BOLS Laatste Berichten 95«te jaargang Woensdag 25 juli 1956 Tweede blad no. 28691 Meisje op strand verongelukt Op het strand te Egmond aan Zee ls gistermiddag de 10-jarige Bertna Zomerdijk uit Alkmaar, die met haar familie in een zomerhuisje logeerde, met het hoofd onder een achterwiel van een trekker gekomen. Het kind was op slag dood. Het ongeluk gebeurde na een demon stratie met de reddingboot, toen de boot cloor een trekker van zee naar het strand werd gebracht. 27 miljoen minder deviezen Volgens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank, opgemaakt per 23 Juli, is de nettodeviezen voorraad in de afgelopen week met f 27 miljoen verminderd tot f 1.104 miljoen. De goud voorraad bleef onveranderd met f 3.226 miljoen. LEIDERDORP Geslaagd Aan de landibouwhuis- houdschool te Alphen slaagde voor de 2-jarige primaire opleiding, E. Roest, alhier. WASSENAAR TUINBOUWKUNDIGE LIET GEZIN ONVERZORGD ACHTER Een 40-jarige tuinbouwkundige moest voor de Haagse Politierechter verschij nen omdat hij te Wassenaar in 1951 zyn vrouw en zijn drie kinderen had verla ten en zich sindsdien nagenoeg niets meer van zijn gezin had aangetrokken. Hij had dit gezin daardoor in een hul peloze toestand gebracht. De eis luidde: zes maanden gevange- nissürafl waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, toezicht van het Ned. Genootschap tot Reclassering en terugbetaling van het aan de vrouw uit betaalde bedrag aan de gemeente Was senaar. Vonnis wijzend legde de politie rechter verdachte vier maanden gevan genisstraf op. waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. P.V. ,JDE GEVLEUGELDE VRIENDEN" De postduivenvereniging ,£)e Ge vleugelde Vrienden" hield zondag een wedvluoht met. jonge duiven vanuit Vil voorde, afstand plm. 130 km. Er waren in concours 219 dieren, die om 11.30 uur werden gelost met noordwesten wind. De eerste duif kwam aan om 13.54,37 uur. De uitslag was als volgt: J. P. Brede- rode 7.4, 15; J. H. Groeneveld 2. 8; J. F v. d. Lel ij 3. 6. 10: A. F. Stok 5; J. H. M Brouwer 7. 12; J. C. B. Brederode 9: W C. v. Eek 11: W. v. d. Zwaan 13. 14: P. G. v. Leeuwen 16. Van de wedvlucht vanuit Bordeaux constateerde A. G. Visser een duif zon dagsavonds om 8.40.13 uur. ZOETERWOUDE Geslaagd Voor de 2-jar; orimaire opleiding slaagde aan de landbouwhuis- houdschool te Alphen, N. de Wit, alhier. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Rudo.ph Ferdinand Jozef, zn van H. T. van der Zon en E. E. Boef; Germen Donald zn van D. Smeenk en G. Brust; Pleter, zn van E. Egberts en G. Bol; Egbert Ma- rlnus, zn van P. Bervoets en J. van der Laaken; Irene Wllhelmlna. dr van T. G. Scheurwater en W. Guldemond; Gerardus Petrus, zn van W. van Zijp en A. Camp- horst; Adrianus Willem, zn van H. J. Phlllppo en N. Guldemond; Melanie Jo hanna Antonla Maria, dr van J. C. M Timp en M. A. J. Horsten; Dirk Henri, zn van D. Hazenoot en W. E. Beugelsdijk; Nlcolaas Jacobus Maria, zn van N. M. van der Salm en C. M. van Teijllngen; Mee6 Bob. zn van M. A. van der Horst en L. van Maasdam. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN. 24 Juli. Aangevoerd 161 partyen. eerste soort 2.132.19, tweede soort 2.042.12, extra 2.45. Handel flauw. KATWIJK AAN DEN RIJN. 24 Juli. Groenteveiling. Bloemkool A 5266, idem B 2637, idem C 1019. waspeen A 18 29, idem B 2934. bospeen 2937. kruis bessen 6465. selderie 5.305.50. sla 14.5016.30, tuinbonen 2628. aardappe len, bonken 1213. idem grote 1417, ld. drielingen 1112, idem kriel 711. RIJNSBURG. 24 Juli. Bloemenveiling Flora. Gladiolen: Sneeuwprinses 400500, White Herald 450560. Strauss 500580. Mem. Day 450—550. Gold Dust 500—540. Allard Plerson 300—420. Convlllie: The Bride 250—500. Alba 300450. Comeet 350 400. Charm 280320, Campanula Pyr. 500—800, Achlllla 200—260. Scabiosa 350 —440. Anjer Tijger 100—160. Anjer Wener 80120, Pel Godetia 300450. Centaurea 100—140. Liatres 500820. Alium 120— 240, Ester Read 200350, Werald Sup. 300 500. alles per 100. Anemonen 1016, Gele Griet 22.30, Bonte 2536, Kop Gode tia 2541, Goudsbloemen 2026, Distel 5070, Flox 3038, alles per bos. Amerlk. Anjers 46 per stuk, Regale 200350 per 100. WOERDEN, 25 juli. Kaasmarkt. Aan voer 202 partijen. Ie kwaliteit 2.112.19. 2e kwaliteit 2.052.12, extra kwaliteit 2.43. Handel kalm. Jongveemarkt; Aanvoer 49 biggen. No tering 5565. Handel kalm. „De hond uit de pot" NIEUWE ACTIE GELEIDEHONDENFONDS. Onder het motto „De hond uit de pot" gaat het Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds te Amsterdam een nieuwe actie beginnen om geld in te zamelen. Op advies van het Instituut voor In dustriële vormgeving heeft de 70-jarige ontwerper Piet Zwart een nieuw busje ontworpen, dat door het Fonds in enige duizendtallen door het gehele land ver spreid zal worden. De administratrice van het Fonds, mevrouw mr. A. Arine Groen—Korthof spreekt echter niet meer van busjes maar van „spaarpot jes". Voorheen had het fonds evenals zovele andere instellingen busjes van het traditionele uiterlijk. Uit het jaarverslag van het Fonds blijkt, dat in 1955 door 114 blinden een aanvraag voor een hond werd in gediend. Onder hen was een aantal, dat door diverse omstandigheden niet direct een hond nodig had en dus wer den in dit jaar 80 blinden geholpen. In het verslagjaar deden 96 nieuwe aspirant geleidehonden hun intrede in de kennels van de voorschool, waarvan er 62 voor het toelatingsexamen tot de grote school „slaagden". Het Fonds breidde de nazorgdienst. die zich over het gehele land uitstrekt, nog verder uit. Onder de blinden, die in 1956 een hond uit deze school kregen, is de be kende radiozanger Jules de Corte. Herziening garantieprijs tarwe, suikerbieten, melk In verband met een stijging van de kostenfactoren als gevolg van de loons verhoging in mei j.l. en van een herzie ning van de akkoordionen, heeft de mi nister van Landbouw Visserij en Voed selvoorziening de garantieprijs voor tar we van de oogst 1956, verhoogd van f. 26,op f. 26.30 per 100 kg, franco pakhuis-handelaar. Besloten is deze verhoging niet in de huidige suikerprijs van f. 52,35 te ver disconteren, doch de telers schadeloos te stellen door het verlenen van een toeslag op de geleverde bieten. Deze toeslag is berekend op f. 0,80 per ton bieten. Met de suikerfabrieken zal een rege ling worden getroffen om dit bedrag aan de telers ten goed te doen komen. De verhoging van de tarweprijs met f. 0,30 per 100 kg. en f. 0,80 per ton sui kerbieten komt overeen met de door het Landbouw Economisch Instituut op grond van voren genoemde loonsverho gingen. becijferde kostenstijgingen. Voorts heeft de minister voor de bin nenlandse granen van de oogst 1956 de volgende minimumprijzen vastgesteld gerst f. 24,per 100 kg, haver f. 22,50 per 100 ke. Deze prijzen zullen evenals in voor gaande jaren het geval is geweest, wor den geëffectueerd door toepassing van het stelsel van monopolieheffingen. Ingevolge de toezegging van de re gering, dat goedgekeurde loonsverho gingen zullen worden doorberekend in de garantieprijzen, welke voor ver schillede landbouwprodukten zijn vast gesteld, heeft de minister de garan tieprijs voor melk verhoogd van f 22.80 tot f 23.per 100 kg. melk met 3,7% vet. De verrekenprijs voor consumptie- melk blijft ongewijzigd, zodat de con sumentenprijs tengevolge van de loon stijgingen in de landbouw geen ver hoging ondergaat. Leningen aan Indonesië De Indonesische minister van Staat voor economische planvorming, ir. Djoeanda heeft heden medegedeeld, dat de Indonesische regering tot het Internationale Monetaire Fonds een verzoek heeft gerieht voor een lening ad. 50 miljoen (Amerikaanse) dollars. Dit geld zou worden gebruikt voor de stabilisatie van 's lands finaneiele po sitie op deviezengebied. Djoeanda deelde eveneens mede, dat de V S., Rusland en Japan leningen hebben aangeboden voor het vijfjaren plan van de economische ontwikkeling van Indonesë. Er zijn - zeide hij - eveneens moge lijkheden voor het verkrijgen van aan vullende leningen van West-Duitsland. Italië, Frankrijk en Nederland. Op de vraag of Indonesië, gezien de huidige gespannen betrekkingen tus sen beide landen, zieh tot Nederland zal richten voor het verkrijgen van leningen van Nederland, zeide ir. Djoeanda: „dat zal afhangen van de ontwikkelingen". Hij kondigde verder aan, dat „binnen twee of drie maanden" aan het parle ment een wetsontwerp zal worden voor gelegd waarin 11 miljard roepiah wordt aangevraagd voor de uitvoering van het Indonesische vijfjarenplan. DOODSLAG OP ECHTGENOTE De Hoge Raad heeft overeenkomstig de conclusie van de Procureur-Gen era al van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, verworpen het beroep tegen het arrest waarbij een 33-jarige opperman uit Eindhoven was ve /oordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf wegens doodslag op zijn échtgenote. Surinaamse onderwijs-minister treedt af De minister van Onderwijs in het Surinaamse Kabinet, dr. Rens, heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Ver moedelijk zal hij in functie blijven tot aan zijn vertrek naar Nederland op 6 augustus. Minister Rens behoort tot de pro gressieve Surnaamse Volkspartij, die enige dagen geleden de samenwerking met het eenheidsfront, de combinatie van partijen, die in Suriname het be wind voert, heeft verbroken. Het aftreden van dr. Rens wegens ge zondheidsredenen en vertrek naar Ne derland was reeds enige tijd geleden, voordat het besluit van de PSV was ge vallen, officieus aangekondigd. „Wij zijn ook 17" EIS VAN ARTS AFGEWEZEN (Speciale berichtgeving) De president van de Arnhemse recht bank, mr. J. H. Smits, heeft vanmorgen vonnis gewezen in een kort geding tus sen een Arnhemse arts (eiser) en de uitgever van het nog niet verschenen boekje „Wij zijn ook 17", alsmede een fotograaf te Arnhem. In genoemd boek je komt een foto voor van de dochter van de Arnhemse arts. De vader heeft geen toestemming gegeven om tot pu- blikatie van deze foto over te gaan. De rechtbank was van oordeel dat. al moge eiser tegen deze foto bezwaren hebben, geen redelijk belang zich ver zet tegen de openbaarmaking. De recht bank kan derhalve geen termen vinden om de gevraagde voorziening aan eiser toe te staan. Eiser had namelijk gevor derd. dat publikatie van de foto of ver veelvoudiging ervan in enig boekwerk of etalage achterwege zou blijven op verbeurte van een dwangsom. Brandwachts naar *'e!<c»?hu's AUTOSPUIT SLOEG OVER DE KOP. (Van onze Haagse redactie) Vanmorgen werd de Haagse brand weer gealarmeerd door het automatisch alarmeringssysteem, aangebracht aan het gebouw van de T.N.O. aan de Oude Waalsdorperweg te Den Haag. Onmid dellijk rukte men uit met groot, mate riaal. Het bleek echter dat een stuk hout van de aldaar nieuw te bouwen woningen tegen de drukknop van het alarmeringssysteem was terecht geko men, waardoor dit in werking was ge komen. Door de snelheid, waarmede men zich naar de vermoedelijke plaats van de brand begaf, is een nieuwe autospuit uit de bocht gevlogen. De wagen sloeg enige malen over de kop, kwam op de oude spoorbaan Rotterdam—Den Haag terecht en werd ernstig beschadigd. Twee van de zes inzittende brandwachts werden overgebracht naar het zieken huis „Bronovo". SLOEP VAN „MAEDA" GEVONDEN. Het Japanse stoomschip „Hadakasan Maru" heeft vanmorgen een sloep opge vist van het Constaricaanse schip „Mae- da", dat vorige week na een aanvaring in de Noordzee is vergaan. De sloep werd gevonden tussen het lichtschip Goeree en de scnouwenbank. Daar het Japanse schip aanvankelijk de identiteit van de gekraakte witte sloep van de „Maeda" niet kon vaststellen, werd nog enige tijd gezocht naar drenke lingen. Tot directeur van de Stichting Nederlandse Textiel jaarbeurs is be noemd de heer A. G. Biemond Jr. Onze abonne's die, met vakantie gaan, gelieven onderstaand in te vullen en aan de administratie van het Leidsch Dagblad te zenden. Ie dag van opzending Laatste dag Bestemd voor administratie Gelieve in te vullen met blokletters Kwartaal Maand Week Post abonnee straat en huisnummer te (huis-adres) (Doorhalen wat niet van toepassing is), wenst het Leidsch Dagblad aan het volgend adres: straat en huisnummer I te te ontvanger Handtekening Kerkelijk Leven Naar een nieuw kerkelijk vaderland OOK ABRAHAM VERLIET ZUN LAND EN MAAGSCHAP. Twee hoogbejaarde zusters hebben gisteravond wat beverig en onwennig, elkaar stevig bij de arm houdend, de trap van het K.L.M.-toestel „Amster dam" op de luchthaven Schiphol be treden, om voorgoed naar het nieuwe vaderland Amerika te gaan, dat vooral voor deze dames een nieuw kerkelijk vaderland zal zijn De 82-jarige Elizabeth Maria Gnirrep en haar twee jaar jongere zuster Anna Maria, beiden uit Bussum, behoren nl. tot een kerkelijke gemeenschap in Ne derland, die voornamelijk in Amster dam was gezeteld en onder leiding stond van broeder J Verkamman. Deze had zich indertijd na overleg met de po litie moeten beperken tot meer hui selijke samenkomsten van zijn gemeente, doch hij voelde zich hierdoor geestelijk tekort gedaan. Hij nam contact op met de Amerikaanse religieuze gemeenschap „Gospel Assembly" en men besloot de circa honderd Nederlandse leden van deze groep naar Amerika te doen emi greren, waar ze worden geholpen door geloofsgenoten Reeds veertig Neder landse gelovigen, onder wie ook broeder Verkamman, gingen reeds op deze wijze naar de Verenigde Staten. Zo ook gisteravond de dames Gnirrep, die bepakt en bezakt naar Eldorado in Illinois gaan en voorlopig onderdak krijgen bij reverend Jolly. „Het geestelijk klimaat in Nederland deugt niet vooi onze gemeenschap", zo zei de jongste der beide zusters. „Abra ham moest ook eens zijn land en zijn maagschap verlaten. Zo gaan wij nu ook. Men kan zichhoe noem je dat ook weer(dit tegen haar zuster) in Amerika beter geestelijk ontplooien". Beide dames hebben ruim twintig jaar in Bussum gewoond. Elizabeth werkte gedurende lange tijd in een kindertehuis te Batavia in het voormalig Nederlands Oostlndië. Thans hebben beiden al haar hebben en nouden verkocht en gaan de laatste jaren van haar leven doorbrn- gen in Illinois, de staat met het gun stige klimaat, zowel geestelijk als wat het weer betreft. Talrijke geloofsgeno ten hebben de dames, toen zij voor de eerste maal van haar leven het vlieg tuig betraden, luidruchtig nagewuifd. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Jorwerd (toez.) J. Boneschansker, kand. te Assen, die be dankte voor Terwispel-Tijnje. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwdorp Th. Rienks te Schoondijke. Bedankt voor Heerjansdam R. van Reenen te Capelle a. d. IJssel. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Beroepen te Bolnes-Slikkerveer-IJssel- monde J. H. v. d. Hoeven te Houwereijl. Te Spakenburg G. Zomer te Vrouwen polder. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam C. Molenaar, kand. te Dordrecht. Te Nieuwerkerk- Oosterland J. B. Bel te Krabbendljke. Te Rotterdam-c.. W. C. Lamaln te Grand- Raplds, die bedankte voor Rotterdam-z. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Opperdoes en te Ulrum F. Bakker, kand. te Goes. Europees Oecumenisch Jeugdcongres HERDENKING EERSTE LUSTRUM Ter herdenking van het eerste lus trum houdt het Europees Oecumenisch Jeugdcongres maandagavond in het kas teel Oud Poelgeest te Oegstgeest een „open hof". Tijdens deze herdenking, welke wordt gehouden onder het motto „Ontdekking van een nieuw Afrika", zullen dr. J. Karefa-Smart en mr. Adeolu Adegbola, die nauw betrokken zijn bij het oecumenisch werk der ker ken en een verantwoordelijke positie in nemen in de huidige ontwikkeling van Afrika, het woord voeren. In aansluiting op deze bijeenkomst zal een aantal jongeren op zondagmid dag 5 augustus een gezamelijke ver werking van dit congres geven in de vorm van een maskerspel. „Taptoe Delft" vraagt weer aandacht De stad Delft zal van 25 augustus tot en met 4 september weer In het teken der belangstelling komen door het jaar lijks terugkerende militaire muziekfes tival „Taptoe Delft". Op het historische Marktplein zullen, wanneer op zater dagavond 25 augustus de bronzen klok ken van de Nieuwe Kerk negen maal hun galmend geluid hoog boven de 5600 aanwezigen hebben laten weerklin ken, de schijnwerpers aanflitsen en de machtige contouren van de kerk en het stadhuis, met aan weerszijden de pit toreske geveltjes, in een betoverend licht zetten, terwijl de militaire muziek korpsen, tien in getal, in hun schitte rende en kleurrijke gala-uniformen het schouwspel zullen afronden tot een sprookjesachtig geheel. Op de tribune voor het stadhuis zal luit.-kolonel D. baron van Mackay, die de leiding in handen heeft, het sein voor de aanvang geven. I Er is een. geheel nieuwe formule be- dacht, die de toeschouwer een beeld ge- en van wat er in het verleden op mili- j tair muziek- en excercitiegebied werd gepresteerd. Uit de Johan Willem Friso Kapel is een groep gevormd, die mili- j taire marsen ten gehoren zal brengen uit het jaar 1745. Geheel in stijl zullen 1 de musici gekleed zijn in de uniformen van die tijd. terwijl men ook de hand heeft weten te leggen op instrumenten welke in die jaren van de instrumen tale bezetting deel uitmaakten. Als contrast zullen na dit optreden de he dendaagse korpsen acte de présence ge ven, waarbij o.m. op het programma staan de moderne St. Louis Blues, die in Delft zijn Nederlandse première zal beleven, terwijl de componist Rudolf Karsemeyer een koraal heeft vervaar digd „Delfesta" geheten, welke in de fi nale ten gehore zal worden gebracht. Ook dit jaar zal het excercitie-pelo- ton van de Kon. Luchtmacht uit Nij megen een demonstratie geven, ook naar het door Prins Maurits in 1610 ontworpen reglement. Een detachement piekeneirs en musketiers zal, een beeld geven van wat in die dagen op dit ge bied werd gepresteerd. Koningin Elisabeth van België gehuldigd Ter gelegenheid van de 80ste verjaar dag van Koningin Elisabeth vain België, is gisterochtend in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel een huldi- ginsgplechtigheid gehouden, waarbij de Koninklijke Familie tegenwoordig was. Het nationaal orkest van België speel de de Braban$onne, waarop de Ko ningin met een breed gebaar dankte voor de toejuichingen van het talrijke publiek. Onder de aanwezigen waren kardi naal Van Roey, de leden van de rege ring, de ministers van staat, leden van het corps diplomatique en talrijke ver tegenwoordigers van het openbare en het bedrijfsleven. Premier Van Acker, die een huldi- ginsrede uitsprak, gaf uiting aan zijn spijt over de afwezigheid van Prins Karei. Boelganin trekt van leer De Sovjetrussische premier, Boelga nin heeft, volgens radio Moskou, te Lodz in Polen verklaard, dat de Sovjet- Unie „de vieze, zwarte vingers van iedereen zou kunnen afhakken, die l.naar de wapens tracht te grijpen". Boelganin zei voorts, dat de Sovjet- I Unie sterk genoeg is „om geen oorlog j toe te staan" en dat het „communis tische kamp" zijn vriendschap moet I verstevigen om de roofdieren te belet- ten een oorlog te beginnen". „Wij moeten niet vergeten, dat wij staan tegenover een buitengewoon sluwe, zeer verraderlijke en sterke vijand, een vijand die er dag en nacht van droomt om dit communistische kamp uiteen te doen vallen". Aangezien „de vijand niet slaapt, maar ons dag en nacht met beide ogen gadeslaat", kunnen de uitgaven voor de defensie en het wetenschappelijk onderzoek niet wachten, aldus Boelga nin. Een gevolg hiervan was. dat niet gelijkertijd de materiële behoeften van dc arbeiders en de employe's geheel konden worden bevredigd. Dit gold zo wel voor Polen als voor de Sovjet- Unie. Hij voegde hieraan toe, dat „de vij and" had getracht, het Sovjet-volk te demoraliseren, doch de werkende klas se had „deze laster" afgewezen en de Sovjet-staat gemaakt tot „de machtig- steste staat in de wereld na Amerika". Handel met Communisten onvoordelig Functionarissen van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken, afdeling handel, hebben ver klaard, dat de handel met communis tische landen „onvoordelig voor Indo nesië is gebleken". Wijzend op de onvoordelige handels balans met zes communistische landen en Mexico, verklaarden zij, dat van nu af aan de nieuwe regeringspolitiek er uit zal bestaan alleen met die landen handel te drijven, die de gunstigste voorwaarden bieden. Zij deelden voorts mede, dat de hui- dinge handelsovereenkomsten aüeen hernieuwd zullen worden, als zij voor beide partijen voordelig blijken te zijn. Men wees er op, dat alleen de han delsbalans met de Chinese Volksrepu bliek een gunstig saldo aanwees. Mollet wint vertrouwensvotum De Franse premier Guy Mollet heeft vanochtend van de nationale vergadering het vertrouwensvotum gekregen terzake van het wetsontwerp voor een belasting op wegvervoer. SPOORWEGSTAKING IN ITALIË GEËINDIGD. De 190.000 Italiaanse spoorweglieaen hebben gisteren het werk hervat. ïaUat zij 24 uur tevoren in staking waren ge gaan uit protest tegen de „traagheid" waarmee de regering hun eisen voor hogere lonen en een werkweek van 18 uur zou behandelen. Tom- tie France Woensdagmorgen te 11.35 uur zijn 92 renners gestart voor de negentiende etappe van de Ronde van Frankrijk van Grenoble naar Saint Etienne (173 km.). In deze etappe komen bergpassen van de tweede categorie voor: de Col de l'Oeillon, 1233 meter hoog. 126 km. van de start en de Col du Grand Bois, 1161 meter hoog. 156 km. van Grenoble gelegen. Bij de vliegende controle van Renage (33 km.) is een groep van een tiental renners gepasseerd, bij wie Darrigade. Chupin en Deledda, met 1 minuut voorsprong op het grote peloton. Bij St. Etienne de St. Geoirs (47 km.) is het voltallige peloton om 13 uur 10 gepasseerd. Om 13.52 uur is het voltallige peloton de vliegende controle van Beaurepaire d'Isère, op 70 km. van de start gelegen, gepasseerd. De renners hadden toen 3 minuten achterstand op het tijd schema. Te Ohanas (88 km) is een grote groep renners gepasseerd onder aanvoering van Geminiani, Conterno en Van der Pluym. BELGISCHE PLOEG VOOR RONDE VAN NEDERLAND. De Belgische ploeg, die zal starten in de Ronde van Nederland, die van 6 tot en met 13 augustus zal worden ge houden, is als volgt samengesteld: Van Looy, Schils, Vanitsen, Noyelle,, Schroeders. Luyten, Clerckx en Ver- plaetse. Van Looy is kopman van de ploeg van onze zuiderburen. VOETBAL VOORLOPIG NED. ELFTAL— KARLSRUHE SC. Woensdag 5 sept. a.s. zal het voor lopig Nederlands elftal in het Feye- noord Stadion te Rotterdam een wed strijd spelen tegen Karlsruhe SC, een der finalisten in de eindstrijd om het kampioenschap van Duitsland. WEDSTRIJDEN VAN NED. B-ELFTAL Zoals bekend zal de landenwedstrijd ZwitserlandNederland op zaterdag 15 sept. a.s. te Lausanne worden ge speeld. Er is thans overeenstemming bereikt over de datum voor de wedstrijd tussen de B-elftallen van beide landen. Deze wedstrijd wordt zondag 16 sept. as. ge speeld op het Vitesse-terrein te Arn hem. Voorts is door de KNVB en de Deense Voetbalbond besloten dit jaar nog een wedstrijd Nederland BDenemarken B in te lassen en wel op zaterdag 3 novem ber in een nader te bepalen stad in Ne derland, dus daags voor de ontmoeting tussen de A-elftallen van de twee lan den, die zondag 4 nov. te Kopenhagen wordt gehouden. BOKSEN WEDEROM BOKSMATCH MET DODELIJKE AFLOOP De Spaanse amateur bokser Juan Perez Dias, die enkele dagen geleden zware verwondingen had opgelopen tij dens een wedstrijd te Madrid, is in het ziekenhuis te Valencia overleden. CurHss-Bennet overleed aan alcohol-vergiftiging Een lijkschouwing heeft uitgewezen dat Curtiss-Bennet, de Britse strafpleiter die maandag dood in zijn woning werd aan getroffen, aan alcoholvergiftiging is overleden. Tevens bleek dat hij al 10 tot 14 dagen voor de ontdekking overleden moet zijn. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 juli - Londen 10.64% —10.64%, New York 3.82%—3.83. Mon treal 3.89%—3.89%. Parijs 1.0850—1.0860, Brussel 7.65%—7.657s, Frankfurt 91.13— 91.18, Zürich 87.24%—87.29%, Zürich (vr. francs) 89.34%—89.39%, Stockholm 73.77%73.82%, Kopenhagen 55.02% 55.07%, Oslo 53.20%—53 25%, Milaan 60.87%—60.92%. Lezers schrijven Enorm politietekort Geachte redactie, Met stijgende verbazing las ik het ar tikel in uw blad van maandag j.l., be treffende de inbraak in de Apollobuurt in Amsterdam. Dat deze inbraak op klaarlichte dag is geschied, is niet zo verwonderlijk, wan neer wordt uitgegaan van de veronder stelling, dat de inbrekers met de situatie en waarschijnlijk dus ook met de af wezigheid van de bewoners bekend zijn geweest. Overigens is de inbraak zelf blijkbaar erg gemakkelijk gegaan, n.l. zoals U schrijft door het inslaan van een ruit in de keukendeur aan de ach terzijde van het perceel. Het is mij wel een raadsel hoe iemand op het idee komt om van zijn riante villa een kleine bankinstelling te maken met een afdeling vreemd geld inkluis, maar dan waarschijnlijk niet in een kluis, want daarover lees ik niets.. Het getuigt toch niet van veel verant woordelijkheidsgevoel om met dit be drag in huis plus nog wat juwelen rus tig een middagje de stad uit te gaan. Nu weet ik wel, dat gedupeerde deze bedragen zondag's niet bij de 'bank kan deponeren, maar als regel zal men zon dag's deze bedragen ook niet ontvangen. En omdat gedupeerde zo zorgeloos is geweest, treedt op ontstellende wijze het politie-tekort aan het licht. Het wil mij voorkomen, dat alleen wanneer de po litie bij elk huis een agent op post zet en dan nog liefst twee. een aan de voor- en een aan de achterzijde, dergelijke inbraken kunnen worden voorkomen. Mogelijk is er een politie-tekort in Amsterdam en ook elders, maar waarom moet dit het opschrift zijn bij een wel iswaar brutale inbraak, doch een in braak, die geheel is te wijten aan de gedupeerde zelf. En nu heerst er algemene ongerust heid in de Apollobuurt. Waarom? Er zijn nog voldoende bankinstellingen die zioh gaarne belasten met de zorg voor overtollig kasgeld. Of is dat ook niet veilig genoeg? Er bestaat naar ik meen nog een po- litie-verordening. dat men zijn rijwiel niet onbeheerd mag laten staan. Wel licht zou een soortgelijke verordening in het leven geroepen kunnen worden voor het op deze manier dergelijke be dragen vrijwel onbeheerd laten liggen. Indien U geen bezwaar heeft mijn zienswijze hierover in uw blad op te ne men, dank ik U bij voorbaat voor de plaatsruimte en teken hoogachtend, W. Klijmeij Witte Rozenstraat 26, BEURSOVERZICHT Iets hoger Amsterdam, 25 juli. De beurs werd vandaag gestimuleerd door Wallstreet, waar gisteren vooral de Oliewaarden vast waren gestemd. De Shell Oil, de Amerikaanse dochter van Kon. Olie, heeft in de eerste helft van 1956 bijna 28% meer winst behaald dan in hetzelfde tijdvak van 1955. In het telefonische avondverkeer zijn Kon. Olies dan ook verder gestegen van 870 tot 882. Deze prijs kon vanmiddag niet gehaald worden, doch het hoofdfonds noteerde bij opening toch 8 punten beter op 878. Tegen slot volgde een lichte reactie tot 876%, Ook de overige internationale soorten boekten een avance van 3 tot 5 punten. Bij de Scheepvaartaandelen was Hol landAmerika Ly'n favoriet met een stijging van bijna 4 punten tot 191. De overige scheepvaartwaarden lagen even eens vrij vast en monteerden 1 a 2 punten. Cultures blijven verwaarloosd, waarbij H.V.A. en Ver. Deli in feite on veranderd sloten. Voor Amsterdam Rub ber heerste iets meer belangstelling, waardoor dit concern kon aantrekken van 92% tot 94. Vandaag worden ge ïntroduceerd vertificaten Penn-Texac Corporation. De belangstelling voor dit fonds werd zeer behoorlijk genoemd. Als adviesprijs werd opgegeven 15% dollar. Guldensbeleggingen licht ver deeld met een bescheiden koerswinst voor de Staffellening 1947. (Ingez. Med.-Adv.) toc/i Beurs van Amsterdam Woensdag 25 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 98 97% Grootboek obl1*A68 89 L Ned. '51 3% 96% 96 L Ned. '53 (3%) 94% 94ft Ned. '48 3% 90% 90% Ned. '54 3% 91 90% Ned. '55 3% 91 90% Ned. '55 n 3% 91% 91% Ned. '47 3% 392H Ned. '56 3% 94 H Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 94ft 94% Ned. 62-64 3 94U 94% Indië '37 A 3 9311 93% Grootboek '46 3 9011 90% ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind. B 59% 58 Nat. Handelsbank 139% 140 Ned Handelmij210% 210 A.KO 263% 265% Philips 304% 307% Unilever 428% 432% Wilton Feyenoord 320 322 Biliton 2de r269% 273% Kon Olie f.50.— 438 Kon. Olie 8707s 876% Amst Rubber 93 94 Holl Amer lijn 187% 150 B Kon Ned Stoomb. 170% 171 Ned Scheepv Unie 179% 180% H VA 119% 120 Java Cult.67% 66 Deli Mij 135 135% Senembab82% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 96 95% Den Haag 1937 1 3.. 90% Lelden 1947 96% R'dam '37 I m 3% 95% 94 (ndustr Obligaties Philips Dollarlng 101% 101 Premieleningen A'dam '51 2% 127% 127 Eindhoven '54 2% 99% 100 Enschede '54 2% 99 98% Den Haag'52 I 2% 120 119% idem II 2% 118% 118% R'dam '52 I 2% 123 idem II 2% 122% 122% Utrecht '53 2% 110 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 293% 246% Rotterd. Bank220% 218% Twentsche Bank226 227 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 231% 231% Kon. Ned. Grofsm. 116% 116 Rott Droogd Mij. 609 611 Tieleman en Dros 12 12% Handelsondernemingen Borsumi). cv A f 1000 108% 107% Internatio125 125% Diversen Albert Heyn285 B 287 B Ned. M. Walv. Vrt. 71% 71% Spoorwegen Dell Spoorw. Mij. 22% Amerik. fondsen Anaconda 78% 78% Shell Oil Cy84% 84% Nog enkele fondsen dit Leiden en omgeving Aandelen V '4/7 Holl Constructie 424 425GB Ing bur v Bouwnyv uhl 125GB Int Kunststof! Ind. 57 58GB Kon Ned Edelmet 67 67 Pref w.a idem 71% 71v2 Textiel Gebr v Wijk 81B sin Leidsche Wolsplnn 374% Ned Electrolasm 350 353GB Sikkens Lakfabr '53 540 ?'0 Ver Touwranrieken 174 ,.71 Wernlnk's Betcnm. IOOYa

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3