. Niet alleen India. Zuid-Slavië en de Sovjet-linie hebben voorstellen in die richting gedaan, ook in Amerika gaan stemmen op en gezagheb bende teneinde althans een eind te rpaken aan de allerkolossaalste ex perimenten. Stassen gaf de indruk een open oor te hebben voor dergelijke suggesties. Stevenson de meeste waarschijnlijke kandidaat der democraten voor het presidentschap wenst deze proeven stop te zetten. Bovendien hebben ver scheidene belangrijke leden van de congres-commissie voor atoomenergie Ook in de Libanon, Syrië en de Soe dan wordt over het algemeen instem ming met Nassers daad betuigd, al is het enthousiasme niet erg uitbundig. Te Tel Aviv toonde men zich zeer ge reserveerd over het besluit van Egypte. 40 jaar Centrale van Rijkspersoneel DE FEDERATIE IS GEZOND In het Scheveningse Karhaus wordt vandaag het 40-jarig bestaan van de Centrale van Rijkspersoneel gevierd. De bijeenkomst is geopend met een rede van de voorzitter van de Centrale, de heer C. Oost. Deze trok o.a. uit het feit, dat de Centrale nu 38 aangeslo ten verenigingen met 15.000 leden telt (bij de oprichting 30 verenigingen met 6000 leden), de conclusie, dat de Fede ratie gezond is. Bij een beschouwing over de actuele problemen van de Centrale betoogde spr. dat een ambtenaar niet in een politiek- gekleurde organisatie thuishoort. Daarin ligt ook de bestaande grond van de Cen trale van Rijkspersoneel. Sprekende over de arbeidsvrede zei de heer Oost o m. dat deze. naar zijn gevoel, niet alleen het gevolg was van de geleide loonpolitiek. Er zijn voor het vrije bedrijf namelijk mogelijkheden boven de regelingslonen extra loon te betalen. Voor de ambtenaar geldt dit echter niet en daarom vond spreker een reële vergoeding voor de ambtenaar alleen mogelijk door verho ging van het salaris. Spreker zei voorts, dat hjj het georga niseerd overleg over de salarissen van de ambtenaren de laatste tijd zonder noodzaak tegenstellingen zijn gekweekt door voortijdig de kwestie van de 6 aan te snijden, zodat deze onderhan delingen op een mislukking zyn uitge lopen. Bedenkelijk vond spreker het, dat deze 6 kwestie gekoppeld is aan het voorstel van de regering tot sala risverhoging van de hogere ambtena ren. De heer Oost drong daarom nog eens aan op gezamenlijk optreden. Spreker bestreed tenslotte, dat de overheidsorganen te veel aan zich ge trokken zouden hebben en niet efficient zouden werken. Doordat de overheid geen winst maakt kan zij dikwijls juist voordeliger werken. Bij het vraagstuk van de pensioenpositie merkte de heer Oost nog op. dat deze en andere voorde len van de rechtspositie van de ambte naar een aantal vrijheden mist en een lager salaris ontvangt dan in het vrije bedrijf wordt betaald. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop ae correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argen tinië: m.s. Libertad (30 juli), s.s. Highland Chieftain (4 aug.); Australië: Vla Enge land (4 aug.), m.s. Libertad (30 juli), s s. Highland Chieftain (4 aug Brits Oost- Afrika: s.s. Mareohal Joffre (4 aug): Canada: s.s. Zuiderkruis (2 aug.). "ss. Grote Beer (4 aug Chili: Via New York (2 aug Ned, Antillen: m.s. Oranjestad (31 Juli); Nieuw-ZeelandVla Engeland (4 aug.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika; m.s. Edinburg Castte (4 aug.). Gistermiddag is in het natuurbad te Wijde Wormer verdronken de 7-Jarige Michiel Hilgenvoort uit Assendelft, Aan vankelijk was het ongeval onopgemerkt ge bleven. Toen later het kind werd vermist, stelde de badmeester een onderzoek in en vond het lijkje in het ondiepe gedeelte van het bad. Sedert de Maatschappij „Zeeland" haar verbinding met Engeland van Hoek van Holland uit is gaan onderhouden, is Vlissingen geen thuishaven meer geweest voor een overzeese verbinding. Gisteren is daarin verandering gekomen met de af vaart van het turbineschip passagiersschip „Venezuela", groot 18.000 ton. van de Italiaanse „Fratelil Grimaldi-Siosa iyn", te Genua. De A N W B is van oordeel en de Bond heeft deze zienswijze ter kennis van de minister van Verkeer en Waterstaat gebracht dat de beveiliging van een voor het wegverkeer gesloten brug in hoge mate zou worden opgevoerd, indien in het Wegenverkeersreglement de verplichting zou worden opgenomen tot het plaatsen i van een rood knipperlicht, en wel in die gevallen, dat een waarsdhuwingsseln in verband met de verkeerssituatie moet wor den aangebracht. Een knipperend licht wordt, aldus de Bond. in 't algehele weg- en verkeersbeeld door de weggebruikers veel eerder waargenomen dan een constant brandend licht. In Utrecht is gistermorgen de wereld conferentie van de New Education Fellow ship geopend. Het thema luidt: „de con structieve opvoeding en geestelijke ge zondheid thuis, op school en in de ge meenschap" Het congres is georganiseerd ooor de Nederlandse centrale werkgroep i voor vernieuwing van opvoeding en onderwijs. In de aula van het Nederlands Op leidingsinstituut voor het buitenland te Breukelen zijn gistermorgen aan een 90-tal afgestudeerden van het Instituut de diplo ma's uitgereikt. BUITENLAND Het Amerikaanse congres is vrijdag avond op reces gegaan. Behoudens bijzon dere omstandigheden zal het niet voor 7 Januari 1957 bijeenkomen, dus na de in november te houden verkiezingen. De Senaat had tevoren nog het program voor hulp aan het buitenland ter waarde van 3.766.570.000 dollar goedgekeurd. Het wets ontwerp zal nu aan president Eisenhower ter ondertekening worden voorgelegd. Generaal Rene Cogny, de Franse op perbevelhebber in Marokko, heeft meege deeld, dat een van de best uitgeruste Franse divisies, de vierde gemotoriseerde divisie Infanterie in de komende veertien dagen uit Marokko naar Algerye zal ver trekken. Zeventig personen hebben het leven verloren bij de overstromingen, die korte lings verscheidene streken van de Indische staten Bihar. Oettar Pradesj. West-Ben galen de Pendsjaab en Saurasjlra hebben geteisterd De schade, veroorzaakt aan de oogst, bedraagt meer dan 90 miljoen loepla's. Een Amerikaanse straalbommenwer- per is vrijdagmiddag op het vliegveld Lakenheath in het Engelse graafschap Suffolk neergestort en in brand gevlogen. De vier inzittenden vonden de dood. De Franse priester Glory, die zich al Jaren in Gordogne wydt aan de studie van prehistorische tekeningen, heeft in een grot in leem uitgevoerde tekeningen ont dekt, die in het verloop van duizenden Jaren versteend zijn. Volgens hem zijn deze tekeningen ongeveer 40 000 Jaar ge leden gemaakt. Op 5 augustus wordt tussen België en West-Dultsland een overeenkomst van kracht, waarbij de paspoort verplichting tussen belde landen wordt afgeschaft. zich in deze geest uitgelaten: zelfs een der vijf leden van de regeringscom missie voor atoomenergie. Thomas E. Murray, heeft zich een overtuigd tegen stander getoond van meer proeven met superbommen. Zouden de grote mo gendheden afspreken geen proeven meer te nemen met de allergrootste bommen, dan zou men voor het eerst eens een afspraak gemaakt heb ben. die men zonder meer kon contro leren. Deze grote explosies kan men namelijk te allen tijde waarnemen, ook al heeft, men geen toegang tot het grondgebied van het vreemde land. PLEIDOOI VOOR VARIATIE- MOGELIJKHEID. Zij. die in Amerika een einde willen maken aan de enorme explosie-proeven, zijn daarom niet van mening, dat men de experimenten stop moet zetten met kleine, zogenaamd tactische atoom wapens. Zij redeneren doorgaans al dus: het is zeer de vraag of men ooit nog een strijd zal voeren met volko men „ouderwetse" wapenen. Zou er op nieuw oorlog uitbreken in Korea en zelfs indien Amerika zou ingrijpen in een strijd om Quemoy en Matsu. dan zouden naar alle waarschijnlijkheid kleine atoomwapens worden gebruikt. De keus is dus eigenlijk niet tussen atoom-wapens en conventionele bewa pening. maar tussen een oorlogvoering, die voor alles is ingesteld op de kolos sale explosie enerzijds en. aan de an dere kant. een strategie, die zoveel mo gelijk variatie en gradatie kan aanbren gen in de vergelding van agressie. Het lijkt zeer wel mogelijk, dat de Amerikaanse regering wanneer het bewogen overgangs- en debatsstadium voorbij zal zijn te voorschijn zal ko men met een programma, dat juist op zulk een gevarieerde, doch tegelijk zeer moderne vuurkracht is gericht. Men zal dan hopen, dat men bij kleine conflicten zal kunnen ingrij pen met kleine atoomwapens en dat men op die manier een volkomen fatale wereldoorlog met superbommen zal kunnen vermijden. Een goed stre ven uiteraard, doch uitermate moei lijk in de praktijk. Waar ligt de grens tussen kleine, grotere en allergrootste bommen? Dit juist maakt iedere discussie van verandering in strategie zo ern stig: het besef, dat de „ouderwetse" oorlog uit de tijd is en dat een mo derne oorlog, hoe klein ook begon nen. katastrofaal kan worden voor de gehele wereld. Een hoed kan men pas goed bekijken in vogelvlucht. En deze hoeden zijn het bekijken waard, want we zullen er aan moeten wen nen. Laten we daar nu maar vast mee beginnen, misschien dat het dan lukt vóór de herfst en de winter, waarvoor ze zijn bedoeld. Deze hoofddeksels werden getoond tij dens een modeshow in de Deense ambassade in Parijs. MAANDAG Kasteel Oud-Poelgeest: Lustrumviering Europees Oecumenisch Jeugdcongres, 8 u. namiddag. DINSDAG Oud Kath. Kerk: Excursie Ver. „Oud- Lelden", 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van kiel tot pot". (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdazet. 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n.m. Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dagelijks tot zonsondeigang (T.m 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) Pieterskerkgracht: Leidse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae" Dagelijks 104 uur. maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur nam. (T/m 18 augustus). BIOSCOPEN: Rex. „Zo vader, zo zoon" (alle leeft.). Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.30. 7.15 en 9.15 uur. l'rlanon. „Goldrush" (alle leeftyden). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Licht het anker" (alle leeft.). Werkdagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderd.: „Dageraad der vryheld" (14 J.) Lldo. „Jammer dat ze 'n canaille ls" (14 laar). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „De lawaaischoppers" (a.l.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest. Zater dag 28 Juli zyn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171. telefoon 20502: Apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136; Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8. telefoon 26274. Zondag 29 Juli zyn van 's ochtends 8 uur j tot 's avonds 12 uur geopend apotheek Herdlngh en Blanken en apotheek Oegst geest. De nachtdienst wordt vanaf 12 uur weer waargenomen door Apotheek Her dlngh en Blanken. Apotheek Reljst en Apotheek Oegstgeest. BU geer uallst gehoor by Ow balsarts o! specialist bel op dokterstelefnnn 22222. De zondagsdienst van de Leidse huls artsen wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren De Jager. Van Alphen. Postel en Mastenbroek. Te Oegstgeest door dokter Van Walchren (telefoon 22030). uitputting van oe mijn en dus een dag dichter bij haar sluiting. Daarbij komt, dat de voorraden onzer mijnen en met name van onze huisbrandmijnen. de mijn Willem-Sophia te Spekholzerheide, Laura en Julia te Eijgelshoven, een ge deelte der vier Orauje-Nassaumijnen en de Staatsmijn Wilhelmina in Terwinse- len, maar zeer beperkt zijn. Men geeft de domanlale mijn en de staatsmijn Wilhelmina geen halve mensenleeftijd meer. Trouwens: in het algemeen zijn onze kolenvoorraden in de Limburgse bodem, ook aan vetkolen, tegen de ach tergrond van de miljarden-voorraden in de nabije Duitse en Belgische kolen bekken. maar heel beperkt. Toenemende moeilijkheden Het gevolg van een en ander is, dat de aanwezige lagen zo economisch mogelük moeten worden afgebouwd, en deze afbouw dient zich uit te strek ken over de gehele bestaansperiode van de afzonderlijke mijnen. Daarbij ondervindt men thans evenwel toene mende moeilijkheden. Niet alleen im mers krijgen nu ook de minder gun stige kolenlagen een beurt, maar boven dien moeten de kolen van geleidelijk grotere diepte worden gehaald, waar door de afstanden tussen de schacht en de kolenfronten ondergronds gro ter worden. Hogere transportkosten kunnen aldus niet uitblijven, de ven- tilatiekosten stijgen hoe dieper men delft, hoe meer er geventileerd moet worden wegens de stijgende temperatuur, waaronder de mijnwer kers moeten werken en ook de ar beidskosten worden hoger. Enerzijds betekent dit. dat de kostprijs de nei ging vertoont te stijgen en anderzijds, dat er immer méér steen naar boven komt en dus naar verhouding min der steenkool. Belangwekkende cijfers In het jongste jaarverslag der Staats mijnen zijn hieromtrent belangwekkende cyfers aan de openbaarheid prijs ge geven. Terwijl over 1955 de bruto-pro- duktie van de Staatsmijnen 11.934.COO ton heeft bedragen waarvan maar ruim één miljoen ton anthraciet of 300 000 brutp-ton meer dan ln 1954. is de netto-produktie dus de produktie van verkoopbare steenkool ten op zichte van 1954 gedaald, nl. van 7.593.000 ton In 1954 tot 7.477.000 ton in 1955. Terwyi by de Staatsmynen voor de tweede wereldoorlog by elke 1000 kg. netto-produkt rond 200 kg. stenen door de schachten werden opgevoerd, is deze hoeveelheid thans opgelopen tot 600 kg. Dergelijke cyfers bewijzen reeds hoe grote aktiviteit het vereist de netto- produktie op peil te houden en tegelij- kertyd te produceren tegen een lonende prys. In 1038 bevond zich in de ruwe schachtkool. die boven kwam bil de staatsmynen. 80% kool en 20% steen, terwyl deze verhouding in 1955 al 65 en 35% bedroeg Voornamelijk is dit een gevolg van het feit, dat de gemiddelde netto-laagdikte van de ontgonnen laag- gedeelten kleiner wordt. Tterwyi deze bijv. bij de zuivere anthraclet-mijnen Laura en Julia in 1050 nog resp. 105 en 140 cm. bedroeg, was zy in 1055 nog maar resp. 88 en 115 cm. In de doma- niole myn. onze oudste anthracletmijn, ls werken in lagen van 60 cm. en min der. al schering en inslag. En hoe dunner de lagen, hoe ongun stiger en dus kostbaarder, de produk- tie-omstandigheden Nog slechts 51 procent Zou men deze lagen intussen niet aanwenden, maar zich beperken tot de dikste lagen met het grootste per centage kool, dan zou men roofbouw plegen (aangenomen dat er nog be hoorlijke kolenlagen voorhanden xUn, wat in de oude anthracietmUnen, als de domanlale, zeker niet meer het geval Is). Deze roofbouw zou de mynen vroeg- tijdig doen uitputten, hetgeen niet in het belang zou zyn van de mijnin dustrie, die haar kolenvoorraden im mers zo economisch mogelijk moet benutten om haar levensduur te rekken. Het- zou ook niet in het belang zyn van onze mUnstreek. wier welvaart ten nauwste samenhangt met de myn- industrie. Het zou tenslotte vooral niet in het belang zyn van ons land. dat immers juist bij een zo economisch-mogelijke mynexploitatie gebaat is. wegens de zo beperkte kolenvoorraden in het be staande mynbekken en eigeniyk ln ons gehele land. Daarom kunnen de mynen maar niet in het wilde weg exploiteren en zich richten naar de ogenbllkkeiyke vraag op onze kolenmarkt. Trouwens, door de sterk gestegen industrialisatie en de geweldige bevolkingstoename, is de produktie van onze mynen (en dat geldt waarlyk niet alleen voor de huis- brandmynen. maar voor onze geheels mijnindustrie) steeds meer bij de na tionale vraag achterop geraakt. In 1950 dekten onze Limburgse münen nog 70% van de binnen landse behoefte aan steenkool. In 1953 was dit percentage reeds teruggelo pen tot 64%. Thans bedraagt het nog juist 51%. Daarby spelen overigens nog andere factoren een rol, waar over in een slotbeschouwing meer. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) si bil w 3 fc* 2 Stockholm lioht bew. nw 4 17 6 Oslo zwaar bew. n 1 22 0 Kopenhagen Uoht bew. w 8 20 0.1 Aberdeen zwaar bew. n 1 16 1 Londen motregen zw 4 27 0.1 Amsterdam regenbul ono 6 20 0.1 Luxemburg regen wzw 2 27 2 Parijs zwaar bew. zzo 7 30 0 Bordeaux motregen zwaar bew. zzo 3 24 0.1 Grenoble windstil 29 0 Nice licht bew. windstil 27 0 Berlijn Uoht bew. zo 2 22 0 Frankfort onweer w 8 30 6 München zwaar bew. ono 1 27 6 Zürlch zwaar bew. ozo 2 29 12 Genéve zwaar bew. windstil 5 Locarno Uoht bew. windstil 28 0 Wenen nevel w 2 29 0 Innsbruck half bew. windstil 31 8 Rome nevel windstil 33 0 AJacclo onbewolkt ono 4 29 0 Mallorca onbewolkt windstil

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2