Kabinetsformatie door dr. Drees liep op een mislukking uit Oorlogsgevaar neemt nog steeds af WEERBERICHT Komt prof. Romme nu aan bod? Bezitsvorming blijft knelpunt Pakistaanse leraar gedupeerd Vier Russische emigranten uit ons land gewezen 95ste jaargang DINSDAG 24 JULI 1956 No. 28890 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand: f055 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Ariminisf.rar.tft: 25041; Redactie 21507 Ontheffing van opdracht gevraagd na bemiddelingspoging Kans dat P. v. d. A. oppositie wordt groeit Op initiatief van minister Zijlstra als bemiddelaar zijn gisteravond prof. Romme, de fractieleider van de KVP en mr. Burger, de fractieleider van de P. v. d. A., met kabinetsformateur dr. Drees bijeengekomen om alsnog tot een akkoord te komen. Over en weer was het wenselijk gevonden om nog eens een oplossing te vinden voor de moeilijkheden die de Kabinetsformatie belemmerden, maar na een conferentie van twee uur bleek men niet tot overeenstemming te kun nen komen. Dr. Drees heeft zich dan ook vanmorgen naar de Koningin begeven om ontheffing te vragen van de opdracht een Kabinet te vormen. Het verschil van mening tussen de KVP en de formateur, resp. de PvdA, schijnt nog steeds in hoofdzaak te draaien om de paragraaf „bezitsvorming" in het regeringsprogram van dr. Drees. De KVP wenst, dat ter bevordering van de bezitsvorming tegemoetkomingen in de belastingen zullen worden verleend. Dr. Drees heeft in zyn program daaromtrent alleen „overweging" toegezegd, maar dat acht de KVP niet voldoende omdat men weet dat de PvdA geen voorstander is van particuliere bezitsvorming en de voorkeur geeft aan gemeenschappelijke bezitsvorming ten bate van de arbeiders, met de overweging dat tegemoetkomin gen in de belastingsfeer alleen ten goede komen aan de beter gesitueerden. Vanwege dit principiële verschil tussen particuliere bezitsvorming KVPen gemeenschappelijke bezitsvorming (PvdA) wenst de KVP deze kwestie thans op gelost te zien alvorens met een Kabinet-Drees in zee te gaan. Beide partijen ble ven gisteravond op hun standpunt staan. Het is mogelijk dat de KVP moeilijkheden over het program opwerpt om een verder liggend doel te bereiken, n.l. een gunstiger zetelverdeling. Zakelijk gezien (afgezien dus van een politiek oordeel) ligt de oorzaak van de mislukking van de formatie-Drees bij de KVP en het is daarom waarschijnlijk, dat de Koningin, na het raadplegen van de gebruikelijke adviseurs, aan prof. Romme de volgende opdracht zal geven tot het formeren van een Kabinet. Hy zal daarbij uiteraard niet de medewer king krijgen van de PvdA en men geeft hem daarom geen kans te zullen slagen. Toch is het interessant de kaarten, zo als zij na de mislukte formatie-Drees op tafel liggen, even te bekijken, want prof. Romme weet nu meer dan vijf weken geleden. Gewijzigde omstandigheden Er ligt nu immers een volledig rege ringsprogram op tafel waarover de frac tieleiders hun mening hebben gezegd. Prof. Romme weet daardoor dat AR, CHU en VVD tegen bepaalde onderde len van dat program van dr. Drees ern stige bezwaren hadden. Als hij die pun ten wijzigt, zou hij op grond van het program zeker kunnen rekenen op de steun van AR en CHU. Hij zou mis schien niet de steun krijgen van de VVD wegens het ontbreken van bepaal de punten in het program, maai' ten aanzien van" de hoofdzaken zou hij van de zijde van de VVD althans geen ver zet in het parlement behoeven te vre zen. Met twee partijloze ministers in een Kabinet-Romme. teneinde het daar doo mede reen liberaal tintje te geven, zou hij veilig op dat program zonder de PvdA in zee kunnen gaan. De zetelverdeling zou zonder de PvdA ook weinig moeilijkheden opleveren. Als Prof. Romme beslist wil, zou hij zeker minister-president kunnen worden in plaats van dr. Drees. Dat zou wel niet kloppen met de verkiezingsuitslag, maar het is wel meer voorgekomen dat een nieuw Kabinet niet in overeenstemming was met de uitspraak van de kiezers. net is echter bekend dat prof. Romme de PvdA liever niet in de oppositie ziet en bij voorkeur inkapselt in een brede samenwerking waarin de PvdA tegenover de rest altijd een besliste minderheid vormt. Het is dan ook de vraag of de AR en de CHU een sa menwerking met de KVP aandurven, terwijl de PvdA in de oppositie is. AR en CHU, maar ook de KVP zien toch al een aantal van hun kiezers naar de PvdA overgaan. Op grond van deze overweging ziet men een formatiepo ging van prof. Romme toch mislukken. Maar met iedere mislukking komt de KVP sterker te staan, want voor een oplossing wordt het dan steeds nood zakelijker dat er water in de wijn wordt gedaan en prof. Romme schijnt te overwegen dat de niet-socialistische partijen nog altijd veel sterker zijn dan de PvdA, zodat de Socialisten ten slotte gedwongen zouden zijn, het meeste water in de wijn te doen. Scherper tegenover elkaar De kans groeit echter dat de PvdA in deze omstandigheden aan de oppositie voorkeur geeft. Men verkondigt nadruk kelijk de oppositie niet te schuwen. De verkiezingsstrijd tussen KVP en PvdA is scherp geweest en niet bevorderlijk voor de samenwerking. Over de houding van de KVP thans tegenover dr. Drees Wisselvallig De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen later weer veel bewolking en plaatselijk enige re gen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen west en noordwest. Over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 JULI Zon op: 4.53 uur; onder: 20.43 uur. Maan op: 21.15 uur; onder: 7.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.41 en 17.05 uur. Dit nnminer bestaat alt acht pagina's bij de Kabinetsformatie is men in het kamp van de PvdA zeer ontstemd. In volkomen rust trotseert prof. Romme echter deze ontstemming. Hij verwacht blijkbaar dat de tijd gunstig zal werken voor de KVP. Prof. Romme meent - en als politicus is dat zijn goed recht, want politiek is ook strijd om de macht - dat er in de Kabinetsformatie meer winst zit voor de KVP dan dr. Drees hem had aangeboden. De langdurige Kabinetsfor matie met reeksen conferenties wordt dan echter een riskant spel met grote verantwoordelijkheid, waarin het zeer- moeilijk is een redelijke houding te vin den, die toch de mogelijkheid openlaat nog alle kanten u?t tfe kunnen. Daarom is het voor de VVD te betreu ren dat juist nu prof. Oud plotseling een operatie heeft moeten ondergaan. In het overleg van de fractieleiders met dr. Drees had het de aandacht getrokken dat hij zo weinig had gezegd en zich tot niets had gebonden. Als ervaren politi cus had hij de zwevende situatie blijk baar doorzien. Dr. Drees heeft tenslotte bekend gemaakt dat prof. Oud van het geeft llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. Dr. Drees opdracht terug Het Kabinet der Koningin deelt mede: Hedenmorgen heeft H.M. de Koningin in het Huis Ten Bosch dr. W. Drees ontvangen, die haar verzocht heeft om ontheffing van de opdracht tot het vormen van een Kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het Parlement te genieten. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. Daarna heeft de Koningin achtereenvolgens ontvangen: de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, mr. J. A. Jonkman en mr. Ch. G. Kortenhorst. Voor hedenmiddag heeft Hare Majesteit uitgenodigd, mr. J. A. W. Burger, fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid, prof. mr. C. P. M. Romme, fractie voorzitter van de Katholieke Volkspartij, prof. dr. J. Zijlstra, fractie-voorzitter van de Anti- Revolutionaire Partij, de heer H. A. Korthals, waarnemend fractie voorzitter der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en de heer H. W. Tilanus, fractie-voor zitter der Christelijk-Historische Unie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllli begin af aan enig voorbehoud had ge toond ten opzichte van het regeringspro gram, maar zijn definitieve oordeel over het verlenen van medewerking aan een- Kabihet-Drees niet had uitgesproken. Thans zal de heer H. A. Korthals prof. Oud moeten vervangen. Hij zal het in de komende weken niet gemakkelijk hebben, want niet alleen de Kabinets formatie, maar ook de ontwikkeling van de politieke verhoudingen in de Nederlandse politiek verkeert in een stadium, dat voor de toekomst van be langrijke betekenis kan zijn. Verloor aktentas met belangrijke papieren kan vermoedelijk niet meer promoveren De 32-arige Mohammed Jaheruddin uit Pakistan is ongetwijfeld de on- fortuinlijkste stedent aan de Technische Hogeschool te Delft. Hij was indertijd naar ons land gekomen op kosten van zijn regering om hier te promoveren, maarvan die promotie zal waarsch ijnlijk niets kunnen komen, omdat de heer Jaheruddin zijn aktentas met belangrijke bescheiden, benodigd voor het proefschrift, heeft verloren Het wrak van de Zweedse i gronden bij het eiland Terschelling, i plaatst, zodat het nu haaks op de ..Ecuador" ligt nog steeds als een Het geweld van de zee heeft het af- rest van het schip ligt. prooi van de golven op de Wester- gebroken voorschip langzaam ver-1 (Luchtfoto ANP.) Eden in het Lagerhuis Britse politiek steunt op samemverking met GemenebestF.S. en West-Europa In het gisteren in het Lagerhuis begonnen tweedaags debat over de bui tenlandse politiek heeft de Britse premier, Sir Anthony Eden, verklaard, dat de veranderde situatie een nieuwe oriëntatie op defensiegebied in overleg met Engeland's bondgenoten noodzakelijk maakt. Het gevaar voor oorlog in Euro pa en voor een wereldoorlog is verminderd en neemt nog steeds af. Onze po litiek blijft stevig gegrondvest op de zo nauw mogelijke samenwerking njet het Gemenebest, de Verenigde Staten en West-Europa. Eden gaf de geruststellende verzekering, dat er nooit enige sprake van ge weest is, dat Engeland door een plotseling omgooien van het roer de westelijke militaire eenheid in verwarring zou willen brengen. Eden's geliefkoosde stel ling blijft, dat alleen stap voor stap de westelijke diplomatie resultaten zal kunnen opleveren. De heer Jaheruddin, die leraar in de chemie in zijn vaderland is, begon vorig jaar zijn studie in Delft. De laatste tijd hield hy zich uitsluitend bezig met het nemen van laboratoriumproeven, waar van hij de resultaten noteerde om ze voor de samenstelling van zijn proef schrift te kunnen gebruiken. De notities waren gemaakt in vier boekjes, twee met een rode en twee met een groene kaft. Ze bevonden zich in een oude bruin-lederen aktentas, welke de heer Jaheruddin op zyn fiets had gebonden en rijdende van een der T. H.-gebouwen naar zijn kamer verloor. Dat gebeurde op 21 juni jl. Onmiddellijk heeft hy pogingen aangewend om zijn bezit terug te krijgen, doch tevergeefs. De Delftse reinigingsdienst kijkt speciaal naar de tas uit bij het baggeren van de grachten en ook het stadsvuil wordt bij het ge meentelijk compostbedrijf nauwkeurig onderzocht. Een her-beginnen /an zijn arbeid heeft voor de heer Jaheruddin weinig zin. want in juli van het vol gend jaar eindigt zyn „fellowship" en loopt ook zijn visum af. Het ziet er helaas naar uit, dat hij dan, ronder ak tentas en zonder doctorstitel, naar Pa kistan zal moeten terugkeren. Op de Belgische Nationale Feest dag heeft Koning Boudewijn te Brussel een militaire parade afge nomen. Na afloop onderhield de Koning zich met enkele veteranen, onder wie een invalide uit de Koreaanse oorlog. Uit het debat bleek, dat er sinds *t vo rige buitenlandse debat in februari en kele belangrijke accent-verschuivingen hebben plaats gevonden. Een vooruit gang is ongetwijeld, dat Engeland thans bereid is de kwestie van de controle van de H-bom-proeven niet alleen meer zoals tot dusver afhankelijk te stel len van de tot standkoming van een al gemene ontwapeningsovereenkomst, die zoveel voeten in de aarde heeft, maar thans los daarvan zal worden bekeken. Men is zich duidelijk bewust van het gevaar, dat de wereld ook zonder oor log haar vernietiging zal kunnen tege moet gaan. Wat Duitsland betreft, blijft Engeland natuurlijk staan op vrije ver kiezingen van een verenigd Duitsland, maar het is niet zo. dat Duitse eenheid afhankelijk zou zijn van aansluiting van een verenigd Duitsland bij de NAVO. zoals door velen ten onrechte uit het Britse Witboek dienaangaande werd geconcludeerd. Eden gaf hierover een opheldering, waaruit bleek, dat een verenigd Duitsland volkomen vrij zal zijn, ook om de zijde van het commu nisme te kiezen hoezeer het Westen dat ook zou betreuren. Maar het zou zich toch bij een wederzijds veiligheids verdrag kunnen aansluiten. Eden voeg de er echter veelbetekenend aan toe. dat West-Duitsland in overweldigende meerderheid anti-communistisch is en dat ook Oost-Duitsland weinig geest drift voor het communisme voelt. Belangryk is. zei Eden, dat de Ver. Staten bereid zyn deel te nemen aan een wederzijds garantiesysteem. Wat de gebeurtenissen achter het ijzeren gordijn betreft merkte Eden nog op, dat de communisten thans hun star heid hebben losgelaten. De groeiende publieke opinie in de communistische landen maakt dat niet gemakkelijk naar het Stalinisme zal kunnen worden teruggekeerd. Er is een toenemend verlangen naar sommige dingen, welke het Westen op materieel gebied heeft bereikt. Niemand met inbegrip van de Rus sen, twijfelt er thans aan, dat de H- bom in staat is het menselijke ras te vernietigen. De onderlinge wedijver tussen het communisme en de vrije Auto tegen brugleuning Een dode en een zwaargewonde (Speciale berichtgeving) Gisteravond is een personenauto tegen een brugleuning bij Ter Apel (Gr.) gereden. Dit ongeluk kostte éen persoon het leven; een ander werd zwaar gewond. De oorzaak van het vreselijk ongeval is niet bekend. Vast staat alleen dat de personenauto tus sen 11 uur en half twaalf gisteravond tegen de linkerleuning van debrug reed. De inzittenden, de 32-jarige W. Da- tema, kellner te Emmen, en de 23-jarige venter M. Jeuring, eveneens uit Emmen, reden m de richting van het Ter Apel- kanaal. Jeuring werd gedood. Datema werd zwaargewond naar het ziekenhuis te Emmen vervoerd. Hij brak zijn kaak en enkele ribben en heeft waarschijnlijk een hersenschudding. De auto werd van voren totaal vernield. landen moet volgens Eden de Sovjet wereld open stellen voor nieuwe in vloeden. Eden drukte in zyn rede de hoop uit, dat het t.z.t. mogelijk zou zijn, dat oost en west zouden nagaan of gekomen kon worden tot overeen stemming inzake wederzijdse vermin dering van strijdkrachten in bepaal de gebieden van Europa om de span ning te verminderen. De verklaring werd met gejuich op de Labourban- ken begroet. Kritiek van Robens Namens de oppositie betoogde Alfred Robens, dat het beginsel van collectieve veiligheid nog evenzeer opging als in de dertiger jaren. Daarom zou communis tisch China de Chinese zetel in de Ver enigde Naties moeten bezetten. Hy betoogde dat het een raadsel voor hem was hoe Eden heeft kunnen zeggen, dat de wapenbalans in het Midden-Oosten thans ten voordele van Israël zou zijn. Het tegendeel is immers waar. Robens wilde een al gemeen verbod van wapenleveranties voor het gehele Midden-Oosten. De vrede kan daar verzekerd worden als de grote mogendheden het oprecht willen en daarom ook moest communis tisch China in de Verenigde Naties worden opgenomen. Er moest volgens Robens ook een plan voor economische ontwikkeling voor het Midden-Oosten komen, waarbij enkele schatrijke Ara bische landen hun aandeel zouden moe ten leveren. Ook het Cyprus-probleem zou daardoor worden verlicht. Het was een grote fout om economische hulp te kanaliseren via militaire pacten. Het Duitse probleem vormt de sleutel voor de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en het Westen. In West-Duitsland voe ren de Russen een psychologische cam pagne, welke onder geen beding mag worden onderschat. Hun doel is de Duitsers ervan te overtuigen, dat al leen zij de Duitse eenheid tot stand kunnen brengen, als de Duitsers maar geheel met het Westen wilden breken. Hij waarschuwde Eden, dat de goede wil in de Bondsrepubliek niet onuitput telijk is. Een plotselinge en volledige wijziging in onze politiek ten opzichte van Duitsland is ongewenst. Nadruk op economisch aspect Tegenover de Russische dynamische politiek mogen wij echter niet blfj- ven staan, alsof er niets veranderd is. De oppositie stelde daarom bespre kingen voor tussen de Ver. Staten, Engeland. Frankrijk en West-Duits land, opdat het Duitse probleem op nieuwe wijze kan worden aangepakt. Hij achtte het waarschijnlijk, dat de totstandkoming van de Duitse eenheid afhankelijk is van twee voor waarden nl. gecontroleerde ontwape ning en een alles omvattend Europees veiligheidspact volgens de opzet van het protocol van Genève van 1924. Hoe langer met de Duitse hereniging wordt gewacht, hoe moeilijker deze verwezenlijkt zal kunnen worden. De hele nadruk moet volgens de opposi tie worden verlegd van het militaire naar het economische aspect. Navolgster van Goeie Mie gearresteerd (Van onze Brusselse correspondent) De Brusselse rechter, dr. Ter Linden, heeft in de gemeente St. Gillis bij Brus sel een eind gemaakt aan de reeds niet onbelangrijke carrière van een 40-jarige gifmengster, Catherina Verstrepen. Drie personen zover bekend zijn door haar zeer vernuftige, misdadige gifmen ging overleden. Ook haar echtgenoot, een 65-jarige blinde invalide uit de eer ste wereldoorlog, werd gearresteerd. De personen, die zij door middel van ar senicum hebben vergiftigd, behoren tot hun naaste verwanten. De bedoeling was klaarblijkelijk te profiteren van de levensverzekeringenwelke deze onge lukkige verwanten hadden afgesloten. De echtgenoot van de gifmengster was suikerbakker en men onderzoekt thans, of hij misschien aan zijn verwanten gif- bonbons ten geschenke gaf Wegens anti-communistische propaganda onder Russische matrozen Vier Russische emigranten, die tot de anti-communistische organisatie N.T.S. („Slidaristen") behoren, zyn gisteren na uitwijzing uit Nederland in Frankfort aangekomen. Zij verklaarden, dat zij door de Nederlandse politie werden opgepakt, toen zij probeerden aan de Sovjetrussische matrozen en offi cieren van de kruiser „Swerdlow" Russische emigranten-tijdschriften te over handigen. Het is te betreuren, verklaarde een N.T.S.-woordvoerder in Frankfort, dat met behulp van de Nederlandse auto riteiten een ijzeren gordijn tussen Rus- sisohe mensen en de vrije wereld op Nederlandse boaem is opgesteld. „Het is aan Rassen gelukt hun zee lieden duidelijk te maken, dat men in de vrye wereld voor politieke overtui gingen even goed kan worden gearres teerd als in de Sovjet-Unie,' aldus de woordvoerder. Naar wij vernemen zijn inderdaad enige uitgeweken Russen, behorend tot een in West-Duitsland gevestigde anti-commu nistische organisatie, aan het einde van vorige week per trein in ons land aan gekomen. Zij behoren tot de organi satie N.T.S., die, waar zii de kans krygt, anti-communistische propaganda tracht te maken, zo werd ons medegedeeld. De naar Nederland gekemenen hadden de bedoeling propaganda-materiaal te over handigen aan de opvarenden van de Russische oorlogsbodems. Het zou even wel niet gelukt zijn hun pamfletten aan de Russen te geven. Volgens onze informaties zou de Ne derlandse overheid zich op het stand punt stellen, dat de anti-communis tische organisatie vry is in haar doen en laten, doch niet in dit geval, nu de Sovjetrussische schepen Neder!?- bezoeken op uitnodiging van onze re gering. Vandaar dat de politie is in geschakeld en de Russische emigranten weer over de Westduitse grens zyn geleid, aldus werd ons verklaard.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1