Prof. Romme kreeg van Koningin opdracht tot Kabinetsformatie Staking in Britse autointlustrie toont zeer verwarrend beeld WEERBERICHT Nieuive bezems vegen schoon K.V.P. weerlegt Drees' visie Romme begon consultaties Lang niet alle arbeiders wensen werk neer te leggen Premie ouderdomsverzekering 6,75% 95ste jaargang WOENSDAG 25 JULI 1956 No. 28891 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand: f0 55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Eervol ontslag burgemeester Schokking Bij K.B. van 24 juli 1956. no. 71. Grote weerstand ligt in de verwachting Van onze parlementaire redacteur) Nadat de Koningin gisteren voor het aanwijzen van een nieuwe Kabinets formateur in de loop van de dag reeds de gebruikelijke adviseurs en fractie leiders, onder wie prof. Romme, had ontvangen, verscheen gisteravond acht uur de fractieleider van de KVP weer in het Huis ten Bosch. De conclusie lag voor de hand: prof. Romme kreeg de opdracht tot het vormen van een Kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het Parlement te genieten. Hij heeft H.M. verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Bij de Kabinetsformatie in 1952 had prof. Romme na de evenals nu vooraf gaande mislukte formatiepoging van dr. Drees, ook opdracht gekregen van de Koningin op zijn beurt te trachten een Kabinet te formeren, maar hij had toen verzocht te mogen weigeren, omdat zijn formatiepoging alleen maar tijd verlies zou betekenen. Daarom hoefde gisteravond zijn verschijnen in het Huis ten Bosch, dat hij na een gesprek met de Koningin van een half uur weer verliet, nog niet te betekenen dat hij de volgende formateur zou zijn, maar enige tijd later bleek dat hij inderdaad zijn krachten op de Kabinetsformatie wil beproeven. Gelijk spel Dat is geheel volgens de regels van het spel, omdat door de bezwaren van de KVP de forma tie-Drees was mislukt Voor de onderhande lingspositie van de P v. d.A. btf de verdere for matiepogingen is het van belang als offi cieel zou worden be wezen dat ook prof. Romme niet kan sla gen. Daarvan zou im mers de consequentie moeten zijn, dat ook de KVP met haar eisen een toontje la ger moet zingen om dat haar leider even- binetsformatie op te min kans ziet de Ka lossen als de leider van de P.v.d.A. dr. Drees. In 1952, na de mis lukking van de eerste formatiepoging van dr. Drees, heeft trouwens na hem als opvolger toch ook een KVP-er prof. Beel, de forma tie-opdracht gekregen, maar hij had tenslotte geen succes, omdat de Pv..d.A. er niet mee akkoord ging dat prof. Beel minister-presi dent zou worden De P.v.d.A. wilde alleen dr Drees als minister president aanvaarden omdat de verkiezingen een persoonlijk succes van dr. Drees waren geweest. De Pv.d_A. zal daar na de jongste verkiezingen wel weer precies zo - over den ken. formatie in handen te nemen, stelt zij uiteraard hogere eisen dan wanneer de andere partijen, die tezamen een meer derheid vormen, ook eens de Kabinets formatie in handen nemen PROF. ROMME: „Zal hij slagen?".... Geduld is nodig Indien prof. Romme de P.v.d.A. niet wil uitschakelen, evenmin als dr. Drees de KVP wilde uitschakelen, kan hü 1>Ü voorbaat verzekerd zqn van mislukking en betekent zijn optre den in de Kabinetsformatie alleen maar tijdverlies. Maar als politiek strateeg denkt hq misschien aan de oude spreuk: „Een veldheer wint al veel. al wint hij niets dan tijd". Met de formatiepoging van Romme en zijn opvolgers (eventueel informateurs of In het kamp van de P.v.d.A. heeft men echter ervaring met de strategie van prof. Romme en de weerstand van de P.v.d.A. zal dus groter zijn dan vier jaar geleden. Dat maakt de oplossing van de Kabinetsformatie weer moeliijker. Daarom is geduld bij de Kabinetsformatie een schone zaak. Wout Wagtmans van 1 naar 3 opvolgers levecraeei iniormairurs ui i bemiddelaars) komt het (in handen i Door in de 18de etappe van de van dr. Drees onaantastbare) rege- 4 Tour de France de 30ste plaats te ringsprogram weer in open discussie bezetten, raakte Wout Wagtmans en komt ook de door dr. Drees ge- de gele leiderstrui van het alge- dachte verdeling van de ministers- meen klassement kwijt aan de zetels in het nieuwe Kabinet, in be- 7 Fransman Walkowiak. J weging. Nieuwe bezems vegen schoon. I Als gevolg van de 30 seconde «SPïïLJS -n' :£L ^etk3eh fijx i voor de KVP alleen maar voordeel op leveren, zoals in 1952 is gebleken, om dat de P.v-d.A tegenover de andere par tijen samen altijd in de minderheid is en dan wordt gedwongen toe te geven indien de Pv.d.A. regeringspartij wil blijven. Wanneer de P.v.d.A. na een ver kiezingsoverwinning begint de Kabinets- Volgend jaar weer bloembollencorso Het bloemencorso in de Bollenstreek gaat ook in 1957 door. Dit bsluit nam het corsocomité in een gisteravond in Treslong te Hillegom gehouden ver gadering. Weliswaar heeft de gehou den wervingsactie niet dat aantal deelnemers opgeleverd, waarop men had gehoopt, maar aan de andere kant kwamen toch ook weer zoveel aanmeldingen binnen, dat men kon besluiten het corso door te laten gaan. Men verwacht trouwens, dat binnen kort nog vele aanmeldingen zullen volgen. Het motto waaronder het corso zal gaan is „Hollands Glorie". Vrij warm De Bilt verwacht tot donderdag avond Droog en vrij warm weer met vooral in het zuiden van het land zonnige pe rioden en later in het noorden weer toenemende bewolking. Matige tot krachtige westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 JULI Son op: 4.54 uur: onder: 20.41 uur. Maan op: 21.33 uur; onder: 8.55 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 5.07 en 17.44 uur. £ii nummer bestaat nK acht pagina's •cgens wen door Nolten, verspeelde hü bovendiei. de tweede plaats aan 7 Bauvin. die daardoor precies 16 7 7 seconden voorkwam op onze land- genoot. Voor het verslag Sportpagina Vandaag is het alweer zes weken ge leden, dat de verkiezingen werden ge houden. In 1951 duurde de oplossing van de Kabinetscrisis zeven weken. In 1952 duurde de Kabinetsformatie tien weken, nadat de eerste formatiepoging van dr. Drees was mislukt na ruim drie weken. Nu is zijn eerste formatiepoging mislukt na ruim vijf weken. We zijn dus al bij de formatie van 1952 ten ach ter en de situatie is nog moeilijker. is aan mr. F. M. A. Schokking op zijn verzoek met ingang van 1 aug. 1956 eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente 's-Gravenhage, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten door hem als zodanig bewe- ■Het mogelijke verricht voor compromis Naar aanleiding van hetgeen dr. Drees gistermiddag heeft meee< Naar aanleiding van hetgeen dr. Drees gistermiddag heeft meegedeeld over de bezwaren van de K.V.P. tegen zijn ontwerpregeringsprogram. heeft men des gevraagd van K.V.P.-zijde medegedeeld „het nodige te hebben verricht om een compromis mogelqk te maken". Heeft de P. v. d. A. een tiental wensen naast zich neergelegd om tot een vergelijk te komen de katholieke fractievoorzitter was van de inhoud de zer wensen op generlei wflze op de hoogte gesteld de katholieke fractie heeft van haar in eerste Instantie naar voren gebrachte wensen er slechts vijf in de laatste brief van prof. Romme aan dr. Drees gehandhaaf# als punten, waaraan de K.V.P.-fractie voor haar regeringsprogram in elk geval wilde vasthouden, aldus voegde men hieraan toe. Wat de kwestie van de bezitsvorming' betreft is men in K.V.P.-kringen van mening, dat ook al zouden de door dr. Drees uiteengezette moeilijkheden niet geheel kunnen worden opgevangen, de bezitsvorming in elk geval moet worden bevorotrd door het geven van belas tingfaciliteiten. De moeilijkheden in de te treffen belastingmaatregel zou dan zoveel mogelijk dienen te worden op gevangen. De door dr. Drees geformu leerde moeilijkheid, aldus verklaarde men van K.V.P.-zijde, bestond ook ten aanzien van de bouwspaarfondsen en de huidige demissionaire regering is bij haar beleid in deze kwestie over dat bezwaar heengestapt. Wat de paragraaf over Nieuw Guinea in het programma van dr. Drees be treft zeide men voorts van K.V.P.-zijde het niet duidelijk te achten, waarom een verzekering inzake het vasthouden aan de soevereiniteit over Nieuw Gui nea wel in de Troonrede zou kunnen worden opgenomen en niet in het rege ringsprogram. Bovendien zo ver klaarde men van K V P.-zijde is dr. Drees in zijn correspondentie met de katholieke fractievoorzitter slechts zo ver gegaan, dat naar zijn mening de formulering van het standpunt naar buiten in het Kabinet zou moeten wor den behandeld. Onjuist noemde men van K.V.P.-zijde het standpunt van dr. Drees. dat be treffende de katholieke wens de door trekking van de pacificatiegedachte voor het Hoger Onderwijs in het pro gram op te nemen, het rapport dient te worden afgewacht van een door minis ter Cals ingestelde commissie ter her ziening van de subsidieregeling van het Hoger Onderwijs. Minister Cals neemt immerr het standpunt in, zo zeide men. dat deze commissie niet de opdracht heeft te werken op basis van de pacifi catiegedachte. Naar aanleiding van de verklaring van dr. Drees, dat hij er naar heeft gestreefd niets in het program op te nemen, waartegen de bij het overleg betrokken fracties principiële bezwa ren bestaan, merkte men tenslotte van K.V.P.-zjjde op, dat „het er bij een regeringsprogram toch vooral om gaat wat wèl in het program staat en dat het toch vooral van belang is, dat het regeringsprogram een positieve inhoud heeft". De formateur prof. dr. C. P. M. Romme is zjjn taak hedenmorgen begonnen iiiet een bezoek te brengen aan dr. W. Drees, om van hem de stukken met betrekking tot de formatie over te nemen en zich op enkele punten betreffende het ver loop daarvan nader te oriënteren. De formateur heeft als plaats voor zijn werkzaamheden het „Torentje" op het Ministerie van Binnenlandse Zaken, de vroegere werkkamer van de onlangs af getreden Minister van Binnenlandse Zaken, gekozen. Hq heeft het voornemen in de loop van de dag oriënterende be sprekingen aan te vangen. Voor heden middag heeft de formateur voor een onderhoud uitgenodigd de heer A. D. de Brujjn, Minister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie in het demissionaire Kabinet. In het Huis Ten Bosch ontving i Na hel onderhoud verlaat dr. Drees H.M. de Koningin gistermorgen de het paleis, kabinetsformateur dr. W. Drees. I Constructieve stap van de B.M.C. moet oplossing brengen (Van onze Londense correspondent). Het beeld, dat de staking in de Austin- en Morrisfabrieken in Enge land de tweede dag opleverde, was uiterst verwarrend. Opnieuw zouden volgens het bcdrqf meer dan de helft van de arbeiders het stakingsbevel hebben genegeerd. De bonden doen thans wanhopige pogingen om epn suc ces te forceren. Overal in het land zqn er tekenen van een solidariteitsactie. Er wordt op aangestuurd om aan de British Motor Corporation bepaald materiaal en bepaalde onderdelen te onthouden, zodat de produktie tenslotte tot stilstand zal moeten komen. Havenarbeiders, vrachtautobestuurders en technisch personeel van honderden firma's hebben alles wat bestemd is voor of afkomstig is van de B.M.C. besmet verklaard. Overal worden gel den voor steun aan de stakers ingezameld. De topleiding van de staking ge looft nog steeds, dat de vakbonden aan het einde van de week het bedrijf vol komen in hun macht zullen krijgen. maar dan sluiten de fabrieken waar gestaakt wordt voor 14 dagen vakantie, zodat afgewacht dient te worden, hoe de toestand daarna zal zqn. In elk geval neemt de spanning of de staking a] of niet aan het doel zal beantwoorden deze week elke dag toe. Ernstige botsingen De stakers doen alles om werkwilligen te beletten de fabriekspoorten te be treden. Wilde tonelen zijn er het ge volg van. In Birmingham kwam het tot ern stige botsingen tussen politie en pos tende stakers, 300 stakers, die een agressieve houding aannamen trachtten de weg te versperren aan enige vracht auto's, die de Austinfabrieken wilden binnenrijden of uitgaan. De bereden politie kwam tussenbeide. Er waren 50 politiemannen voor nodig om één en kele vrachtauto naar buiten te lood sen. Het kwam tot ernstige handtaste lijkheden tussen stakers en werkwilli gen. Een 27-jarige staker werd na een gevecht buiten een der fabrieken ge arresteerd. De zo hoog nodige industriële vrede dreigt thans ernstig gevaar te lopen en te veranderen in een oorlog tussen de arbeiders. De vakbondsleiders kunnen hiertegen niets doen zonder hun gezag te verliezen. Zij trachten dit zoveel mo gelijk te redden door een reeds half verloren staking in het goede spoor te brengen. Op de eerste dag van de Vier daagse bracht Z.K.H. Prins Bern- hard. vergezeld door zijn adjudant K. Geertsema. een bezoek aan het wandelfronfIn Nijmegen werd de Prins enthousiast door een menigte kinderen begroet. Naast de Prins de leider van de marsen, majoor b.d. J. N. Breunese. Afscheidsreceptie burgemeester Schokking Mr. F M. A. Sohokking en mevrouw Schokking zullen naar aanleiding van het heengaan van de heer Sohokking als burgemeester van Den Haag aan een ieder, die daartoe de wens koestert, ge legenheid geven afscheid te nemen in het Oude Stadhuis Groenmarkt op za terdag 28 juli van 16.0017.30 uur Het zou met de wens van de burgemeester overeenkomen, indien daarbij geen toe spraken zouden worden gehouden. Algemene Ouderdomswet Gisteren is in het Staatsblad afge kondigd een K. B. van 12 juli 1.1., waar door een groot aantal artikelen van de Algemene Ouderdomswet met ingang van 1 augustus a.s. in. werking zal tre den. Deze artikelen hebben alle be trekking op de noodzakelijke voorberei dingen, welke vooraf moeten gaan aan het verlenen van recht op ouderdoms pensioen ingevolge de Algemene Ouder domswet en het heffen van premies. Zoals bekend ligt het in het voornemen de resterende artikelen op 1 januari 1957 in werking te doen treden. Posities omgekeerd In het verleden was het zo, dat vakbondsleiders zich vaak met moeite staande konden houden tegen dege nen, die tegen hun wil in steeds -eer wilde stakingen ontketenden. Thans dreigen de leiders hun nek te breken door een officiële, door henzelf uit geroepen staking, die een mislukking sehjjnt te worden. Want het is een feit, dat de grote meerderheid van de arbeiders, hoe gegriefd zij ook mogen zijn door het abrupte ontslag van de 6000 man, de staking niet wiC welke wel eens een groot voordeel kan betekenen voor een bedrijf dat met duizenden onverkoopbare auto's zit! Aangezien noch de bonden, noch de regering op dit ogenblik kunnen ingrij pen. is de British Motor Corporation zelf de enige, die door een sprekend ge baar een einde aan dit chaotisch con flict kan maken. De regering heeft reeds de manier, waarop het bedrijf de 6000 aan de kant heeft gezet, scherp gehekeld. Sociale verantwoordelijkheid Op het ogenblik staat niet een loon- kwestie in het middelpunt, maar het beginsel van sociale verantwoordelijk heid van de werkgevers tegenover de arbeiders. Dit betekent niet, dat werk gevers betrekkingen zullen kunnen ga randeren, maar wel dat het personeel geraadpleegd dient te worden, wanneer hun broodwinning op het spel staat. Van vakbondszijde dringt men er op aan, dat ook schadeloosstelling bij mas saal ontslag zal dienen te worden ge geven. De Standard-automobielfabrie ken welke onlangs 2000 man aan de dijk zetten, gaven hen zulk een schade loosstelling en voorkwamen daarmee een conflict. De proteststaking tegen de B.M.C. wordt door de vakbonden gezien als een bescherming van de ar beiders in de gehele Britse industrie tegen een algemene aanval op htm le vensstandaard. Loonkosten iverkgevers zouden 2,75% stijgen (Van een onzer verslaggevers) Naar wq in Vakbondskringen vernemen heeft de Sociale Verzekeringsraad geadviseerd de premie voor de ouderdomsverzekering, die op 1 januari 195'. zal ingaan, te stellen op 6.75% van het jaarloon. In regeringskringen geeft men nog te kennen, dat officieel niets anders bekend is dan dat het percentage 6.5 a 7 zal bedragen. De premie zal echter nog moeten worden vastgesteld door de So ciale Verzekerings Bank. het uitvoeringsorgaan voor de ouderdomsverzekering, dat 1 augustus haar werkzaamheden zal gaan aanvangen. Als het percentage van 6.75 zal worden aangenomen, dan zal dit voor een periode van vijf jaren gelden. Volledigheidshalve vermelden wq dat over het deel van het inkomen dat boven de 6000 gulden ligt, geen premie geheven zal worden. Zoals reeds voldoende bekend is, ligt het in de bedoeling deze premiebetaling te compenseren met een evenredige loonsverhoging, de verhoging van de loonkosten bij de werkgevers, die door deze compensatie voor de werknemers ontstaat, zal ten dele tegemoetkoming vinden in de afschaffing van de ver eveningsheffing. Deze heffing bedraagt zoals bekend 4 van de door de werk gevers in totaal betaalde loonsom. Het wordt verder niet uitgesloten geacht, dat kan worden overgegaan tot een verlaging van de wachtgeld- en werkloosheidspremies. Dit laatste in verband met de grote reserves. Er worden cijfers genoemd, die een ver laging van deze premie, die 2.4% be draagt tot 1,6% zou inhouden. Voor werknemers en werkgevers zou dit dus een verlichting van 0.2% betekenen. Daar er echter een verhoging van de Ziekenfondspremies met 0,2% per 1 januari te verwachten is, zal dit ge ringe voordeel weer onmiddellijk ver dwijnen. Ook van een verlaging der premie voor de kinderbijslag is sprake. Daartegen over staat echter een voorstel van de vakorganisaties om de kinderbijslag met 10% te verhogen, hetgeen de verwach ting voor een premieverlaging wel op losse schroeven zal zetten, indien het voorstel van de Vakcentralen doorgang vindt. Resumerend kan dus gesteld wor den, dat, indien de premie voor de ouderdomsverzekering geheel zal wor den gecompenseerd met een loonsver hoging. en dit wordt wel algemeeD als vaststaand aangenomen, dat dan de loonkosten voor de werkgeveis met 2.25 zullen stijgen (6.75—4-2.75%). De Vakcentralen hebben immers bij de jongste discussies -ond de lonen verklaard slechts dan af te zien van een volledige compensatie van de pre mie. indien de economische situatie nadelige gevolgen zou ondervinden van de loonsverhogingen

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1