Prestatie zonder weerga: Wagtmans droeg gele trui over Izoard! Van der Pluym de openbaring van deze Tour LOGOMOTIEF J Wagtmans: „Pluympje verdient een grote pluim Grootscheepse inleiding van de Vierdaagse in Goffertstadion Turijn buiten zich zelf, toen Nino Defilippis won DINSDAG 24 JULI 1958 (Van een speciale verslaggever) Turijn, maandagavond - Nederland heeft de gele trui over de bergen gedragen. Over de eerste drie hoge toppen van de Alpen, een prestatie, zonder weerga van de vaderlandse ploeg. Wout Wagtmans zelf en onze jonge Brabantse schoen- makerszoon Leo van der Pluym hebben de opera ties geleid en het begeerde tricot in een peloton van 16 man, dat zich na de drie bergen vormde, in veilig vaderlands bezit naar Turijn geloodst, waar zij bovendien bijzonder eervolle plaatsen in de etappe-uitslag bereikten. Van der Pluym, de grote openbaring van deze Tour werd achtste, de intelligente en in steeds betere vorm komende Wagtmans bezette de tiende plaats. Toen de leidersgroep van 16 man de rose sintelbaan van het prachtige Turijnse stadion op reed, barstte er een ovatie los. zoals men er in de 16 voorafgaande etappes nog niet had gehoord. Voor zulk een geestdrift, voor zulk een tumult en zulk een kinderlijke vreugde aan de finish kon alleen een Italiaans publiek, ruim 40.000 man sterk, verantwoordelijk zijn. Verlies in ploegenklassement Pech speelde Jan Nolten voor de zoveelste keer parten Een overzicht van de vlaggen- parade in het Goffertstadion. Het Vierdaagse-lied werd gespeeld door de Royal Canadian Signals Band, de Johan Willem Friso-kapel en de Koninklijke Luchtmacht-kapel geza menlijk. meegezongen door de duizen den op de tribunes. Onder de talrijke militaire en burger lijke autoriteiten, die het défilé afna men op de ere-tribune, bevond zich ook minister Cals. De drie muziekkorpsen en de drum band van de Coldstream Guards ver zorgden ter afsluiting van de inleiden de plechtigheden ook de taptoe op het Plein 1944. De Vierdaagse heeft Nijmegen weder om in bezit genomen; het lijkt erop of degenen die geen Vierdaagse-kruisje dragen, in de minderheid zijn gekomen. Met treinen en bussen vol werden de deelnemers in dè~ loop van deze maan dag aangevoerd. De Belgische parachu tisten arriveerden op de gebruikelijke wijze; ze werden gedropt in de Ooypol- der. De oefening slaagde volkomen, al moesten er enkele Belgen uit hekwerk met prikkeldraad worden verlost. Nederland heeft kostbare minuten verloren in het ploegenklassement. België zat met drie man. Ockers, Adriaenssens en Close, vooraan, Ne derland maar met twee. Dat Jan Nol ten niet in de voorste gelederen te vinden was, vond zijn oorzaak in de pech, welke hij reeds na enkele tien tallen kilometers kreeg. Na dertig kilo meter kreeg de Limburger een lekke band. In de voorste gelederen werd weer gejaagd. Er moest dus snel wor den gehandeld. Sjef Lahaye gaf hem zjjn achterwiel. Toen zat Nolten weer gauw op de fiets en tezamen met zijn provinciegenoot belandde hij vrtf spoe dig weer in de wielen van het peloton. Maar kleine dingen kunnen grote ge volgen hebben. Want de ketting van Noltens fiets weigerde bij de beklim ming. toen herhaaldelijk geschakeld I moest moest worden, zijn diensten, om dat achterwiel met derailleur niet pre cies voegden met de ketting. Niet min der dan 5 keer heeft Nolten in deze rit moeten afstappen om zijn ketting tussen de tanden van het versnellings apparaat te peuteren. Dat is de reden, waarom hij niet in de voorste gelederen bij de beklimming van de Izoard en later op de Mont Genèvre en de Sestrière te vinden was. In een van de afdalingen kreeg hij bovendien nog een lekke band. Dat Nolten niette min nog in een groot peloton met Daan de Groot en Gerrit Voorting binnen kwam met slechts tien minuten achter stand op de winnaar, Defilippis. mag een wonder heten en is uitsluitend te danken, aan de moedige wilskracht van deze renner. Jan Nolten had de opdracht gekregen om bij Wout Wagtmans te blijven. Had hij die opdracht maar kun nen uitvoeren, dan was het succes van de Nederlandse ploeg op deze dag vol ledig geweest. Nu speelde de pech Jan Nolten voor de zoveelste keer parten. de Belgen Close en Adriaenssens hadden ook niet zo snel kunnen klimmen als de beide Nederlanders. De Belg Desmet was achterop geraakt door een lekke band. waardoor hij een lelijke smak op de keien maakte Sluitstuk Na de pashoogte van Sestrière vorm de een ruim 80 km lange afdaling naar Turijn het sluitstuk van de etappe. Gaul leed in dat laatste deel een ge voelige nederlaag. Hii slaagde er na melijk niet in zijn 5 minuten voor sprong te handhaven. Aan de kop van een groep van 15 man gaven de in topvorm gestoken Wagtmans en Van der Pluym en de inmiddels bijgekomen prijsbeluste Italianen Defilippis en 19eETAPPE25JUU173KM 20eETAPPE 26JULI 74 KM Noqteniden Berg-etappe A Berg tlllllfffil) TlidntoverT'tkm. Dappeplaats Vliegende controle O Ravitaillcrinq sens en Close, de drie Fransen Bauvin. Mallejac en Privat. de twee Spanjaarden Bahamontes en Lorono en verder uit Robinson (Luxemburg). Walkowiak (NOC-ploeg) en Huot (Zuidwest Frank rijk). Op 24 km voor de finish, in de buurt van het. landelijke hevig door schree- wende reclameborden ontsierde Airasca, kwam er een eindp aan de alleenheer schappij van Charlie Gaul. Hij werd in gehaald en als het ware opgebracht naar Turijn. Hij werd 13e in de etappe. De finish van de 17e etappe: v.l.n.r. Bauvin. Defilippis en Ockers sluiven over de eindstreep in hel stadion van Turijn. (Telefoto.) ..Hoe kon het ook anders", smaalde Charlie Gaul, toen hij na afloop in één teug een flesje spuitwater in zijn dor stige keel liet klokken", het was voor mij een hopeloze dag". (Ingez. Med.-Adv.) Nencini een krankzinnig hoog tempo aan. Gaul verloor seconde na seconde, tenslotte minuut na minuut. In het stadje Fenestrelle. de tweede ravitaillering. op 170 km van het ver trekpunt. kon ploegleider Kees Pelle- naars tevreden knipogen. Het ging goed. alleen Jan Nolten was er niet bij. en dat viel eigenlijk tegen. Op dat ogenblik be droeg de voorsprong van Gaul nog 3Va minuut op de groep van 15 man. die hem najoeg en die. behalve uit de twee Ne derlanders en de twee Italianen bestond uit de drie Belgen, Ockers. Adriaens- WOUT WAGTMANS „Wagtmans heeft weer nieuwe roem vergaard. Eén Locomotief is drie bergen waard!" loopt altijd lichter I Rijwielen voor sport, toerisme en dagelijks gebruik ii» i in l i iimi» Pellenacirs ploegleider nummer één Turjjn. maandagavond Een in de warme Italiaanse zon zwaar trans pirerende Wout Wagtmans stond in het prachtige stadion van Turijn tegen zijn fiets geleund. Yvette Horner kwam hem zijn schone gele trui brengen voor zijn ere-rondje en Bobet, gestokenen in een goudgeel shirt, wenste de kleine man, die de eerste plaats in het algemene klassement zo dapper had verdedigd, geluk. Wie zal beter de innerlijke spanning van een renner, die een erepositie heeft te verdedigen, kunnen begrijpen dan Bobet, drie jaar achter elkaar winnaar van de Tour de France? Bobet wees op de gele trui. „Dat is een mooi ding hè" zei de Fransman. Wagtmans, gevat diende onmid dellijk van antwoord. „Mooi is die trui zeker, maar je moet keihard zijn om zo'n ding te blijven dragen". Na het ererondje, na de film en fo to-opnames. na een complete zoenpartij van enkele Italiaanse supporters, die Wout nog uit de Giro d'Italia kenden, zocht Wagtmans een rustiger plekje op. ..Heb je je leeg gereden?" vroegen wij „Neen. dat heb ik niet, ik heb voor morgen naar Grenoble nog wat over". Zonder een zweem van grootspraak kwamen de woorden eruit. „Ik heb ge makkelijk gereden, maar laat ik er meteen bijzeggen, dat Van der Pluym mij schitterend heeft gesteund. Formi dabel. zoals die jongen kan rijden. Pluympje verdient een grote pluim". OPDRACHT UITGEVOERD „Ik had de opdracht als er onmiddel lijk na de start gedemarreerd werd, mee te gaan" vertelde Leo van der Pluym. „Na enkele kilometers viel er al een gat en dus ben ik weggegaan. Ik kwam goed boven op de Izoard. Wat is dat een kreng van 'n berg. Ik zag Wout komen, wat moest ik doen? Ik ben met Wout meegegaan. Want ik dacht: mis schien kan ik hem helpen. Hij is de man. die de gele trui draagt. Ik ben maar een knecht. Gelukkig reed ik vandaag heel gemakkelijk. ïk hoop dat Pellenaars tevreden over mij is". Of Pellenaars tevreden was? Dat kon men van zijn stralend gezicht lezen. En evenals Wagtmans gaf ook de Neder landse ploegleider zijn jeugdige debu tant een volkomen verdiende pluim. Want de jongen uit Dussen heeft met zijn machtige benen veel en zwaar werk verzet en daarbij Wagtmans meer dan normaal geholpen. De derde man. die vandaag van alle kanten gelukwensen in ontvangst kon nemen, was Pelle naars zelf. In een concours, uitgeschre ven door de radio omroep van de Tour. werd Pellenaars uit twaalf kandidaten gekozen tot „Ploegleider nummero één van te Tour 1956". dank zij zijn ent housiasme, zijn taktische kwaliteiten en zijn strijdlust. De Tour in cijfers De uitslag van de 17de etappe van Gap naar Turijn over 234 km. is als volgt: 1. Defilippis (Italië) 6.42.09; 2. Ockers (België); 3 Bauvin (Frankrijk); 4. Nen cini (Italië); 5. Walkowiak (N.O.C.); 6. Robinson (gem. Lux.-ploeg); 7. Close 'België); 8. Van der Pluym (Ned.); 9. Bahamontes (Spanje); 10. Wagtmans (Ned.); 11. Privat (Frankrijk); 12. Mal lejac 'Frankrijk); 13. Gaul (gem. Lux.- ploeg); 34. Lorono (Spanje); 15. Adriaenssens (België); 16. Huot (Zuid west). allen in dezelfde tijd als Defili- pis; 17. Boven (Sp.) 6.49.30; 18. Vitetta (Zuidoost) z.t.; 19. Meyzenq (Zuidoost) 7.t.; 20. Lauredi (Zuidoost) z.t.; 21. ex aequo een groep renners bij wie Padovan (It.). De Groot. Voorting, Nolten (allen Nederland), Desmet 'Belg.), allen in 6.52.35 88. Lahaye (Ned.) 7.16.47. ALG. KLASSEMENT. 1. Wagtmans (Ned.) 91.24.23 2. Wal kowiak (N.O.C.) 91.28 50 op 4.27; 3. Bauvin (Frankr.) 91.30.56 op 6.33: 4. Adriaenssens (Belg.) 91.31.42 op 7.19; 5. Lauredi (Zuidoost) 91.33.17 op 8.54; 6. Defilippis (It.) 91.36.04 op 11,417. Voorting (Ned.) 91.37.16 op 12.53; 8. Pi- cot (West) 91.38.14 op 13.51; 9. ex aequo Bahamontes (Sp.) en Monti (It.) beiden 91.42.41 op 18.08; 11. Privat (Fr.) 91.46.18; 12. Barbosa (gem. Lux.-ploeg) 91.46.36; 13. Darrigade (Fr.) 91.50.41; 14. De Groot (Ned.) 91.50.53; 15. Robinson (gem. Lux.-ploeg) 91.55.37; 16. Forestier (Fr.) 91.57.36; 17. Close (Belg.) 91.57.56; 18. Ockers (Belg.) 91.58.52; 19. Dotto (Zuidoost) 93.03.14; 20.. Van der Pluym (Ned.) 92 05.09: 21. De Bruyne (Bele.) 92.05.11; 27. Nolten (Ned.) 92.22.12; 90. Lahaye (Ned.) 94.14.30 PLOEGENKLASSEMENT. Het ploegenklassement van de 17de etappe luidt: 1. België (Ockers. Close. Adriaens sens) 20.05.57 2 Frankrijk 20.06.57 2. Frankrijk 20 06.27 3. Spanje 20.13.48: 4. Italië 20.15.53; 5. ex aequo Lux.-ploeg en Nederland 20.16.53; 7. Zuidoost 20.28.30; 8. Noord Oost Centraal 20.37.13; 9. West 20.37.45; 10. Zuiowest 20.39.39; 11. He de France 20.40.11; lfi. Zwitserland 20.47.39. Het algemeen ploegenklassement luidt; 1. België 272.29.56; 2. Nederland 272.46.29: 3. Italië 273.10.16: 4 West 773.14 13: 5. Frankriik 273.32.10: 6. Zuidoost 272 44.38: 7 Snanie 275.02.35; 8. Noord Oost Centraal 275.16.38: 9. gem. Lux.-ploeg 275.24.24; 10. Zuidwest 275.46.13: 11. He de France 276 29.56: 12. Zwitserland 277.17.07. PUNTENKLASSEMENT. Na de 17de etappe luidt het punten klassement: 1. Picot 260 punten; 2. Ockers 264 p.; 3. Voorting 347 p 4. De Groot 366 p.; 5. Darrigade 385 p.; 6. Bauvin 428 p 7 Rollapd 470 p.: 8. Lauredi 481 p.; 9. Desmet 494 p.; 10. Defilippis 519.5 p.; 17. Wagtmans 613 p. Na de 17de etappe luidt het klasse ment voor de Grote Bergprijs: 1. Huot (Zuidwest) 51 punten; 2. Bahamontes (Spanje) 37 p.; 3. Gaul (gem. Lux.-ploeg) 36 p.; 4. Ockers (Belg) 30 p.; 5. Walkowiak (N.O.C.) 17 p.; 6. Schmitz (gem. Lux.-ploeg) 15 p.; 7 Ruiz (Sp.) 13 p.: 8. ex aequo; Defi lippis (It.) en Forestier (Fr) 12 p.; 10. Van Genechten (Belg.) 11 p.; 15. ex aequo: Marvan (West), Privat (Fr.), Van der Pluym (Ned.) en Nencini (It.) 6 p.; 19. Wagtmans (Ned.) 5 p. De voetbalverenigingen „De Graaf schap" en „Doetinchem" hebben beslo ten tot een fusie over te gaan. Zondag as. worden te Zandvoort de motorterreinkampioenschappen van Noord-Holland gehouden. Deze wedstrij den zijn de laatste in de serie voor het Nederlands kampioenschap. Duizelingwekkend Na een duizelingwekkende daling door elkaar steeds opvolgende haarspeld en haakse bochten werd Briancon aangedaan voor de ravitaillering, waar Van der Pluym in zijn haast naast het voedsel pakje greep, en meteen be gon al weer de tweede klanterpartij, naar de Mont Genèvre, een berg van de tweede categorie, die 1850 meter bo ven de zeespiegel ligt, op 125 km van de startplaats. Intussen had vooraan een hergroepe ring plaats gehad, waardoor 16 man bij elkaar kwamen met de bergkoningen Gaul. Bahamontes en Ockers aan het hoofd. Maar deze waren Wagtmans en Van der Pluym, die bijzonder scherp hadden gedaald, niet kwijt geraakt, even min als de Italianen Nencini en Defi lippis, die aan de start al had beloofd, te zullen winnen En ook niet de Zuid westelijke regionaal Huot, die er alles op zet om het bergklassement van deze Ronde te winnen De doorkom?t op de Mont Genèvre luidt: 1. Huot 2 Le Quillv op 35 sec.. 3. Gaul op 46 ?ec 4. Bahamontes. 5. Oc kers en 6. Walkowiak allen op I min. 30 sec. Defilippis en Nencini die hem als een waakhond bijstond, volgden 'op 1 min 40 secBauvin was 9- op 2 min. 15 (Van een speciale verlaggever) In het Goffertstadion te Nijmegen (35.000 toeschouwers) is gisteravond de veertigste vierdaagse met fanfares en de parade der vlaggen grootscheep ser dan ooit te voren ingeleid. Terwijl de Royal Canedian Signals Band en de Drumband van de Coldstream Guards een zowel visueel als muzikaal zeer genietbare show opvoerden, marcheerden de groepen, die aan het défilé zou den deelnemen, het stadion binnen. De Londense Bobbies in het bijzonder werden stormachtig toegejuicht. Later kwamen de militaire detache menten. De vaandelwacht bestaande uit luchtmachttroepen, werd voorafge gaan door de kapel van de Kon. Lucht macht. De Johan Willem Friso-kapel voerde de deelemers aan het vlaggespel aan. In het midden van het veld was een bouwwerk opgesteld, dat de jeugdige le den van wandelclubs, getooid met chry santen. de bloemen waarmee op de '4e dag de binnenkomende wandelaars sec; Wagtmans als 10e en Van derworden gehuldigd, werd beklommen. Fanfares klonken en de jongelui ont hulden de namen „Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding" „Veertigste Vierdaagse Afstandsmar sen" Achtereenvolgens gingen de vlaggen van twaalf landen omhoog, terwijl de volksliederen werden gespeeld, ter ere van deelnemers uit België. Engeland, Israël, Canada. Luxemburg. Noorwegen. Amerika. Frankrijk. Zwitserland, Duitsland, Italië en Nederland Neen, de fonteinen van applaus en de chaotische belangstelling aan de eind streep gold niet de prestaties van onze landgenoten. Die chaotische toestand welde op uit de gemoederen van deze bruisende Italiaanse schare, toen daar aan het hoofd van het leidersgroepje, de gitzwarte Nino Defilippis. ziin naam was duizendvoudig op de straten van de stad gekalkt, op de sintelhaan verscheen. Nino, die in Turijn woont en enorm populair is, kent het sintelbaantje op zijn dnimpje en er was geen wereldkampioen Ockers. geen Frans nationaal Bauvin. bergkoning Bahamontes of Gaul. die hem in eigen huis kon verslaan. Zijn vader, een groothandelaar in macaroni, ving hem het eerst In zijn armen en terwijl hem de vreugdetranen over de wangen stroomden, zoende h'J zijn zoon, dat het klapte. Zijn jongen, zijn Nino, had zijn derde etappe, notabene Turijn gewonnen en hij was nu met Hassenforder en de Belg Fred de Bruvne. gaan be horen tot de gulden ridders van deze Tour. oP de Izoard Enkele van de oorspronkelijke koplo pers waren ver teruggevallen en werden gepasseerd door de specialisten. En het was niet verwonderlijk, dat op de top van de Izoard, waar de wolken als scheepjes langs rukten, een volkomen andere situatie was ontstaan Het resultaat voor de eerste bergpre- mie op de Izoard luidt: 1. Huot, 2. Bahamontes en 3. Ockers, beiden op 1.43, 4. Walkowiak op 1.49, 5. Gaul op 2.13, 6. Adriaenssens op 2.32, 7. Lorono op 2.44, 8. Le Quilly 2.45, 9. Van der Pluym als eerste Nederlander op 2.54 achter Huot Wout Wagtmans volgde als 15e in een groepje op 3. 26 sec. tezamen met de Italiaan Defilippis en Nencini en de Belg Desmet. Jan Nolten kwam als 19e op 4 min. 4 sec. door. Daan de Groot was verder achterop geraakt. Hij zat op 6 min. van Huot Gerrit Voorting op 8 minuten. Toen was Lahaye, de laatste man van de Nederlandse ploeg, nog in geen der lager gelegen windingen van de berg zicht baar. De Oranjemannen waren des morgens in goede stemming uit Gap vertrokken, maar zij waren aan de start toch iets minder spraakzaam geweest dan anders. Het was duidelijk, dat allen beseften, dat zij het zwaar zouden krijgen. Maar niemand, behalve Lahaye. die erg tegen het dalen op zag. toonde zich bij voor baat sterk geïmponeerd. Er werd ook in deze lange bergetappe met de drie cols ongeveer in het midden van het parcours, in het begin al diver se uitloop pogingen gedaanr Na 33 km was het zelfs al zover, dat er negen man ontsnapt waren en ook de onervaren, maar even onverschrokken Van der Pluym was erbij. .Als ik dan toch klimmen moet. dan maar zo vroeg mo gelijk, zei de Dussenaar. „dan kan ik la ter ook niet ver achterop raken". Het volgende negental begon met de aanval op de 91 km van de startplaats gelegen grimmige Izoard .een berg van de eerste categorie, die 2360 meter hoog is: drie Zuid Oostelijken, Chaussabel. Minando en Dotto. twee leden van lie de France- ploeg Siguenza en Barone en verder on ze landgenoot Van der Pluym. de Belg Close, de Engelsman Robinson en de Zuidwestelijke regionaal Huot, die de leiding had in het bergklassement. Aanvankefijk ging de stijging nog ta melijk langzaam, maar nadat de kloof van de Guil, waar de forellenvissers in hun lieslaarzcn uit het water stapten om de renners onder de brandende zon te zien zwoegen begon de klim loodzwaar te worden, dat was op 15 km van de top, waar de klauterpartij tot een ware marteling begon te wor den. ook al doordat de dusver uitste kende wegen nu veelvuldig kuilen en hopen steenslag vertoonden. Op dat ogenblik waren de 9 leiders tot op 50 seconden genaderd door de stoere na tionaal veteraan Geminiani. Daarentegen had het uiteengerekte pe loton ruim 4 minuten op de kopgroep verloren. En uit de grote groep hadden zich enkele befaamde klimmers afge scheiden. Tegen de bergwanden, in de buurt van de top en in de woesternij van de Casa Deserte krioelden de toeschou wers als mieren op een hoop om een be langrijke episode van deze etappe bij te wonen. Tussen de grillige rotspilaren, waarvan sommigen zo ver voorover hel den. dat het leek alsof zij zouden in storten. vorderden de renners uiterst moeizaam. Pluym als dertiende hadden kort voor de top de aansluiting weer moeten verbre ken. maar wederom snelden zij. na de passage van de Mont Genèvre. nu op Italiaanse bodem, pijlsnel omlaag en vormden met de Fransman Bauvin en de zich hersteld hebbende Lauredi een peloton, dat 2 min. 40 sec. achterstand had. Geen verademing Er was geen tiid om op adem te ko men. Want de derde eol lag vlak ach ter de tweede. Het ging nu om de Ses- trièrepas. in de bekende wintersport plaats met zijn als vestingen in het groene landschap afstekende witte to renhotels. De Sestriere gold met zijn 2030 meter hoogte wederom voor de eerste categorie. „Charlie Gaul is ge demarreerd", luidde het bericht. „Ein delijk", was de commentaar van de volgers in de kokende automobielen. H|j verdiende met deze demarrage de prijs voor de meest strijdlustige ren ner van deze dag". „Gaul! Gaul! Gaul!..." klonk het van de Italiaanse supporters langs de weg en zij gaven de Luxemburger te drin ken en zij verfristen hem met natte sponzen. Maar hun ogen speurden naar omlaag. Naar hun favoriet Defi lippis, maar voorlopig zagen zii alleen Le Guilly en Huot volgen, ieder in zijn eentje zwoegend. Le Guilly verloor tenslotte zeer snel terrein. Maar Gaul ging, voor het eerst van daag. als winnaar van de bergpremie over de pashoogte. Op 3 min. kwam Huot door. op 3 min. 40 sec. Bahamon tes als derde. Daarna volgden Ockers. Nencini, Wagtmans. Van der Pluym en Walkowiak op 3 min. 50 sec. Close werd 9e op 5 min. 20 sec. Robinson 10e ook op 5 min. 20 sec. Le Guilly waren deze mannen voorbij gereden en de gevaarlijke belager van Wagtmans. Lauredi. was inmiddels ge lost. EnNino Defilippis. Bauvin.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5