GOLD STAD OPRUIMINGEN ZIJN ALS.... 01 Belgen drinken bier en wijn, Nederlanders thee en melk Pijn "AKKERTJES" de sigaret van formaat Parijs speculeert op Nassers aanstaande val N' Eilantl te koop Tien-jarig bestaan van liet Ned. Belgisch cultureel akkoord 95ste Jaargang Donderdag 26 juli 1956 Derde blad no. 28892 In beide landen sterke stijging roken; vleesboter en ei in België favoriet In het jongste statistische kwar taalbericht van het secretariaat-ge neraal van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse Douane-unie zün gegevens opgenomen omtrent de genotmiddelen en de voedingsmiddelen, welke per hoofd der bevolking beschikbaar zijn gekomen voor binnenlands verbruik in de laatste jaren. Hieruit blijkt o m dat het verbruik van bier in België per hoofd der bevolking in 1955 114 liter heeft bedragen tegen in Neder land slechts 17 liter. Tevens blijkt het verbruik van bier in Nederland in de laatste jaren te zün gestegen, daar dit in 1950 to' en met 1952 11 liter, in 1953 13 liter en in 1954 14 liter per hoofd der bevolking bedroeg. Het verbruik van thee en melk is daarentegen in Nederland aanzienlek groter dan in België. Per hoofd van de bevolking bedroeg het theeverbruik in Nederland in het afgelopen jaar 0,68 kg. tegen slechts 0,03 kg. in België, terwijl het verbruik van melk in 1954/55 in Nederland 189 kg. heeft bedragen tegen slechts ruim 90 kg. in België. Wijn wordt per hoofd der bevolking in België aanzienlijk meer ge dronken dan in Nederland, n.l. 7,2 liter per hoofd van de bevolking in België tegen slechts 1,1 liter in Nederland. Daarentegen is het verbruik van gedis tilleerd in Nederland groter dan in Bel gië, n.l. 2,33 liter voor Nederland tegen 1,38 liter voor België. Wat koffie be treft bedraagt het Belgische verbruik per hoofd van de bevolking in 1955 3,9 kg. en het Nederlandse verbruik per hoofd van de bevolking in 1955 3,92kg en het Nederlandse verbruik 2,4 kg. Wat rookwaren betreft valt zowel voor Nederland als voor België een stijging van het roken van sigaren te constateren, waarbü echter de stijging voor België veel groter is geweest dan in Nederland. Terwjjl in 1950 per hoofd van de bevolking in België het verbruik 53 sigaren heeft bedragen, bedroeg dit verbruik in 1955 91, ter- wül voor Nederland het verbruik is gestegen van 77 stuks in 1950 tot 96 stuks in 1955. Wat sigaretten betreft valt voor Nederland een zeer sterke stijging sedert 1950 te constateren, na- melijk van 792 stuks per hoofd van de bevolking in 1950 tot 1075 stuks in 1955, terwijl voor België een daling is ingetreden van 971 stuks per hoofd van de bevolking in 1950 tot 912 stuks in 1955. Het pijproken heeft zioh in België be ter kunnen handhaven dan in Neder land. daar het verbruik van kerftabak per hoofd van de bevolking in België slechts is gedaald van 1,2 kg. in 1950 tot 1.1 kg. in 1955, terwijl het verbruik in Nederland is verminderd van 1,2 kg per hoofd der bevolking im 1950 tot 0,8 kg. in 1955. Wat de voedingsmiddelen, beschik baar gekomen voor binnenlands ver bruik in kg. per jaar per hoofd der be volking betreft, blijkt het verbruik van vlees, boter, eieren, broodgranen, vers fruit en aardappelen in België groter te zijn dan in Nederland, terwijl, zoals reeds opgemerkt, het verbruik van melk in Nederland aanzienlijk hoger is dan in België, voorts blijkt het verbruik van citrusfruit, gedroogd fruit en van groen ten in Nederland per hoofd van de be volking groter te zijn dan in België, terwijl het verbruik van suiker in Ne derland aanzienlijk groter is dan in België. Vijf skeletten gevonden Bij graafwerkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe handgranaat- baan op het militaire schietterrein te Wezep heeft men resten gevonden van vijf mannelijke stoffelijke oversohotten. Men wist reeds lang, dat in het najaar van 1944 hier vijf mannen door de Duit sers waren doodgeschoten die gevlucht waren uit de Prinses Margrietkazerne. Zij waren daar opgesloten op doorreis tijdens een transport naar Duitsland na in Rotterdam tijdens een grote razzia te zijn opgepakt, na de bevrijding heeft men vergeefse pogingen in het werk ge steld de stoffelijke overschotten te vin den. Israëlisch vliegtuig neergeschoten De Jordaanse legerleiding heeft mede gedeeld dat luchtdoelgeschut woensdag een Israëlisch vliegtuig omlaag heeft geschoten, „dat het Jordaanse luchtruim had geschonden". Hieraan werd toegevoegd dat het toe stel brandend in de Israëlische sector van Jeruzalem is gestort. Volgens een andere mededeling van Jordaanse zijde is vanuit de Israëlische sector van Jeruzalem op drie Jordaanse dorpen gevuurd, waardoor drie Jordaan se soldaten en twee burgers werden ge wond. (Ingez. Med.-Adv.) door welke oorzaak ook flitsen Uw klachten weg! (Ingez. Med.-Adv.) Arabische Liga belemmert oplossing van Algerijns probleem (Van onze Parijse correspondent) Zonder de vlag nog uit te steken, worden er in Parijse politieke kringen toch al opgewekte speculaties gemaakt met betrekking tot een spoedige val van de Egyptische dictator, kolonel Scheepsbotsing bij Amerikaanse oostkust Het 29.083 ton metende Italiaanse passagiersschip .Andrea Doria" is in de afgelopen nacht bij dichte mist ter hoogte van de kust. van Massachusetts in aanvaring gekomen met het 12.644 ton metende Zweedse passagiersschip „Stockholm". Het Italiaanse schip was er het erg ste aan toe. Het maakte qpn zo zware slagzij, dat de reddingsboten niet ge streken konden worden. Vier kotters en een sleepboot van de Amerikaanse kust wacht begaven zich, evenals verschei dene vrachtschepen, naar de plaats van de aanvaring om de.opvarenden van de „Andrea Doria" in veiligheid te bren gen. Het schip was op zeventien juli met 1.134 passagiers -uit Genua naar New York vertrokken. Van de .Stockholm" werd de boeg ge heel ingedrukt en het eerste ruim kwam onder water te staan. Het schip ver keerde echter in minder gevaar dan de .Andrea Doria". De „Stockkholm" was woensdag met omstreeks 800 passagiers uit New York naar Kopenhagen ver trokken. De ..Stockholm" zal op eigen gelegen heid naar New York terugkeren, onder begeleiding van de .He de France". Het vrachtschip „Cape Ann" heeft be richt dat het 200 opvarenden van de .Andrea Doria" heeft overgenomen. Er bevinden zioh reeds 16 schepen op de plaats van het ongeluk, terwijl ook Amerikaanse marineschepen, waarbij het vliegdekschep „Tawara", onderweg zijn. De passagiers van de .Andrea Doria" dalen via touwladders af naar de red dingssloepen die hen opwachten. Op deze wijze konden alle 1134 pas sagiers het schip verlaten. Onder hen bevonden zich géén Nederlanders. Nixon bij Amerikanen het minst populair Harold Stassen heeft op een pers conferentie te Washington meege deeld dat de uitslag van een ge- j f heime stemming, in de afgelopen j maand gehouden, heeft uitgemaakt, I l dat van de acht mogelyke kandidaten voor het vice-presidentschap Richard Nixon de minste kans maakt voor dit ambt. Deze uitslag zal volgens Stassen waar- echijnlük tegen het einde van de week openbaar worden gemaakt. Stassen weigerde de namen van de kandidaten te noemen, doch zei alleen dat Nixon, gouverneur Herter en hijzelf tot de gegadigden behoorden. Hij verklaarde voorts dat hij in het geheel niet ontmoedigd was door de felle reacties op zijn voorstel om Herter i.p.v. Nixon voor te dragen voor het vice-presidentschap. „In feite had ik krachtiger reacties van de rechtervleugel van de Republi keinse partij verwacht," aldus Stassen. Hij voegde hieraan toe, dat hij al een honderdtal telegrammen had ontvan gen, die zich in een verhouding van drie tot vier uitspreken vóór zijn voorstel. Bij de 150 door hem ontvangen brieven was deze verhouding twee op één. Stassen zei tenslotte, dat hij iedere campagne ten gunste van gouverneur Herter zou staken, indien president Eisenhower de voorkeur geeft' aan Nixon. VERMINDERING VAN TSJECHO- SLOWAAKSE STRIJDKRACHTEN. De Tsjechoslowaakse regering heeft besloten de strijdkrachten met tiendui zend man te verminderen, aldus is offi cieel medegedeeld. Deze maatregel kon genomen worden wegens de verminde ring van de internationale spanning en wil bijdragen aan de huidige politiek ten gunste vam ontwapening, zo wordt in het communiqué gezegd. De aldus vrijkomende krachten zullen gebruikt kunnen worden in de sectoren van de nationale economie waar het tekort aan arbeidskrachten het grootst is. Dit is de tweede vermindering in een 4aar tijds. Vorig jaar augustus werden S4 duizend man gedemobiliseerd. Foto's Will Eiselin, Rijswijk). bezorgen gloeiende k PRUIMINGEN huismoeders koorts Opruimingen zijn als ver vaarlijk om zioh heen grijpende epidemieën, die slachtoffers bij duizenden maken, omdat de door de opruimingsziekte zwak en murw gemaakte patiënten volkomen weerstandsloos gewor den zijn Voor zover haar krachten 't nog toelaten, hollen ze van het kastje naar de muur, zij leven nog slechts bjj de dag en als die éne dag nog het. koopje leveren kan, waarvoor zij haar ziel en zaligheid over hebben, dan is die dag góed en welbe steed. Wat de volgende dag nog brengen kan, is dan altijd op de koop toe meegenomen ZO gaat dat ieder jaar een paar maal. Hele huishoudingen staan er door op haar kop, want goed koper en beter dan nu kan 't niet. Met dit en met dat mag niet meer gewacht en de „unie ke" gelegenheid, het „unieke" koopje hangt of staat achter het raam. Düs er op uit! Wie gaat er mee? Natuurlijk de man, want die heeft de beurs zelfs onder de nieuwste wet en kan niet ge mist. En het. kind?O ja, na tuurlijk het kind. dat niet aan z'n lot wordt overgelaten. Zó, dat is dan dat: kze gaan er alle drie op uit. Naar de uitverkoop! Gelaten zit hij daar Uitverkoop is uitverkoop denkt hij en 't is natuurlijk druk, héél druk. Alle huismoeders zijn immers voor dat éne koopje op stap? j E k I wa J Da kunt niet met een kinder wagen de winkel binnen. Dat wordt dus een probleem. „Ik wacht hier wel" zegt de man. „Kom je gauw terug?" Het moedertje is al wég: ben er zó weer, schat!" (dit van wege de uitverkoop en 't juist ontvangen geld). Ze is dus wég en „mannie" wacht met baby. Dat duurt een kwartier, een half uur, een eeuwigheid tA een uurtje zit „mannie" nog steeds op post, met baby Een andere heer is bij hom komen zitten. „Ik zit hier maar zo, in de zon, m'n vrouw is er vandoor, naar de uitverkoop. Ze is zó te rug, heeft ze gezegd". „Zo, zo", denkt de ander Zo gaat dat en ieder peinst er 't zijne van v PRjUIMINGBN zijn als epi- demieën. En wie er door is aange tast, komt niet zo héél gauw meer terug FANTASIO. Nasser. De reden van die intussen nog voorbarige vreugde is niet zo moeilijk te ontwaren. Het zijn immers vooral wel de ambities zo niet de materiële steun van het Egyptischt staatshoofd geweest in de richting van een hechte Arabische gemeenschap, die de weerstand van de Algerijnse rebellen tot dusver stimuleren en zo indirect het pacificatie-streven van de Fransen belemmerd hebben. Nu is het inderdaad niet uitgesloten, dat het 'thans snel bergafwaarts met de jonge Egyptische dictator zal gaan. Na de conferentie met Ti'to en Neh- roe in Brioni, waar het vooral wel Nas ser zal zijn geweest, die met nadruk het Frans-Algerijnse geschil te berde bracht, heeft de kolonel in enkele dagen van drie zijden Amerika, Engeland en Rusland moeten vernemen, dat hij de buitenlandse financiële steun voor zijn grandioze barrage-plannen bij Assoean wel definitief mag afschrijven. En meer nog dan een mogelijk fatale eco nomische tegenslag, betekent deze wei gering waarschijnlijk dat Nasser's po gingen om chantage te plegen op het in ternationale diplomatieke vlak nu defi nitief schipbreuk hebben geleden. Lange tijd is het hem gelukt de rivaliserende grootmachten van Oost en West tegen elkaar uit te spelen. Nu echter de periode van de koude oorlog ten einde schijnt te spoeden, wordt ook het water minder troebel, waarin Nasser tot dusver niet zonder succes had gevist. Algerije was, en is, voor de Egyptische kolonel in de eer ste plaats een prestige-object. En nu zijn gewicht in de internationale di plomatie zo duidelijk gedaald is, zal vermoedelijk ook zijn polieieke druk op Algerije spoedig kunnen verminde ren. Voor de Fransen schuilt er in dat perspectief vooral een belangrijk psy chologische winst. Vele Algerijnse leiders, als Fehrat Abas bijvoorbeeld', waren en zijn in hun hart geenszins anti-Frans, doch werden door de intensieve propaganda van de Arabische Liga, uit politiek zelf behoud, genoodzaakt uit datzelfde vaatje te gaan tappen. De Fransen koesterden nu de hoop, dat deze verdwaalde schapen wel weer in het oude hok terug zullen keren, zo- Een makelaarskantoor heeft in de Unie van Z.-Afrika nog al wat opschudding veroorzaakt door een tropisch eiland, compleet met ko kospalmen en romantische stran den te koop aan te bieden. Het eiland, Fregat Eiland genaamd, be hoort tot de Seychellen-archipel in de Indische Oceaan. Op een ander eiland van deze groep bevindt bis schop Makarios van Cyprus zich in ballingschap. Ondanks de hoge prijs, 800.000 gulden, bleken er vele gegadig den voor dit droomeiland te zijn. Een adspirant-koper trok zich echter terug, toen hij vernam dat op het eiland alles te vinden was, behalve hula-hula meisjes. Een groep sportvissers onderhan delt thans over de aankoop van het eiland. dra Nasser's greep op de Algerijnse massa wat zal zijn verslapt. En dat die verslapping zich inderdaad lijkt aan te kondigen, meent men in Parijs te mo gen afleiden uit de houding van de Tu nesische premier Bourguiba, die na zijn abrupte vertrek uit Parijs nu reeds te kennen heeft gegeven de besprekingen met de Fransen te willen hervatten. Militair gesprokenzit er voor de Fransen momenteel nog weinig schot in de Algerijnse operaties en de berich ten dat in oktober een groot deel van de vierhonderdduizend Franse soldaten in Algerije zou kunnen worden gedemo biliseerd, zijn uit officiële bron onmid dellijk met kracht weerlegd. Pas in de herfst wenst het Franse opperbevel zich uit te spreken over de resultaten en vooruitzichten van de „pacificatie", zo als de oorlogshandelingen met een eufemisme nog altijd officieel worden aangeduid. Het behoeft echter geen betoog, dat militaire en politieke factoren hier zeer intiem verweven zijn. En het vertrek of de val van Nasser zou zon der twijfel het .einde van de Alge rijnse oorlog krachtig kunnen ver haasten. Het is dan ook niet verwon derlijk dat dé politieke ontwikkeling in Egypte vanuit Parijs, dat hier zelf over vrüwel geen machtsmiddelen beschikt, met de grootst mogelijke be langstelling wordt gadegeslagen. Koningin reikt „Prijs der Ned. Letteren nit lijdens de Haagse Kunstmaand (Van onze Haagse redactie) Nadat in 1951 het 5-jarig bestaan van het Nederlands-Belgisch cultureel ak koord in Brussel was herdacht, stond het al min of meer vast dat het volgende lustrum in ons land zou worden gevierd. Thans kan iets meer over de a.s. vie ring bekend worden gemaakt. Dat heeft mr. Reinink in zün hoedanigheid van voorzitter van de gemengde technische commissie voor het genoemde akkoord gistermiddag gedaan. Deze viering zal voornamelijk in Den Haag plaats vinden. Het ministerie van O. K. en W. heeft dan ook het Haags Cultureel Centrum bereid gevonden om verschillende manifestaties in de „Haag se Kunstmaand" van 26 oktober tot en met 14 november a.s. in het licht van deze samenwerking op cultureel gebied tussen Nederland en België te plaatsen. Het 'belangrijkste evenement is de uit reiking van de „Prijs der Nederlandse Letteren" door H. M. de Koningin. Deze belangrüke literaire gebeurte nis zal plaats vinden op zaterdag 27 oktober, op diezelfde dag zal in het Gemeentemuseum een tentoonstelling, gewijd aan een halve eeuw Nederland se Letteren worden geopend. Het ligt in de bedoeling van de Koningin, ook deze tentoonstelling op de openings dag te bezoeken. Een dag tevoren zal de Kunstmaand officieel zijn begonnen met een ballet avond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, verzorgd door het Ne derlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell, met medewerking van André Leclair en Dolores Laga, solisten van het ballet van de Brusselse Opera. Mu zikale medewerking aan deze avond wordt verleend door het U.S.O. onder leiding van Paul Hupperts. O.a. zal op deze openingsavond worden uitgevoerd het „Balletto Serioso" op muziek van Henk Badings, door deze gecomponeerd in opdracht van de Johan Wagenaar Stichting. Tot de voornaamste genodig den zullen behoren de deelnemers aan de op donderdag 25 oktober in Den Haag begonnen conferentie der Nederlandse Letteren. Omdat deze openingsavond voorna melijk voor genodigden zal zijn. wordt hetzelfde programma op dinsdag' 30 ok tober nogmaals uitgevoerd. Woensdag 31 oktober verzorgt het Museum Kamer orkest, onder leiding van de heer Dirk J. Balfoort, een avond in Diligentia, waar aan een Belgisch zangeres en een Ne derlandse violist meewerken. Ook de film krijgt een plaatsje in de herdenking van het cultureel akkoord. Donderdag 1 november zal n.l. in „De Uitkijk" de film „Siècle d'Or" van de bekende regisseur Paul Haesaerts in gala-première gaan. terwijl in hetzelfde programma Bert Haanstra's documen taire „En de zee was niet meer...." zal worden vertoond. Een prachtig voorbeeld van Neder lands-Belgische samenwerking wordt zaterdag 3 november in het Gebouw voor K. en W. gegeven. Op die dag zal de Koninklijke Gentse opera de opera „Bea trijs" uitvoeren, welke door de Haagse componist Ignace Lilien is geschreven naar het drama „Ik dien" van Herman Teirlinck. Een week later zal de „Haagse Come- die" voor een ander hoogtepunt zorgen door in de Koninklijke Schouwburg de première te geven van „de Berenhuid" van de jonge Belgische auteur Paul Willems in de vertaling van Joris Diels. Het Residentieorkest tenslotte zal op woensdag 14 november tijdens een slot- concert worden gedirigeerd door Daniel Sternefeld, de vaste dirigent van het N.I.R. te Brussel. Nog verschillende andere kunstmani festaties zullen aan het programma worden toegevoegd. In oktober a.s. zal een officieel ver slagboek verschijnen, waarin een gedo cumenteerd overzicht van hetgeen tot stand kwam zal worden gegeven. Zeer vele Waalse Belgen hebben ingeschre ven voor de 3 weken durende cursus in de Nederlandse taal. welke dit jaar voor het eerst in Utrecht zal worden ge houden en waar voor zich ongeveer 60 deelnemers hebben opgegeven. Haagse voetbalsters gemolesteerd (Van onze Haagse redactie) Toen enkele leden van de eerste Haagse damesvoetbalvereniging zich. na de training per fiets naar huis begaven, werden ze op de hoek van de De Kock- straat gemolesteerd door een groepje opgeschoten jongens. Ze trachtten de dames het verder rijden te verhinderen en toen dat niet genomen werd, ont stond een complete vechtpartij, waarin aan beide zijden rake klappen werden uitgedeeld. Een der meisjes werd over het stuur van haar fiets op straat gesmeten, terwijl van een ander de bril werd stuk geslagen. Het ergste was echter de pen- ningmeesteresse van de damesvoetbal club eraan toe Zij werd tot driemaal toe door de jongens gejonast cn daarna op de straatstenen gekwakt. Ze werd met een hersenschudding door de GG en GD naar het ziekenhuis aan de zuidwal vervoerd, waar ze werd opgenomen. De politie stelt een onderzoek in.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5