Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Egypte wil nationaliseren De staking in Engeland VERHOOG UW VAKAHTIEVREUGDE! j i E Met een enkel woord Agenda fi VRIJDAG 27 JULI 195# Vervolg van pag, 1 Gezegd kan worden, dat men zich in Londen inderdaad over Nasser gezien zijn jongste daden geen illusies meer maakt. Hoe op Nasser's daad zal wor den gereageerd is nog niet bekend, maar de Westelijke mogendheden zullen on middellijk nagaan, wat er nu dient te gebeuren. Het Britse departement van Buitenlandse Zaken onthoudt zich nog van commentaar. Er is thans weinig twijfel aan. dat Nasser, van wie men ze kere democratische verwachtingen had gekoesterd, thans de allures van een dictator heeft aangenomen. Zijn nationalisatie-besluit is zijn uit dagend antwoord op de Brits-Amen kaanse weigering om het project van de Assoean-dam te steunen. Wat hii niet kan lenen, zal hii nu nemen. Welke schadeloosstelling hij in uitzicht zal stel len. dient te worden afgewacht. Toen Engeland en de Ver. Staten hun besluit namen om Nasser, wat de dam betreft, in de steek te laten, meenden zij hem daarmee in het nauw te drijven, omdat er aanwijzingen waren en nog steeds zijn. dat de Russen in feite wei nig voor een medefinanciering van het project voelen. Men wilde blijkbaar Nas ser isoleren en hem kneedbaar maken. De nationalisatie van de Suezmaat- schappjj is echter waarschijnlijk meer dan een wanhoopsbesluit en kan worden beschouwd als de logische afronding van Nassers pogingen om de Britse en Wes terse invloed uit Egypte te bannen. Toen de Engelsen nog 100.000 man bij het Suez-kanaal hadden, verhinderde dit niets dat Egypte het scheepvaartverkeer kon controleren en zijn blokkade tegen Israël kon uitoefenen. Nu de Britse troepen nauwelijks hun hielen gelicht hebben, maakt Nasser zich geheel van het kanaal meester. Enge land heeft nog altijd het grootste belang bij de scheepvaart door het kanaal, zo als trouwens alle Westelijke landen. Het kanaal speelt een vitale rol voor de in standhouding van de Britse overzeese verbindingen, al moest het in de oorlog tijdelijk worden losgelaten. Het Britse aandeel in de kanaalmaat schappij. dat Disraeli in 1875 voor 4 mil joen pond kocht, is juist onder de helft van het totale aandelenbedrag en geeft Engeland daarom geen financiële con- MOTIE OVER CYPRUS IN LAGERHUIS Vier Labour-afgevaardigden en twee liberalen hebben in het Britse Lager huis een motie voorgelegd waarin zij de regering verzoeken aartsbisschop Ma- karios naar Londen over te laten komen om daar met Lord Radcliffe de Cypri sche grondwet te bespreken. Lord Radcliffe is momenteel op Cy prus om daar gegevens te verzamelen voor een nieuwe Cyprische grondwet. Een der ondertekenaars van de motie is de Labour-afgvaardigde Noel-Baker, een persoonlijke vriend van de aarts bisschop. WESTDUITSE NOTA AAN WESTEUROPESE UNIE Inzake de westelijke militaire organisatie De Duitse Bondsregering heeft door middel van haar diplomatieke vertegen woordigers aan de Beneluxlanden, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië, leden van de Westeuropese Unie, een officiële nota doen toekomen, waarmee zij het initiatief wil nemen ter inleiding van besprekingen over de militaire or ganisatie in het kader van de Weste lijke verdediging. De Westduitse regering zegt in de nota de voorkeur te geven aan een ge controleerde ontwapening in het Oosten en het Westen boven eenzajdige maatre gelen zoals vermindering va nde Westel. strijdkrachten. Bonn vreest, dat door een maatregel als laatstgenoemde een militair overwicht aan Sovjetrussische zijde zou kunnen ontstaan en in geval van een plaatselijk conflict het gebruik van conventionele wapens door het Westen uitgesloten zou zijn „Bovendien zou een overhaast opgeven van het mi litaire plan van het Westen de onder handelingspositie van de vrije wereld tegenover Moskou aanzienlijk verzwak ken". aldus de nota. Dit zou negatieve gevolgen hebben, in het bijzonder ten aanzien van de oplossing van het pro bleem der Duitse hereniging, die naar de opvatting van Bonn aan de ontwa peningskwestie gekoppeld moet zijn. trole over het kanaal. Vorig jaar bedroeg de Britse tonnage, die Suez passeerde 32 miljoen ton uit een totaal van 116 mil joen ton. Dat betekent, dat de Britse scheepvaart ongeveer een kwart zal le veren van de kanaalopbrengst, die Nas ser in zijn zak zal steken. In 1968 zou de concessie van de Suezkanaalmaat schappij trouwens aflopen, maar Nasser kon zo lang niet wachten. Hij heeft thans een internationale overeenkomst gebroken over een inter nationale verkeersweg, welks vry gebruik bij verdrag is gewaarborgd. In zijn pro test tegen Nasser's daad staat Engeland niet alleen, evenmin als dat het geval was. toen Mossadek de Britten uitdaag de. Maar Nasser voelt zich thans sterk door de sympathie van het Sovjet-blok. dat de nieuwe moeilijkheden voor het Westen natuurlijk met welgevallen zal gadeslaan en Nasser waarschijnlijk op nieuw tegemoet zal komen als hij met nieuwe verlangens komt. Israel klaagt Jordanië aan Mordecai Kidron, de permanente ver tegenwoordiger van Israël in de Ver. Naties, heeft de Veiligheidsraad in ken nis gesteld van de .buitengewone ernst' van de toestand, die ontstaan is door de .onophoudelijke invallen' van Jordanië op de Jordaans-Israëlische grens. Hij beschuldigde de Jordaanse rege ringsleiders er van, dat zij hun onder danen ophitsen tot .vijandelijkheid te gen Israël in de meest onbeheerste en onverantwoordelijke taal' „Schoolkinderen wordt geleerd" al dus Kidron „de verwoesting van Is raël te beschouwen als het doel waar naar zij moeten streven" Door kranten en radio wordt dagelijks een dosis ver giftige propaganda verspreid, waarin gevraagd wordt om „de dag der wrake" „de verovering van het gestolen Arabi sche paradijs" ..de volledige verdelging van Israël" zo schreef Kidron in een brief aan de Veiligheidsraad. De secretaris-generaal der Ver. Naties Hammarskjoeld heeft, n.a.v. de inciden ten welke zich in de laatste tijd aan de grenzen tussen Israël en zijn Arabische buurstaten hebben voorgedaan, en die onder meer geleid hebben tot het ver wonden van een Zweedse kolonel, waar nemer der Verenigde Naties een „nieuw en krachtig beroep" gedaan op deze landen, om de bepalingen van de Pales tijnse wepenstilstandsovereenkomst na te leven. Hammarskjoeld heeft zijn voornemen om een vakantie in Zweden te gaan doorbrengen ivm. de spanning in Pa lestina laten varen. Hij vertrekt don derdagavond per vliegtuig uit Genève naar het hoofdkwartier der Verenigde Naties te New York. De vierde toetswedstrijd ENGELAND SCOORT 307 VOOR 3! Peter Richardson, de 25-jarige links handige batsman heeft in de vierde toetswedstrijd tussen Engeland en Au stralië zyn eerste century in testcricket geslagen. Met Colin Cow drey zorgde hij ervoor dat Engeland een stand op kon bouwen, die het nationale team in geen aohttien jaar had bereikt. Dit openings- paar zorgde voor 174 runs. In 1938 kwa men Charlie Barnett en Len Hatton tot 219 runs voor het eerste wicket. Zowel Cowdrey als Richardson werden achter het wicket gevangen door wicketkeeper Len Maddocks. Beiden sloegen 11 vie ren. Niet alleen voor Richardson was het een gelukkige dag, ook David Shep- pard, een geestelijke, die slechts een vijftal innings dit seizoen kon spelen, leverde een opvallend goede prestatie. Zijn 59 not out bewees dat zijn verkie zing gerechtvaardigd was. Met aanvoer der Peter May voegde hij 93 runs aan het Engelse totaa! toe. Een gevaarlijke bal van Benaud bracht Miller in moeilijkheden. Wel kon deze de bal nog uit zijn wicket houden, doch een mooie vang van Archer in de slips maakte een einde aan zyn innings. Na de eerste dag was het totaal van de Engelsen 307 runs voor het verlies van 3 wickets. In deze rubber van vijf wedstrijden hebben beide teams één wedstrijd ge wonnen; eenmaal kwamen de ploegen tot een draw. Stalinplein in Wenen heet weer Schwarzenbergplatz MOSKOU PROTESTEERT. (Van onze Weense correspondent) Tot volle tevredenheid van de hele be volking heeft de Weense gemeenteraad besloten, dat alle straten en pleinen, die indertijd onder druk van de bezetting naar Russische politici of generaals werden genoemd, hun oorspronkelijke benaming zullen terugkrijgen. Het Sta linplein heet dus weer Schwarzenberg platz en de „Brug van het Rode Leger" wordt weer Reichsbrücke genoemd. Het Rooseveltplein echter behoudt deze be naming, omdat de gemeenteraad vrijwil lig tot deze verandering had besloten. De „Prawda" van Moskou heeft tegen deze naamsverandering onmiddellijk ge protesteerd en ziet daarin een onvrien delijke geste. Bovendien beweert het blad, dat deze actie een inbreuk is op het staatsverdrag, maar volgens dit verdrag s Oostenrijk alleen verplicht „graven en monumenten" voor gevallen Russische soldaten te onderhouden. Het is niet uitgesloten, dat Moskou in deze aangelegenheid ook nog diplomatieke stappen zal ondernemen. MOLLET STELT OPNIEUW VERTROUWENSKWESTIE. De Franse premier, Guy Mollet, heeft vanmorgen de vertrouwenskwestie verbonden aan het wetsontwerp over extra kredieten in verband met Frank - rijks militaire actie in Algerije. De premier nam zijn besluit hiertoe nadat de Kamer de gehele nacht over het wetsontwerp gedebatteerd had. Het wetsontwerp wordt morgenoch tend in stemming genomen. ONLUSTEN IN BULGARIJE? Volgens te Athene ontvangen berich ten uit het gebied bij de Bulgaarse grens zouden zich de afgelopen dagen in Bul garije ernstige onlusten hebben voorge daan. In Sofia, Philippopel en Varna zou de staat van beleg van kracht zijn. Over de aard en de omvang van de on geregeldheden werden geen bijzonder heden gegeven. In kringen te Athene, waar men nauwlettend de ontwikkeling in Bulga rije volgt, vraagt men zich af, of er sprake is van een poging tot een mili taire staatsgreep. Het schijnt echter, dat de Bulgaarse regering en de com munistische partij de toestand meester zijn. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Les in de gang Met ingang van het nieuwe ieer- jaar in september as. zal een klas van de r.-k. jongensschool te Hoo- gerheide les krijgen in een gang van de school. Er is geen klaslokaal meer beschikbaar voor deze circa 40 kinderen. De school heeft een nijpend ruimtegebrek. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Clngez. Med.-Adv.) jeuken niet na een paar débrqlwe muggcbetcn^ ten paar druppels Ontwikkeling int. wegvervoer STIJGENDE CIJFERS De heer K. C. A. C olie tie, directeur van de Nederlandsche Internationale Wegvervoer Organisatie (NJ.W.O.) heeft tijdens de jaarvergadering, welke deze organisatie gisteren in „Espla- nada' te Utrecht hield, een uiteenzetting gegeven over de jongste ontwikkeling en de toekomstmogelijkheden van het Ne derlandse internationale wegvervoer. Hü deelde o.a. mede. dat de vrachtop brengst in guldens in 1955 27 meer bedroeg dan in 1954. Het vervoerde ge wicht was in 1955 33 hoger dan in 1954. De vrachtopbrengst bedroeg in het eerste kwartaal 1956 38 meer dan in de overeenkomstige periode van 1955, al dus spr .In januari, februari en maart 1956 was het vervoerde gewicht 34 meer dan in het eerste kwartaal van 1955. Aangenomen mag worden, dat het aantal afgelegde ritten in 1956 ruim 193.000 bedroeg, waarbij ongeveer 34 mil joen kilometers werden afgelegd. Deze cijfers bedroegen in 1954 resp. 179.000 en pl.ni. 30 miljoen km. De beladings graad is nog steeds stijgende. Voor 1956 wordt een verdere stijging van de expansieve economische ontwik keling verwacht. De prognose van het Centraal Economisch Plan 1956 neemt een stijging van de uitvoer met 8 aan. Consumptie, investeringen, produk- tiviteit en produktie zullen in 1956 alle toenemen. Wie was die vrouw? Ijverig wordt nog gespeurd naar de tas, op 21 juni te Delft verloren door de Pakistaanse leraar Mohammed Jahe- ruddin, die aan de Technische Hoge school een promotie voorbereidde, welke thans door het verlies van de tas met notities waarschijnlijk niet zal kunnen geschieden. Thans heeft de poütie bericht gekre gen, dat op de dag. waarop de tas werd verloren, een vrouw van omstreeks 50 jaar. gekleed in een drie-kwart grijze mantel, op de hoek van de Jacob Ger- ritstraat en de Burgwal te Delft, een tas op straat opraapte. Zij deelde aan een voorbijganger mee, dat zij de tas bij de politie zou brengen, doch dat heeft zij niet gedaan De politie heeft nu een oproep ge richt aan de onbekende vrouw en aan getuigen om zich bij haar te vervoegen voor het geven van inlichtingen. Nederlands smaldeel in Stockholm Het Nederlandse smaldeel onder com mando van Schout-bij-nacht L. J. Gos lings, is op zijn terugreis van Rusland gisteren in Stockholm aangekomen, waar men voor een beleefdheidsbezoek van vijf dagen zal vertoeven. De commandant bracht beleefdheids bezoeken aan de Nederlandse gezant en Zweedse marine-autoriteiten. De gast heren van de Zweedse Marine nodigden 150 man van de bemanningen uit voor het avondmaal op de Zweedse marine basis Skeppsholmen, welk eiland in het centrum van Stockholm ligt. Het smaldeel bestaat naar men weet uit de kruiser ,De Zeven Pro vinciën" en de torpedobootjagers „Fries land" en „Zeeland". (Ingez. Med.-Adv.) mooi «gaal bruin, sneller dan ooit Met één simpele druk op da knop van de bus Panama zonfilter, spuit U een uiterst fijne nevel op Uw hufd, die deze beschermt tegen schadelijke verbrandende zonnestralen. zuinig geen vette handen Koop vandaag nog een bus Panama zonfilter bij Uw apotheker of drogist! U herkent het busje direct aan het ZWARTE etiket. Uitvoer van groente nam aanzienlijk toe Redelijke prijzen Dr. Ir. H. J. Mathot, voorzitter van het Produktschap voorG roenten en Fruit, heeft medegedeeld, dat in het eerste halfjaar van 1956 26,3 miljoen kroppen sla zijn doorgedraaid en 1815 ton stoofsla, of wel in totaal 7300 ton sla. Als oorzaak zag hij enerzijds hel ge lijktijdig aan de markt komen van ge lichte sla en sla van dev olie grond, aan de andere kant een zekere mate van over- produktie. De cijfers van deze overpro- duktie ontleende hij aan de areaaltel lingen voor het eerste halfjaar van 1956. De oppervlakte aan geteelde aard beien en asperges is toegenomen met 10%, dat van zaaiuien met 25%, of wel 1.000 ha en van vroege aardappelen met 6%. Onder glas is de teelt van tomaten toegenomen met 32 ha, terwijl de op pervlakte druiven onder glas vermin derde met 23 ha. Ondanks de zeer grote doordraai, niet alleen van sla, maar ook van koolsoorten, z(jn over het geheel ge nomen over het eerste halfjaar van 1956 de prijzen redelijk tot goed. De uitvoer is vrü aanzienlijk toegenomen. De groente-export is met 20.000 ton toegenomen, zodat aan groente alleen al in het eerste halfjaar van 1956 167.000 ton is geëxporteerd tegen 127.000 ton in de overeenkomstige periode van 1955. De voornaamste produkten bij de uitvoeren waren witte kool, rode kool, savoye kool, peen, komkommers, sla (stijging 2.000 ton), tomaten (3.500 ton hoger». De uitvoer van fruit werd be langrijk lager in verband met de slechte oogst van 1955. De uitvoer was niet minder dan de helft kleiner dan in de overeenkomstige periode 19541955. De gunstige uitvoercijfers staan mede in verband met de zeer zware vorst- schade die in Europa geleden is in het voorjaar van dit jaar. Bovendien con stateerde ir. Mafchot dat er over het al gemeen iets minder neiging is tot het protectionistische standpunt, terwijl ook de geringere GATT-tarieven symptomen zyn dat de uitvoer vlotter kan lopen. lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllUI (Ingez. Med.-Adv.) j f AGFA-ISOLA, nieuwste 6x6 camera f55.- VnUnntlPTntn Si tnnltPn' GLORHSTTE klrinbeeldcamera met 2,8 lens f99.- V dlvaillieiUIU 5» IIltUVGIl J vOICTLANDER Vit» B met colnr-,copar 3.5 f 159- BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis LEIDEN TELEFOON 21851 HAARLEMMERSTRAAT 102 naast Bata - LEIDEN - TELEF. 32778 lllllllllllllllllllllllllllllltUIIUUIIIIIllllllh BINNENLAND Gistermiddag is te Grootebroek het li-Jarig zoontje van de familie Boon te water geraakt en verdronken. Sinds des middags half vijf werd het knaapje ver mist. Na twee uur zoeken werd het door de ouders zelf gevonden. Gistermorgen is in het Henri Du- nanthuis te Zeist het Internationaal Studiecentrum geopend ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Jeugd- Roode-Kruis-Nederland, dat daar van 26 juli tot 10 augustus wordt gehouden. In Woerden zijn thans waarschijnlijk ook twee lichte gevallen van kinderver lamming geconstateerd bij twee zeer jonge kinderen. Deze zfjn ter observatie in een ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Volgens de medici ter plaatse bestaat er geen reden tot ongerustheid, al zijn uiteraard de nodige maatregelen aanbevolen. Hr. Ms. fregat Willem van der Zaan, dat onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse R. J. Hordijk thans op thuis reis is uit de Nederlandse Antillen, wordt op 31 juli te Den Helder verwacht, waarna het schip in de loop van de ochtend van 1 augustus de haven van Nleuwediep zal binnenlopen. Bij de Mij. „Nederland" is een tele gram ontvangen, waarin kapitein De Groote van de Zuiderkruis mededeelde, dat zijn schip 12 uur oponthoud op zee heeft gehad „wegens medische assistentie en overname patiënt Noorse m.s. Havhok". De Zuiderkruis, een regérlngsschlp met de oude bemanning van de Mij. Neder land aan boord, is op weg van New York. via Southampton naar Rotterdam, waar het op 30 Juli a.s. verwacht wordt. Voor de 109e maal werd gisteren de onafhankelijkheidsdag van Liberia her dacht. Ter gelegenheid daarvan ontvingen de gezant van Liberia en mevrouw Peal gisteravond in de feestzalen van Kasteel Oud-Wassenaar vele honderden gasten. De „Oslofjord", die als eerste passa giersschip IJmuiden bezoekt sinds de oorlog en aan de nieuw gebouwde toe- ristenstelger zal afmeren, wordt maandag morgen a.s. te 8 uur tussen de pieren verwacht. Gistermiddag is aan de Kerkweg te Veenhulzen (gem. Heerhugowaardeen oud boerenhuis verbrand, dat bewoond werd door de familie Schuurman. Het vuur vond gretig voedsel in het oude j gebouw, dat geheel afbrandde. De Inboedel en diverse gereedschappen gingen groten deels verloren. De oorzaak is vermoedelijk een defect in de elektrische leiding. De boerderij was eigendom van de Ned. Herv, Kerk te Veenhuizen. BUITENLAND Een straalvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht is woensdag tegen een flatgebouw in New Castle (Pennsylvania) gevlogen nadat de twee piloten zich per parachute hadden gered Het gebouw brandde uit en twaalf bewoners werden gewond. Een firma in Illinois (V.S.) heeft de kleinste piano ter wereld gebouwd, die niet meer dan 36 kilo weegt en in een gewone platte koffer kan worden ge borgen. Ter vergelijking dlene dat een concertvleugel omstreeks 450 kilo en een staande piano ongeveer 180 kilo weegt. Het reduceren van gewicht en afmetingen was mogeljjk door vervanging van het snaren- werk en de houten klankkast door een elektronisch binnenwerk. Het Argentijnse beheersinstituut heeft bepaald, dat alle bezittingen van ex-president Peron zowel in Argentinië als in het buitenland eigendom zullen worden van de Argentijnse staat. De Veiligheidsraad heeft met alge mene stemmen aanbevolen Tunesië tot de Verenigde Naties toe te later.. Frankrijk had het Tunesisch lidmaatschap voorge steld. De aanbeveling wordt thans aan de in november a.s. bijeenkomende algemene vergadering voorgelegd. Vakantie brengt welkome opluchting (Van onze Londense correspondent) Vandaag gaan de meeste stakers met vakantie. De fabrieken van de British Motor Corporation gaan voor twee weken praktisch dicht, behalve dat er bepaalde technische werkzaam heden verricht worden, welke verband houden met de voorbereiding van de produktie van nieuwe modellen, die deze herfst op de markt zullen ver schijnen. Dit betekent een adempauze in het conflict. De minister van Ar beid. Maeleod, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hü gereed is te bemid delen als beide kanten zijn hulp in roepen. Later werd aangekondigd, dat de minister werkgevers en rakbonden uitgenodigd heeft de industriële be middelaar te ontmoeten. Er bestaat weinig twtyfel, dat zowel de BMC als de bonden aan deze uitnodiging ge volg zullen geven. Er werkte gisteren in de BMC-bedrij- ven meer dan de helft van het perso neel. De voorstelling, welke van vak bondszijde gegeven wordt, namelijk dat het grootste deel van de werkwilligen ongeorganiseerd zijn, wordt door het be drijf betwist. Gisteren waren er in de Zomerconferentie C.H.U. DE HEER TILANUS BESPRAK POLITIEKE TOESTAND. In Zeist is gisteravond de zomercon ferentie van de Ohrlstelijk-Historisohe Unie begonnen. De heer H. W. Tilanus hield een In leiding over de stembusuitslag en de po litieke toestand van dit moment. Over de kans van slagen van de nieuwe for mateur zei spreker dat de socialisten de deur niet definitief hadden gesloten. De stembusuitsla2 werd voorafgegaan, zo zeide de inleider, door een voor Ne derland felle actie, waarbij het in hoofd zaak ging om de machtsstrijd tussen Drees en Romme. Spr. stelde, dat het bij de CHU niet gaat om de macht maar om de doorwerking van het beginsel. Men hoort tegenwoordig dikwijls dat het verlangen is ontstaan naar een protes tants christelijke partij. Doch de heer Tilanus meende met zekerheid te kun nen voorspellen dat de SGP. hieraan nimmer medewerking zal verlenen, even min als het Gereformeerd Politiek Ver bond. Hij houdt vast aan de uitspraak dat de OHU dient te zijn en te blijven een onafhankelijke party. Na in grote lijnen de verschilpunten tussen het programma van dr. Drees en de opvattineen van de KVP nader te hebben belicht, werd gelegenheid gege ven tot het stellen van vragen. ONDERSCHEIDING VOOR Mr. STAR BUSMANN. De Franse regering heeft de voorma lige secretaris- generaal der Weste lijke Unie, mr. E. Star Busmann. thans Hr. Ms. gezant te Wenen, verheven tot de waardigheid van Grootofficier van het Legioen van Eer. In welingelichte kringen te Parijs bevestigt men, dat ae Franse premier Guy Mollet van plan is zich binnenkort naar Algerije te begeven. Deze officiële reis zou tijdens het reces van het parlement kun nen worden, gemaakt, dat ls tussen 15 aug. en 15 september. In het Beierse plaatsje Poeeking is het huwelijk voltrokken tussen hertog George van Mecklenburg en Aartshertogin Charlotte van Habs- burg. Op de foto zien we het paar bij het verlaten van het oude kerkje. MAANDAG Kasteel Oud-Poelgeest: Lustrumviering Europees Oecumenisch Jeugdcongres, 8 u. namiddag. DINSDAG Oud Kath. Kerk: Excursie Ver. „Oud- Leiden", 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag6 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n.m. Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst Dagelijks tot zonsondergang (T.m 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) Pieterskerkgracht: Leldse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae". Dagelijks 104 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur nam. (T/m 18 augustus). BIOSCOPEN: Kex. „Zo vader, zo zoon" (alle leeft.). Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Trianon. „Goldrush" (alle leeftijden). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Licht het anker" (alle leeft.). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderd.: „Dageraad der vrijheid" (14 J.) Lldo. „Jammer dat ze 'n canaille ls" (14 jaar). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 u. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „De lawaaischoppers" (a.l.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt zaterdagmorgen 28 Juli 8 uur waargeno men door: Apotheek Boekwijt, Breestr. 74, telefoon 20552, Haven-apotheek, Haven 18, telefoon 20085. Apotheek Oegstgeest, Wil- helmlnapark 8. telefoon 26274. BU geen gehoor by Uw halsarts ol specialist, bel or ^okterstelefoep 22222. BMC-groep 21.822 arbeiders aan het werk, weliswaar 690 minder dan een dag tevoren, maar deze daling is bijna ge heel toe te schrijven aan de driedaagse arbeidsweek in een deel der fabrieken. De meer dan 10.000 stakers by de Brigga Motor Bodies, een onderdeel van Ford, besloten gisteren op een massale bijeen komst de staking voort te zetten, totdat het ontslag van 2000 arbeiders in dit be drijf zal worden Ingetrokken. Dit ont slag is, zoals gemeld, voorwaardelijk en afhankelijk gesteld van een voortzetting van de staking bij de BMC na de va kantie. Ook de Standard-fabrieken in Coventry hebben gewaarschuwd, dat zij 1000 man moeten ontslaan als de BMC- staking voortduurt. De Standard krijgt namelyk evenals de Fordfabrieken, be paald materiaal van een bij de BMC- groep aangesloten onderneming. De posters bij de Austin-fabrieken in Birmingham hebben hun sit-down-tac- tiek gisteren voortgezet om het vracht vervoer onmogelijk te maken. Ook een groep stake rsvrouwen deed hieraan mee. Verscheidene personen liepen ver wondingen op, doordat vrachtauto's trachtten zich een weg te banen door de zittende menigte. Sommigen werden door de bumpers meegesleurd. Woe dende scenes deden zich voor, een hand gemeen ontstond tussen stakers en po litie bij de pogingen om de vrachtwa gens de fabriek te laten binnen rijden of eruit te laten vertrekken. Van som mige wagens werden spatborden afge rukt. Middenstandsdiploma Voor het alhier afgenomen Midden standsdiploma zijn gisteren geslaagd: A. Ramb. Leiden. M. Ramb. Leiden, G. Ravensbergen, Rijnsburg. L. Ravens- bergen. Oegstgeest, C. Remmelzwaal. Katwijk aan Zee. W. Remmelzwaal, Sassenheim. J. Rietbroek. Roelofarends- veen. A. Rietkerk. Leiderdorp. C. Roden burg, Leiderdorp. E. Rodenburg. Leiden, J. Rodenburg, Aarlanderveen. N. Roden burg, Noordwijkerhout. P. Rodenburg, Ter Aar, W. Rodenburg, Aarlanderveen, J. Roest. Voorschoten. J. Roodakkers, Voorschoten. H. Roof, Nieuwveen, S. Roosen. Oegstgeest. Th. Rooyakkers. Lis- se, H. Roozen. Voorhout, C. v. Ruiten. Roelofarendsveen. S. v. Ruiten. Roelof- arendsveen. H. v. Rij, Oegstgeest, J. van Rijn. Sassenheim, Jos v. Rijn. Zevenho ven. M. v. Rijn, Katwijk aan Zee, W. v. Rijn. Oegstgeest, K. Rijnsburger, Lei derdorp. Cor. v. d. Salm. Zoeterwoude. S. van Santen. Stompwijk. F. Saton, Rijnsburg. J. Schaap. Katwijk aan Zee, B. v. Schagen, Warmond, E. v. Schaick, Leiden. B v Ingen Schenau. Leiden, A. v. Scheppingen. Rijpwetering. N. van Schie Warmond. Th. v. d. Schilden. Lei den. H. Schipaanboord, Leiden. G. Schipper den Hoed Leiden. E. Scholte, Hillegom, W. Schoneveld, Rijnsburg, J. Schouten. Ter Aar. Joh. Schouten. War mond. C. Schrader. Stompwijk. P. Sehrama Lisse, Th. Seller Leiden. W. Ser iier Leiden. A. Sieders Oegstgeest, W. v. d. Sleet Rijnsburg, M. Smittenaar Lei den, H. Spleet Rentinck Nieuwveen, J. Spruyt Wassenaar. A. Starkenburg, Rijnsburg, J. v. Staveren, Alphen, J. v. d. Steen Leiden, N. v. d. Steen Leiden, P. A. Stockman. Roelofarendsveen, p. J. Stockman Roelofarendsveen, J. Straat hof Alphen, G. Stuut Leiden, C. Teb- bens Nieuw-Vennep. P. Tee kens. Lei den, M. Termeulen Straathof Oude We tering, J. W. Timmers Leiden. M. Toor Alphen. P. Touw Nieuw Vennep, N. van Treuren Leiden, J. Tros Leiden, J. Uit vlucht Alphen. J. Veeren Leiden. P. v. d. Veld Oude Wetering en A. v. d. Vel den Alphen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Bedankt voor Papendrecht en voor Putten C. Vos te Westbroek. Beroepen te Drelsohor Th. J. Remmers, vlc. te Hoogeveen. Te Stellendam W. A. S. Laurense te Hoevelaken. GEREF. KERKEN. Broepen te Heerlen J. A. van Netten te Slootdorp. Te Molenaarsgraaf-Brand wijk K. Sierlnk, kand. te Hardenberg. CHR. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Deventer D. Henstra te Oud-Beyerland. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) öa <u •o c M U 3 S It Su O -H Ccg Stockholm zwaar bew. nw 5 21 7 Oslo half bew. nw 3 21 0 Kopenhagen regenbui w 10 22 0.2 Aberdeen zwaar bew. wnw 4 21 0 Londen onbewolkt windstil 29 0 Amsterdam onbewolkt w 3 22 0 Luxemburg onbewolkt no 1 26 0 Parys Bordeaux nevel windstil 30 0 motregen zw 4 30 0.1 Grenoble onbewolkt windstil 29 0 Nice onbewolkt nw 2 27 0 Berlijn zwaar bew. w 8 24 0 Frankfort onbewolkt zw 2 28 0 München onbewolkt zzw 1 24 0 Ziirich mist windstil 28 0 Genève onbewolkt windstil 27 0 Laoorno zwaar bew. windstil 28 0 Wenen onbewolkt w 4 25 0 Innsbruck nevel wzw 2 29 0 Rome onbewolkt windstil 34 0 AJacei- oahewoikt OJf a SO r>

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2