Formateur Romme overziet toestand en lioudt diverse besprekingen Staking in Britse auto-indnslrie breidt zicli nog steed s uit WEERBERICHT Informatie voor komend program Toepassing van atoom-energie in West-Duitsland Conflict wordt voortdurend ernstiger VERPLICHTE VERZEKERING DIENT AFGESCHAFT Moet vervangen door vrijwillige 95ste jaargang DONDERDAG 26 JULI 1956 No. 28892 LE1DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Alles nog in stadium van voorbereiding (Van onze parlementaire redacteur) Het eerste werk van een Kabinetsformateur is altijd het opstellen van een regeringsprogram, op grond waarvan hij de medewerking hoopt te krijgen van een voldoende aantal partijen en aan te zoeken ministers. Alvorens zich voor de opstelling van dat program in zijn studeerkamer terug te trekken, heeft prof. Romme gistermiddag minister A. C. de Bruyn (P.B.O. en bezitsvor ming) ontvangen en daarna minister J. G. Suurhoff (Sociale Zaken). Tenslotte kwam ook nog de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst even bij hem op bezoek. Minister de Bruyn was bij zijn bezoek vergezeld van de hoofdambtenaar mr. J. B. M. Laudy, deskundige op het terrein van de bezitsvorming ten bate van de kleine man, waarover een principieel verschil van mening bestaat tussen de KVP en de PvdA. Wat dr. Drees inzake de bevordering van bezitsvorming door tegemoetkomingen in de belastingsfeer later wilde onderzoeken en dan „over wegen". wilde minister Romme thans reeds te weten komen met het oog op zijn regeringsprogram. Het gesprek duurde van twee uur tot kwart over drie en er zal dus ook wel zijn gesproken over de P.B.O., waaraan prof. Romme zozeer zijn hart heeft verpand, dat hij hiervoor een apart ministerieel departement wil op richten, waaraan taken zouden moeten worden toegevoegd, die thans ressorte ren onder het ministerie van Economi sche Zaken. Het is daarom veelzeggend dat prof. Romme allereerst de minister voor de P.B.O. heeft ontvangen, waar mee hij als het ware nog eens heeft wil len onderstrepen dat naar zijn mening het voornaamste doel en het voornaam ste streven van de Staat en alle invloed rijke burgers erop gericht moet zijn de strijd der tegenover ^lkaar staande klas sen van ondernemers en arbeiders te doen eindigen en een eendrachtige sa menwerking te bevorderen in bedrijf schappen, waarin ondernemers en ar beiders met een gelijk aantal bestuurs leden vertegenwoordigd moeten zijn. Pensioenen-puzile Van half vier tot vier uur heeft prof. Romme gistermiddag geconfereerd met minister Suurhoff over de stand van zaken met de aanpassing van de over heidspensioenen aan de ouderdomsver- zekering. Het desbetreffende wetsontwerp is reeds ingediend, maar de Tweede Ka mer wil dit wetsontwerp niet eerder be handelen, alvorens eerst een optrekking van de oude overheidspensioenen tot stand is gekomen, alsmede een verbete ring van de pensioengrondslag. Die twee wetsontwerpen zijn nog niet ingediend en de deskundigen geloven nauwelijks aan de mogelijkheid dat de Tweede Ka mer en de Eerste Kamer deze ingewik kelde wetsontwerpen tijdig voor 1 janu ari a.s., wanneer de Ouderdomswet in werking zou moeten treden, kunnen heb ben behandeld en aangenomen. Er zou in ieder geval een spoedprocedure moe ten worden gevolgd. Daarom heeft prof. Romme gistermiddag ook nog een kwar tier gesproken met dr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer. Hij wil hierover ook nog spreken met mr. Jonkman, de voorzitter van de Eerste Kamer. Financiële situatie Vanmorgen heeft prof. Romme een bezoek afgelegd bij minister v. d. Kieft in het Departement van Financien om zich op de hoogte te stellen van de fi nanciële vooruitzichten. Met de finan ciële vooruitzichten voor 1955 houden uiteraard ook de aanpassing en de op trekking van de overheidspensioenen verband, want hiermee zijn zeer grote bedragen gemoeid. En natuurlijk zal prof. Romme ook wel hebben gespro ken over belasting-tegemoetkomingen ter bevordering van de bezitsvorming. Uit alles blijkt dat de formatiepoging van prof. Romme nog verkeert in het stadium van voorbereiding van zijn rege- ringsprogram en dat de personen die hij Groot1 gebied bij Almelo overstroomd EEN RAMP DREIGT. In het Wierdenseveld is een gebied van 60 ha aardappelen en haver over stroomd, waardoor een ramp dreigt. Vanochtend zou een ,*roep van de BB te Almelo met materiaal uitruk ken om te trachten het water weg te pompen. Msn verwacht ongeveer 50 uur met het werk bezig te zullen zijn. Ook in de omgeving van Vriezenveen zijn als gevolg van de aanhoudende re genval vele hectares hooi verloren ge gaan. Vrijwel alle boeren hebben hun pogingen om het hooi droog binnen te krijgen opgegeven. Ook de vele percelen aardappelen zullen weinig of geen oogst meer opleveren. Iets lagere temperaturen De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Iets lagere temperaturen. Matige en in het noorden van het land af en toe krachtige wind tussen zuid west en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 juli Zon op: 4.56 uur; onder: 20.40 uur. Maan op: 21.52 uur; onder: 10.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.43 en 18.05 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's gisteren heeft ontvangen, dus niets te maken hebben met het aanzoeken van ministers. Daar is hij nog lang niet aan toe. Het ontvangen van dr. E. Hoelen, geneesheer-directeur van de psychia trische Ursulakliniek in Wassenaar, met wie prof. Romme sprak van vier tot vijf uur, betekent dus ook niet het polsen van een kandidaat-minister, maar kan ook verband houden met een algemene oriëntering op het gebied van de Volks gezondheid. Verdere oriëntatie Nadat kabinetsformateur professor Romme, vanmorgen een uur had ge confereerd met minister van de Kieft, heeft hjj vervolgens in verband met het opstellen van zijn regeringspro gram, minister Cals ontvangen om te worden ingelicht over de mogelijkhe den van de doortrekking van de fi nanciële gelijkstelling tussen open baar- en bijzonder onderwijs voor de Universiteiten. Vervolgens heeft prof. Romme een gesprek gevoerd met minister Zijlstra van Economische Zaken en ten slotte met minister Staf over de hoogte van de defensielasten. V. N.-waarnemer bij Jeruzalem gewond Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken is een waarnemer van de Vere nigde Naties woensdag acht km. ten noordoosten van Jeruzalem ernstig ge wond door Jordaans vuur. De waar nemer, de Zweedse luitenant-kolonel Thalin, was gewond geraakt toen hij een onderzoek instelde naar een Jordaanse aanval op Israëlische werklieden. Een andere Deense waarnemer, kapi tein Muller, kreeg een zenuwschok. Dit is het derde incident in 24 uur tijd. waarbij waarnemers van de Ver enigde Naties gewond raakten. Gisteren werden twee Canadese waarnemers ge wond op een berg bij Jeruzalem, waar zij o.m een wapenstilstand trachtten te bereiken. Aankoop van twee Britse kernreactors De Westduitse minister voor atoom energie heeft heden medegedeeld dat hjj waarschijnlijk 31 juli a.s. in Lon den een overeenkomst inzake atoom energie zou tekenen waarbij West- Duitsland reactors en kernbrandstof van Engeland zal kunnen aankopen met inbegrip van een reactor van het „Merlin"-type, waarvan de kosten on geveer 75.000 pnd. st. bedragen. Deze reactor zal nabij Keulen worden op gesteld in een instituut voor kernon derzoek van de regering van Noord- Rijnland-VVestfalen. Dit instituut zal naar verwacht wordt, later een andere Britse reactor van het „Dido"-type ontvangen, waarvan de kosten onge veer 2 miljoen pnd. st. zullen bedra gen. De Duitse minister deed deze mede delingen tijdens een persconferentie waarin hij voorts o.m. verklaarde dat een uraniummijn in de bergen ten oos ten van Bayreuth gedurende minstens vijf jaar en mogelijk gedurende tien jaar, 10 ton uraniummetaal per jaar zou kunnen leveren. De minister deelde mede, dat zijn ministerie in het lopende fiscale jaar voor het stimuleren van werkzaamheden voor de winning van uranium een bedrag van 2,5 miljoen d.m. zal uitgeven. Het bedrag, gereserveerd voor aankoop van reactors, cyclotrons en andere installaties, bedraagt 17 mil joen d.m., dooh deindustrie en de af zonderlijke staten zullen een nog groter bedrag verstrekken. Men vreest dat staking lang sal duren (Van onze Londense correspondent) De stakingssituatie bij de British Motor Corporation is thans verergerd, daar de vakbonden de materiaalaanvoer naar de bij het conflict betrokken fabrieken trachten af te snijden. Bovendien rolt het conflict als een sneeuwbal verder naar andere bedrijven. Hoewel nog steeds meer dan de helft van de employees van de BMC aan het werk is, komt de produktie door gebrek aan materialen tot stilstand. In Birmingham, Coventry en Oxford meldden zich gisterochtend 700 man minder aan dan een dag tevoren en 's middags was er een nieuwe daling vah 100 man. Een aantal ondernemingen, welke onderdelen voor de BMC vervaardigen, hebben de arbeidstijden verkort of de vakantieperioden verlengd als gevolg van de staking. De havenarbeiders in Liverpool, Hull, Southampton en Bristol weigerden Morris- en Austinwagens, die op de kaden gereed staan voor verscheping, aan te raken en in de Londense haven waar eerst een zekere aarzeling te constateren viel, wor den thans hoe langer hoe meer BMC-produkten geboycott. Een nieuwe ontwikke ling is, dat 12.000 arbeiders van de Briggs Motor Bodies een onderdeel van de Fordfabrieken in Dagenham, gistermiddag het werk neerlegden, nadat de gehele dag besprekingen tussen vakbondsleiders en het bedrijf waren gevoerd. Het werk van 40.000 arbeiders bij Ford is daardoor in de waagschaal gesteld. Vandaag zal een massa-vergadering worden gehouden om een verder besluit te nemen. Aanhangers van de fascistenleider Mosley mengden zich in een stakings vergadering, hetgeen tot een ware veld slag leidde. Postende stakers gingen op de grond zitten om het vrachtauto transport van en naar de Austinfabriek in Birmingham te verhinderen. De po litie stond hier vrijwel machteloos te genover. Af en toe slaagde slechts een enkel voertuig er in zich met? behulp van politie-agenten een weg te banen. Duizend stakers marcheerden, leuzen torsende, rond de fabriek en riepen in spreekkoor: „Out, out, out" Bij Morris in Oxford werden door de politie beschermde werkwilligen door stakers aangevallen. Mensen werden van hun fietsen gesleurd. Algemeen wordt erkend, dat het conflict een steeds ernstiger karakter aanneemt en dat er geen reden is voor het optimisme waarmee sommi- Gaat Ford ook staken Ford sluit morgen voor de vakantie weken en de stakers moeten beslissen of er ook na de vakantie met de staking zal worden doorgegaan. De staking bij Ford is een protest tegen de aanzegging van voorwaardelijk ontslag aan 2500 ar beiders van de motorenafdeling, welke zal komen stil te liggen wegens een dreigend tekort aan onderdelen, welke door een der B.M.C.-fabrieken worden gemaakt. Indien de B.M.C.-staking na de va kantie is opgeheven, gaat dit ontslag bjj Ford niet door. De staking bij Ford treft de produktie van de Consul, de Zephyr en de Zodiac. Er heeft zich gisteren in het sta- kingsgebied weer een aantal incidenten voorgedaan, waarbij honderden in sta kingsgevechten betrokken waren. gen het beginstadium van de staking beschouwden. Dit is de eerste grote botsing sinds de oorlog tussen een verenigde vakbeweging en de indus trie. Maar het is voor de vakbonden ook de moeilijkste staking, die er tot dusver geweest is, omdat het niet meevalt om arbeiders, die hoge Ionen verdienen, te overtuigen het werk neer te leggen. De bonden hebben echter thans een vaste greep op het bedrijf door de beheersing van de toe voer van onderdelen en grondstoffen, zy nemen thans stappen om de staalleveranties aan de B.M.C. onmo gelijk te maken. Er is bij de B.M.C. reeds een aan zienlijk tekort aan carosserieën. De actie van spoorwegpersoneel en haven arbeiders treft de export van B.M.C.- produkten. welke een blijvende schade kan aanrichten. En de naam van de gehele Britse automobielindustrie in het buitenland in diskrediet kan bren gen. Wat dit betreft vormt de trans port boycott een bedreiging van de toe komst van de arbeiders in het autobe drijf, die de transportarbeiders juist willen beschermen. De kans. dat het conflict voor de vakantie zal worden opgelost is uiterst gering. De verwach ting is daarom, dat de staking lang zal duren. Een groot aantal arbeiders, die niets met het conflict te maken, dreigt zonder werk te komen, omdat de fir ma's. die de B.M.C. van materiaal en goederen voorzien, binnenkort niet meer zullen kunnen functioneren. De staking breidt zich daardoor tot andere bonden uit. die zich erbij aansluiten en ver oorzaakte reeds werkloosheid in andere industrieën. Hoop dat rede zal overwinnen Gezien echter het enorme risico van deze staking, welke de economi sche moeiiykheden op vele gebieden verscherpt, blgft de hoop bestaan, dat zowel aan de kant van de B.M.C. als de vakbonden binnen niet te lange tyd de rede zal overwinnen. Voor de B.M.C. komt de staking op een niet al te moeilijk tijdstip, gezien de vermindering van de omzet. Het is mogelijk, dat het bedrijf de schade, welke de staking veroorzaakt, spoedig weer inhaalt. Het grote probleem voor de fabriek is op het ogenblik de voor bereiding van de produktie van nieuwe modellen, welke voor de motorshow in het najaar gereed moeten zijn, maar het is mogelijk, dat met het loyaal ge bleven deel van het personeel deze technische voorbereiding, ondanks de staking, doorgang kan vinden. De staking bij Ford draagt een on officieel karakter. De stakers ontvingen gisteren normaal hun vakantiegeld. Ge middeld ontvangt elke arbeider 20 pond (200 gulden) vakantieuitkering en de meesten krijgen nog een extra drie pond (dertig gulden) wegens vermin dering van loonbelasting, wegens door de staking gederfd inkomen. Een bewys voor de verwarring, wel ke de staking heeft veroorzaakt, is dat de algemene raad van de T.U.C. (Trade Union Congres) het Britse vakverbond (dat slechts een advise rende functie bezit, want de indivi duele bonden zijn autonoom) weinig geestdrift voor het conflict toont en weigert zich erover uit te spreken. In De ..Santa Fé". een van de be kendste treinen von Amerika, ligt machteloos op de spoordijk nadat hij, na op een staal ijzer te zijn ge reden, ontspoorde. In een atelier te Delft wordt ge werkt aan twee gebrandschilderde ramen voor de kerk te Kruiningen, welke tijdens de stormramp ernstig te tijden heeft gehad. De ramp is uitgebeeld door een gezin op het dak. Het tweede raam, dat nog niet gereed is, stelt de redding voor. Werkgevers over Ziekenfondswesen Ontevredenheid over bestaand stelsel heeft een hoogtepunt bereikt „De bestaande verplichte Ziekenfondsverzekering moet worden afgeschaft en dient te worden vervangen door een vrijwillige verzekering". Dit is de conclusie van een rapport, uitgegeven door het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, dat aan de hand van een door een speciale commissie opgesteld preadvies, is samen gesteld naar aanleiding van de te verwachten herziening van de bestaande wet- teiyke voorschriften op het gebied van het ziekenfondswezen. „De ontevredenheid over het bestaande stelsel neemt van dag tot dag toe en lijkt een hoogtepunt te hebben bereikt", aldus het rapport. De samenstellers gaan er van uit, dat de verantwoordelijkheid van de zorg in geval van ziekte primair op de mens zelf rust. De overheid mag als vertegenwoor digster van de gemeenschap slechts dan dwingend ingrijpen, indien de mens niet bereid of niet bij machte is zichzelf door middel van verzekering te dek ken tegen de financiële lasten van de ziekenzorg. Van een zodanige onwil of onmacht is, aldus het rapport, niet ge bleken. Het tegendeel is het geval. De bestaande verplichte verzekering is in zijn uiterste consequenties onuitvoerbaar, zo menen de samenstellers. De overheid dient in ieder geval al datgene te doen, wat mogelijk is om de burgers te helpen hun verantwoordelijkheid te dragen. Wat de vrijwillige verzekering „ten behoeve van al die burgers in Neder land, wier inkomen een bepaalde nader dit stadium zal noch de T.U.C., noch de regering stappen ondernemen. Een van de leiders, de vakbondsve teraan Sir Alfred Roberts, heeft op de gisteren gehouden vergadering van de raad deze halfslachtige staking scherp veroordeeld. Het merkwaardige was, dat de aanwezige leiders van de sta kende bonden niets tegen zijn woorden inbrachten. Roberts vertegenwoordigde textielar beiders, die zelf reeds door slapte zijn getroffen en weinig sympathie voor de staking tonen. De stakingsleiders zijn nogal ontmoedigd door de lauwe reaktie onder het B.M.C.-personeel en trach ten thans ten koste van alles het con flict tot andere bedrijven uit te breiden. Geen beperking van Navo-strijdkrachten zonder voorafgaand beraad De vijftien leden van de NAVO heb ben woensdag bevestigd, dat er geen be slissing over een eventuele beperking van strydkrachten zal worden genomen zonder voorafgaand beraad onder de NAVO-leden. Er is bericht dat zowel de Ver. Staten als Groot Brittannië een herwaardering van hun verdedigingsplannen bespre ken met het oog op de toestand in ±z wereld en de ontwikkeling van kern wapens. Volgens een verklaring, uitgegeven in Bonn na een bespreking in het week einde van Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en zijn ambassadeurs te Washington, Londen, Parijs en Rome. hadden de rapporten van de ambassa deurs de mening van de Bondskanselier bevestigd dat een beperking van de ge wone bewapening het gevaar van een atoomoorlog zou vergroten. aan te geven grens niet te boven gaat" betreft, menen de rapporteurs, dat de overheid de toetreding tot deze ver zekering kan bevorderen door het ne men van een aantal maatregelen, met name door dat de door de verzekering te betalen premie zodanig wordt ge subsidieerd, dat de aansluiting aan trekkelijk is. De premie-subsidie zou kunnen wor den opgevangen door van de werkgevers een bijdrage te heffen ten behoeve van werknemersverzekerden. Ten behoeve van zelfstandigen, die verzekerd zijn, zou een Rijksbijdrage uit de algemene middelen kunnen worden verstrekt. Bovendien zou in de Ziektewet kunnen worden bepaald, dat ziekengelduitkering slechts wordt gedaan indien de betrok kene aantoont in de medische verzorging te hebben voorzien. Aldus, zo zegt het rapport, ontstaat een nieuwe verzekeringsvorm, waar van de aansluiting een in hoofdzaak vrijwillig karakter draagt, terwijl de financiering obligatoir is. Voorts verdient het aanbeveling, aldus het rapport, bij wijze van tussenvorm tussen een volstrekt verplichte en een geheel vrijwillige verzekering, een voor ziening te treffen die aan de kant van de burger vrijwillig is wat de toetreding betreft. De overheid, die uit hoofde van het algemene belang de plicht heeft te bevorderen dat de burger zijn verant woordelijkheid verstaat, kan zowel ten aanzien van de financiering als van de in uitzicht te stellen verstrekkingen, een aantal plichten stellen, dat het beoogde doel nabij brengt. De rapporteurs heb ben de overtuiging, dat een regeling van het Ziekenfondswezen in deze geest past in de Nederlandse verhoudingen en een logische voortzetting vormt van een lange traditie van een in particulier initiatief gegroeid Ziekenfondswezen. I Premie Ouderdomsverzekering In een gedeelte onzer oplage van gis teren is abusievelijk vermeld, dat voor de premie ouderdomsverzekering de loonkosten voor de werknemers met 2.25% zullen stijgen. Dit moet echter zijn 2.75%. De heffing voor de vereve- ningsbelasting bedraagt namelijk niet 4M>%, zoals in genoemd déél onzer op lage gemeld, doch 4%, zodat men komt op het percentage van 2.75 nemeliik 6.75%—4%.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1