STADSNIEUWS Laatste Berichten Waarom dr. Drees niet slaagde 95ste jaargang Dinsdag 24 juli 1956 Tweede blad no. 28890 Bezwaren vanK.V.P. inzake bezitsvorming, Nieuw-Guineaonderwijs-pacificatie enz. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Drees heeft vanmorgen in een persconferentie uiteengezet, dat hij zjjn formatiepoging heeft gestaakt, omdat de KVP de discussie wilde heropenen over een aantal punten van het rege ringsprogram. Als hij daaraan had toe gegeven, zou hü ook de discussie hebben moeten heropenen over tien punten, die de PvdA anders had gewild. Andere partyen zouden dan uiteraard ook het recht moeten hebben gehad weer over het program te praten. Daarvan ver wachtte dr. Drees geen resultaat cn omdat er geen overeenstemming bleek (e bestaan als gevolg van de bezwaren van de KVP, heeft dr. Drees gemeend niet anders te kunnen doen dan zjjn taak neer te leggen. WANDELSPORT Vierdaagse gestart Vanmorgen om haltfnegen zijn van de 12.463 ingeschreven deelnemers voor de Vierdaagse van Nijmegen er 11.600 ge start. Het startsein, dat oorspronkelijk omstreeks zes uur zou worden gegeven, moest wegens zware regenval enkele uren worden uitgesteld. Het hoofdbezwaar van de KVP betrof men zie ook elders de bezitsvor ming voor de kleine rnan, waarover het regeringsprogram vermeldde: „Gedacht wordt. o.a. aan reeds ingediende voor bereide voorstellen inzake eigen wo ning, werkgeversbijdrage voor bouwspa- ren, premie aan jeugdige spaarders en maatregelen ten aanzien van het over heidspersoneel. Overweging van de vraag of speciale fiscale maatregelen ln aan merking kunnen komen. Eventueel een wettelijke regeling inzake bevordering van de winstdeling met spaarregeling zowel voor bezitsvorming als ter vermij ding van inflatoire spanningen". De KVP was niet tevreden met „over weging van tegemoetkomingen in de belastingsfeer", maar wenste dat dit zou gebeuren. Dr. Drees merkte hierover op, aat in het bouwsparen al een fiscale tegemoetkoming zit. Bedacht moet ook worden, dat sommige mensen, met het zelfde inkomen als een ander, niet kun nen sparen, omdat zij toevallig in moei lijke omstandigheden verkeren. Wie er beter aan toe is. zou dus minder belas ting betalen. Er zijn dus bedenkingen en daarom was toegezegd „overweging". Ook ten aanzien van tal van wensen van de PvdA was niets in het program ma vastgelegd, dat zij zouden worden vervuld, maar dat zij na onderzoek zou den worden overwogen. De KVP had verder bezwaren tegen de paragrafen in het regeringspro gram over Nieuw Guinea, zending en missie in Nieuw Guinea, doortrek king van de onderwas-pacificatie voor het Hoger Onderwijs. Tenslotte had de KVP in het program de wenselijk heid tot uitdrukking gebracht willen zien, dat de uitgaven van de staat achter zullen blijven bij de stijging van het nationale Inkomen. Op deze punten stonden de partijen «»chter niet zo ver van elkaar. In zijn oorspronkelijk ontwerp-rege- ringsprogram had dr. Drees veel ver anderd, opdat er niets in zou staan, waartegen een andere partij principieel bezwaar zou kunnen hebben. Er kan niet worden gezegd, dat een volgende formateur automatisch kan doorwerken op het program, waarover de vijf par tijen in gTOte lijnen reeds overeenstem ming hadden bereikt. Het is bijv. de vraag, of de PvdA haar tegemoetko mend standpunt op tal van punten zal handhaven onder een andere formateur. Voor andere partijen kan dat ook gel den. Op vele punten zal het program echter grondslag kunnen blijven bü de verdere formatie-pogingen. Van de zijde van de AR en de CTTU had dr. Drees geen schriftelijke bezwa ren ontvangen tegen het regeringspro gram. Wel van de PvdA, maar deze had in de bezwaren berust om de vorming van een Kabinet mogelijk te maken. De WD had zich niet definitief Uitge sproken. Wat betreft Nieuw Guinea had de KVP het bezwaar, dat in het program niet voldoende tot uiting kwam, dat Nederland de soevereiniteit zou hand haven. Dr. Drees had echter het ge voel dat door gebruik van de woorden „Nederlands Nieuw Guinea" dit stand punt voldoende tot uitdrukking was gebracht. Wat naar buiten als stand punt tot uiting zou moeten ko men in bepaalde omstandigheden, zou beter door het nieuwe Kabinet kunnen worden vastgesteld. Omtrent Nieuw Guinea vermeldde het program: „Bevordering door Nederland van een zodanige ontwikkeling van dit gebied, dat de mogelijkheid van toepas sing van het aan de bevolking toeko mende recht van zelfbeschikking wordt bespoedigd". Zakelijk bestond hierover geen meningsverschil. Dr. Drees verklaarde van huis uit zui nig te zijn en het daarom in een tijd van top-bedrijivigheid ook gewenst te achten d-at de stijging van de Staatsuit gaven aohter blijft bij de stijging van het nationale inkomen. Maar in een tijd van daling van de bedrijvigheid of eelfis stilstand, stijgen noodzakelijk de Staatsuitgaven, terwijl er toch al stij ging is door de toeneming van de be volking en verbetering van het onder wijs, de defensie, de optrekking van pensioenen en verhoging van de ambte naren-salarissen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 juli. Leldse Coop. Groente en Fruitveiling. Per 100 kg/ Druiven 81 87, rode bessen 76, zwarte bessen 116190. andijvie 719, augurken 3139. doperwten 4666, peulen 2261. snijbonen 107158. stambonen 135166, tuinbonen 1720, kroten 1016, rode kool 610, groene kool 1416, spitskool 2226, postelein 1623, raberber 614, spinazie 1733. komkom mers 2532. tomaten A 2057, Idem B 3444. Idem C 22—33, idem CC 1029, idem bonken 525, uleu grof 14, waspeen 1426, zllveruien 826. Per 100 stuks: pruimen 85131, bloemkool A 3064, idem B 2657, idem C 1338, komkom mers A 3244, idem B 2939, idem C 1222. sla A 3717. Per 100 bos: Bospeen 2433. kroten 27. peterselie 217. uien 25—28. LEIDEN, 24 Juli. Vette varkensmarkt. Aangevoerd werden 241 vette varkens. Notering in centen per kg levend gewicht: zware varkens 168—178, lichte 182190, slagersvarkens 188191, zeugen 160165. Handel vlot. Twee nuchtere kalveren geen notering. BODEGRAVEN, 24 Juli. Kaasmarkt. Aangevoerd 161 partijen. Eerste soort 2.13 2.19, tweede soort 2.042.12, extra 2.45. ROTTERDAM, 24 Juli. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 2820. Weektotaal 4562. Vette koelen en ossen 425, gebruiksvee 847, vette kalveren 250. graskalveren 159, nuch tere kalveren 395, varkens 97, biggen 74. paarden 98, veulens 39, schapen of lam meren 410, bokken of gelten 26. Prijs per kg: Vette koeien. Ie kw. 3.24 3 48. 2e kw. 2.80—3.14. 3e kw. 2.60—2.70; vette kalveren 2.903.00, 2.702.80, 2.30 2.50. Prijs per stuk: Graskalveren 525, 400, 300; nuchtere kalveren 84, 70. 55; biggen 72, 60, 50. Prijs pier kg; Slachtpaarden 2.50, 2.30. 2.10. Prijs per stuk: Veulens 525, 400,. 300- schapen 140, 120, 100; lammeren 110, 100, 80; kalfkoelen 1200, 950, 750; melk koeien 1200, 050, 750; varekoelen 875, 750, 600; vaarzen 880, 750, 600; pinken 650, 500, 400. Er kan daarom niet worden gega randeerd, zoals de KVP zou willen, dat de Staatcuitgaven zullen achter blijven bij de stijging van het natio nale inkomen. Dan is het onverstan dig zo iets in het program op te ne men. want men weet niet hoe de eco nomische toestand zich in de komende vier jaar zal ontwikkelen. De doortrekking van de onderwijs- pacificatie bij het Hoger Onderwijs is moeilijk, omdat de ontwikkeling van de Universiteiten verschillend is, ongeacht of het bijzondere of openbare instituten zijn. Daarom is een subsidieregeling een i •puzzel. Bij de installatie in maart j.l. van de commissie om het probleem te I onderzoeken, heeft de katholieke minis- ter Cals de verwachting uitgesproken, 1 dat dit onderzoek wel jaren zal duren. Onder die omstandigheden vond dr Drees het beter er niets van in het pro gram te zetten, maar het rapport af te wachten van de commissie, die niet al leen een technische taak heeft, maar i ook de subsidie-regeling moet onder- j zoeken. REHABILITATIE IN HONGARIJE Het centrale comité van de Hongaarse communistische partij heeft besloten Georges Palffy te rehabiliteren. Palffy werd na het proees-Rajk ver oordeeld en terechtgesteld. Volgens het partijblad „Szabad Nep" zijn tot nu toe 474 personen, die ten on rechte veroordeeld werden wegens „schending van de socialistische rechts bedeling", gerehabiliteerd. O.w. de ge wezen communistische president van Hongarije, Ar pad Szakasits, Imre Vajda, Janos Kadar en Gyula Kalai. FUSIE TUSSEN SAARLANDSE EN WESTDUITSE CDU. De Saarlandse Ohristen-Democrati- sche partij is maandag als afdeling toe gelaten tot de Westduitse Christen De mocratische Unie van bondskanselier Adenauer. Het was maandag juist een jaar ge leden, dat de partij officieel mocht gaan optreden, zulks met het oog op de drie maanden later gehouden volksstemming waarbij het Europese statuut werd ver worpen. De partij wordt geleid door dr. Hubert Ney, die thans aan het hoofd van de Saarlandse regering staat. „Ik kan er tegen", denkt deze Vierdaagse-wandetaar, maar hij zal toch wet blij zijn geweest, toen in de buurt van Eist het zonnetje weer door de wolken kwam kijken. Middenstandsdiploma Gisteren is alhier wederom een aan vang gemaakt het het afnemen van het middenstandsdiploma. De eerste dag kon dit diploma worden uitgereikt aan de volgende leerlingen: A. M. Aanhanen, Katwijk; A. I. M. v. Abswoude, Noordwijk; A. v. d. Akker, Alphen a. d. Rijn; C. J Ammerlaan, Zoeterwoude; M. v. d. Arkel, Alphen a. d. Rijn; B. J. Arkeveld, Leiden; A. Baalbergen, Katwijk a Zee; C. Baalber- gen, Katwijk a/Zee; L. J. Beelen, Rijp- wetering; E. v. Beelen, Katwijk a. d. Rijn- N. v. Beelen, Katwijk a/Zee; A. C. J. v. d. Berg, Noordwijk Binnen; E. v. d. Berg, Leiden; H. van Berkel, Al phen a. d. Rijn; J. de Best, Rijnsburg; M. A. C. Beugelsdijk, Warmond: A. A. J. Beuk, Nieuwkoop; H. Uit Beyerse, Wassenaar; W. F. J. J. Bik, Leiden; G. Bisdom, Valkenburg; J. J Blansjaar, Leiden; J. W. Blokzijl, Leiden: J. Biom, Wassenaar; J. J. Bodrij, Leiden; D C. Boekhout, Voorschoten; J. M". C. de Boer Rijnsaterwoude: W. de Boer, Katwijk a/Zee; H. J. J. Boers, Hazerswoude; M. C v Bohemen, Stompwijk; P. Boll, Nieuw Vennep; J. S. Bonte, Leiden; V. Boon, Voorhout; H. D. C. Boot, Al phen a. d. Rijn; P. J. Borst, Rijpwete- ring; C. J. Bos, Nieuw veenK. Bos, Alphen a. d. Rijn; K. Bos. Katwijk a d. Rijn; M. A. v. d. Bos, Noordwijk; J. v. d. Bosch, Aarlanderveen; A. G A. Brackel, Leiden; J Breen, Ouddorp (Z.-H.)N. v. d. Breggen. Alphen a. d. Rijn; C. Broekhof, Leiden; H. Brouwer, Noorden; J de Bruin, Alphen a d.Rijn; I. de Bruyn, Alphen a. d. Rijn; G. J. v. d. Burg, Leiden; E. Burggraaf, Wilnis; A. A. v. Buuren, Aarlanderveen; P. v. d. Bijl, Zoeterwoude; H. Bijleveld, Alphen a. d. Rijn; J. Cannoo, Leiden; J. v. Cas- sel, Zoeterwoude- W. Claassen, Noord wijk a/Zee: M. Daleman, Rijpwetering; J. v. Dam, Alphen a. d. Rijn; G. Deel- stra, Ter Aar; A. v. Delft, Rijnsburg; 1 A. v.Deuren, Alphen a d. Rijn; F. Die- ben. Leiden: F Diergaarde, Leiden; G Dintre-Borst, Oegstgeest; J. Does, War- mond- H. Döfferhoff, Oegstgeest; L. Döll, Leiden; N. v. Dangen, Alphen a. d. Rijn; G. v. Dorp, Zoetermeer; J. Dorre- paal, Berkel; J. Driebergen, Rijnsburg; Joh. Driebergen, Rijnsburg; B. v. Dron- gelen, Lisse; A. Drostev. d. Staay, Leiden; E. Durieux, Katwijk a. d. Rijn; D. v. Duyn, Katwijk a/ZeeA. v. Duy- venbode, Katwijk a/Zee; J. v. Duyven- bode, Katwijk a/Zee; A v. Dijk, Alphen a. d. Rijn; J. v. Dijk, Hazerswoude; IJ. v. Djjk, Katwijk a/Zee; J. Dijkhuis, Leiden; A. W. Edelaar, Leiden; A. v. Egmond, Voorschoten; H. v. Egmond, LeidschendamJ. Blokzijl, Leiden; W. M. J. v. d. Bosch. Oude Wetering. Ernstige aanrijding Zeemanlaan Gisteravond omstreeks half zes vond op de Zeemanlaan ter hoogte van de Van 't Hoffstraat een ernstige aanrij ding plaats. Tengevolge van het geen voorrang verlenen werd de 52-jarige motorrijder, de heer P. Spaanderman, wonende in de De Sitterlaan, gegrepen door een bestelauto. De E.H.D. heeft het slachtoffer dat een hersenschud ding. een diepe vleeswonde aan het rechterdijbeen en een shock opliep, naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht. Vermoedelijk heeft de heer Spaan derman de auto niet zien aankomen, omdat het uitzicht ter plaatse belem merd wordt door enige hoog opgroeien de rozenstruiken in het plantsoen van de Zeemanlaan. Wijziging schooltijden Het lid van de raad, mr. J. Drijber (V.V.D.) heeft zich met de volgende vragen tot het college van B. en W. ge wend: 1. Hebben B. en W, kennis genomen van het feit. dat in Amsterdam met in gang van september de schooltijden voor de lagere- en kleuterscholen wordt gewijzigd met het oog op de veiligheid van de kinderen in het verkeer, terwijl in Den Haag een proef van soortgelijke strekking wordt overwogen? 2. Achten B. en W. het gewenst een dergelijke proef ook in Leiden te ne men, daar immers elke maatregel, die de verkeersveiligheid kan bevorderen, in ernstige overweging dient te worden ge nomen? 3. Indin het antwoord op vraag 2 be vestigend luidt, welke maatregelen stel len B. en W. zich dan voor te treffen? OUD-LEIDEN OP EXCURSIE Voor de komende weken heeft de Vereniging „Oud-Leiden" een aantal avondexcursies georganiseerd Dinsdag. 31 juli zal allereerst een bezoek worden gebracht aan de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudse Singel. Pastoor G. P. Giskes zal hier de deelnemers ont vangen. Voor dinsdag 7 aug. staat een bezoek aan de Synagoge aan het Leven daal op het programma. De heer B. Co- hen zal tijdens dit bozek iets vertellen over de religigeuse voorwerpen, die zich in deze synagoge bevinden Tenslotte zal op vrijdag, 10 augustus het Stadhuis worden bezichtigd. Officiële publikatie Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Kerk- brug met ingang van 24 Juli 1956, voor de duur der plaatsvindende herstelllngswerk- zaamheden zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee en waarschijnlijk ook voor voetgangers in beide richtingen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Maria Anne, dr van C. P. Velthuijzen en A. van Schalk; Eric Ronald, zn van J. P. de Jong en E. Zwart; Gerrit Cornells, zn van G. den Brave en C. Brunt; Sybertha Elisabeth Maria, dr van F. X. J. van Haas teren en M. A. P. Masseling; Albertus Gerrit, zn van T. A. van der Meij en C. Luiten; Cornells, zn van A. W. Verkerk en D. Boom; Petronella Hendrika Marja, dr van P. van der Kraats en M. E. van Nieuwkoop; Lldwina Catharlna Maria, dr van W. J Koree en C. Devilee; Abraham, zn van A. Brugmans en H. M. Bronmeijer; Frederlk, zn v. T. Lamers en L. J. Feisma; Jeannette Elisabeth Slbbellna, dr van J. H. A. M. Ritselaar en M. Jorrltsma; Gerrit Pieter Johannes, zn van P. de Groot en J. van Egmond; Adrlana Wllhelmina, dr van G. Rijnsburger en L. Jansen. GETROUWD: H. G. Rutten en M. A. C. van Kempen; A. J. Eijkman en L. M. Mosseveld; C. P. Wiering en H. H. Oostrom. OVERLEDEN: J. P. Warmerdam, man, 67 Jr; H. Ver kerk, dr, 6 Jr; H. Pothoven, man, 74 jr; D. Klinkhamer, hulsvr. van Singerllng, 53 Jaar. STASSEN WIL ANDERE KANDIDAAT VOOR VICE-PRESIDENTS CHAP Harold Stassen. vooraanstaand requ- blikein en Eisenhowers speciale raadge ver in ontwapeningsaangelegenheden heeft te Washington op een speciale persconferentie verklaard voorstander te zijn van het kandidaatstellen van Chris tian Her ter. de 61-jarige gouverneur van de staat Massachusetts, voor het vice- presidentschap der Ver. Staten, i.p.v. de huidige kandidaat Richard Nixon <43 jaar). Nixon gaf later de volgende commen taar: „Gouverneur Herter is reeds bijna tien jaar een persoonlijk vriend van mij. Hij is een van de bekwaamste func tionarissen. die ik ken en ik acht het een voorrecht met hem bevriend te zijn. Indien de republikeinse partij conven tie van mening zou zijn dat Herter de man is, die het meest zou kunnen bij dragen tot de herkiezing van de presi dent en een nieuw welslagen zijner re gering, zal het mij aangenaam zijn zijn kandidatuur volledig te steunen". KINDEREN VAN MUSSOLINI KRUGEN STAATSUITKERING De 23-jarige Anna Maria Mussolini en haar 28-jarige broer Bruno zullen van de staat uitkeringen van resp. 120.000 lire (720 gulden) en 70.000 lire (420 gul den) per maand krijgen uit de inkom sten van de geconfiskeerde eigendom men van hun vader. Een hiertoe strekkend verzoek was reeds jaren geleden ingediend. Een tri bunaal heeft nu uitgemaakt, dat Anna Maria en Bruno inderdaad in behoeftige omstandigheden verkeren, aangezien ook hun moeder. Rachele Mussolini, zich in moeilijke financiële omstandigheden be vindt. OEGSTCJEES i ZILVEREN JUBILEUM BIJ N.V. H. HOMAN Co. Aanstaande vrijdag zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer W. Bonte, Suma- trastraat 30 te Oegstgeest, op het kan toor bij de N.V. H. Homan Co in dienst trad. De toewijding en nauwge zetheid waarmee hij de hem opgedragen arbeid in de loop der jaren verrichtte, zal ongetwijfeld de tevredenheid en waardering van zijn directie wegdragen. De verhouding tot zijn collega's is steeds, mede door zijn onverstoorbaar goed humeur, van zeer vriendschappe lijke aard. Ook op maatschappelijk ter rein heeft de heer Bonte zich niet af zijdig gehouden. Zijn hulp aan blinde studenten, het overtypen van dictaten in Braille-schrift, een tijdrovende en in spannende bezigheid, mag hier niet on vermeld blijven. De .Bescherming Bevolking" van Blok 12 vindt in hem een toegewijde en enthousiaste medewerker, die op de cursus- en oefenavonden niet licht ont breken zal. WARMOND AFSCHEID MEJ. UIT DEN BOOGAARD Mej. M. Uit den Boogaard, klerk ter gemeente-secretarie van Warmond gaat met ingang van 1 augustus a.s. de ge meentedienst verlaten. Het voltallig secretarie-personeel kwam gisteren in de raadszaal van het ge meentehuis bijeen, waarbij mej. Uit den Boogaard werd toegesproken door de burgemeester. Namens het personeel bood de burge meester mej. Uit den Boogaard een mooi boekwerk aan. De secretaris memoreer de eveneens de ijver, werklust en kennis van de scheidende functionaris. Mej. Uit den Boogaard bracht de burgemeester en secretaris dank voor hun vriendelijke woorden en het ambtenarenkorps voor het haar aangeboden afscheidscadeau. Botsing Een bus van de NZHVM kwam op de hoek van de Lockhorstlaan en de Jan Steenlaan in aanrijding met een volkswagen bestuurd door de heer De Bruin alhier. Beide wagens werden flink beschadigd doch persoonlijke onge lukken kwamen gelukkig niet voor. Niet naar Melbourne De heer K. H. Warburg een van de succesvolste finn- jollenzeilers die vooral zijn zeilerscapa citeiten heeft getoond op de kortgeleden gehouden „Kieler-Woche" te Kiel waar hij zeilers van internat, vermaardheid achter zich liet zal zich om zakelijke redenen niet beschikbaar stellen voor de te Melbourne te houden Olympische zeilwedstrijden. De collecte welke in Warmond werd gehouden t.b.v. het Rode Kruis heeft netto f 337.60 opgebracht. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: K. van der Struijs, 25 Jr en J. van der Horst, 24 jr. WASSENAAR Schietwedstrijden in Wassenaar Op de schietbanen aan de Klip werd een schietwedstrijd soherp gehouden, georganiseerd door het Marinevlieg kamp Valkenburg. Hieraan werd deel genomen door het Marine-opkomst centrum Voorschoten, de Wassenaarse Politie Schiet- en Sportvereniging, de Haagse Politie Sportvereniging en de Haagsche Schietvereniging Oranje-Nas- sau. De uitslag was, dat in de korpswed strijd de wisselbeker deze keer werd ver overd door Oranje Nassau met 234 pun ten. Tweede werd het Marine-oplei dingskamp met 225 punten. Hoogste ■korpsscihutter was de heer C. A. Du- rang uit Den Haag met 40 punten. In een persoonlijke wedstrijd was 1. Dr. Oppel met 78 p., 2de de heer Durang met 77 p. en 3de de heer A. de Vreugd, Wassenaar, met 76 p. De prijzen werden uitgereikt door ka pitein-luitenant ter zee-vlieger A. W. Wit-holt, die o.a. zei, dat de wedstrijden voortaan zouden heten valkenwedstrij den. Hij deelde mee, dat in september weer een valkenwedstrijd zal worden gehouden, maar dan op pistool. Hij dankte commissaris Maandag voor het gebruik van de schietbanen voor de wedstrijden, waarvan hij het nut z.l.niet behoefde uiteen te zetten. Voorts be tuigde hij zijn tevredenheid over de ge leverde goede prestaties. Commissaris Maandag dankte de heer Witholt voor het organiseren van de wedstrijden, welke de band tussen buren verstevigen. BOTSING TUSSEN FIETS EN MOTOR Op het kruispunt Den Deyl had een aanrijding plaats tussen de wielrijdster mej. M. van Veen alhier en de motor rijder J. J. Rietdijk uit Haarlem, wiens echtgenote op de duo zat. Het drietal kwam te vallen, waarbij zij verwondin gen opliepen. Mevr. Rietdijk was er met een flinke hoofdwonde het ergst aantoe. De slachtoffers werden vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waar alleen mevr. Rietdijk moest blijven. DIT JAAR GEEN ATOOMONTPLOFFINGEN MEER IN STILLE OCEAAN. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie en het ministerie van De fensie hebben maandag in een gemeen schappelijke bekendmaking mee gedeeld, dat in 1956 geen atoombommen meer in de Stille Oceaan tot ontploffing zullen worden gebracht. Volgens deze verklaring heeft mende atoomwapens met een beperkte dode lijke uitstraling kunnen „verbeteren". De verklaring vermeldde niet hoeveel atoom- en waterstofbommen sinds be gin mei tot ontploffing zijn gebracht en ev;min de datum van dé laatste ont ploffing. De proefnemingen zijn geslaagd, al dus de verklaring en zij hebben mede door de vervolmaking van de verdedi gingsmethoden tegen atoomaanvallen, bijgedragen tot de veiligheid van de Ver. Staten en de vrije wereld. Ofschoon dit jaar in genoemd gebied geen bommen meer tot ontploffing zullen worden gebracht, worden bepaalde werk zaamheden, die verband houden met de proefnemingen, nog enige tijd in de om geving van Bikini en Eniwetok voort gezet" TITO OP KORFOE President Tito van Zuid-Sla'vië is dinsdagmorgen voor een bezoek van vijf dagen op het Griekse eiland Korfoe aangekomen. De president en zijn vrouw werden verwelkomd door Koning Paul en Ko ningin Frederika. Tijdens dit bezoek zal Tito de kwestie - Cyprus met de Griekse leiders bespre ken. Uit het. feit dat ook generaal Mi- los Shumonia aan de besprekingen zal deelnemen leidt men af dat de betrek kingen tussen de Balkan!anden onder ling ook besproken zullen worden. Generaal Shumonia had een groot aandeel in de onderhandelingen voor het verdrag tussen Zuid-Slarië, Tur kije en Griekenland in 1054 DS. J. A. L. HOVY OVERLEDEN In de ouderdom van 81 aar is te Bus- sum overleden ds. J. A. L. Hovy. eme ritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal woensdagmorgen na een rouwdienst om half elf in het ver- enigngsgebouw te Beverwijk plaatsvin den op de begraafplaats „Duinrust" te Wijk aan Duin. INTERNATIONALE BIBLIOGRAFIE DER GODSDIENSTGESCHIEDENIS De Nederlandse organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. C. J. Bleeker. hoogleraar in de geschiedenis der godsdiensten en de encyclopedie der godgeleerdheid aan de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam. een subsidie verleend voor de be werking van een internationale biblio grafie van de godsdienstgeschiedenis. CRICKET NEDERLANDS ELFTAL TEGEN DENEMARKEN. Het Nederlandse oricketelftal dat za terdag 28 en zondag 29 juli a.s. te Hjoerring tegen Denemarken zal uitko men is als volgt samengesteld: W. van Weelde (VOC - aanvoerder), R. Colthoff (HCC-w (keeper), H. Stolk (HDVS - 2de aanvoerder), N, H. J. Leeftink (PW), M. Maas (Haarlem), W. C. van Manen (HCC), A. Schuur (HCC) J. G. M. van Staay (HCC), jhr. ir L. C. de Viilleneuve (VRA), E. W. C. Vriens (HOC) en H. J. van Weelde (ACC). Op de tour naar Duitsland en Dene marken gaan ook D. L. Ingelse (Quick-N) en P. Maas (Haarlem) mee. Er zal nog worden gespeeld tegen de Royal Hussars (te Neummuenster op donderdag 26 juli) en tegen een Deens 11-tal (te Kopenhagen op dinsdag 31 juli en woensdag 1 augustus). De elf tallen voor die wedstrijden worden ter plaatse gekozen. PAARDESPORT Prins Bernhard neemt deel aan kampioenschap dressuur Voor het concours hippique dat a.s. zaterdag op de Ooster Meent te Blari- cum wordt verreden, heeft ZKH Prins Bernhard ingeschreven voor het Neder lands kampioenschap dressuur, waar aan de elf beste Nederlandse dressuur ruiters deelnemen, o.m. de kampioenen 1954 en 1955. Prinses Irene schreef in voor het jeugdispringconcours en het jachtspringconcours. Het laatste num mer is uitstekend, bezet, er zijn n.l. 45 deelnemers, terwijl voor het jeugd- springconcours dertig inschrijvingen binnenkwamen. Enorme sigaretten-diefstallen INBREKER EN 7 HELERS IN ARREST (Van onze Haagse redactie) Niet minder dan acht personen zijn in de afgelopen weken in verschillende plaatsen in het land. aangehouden als nasleep van de grote sigarettendiefstal in de nacht van 13 op 14 juni van dit jaar aan de Koninginnegracht in Den Haag gepleegd', waarbij voor f. 30.000 werd ontvreemd. Onder de aangehoudenen bevindt zich een 54-jarige Haagse schilder, een be rucht inbreker, die in totaal reeds 17 jaar in de gevangenis doorbracht. Hij wordt ervan verdacht de diefstal te hebben gepleegd en is vanochtend voor 'de Off. van Justitie geleid. De zeven anderen zijn allen personen die aan de verkoop, de opslag en het vervoer van de sigaretten hebben deelgenomen. ERNSTIG BUSONGELUK IN ITALIË Ongeveer 47 km ten zuiden van Mo- deno, in midden-Italië, is dinsdag een bus in een 100 meter diep ravijn ge stort. Vijf passagiers kwamen om het leven, 37 anderen werden gewond, van wie 3 ernstig. De politie en brandweer moesten het wrak met snijbranders openbranden om de inzittenden te kunnen bevrijden. V.N.-WAARNEMERS GEWOND Twee waarnemers van de V.N. zijn ernstig gewond door de ontploffing van een landmijn. Zij bevonden zich in de gedemilitari seerde zone van de berg Scopus en on derzochten infiltraties van Jordaanse elementen. HAMMARSKJÖLD IN GENÈVE. De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjöld, heeft zijn bezoek van vier dagen aan Israël en Egypte be ëindigd en is maandag in Genève aan gekomen. Hij weigerde zich over zijn besprekin gen in deze landen uit te laten. CULTURELE RAAD ZUID-HOLLAND Ten huize van notaris L. Kropman is te Delft de stichtingsakte gepasseerd, van de Stichting Culturele Raad van Zuidi-Holland, welke ten doel heeft het bevorderen van het oulturele leven in de provincie Jiet aanmoedigen van de culturele zelfwerkzaamheid der bevol king en het in zo ruim mogelijke mate doen deelhebben van de bevolking vooral ook buiten de grote steden aan de uitingen van kunst. De Cultu rele Raad, die uit 45 leden bestaat, zal in het komende najaar zijn taak gaan uitoefenen. Het dagelijks bestuur zal nog uit de Raad worden gekozen. BEURSOVERZICHT Opgewekter markt Amsterdam, 24 juli. Zonder dat er feitelijk een bijzondere aanleiding toe bestond was de beurs vanmiddag voor de toonaangevende fondsen opgewekt en vaster. Er was iets meer affaire en al bleven de hoogste koersen niet volkomen gehandhaafd, toch was de mankt de gehele middag vriendelijk gestemd. Het was opmerkelijk dat Philips nu vlot over de 3 x pari heen ging op circa 004. De stemming voor dit fonds is hier mee nu wel radicaal veranderd. De ver- ■koopdirang is althans volkomen verdwe nen en heeft plaats gemaakt voor koop orders. Unilever, kennelijk gerugge- steund door Londen, bereikte een hoog ste koers van 429, hetgeen een verbete ring van bijna 6 punten betekende. Ook Aku liet zich van de beste zijde kennen en steeg tot 205%In het rayonfonds is nu eveneens een duidelijke keer ten goede gekomen. Kon. Olie deed het rus tig aan en verbeterde 4 punten tot 870, •waarop de koers zioh vrijwel stabili seerde. Het verlies van gisteren is hier mee geheel ingehaald. Wat de rest van de markt betreft, hier was de stemming lusteloos un prijs houdend. Dit gold zowel voor de Scheep- vaarthoek, waarin Maatschappij „Ne derland'' een gunstige uitzondering vormde, als voor de Cultures, waarvoor de belangstelling miniem was. Guldens leningen prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 juli - Londen 10.64% —10.643/4, New York 3.823/4—3.83, Mon treal 3.89%—3.90, Parijs 1.0850—1.0860, Brussel 7.65477.6507, Frankfurt 91.13 91.18, Züridh 87.24%—87,29%, Zürich (vr. francs) 89.34%89.39%, Stockholm 73.78%—73.83%, Kopenhagen 55.02— 55.07, Oslo 53j20%63.25%Milaan 60.86%—60.91%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 24 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 98 98 Grootboek obl89% L Ned '51 3% 96% 96% Ned. '53 (3%) 94% 94% Ned. '48 3% 90% 90% Ned. *54 3% 91% 91 Ned. '55 3% 91% 91 Ned. '55 H 3% 91% 91% Ned. '47 3% 392% 92% Ned. '56 3% 943/4 94% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 94% 94A Ned. 62-64 3 94% 94H Indië 37 A 3 93% 93 Grootboek '46 3 90% 90 H ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 59 59% Nat. Handelsbank 139% 139% Ned Handelmij209% 210% A.KU 259% 263% Philips 299% 304% Unilever 423% 428% Wilton Feyenoord 319 320 Bill ton 2de r263 269% Kon Olie f.50.— 438 Kon. Olie 866% 870% Amst Rubber 93% 93 Holl Amer UJn 187% 187% Kon Ned Stoomb. 171 170% Ned Scheepv. Unie 178% 179% H VA119% 119% Java Cult68 67% Dell Mij 135% 135 Senembah81% 82% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 95y4 96 Den Haag 1937 1 3.. 90 Leiden 1947 96% R'dam *37 I m 3% 96% 95% Indostr Obligaties Philips Dollarlng 101% 101% Premieleningen A'dam '51 2% 128% 127% Eindhoven '54 2% 99% 99% Enschede '54 2% 99 99 Den Haag'5212% 120 120 idem II 2% 119% 118% R'dam '52 I 2% 123 Idem n 2% 121 122% Utrecht '53 2% 111% 110 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 245 293% Rotterd. Bank222% 220% Twentsche Bank228 226 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir fabr. 231% 231% Kon. Ned. Grofsm. 118 116% Rott. Droogd Mü. 609 609 Tieleman en Dros 12% 12 Handelsondernemingen BorsumJJ. cv A f1000 108 108% Internatio124 125 Diversen Albert Heyn285 B Ned. M. Walv Vrt. 71B 71% Spoorwegen Deli Spoorw. My. 22% 22% Amerik fondsen Anaconda 80% 78% Shell OU Cy84% 84% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen V-K 23/7 Holl Constructie 422GB 424 Ing bur v Bouwnyv 1281 Int Kunststof! Ind. 56GB 57 Kon Ned Edelmet 67 67 Pref w.a idem 71 %B 71% Textiel Gebr v wyk 81 Va 81B Leidsche Wolsptnn 374% Ned Electrolasm. 348 350 Sikkens Lakfatw '53 535 540 Ver Touwfahrieken 175GB 174 Wernlnk's Betonia 100% 100%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3