€sso WERELDBANK IN WASHINGTON BESTAAT THANS TIEN JAAR De Waddingtonbeker Prachtige bijdrage geleverd aan internationale welvaartvooral van middenstandsstaten ESSO EXTRA Prinses Irene naast de prijzen door val met Rocket ZATERDAG 21 JULI 1956 (Van onze correspondent te Washington) M»t ingang van juni 1954 heeft het dichtbevolkte El Salvador de capaciteit van haar elektriciteitscen trales verdubbeld; Columbia, waar het autorijden een levensgevaarlijke sport was, zal binnenkort over drieduizend kilometer goede wegen beschik ken; in Pakistan is een aardgasleiding aangelegd van meer dan vijfhonderd kilometer lengte en het gebruik van dat gas zal het land jaarlijks 500.000 dollar besparen; in Siam heeft men de rivier waar Bangkok aan ligt zo kunnen uitdiepen dat oceaan schepen thans die stad kunnen bereiken. Ziehier vier berichten met goed nieuws over de fenomenale vooruitgang die zich in diverse lan den ter wereld sedert de tweede wereldoorlog vol trokken heeft. Men zou de lijst kunnen verlengen en men zou uit nog wel vijfentwintig andere landen prestaties kunnen melden, die de welvaart van die gebieden op waarlijk revolutionaire wijze hebben bevorderd: aanleg van spoorwegen, havenuitbrei ding, bruggenbouw, irrigatie en telkens weer: elektriciteit, elektriciteit Wanneer men schrift over de periode na de tweede wereldoorlog, dan brengt men doorgaans als de grote feiten uit die tijd twee dingen naar voren: de emancipatie van talloze koloniale gebieden en de ontwikkeling van de atoomkracht, die zowel militair als civiel 'n omwenteling tot stand gaat brengen Maar men veronachtzaamt vaak een derde factor van betekenis uit deze na-oorlogse tijd: de snelle technische ontwikkeling, die zich voltrekt juist in die landen, die tot „de kleine middenstand" behoorden in de maatschappij der naties. Ik bedoel daarmee die naties, die niet behoren tot de groep van technisch hoogontwikkelde Westerse staten, maar evenmin de groep van landen, die in de rangorde der volkerenmaatschappij op de laagste plaats stonden. Juist voor de groep der „middenstandsstaten" heeft de Wereldbank te Washington goed werk kunnen doen en dank zij de steun van deze bank was het moge lijk, dat in die landen successen werden bereikt, zoals die welke in het begin van dit artikel werden vermeld. bank zou willen aanvaarden. Het schijnt evenwel, dat Syrië wil afwachten of Egypte geld van de bank zal willen lenen. Egypte heeft op dit moment een leiden de positie in de Arabische wereld en Egypte's voorbeeld zou navolging kun nen vinden. Wanneer staten aarzelen of zij wel een lening zullen aanvaarden, dan blijkt vrijwel steeds, dat zij arg waan hebben ten aanzien van de voor waarden van de overeenkomst. De bank heeft namelijk voor haar leen-politiek een aantal criteria opgesteld en staten, die nog slechts kort een volledige onaf hankelijkheid bereikt hebben, zijn vaak beducht, dat zij. door zich te onderwer pen aan die voorwaarden, wederom een zekere mate van onafhankelijkheid in boeten. Voor die beduchtheid is geen reden, maar in de praktijk blijkt deze argwaan een factor, die de activiteit van de bank beperkt. Nederland kan rijkelijk profiteren van door de bank geschapen kansen Veelal spreekt men van de Wereld bank. maar officieel heeft de instelling: ..Internationale bank voor herstel en ontwikkeling". Een groep van twaalf vooraanstaande Nederlanders heeft enige tijd geleden een bezoek aan deze bank gebracht en daardoor blijk gegeven van de belangstelling, die in het Neder landse bedrijfsleven voor het werk van dit instituut bestaat. Die belangstelling is zeer goed te begrijpen. Niet dat Nederland thans, nu de periode van ons herstel is afgesloten, nog leningen bij de bank probeert aan te gaan, maar wanneer de bank de ontwikkeling van andere landen bevordert (men denke slechts aan de aanleg van spoorwegen en havens) dan kan dat voor Neder landse maatschappijen werk opleveren. Dat werk wordt niet door de bank zelf vergeven, het zijn de betrokken staten, die zelf doorgaans bij inschrijving de werken aanbesteden. Maar al moet men ook niet bij de bank aankloppen om orders te krijgen, toch is het nuttig te weten welke plannen er in voorberei ding zijn, waar zich kansen voordoen en op welk moment men actief dient te worden teneinde een rol bij nieuwe ontwikkelingen te kunnen 6pelen. Nederlanders op bezoek Ook in het verleden heeft het Neder landse bedrijfsleven reeds van deze kan sen gebruik gemaakt. De groep van twaalf Nederlanders die onlangs de bank te Washington hebben opgezocht be stond uit: dr. P. Rij kens (Unilever). L. A. J. M. van Heijst (Grasso), mr. H. Albarda (Ned. Handel Mij.), ir. E. W. H. Glason (Nedeco), M. H. Damme (Werkspoor-Stork), P. Goedkoop Dzn. (Ned. Dok- en Scheepb. Mij.), ir. F. W. D. C. A. van Hattum (Van Hattum en Blankevoort), jhr. ir. C. L. C. Kret- schmar van Veen (Holl. Aanneming Mij), ir. F. C. Rauwenhoff (Conrad Stork Hijsch), drs. A. Rom Colthoff (Ned. Werkgevers), dr. P. Schoenmaker (Van Doorne's automobielfabr.) en mr. F. F. van Walsem. Genoemde groep kwam echter niet uitsluitend om te speuren naar moge lijkheden voor onze industrie. Wie zich in het algemeen interesseert voor de ontwikkeling van gebieden met een laag technisch peil, zal ongetwijfeld belang- stellir hebben voor wat de Wereldbank in tien jaar heeft gepresteerd. Wat deze bank gedaan heeft kan men wel ken schetsen als de degelijkste actie tot bevordering van de internationale wei- va .rt en wanneer het mogelijk zou zijn om de activiteiten van de bank nog uit te breiden in de toekomst, dan zou dat vo^r de wereld verheugend te noemen zijn. Geen reden voor vrees Deze mogelijkheid is inderdaad aan wezig. Prof. dr. P. Lieftinck, de Neder landse oud-minister van Financiën, die thans in Washington aan de bank werk zaam zei dezer dagen aan uw cor respondent. dat het hem heel wel moge lijk leek. dat Syrië een lening van de Een krachtstation in aanbouw nabij El Salvador's rivier de Lempa. De Wereldbank verstrekte voor de bouw een lening van ruim twaalf miljoen dollar. stond over een groot reserve-fonds be schikte. De leningen, die de bank ver strekt heeft, werden met zoveel zorg ge plaatst, dat er weinig risico aan ver bonden was. De praktijk heeft uitgewe zen. dat de internationale bankiers te Washington wisten wat zij deden: alle leners hebben tot dusverre aan hun ver plichtingen voldaan; Verscheidenen hebben de lening eerder afbetaald dan was voorgeschreven. In het eerste jaar van haar bestaan maakte te bank een verlies van 1 mil joen dolar, maar daarna begon het re serve-kapitaal te groeien. In 1955 bedroeg de totale reserve reeds 184 miljoen dol lar! Door op zulk een soliede manier te werken, slaagden de bankiers erin. ver- trouwen te wekken op de internationale geldmarkt. Tevens opende dit de moge lijkheid, dat particulier kapitaal aan de acties van de bank mede ging werken. De bank begon namelijk obligaties uit te geven o.a. in Canada, Engeland, Ne- I derland en Zwitserland en op deze wijze wist de bank haar mogelijkheden tot bevordering van de welvaart uit te breiden. Cricket-programma lste klasse A: HCC II—HBS; Quick N—Quick H.; RW—ACC; VRA—Her mes DVS. lste klasse B: ACC II—PW (21/7); Excelsior—VOC; VVV—PW; Sparta— Kampong. 2de klasse C: HCC IV—LCC; VOC n Roggewonlng. 2de klasse E: Ajax L.-BMHC; Hercu les— CVHW; Haarlem II—VVV II. 3de klasse D: Groen Geel II—Ajax L. II; Excelsior m—VOC III (21/7). TENNIS Om de Davis Cup In Baast ad (Zweden) Is een begin gemaakt met de finale Europese zone van het toernooi om de Davis Cup tus sen Zweden en Italië. In het eerste enkelspel versloeg de Italiaan Nicola Pietrangeli de Zweed Sven Davidson met 64 36 61 64. Het tweede enkelspel leverde eveneens een Italiaanse zege op. zodat de stand op het ogenblik 20 voor de azzuri's is. Merlo It.) versloeg Schmidt (Zwe den) met 57 62 75 61. WIELRENNEN Swift-Combinatie Het 34 km record dat op naam stond van J. Faas met een tijd van 52 min. 18 sec., werd door C. Plasmeijer op 50 min. 8 sec. gebracht. Ook J. Faas bleef met 50.36 onder zijn record. De tiende rit van de avondcom petitie gaf als uitslag: A- en B-klasse: 1. C. Plasmeijer; 2. C. Vertegaal; 3. J. v. d. Berg. C-klasse: 1. H. v. d. Laan; 2. B. Kramer; 3. P. Hobo. D-klasse: 1. B. Slingerland; 2. Th. Boom; 3. N. Kooien. Morgen rijden de A- en B-klassers 75 km. C-klasse 50 km en D-klasse 25 km. Start 9.30 uur bij de Zijl. Donderdagavond wordt in samenwer king met het Oranje-Comité te Zoeter- woude een ronde gereden over een af stand van 40 km. Start 7 uur aan de Schenkelweg te Zoeterwoude. Lenig en Snel Zondag start de amateur J. de Lange in de Ronde van Crooswijk te Rotterdam. De nieuwelingen C. de Jong. P. Otto en J. v. Tongeren starten in de Ronde van Zandvoort. De nieuweling Th. Hoogkamer en de adspiranten P. v. Went rijden in de Ronde van Arnhem. De overige renners rijden voor de juli- competitie een pelotonrit. Vertrek 9 uur Zijlpoort, start 10 uur te Oud-Ade. (Ingez. Med.-Adv.) Redelijke voorwaarden Wat zijn de criteria, die de bank stelt? Allereerst, dat de lener niet in staat is elders, of in het eigen land. kapitaal op te nemen tégen redelijke voorwaarden. De bank wil namelijk niet concurreren met particuliere investeerders. Voorts moet de lener in staat zijn na verloop van tijd de lening terug te be talen en de werken, die de onderhavige staat beoogt uit te voeren, moeten nut tig en dringend zijn. Tenslotte moet de lenende staat (zelden wordt aan par ticuliere maatschappijen geleend) capa bel zijn om technisch, financieel en administratief het werk ten uitvoer te brengen. Dit alles, hoe redelijk ook, riekt voor pas onafhankelijk geworden staten naar controle, inmenging en voogdij. Hun arg waan is ongegrond, maar het blijkt vaak moeilijk de politiek van de bank voor zulke staten aanvaardbaar te maken. Wat de bank wenst, is niets anders, dan dat het geleende geld op een volkomen verantwoorde manier gebruikt wordt. Om dat doel te bereiken is de bank be reid onderzoekcommissies naar de be trokken landen te zenden. Op deze wijze is bijvoorbeeld een voortreffelijk rap port van de bank ontstaan over de ont- wikkelings-mogelijkheden voor Suri name. Waar komt geld vandaan? Thans zijn 56 staten „aandeelhouders" van deze bank en het geld, dat de bank uitleent, komt voor een groot deel van hen. Amerika heeft ongeveer een derde van het oorspronkelijke kapitaal gefour neerd, Engeland een zevende en vervol gens Iedere aandeelhouder naar vermo gen. Vooral in de begintijd (de bank begon haar operaties in 1946) zou het voor veel aandeelhouders onmogelijk ge weest zijn, bijdragen te verstrekken in goud of dollars. Vandaar dat aan de deelnemers slechts gevraagd werd, 2% van hun aandeel in goud of dollars te leveren. Over die 2% kon de bank vrij beschik ken bij het verstrekken van leningen; 18% van hun bijdrage mochten de aan deelhouders ter beschikking van de bank stellen in de eigen munt en de res terende 80% kon men in feite behouden en betekende alleen, dat de bank ter Men financiert nooit meer dan gedeelte van projecten Op één karakteristieke trek van de bank moet hier nog gewezen worden. De Wereldbank verstrekt nóóit een lening om de volledige kosten van een project te dekken. Veelal komt het hier op neer. dat de bank vreemde valuta te leen geeft, opdat het betrokken land datgene in het buitenland kan kopen, waar het voor een bepaald plan behoefte aan heeft. Gewoonlijk bedraagt zulk een le ning niet meer dan 50% van de totale kosten. Maar men moet van tevoren na gaan. of de lener inderdaad in staat zal zijn de lening wederom in vreemde va luta af te lossen. Wil de bank het vertrouwen behouden van de internationale geldwereld. dan moet zij doorgaan met een betrekkelijk conservatieve, voorzichtige manier van opereren. Vandaar dat men niet alleen van te voren de mogelijkheden onder zoekt, wanneer men een lening overweegt maar dat men ook, wanneer een bepaald land met het geleende geld gaat werken, toezicht blijft houden op de besteding van de gelden. Dit betekent niet, dat men wanneer men een lening ver strekt aangeeft waar een land zijn grondstoffen of materiaal moet kopen. Zulks zou voor de bank wier leden soms tegelijk concurrenten zijn niet wel passen. Willen Nederlandse industrieën dan ook profiteren van afzet mogelijkheden, welke door toedoen van de bank ont staan. dan zal men actie moeten voeren, niet in Washington, doch in de landen, die. dank zij de bank, tot expansie van hun economie in staat worden gesteld. Het is van belang te weten, welke plan nen bü de bank worden overwogen, maar het is tevens zaak om zo spoedig moge lijk contact op te nemen met de autori teiten van het profiterende land. Japanners in China wegens oorlogsmisdaden bestraft Naar het communiistische persbureau .Nieuw China" meldt, hebben te Sjen- jang voor een militair tribunaal 28 Ja panners terecht gestaan, die er van be schuldigd werden tijdens de tweede we reldoorlog oorlogsmisdaden te hebben begaan. De hoofdbeklaagde, Rokoeze Take be, die indertijd directeur-generaal van het bestuur over de staat Fantosje in Mandsjoerije was, werd. evenals zijn rechterhand Joesjio Saito, tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. De an dere beklaagden kregen straffen van één tot anderhalf jaar. Een van de getuigen in dit proces was Poe Ji, die indertijd door de Japanners tot keizer van Mandsjoerije werd ge kroond, doch die sinds het eind van de oorlog van het politieke toneel is ver dwenen. (Ingez. Med.-Adv.) tank snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per liter Met Esso bent U beter uit Concours hippique te Enschede Gisteren Is In het sportpark „Rigtersbleek" te Enschede een aanvang gemaakt met het driedaags internationaal concours hippique. dat In deze stad voor de tweede maal wordt gehouden. Prins Bemhard en zijn moeder, prinses Armgard, gaven van hun belangstelling blijk, terwijl prinses Irene had ingeschreven voor het internationaal springconcours om de Prijs van Twenthe. De prinses, die het paard „Rocket" bereed en daarmee een goed parcours aflegde, kreeg de pech om bij de twaalfde hindernis te vallen. „Rocket" ging er van door en kon niet zo snel weer worden achterhaald. Toen de viervoeter bU de prinses teruggebracht was, besteeg zij opnieuw het paard en reed het parcours uit. Door de val en het aan de haal gaan van „Rocket" verloor de prinses, die tot aan dat ogenblik zeer goed in de klassering stond, want zij had pas één hindernis omgeworpen en er was tot op dat ogenblik nog geen enkele deelnemer die foutloos had gereden, veel tijd en dit kostte haar aanzienlijk veel fouten. Hierdoor verloor zij haar kans op een plaats onder de prijswinnaars. Het meest boeiende onderdeel van springconcours met 12 hindernissen. het programma van vrijdag was het puissance-springconcours om de Prijs van de stad Hengelo, waarvoor 22 in schrijvingen binnenkwamen, onder meer uit Frankrijk, Duitsland en België. Vijf combinaties sprongen de zes hinder nissen, die een hoogte van 1 meter 40 hadden, foutloos en kwamen daardoor in de barrage. Drie ruiters sprongen het eerste barrageparcours wederom zonder fouten, te weten de Duitser H. Lanckohr met „Titan" en onze landgenoten Ber tie Uytendaal met ..Hanko" en W. Scheeren met „Audacieux". zodat op nieuw barrage tussen deze drie volgde. Winnaar werd de Duitser Lanckohr. die met „Titan" wederom de zes obstakels foutloos nam, terwijl onze landgenoten Uytendaal en Scheeren ex aequo op de tweede en derde plaats eindigden met ieder 4 fouten. De belangrijkste uitslagen luiden: Dressuurproef „L. D.". om de Prijs van de Toekomst: 1. D. E. Mellema (Reider- wolderpolder) met „Juweel" 189 pnt.; 2. mej. Arrowsmith (Hilversum) met „Tasso" 172 pnt. Prijs van de Junioren, nationaal Luehtbeschermingsoefening in vele delen van V.S. Loeiende sirenes hebben vrijdag het gehele verkeer in New York stil gelegd en duizenden stedelingen een schuil plaats doen zoeken. Een grootscheepse oefening in samenwerking met Canada voor een verondersteld bombardement met een waterstofbom maakte een kwar tier lang van New York een dode stad. Elders in de Ver. Staten heetten 73 en in Canada 25 gebieden aangevallen te zijn met kernwapens, afgevuurd van duikboten of afgeworpen uit vliegtuigen. De schijnaanval duurde vijf uren. zou miljoenen mensen gedood of gewond hebben en een chaotische toestand in het gehele land hebben geschapen. Hoofddoel van de oefening was na te gaan in hoeverre de regering nog in staat was haar werk voort te zetten en maatregelen te treffen. Sch. V B 10 9 5 Ha. V B 9 2 Ru. KI. 8 6 5 3 N W O z Onze Bridgembriek De langdurige strijd om de meest begeerde verenigingsprijs, de Waddington beker, is ten einde. Twee van de sterkste Nederlandse verenigingen, Het Bui tenhof uit Den Haag en De Oude Bond uit Amsterdam vochten de finale uit; met 129-120 bleven de Hagenaars in de meerderheid, zodat de bijzonder fraaie kostbare beker de ereplaats in hun prijzenkast zal innemen. De spannende finale kenmerkte zich door talrijke spellen, waarin meer of minder grote ongelukken mogelijk waren Wat denkt IJ bijv. van de volgende, on schuldig uitziende combinatie. ten biedt. Brengt U het als zuidspeler nu op om niet te doubleren? Op het oog lijkt het. of 3 ruiten één down gaat, doch bij nadere analyse zal blijken dat oost 3 ruiten bij goed afspe len niet verliezen kan! Zuid begint met schoppenheer, welke oost laat lopen; zuid vervolgt met schoppen en oost neemt het aas. Zuids doublet markeert hem zeker met alle ontbrekende ruitens, zodat troef- trekken voorlopig geen zin heeft. Oost speelt daarom hartenaas, dan harten heer en troeft hierna wests laatste har ten met ruiten 2 in. Hierna legt oost ruitenvrouw op tafel, die zuid wel zal moeten nemen om nog iets uit de brand te redden. Zuid is dan aan slag, heeft geen schoppen meer en het spelen van troef of harten kost een slag. Er blijft dus niets anders over dan het spelen van klaverenheer, die oost met klaverenaas neemt - waarna oost een klein klavertje „op de keeper terugspeelt". Arme zuid komt weer aan slag met klaverenvrouw en zal klaveren 9 op ta fel leggen, hopende dat in west inge- troefd moet worden. Daar oost klave- renboer heeft gaat in west echter de ver liezende schoppen weg en nz krijgen niet meer dan één slag in schoppen, één in klaveren en twee in troef. Voor wedstrijdspelers een bijzonder leerzaam spel in bied-, speel-techniek en zelfbeheersing. 5. W FILARSK? Sch. 8 4 2 Ha. H 10 3 Ru. H 8 6 4 3 KI. 10 4 Sch. A 7 3 Ha. A 4 Ru. V 10 7 2 KI A B 7 2 Sch. H 6 Ha. 8 7 6 5 Ru. A B 9 5 KI. H V 9 West was de gever, ow kwetsbaar. Aan één der wedstrijd taf els begon het bie den: west pas - noord pas - oost 1 rui ten - zuid pas - west 2 ruiten - noord 2 schoppen - oost pas; wat zoudt U als zuid nu gedaan hebben? Het vereist veel zelfbeheersing om met dit zuidspel te blijven passen, doch als men zich rea liseert dat noord niet kon openen zal men. mede wegens de korte schoppen- steun. met een deelscore tevreden moe ten zijn. Moeilijk zal men als zuidspeler ech ter kunnen bevroeden, dat bij goed te genspel twee schoppen al down gaat! Als oost met hartenaas begint en de kleur vervolgt, om een 3e harten te kun nen aftroeven, zal noord 6 slagen moe ten verliezen als oost hierna klaveren gaat aanvallen; west krijgt n.l. vroeger of later een aftroefslag in die kleur. Maar nemen wij nu eens aan dat zuid past op 2 schoppen en west nog 3 rui- maximumhoogte 1.10 meter: 1. B. Lint horst (Apeldoorn) met „Sumac", 12 ftn, 97,2 sec.; 2. C. Schmal (Bussum) met „Pijlert" 16 ftn, 95 sec. Prijs van de rijpaarden om het Ned. Kampioenschap. 1. S. M. Pruikemaker (Wassenaar) met „Grand Seigneur" 2. S. M. Pruikemaker (Wassenaar) met „Golden Willow". Prijs der Debutanten: 1. Carel Hey- broek (Laren) met „Hera" 0 fnt, 100 sec,; 2. W. G. Hendrickx (Grathem) met „Hella II". 4 ftn, 915 sec. Internationaal springconcours om de Prijs van Twenthe. lengte parcours 750 meter, 14 hindernissen met een maxi mum hoogte van 1.30 meter. 1. Luite nant Georges Aubin (Frankrijk) met „Ruleo", 0 ftn. 90,4 sec.; 2. maj. W. F. K. Bisschoff van Heemskerck (Wasse naar met „Pocholo". 0 ftn, 92.6 sec.; 3. J. L. van Wingerden (Scheveningen) met „Radja" 0 ftn., 96,6 sec. Internationaal puissance springcon cours om de prijs van de stad Hengelo, zes hindernissen (1,40 meter hoogte). 1. H. Lankohr (Duitsland) met „Titan" 0 ftn.; ex aequo 2/3: B. Uytendaal (Breda) met „Hanko" en W. Scheeren (Vught) met .Audacieux". ieder 4 fou ten. WATERPOLO Spelers voor wedstrijden tegen België Voor de water polowedstrijden België Nederland senioren en junioren die op zondag 29 Juli te Turnhout zullen wor den gespeeld, zijn de volgende spelers aangewezen: Senioren: Wagenaar (de Meeuwen), Van Gelder (HZ en PC). Bijlsma (Haarlem). Lamme (Robben). Luchs (Robben). Van der Toorn (GZC). Mul ler (Dolfijn), Fred van Dorp (AZ en PC) en Smol (HZ en PC). Junioren: Hermsen (Robben). Boden- staff (AZC 82). Vriend Ct IJ). De Boer (Robben). Ab Swijghuisen (Dolfijn), Uittenhuis (Robben). Trimp (AZ '70), Aalders (DZV), Meesters (Dolfijn). De ploegen zullen pas korte tijd voor de wedstrijden worden samengesteld. WATERPOLO Leidse Watervrienden De dames van de Leidse Watervrien den wonnen gisteravond in een harde wedstrijd met 41 van de reserves van Zios. Truus Lambooy wist 10 te sco ren, nadat Zios bij de eerste aanval tegen de lat had geschoten. Het werd 20, toen de Haagse keepster een te ruggespeelde bal door haar handen liet glippen. De wedstrijd werd steeds ruwer en de scheidsrechter verwees 2 Haagse speelsters en 1 Leidse naar de kant. Na rust maakte Wientje Sloos er 30 van. Zios werd sterker, maar zag geen kans te scoren. Jopie Lambooy voerde de Leidse voorsprong zelfs tot 40 op. Vlak voor het einde zagen de Haagse meisjes nog kans de eer te redden. Het Engelse waterpolo-zevental, dat zondag 5 augustus te Leiden tegen Nederland zal spelen, is als volgt samen gesteld: Doel: Grady; achter: Jones, Worsell en Pass; voor: Turner, Miller en Mc Gonagle. Reserves «ijn Kri^hts en Manley

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 10