MüMafe star American LANGE STERKE NAGELS Onze Marine-mannen zagen tal van interessante dingen Galadiner van Belgische Koninklijke Familie Meerderheid stoorde zich niet aan stakingsparool Met een enkel woord Agenda DINSDAG 24 JULI 1956 Commandant Goslings: Dit maakte een geweldige indruk op mij!" Schout-bjj-nacht L. E. Goslings, com mandant van het Nederlandse smal deel dat op het ogenblik een vriend- schaps bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, heeft gisteren in Moskou met de opperbevelhebber van de Sovjet- vloot, admiraal Gorsjkof, een bespre king gevoerd waarbij o.a. tegenwoor dig waren admiraal Fokin en Schout bij-nacht Pitersky. Schout-bij-nacht Goslings en zijn of ficieren en andere bemanningsleden be zichtigden de stad en brachten meer dan 2 uur door in het Kremlin. De Neder landers brachten voorts een bezoek aan de kathedraal van Maria Hemelvaart en aan de talrijke, in Moskou onderge brachte wapenverzamelingen. De Nederlanders toonden bijzonder veel belangstelling voor de oude wa pens. de tronen van de Czaren en ande re kostbaarheden in het Moskouse wa penmuseum. De Nederlandse gasten stonden enige tijd stil bij stands, die geschenken te zien gaven van Nederlandse ambassa deurs aan de Russische Czaren. Deze geschenken bestonden uit schalen, bor den. kandelaars, glazen en andere voor werpen van zilver, vervaardigd door Am sterdamse handwerkslieden uit de 17de eeuw. De Nederlanders interesseerden zich voorts o.a. zeer voor de persoonlijke be zittingen van Csaar Peter de Grote, waar onder zich een zwart fluwelen kaftan bevond, die Peter de Grote, naar men zegt. gedragen zou hebben tijdens zijn werk op de Nederlandse scheepswerven. Voordat Schout-bij-nacht Goslings het wapenarsenaal verliet, schreef hij de volgende woorden in het gasten boek: „Het museum heeft een gewel dige indruk op mij gemaakt. Ik heb vele musea bezichtigd, maar nergens heb ik zoveel merkwaardige en waar devolle dingen gezien". Nederlandse officieren van gezondheid die deel uitmaken van de bemanning van het Nederlandse smaldeel bezochten gis teren het instituut voor bloedtransfusie te Leningrad, andere officieren de ta baksfabriek Oerisky. Studenten van een zeevaartschool in Leningrad bezichtigden de kruiser „De Zeven Provinciën". De Nederlandse ambassadeur te Mos kou. de heer D. J. von Balluseck, heeft gisteren ter gelegenheid van het Neder landse vlootbezoek. in Moskou een re ceptie gegeven. Op deze receptie waren, behalve" de Nederlandse bevelhebber. Schout-bij-nacht Goslings, aanwezig de Russische admiraals Gorsjkof en Fokin en verschillende andere hoge Russische officieren. Later op de avond gaf admiraal Gorsjkof een diner ter ere van de Ne derlandse officieren. Tijdens dit diner overhandigde Schout-bij-nacht Gos lings. als huldeblijk voor de Sovjet zeemacht, admiraal Gorsjkof een ma rine-atlas. in kaart gebracht door Cor nells Cruys, een tijdgenoot van Csaar Peter de Grote. Admiraal Gorsjkof schonk op zijn beurt Schout-bij-nacht Goslings een Russische marine-atlas van recente datum. Russen ontvingen in het Kurhaus Grote bijval voor volksdansen Ter gelegenheid van het bezoek van het Russische smaldeel, dat ligplaats genomen heeft in de Rotterdamse ha ven. hebben de ambassadeur van de Sovjet-Unie en mevr. Kirsanova gis teravond een ontvangst gehouden in de feestzalen van het hotel Kurhaus, voor welk hotel de nationale vlag van de Sovjet-Unie was uitgestoken. Al spoedig waren de zalen gevuld. Be halve de officieren van het Russische smaldeel en de vele Nederlandse officie ren waren aanwezig de hoofden van vele diplomatieke missies in ons land. met de deken van het Corps Diplomatique, de ambassadeur van Zuid-Afrika, kolo nel P. I. Hoogenhout, de opperceremo- niemeester van de Koningin, vice-admi- raal N. A. Rost van Tonningen, de staatssecretaris van Marine, vice-admi- raal H. C. W. Moorman, de chef van de Generale Staf. generaal B. R. P. F. Hasselman. de oud-commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, thans rege ringsadviseur van de Libanon mr. L. A. Kesper. vele hoofdofficieren van Marine en van het leger, alsmede alle hoofden van de diplomatieke missies in ons land. Tijdens de ontvangst musiceerde de kapel van de Russische Marine op het Kurhaus terras. Later kwamen de kapel en de Russische zangers in de feestza len, waar zij onder grote belangstelling en onder herhaald enthousiast applaus een aantal liederen zongen. Na dit vo cale en algemeen zeer gewaardeerde in termezzo van de ontvangst volgden volksdansen, die opnieuw tot enthousias te bijvalsbetuigingen leidden. De commandant van het smaldeel. Schout-bij-nacht V. F. Kotov, arriveer de iets later omdat hij met zijn gezel schap in Den Haag met iets typisch Ne derlands had kennis gemaakt n.l. de vele fietsers en door deze was opgehou den. Onder de velen die de ontvangst in het Kurhaus bijwoonden, waren ook de leden van de handelsmissie van de Chi nese volksrepubliek, die op het ogenblik een bezoek aan ons land brengt. Trambotsing te Amsterdam Gistermiddag kort voor vjjf uur heb ben in de Raadhuisstraat te Amster dam, vlak by de zükant van het hoofdpostkantoor, een tramtrein van de N.Z.H.V.M en een tramstel van lUn 13 elkaar geramd. De motorwagen van lijn 13, die vanaf het Station in j de richting Rozengracht reed, liep i aan het voorbalkon aanzienlijke scha- 1 de op. Het tweede en het derde rytulg van de Zandvoortse tram werden even eens, zy het in mindere mate, be schadigd. Het mag een wonder heten, dat nie mand ernstig letsel opliep, ondanks het verbryzelen van vele ruiten. Brand in dierentuin Twee tügers, een leeuw en een bruine beer van een dierentuin te Valkenburg zUn er door de rook en hitte van een in de nacht van zondag op maan dag uitgebroken brand, zo slecht aan toe, dat zy zuurstof toegediend moe ten krygen. Voor het leven van de bruine beer wordt gevreesd. Ook drie papegaaien, die zich in de hal bevon den, zyn stervende. De brand, die 's nachts in een hoek waar zaagsel werd bewaard, ontstaan moet zijn, werd gistermorgen ontdekt door enige oppassers, die de vlammen uit de deur zagen komen. De dieren, die in de hal zaten opgesloten en onmid- deliyk naar buiten zyn gehaald, waren door de rookontwikkeling en de warmte byna bezweken. Het blusschingswerk is door de oppas sers verricht en heeft niet veel moei- lykheden opgeleverd, want het gebouw was van steen. De brandschade wordt geschat op ongeveer f. 1000, doch de be drijfsschade is groter, aangezien men met het africhten van de dieren nage noeg gereed was. Crediteurenvergadering „Linnaeushof" Naar wU vernemen zal op dinsdag 31 juli a.s. in Haarlem een vergadering worden gehouden van crediteuren van het bloemenpark „Linnaeushof" te Ben- nebroek. Deze vergadering wordt ge houden op initiatief van de directie van de „Linnaeushof". Het is haar be doeling met de crediteuren de finan ciële vooruitzichten van de naamloze vennootschap te bespreken. Gaat gezant Luden heen Volgens in Kopenhagen gedane mededelingen zal de Nederlandse ge zant aldaar, de heer G. P. Luden, op 20 augustus a.s. zyn ambt neerleggen en tevens de diplomatieke dienst ver laten. Hu zou zich vestigen te Leer dam. De heer Luden is sinds 1951 ge zant in Denemarken. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag kon ons. by navraag hierover, nog geen mededelingen doen. (Ingez. Med.-Adv.) Ter ere van ex-koningin Elizabeth (Van onze Brusselse correspondent) Koning Leopold organiseert van avond in het kasteel van Laeken een groot familiediner. Aanleiding hiertoe is de 89ste verjaardag van zyn moeder Koningin Elizabeth van België. De officiële hulde aan de Belgische Vorstin is in feite reeds vorige week be gonnen, toen in iedere provincie een ere-comité werd opgerioht. dat een na tionale collecte zal organiseren. Om de „Koningin der kunstenaars", zoals zy wordt genoemd, de gelegenheid te geven haar initiatieven ten voordele van kunst en wetenschappen verder uit te bouwen, zal een beroep worden gedaan op de vrijgevigheid der Belgen. Met de bijeengebrachte kapitalen zal een „Nationaal Fonds Koningin Elizabeth" worden opgericht. De hulde van de regering en van het Belgische volk aan de tachtigjarige, maar nog steeds zeer actieve, Koningin, vindt morgenochtend plaats in het pa leis voor schone kunsten te Brussel. Herman Teirlinck, de bekende Vlaamse letterkundige, en de Prins van Merode, houden er, respectieveiyk in het Neder lands en in het Frans, feestredevoerin gen. Ook premier Van Acker zal er het woord voeren. Koning Boudewijn houdt morgenavond een receptie in het Paleis te Brussel, Man door hijs gedood Op de Minervahavenweg in de Hout haven te Amsterdam is de 51-jarige Amsterdamse havenarbeider J. de Roos bedolven onder een hys van 13 palen. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. De cijf meter lange palen, z.g. „juffers", waren opgehangen aan de strop van een takelauto. Vermoedelijk heeft de haak de staaldraadkabel doorgesneden, waardoor de hijs naar beneden viel. Verdwenen vrachtwagen terecht DE MACHINES GESTOLEN. De Nederlandse vrachtauto, die zater dag, terwijl de Amsterdamse chauffeur in een restaurant een verversing ge bruikte, in Keulen door een onbekende dader werd weggereden, is gisteren door de Keulse politie teruggevonden. De wa gen stond licht beschadigd en onbeheerd in een der Keulse stadswijken. Van de 60 Siemag schrijf- en boek houdmachines, die een totale waarde van circa f. 50.000 vertegenwoordigden, was het grootste gedeelte verdwenen. In de auto trof men nog 16 en in een na burige tuin 2 van de machines aan. De machines waren in een fabriek nabij Keulen ingeladen met bestemming Amsterdam. Minister van Romondt naar ons land VOOR STEUN AAN DE BOVENWINDEN. In september vertrekt dr. E. J. van Romondt, minister van Economische Zaken en Welvaartszorg der Ned. Antil len, naar Nederland. De heer Van Ro mondt, die zal worden vergezeld door de secretaris van de technisch-econo- mische raad der Ned. Antillen, dr.ir. P. C. Henriquez, zal in Nederland met ver schillende instanties beraadslagen over de mogelijkheid tot de economische ver heffing van Bonaire en de Bovenwindse Eilanden. Het doel van deze beraad slagingen zal zyn. te komen tot een algemeen welvaartsplan voor deze arm lastige eilandgebieden. De heer Van Ro mondt zal ongeveer een maand in Ne derland biyven. Dreiging van algehele stillegging blijft niettemin bestaan (Van onze Londense correspondent) Zoals wü gisteren al meldden, heb ben de arbeiders van de British Mo tor Corporation op de eerste dag van de staking op aarzelende wijze op de oproep van de vakbonden om het werk neer te leggen gereageerd. Vol gens het bedrijf heeft 53 pet. van het personeel het stakingsbevel in de wind geslagen. 23.178 van de 43.444 arbeiders hadden zich aangemeld. In het Lagerhuis deelde minister Macleod, de minister van Arbeid mede, dat 28.000 van de 51.000 arbeiders aan het werk waren gegaan, hetgeen 55 pet. is. Het stakingscomité betwist de door de Corporation verstrekte cijfers, maar in elk geval is reeds gebleken, dat slechts weinig arbeiders de staking wer- kelük willen. De staking heeft echter de produk- tie in een aantal fabrieken stop gezet en dreigt in enkele dagen tijds prak tisch het gehele bedrijf tot stilstand te brengen. Pas na afloop van de twee weken va- i kantie, welke vrydag begint, zal een oordeel over de omvang van het conflict kunnen worden gevormd. Volgens de vakbonden waren het voornamelijk de ongeorganiseerden die niet staakten. In sommige fabrieken van de B.M.C.-groep werd voor 100 of 90 pet gestaakt. De Morrisfabriek in Oxford ligt geheel stil. In de technische industrie hebben de zogenaamde ver trouwensmannen van de vakbonden de leden vrywel geheel in him greep. Deze functionarissen zijn voor een belangryk deel communisten. Ook onder commu nistische invloed heeft de metaalarbei dersbond onlangs besloten onder geen beding overtolligheid als motief voor ontslag te aanvaarden. De staking heeft reeds geleid tot een terugslag by andere automobielfabrieken. Ford was gisteren gedwongen 200 arbeiders te ontslaan wegens onvoldoende aanvoer. Er wordt namelijk ook gestaakt by een carrosse- riefabriek van de B.M.C.-groep, die voor Ford werkt. Gisteravond ging twee derde van de nachtploeg bij de B.M.C. in staking. Bij de stakende fabrieken gaat het rustig toe. Er deden zich wei nig incidenten voor. Alleen in Coventry waren enkele botsingen tussen stakers en werkwilligen. Er was echter 'n tekort aan stakingsposten. welke vandaag zou den worden versterkt. De stakingslei ding vertrouwt, dat binnen een paar dagen het bedryf geheel plat zal komen te liggen. flnrez Med -Adv.) Schoonheidsspecialiste f NA 3 Ann Seymour schrijft in I wfKr| ..Woman and Beauty": V'"' t ..Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale. die onder de nagel- j riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland - (1.80 per flacon. maakt broxe nagelt sterk la».: 0liR«e w-OwH 91-jarige dierenarts NOG STEEDS OP PAD (Speciale berichtgeving) Zondag heeft Nederlands oudste practiserende dierenarts, dr. G. Lub- berink die reeds 91 jaar is, in intieme kring het bijzondere feit herdacht, dat hij 70 jaar zün functie vervult. Deze krasse Drent, die al op 21-jarige leeftüd afstudeerde, kan men nog by na dagelijks door en ook buiten Hil versum zien fietsen, op weg naar een dier dat hulp behoeft. Dr. Lubberink's studievrienden zUn allen reeds voor 1950 overleden. „Ik be schouw het als een groot voorrecht, dat ik nog dageiyks myh praktijk mag uit oefenen", zegt hy terecht. Hy heeft in zijn lange leven meer dan 70.000 dieren genezen en talloze dierenvrienden aan zich verplicht. Ook op zün jubileumdag kreeg hy nog geen volkomen rust, want zyn hulp wer dingeroepen voor een poes, die was aangereden. Pipercub in Biesbosch verongelukt In de Dordtse Biesbosch is gister ochtend een pipercub. die in opdracht van de Coöperatieve Landbouwverenl- ging „Aller Belang" sproei werkzaam heden moest uitvoeren, by het opsty- gen voor de eerste vlucht verongelukt. Het vliegtuigje kwam sleohts een halve meter boven de grond, vloog over een brede vliet, maar raakte de kant. van dit water en draaide 180 graden om zijn as. Het toestel werd totaal vernield. De eiloot, de 35-jarige Hagenaar H. Kelder, reeg een gebroken been, een hoofdwond en enkele gekneusde ribben en moest haar een ziekenhuis in Dordrecht wor den vervoerd. Normaal worden de sproeiwerkzaam- heden uitgevoerd door helikopters. De Pipercub was ingevallen voor een heli- koper, die even in reparatie moest. NIEUWE AMNESTIE IN OOST-DUITSLAND OP KOMST? Volgens de anti-communistische orga nisatie ,3uro-Westinformation" wordt er in Oost-Duitsland een nieuwe am nestie voorbereid. Tegen het einde van het jaar zouden 11.200 gevangenen vrügelaten worden, onder wie 1.800 politieke gevangenen en 3.400 wegens economische misdrijven veroordeelde personen. Allen zitten straffen van minder dan tien jaar uit en zij zullen ten minste een derde van hun straf uitgezeten moeten hebben om van de amnestie te kunnen profiteren. „Buro-Westinformation" verklaart deze inlichtingen gekregen te hebben in krin gen. die in nauw contact staan met het Oostduitse Ministerie van Justitie. BINNENLAND De Nederlandse kustmijnenvegers ..Dokkum" en „Wildervank" zijn maan dag aangekomen in de haven van Halifax aan Amerika's oostkust. De schepen biyven daar vier dagen voor een beleefdheidsbezoek. Gistermiddag arriveerde aan de Lloydkade te Rotterdam het m.s. „Bonaire" van de K.N.S.M. met aan boord een de tachement Nederlandse militairen 62 officieren, onder-officieren en manschap pen dat, na ongeveer een Jaar in Suriname te hebben vertoefd weer voet op vaderlandse bodem zette. De aankomst van het detachement, dat onder commando stond van luitenant W. Plet uit Den Haag. werd muzikaal opgeluisterd door het mu ziekkorps van de genietroepen uit 's-Her- togenbosch. Zaterdag is de 27-jarige havenarbei der H. van Riessen uLt Amsterdam be wusteloos in het ruim van een schip, dat in de hoofdstedelijke haven gemeerd was. aangetroffen. Hij lag in een onderruim op rollen papier. Het papier was met bloed besmeurd. De man is in een ziekenhuis opgenomen. De politie neemt aan, dat hij bij zijn werk aan boord van het schip is misgestapt, gevallen en ongelukkig terechtgekomen ls. Als resultaat van besprekingen der jemengde commissie tussen een Neder- andse en een Poolse handelsdelegatie kwam te Den Haag een regeling tot stand voor het goederenverkeer tussen beide landen voor de periode 1 augustus 1956 31 Juli 1957. Zowel aan de invoer- al6 aan de ultvoerzljde zijn enige contingenten verhoogd. De waarde van de in- en ult- voercon tingen ten tezamen bedraagt circa 65 miljoen gulden (v.J. ca. 50 miljoen gld). Tijdens rioleringswerkzaamheden, die door een firma uit Paterewoldc te Gieten worden uitgevoerd, is een 63-Jarige man uit Groningen, voorwerker bij deze firma, bij het aansluiten der buizen door een zandverscbuivlng getroffen en op slag gedood. Gistermiddag is de 17-jarige Gerrlt van Hanla uit Zaandam, die in de haven te Wijk bij Duurstede het dek van het Jacht „Gertie" aan het zwabberen was, door onbekende oorzaak over boord ge slagen en verdronken. Zijn beide ouders sprongen hem direct na. doch konden n. De schlp- t In de buurt hem niet boven water krijgen. De schip per van het Jacht „Peter", dat In de buurt lag. slaagde na enige tijd wel om de Jongen boven te krijgen. Het was toen echter ieeds te laat. Het vermoeden bestaat, dat hij door een hartaanval getroffen ls. Gisterochtend heeft burgemeester Am. J. d'Allly in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de negende zomervakbeurs voor koffers en lederwaren geopend. BUITENLAND Volgens Radio Moskou heeft een 1 Russische radio-amateur uit Dergatsji, een dorp gelegen ln het district Charkof, een buitengewoon gevoelig televisietoestel ge bouwd. dat uitzendingen uit Engeland, Polen, Italië, Nederland. Oostenrijk en andere landen opvangt. In de meeste ge vallen, aldus Radio Moskou, zijn ontvangst en geluld duidelijk. In Israel heerst op het ogenblik een hittegolf ran buitengewone hevigheid. Zo mat men ln Jeruzalem een temperatuur van 36 gr. celoius. en ln Sodoma aan de Dode Zee 47 graden. Volgens het Zwitserse bureau voor de statistiek heeft de Zwitserse bevolking voor het eerst de vyf miljoen overschre den. Einde 1955 telde Zwitserland nameiyk 5.004.000 Inwoners, van wie 43 ln steden woonden en 57 op het platteland. Zürlch ls met 420.000 inwoners de groot ste Zwitserse stad. De General Motorscorporation, het grootste concern ter wereld, heeft mede- gedeeld, dat zij ln de eerste helft van dit Jaar over de gehele wereld een gemiddelde personeelsomvang had van 617.302 man. Het gezameniyk inkomen van deze werk nemers bedroeg 1.441 miljoen dollars. Het aantal werknemers bij dez>e maatschappy werd slechts vorig Jaar overtroffen. Officieel wordt gemeld, dat er maan dag ln het door een aardbeving getroffen gebied van KietsJ, in noord-west-India. 109 doden waren geteld. Volgens gezaghebbende kringen zyn bij de overstromingen in Perzlë 31 per sonen om het leven gekomen; 5 personen worden vermist. Alessandro Anzani, de man, die de motor bouwde van het vliegtuig, waarmee Louis Blerlot precies 47 Jaar geleden over het Kanaal vloog, ls ln de ouderdom van 78 Jaar te Mervlle-Franceville, een dorp nabij Caen, overleden. Vier leden van een Britse expeditie hebben de byna verticale top van de Muz- tagh een 6950 meter hoge berg in de Himalaya, gelegen op enkele kilometers afstand van een oude handelsweg tussen China en India beklommen. De leider. John Hartog. deelde ln een boodschap mede, dat de bestijging in groepen van twee werd volbracht op 6 en 7 Juli. Deze expeditie Ls de eerste, die getracht heeft deze berg te beklimmen. Maandagmorgen hebben opstande lingen in de 6tad Algiers een militaire vrachtwagen met mitrailleurvuur bestookt. Van de vier inzittenden werden er twee gedood, de anderen werden gewond. De slachtoffers waren allen militairen. Lokmanya Bal Gangadhar Tilak was een van de belangrijkste natio nalistische strijders in het voor malige Brits-Indië rond de eeuw wisseling en een voorloper van Gandhi. Hij kan beschouwd worden als de grondlegger van de non coöperatie-politiek. die jarenlang het hoofdthema van het Brits- Indische nationalisme is geweest. Ter gelegenheid van zijn honderdste geboortedag. 23 juli. is in India deze postzegel uitgegeven, die gis teren in omloop is gekomen. De Veiligheidsraad van de V.N. zal donderdagmiddag bijeenkomen om zich te beraden over de lidmaatschapsaanvrage van Tunesië voor de Verenigde Naties. Prankryk heeft een voorstel tot de toe lating van Tunesië Ingediend. De Zweedse regering heeft de raad voor medisch onderzoek opdracht gegeven, een nauwkeurig onderzoek in te stellen roken. Overwogen wordt, het roken op naar de biologische gevolgen van het scholen te verbieden. waar vyfduizend Belgen en buitenlan ders uit alle kringen zyn geïnviteerd. In het kasteel van Stuyvemberg te Laeken, stromen telegrammen en geschenken binnen. De secretaris van de Koningin, graaf De Beauprez, verklaaa-de ons gisteren dat Hare Majesteit de talryke blyken van sympathie uit Nederland en van de Nederlandse pers zeer op pry's stelt. In de „Soir" heeft de Franse dichter en academicien Jean Cocteau een spe ciaal hulde-adres tot de Koningin ge richt. maar ondanks deze drukke feest stemming begaf de Koningin zich g teren naar Leuven om er een medisch congres by te wonen. In 1927 werd Hare Majesteit benoemd tot doctor in de geneeskunde honoris causa van de Leuvense Universiteit. Griekse boodschap aan V.N. over Cyprus „Het standpunt, dat Engeland en Turkye t.a.v. het Cyprische vraagstuk in nemen, vormt een bedreiging van de wereldvrede en komt neer op een uit daging van de internationale gemeen schap", aldus wordt verklaard in een boodschap, die de Griekse delegatie by de Verenigde Naties aan secretaris generaal Hammarskjöld heeft toege zonden. Hieraan wordt toegevoegd: „Dit standpunt, dat volkomen in strijd is met de beginselen, die aan het Handvest der Verenigde Naties ten grondslag liggen, wordt ondersteund door bedreigingen en uitdagingen". De Griekse delegatie besluit: „Grie kenland noch de Cypyrioten zullen ooit deze nieuwe Brits-Turkse poging tot wilsoplegging aanvaarden". By de boodschap was een brief ge voegd, die was ondertekend door de bur gemeesters en onderburgemeesters van Cyprische steden en dorpen. Hierin wordt gezegd dat „niets kan worden bereikt door een openbare uit spraak van Cyprische gezagsdragers, waarin het gebruik van geweld wordt verworpen", waaraan wordt toegevoegd: „De Cyprioten zullen niet deelnemen aan besprekingen over de politieke toe komst van het eiland, zolang aartsbis schop Makarios verbannen biyft". Opheffing uitvoerbelasting op rubber Naar in handelskringen in Djakarta wordt vernomen, heeft de Indonesi sche regering besloten de uitvoerbe lasting op rubber op te heffen. De officiële aankondiging zou binnenkort volgen. De vorige maand werd deze belasting verminderd van 18,6 tot 3,4 cent per kg. om de uitvoer te stimuleren. Volgens politieke waarnemers geeft de volledige opheffing van deze belasting de groei ende bezorgdheid weer van de Indone sische regering over de vermindering van de deviezenvoorraad. SPOORWEGSTAKING IN ITALIË. In Italië hebben vandaag ongeveer 190.000 spoorweglieden het werk voor 24 uur neergelegd als protest tegen de „traagheid", waarmee de regering hun eisen voor hogere lonen en betere ar beidsvoorwaarden behandelt. Te middernacht begon de staking. De treinen stopten by het dichtstbyzynde station en ook het internationale trein verkeer kwam stil te liggen. Spoedig be gon. hoofdzakelijk met militair perso neel, een nooddienst. Aangezien ook de overwegwachters het werk hadden neer gelegd. reden deze weinige treinen zeer langzaam. Alleen bij de gevaarlijkste spoorwegovergangen werd door verkeers politie toezicht gehouden. In sommige delen van Midden- en Zuid-Italië werd het vervoer door militaire vrachtauto's en bussen overgenomen. Het internatio nale luchtverkeer werd uitgebreid. Het stakingsparool is zowel van de communistische als de niet-communis tische vakbonden uitgegaan. Het kabinet zal er zich vandaag over beraden, of de eisen van het spoorweg personeel zullen worden ingewilligd om verdere stakingen te voorkomen. AMERIKAANS WETSVOORSTEL TEGEN RASSENDISCRIMINATIE. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft maandag een door de re gering ingediend wetsvoorstel over „de rechten van de burger" met 279 tegen 126 stemmen goedgekeurd. Men ver wacht echter, dat het ontwerp bij de be handeling in de commissies van de Se naat „in de doofpot zal worden gestopt". Het ontwerp houdt in de instelling van een commissie, die de discriminatie- praktyken. toegepast in bepaalde staten, moet onderzoeken. Deze praktyken heb ben vaak tot gevolg, dat negers zich niet op de kiezerslysten kunnen laten inschrijven. DONDERDAG Den Burcht (Jacobazaal)Voorlichtings avond over Zuid-Afrika, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkeulrunde; Zomer- tentoonstelllng „Van klei tot Dot" (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n.m. Zondags 15 uur nam. Den Burcht; Hedendaagse beeldhouw kunst. Dagelijks tot zonsondergang (T.m 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) Pieterskerkgracht: Leidse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae". Dagelijks 104 uur. maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur nam. (T/m 18 augustus). DE BIOSCOPEN Rex „IJscotoerlsten" (alle leeftyden). Werkd.: 2.30. 7 15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; dond.: „Anna". Trianon „Een hart vol muziek" (alle leeft.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. zond.: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Heidl en Peter" (alle leeft.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur: zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo ,.De zoon van Caroline Chérle" 18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Sissi" (alle leeft.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt zaterdagmorgen 28 Juli 8 uur waargeno men door: Apotheek Boekwijt, Breestr. 74, telefoon 20552. Haven-apotheek, Haven 18, telefoon 20085. Apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8. telefoon 26274. By geen gehoor ny Uw nnisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Levensstandaard in Hongarije moet in 5 jaar 25 stijgen Het centrale comité van de Hon gaarse communistische party heeft een verdere beperking met 15.000 man van de Hongaarse strydkrachten aanbevo len. Het comité stelde ook een verho ging van de ouderdoms- en invalidi teitspensioenen voor. In september 1955 had Hongarye een beperking met 20.000 man van zyn ge wapende macht aangekondigd, welke aan het eind van het jaar moest zyn uitgevoerd. Officieus schatte men te Wenen toen de totale sterkte van de Hongaarse strydkrachten op 300.000 man. In de resolutie verklaart het comité voorts, dat Hongarye's buitenlandse po litiek gekarakteriseerd wordt door idee- en, die identiek zyn aan die van de Russische buitenlandse politiek. Hongarye wil zijn betrekkingen met Zuid-Slavië versterken en wenst overleg tussen de communistische partyen van beide landen. Wat het binnenland betreft, moet er meer waardering zyn voor het werk van de intellectuelen, aldus de resolutie, vol gens welke ook stimulerende besprekin gen nodig zyn om het wetenschappelijke leven te ontwikkelen. De bevoegdheden der plaatselyke bestuursorganen moeten worden uitgebreid. De resolutie dringt erop aan, dat de levensstandaard van de Hongaarse ar beiders met ten minste 25 pet. in de komende vyf jaar zal worden ver hoogd. De vakverenigingen moeten samen werken om de produktie te stimuleren, maar moeten tegelyk ook de belangen van de arbeiders voorstaan. De .ideologische en politieke eenheid van de werkende klasse, de'uiteindeiyke fusie tussen de oude Sociaal-Democra ten en de Communisten" zullen het kwaad, berokkend aan bepaalde oude Sociaal-Democraten, helpen ontdekken en herstellen, zo betoogt de resolutie. „De party geeft de kritiek op de So ciaal-Democraten niet op, maar erkent hun verdiensten in het verleden en neemt de taken van heden en toekomst meer in overweging". Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam (vac. dr. J. J. Stam) dr. F. Graaff te Apeldoorn en ln de vac. W. A. Zeydner G. Julius, vlootpred te Rotterdam. Te Opheusden A. J. Wijn- maaien te Maartensdijk (U.). Te Borne H. J. Ponsteen te Wolphaarsdijk. Bedankt voor Avereest (nad. besl.) H. J. Visser te Saaxum. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-west (vac. P. Nomes) W. v. d. Linden te Rotterdam- Kralingen. Aangenomen naar Urk J. Wolven te Grootegast. Bedankt voor Alphen a. d. Rijn (3e pred.pl.) T. Spilker te Maassluis. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Emmen J. Brons, kand. te Ermelo en M. Drayer te Drachten, van wie laatstgenoemde Ls beroepen. Beroepen te Middelburg W. de Joode te Ede. die bedankte voor Broek onder Akkerwoude. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Deventer A. Burghoorn te Edam. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Hoogezand J. Ketelaar te 2e Exloërmond. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Schevenlngen L. Kieboom te Lisse en C Molenaar, kand. te Dordrecht, van wie laatstgenoemde ls beroepen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Aberdeen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacelo Mallorca d 12 bö V a al £3 oi g CU zwaar bew. n 5 18 1 zwaar bew. windstil 23 4 licht bew. w 7 22 2 zwaar bew. wnw 4 19 1 zwaar bew. w 8 22 0 regen w 12 18 8 zwaar bew. w 5 18 0 nevel w 3 22 0 nevel nnw 1 23 0 nevel windstil 24 0 onbewolkt nw 2 26 0 zwaar bew. w 6 20 0.1 geh. bew. zzw 3 21 2 regen w 4 20 15 nevel windstil 22 0 onbewolkt windstil 23 0 26 0 geh. bew. w 5 23 5 geh. bew. windstil 25 0 nevel no 5 31 0 onbewolkt ono 2 26 0 onbewolkt nnw 2 29 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2