Vakantie vreugd voor Leidse jeugd De naasting van de Suezmij. 95ste jaargang Vrijdag 27 juli 1956 Tweede blad no. 28893 ~f''r">^ v*! •fV"C .;-~-VV itj m»aw /n gespannen aandacht voor het circus „Harlekijn". (Foto L.D,/Van Vliet.) Voor de Leidse jeugd is het op het ogenblik volop vakantie. Dank zij de goede zorgen van het Comité Vakantie bezigheden en de spontane medewer king van alle speeltuinverenigingen wordt de jeugd in deze weken een ge varieerd programma voorgezet. Was het een grote teleurstelling, dat de school reisjes met het oog op de kinderver lamming, die in onze stad gelukkig geen kwaadaardig karakter draagt, niet kon den doorgaan, in deze vakantiebezighe- len, tegen het houden waarvan bij de G.G.D. geen bezwaren bestonden, vindt de jeugd een gezellige en afwisselende compensatie. Iedere ochtend zien wij thans in de verschillende wijken der stad een vrolijke schare kinderen in totaal zijn het er wel een paar duizend er op uit trekken. Zwemmen, sport en spel, waarbij de leiding er op toe ziet. dat de kinderen zich niet te veel vermoeien, worden afgewisseld door een tochtje naar buiten of het bezoek aan een verantwoorde filmvoorstelling en/of speeltuinvereniging, terwijl men ook wel eens op excursie gaat. Een grote attractie in deze dagen is een bezoek aan het circus Harlekijn, dat regelmatig voor de jeugd voorstel lingen geeft in de speeltuin van de speeltuinvereniging „Morskwartier". In gezamenlijk overleg heeft men het zó weten te regelen, dat alle kinderen, die aan deze vakantiebezigheden deelne men, een paar uurtjes in de circussfeer GEREF. GEMEENTE KRIJGT WEER PREDIKANT Na een langdurige vacature - tal van beroepen zijn uitgebracht - krijgt de Geref. Gemeente te dezer stede weer een eigen predikant. De heer C. Molenaar, theol. kandidaat te Dordrecht, die veer tien beroepen had ontvangen, heeft daar uit het beroep naar Leiden aangenomen. 25 JAAR AAN UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK De heer D. A. Lancel Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer D. A. Lancel. thans beambte in het Uitleenbureau, zijn taak als jeugdig be diende bij de Universiteitsbibliotheek al hier aanvaardde. In de intieme kring van het personeel der Universiteitsbi bliotheek en van de medewerkers aan het Woordenboek der Ned. Taal. waar van de staf in de Universiteitsbibliotheek huisvesting geniet, werd dit feit heden morgen herdacht. De directeur der bi bliotheek, dr. A. Kessen. sprak de jubi laris toe. waarbij hij diens ijver en plichtsbetrachting roemde en zijn waar dering uitsprak voor de wijze, waarop de heer Lancel steeds zijn best doet de be zoekers der bibliotheek zoveel mogelijk ter wille te zijn. Dr. Kessen deed zijn woorden vergezeld gaan van een enve loppe met inhoud, aangeboden door di rectie, personeel en medewerkers aan het Woordenboek, terwijl hij tevens de gra tificatie van Overheidswege, welke bij een dergelijk jubileum wordt toegekend, overhandigde. Vervolgens sprak het hoofd van het Uitleenbüreau. de heer B. A. Harteveld. die in hartelijke woorden de samenwerking met de heer Lancel. alsmede diens toewijding bij de vervul ling van zijn taak. roemde. Hierna voer de de heer H. Verwer als collega in het Uitleenbureau, die zelf reeds meer dan 25 jaren werkzaam is in de bibliotheek, het woord, mede namens de Bond van Hoger Onderwijs Personeel. De heer Lancel dankte hierop allen, die bijeen gekomen waren om van hun belangstel ling blijk te geven, waarbij hij onder het motto „gedenken is terugzien" de afge lopen 25 jaren in vogelvlucht deed voor bijtrekken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Truusje, dr van M. Toet en P. C. Paape; Adrie, dr van A. Dool en G. J. Seriier; Gtjsbertine Franclna, dr van L. J. Hiuner en C. Oudshoorn; Anna Margaretha, dr van N. Carlie en S. van Daalen; Henri Jean Cornellle. zn van H. J. C. van Sdherpen- berg en M. F. Böckling; Erwln, zn van S. P, Dekker en M. H. H. Terol; Hendrika Maria, dr van W. v. Looij en A. M. Tulen; Rudolf Willem Frederik, zn van R. H. M. Becking en A. M. J. v. Nouhuys. ONDERTROUWD: C. J. M. W. Hooijkaas en M. H. Slngeling; P. Koppeschaar en S. S. van Tongeren; T. Schuitman en H. .an Es; S. R. Pottasch en A. M. de Groot; G. L. Smit en A. N. van der Eijk; C. Teske en H. C. Stouten; P. G. van der Horst en A. A. Meurs; K. van den Berg en W. van der Sleet; C. W. Janssen en G. Korswagen; A. J. Bierman en A. C. P. Groenewegen; J. Huls en M. E. Verver; G. A. Janssen en C. Vermeer; T. S. Oen en S. L. A. Oei; W. A. van Heel en J. M. A. van Doeveren; H. Slagman en A. Derogee; P. R. Locher en J. Stelnz; J. Hillebrand en M. Tervooren; W. den Hengst en B. W. Belj. GETROUWD: T. B. Hannik en C. W. Volbeda; W. A. van der Kallen en S. de Lange. OVERLEDEN: C. Hoek, dochter, 10 uur; P. Heijstek, zoon, 9 Jaar. worden opgenomen. En o, wat wordt er dan geschaterd om al die vermakelijke clownerie Er zijn in deze weken ook vrije uur tjes, waarin er niets op het pro gramma staat en dan kruipen de kin deren in de schommels, in de zandbak en in het klimrek. Al dit werk, dat ten dele door het gemeentebestuur wordt gesubsidieerd, drijft grotendeels op de opoffering van een groot aantal leidsters en leiders, die er wederkerig vreugde in scheppen dat de jeugd zich in deze vakantie-tijd zo blij en onbezorgd vermaakt. Emigranten naar Zuid-Afrika In het. kader van de door het Gew. Arbeidsbureau regelmatig gehouden emi gratie-avonden. sprak dé heer A. Drost, emigratie-voorlichtingsambtenaar van het GAB te Apeldoorn, gisteren in de Jacoba-zaal van „Den Burcht" over Zuid-Afrika, een land dat 36 maal zo groot is als Nederland. De heer Drost, die onlangs een bezoek aan Zuid-Afrika bracht, besprak uitvoe rig de mogelijkheden en moeilijkheden van emigratie naar dit land. dat een zeer gunstig klimaat heeft. Hij weidde o.a. uit over de volksaard en de levens gewoonten van de Afrikaanders. Spreker waarschuwde er voor. dat men als Ne derlandse emigrant niet moet denken, dat men in dit land overal „open deu ren" zal vinden. Als Nederlanders zullen wij ook in Zuid-Afrika goodwill moeten kweken. De Afrikaander. die zeer ge makkelijk leeft en zich weinig zorgen maakt over de dag van morgen, is in zijn optreden sterk impulsief en daarentegen ook spontaan. Vervolgens schonk de heer Drost aan dacht aan de werkgelegenheden, welke er voor Nederlandss emigranten in dit land bestaan en de sociale voorzieningen. Zij. die over emigratie denken, doen goed zich hierover met het Gew. Ar beidsbureau in verbinding te stellen. Na de pauze werden enkele films ver toond, w.o. de zeer interessante film „Ons pluk die vrugte". Vakschool voor meisjes Voor het praktijkdiploma machine- schrijven zijn de volgende leerlingen van de Vakschool voor Meisjes, Rapenburg 23, geslaagd: S. Barendse, G. v. Barlin- gen, Boskoop; S. A. Bloembergen, Noord- wijk; H. v. d. Bos, Noordwijk; A. Burge- méester. Voorschoten; L. Feyen, R. van Gessel, A. Guyt, Katwijk- C. Holle- brandts, Katwijk, C. Holswilder, D. Kraayesteyn, A. v. d. Lee (met lof) Voorschoten; R. Leugering, A. Munting, Oegstgeest; M. Muylwijk, A. Niemeyer (met lof). Noordwijk; A. Pattikawa. A. Segaar, L. v. Tilburg, Noordwijk; B. Ver hoef, A .v. Vollenhoven, I. Voss, Noord wijk; G. Vrij. J. Vrijenhoek, L. Vrijen- hoek (met lof), T. de Wolf. Voor de akte nuttige handwerken de dames: L. Cadée, Alphen a/d Rijn; Y. van Dijk, G. Groeneveld, M. Hofland, G. v. Klaveren, Noordwijk; M. H. Koch, A. P. Meertens, C. de Mol, Katwijk/Zee; B. Osinga, Wassenaar; L. Parlevliet, Katwijk; J. F. Schram, Sasisenheim; M. J. Smit," Wassenaar; A. v. d. Toorn. Geslaagd Aan de Chr. Technische school te Katwijk aan Zee slaagden onze stadgenoten W. E. Frans en A. J. Paar- denkooper voor het diploma metaalbe werking. Voor het diploma houtbewer king slaagde S. K. R. van Egmond. In de afdeling metaalbewerking wer den naar de tweede klas bevorderd C. J. van Houten en J. A. Pont, eveneens al hier. Lezers schrijven VLUCHTELINGENHULP Laat de Sleutelstad Leiden de sleutel vormen voor een gelukkige oude dag voor de vluchtelingen. In een vorige oproep schreven wij reeds over plannen om voor de ouden van dagen onder de vluchtelingen een bedrag bijeen te brengen dat in staat zal zijn één van hen uit de ellendige kam pen te halen en in een gelukkiger om geving onder te brengen. Door het overlijden van de H.C. voor de vluchtelingen, mr. Van Heuven Goed hart is de hele wereld nog meer door drongen van het feit, dat de vluchtelin gen, die het nu zonder hem moeten stel len, geholpen moeten worden, hoe dan ook. Leiden wil in deze zeker niet achter blijven. Reeds plaatsten wij een oproep, om iets van Uw vakantiegeld af te staan voor deze mensen, die nooit vakantie hebben. Hoewel er al reacties binnen kwamen, was de opbrengst nog niet overweldigend, wat hij wel moet worden! Stort daarom vandaag nog f. 1 of meer op gironummer 285812 van mevr. dr. E. A Franken Düparc, Leiden. Nadere inlichtingen: dr. ir. H. J. M. Hart. Haagweg 1 en mej. A. Rutgers van der Loeff, Plantsoen 77. Padvintlerskampen afgelast De groepsleiders van de Leidse Pad- vindersgroepen der N.P.V. hebben in verband met de gevallen van kinder verlamming besloten de uitgeschreven kampen voorlopig geen doorgang te doen vinden. OEGSTGEES1 GESLAAGD AAN CHR. HUISHOUDSCHOOL KATWIJI". Aan de Chr. Katwijkse Industrie- en Huishoudschool werden aan de volgende plaatsgenoten diploma's uitgereikt: Diploma kinderverzorgsterAlie Heidsma en Piëta Krott. Schooldiploma idem: Henny Versteeg en Els Vrijhoff. Diploma assistente in de hulshou ding: Jannie v. d. Hoonaard. Primaire opleiding: Diddie v. Iterson, Ria Perdok, Geesje de Ruiter en Ma rianne v. d. Zwart. Alie Heidsma kreeg een schoolprijs. Bevorderd Aan de Chr. Technische School te Katwijk aan Zee werd onze plaatsgenoot F. Filippo bevorderd naar de tweede klas metaalbewerking. VOORSCHOTEN Geslaagd Aan de Chr. Technische School te Katwyk aan Zee ontving onze plaatsgenoot H. Woudsma het diploma houtbewerking. Bevorderd naar de tweede klas me taalbewerking: L. C. Vlieland, R. L. van Veen, A. F. van Ham en W. F. Bos boom, eveneens alhier. Geslaagd Aan de MTS te Haarlem afd. Werktuigbouwkunde slaagde onze plaatsgenoot de heer P. C. Koot. WARMOND P.V. „WARMOND" De Warmondse Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Vilvoorde, afstand 143 km. De duiven werden gelost om 11 30 uur met een nw wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 14.02.39 uur. De uitslagen luiden: Th. Verwoerd 1-4, Jac. Niekerk 2. B. ter Beek 3-5. Jac.. Kortekaas 6. P. v. d. Drift 7, H. Korte- kaas 8, B. Oskam 9. J. Diemei 10. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Paulus A., zn van G. A. Gras en C. M. Braun; Patrick J. G., zn van W. A. M. Melis en M. J. F. W. Desmecht; Cornelia W., dr van A. Brat en E. van Zuijlen; Titia J.. dr van J. P. Hagg en Y. Looyenga; Jacob, zn van J. Baegen en J. H. Detmers. Ondertrouwd: E. L. H. M. Sopers en M. R. Jurgens; J. W. H. van Lankveld en G. A. van Es; H. M. Semp en F. H. M. Has- sink; A. A. P. Oosterman en E. R. van de Graaf; R. E. England en M. Ernste; M. Vlot en H. Bosman; A. J. Krom en A. R. H. C. A. van Baarda; W. L. Venema en H. Ver mond; L. van Laren en A. C. P. Hulsker. Getrouwd: A. J. M. van Hasselt en C. N. J. van Haaren; G. de Leve en J. H. Iden- burg; N. J. Glrod en W. L. Starrenburg; J. van Blezen en M. J. J. Idenburg; J. G. Compier en C. W. Noordover. Overleden: M. Buquet, 79 jr; J. van Balen. 73 jr; P. M. Bosch. 2* jr; J. T. Aries, 64 jr; G. A. Ros, 31 jaar. Wachtmeester gedood BIJ SCHIETOEFENING TE BERGEN OP ZOOM Tfjdens schietoefeningen van de brigade Roosendaal van de Kon. Ma rechaussee op de schietbanen Kijk in de Pot te Bergen op Zoom, heeft zich gistermiddag een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de wachtmeester Bouwman uit Roosen daal. De wachtmeester werd door een noodlottige samenloop van omstan digheden door een schot getroffen en overleed kort na het ongeval. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. De adjudant, die het ongelukkige sohot loste, moest met een shook in het ziekenhuis worden opgenomen. De Audi teur Militair uit Dein Bosoh heeft een nader onderzoek naar de toedracht van het ongeval ingesteld. BOLGASHOUDER BIJNA GEREED Gisteren om 1.30 uur werd op enigs zins feestelijke wijze het laatste van de 24 segmenten, waaruit de Wassenaarse bolgashouder bestaat, door ir. Bleichrodt, directeur van de gemeentebedrijven aan gebracht. Hij verrichtte deze handeling in tegenwoordigheid van personeel van de dienst formeel door het inschakelen van de elektromotor, waarmee het zware met een vlag en kleurige linten versierde stuk ijzer omhoog ging. In het kantoor op de gemeentewerf werden de werklieden van de firma Neu- man getrakteerd en door de heer Bleich rodt bedankt voor de vlotte wijze, waarop zij hun arbeid verrichtten. A. A. VAN DER LINDEN GAAT MET PENSIOEN Na een diensttijd van 43 jaren gaat de heer A. A. van der Linden alhier, hoofd controleur bij de H.T.M. met pensioen. Dinsdag 7 augustus, n.m. 2.30 uur, zal in de Wassenaarse remise afscheid van hem worden genomen. In verband met de kinderverlam ming. waarvan zich in deze gemeente ook een geval heeft voorgedaan, gaan de vakantiespelen op Zuidwijk niet door en zullen in het Oostdorp de jaarlijkse kin derfeesten voorlopig worden uitgesteld. Geslaagd Aan de Chr. Technische School te Katwijk aan Zee slaagden onze plaatsgenoten B. F. L. van Abswoude en W. F. Hoogerdijk voor het diploma metaalbewerking. In de afdeling me taalbewerking werden naar de tweede klas bevorderd D. St. Anholts, eveneens alhier. ZOETERWOUDE Zomerfeesten Oran j e vereniging Onder begunstiging van prachtig zo merweer hield de Oranjevereniging haar jaarlijkse feesten. In verband met de heersende kinder verlamming was het programma aan merkelijk ingekort. Zo kwam op woens dag de bekende schenkelloop te verval len. In plaats hiervan hield de St. Jansfanfare een muzikale rondgang door het dorp, waarna de diverse vermake lijkheden op het feestterrein werden geopend. Op donderdagmorgen werd begonnen met de kinderspelen. Na de kinderspelen volgden de volksspelen. Donderdavond had de wielerwedstrijd plaats voor jon gens van 18 jaar en ouder. Het resultaat was: 1. W. Janmaat, 2. J. Ballering, 3. Dirk Maat. Gereden werd vanaf de Sohenkelweg via de Zwetkade. Zo wer den acht ronden gereden. Vervolgens werd via dezelfde route door de wielrenver. Swift te Leiden een wedstrijd voor haarl eden gehouden. Bij de nieuwelingen was de uitslag: 1. Hobo 2. P. Turk; 3. J. van Wetten. Bij de amateurs was de volgorde: 1. Vreeswijk: 2. v. Houwelingen; 3. Wallet. De C- klasse leverde het volgende resultaat op: 1. v. d. Laan, 2. De Bruijn, 3. Brama. In de wedstrijd tussen de junioren werd: 1. Bursée, 2. Slingerland, 3. Kooien. Uitslag van de kinderspelen Meisjes: le klas: 1. Ria v. d. Krogt; 2. Truusje Olsthoorn;. 2e klas: 1. Greet je Berg; 2. Elly Verhogen. 3e klas: 1. Le- nie van Leeuwen: 2. Ria Turk. 4'5e klas 1. Nel Borst; 2. Coby Lelieveld. 6e klas: 1. Jopie v. Leeuwen: 2. Rinl v. d.Lubbe. 7/8e klas: 1. Francien Oostdam; 2. Sjaan v. Leeuwen. Jongens: le klas: 1. Kees Dolle; 2. Gerard Olsthoorn. 2e klas: 1. Nic. Schra- der: 2. Leo v. Velzen. 3e klas: 1. Cok Opdam; 2. Nico Overdevest. 4e klas: 1. Frans Veenswijk; 2. Piet de Jong. 5e klas: 1. Jan van der Ploeg; 2. W. Borst. 6e klas: 1. Peter v. d. Krogt; 2. Klaas v. Leeuwen. 7'8e klas: 1. Bert Turk; 2. Wil Schuur. Volksspelen. Tobbesteken: le Joop v. d. Geest; 2e Jac. v. Bemmelen. Hindertnisrace te paard: 1. Piet v. d. Poel; 2. Otto Onderwater. Kruiwagenrace: 1. Piet v. d. Geest en Nel v. d. Geest; 2. Cas van Bente en Riet Pieterse. Hindernisrace voor dames en heren: 1. Corrie Brugman; 2. mevr. Bergv. Veizen. Zo ivordt de voorgevel van de nieuwe VARA-studio, volgens het ontwerp van de architecten Merkel- bach en Elling, dat nu een begin van uitvoering krijgt. Geheel links op de foto ziet men de bestaande studio met toren, die in het complex zal worden opgenomen. Op het ogenblik is men bezig met het bouwrijp maken van de grond; midden augustus zal men een begin maken met de eigenlijke bouw. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft hedenmorgen een communiqué uitgegeven waarin wordt verklaard dat de regering de Franse rechten in Egypte zal verdedigen. De minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft de Egyptische ambassa deur bij zich ontboden. Evenals de Britse regering, zegt de Franse regering deze kwestie met de re geringen van andere betrokken landen te bespreken. De Egyptische ambassadeur in Parijs Stookolie en teer op Seheveningse strand Strandpolitie had handen vol (Van onze Haagse redactie) Grote hoeveelheden afgewerkte stook olie en teer. door de wzw-wind naar de kust gedreven, hebben gisteren op het Noorderstrand te Scheveningen het genoegen van vele honderden badgas ten grondig bedorven. Bij het zwem men in zee werden velen gedeeltelijk door stookolie bedekt en op de water lijn trapten honderden argeloze baders in de breiachtige teermassa. Bij eb bleven op het strand grote plakkaten teer op het strand achter, die na eni ge tiid met een laagje zand bedekt, menige bader onaangename ogenblik ken bezorgden. De politieposthuis op het Noorder strand heeft de gehele dag de handen vol gehad met het reinigen van de door olie en teer besmeurde badgasten. Naar schatting zijn in het politiepost huis 1000 mensen van verontreinigingen bevrijd. Een tank met 20 liter petro leum verdween als sneeuw voor de zon. De stookolie en het teer zijn afkom stig van tankschepen, welke op zee hun tanks schoonmaken. Van het Noorderstrand hebben giste ren vrachtwagens drie ladingen van deze breiachtige massa verwijderd. JOHN BLIJFT IN HECHTENIS De Westduitse Hoge Raad heeft ge weigerd Otto John op vrije voeten te stellen. John, gewezen chef van de Westduitse inlichtingendienst is sinds decetmiber in arrest. Hij wordt beschuldigd van ver raad. Zijn zaak is nog in onderzoek. KATWI/K AAN ZEE Demonstratie K.R.B. Evenals vorige jaren zullen ook nu weer demonstraties worden gegeven door de Katwijkse Reddingsbrigade op het Zuiderstrand ter hoogte van het Rotterd. Zeehospitium. Zaterdagmiddag om 3 uur nam. zullen de demonstra ties aanvangen. Het publiek zal in de eerste plaats een indruk krijgen van de vele methodes, die bij de brigade in gebruik zijn om in nood verkerende medemensen te helpen. Na deze interessante demonstraties zal er een roeiwedstryd op zee worden ge houden tussen twee ploegen, n.l. één van de K.R.B. en één ploeg van het Marinepersoneel van het Vliegveld Val kenburg. Voor deze roeiwedstrijd werd door V.V.V. vorig jaar 'n wisselbeker be schikbaar gesteld, welke thans in han den van het marinepersoneel is. Tot slot staat een grootse reddings demonstratie op het programma, waar aan wordt medegewerkt door de heli kopter Aero Ypenburg, het Gataline- vliegtuig van de Marine, die een rub berboot uitwerpt aan een drenkeling in zee, en een helikopter van de Marine- vliegdienst en enkele leden van de brigade met een vlet. Strandfeest V.V.V. Gistermiddag organiseerde de V.V.V. wederom een strandfeest voor de alhier vertoevende badgasten. De eerste deel nemers verschenen om 2 uur aan de start voor 'n autopedwedstrijd.Een 36-tal jongens en meisjes had zich hiervoor ingeschreven. Op het programma stond nog vermeld een kruiwagenrace, vlag getje-steken en was ophangen. Inmid dels had men nog een kruiwagenrace voor ouderen ingelast. Het aantal ge gadigden viel nog mee, zodat dit spel door kon gaan. De jeugd en ook vele ouderen vermaakten zich bijzonder! Gisteravond werd door een volley bal-team van Katwijk aan Zee tegen de hier vertoevende badgasten een demonstratie gegeven, waarvoor van de zijde der gasten en ingezetenen veel belangstelling bestond. heeft hedenmiddag een communiqué uit gegeven waarin h{j verklaart dat minis ter Pineau hem een memorandum heeft voorgelezen waarin deze heftig protes teert tegen de rede die president Nasser gisteravond heeft uitgesproken. Pineau had bezwaar zowel tegen het nationali- seringsbesluit als tegen de zinsneden die betrekking hadden op Algerijë. De Egyptische ambassadeur verklaarde verder dat hij ogenblikkelijk had gepro testeerd tegen de termen die Pineau had gebezigd; deze waren „ontoelaatbaar". De ambassadeur had daarom gewei gerd het memorandum aan te nemen. Hij zou zijn regering op de hoogte stel len en hij was van mening dat zijn re gering de betrekkingen met Frankrijk zou willen herzien. Gezaghebbende kringen zeggen dat Pineau tevens geprotesteerd heeft tegen het feit dat Nasser, ondanks zijn gege ven erewoord zich toch blijft bemoeien met de Franse zaken in Algerijë. Aandelen Suezkanaal-maatschappij openden heden op de beurs te Parijs op 73.000 frank tegen het slot van gisteren op 92.700 frank. Onderhoud Romme-van den Berge (Van onze parlementaire redacteur) Vanmiddag kwart voor twee heeft prof. Romme Staatssecretaris van den B°rge ontvangen, die meer dan minis ter van de Kieft een technisch deskun dige is op het gebied van de belastin gen. Uit dit bezoek kan worden afgeleid, dat prof. Romme nog steeds bezig is met de uitwerking van zijn denkbeelden over belastingfaciliteiten ter bevorde ring van de bezitsvorming voor de kleine man. SASSENHE1M AUTO TOTAAL VERNIELD. Woensdagavond tegen het midder nachtelijk uur reed een Opel personen auto op de Van Pallandtlaan in de richting Amsterdam. Vanuit de Park laan naderde tegelijkertijd een zware vrachtauto van de rechterkant met 13 ton lading, welke natuurlijk voorrang had. De chauffeur van de personenauto reed echter door met het gevolg dat hij met zijn wagen onder de zware vracht wagen schoof. De Opel werd aan de voorkant totaal vernield. De vrachtauto liep enige lichte schade op en de beide inzittenden van de Opel werden licht gewond, waarvan de bestuurder met een gebroken arm naar huis ging. BEURSOVERZICHT Rustige markt Amsterdam, 27 juli Behalve voor Oliewaarden was er naar aanleiding van de nationalisatie der Suezkanaalmaatschappü door Egypte van een scherpe reactie van middag ter beurze geen sprake. Kon. Olie, die grote belangen heeft in het Midden-Oosten, sloot, in overeenstem ming met het koersverloop van Olie waarden in Londen, op 864%, hetgeen circa 14 punten lager is dan gisteren. Unilever verloor per saldo ruim 5 pun ten, terwijl Philips en Aku slechts 2 punten prijsgaven. In de Scheepvaartsector kon men eigenlijk nog geen commentaar geven op de Egyptische nationalisatie; eerst wenst men wat meer inzioht te krijgen in de eventuele gevolgen. Scheepvaart Unie noteerde per saldo I8OV4 tegen gis teren 182. De overige Soheepvaartwaar- den evenens l 2 punten luier bij zeer trage handel. De cultures lagen weder om verwaarloosd op een iets lager ni veau. Guldensbeleggingen stil en eerder iets luier. Vandaag worden ter beurze geïntrodu ceerd certificaten van de verzekerings maatschappij ,De Zeven Provinciën". Er werd een adviesprijs opgegeven van 130. Voorts staat ook vandaag de in schrijving open op de 8 obligatiën Robert Bosch A.G. De belangstelling hiervoor noemde men zeer bevredigend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 juli - Londen 10.63% 10.63%, New York 3.82^—3.83^, Mon treal 3.89%—3.90%, Parijs 1.0850—1.0860, Brussel 7.65%—'7.65%, Frankfurt 91.10— 91.15, Zürioh 87.24—87.29, Zürich (vr. frcs.) 89.34%-89.39%, Stockholm 73,76% —73.81%, Kopenhagen 54.98—55.03, Oslo 53.17%—53.22%, Milaan 60.89%—60.94%, Beurs van Amsterdam Vrijdag 27 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 97% 97% Grootboek obl89 Ned. '51 3% 96% 96% Ned. '53 (3%) 94-& 94^ Ned. '48 3% 90% 90% Ned. '54 3% 90% 90^ Ned. '55 3% 90% 90% Ned. '55 II 3% 91% 91% Ned. '47 3% 3 93 92% Ned. '56 3% 94A Dollar lng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 94% 94-^ Ned. 62-64 3 94,94T\ Indië '37 A 3 93H 94y4 Grootboek '46 3 90% 90% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 59% 59% Nat. Handelsbank 142 139 Ned Handelmij210 209% A.K.U 270% 268% Philips 309 306% Unilever v 435% 428% Wilton Feyenoord 330 330 Biliton 2de r280 277 Kon Olie f.50.— 438 Kon Olie 879% 865% Amst Rubber 93% 91% Holl Amer lijn 195 196% Kon Ned Stoomb. 172% 170y4 Ned Scheepv Unie 188 179% H V_A120% 119% Java Cult69 68 Deli Mij 135 134 Senembah83% 83 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 3 95% Den Haag 1937 1 3.. 90% Lelden 1947 96% R'dam *37 I m 3% 96% Industr Obligaties Philips Dollaring 101% 102% L Premieleningen A'dam *51 2% 127% Eindhoven '54 2% 99% 100 Enschede '54 2% 98% 99% Den Haag'5212% 119% 1197/8 idem H 2% 118% 118% R'dam '52 I 2% 123% 123 7/8 idem n 2% 122% 121 Utrecht '53 2% 111 113 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 247 247% Rotterd. Bank221 221% Twentsche Bank 227 225 Industrie Ondernemingen Ned, G. en Splr. fabr. 232 231 Kon. Ned. Grofsm. 116 116 Rott. Droogd. Mij. 616 Tieleman en Drew 12% Handelsondernemingen BorsumiJ. cv A f 1000 108 108y4 Internatio125 125 Diversen Albert Heyn290 B 292 B Ned. M. Walv. Vrt. 71 71 Spoorwegen Dell Spoorw Mij. 22% 23 Amerik. fondsen Anaconda 79% 78% Shell Oil Cy85% 86% Nog enkele fondsen oit Leiden en omgeving Aandelen V.K 26/7 Holl Constructie 430GB 130B lng bur y Bouwnijv 125 Int Kunststoff Ind 59 56% Kon. Ned Edelmet 67 66% Pref w.a idem IIv» 70% Textiel Gebr y Wijk 81GB 81% Leldsche Wolsplnn 373 V2 Ned Electrolasm 362GB 355 Sikkens Lakfahr '53 540 545 Ver Touwfahrleker 172GB 173% Wernlnk's Betonm. 100%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3