VREEMDE DINGEN GESCHIEDEN ROND DE KABINETSFORMATIE In Hongarije krijgen Kamerleden liet recht om vragen te stellen»... Dr. Drees wil poging staken Poolse partijsecretaris geeft ernstige foutentoe: o.a. was de landbouw verwaarloosd Nasser plukt de wrange vruchten van zijn „flirt met Moskou WEFRR^RICHT 95ste jaargang ZATERDAG 21 JULI 1956 No. 288S8 LE1DSCH DAGBLA Directeur: i. W. Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand: f055 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Gele trui voor Wout Wagtmans A.R.-fractie vanmiddag bijeen Maar prof. Zijlstra nog bemiddelaar? (Van onze parlementaire redacteur) Het is vreemd, dat dr. Drees schijnt te treuzelen en geen haast maakt om naar de Koningin te gaan met het verzoek van zijn opdracht tot het formeren van een Kabinet te worden ontheven, hoewel hij er kennelijk alle neiging toe vertoont. Hij heeft gisteren uitdrukkelijk doen weten, dat naar zijn mening door de bezwaren van de KVP-fractie tegen het regeringsprogram, het berei ken van een resultaat met zijn formatiepoging nauwelijks" meer mogelijk is. Hij heeft daarna er bekendheid aan gegeven, dat hij zich reeds telefonisch met de Koningin in verbinding heeft gesteld. Maar hij heeft zich gisteren nog niet naar de Koningin begeven en ook vandaag zijn er geen tekenen, die erop wijzen, dat hij naar Soestdijk gaat. Men is echter gewaarschuwd. Van zijn kant komt er geen toenadering meer. Hij peinst er niet over nog met de KVP te praten over het program. Hij gaat naar de Koningin. Vreemd is echter ook. dat prof. Zylstra de Anti-Revolutionaire Kamerfractie voor hedenmiddag nog heeft bijeengeroepen, terwijl er thans geen enkele uitspraak van een Kamerfractie wordt verlangd. Tussen het treuzelen van dr. Drees om naar Soestdijk te gaan en de activiteit van prof. Zijlstra zoekt men onwillekeurig ver hand, want gistermorgen heeft prof. Zylstra nog een gesprek van bijna anderhalf uur gevoerd met dr. Drees en toen was het al duidelijk, dat dr. Drees zijn formatie poging wilde 'staken. De jonge prof. Zijlstra heeft in de loop Tan vier jaren nauw contact met dr. Drees. altijd een grote waardering gehad voor zijn oudere minister-president. Zij (hebben altijd prettig samengewerkt en (het is daarom met uitgesloten, dat prof. Zijlstra heeft gevraagd alsnog een poging te mogen doen om te bemiddelen en op korte termijn een oplossing te zoeken, waardoor dr. Drees minister-president zou kunnen blijven. Akkoord wellicht, maar dr. Drees wil volstrekt niet de indruk wekken, dat van zijn kant toenadering mogelijk is. Op zettelijk heeft hij na zijn onderhoud met prof. Zijlstra bekend gemaakt, dat hij reeds contact heeft opgenomen met de Koningin. Het is hem ernst met het sta ken van zijn formatie-poging, maar hij heeft zijn jonge vriend Zijlstra diens ver zoek niet willen weigeren. Indien prof. Zylstra als „officieel" aangewezen formateur bemiddelings pogingen zou moeten doen om aldus #eer een Kabinet voor dr. Drees te vormen, zou er waarschijnlijk geen kans bestaan, dat dr. Drees als minis ter-president terugkeert. Het is hem In het Parlement en in de pers veel te dikwijls schamper voor de voeten ge worpen, dat hij nog nooit zelf een Kabinet heeft kunnen vormen. Maar binnen het raam van de formatie- Drees is deze uiterste bemiddelings poging voor hem blijkbaar nog net aanvaardbaar, op voorwaarde, dat er niets aan zijn opzet van de formatie poging verandert. A.R. moet over de brug Prof. Zijlstra zal echter wel hebben begrepen, dat als hy by de KVP succes wil hebben met zijn bemiddelingspoging, hy aan verlangens van de KVP moet tegemoet komen tenkoste van de AR. Daarmede komt hij precies in het schuitje van prof. Romme, die van de AR niets wil vragen, maar wel hoopt, dat de AR uit eigen beweging iets zal aanbieden. In 1952, toen de KVP twee Kamerzetels Laat alle hoop varen. Op de omslag van het officiële pro gramma ontworpen voor het congres van de Amerikaanse Republikeinse partij, dat ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de party gehouden zal worden, stond een afbeelding van het werk van de beroemde Franse beeld houwer. „De poorten van de hel". Toen een deel van de oplage al gedrukt was, ontdekte de leiding van de partij tot haar grote schrik, dat op ..De poorten van de hel" geschreven staat: „O gij, die hier binnengaat, laat alle hoop va ren" Aangezien dit koren op de molen van de Democraten zou zijn, besloot men maar de afbeelding te vervangen door die van Lincoln en president Ei senhower verloor, heeft hij de ministersportefeuille van Economische Zaken afgestaan aan de AR (prof Zylstra). Nu, in 1956, heeft bij de verkiezingen de AR twee Kamer zetels verloren Maar als prof. Zijlstra een concessie wil doen aan de KVP en dat wordt van de AR verwacht om de formatie te doen slagen dan moet hij eerst weten van zijn Kamerfractie tot hoever hij kan gaan. Dat zou dan de verklaring zyn van het bevreemdende feit, dat heden middag de AR-Kamerfractie is bijeenge roepen. terwijl dr. Drees al bezig is het rapport aan de Koningin over zijn mis lukte Kabinetsformatie op te stellen. Prof. Zijlstra zal vanmiddag een zwaar gevecht hebben te leveren in zyn fractie en als hij merkt, dat de heren niet ver genoeg willen gaan om hem kans op succes te openen by zyn be middelingspoging. dan gaat dr. Drees maandag naar de Koningin. Marokko lid van de V.N. De Veiligheidsraad heeft vrydag una niem de aanvraag van Marokko om het lidmaatschap van de V.N. goedgekeurd. Marokko, dat het 78ste lid van de vol kerenorganisatie zal worden, is door Frankrijk voorgedragen. De Franse af gevaardigde Louis de Guiringand. zei, dat Marokko ongetwijfeld aan de ge stelde eisen voldoet. „Frankrijk is er trots op. dat Marokko zyn plaats tus sen de Verenigde Naties kan innemen", zei hy. Over de toelating moet in laatste in stantie door de Algemene Vergadering worden gestemd, maar de Veiligheids raad. waar de vijf grote mogendheden het recht van veto hebben, moest eerst zyn goedkeuring geven, hetgeen dus ru geschied is. Commentaar van nieuwslezer „Er werden geen politieke onderwer pen besproken", aldus de slotzin van een bericht over een bespreking tussen de beroemde Engelse rechtsgeleerde Lord Radcliffe (die een liberale grondwet voor Cyprus op moet stellen) en de burgemeester van Nicosia op Cyprus, dat in een korte-golfuitzending van de BBC werd voorgelezen. Maar na een korte pauze werd daar door een „spook- stem" aan toegevoegd: „Met andere woorden, het is niks waard Het bleek de nieuwslezer zelf geweest te zijn, die deze „niet voor publikatie" bedoelde commentaar had gegeven. Hij had alvorens deze woorden uit te spre ken op het knopje gedrukt, dat dient om de verbinding met de zender te onderbreken wanneer er geniesd of ge kucht moet worden Maar het knopje had niet gewerkt, aldus de verklaring naar aanleiding van uit Cyprus ont vangen aanmerkingen! Gisteravond werden ten huize van de ambassadeur van Columbia. Victor G. Ricardo. de ministers mr. J, W. Beyen middenen mr, M, /l Luns (rechts) door de ambas sadeur (links) onderscheiden met het Grootkruis var. de Orde van Boyaca. Voor de tweede maal in deze Ronde van Frankryk heeft Tour-baas Jacques Goddet een gele leiderstrui mogen over handigen aan een Nederlander. Na Ger- rit Voorting was het gisteren te Aix-en- Provence Wout Wagtmans, die zich mocht tooien met de sierselen van de leider van het algemeen klassement. Toen gisteren de strijd ontbrandde en het peloton in stukken uiteen viel, trok ken Jan Nolten (bijzonder ijverig), Ger- rit Voorting en Leo van der Pluvm onze kopman Wout Wagtmans naar de kop groep. De Belgen misten de aansluiting en dat kostte hun man Adriaessens de gele trui. Bovendien knabbelden onze landgeno ten weer enkele minuten af van de achterstand, die zy in het algemeen ploegenklassement op de Belgen hebben. Naast deze winst was er het verlies van Jos Hinsen, die na de sluiting van de controle te Aix arriveerden en uit de stryd werd genomen. U leest er over op de sportpagina. Het Russische vlootescader, dat i gearriveerd. De kruiser „Sverdlov" enige dagen ons land bezoekt is wordt door de sleepboten Siberië gisteren in de Rotterdamse haven en Spitsbergen naar de kade ge sleept. Nepszava, het blad van de Hongaar se vakbeweging, heeft vrijdag meege deeld. dat de Hongaarse regering een nieuwe verkiezingswet ontwerpt, waardoor het mogelyk zal worden te stemmen op individuele kandidaten in plaats van op kandidatenlijsten, net blad maakt ook melding van nieuwe voorschriften voor de Hongaarse Nationale Vergadering (parlement), die on de volgende zitting van deze vergadering aan de orde zullen worden gesteld. Deze reglementen geven aan iedere afgevaardigde het recht om vragen te stellen aan het presidium, het kabinet, de ministers, de voorzitter van het hoge gerechtshof en de openbare aanklager. Ook kennen deze reglementen meer bevoegdheden toe aan de voorzitter van de Nationale Vergadering. Boedapest loekt nauwer contact met Amerika Er komen voorts 9 in plaats van 4 commissies van de Nationale Vergade ring. Deze zullen de bevoegdheden krij gen alle kwesties die zij belangrijk ach ten. te bespreken en alle voorstellen rechtstreeks aan de vergadering, het presidium en het kabinet voor te leggen. Zij kunnen specialisten en ministers bij hun werk inschakelen en op hun ver zoek moeten de ministers alle vereiste inlichtingen verstrekken. „De Hongaarse regering wil haar eco nomische politieke en culturele betrek kingen met de Ver. Staten ontwikkelen". Dit heeft volgens Radio-Boedapest oen woordvoerder van het Hongaarse minis terie van buitenlandse Zaken verklaard tegenover vertegenwoordigers van de Hongaarse pers. Zoals in ons Blad van gisteren reeds in het kort werd gemeld, heeft de secre taris van de Poolse communistische partij. Ochab. toegegeven, dat de oor- zaak van de opstand in Poznan te wij - J ten is aan het feit. dat „wij ongetwijfeld ernstige fouten hebben gemaakt". Het bij de landbouwproduktie gestelde doel was veel te hoog. De landbouw was ver waarloosd en de politiek tegenover de boeren was verkeerd geweest. De steenkoolproduktie. die in bijna de helft van de export voorziet, was onvol doende. Evenals elders werd in de mij nen de arbeidsdiscipline slechter. Lenin had al gewezen op de noodzaak van een ijzeren arbeidstucht, wilde men slagen bij de socialistische opbouw van een land. De arbeiders waren ontevreden over de „zeer onvoldoende" resultaten van het jongste zesjarenplan. Zij waren er van overtuigd, dat de regering niet al het mogelijke had gedaan om hen te helpen. Lang voor de onlusten in Poznan had I de partij „met grote bezorgdheid" de economische problemen en de „onbevre digende" levensstandaard bestudeerd. Ochab beschreef vervolgens de toe stand bij de Zispo-autofabriek, waar de arbeiders allerlei gerechtvaardigde klachten hadden. De regering had het volk moeten in lichten over haar defensievoorbereidin gen en het zesjarenplan moeten wijzi gen. Maar zij was bevreesd dat de vijand te veel over haar plannen te weten kwam. In enkele jaren tijds was een krachtige defensie-industrie geschapen. Er werden nieuwe kanonnen, tanks, straalvliegtuigen en radarapparatuur ge maakt. Dit had Polens kleine hoeveel heden cement, staal en andere metalen opgeslokt, evenals de beste arbeiders en technici, en enorme bedragen aan bui tenlandse valuta. Ochab betoogde, dat hij het met de partij commissie, die de aan de staat ver plichte leveringsquota op hun juistheid onderzoekt, eens was: de boeren zouden him melkleveranties aan de staat moe ten stopzetten en vrij zijn de melk op de gewone markt te verkopen. Maar volgens Ochab zou deze tege moetkoming eens te meer de noodzaak van tijdige levering van de quota van graan, vlees en aardappels aan de staat aantonen. ERNEST GEROE. de nieuwe leider in Hongarije. t I i t t t „Door wapenaankoop in het Sovjelrussische blok heeft Egypte zyn toekomst op een dusdanige wyze verpand, dat het de Westelijke hulp voor de bouw van de stuw te Assoean niet meer zal kunnen terugbetalen", aldus de mening van de New York Times over de weigering van Amerika en Engeland enorme bedragen te schenken voor de uitvoering van het Egyptische plan voor een stuwdam. Volgens diplomatieke waarnemers te Londen moet de plotselinge weigering van Engeland en Amerika echter worden gezien tegen de achtergrond van de grote bezorgdheid, die men de laatste tijd te Londen en Washington koestert over hetgeen men beschouwt als „de flirt van kolonel Nasser met de Sovjet-Unie" in het afgelopen jaar. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat Engeland na voortdurend overleg met de Verenigde Staten eveneens tot de slotsom is gekomen, dat het in de huidige omstandigheden niet mogelijk is deel te nemen aan het project. Evenals Amerika heeft Engeland zich bij het nemen van zijn besluit laten leiden door de overweging, dat de overstaten van de Nyl, Egypte, de Soedan, Oeganda en Kenia geen overeenstemming hebben bereikt over de verdeling van de wateren der rivier, ook gelooft men niet, dat Egypte in staat is voldoende middelen op te brengen om het welslagen van het project te verzekeren. Engeland en de Verenigde Staten had- ring van het damplan. Door de uitvoe- den in december j.l. gezamenlijk hulp ter ring van dit plan, die tien jaar zou ver waarde van 70 miljoen dollar aangebo- gen, zou Egypte zyn landbouwareaal 4ea mor d» NrtH rtadm vaa de ui&voe- teunnea urtbreidec. Wereië&ank stel de een lening van ongeveer 200 miljoen dollar voor. De intrekking van de En gelse en Amerikaanse aanbiedingen heb ben automatisch tot gevolg, dat ook dit leningaanbod van de Wereldbank is ver vallen Men meent te weten, dat kolonel Nas ser, nadat het Westen financiële hulp had aangeboden, de Sovjet-Unie heeft gepolst over de mogelijkheid van Sov- jetrussische hulp voor het plan, dat 1.3 miljard dollar zou kosten. Men gelooft echter, dat deze pogingen een koele ont vangst hebben gehad bij de minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, Sjepilof, die zoals bekend is onlangs een bezoek aan Cairo heeft gebracht. De Sovjet-Unie heeft namelijk zeer grote economische verplichtingen in het eigen land en de Satellietstaten. Boven dien zou alléén Russische hulp voor het Assoean-plan, dus zonder medewerking van het Westen, Egypte hebben overge leverd aan het communisme, waar kolo nel Nasser ook weer niets voor voelt. Zijn doel: het tegen elkaar uitspelen van de grote mogendheden, is door de Ame rikaans-Britse weigering grandioos mis lukt 9 Slot op pag. 2 Aschaff-clal in een meer veranderd Scheepsongeluk op de Rijn De overstromingen tengevolge van de zware regenval hebben in de afgelopen dagen in grote gebieden van West-Duits- land dorpen geïsoleerd, wegen onder water gezet en oogsten vernield. Tussen Frankfort en Neurenberg heeft de bui ten haar oevers getreden rivier de Aschaff het dorp Laufach en de hoofdweg tussen Wurzberg en Frankfort geïsoleerd. Op sommige plaatsen was het Aschaff-dal veranderd in een reusachtig meer. In Westfalen is de Diemei op een aantal plaatsen buiten haar oevers getreden. De Weser en de Ryn stijgen snel. Men vreest, dat tien of elf personen verdronken zyn bij een scheepsongeluk op de Rijn in Zwitserland. Drie onder ling verbonden boten van het ponton type botsten door de sterke stroming te gen de pijler van een brug tussen Balzers en TrübaCh (Oost-Duitsland) en sloe gen om. Volgens een communiqué van de politie zijn 20 van de uit 31 koppen bestaande bemanning gered; een lid van de beman ning verdronk en 10 worden vermist. Zeven mannen werden gered op l'a km afstand van de brug. Zij hadden zich vastgeklemd aan de boten, die op een modderbank waren gestrand. De beman ning was lid van een Zwitserse club van pontonniers uit Rheinfelden. Casey over Nieuw - Guinea „Kwestie gaat V.N. niet aan!" De Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, heeft in Canberra verklaard dat Australië tegen het plaat sen van de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene vergadering der V.N is. In een rede voor de Federale Raad van de Australische vereniging voor de V.N., verklaarde minister Casey: „De beslissing van de algemene ver gadering om de Indonesische aanspra ken op Westelijk Nieuw-Guinea op de agenda te plaatsen is een kenmerkend voorbeeld van de neiging om zich met zaken te bemoeien die haar niet aan gaan". „Er is geen enkel teken dat de twist over Westelijk Nieuw-Guinea de inter nationale vrede en veiligheid in gevaar brengt," vervolgde hij. „en het Handvest van de V.N. kan daarom niet aange haald worden om de beslissing te recht vaardigen. Hy zei ook. dat Australië niet twijfelt aan de Nederlandse soevereiniteit over dit gebied. „De Indonesische eis houdt de interpretatie van een internationaal verdrag in en de V.N. zyn niet bevoegd om dergelijke verdragen te interprete- Op Bikini negende kernontploffing Hedenochtend is up Bikini de negende ontploffing in de lopende reeks kernwa pen-proeven tot stand gebracht. Volgens Japanse meteorologen moet dit de krachtigtste ontploffing van deze reeks zyn geweest. Tamelrjk zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind Dezelfde temperatu ren of iets lagere (Opgemaakt te 1.15 uur). 22 JULI. Zon op: 4.49 uuxonder: 20.47 uur. Maan op: 20.10 uur; onder: 4.32 uur (v. m.) Hoogwater te Katwijk te 3.00 en 15.27 uur (23/7 te 3.37 en 16.03 uur). Dl rummer bestaat uit 12 pagina *4 oen Bijvoegsel

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1