In Aix-en-Proveiice lag de gele trui gereed voor Woutje Wagtmans rw Keil je me nog van liet vorig jaar, vroeg Yvette Horner Jan Nolten trok Nederlanders in kopgroep Debutant Thomin won de etappe LOCOMOTIEF In ploegenklassement zit Oranje de Belgen op de hielen ZATERDAG 21 JULI 1956 (Van een speciale verslaggever) Aix-en-Provence, vrijdagavond „Kom toch een beetje dichterbij, het zijn maar twee kleintjes", zei Kees Pellenaars tegen de fotografen, toen die na afloop van de etappe naar Aix-en-Provence het dagelijks plaatje kwamen maken van de elkaar gelukwensende dragers van de gele en de groene trui. Inderdaad waren het twee kleine tengere mannetjes, die gehuld in de begeerde tricots, trots naar de lenzen blikten: Fernand Picot, die voor de vierde achtereenvolgende dag de groene trui voor het puntenklassement mocht houden en Woutje Wagtmans uit St. Willibrord, die voor het eerst in de Tour de gele leiderstrui had veroverd, nadat dit Gerrit Jacques Goddet, die Wout gisteren nog met een vriendelijke opmerking als het ware aan de trui liet ruiken, kon hem het kostbare ding dus nu met een brede glimlach overhandigen. Wout had weliswaar de vorige dag gezegd, dat hy pas na de rustdag belangstelling voor de mailot jaune zou gaan tonen, maar de kansen hadden vandaag zo gunstig gelegen, dat de Brabander ze eenvoudig niet kon laten lopen. Een dertigste plaats in de etappeuitslag was trouwens voldoende geweest. De ritoverwinning viel ditmaal ten deel aan de vierentwintigjarige debutant Joseph Thomin, alweer een kleine man, uit het verre westen van Frankryk, van Kaap Finistere. Deze lilliputter was van het „einde van de aarde" gekomen om de westelijke ploeg een nieuw succes, de vierde etappe-overwinning in deze tour te bezorgen. Het was overigens de tweede keer, na Morvan, dat een werkelijke westelijke renner won. want Hassenforder, die driemaal naar de zege greep, komt uit de Elzas en wordt in de ploeg als een ere-burger beschouwd. Voorting al een keer in Bayonne was gelukt. Nederland staat dus aan de spits tijdens de rustdag in Aix-en- Provence, dat behalve het Tourfeest, ook een klassiek muziekfestival binnen zijn muren viert. Wout Wagtmans verkreeg de gele trui, doordat hij finishte in een groep van veertig man, die ruim acht minuten voorsprong hadden genomen op de rest van het peloton, waarin zich de gele truidrager Adriaenssens bevond. En aangezien Wagtmans maar I min. 13 sec. op de Belg achterstond in de algemene rangschikking, was er niets meer dat het overnemen van de leidersplaats in de weg stond. Met glunderend gezicht trekt Wout Wagtmans, geholpen door Yvette Horner, de gele trui aan. (Telefoto.) gingen hem achterna, met Wagtmans tussen zich in, als een generaal met zyn Ijjfwacht. Daan de Groot en La- have bleven achter om de rest van de groep zoveel mogelijk af te stoppen. Naturlyk gelukte dat niet helemaal. Er dreven nog velen mee in het kiel zog van de onweerstaanbare Jan Nol ten. Doch een twee-ledig doel werd bereikt. De groep Jan Nolten achter haalde de vluchtelingen en de voor- j sprong groeide. Eerst tot één minuut, toen mankeerde er dus nog maar 13 seconden aan de illusie van de gele trui. Op ruim dertig km voor de finish toen de voorsprong tot 2te minuut was gestegen, was de buit praktisch binnen en ging het er alleen nog maar om. dat Wout zonder pech de eindstreep zou bereiken. Pellenaars, bruingebrand in zijn ploegwagen tronend, riep kwasi-boos, dat hij Wout de trui van het lijf zou trekken. Hij vreesde namelijk dat de kleine Brabander iets te vroeg in de Tour in de gaten zou lopen met die gele 1 trui. maar aan de finish bleek hij er I toch maar erg trots op. De vier Neder landers namen geen deel aan de eind-1 sprint, welke door een zestal renners, met veertien seconden voorsprong werd omstreden. Dat zij, gezamenlijk, de gele trui voor de ploeg hadden gegrepen, was hun voldoende. Zoals men reeds enkele dagen had ge vreesd en zoals des morgens reeds vrij duidelijk was te voorzien kwam Jos Hinsen niet voor het sluiten van de controle binnen. Tezamen met de Belg Vlayen werd hij uitgesloten, zodat er in de Nederlandse ploeg nog zes van de tien vaandeldragers zijn overgebleven. De Tour in cijfers De vijftiende etappe van Montpellier naar Aix en Provence over 204 km., is gewonnen door Thomin. 1. Thomin (West) 5.01.10; 2. Forestier (Frankr.); 3. Giudici (Italië); 4. Bo- tella (Spanje); 5. Scribante (N.O.C.); 6. Barbotin (Frankr.) allen in dezelfde tyd als Thomin; 7. Padovan (It.) 5.01.24; 8. Ockers <B.lg.); 9. Picot (West); 10. Deledda (NOC); 11. Dolhats (Z. West); 12. Voorting (Ned.); 13. Nolten (Ned.); 14. Darrigade (Fr.); 15. Guentin (West); 16. Lauredi (Zuid Oost); 17. Baffi (It.); 18. Bahamontes (Sp 19. Rolland (Fr.); 20. Bover (Sp.) allen in dezelfde tijd als Padovan 5.01.24; 29.Van der Pluym (Ned.) 5.01.24;; 30 Wagtmans (Ned.) z.t.; 34. Brankart (Belg.) z.t.; 45. De Groot (Ned.) 5.06.19; 46. ex aequo in 5 uur 7 min. 35 sec., een groep renners bij wie Close, impanls (beiden België); Lahaye (Ned.) en Schmitz (gem. Lux. ploeg). ALG. KLASSEMENT. 1. Wagtmans (Ned.) 79.04.12 2. Lauredi (Z.O.-ploeg) 79.05.52 (op 1.40); 3. Voorting (Ned.) 79.06.46 (op 2.34); 4. Picot (W.-ploeg) 79.07.37; 5. Walkowiak (N.O. Centrum) 79.08.39 6. Darrigade (Fr.) 79.10.10; 7 Bauvin (Fr.) 79.10.45; 8. Adriaenssens (B.) 79.11.31; 9 Monti (It.) 79.11.54; 10. Defilippis (It.) 79.16.53; 11. De Groot (Ned.) 79.20.16; 12. Bar- bosa 'gem. Lux.-ploeg) 79.23.46; 13. Privat 'Fr.) 79.26.07; 14. Bahamontes (Sp.) 79.30.07; 15. De Bruyne (B.) 79.34,34; 16. Coletto (It.) 79.34.52; 17. Robinson (gem. Lux.-ploeg) 79.35,27; 18. Forestier (Fr.) 79.35.46; 19. Quentin (W.-ploeg) 79.36.35; 20. Desmet (B.) (Ingez. Med.-Adv.) „Een fiets? Vraag dan Woutje Wagtmans om raad. Die met Locomotief op de ereplaats staat!" loopt altijd lichter! Rijwielen voor «port, toerisme en dagelijks gebruik. J WOUT WAGTMANS 79.36.37; 23. Ockers (B.) 79.39.11; 24. Van der Pluym (Ned.) 79.44.13 27. Im- panis >B.) 79.52.16. 28. Gaul (gem. Lux.-ploeg) 79.53.16; 32. Schmitz (gem. Lux.-ploeg) 79.58.46 33. Nolten (Ned.) 79.59,22; 42. Hassenforder (W.-ploeg) 80.07.53 89. Lahaye (Ned.) 81.18.56. PLOEGENKLASSEMENT. Het ploegklassement voor de 15de etappe luidt; 1. Westploeg (Thomin, Picot. Quen tin) 15.02.58; 2. Frankrijk 15.03.14; 3. 4. 5. Spanje, N.O. Centrum en Italië 15.03.58 6/7. Nederland (Voorting, Nol ten. Van der Pluym) en Z.O.-ploeg 15.04.12; 8. Gem Lux.-ploeg 15.06,42; 9 Z.W.-ploeg 15.09.12; 10. België 15.10.23; 11. Ile de France 15.16.34; 12. Zwitser land 15.19.22. Algemeen ploegklassement na de 15de etappe 1. België 235.37.40 2. Nederland 235.43.24 3. W.ploeg 235.50.09 4. Italië 236.08.34; 5. Frankrijk 236.40.24; 6. Z- O.-ploeg 237.37.43 7. N.O. Centrum 237.43.49 8. Spanje 238.10.15; 9. Z.W.- ploeg 238.19.32; 10. Gem. Lux.-ploeg 238.21.13; 11. He de France 238.53.24; 12. Zwitserland 239.33 07. PUNTENKLASSEMENT. 1. Picot 221 pnt.; 2. Ockers 246 3. Voorting 306: 4. Darrigade 307; 5. De Groot 321; 6 Bauvin 395. 7. Rolland 419, 8. Desmet 435, 9. Lauredi 448, 10. Mon ti 476 De prijs voor de strijdlustigste renner in de 15de etappe viel ten deel aan Joseph Thomin, Als grootste pechvogel werd Adriaenssens aangewezen. De wedstrijdcommissarissen hebben beslist, dat de Nederlander Hinsen en de Belg Vlaeyen, die na de sluiting der controle te Aix zijn gearriveerd, van verdere deelneming zijn uitgeschakeld. Er zijn dus thans nog 96 renners in de wedstrijd. Kees Pellenaars geeft Wagtmans een kans Des morgens hadden de organisatoren het vertrek maar 10 minuten uitgesteld ln verband met de wind, die bijna nooit mankeert in de Provence en die van daag voor de renners uit een zeer gun stige hoek waaide Gisteren waren de hij vijftig meter voorsprong. Maar er j zaten verder geen Nederlanders bij en Nolten liet zich terugzakken. De vijf anderen gingen onder aanvoering van 1 de Franse regionalen Barbotin en Pri- vat door en zij vergrootten hun voor- „Kom mee. jongens: Rijden!riep Jan Nolten. En hij sprong nogmaals naar voren, met een vlammende de- marrage. Voorting en Van der Pluym eerste renners ruim een uur te vroeg in sprong. Door de herhaalde tempover- Montpellier gearriveerd. Wat moest het snelling was het peloton inmiddels in vandaag dan al niet worden, als ze de enkele stukken uiteengerukt. Er werd wind meehadden. Vandaar die tien mi- bekend dat Adriaenssens. die de gele nuten. Inderdaad was het aanvangs-trui droeg slecht zat Hij belandde in tempo hoog, 45 tot 50 km/u. Maar slag een tweede groep In de eerste groep werd niet geleverd. De renners hadden, achter het vijftal vluchtelingen, reden by een dorstige temperatuur van 22 tot de Nederlanders, behalve Hinsen dan 26 graden, al moeite genoeg om bij te Er was dus een kans op de gele trui voor Dlyven. Jos Hinsen kreeg al in de aan- Wagtmans Maar dan moest het groep- vang een lekke band. maar dank zy de je van vijf worden ingehaald hulp van Lahaye en Van der Pluym, kreeg hij weer contact met de staart van de groep, waarin onder andere de doro infecties geplaagde Belgische kam pioen Vlayen verbleef De zon stoofde het land waarin eens 1 Vincent van Gogh leefde, en de warmte temperde de aanvalsdriften, welke hier en daar in het peloton sluimerden In Beaucaire, toen er 78 km was gereden, werd er een man gesignaleerd, die der tig seconden voorsprong had genomen. Maar aan de spandoeken of op de met koeieletters gekalkte opschriften op de straten van het stadje kon men wel merken, dat het een plaatselijke favo riet betrof. Zodra de karavaan het stad je was gepasseerd, kwam er een einde aand eze show en kroop de uitloper, Siguenza luidde zijn naam. weer veilig tussen de wielen. Leven in de brouwerij De Col de la Vayède. die in de der de categorie meetelde voor het berg- klassement, bracht pas leven in de brouwery. In de dolle spiraalwindin gen na de eerste heuvel, naar bene den, die als laatste aanloop naar de top kon gelden, waagde Gerrit Voor ting een ontsnappingspoging, welke de Fransen Forestier en Darrigade. de Italiaan Defilippis, de Spanjaard Ba hamontes, de Luxemburger Gaul en enkele regionalen met een demarrage beantwoordden. Zij haalden Voorting by de spoedig volgende styging in en op de top werd de aankomst als volgt geregistreerd: 1 Defilippis. 2 Forestier 3 Huot, 4 Bahamontes.5 Darrigade. Met zeven seconden achterstand volg den respectievelijk de Spanjaard Bo- tella, Gaul. Voorting, Siguenza, Giba- nel en het peloton. Voor geruime tyd bleek het strydvuur weer geblust. Maar in de buurt van de ravitaillering in Miramas, dat was na 133 km., begonen de jachten opnieuw en Gerrit Voorting was er wederom een paar keer bij betrokken. De arme Jos Hinsen. die in de bergjes zyn krachten weer had voelen verslappen lag toen in gezelschap van Vlayen al' ruim een kwartier achter. Na 155 km sprong Jan Nolten weg. Met vijf achtervolgers kreeg 15e ETAPPE 20JUII20W 16e ETAPPE 22JULI 203KM. MONTPELLIER 3 start 20 - - - 1'ODELLANDSeZEE rmTEC Vlakke weqeo Heuvelachho 3erg-er^pe vlieger>rtecon)'-3le O Ravi)aillerir»g Etappeplaat (Van een speciale verslaggever) Aix-en-Provence, vrijdagavond „Ken je me nog van het vorig jaar?" vroeg de wereldkampioene in het harmonicaspelen Yvette Horner, toen zij in het stadion van Aix-en-Province de gele leiderstrui over de smalle schouders van Wout Wagtmans trok, ten teken dat de man uit Brabant de eerste plaats in het algemene klassement had veroverd. „Nou en of!" zei Wout in het Nederlands! En hij mompelde, dat hij nu al voor het vierde achtereenvolgende jaar de gele trui mocht aantrekken maar dat hij het ding steeds zo snel was kwijt geraakt. In 1953, 1954 en ook het vorig jaar kreeg Wagtmans de leiders trui veel te vroeg met het gevolg, dat het gehele veld tegen hem ging rijden. Over die vier jaren heeft hij tot en met a.s. zondag tien dagen de gele trui gedragen. Dit jaar heeft hij de eerste plaats in de rangschikking veroverd, nu een tweederde van de Tour achter de rug is. Het moment is nu gunstiger en Pelle naars was zelfs van mening, dat Wagtmans zich in de Alpen zou kunnen hand haven, zo goed achtte de ploegleider zijn pupil nummero één in vorm. Toen wij Wagtmans vrijdagmorgen by de start ln Montpellier vroegen of hij in deze etappe opnieuw een poging zou wa gen de leiderstrui te veroveren, ant woordde hij ontkennend. ..Kees vindt het nog te vroeg, ik moet wachten. Aan het ontbijt zei hij nog tegen mij: als gij dat gele ding in Aix te pakken krijgt, ruk ik de trui van je lichaam". In Aix-en-Provence had Wout Wagt mans het kostelijke tricot toch in zijn bezit en nadat hij er een ere-rondje mee had gereden deed hij hem weer uit, waar na Pellenaars de trui uit zijn handen rukte, als teken, dat hy het in de och tenduren wel degelijk ernstig had be doeld. Maar Pellenaars. die des nachts niet slaapt omdat hij dan ligt te pie keren over de te volgen tactiek, was toch verheugd over dit resultaat, want Wagtmans en zijn teamgenoten hadden volgens hem loon naar werken gekregen. Bij toeval. Bij de finish van de vijftiende etappe te Aix-en-Provence u'as Tliomin van de westploeg de Frans nationaal Forestier net iets te vlug af. (Telefoto.) Bij toeval en toch volkomen verdiend heeft Wagtmans de eerste plaats ver overd. Bij toeval om twee redenen. Op de eerste plaats was de Oranjeploeg inderdaad niet van plan geweest om Wagtmans, die in de etappe naar Montpellier al zo'n sprong had ge maakt. boven aan de ranglijst te krij gen. En de tweede reden is, dat Adriaenssens zich niet heeft kunnen verdedigen tegen de aanval van de Nederlandse ploeg, omdat hy ziek was en met hem voelden zich zes man van de ploeg van onze zuiderburen niet fit. Aan de andere kant profiteerden Nol ten. Wagtmans. Voorting en Van der Pluym van de goede gelegenheid om weg te komen Zij hebben na de ravitaille ring te Miramas (133 km) bergen werk moeten verzetten en vooral Jan Nolten wiens enthousiasme de anderen in de ploeg daadwerkelijk heeft aangestoken (wat is de Limburger in zijn voordeel veranderdverdient lof voor het leeu- wedeel. dat hij in de demarrage en de jachten op de laatste zeventig kilometer heeft gehad. De splitsing in verschillen de groepjes van het peloton werd daar door een feit. Jan Adriaenssens werd met bijna alle ploeggenoten om zich heen. met uitzondering van Stan Oc kers, die zelf voor de overwinning rijdt, definitief gelost en tenslotte moest de Belg een achterstand van niet minder dan negen minuten slikken. En bij de start in Montpellier bedroeg het ver schil tussen de Belg en Wagtmans slechts 1 min. 13 sec. De Belgen ziek Stan Ockers en Jan Adriaenssens wa ren ln Montpellier reeds ziek binnen gekomen. De gele truidrager had op het laatste gedeelte van de etappe van Toulouse naar Montpellier de reserve- krachten moeten aanspreken om niet uit het peloton gelost te worden. Jan Nolten had dit gezien. „Hy was dood moe", vertelde de Limburger, „de zwa re etappes van alle overige dagen zit ten hem in het gehele lichaam". Dat lichaam had donderdagavond de maaltijd niet kunnen verdragen. Adriaenssens en Ockers hadden een opstandige maag en de ingewanden waren toen ook niet in orde. De Fran se toerdokter Jaequinot was tot twee uur 's nacht by de Belgen geweest. Maar niet alleen Ockers en Adriaens sens. die lykbleek te Montpellier van morgen aan de start verschenen, wa ren niet fit. ook Brankart en De Bruyne konden met moeite meekomen. Zy hadden last van steenpuisten en Gilbert Desmet heeft te kampen met een zieke lever. En dan was het de Belgische kampioen op de weg. André Vlayen. die al drie dagen ziek is en voor wie het. evenals voor onze land genoot Jos Hinsen. een lijdensweg is geworden van Montpellier naar Aix-en Provence. In eikaars gezelschap hebben zij de rit naar Aix uitgereden. Maar beiden werden uitgeschakeld, omdat zij niet binnen de limiettijd (tien procent van de tijd van de winnaar extra) het sta dion waren binnengekomen. Zo kwam het voornamelijk op Raymond Impanis aan, een van de meest ervaren Belgische wegrenners, die in de ploeg dezelfde rol vervult als Geminiani bij de Tricolores: Zeven man hadden zich om Adriaens sens geschaard. Stan Ockers reed voor zich zelf. Het niet-fit zyn van ver scheidene renners heeft de situatie in het team alleen nog maar erger ge maakt.. Niet alleen dat Adriaenssens de gele trui is kwijt geraakt, maar de Ne derlandse ploeg is nu gevaarlijk dicht by de Belgen gekomen in het algemene ploegenklassement. België stond een paar dagen geleden onaantastbaar op de eerste plaats. Nu scheiden slechts ruim vyf minuten de ploegen van Sylvère Maes en Kees Pellenaars. Maar alleen Sylvère Maes heeft het moeilyk. De toestand met Marcel Bidot is nog kritieker. Louisson Bobet was drie jaar achter elkaar ongekroonde koning van de Franse nationalen. Hy werd geres pecteerd door elk lid van de ploeg. Nu vrfj bui teren de Tricolores. Darrigade wordt niet voldoende gerespecteerd en Bidot probeert te regeren als een goed democraat. Maar niemand gehoorzaamt de ploeg leider als hij het sein tot de aanval geeft. Moeilykheden met Darrigade en Bauvin, die kostbare minuten in de laatste rit naar Toulouse verspeelden, door lekke banden en een val, zijn maar half opgelost. Geen uitgesproken kopman dus in de Franse ploeg en een zware val in het ploegenklassement. Geen wonder, dat de anders zo vriendelijke Jacques Goddet dit keer in zijn blad een paar harde no ten te kraken geeft aan het adres van de renners en de ploegleider. En zo is de vermoeide karavaan geko men aan de welverdiende tweede rust dag. Met enkele zware Alpenetappes nog voor de boeg kan de Nederlandse ploeg met de tot nu toe behaalde resultaten tevreden zijn. De posities in de diverse klasseringen zijn sterk: Wagtmans, dra ger van de gele trui, Gerrit Voorting derde in de algemene rangschikking. de meerijdende captain, die probeert de tegenstellingen tussen de renners te overbruggen en de zich lichamelyk niet fit voelende teamgenoten moreel te ster ken. Impanis is het ook geweest, die aan het begin van deze etappe altijd voor aan te vinden was om het peloton af te schermen en het tempo te drukken. Dat was de reden, waarom de eerste honderd kilometers van deze vijftiende etappe zo'n saai beloop heeft gehad, al bleef het tempo hoog door de stevige wind welke het veld schuin achter had. De gele trui zit te lossen. Er zat één bergske in deze vlakke etappe, de Col de la Vayede, op 104 km. welke met zijn 184 meter hoogte zelfs nog meetelde voor het bergklas- sement. Hier opnieuw heeft Impanis getracht de gaten tussen de klimmers en de groep rond Adriaenssens op te vullen. En zo redde de Belgische ploeg het nog tot aan de ravitaillering in Miramas, dertig kilometer verder. De geheel in de Toursfeer opgenomen. Leo van der Pluym kwam toen Nolten en Wagtmans waarschuwen: De gele trui zit te lossen", schreeuwde hy strijd lustig. Hard is de strijd in de Tour de Fran ce. meedogenloos het gevecht. Want be halve Pluympje hadden nu ook andere renners bemerkt, dat Adriaenssens met een verschrikkelijke inzinking te kam pen had. Dat is de reden, waarom er op de laatste 70 km fel gejaagd is. dat de ene demarrage de andere afwisselde, dat de allersterksten erin slaagden zich af te scheiden. Tot die allersterksten be hoorde dit keer Jan Nolten. Hij was het. die Wagtmans bij een groepje vluchte lingen bracht. Renners bedanken elkaar niet gauw. Maar aan de finish te Aix- en-Provence verklaarde Wagtmans spontaan, dat hij die gele trui heeft kunnen veroveren dank zy de zware ar beid die Jan Nolten tientallen kilome ters heeft verricht In de Belgische ploeg I is dus een definitieve breuk ontstaan. Tot de vervelendste hindernissen in de Tour de France behoren de gesloten spoorwegovergangen, maar bij deze laten Leo van der Pluym (links) en de Italiaan Monti zich niet weerhouden om toch nog de rails over te steken. achter Lauredi. de geheimzinnig sterke man op de achtergrond. Daan de Groot staat op de elfde plaats en ook Van der Pluym en Nolten zijn goed geklasseerd. In het algemene ploegenklassement be zet Nederland een voortreffelijke tweede plaats. Die gunstige posities worden zwaar bedreigd want de Tour zal dit keer zeker in de Alpen zijn beslissende fase tegemoet treden. Deventer burgerij steunt Go Ahead In Deventer is uit de burgerij een adviescomité opgericht dat zich tot taak stelt steun aan Go Ahead te verlenen en deze club op hoger niveau te bren gen. De burgemeester van Deventer mr. H. W. Bloemers is ere-voorzitter van dit comité dat verder alle wethouders, de gemeente-secretaris, alsmede een aantal personen uit de wereld van handel en industrie als leden telt. Het comité stelt zich o.m. voor het aantrekken van fond sen voor de aankoop van spelers 'de industrie heeft reeds een aanzienlyk bedrag toegezegd), de vorming van een nieuw bestuur voor de afdeling betaald voetbal dat de taak van het voorlopig bestuur moet overnemen, en het stimu leren van een goede geest in de club. Er zijn reeds onderhandelingen ge voerd over de aankoop van enkele spe lers.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5