Afscheid mej. Van 't Noordende van kleuter school te Noordwijk Geen politieke propaganda door de Russische verzetslieden Groninger acquisiteurs lichtten een Damster drukkerij op Het vergaan van de „Andrea Doria 95ste jaargang Vrijdag 27 juli 1956 Derde blad no. 28893 Na 43 jaar trouwe dienst Het hoofd van de Ned. Herv. Kleuterschool mej. M. C. van 't Noordende nam gisteravond in het schoolgebouw aan de Hoofdstraat afscheid van het werk, dat haar lief was. Niet minder dan 43 jaar, bjjna de helft der jaren van het bestaan der school, heeft zij haar krachten aan het kleuteronderwijs gegeven en zag zij de school groeien van kinderbewaarplaats tot kleuterschool. Zjj die mej. Van 't Noordende kennen, weten dat zij aan deze ontwikkeling een fceer werkzaam aandeel heeft gehad. Vele moeilijkheden moesten worden overwonnen en zorgen hebben haar me nigmaal gedrukt, maar toch kon zij op deze avond van haar afscheid zeggen, dat een leven van rijke zegen achter haar lag. Onder de velen, die de scheidende on derwijzeres de hand kwamen drukken, merkten wij op ds. Bouma, Ger. predi kant. de heer H. Schuurman namens de Ned. Herv. Kerk en de Herv. Jeugdraad, de schoolarts dr. Niemeyer, de heer S. J. Bakker, hoofd der Ohr. MULO-school, de heer P. Kuyt. hoofd van der Dr. J. Th. de Vissersohóol, de heer P. D. Bar- delmeijer, directeur van het Ned. Bij bel instituut te Doom, de dames Krab bendam en Ammeraal van de kleuter scholen te Noordwijk Binnen en te Noord wij kerhout en vertegenwoordigers van het bestuur van de afd. Noordwijk aan Zee van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Een stroom van bloemen en geschen ken. o.m. een bloemstuk van het ge meentebestuur, waren even zovele blijken van waardering voor de arbeid van mej. van 't. Noordende. De voorzitter Van het schoolbestuur, de heer E. L. de Witt, zei in een harte lijke toespraak, dat het werk van de scheidende onderwijzeres bezield was van de geest: Ik wil God dienen in mijn werk. Dankbaarheid overheerste de droef heid van het afscheid. Als ik denk aan de 43 jaar. dat U in de kleuterschool de scepter hebt gezwaaid, is er veel ver anderd. Geen enkele school, die wij be zochten kon wedijveren met de uwe. Spreker herinnerde verder aan de vele cadeaus, die mej. Van 't Noordende in ontvangst mocht nemen, waaronder twee gemakkelijke stoelen van de leerlingen en wel een voor haar en een voor juf frouw Cor, de zuster van mej. Van 't Noordende. Wij vergeten U niet en U vergeet ons niet. zo besloot de heer De Witt. Verder installeerde de voorzitter met enkele hartelijke woorden het nieuw benoemde hoofd de school mej. C. Ligtvoet uit Leiden. De heer H. Schuurman sprak namens de Herv. Jeugdraad en dankte mej. Van 't Noordende voor haar werk op de zon dagsschool. Onder overhandiging van een enveloppe met inhoud bracht spre ker de dank over van de Jeugdraad. Na mens de kerkeraad begroette de heer Schuurman de nieuwe onderwijzeres, mej. Ligtvoet. De heer P. Kuyt sprak een hartelijk woord namens de beide hervormde scho len. terwijl de heer P. D. Bardelmeijer herinnerde aan de 35 jaar. dat hij met mej. Van 't Noordende heeft mogen samenwerken. Mej. Ligtvoet bracht het Bejaarde bromfietser gedood Gistermiddag is de 66-jarige bouw kundig opzichter E. C. Servaas uit IJmuiden. onder de achterwielen van een autobus terecht gekomen. De man was op slag dood. De heer Servaas reed per bromfiets over de Wijkerstraatweg in Velsen-noord in de richting van de Velser pont. Tij dens het passeren van twee wielrijders, die zelf werden ingehaald door een autobus, raakte hij de zijkant van de bus. waardoor hij tussen de voor- en achterwielen viel. NIEUWE UITGAVEN. Zwerven door Zuid-Afrika, door Jan P. Strijbos. In deze keurig verzorgde uitgave, geïllustreerd met een 150-tal foto's, en tekeningen, vertelt de schrijver over zijn reis door Zuid-Afrika. Een boek vol span ning over zijn belevenissen op deze kam- peertrektooht, waarbij zijn aandacht voor namelijk gericht was op het landschap, de natuur, de dieren- en plantenwereld. Strijbos, de natuurkenner, beschrijft hier in ook zijn bezoek aan de Kruger Wild- tuln, het Hluhluwe-reservaat en het das sen-eiland, waar miljoenen pinquins broeden. Dit boek zal voor iedere natuur liefhebber zeker een kostbaar bezit be tekenen. De grafische verzorging is van R. van Looy. Verschenen bij uitgeverij L. J Veen. Amsterdam. Het conflict met Indonesië als spiegel voor Nederland, door prof. dr. A. Teeuw. Uitg.: W. van Hoeve, Den Haag. Marianne's Lusthof, het Franse land schap. door dr. W. J. Söhuyt, Uitg.: Het Wereldvenster. Baarn. Denemarken, door J. J. Oltmans. Rijnland en omgeving, door Rinko Wiersma. Twee reisgidsjes, uitgegeven in samenwerking met de Nèderlandsche Reis- vereeniging door N.V. Uitg.mij. ..Kosmos". Amsterdam. Verschenen bij de Werkgemeenschap ,,Dalsteyn" te EUekom een bundel verzen van Rudolf Steinmetz, getiteld: „Het oude land". Het scheidende schoolhoofd, mej. M. C. van 't Noordende, gezeten tussen haar zuster rechtsen haar opvolgster, mej. C. Ligtvoet (links) (Foto L.D./Vam Vliet.) schoolbestuur dank voor het vertrouwen ln haar gesteld. Zij hoopte op een pret tige samenwerking. In een geestig slot woord zei mej. Van 't Noordende ver baasd te zijn over zoveel belangstelling. „Wat U mij toewenst hindert niet, als U mij maar geen rust toewenst. De vreugde, welke ik in mijn werk heb be leefd is altijd veel groter geweest dan de moeilijkheden". Veel dank is spreekster verschuldigd aan haar zuster Cor voor de steun, die zij van haar bij het werk heeft mogen ontvangen en daarom wilde zij een groot deel van de haar toegezwaaide lof op de schouders van haar zuster over dragen. Mej. Van 't Noordende haalde daar na nog enkele herinneringen op uit de afgelopen jaren, van financiële zorgen en moeilijkheden, waaruit vaak wonderlijk uitkomst kwam. Velen maakten daarna gebruik van de gelegenheid persoonlijk van mej. Van 't Noordende afscheid te nemen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 juli. Veemarkt. Aanvoer 15 stieren, 35 melkkoeien. 290 vette koelen, 76 vare e,a. koelen. 61 vette kalveren, 60 nuchtere kalveren. 200 vette schapen. 120 weideschapen. 140 lammeren, 1299 weide-lammeren. 34 varkens, 243 schram men. 517 biggen. 4 veulens en 13 geiten. Totaal 3107 dieren. Notering: stieren. slacht 2.603. melkkoeien 7701130, vette koelen 265 330, varekoeien 625890, vaarzen 600 875, pinken 400610, vette kalveren 200 270. nuchtere kalveren, slacht 5570, levend 150170, vette schapen 100125. weideschapen 110140, zuiglammeren 90115. weidelammeren 7090, drach tige zeugen 300450, schrammen 70120. biggen 4560. geiten 1548. Overzicht: Handel: melk en- en vare koeien en vaarzen kalm. Vette koelen stroef, vette kalveren stug, pinken prijs houdend, schapen en lammeren, nuch tere kalveren stug, duur, zeugen, schram men. biggen en gelten matig. LEIDEN. 27 juli. Aangevoerd 46 par tijen Goudse en 7 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra tot 2.29,. Idem Ie soort 2.132.19. idem 2e srt. 2.062.12. Leidse le soort 2.242.32 handel luid. BARNEVELD, 26 Juli. Coöp. Veluwse Elerveiling. Weekaanvoer ca. 900.000 stuks, waarvan er thans 368.500 geveild werden. Handel vlug. Prijzen: Klppeëieren 3950 gram 8.7012,17, idem 50/60 gram 12.41— 15.23. idem 60/62 gram 15.5515.82, Idem 62/65 gram 16 01—16.24, Idem 65/78 gram 16.39—18.06. 11.000 eendeëieren. handel traag. 66/72 gram 10.3010.50. kalkoeneieren f 20.00. alles per 100 stuks. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 920.740 stuks. Handel matig. Prijzen: eieren van 42/60 gram 9.2915.02, Idem van 60/61 gram 1-5.1415.38, idem van 61/62 gram 15.07 15.54, Idem van 6263 gram 15.1415.30, idem van 6368 gram 15.4016.26, alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer ca. 2.000.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen: kippeëieren 15.25 16.25. algemene prijs 15.75 per 100 st.; kiloprijs 2.55 (basis 61.8 gram), herme- eieren 9.5013.00 per 100 stuks, kiloprijs 2.40 (basis 48 gram). BOSKOOP, 26 juli. Bloemenveiling. Rozen. gr.bloemig, 20 stuks: Mad. Butter fly 901.60, Duisburg 701.20, Pechthold 801.10, Better Times 1.001.10, Vler- landen 1.30—1.90, Edith Helen 90. Ge mengde rozen 3540, Babyrozen 10 stuks: Else Poulsen 2936, Sweetheart 4280. Llatrlx per bos 10 stuks 70. KATWIJK AAN DEN RIJN, 26 juli. Groenteveiling. Bloemkool A 4574, Idem 3 2147. idem C 1021, waspeen A 14 26, Idem B 2126, bospeen 2536. an dijvie 89, rabarber 1718, sla 1216, tuinbonen 23—25, aardappelen bonken 914, idem grote 1113, Idem drielingen 412, idem kriel 68. RIJNSBURG, 26 Juli. Bloemenveiling Flora. Convillie: The Brlde 300580, Aliba 280540, Comeet 300400, Vuurbaak 250 —300, Charm 190260, Pel Godetla 300— 500, Centaurea 100130. Warlad Supr. 400 500, Gaillardia 170240 Tijger Anjers 100160. Achlllia 200240. Gladiolen: Strauss 600750. Sneeuwprinses 450640. Allard Pierson 300420, White Herald 400 600, Mem. Day 600720, Acca 500770, Agnita 550680, Gold Dust 500640. alles per 100. Kop Godetla 2033, Flox 2036. Gele Griet 2031, Bonte 2533, Gouds bloemen 1824, Maloppe 3038, Stro- bloemen 3048, Distel 5070, Anemonen 814, alles per bos; Am. Anjers 46 per stuk. Lelie Regale 300400 per 100 kelken wit 2629 per kelk. TER AAR. 26 juli. Groenteveiling: Augurken, basterd 0.63, grof A 0.59, grof 1 0.43—0 46. CD 0 47. E 0.23. alles per kg. UTRECHT, 27'juli. Kaasmarkt. Op de Utrechtse kaasmarkt zijn vandaag 4 par tijen aangevoerd, bestaande uit 138 stuks en wegende 1375 kilo. De prijs per kg was 2.032.15. Handel kalm. Route bloemencorso op 4 augustus De route van het Rijnsburgse corso, dat op zaterdag 4 augustus door Rijnsburg, Oegstgeest en Lei den zal trekken is als volgt: Start van „Flora" te Rijnsburg om 1.45 uur nam. Rondrit door Rqnsburg: Oegst- geesterweg. Brouwerstraat. Burg. Meyboomstraat, Kanaalstraat, Kat- wijkerweg, Dubbelebuurt, Vliet NZ, Oegstgeesterweg. Van Rijnsburg naar Oegstgeest via Rijnsburgerweg en Rijnzichtweg Oegstgeest 3 uur nam.: Leidse- buurt. Geversstraat, Leidsestraat- weg en via de Rijnsburgerweg naar Leiden. Leiden 3.30 uur nam.: Stations plein, Stationsweg. Rijnsburgersin- gel, Maresingel, Herensingel, Zijl singel. Utrechtseveer. Plantageplein, Levendaal, Korevaarstraat. Bree- straat (ongeveer 4.15 4.30 uur). Noordeinde, Wittesingel, via Koe- poortsbrug naar de Jan van Hout kade. Ronde van het verlichte avond- corso: Start om 9 uur van de Jan van Houtkade. Jan van Houtbrug, Zoeterwoudsesingel. Utrechtsebrug, Levendaal, Korevaarstraat, Bree- straat. Kort Rapenburg, Prinsesse- kade, Steenstraat, Stationsweg. Van de zijde van het Corso-comi té wijst men er op dat men het cor so in Leiden het best kan gade slaan op de singels, waar het het rustigst is. Dodelijke val uit auto Op de Loenenseweg te Apeldoorn is het 2^-jarig dochtertje van de heer F. A. van der Hogen uit Apeldoorn op tra gische wijze om het leven gekomen. Het meisje zat naast haar vader in diens bestelauto. Plotseling sloeg het portier open. waardoor het kind uit de auto viel en onder de achterwielen terecht kwam. Zij was op slag dood. Vermoedelijk heeft het kind met de kruk van het portier gespeeld. Eden over het Suezkanaal BRITSE TEGENMAATREGELEN? Premier Eden heeft hedenmorgen in het Britse Lagerhuis gezegd dat de Egyptische beslissing om de Suezkanaal maatschappij te nationaliseren, de rech ten en belangen van vele landen schaadt Eden zei dat de Britse regering de al dus ontstane ernstige situatie met de andere betrokken landen bespreekt. De leider van de Labour-oppositie. Gaitskell, vroeg de premier of net niet mogelijk was de sterling-tegoeden van de Egyptische regering te blokkeren. Eden antwoordde hierop dat hij hierop geen positief antwoord kon geven, maar dat de mogelijkheid overwogen was. De directeur-generaal van de Kanaal maatschappij, Picot, heeft hedenmorgen verklaard dat er in de betrekkingen tus sen de Kanaalmaatschappij en de Egyp tische regering niets is dat een derge lijk besluit deed verwachten. Deskundigen wijzen erop dat de olie maatschappijen reeds enige tijd geleden begonnen zijn zich te dekken tegen deze eventualiteit door tankers te bouwen van zulke grote afmetingen dat zij de reis rond Kaap de Goede Hoop kun nen maken tegen dezelfde prijs als door het Suezkanaal. Grote massa's Egyptenaren hebben vanmorgen het standbeeld van Ferdi nand de Lesseps in Port-Said bestormd met de bedoeling het te vernielen, doch de Egyptisch politie wist de orde te her stellen. Verdachten inbraak aangehouden ARRESTATIE MET HINDERNISSEN Het vorige week einde werd - naar be kend - de brandkast in het kantoor van het Ned. Zuivelbureau aan de Groot-Hertoginnelaan te Den Haag geforceerd, waarbij een bedrag van on geveer f. 2500 verdween. Op de bin nenwand van de brandkast ontdekte de politie vingerafdrukken, die toebe hoorden aan de 27-jarige stoker, die tezamen met zijn echtgenote 's avonds kantoren schoonhoudt, waaronder dat van het Ned. Zuivelbureau. Toen het echtpaar weer het kantoor schoonmaakte kwam de recherche bin nen, waarbij zij de stoker en zijn vrouw aan de tand voelden. Toen de stoker de politie niet te woord wilde staan en nog al herrie maakte, snelde de vrouw haar echtgenoot te hulp. Zij wierp de politie mannen een asbak en stoffer naar het hoofd en trachtte hen te bijten. Het slot van het liedje was dat het echtpaar mee naar het politiebureau werd genomen. De vrouw wilde niet in de auto mee en ging daarom op haar ei gen fiets onder bewaking van een re chercheur. Op het bureau verklaarde de vrouw precies te kunnen zeggen wat haar man op de avond van de inbraak in het kantoor had uitgevoerd, omdat zij voortdurend in zijn nabijheid was ge weest. Toen de verhorende commissaris daarop zei, dat zij dan wel medeplichtig aan de inbraak was geweest, wierp de vrouw een asbak en een molentje met stempels in zijn richting. De man is voor de Officier van Justitie voorgeleid. BRIDGE Europees kampioenschap Op de eerste dag van de Europese bridgekampioenschappen te Stockholm heeft Nederland in het open toernooi met 15 matchpunten van Oostenrijk ver loren. De enige gnote verrassing was dat Frankrijk, houder van de wereldtitel, er niet in slaagde van België te winnen. 32 POLIO-GEVALLEN TE DELFT Het aantal gevallen van kinderverlam ming in Delft is gedurende de laatste dagen gestegen tot 32. Een patiëntje van 2 jaar is in het ziekenhuis overleden. Gistermorgen ls een 17-jarige wiel rijder uit Schiedam op de Fruitweg- hoek Viaductweg te Den Haag door een 6-wielige vrachtauto uit Poeldijk over reden en ernstig gewond in het zieken huis aan het Westeinde opgenomen. Verklaring van de N.T.S.: Aanhouding geschiedde op versoek van de Russische Ambassade (Van onze Haagse redactie) De vier leden van de NTS de Russische strijdorganisatie van anti communisten die op 21 juli in Rot terdam werden gearresteerd en vervol gens uitgewezen, hadden geen politiek propaganda-materiaal bij zich. Zij wa ren slechts in het bezit van een aantal brochures, die een aantal toeristische beschrijvingen en raadgevingen alsmede een kleine woordenlijst bevatte. De bedoeling was dit geschrift onder de of ficieren en matrozen van het Sovjet- russische vlooteskader in Rotterdam te verspreiden en daardoor het contact van deze marinemensen met de Neder landse burgerij te vergemakkelijken. De NTS achtte dit contact zo belang rijk, omdat het de Sovjet-Russen, van wie velen voor het eerst in het buiten land waren, in de gelegenheid zou stel len rechtstreeks van Nederlanders te vernemen, hoe het met de levensvoor waarden en -omstandigheden in een vrij land is gesteld. Helaas heeft Nederland zich door deze arrestaties en uitwijzin gen niet van zijn beste zijde getoond, in tegenstelling bv. met Engeland, waar de NTS onder soortgelijke omstandig heden geen strobreed in de weg werd gelegd. „De Nederlandse regering heeft het Russische volk een slechte dienst be wezen", zo luidde het commentaar van een NTS-official, de heer Krikorian, tydens een persconferentie in Den Haag. Volgens hem had trouwens deze uit wijzing praktisch geringe betekenis. Kort daarop zijn andere NTS-leden uit België en West-Duitsland naar Neder land gekomen om de actie voort te zet ten en dit met behoorlijk succes. Uit gesprekken van deze NTS-ers met Rus sische matrozen bleek, dat velen hun ner al gehoord 'hadden van de activitei ten der NTS en zelfs wel kennis hadden kunnen nemen van de door deze strijd organisatie in omloop gebrachte litera tuur. De heer Krikorian, een jonge Arme niër. die in Frankfort hoofdkwartier Stromen gefingeerde advertenties voor een adresboek voor Appingedam (Speciale berichtgeving) Een Damster drukkerij is het slacht offer geworden van een groots opge zette geraffineerde oplichterij, die haar enkele duizenden guldens heeft gekost. Sinds vorig jaar november hadden twee acquisiteurs zich belast met het samenstellen van een adres boek voor Appingedam. Dit adresboek werd echter nooit uitgevoerd, hoewel stromen advertenties van bekende en veelal ook onbekende firma's uit het hele land binnenkwamen. De druk kerij kreeg argwaan, toen uit een on derzoek bleek, dat vele zakennamen gefingeerd waren. Alarm! De acquisiteurs stelden zich, nadat hun het plan tot samenstelling van het Verhalen van ooggetuigen Een Amerikaanse verslaggever, die over het toneel van de scheepsramp heeft gevlogen, heeft het vergaan van de „Andrea Doria" als volgt beschre- van: oen wij voor de eerste maal over vlogen. te 9.50 uur plaatselijke tijd, maakte het schip een slagzij van 45 gra den aan stuurboord, de boeg was gedeel telijk onder water. Vijf minuten later was de slagzij toegenomen tot onge- veel 65 graden. Te ongeveer tien uur lag het schip op zijn zij. We zagen zes losgeraakte redding boten ronddrijven. Er spoten hoge wa terstralen uit de zijde van het schip en wrakstukken vlogen door de lucht. De kiel kwam naar boven gedraaid en de twee schroeven staken vrij de lucht in. Te tien over tien was het schip hele maal omgekanteld, met de boeg onder water en de achterkant er helemaal uit stekend 3 a 4 minuten bleef het in die toestand: toen verdween het hele maal onder de zeespiegel, boven zijn graf vormde zich. door de zuiging van het zinkende wrak een geweldige draaikolk waarin wrakstukken omhoog kwamen en die een kwartier lang aanhield. Passagiers van de „Andrea Doria" ver telden dat er na de botsing rook door de gangen trok. De passagiers, velen in nachtkleding, verlieten hun hutten. De lichten gingen uit en er werd geroepen en geschreeuwd in het donker. Doordat het schip zwaar overhelde moest men op handen en knieën naar de dekken kruipen. Er ontstond gelukkig geen pa niek. De „Andrea Doria" had een gat tus sen de brug en midscheeps aan stuur boord. Van de Stockholm" was de boeg ingedrukt. Mevrouw Jane Cianfarra vernam van de dood van haar man toen beman ningsleden van de „Andrea Doria" bezig waren haar te bevrijden uit de ver nielde hut, die zij met echtgenoot en twee kinderen had gedeeld. Men ver telde haar nog niet dat ook haar twee dochters acht en veertien jaar oud omgekomen waren. Zij werd met ge broken benen naar de „He de France" overgebracht. De hut naast, die van de Cianfarra's was bewoond door dr. Peter son en zijn vrouw. Mevrouw Peterson was bij de botsing dodelijk getroffen en is met het schip ten onder gegaan. Dr. Peterson werd niet gewond. Volgens mededeling van de passagiers was er op het tijdstip van de aanvaring een afscheidsfeestje aan de gang. Een zeventigtal mensen was in de balzaal aan het dansen. Niet lang na de botsing trok de mist op en de zee bleef kalm. Naar aanleiding van het door de Ita liaanse minister voor de koopvaardij ge geven bevel aan de kapitein van de „Andrea Doria" om het schip te verla ten, wordt ons van verschillende zijden de vraag gesteld op grond van welke be voegdheid de minister aldus handelde. Wij vernamen dienaangaande, dat als regel het bevel tot het verlaten van het schip wordt gegeven door de maat schappij van het schip, in dit geval de door de staat beheerde Italia-lijn. Maar, omdat Cassiani als minister voor de koopvaardij „verantwoordelijk is" volgens de Italiaanse wet voor alle koop- vaardljvervoer, staat de minister in zijn oordeel vrij, wat de maatschappij van het schip ook zou willen doen. Cassiani's radioboodschap aan de „Ile de France" om door te geven aan kapi tein Calamai was kort en duidelijk: „Als het schip ernstig gevaar zou lopen, be veel ik u het met de gehele bemanning te verlaten". adresboek ter ore was gekomen, in ver binding met de betrokken Damster drukkerij en kwamen tot het volgende akkoord: de heren zouden zorgen voor de advertenties en de gegevens nodig vocxr het boek, voor de annonces zouden zij provisie ontvangen. Een ware bandjir van advertenties, variërend in prijzen van f50,75 tot f100 kwam los. De druk kerij wilde zekerheid hebben over de vele onbekende firmanten en stuurde enige mensen van haar zaak erop uit om van alle adverteerders een orderbe vestiging te ontvangen. Toen bleek al spoedig, dat vele firma's helemaal niet bestonden, of in het geheel niets van een advertentie afwisten. Tóch nog voorschot De acquisiteurs, die reeds een belang rijke provisie hadden ontvangen, wisten de Damster firma te bewegen een voor schot uit te keren, daar anders naar hun zeggen de samenstelling van het adresboek steeds meer vertraging zou ondervinden. De heren stopten evenwel plotseling hun actie en verdwneen na-ar Winschoten om zich daar eveneens met het samenstellen van een adresboek te belasten. De firma in Appingedam waarschuwde de politie en deze slaagde erin na alle zaken, die hadden gead verteerd te hebben bezocht voldoende bewijsmateriaal in handen te krijgen om tot arrestatie over te gaan. Eén hun ner werd te Groningen ingerekend na een verzoek zich op het politiebureau te melden, de ander kon in hechtenis worden genomen, toen hij van een bus reis terugkeerde. In totaal bleken de beide heren een slordige f3000 te heb ben verteerd. Vandaag worden zij voor de Officier van Justitie te Groningen geleid. De firma heeft besloten het adresboek toch uit te geven, waarbij zij de samenstelling geheel ln eigen han den zal nemen. der NTS woont, zei dat de arrestatie der vier NTS-leden op verzoek van de Sovjet-ambassade in Den Haag is ge schied. Niettemin heeft de NTS positieve re sultaten geboekt. Men heeft contact van haar leden met de Russische officieren en manschappen niet kunnen verijdelen, hetgeen, aldus de NTS-woordvoerder, ook wel blijkt uit de inspectie, waaraan de bemanning van de kruiser Sverdlov op 23 juli is onderworpen en waarna drie matrozen om onbekende redenen zouden zijn gearresteerd. Een vrouwelijke medewerkster van de NTS, die onlangs met een Belgisch paspoort in Nederland is aangekomen, heeft verslag uitgebracht over haar bevindingen, opgedaan tijdens ge sprekken met Russische matrozen. Uit die gesprekken bleek, aldus deze anonieme anti-communiste, dat in Rusland op het ogenblik door de ar beidersbevolking talrijke economische eisen worden gesteld, veel openlijker en krachtiger dan onder Stalin mo gelijk zou zijn geweest. Ook klinkt in Rusland veelvuldig de roep om groter vrijheid. Het collectieve leiderschap zou de laatste maanden aan prestige hebben ingeboet. Anti-kapitalistisch; anti communistisch De NTS ls in 1030 opgericht door jonge Russen, die in verzet kwamen tegen de reactionaire geestesgesteldheid van de oudere Russische emigranten. Zij is een strijdorganisatie, die zich zowel verzet tegen het communistische Marxisme als tegen de uitwassen van het klassieke kapitalisme. In de beginperiode van haar bestaan konden slechts mensen, die jonger waren dan 35 jaar, in haar gelederen worden opgenomen. Tijdens de oorlog drongen vele leden in Rus land door om daar als een „derde macht" tegen Hitier en tegen Stalin werkzaam te zijn en er het door de NTS voorgestane ideaal te verkondigen van een vooruitstrevende democratie. De medewerkers van de NTS wonen over de gehele wereld verspreid. De fi nanciering gesohiedt door vrijwillige bij dragen van leden en sympathiser enden. De NTS bezit een eigen drukkerij in Frankfort .alsmede een mobiele radio zender. waarmee men uitzendingen voor Oost-Duitsland en Rusland verzorgt. Dat de Sovjet-Russische machtheb bers beducht zn voor de activiteiten der organisatie blijkt uit het feit, dat zij opdracht gaven tot de mooraan slagen op twee belangrijke NTS-lei- ders, o.w. de voorzitter dr. Vladimir Porensky. Beide aanslagen zijn inder tijd mislukt. De aanwezigheid van de heer Kri korian in ons land houdt verband met de voorbereiding van een inter nationale conferentie der NTS in Frankfort op 10 en 11 september a.s. Meisje verdronk in zee (Van onze Haagse redactie). De 10-jarige Rita Velthuizen uit Wa teringen is gistermiddag in zee ver dronken. Zij waagde zich met een vriendinnetje ter hoogte va/a de Sa- vornin Lohmannlaan zo ver in zee, dat het vriendinnetje terugging om de da mes. met wie de meisjes naar het Scheveningse strand waren, te waar schuwen. Toen deze in zee gingen kij ken. zagen zij het meisje niet. Zij meeenden eerst, dat het meisje wel weer op het strand zou zijn, zochten haar daar, doch toen ook dit geen re sultaat opleverde, werd de hulp van de strandpolitie ingeroepen. Inmiddels was er echter een half uur verstreken. Toen ook het zoeken van de politie geen resultaat opleverde moest men aanne men. dat het meisje verdronken was. Een vroege strandwandelaar vond het lijkje vanochtend om half vijf na genoeg op de zelfde plaats waar het meisje in zee was gegaan. Dit is het eerste verdrinkingsgeval, dat zich dit seizoen voor de Scheve-, ningse kust voordeed. De filmgroep „Visie* onder lei ding van Max de Haas maakt in opdracht van de Amsterdamse ge meente een film van de hoofdstad als stad van het waterUiteraard ontbreekt de haven niet in documentaire. Om nu dat deel, waarin de kranen en andere haven- outillage voorkomen, wat te vetr deze levendigen, laat De Haas de kranen verschillende bewegingen maken, die later met de muziek worden gesynchroniseerd*

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5