Vijftig wagens zullen Rijnsburgs zomerpracht door Leiden rijden Foto-Ciné JAN WOLFSLAG VERHOOG UW VAKANTiEVREUGDE J SOLIDA JR., prettige 6x6 klapcamera f57.— Leerlingen Ambachtsschool te Leiden ontvingen dipl oma s Problematieke film besloot Leids Holland Festival Sierkunst staat op voorgrond in driedaagse expositie Vervoerders in Leiden en omgeving gaan samenwerken 95ste jaargang Vrijdag 20 juli 1956 Tweede blad no. 28887 (Ingez. Med.-Adv.) iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iirnuAAr imr w ii/itmrtfi\rn/*i\r 1 r agfa-clack, prima 6 x 9 toestelf25.— iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii AGFA-ISOLA, nieuwste 6x6 camera f 55. Vfllv ÏTlfl f 5 GLORIÊTTE kleinbeeldcamera met 2,8 lens f99, dlVdlIULlUlU IIlcllVL 11 J VOIGTLANDER Vito B met color-scopar 8,5 f159.— Op 4 augustus a.s. llllllllillllllllllllllllllllllllllllll BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis LEIDEN - TELEFOON 21851 HAARLEMMERSTRAAT 102 naast Bata - LEIDEN - TELEF. 32778 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii' Sinds enkele dagen heeft de heer H. Bronner, klasse-onderwijzer aan de openbare lagere school in de Haverstraat er een nieuwe „leerling" bij, een jong musje, dat zich evenals zijn jeugdi ge leerlingen in de klas best thuis voelt. In het begin van deze week vonden en kele kinderen het musje, dat toen nog niet vliegen kon, onder een boom in het Plantsoen. De hun reeds vroeg bijge brachte eerbied voor alles wat leeft en groeit, deed het musje verhuizen naar et klasse-lokaal, waar het diertje zich in een ongebruikt terrarium al spoedig thuis voelde. Van tijd tot tijd wordt het musje, dat al vlug vriendschap gesloten had met Jantje Tuinhof de Moed, enige vrijheid geschonken. Grote belangstelling heeft het vogeltje voor de in de klas aanwezige zandbak en voor dezang- en leeslessen. Moet Jantje zijn les opzeggen, dan is het musje veelal in zijn nabijheid. Op zijn schouder, zijn hoofd of op zijn hand. Het is opmerkelijk, dat het diertje, dat zijn eerste „vlieglessen" reeds achter de rug heeft, steeds weer bij Jantje, die hem ook eten en drinken geeft, terug keert. Uit tientallen kinderen kent het „zijn" baas Leiden toont te weinig belangstelling voor liet nijverheidsonderwijs Er heerste gistermiddag een opgewekte stemming in de Ambachtsschool te Leiden: de leerlingen, die met goed gevolg de school hadden doorlopen, ontvingen uit handen van de voorzitter van het bestuur, ir. J. J. G. van Hoek, hun diploma. Behalve de geslaagden waren in het grote lokaal talrijke ouders aanwezig. De voorzitter van de Vereniging ,De Ambachtsschool" was de eerste spreker. Ir. van Hoek wees er op dat ook in het afgelopen jaair er naar gestreefd is het onderwijs te riohten op het toekomstig werk van de leerlingen. Dat verschillen de bedrijven hun medewerking toonden door de leerlingen in de praktijk te laten zien hoe er gewerkt wordt, deed het be stuur bijzonder veel genoegen. In het afgelopen jaar werd ook toestemming verkregen aan de school een derde leer jaar fijnbankwerken en elektrotechniek te verbinden. Met de afdeling metselen kon nog steeds niet worden aangevan gen; door het niet beschikbaar stellen van bouwvolume is deze uitbreiding nog niet mogelijk geweest. Ook enkele an dere noodzakelijke uitbreidingen van de school moesten om dezelfde reden nog achterwege blijven. wensen aan. De voorzitter gaf aan de jongens twee goede raadgevingen mee: „Doe altijd iets meer dan van je ge vraagd wordt" en „Houdt de naam van de school hoog". Hierop reikte de heer van Hoek de diploma's uit. De lyst van gedaagden publiceerden wij reeds gis teren. Ir. van Hoek voerde ook nog in een andere kwaliteit het woord, namelijk als vice-voorzitter van de Kamer van Koop handel te Leiden. De Kamer had een armbandhorloge beschikbaar gesteld voor de beste leerling en ir. van Hoek reikte dit horloge uit ,na de prijzen, be schikbaar gesteld door de school, over handigd te hebben. Ook de namen van deze gelukkigen publiceerden wij reeds gisteren. De directeur van de school, de heer C. Brilman, wees er in zijn toespraak op dat de diploma's dit jaar niet cadeau zijn gegeven. De jongens, hebben er in derdaad hard voor moeten werken. Hij wees op het nut van verdere studie, waartoe de mogelijkheid wordt geboden op de avondschool. Namens de Vereniging Oud Leerlingen Ambachtsschool voerde de heer van der Kaay het woord, waarna de leerling (of eigenlijk al oud-leerling) Vermeulen dank bracht aan de directeur en leraren. Nadat ir. van Hoek de bijeenkomst had gesloten, begaven de ouders en de oud-leerlingen zich naar de verschil lende lokalen, waar de ouders het werk van hun zoons konden bekijken en een praatje konden maken met de leraren. Ontroerend spel van een kleuter in een niet overtuigend verhaal GEVONDEN VOORWERPEN. In het tijdvak van 1 tot en met 15 juli zyn de volgende voorwerpen ge vonden Deurknop (ijzeren): windjack; kin- derbil in gToen étui; damesparaplu; overall; tas, inhoud brood en pantof fels; ceintuur van damesjapon; hoofd doek; paar vetlederen herenschoenen; kind er jasje; paar motorwantenbroche; vulpen; schroevendraaier, kinderbad pak; badmuts en badhanddoek; bal- pointpen; bril; pakje, inhoud borduur- lapjes; kindertuigje; 3 sportmedailles; damestas, inhoud: spiegeltje; sleutels; badpak en badhanddoek; hoes van paraplu; kinderpetje; armband; bank biljet; portefeuille, inhoud: autobus- kaarten; dames hoed; muntbiljet; zil veren oorbel; sjaal; chronometer; porte- temonnaie met inhoud; kinderschoentje (wit)handschoenen; aktentas met in houd; damespolshorloge; doosje, inhoud Rotartabletten; zonnebril; plunjezak; inhoud kleding (vermoedelijk van zee man); rijwieltas; padvindersriem; auto- step; motorwant; injectiespuit in lede ren étui; regenbroek; doos, inhoud: paar werkschoenen; regenjas; kinderhand tasje. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveldstraat 10, op woens dag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het einddiploma Handels Nijver heidsschool de heren r. Hardebol en j. de Nie, beiden alhier. wenste samenwerking tussen de vervoer ders komen. Als één der oorzaken hier van noemde de heer Lolling de grote concurrentiezucht en voorts het ontbre ken van vertrouwen. In navolging van enkele andere plaatsen in ons land, waar een centrale reeds met goede resultaten werkt, hebben de vervoerders in Leiden en omgeving thans de handen in elkaar geslagen. Met behoud van de eigen zelf standigheid in het bedrijf, heeft het wantrouwen thans voor een grote mate van vertrouwen plaats gemaakt. In de toekomst, aldus de heer Lolling, zal men ook nauwe samenwerking zoe ken met de elders in het land gevestigde centrales, dit om te voorkomen, dat men zonder vracht terugrijdt. De initiatiefnemers verwachten, dat deze samenbundeling van krachten zal leiden tot een meer lonende exploitatie en tot het scheppen van een betere sfeer tussen het personeel van de aangesloten bedrijven. Met de wens uit te spreken, dat spoe dig gunstige resultaten zichtbaar zullen worden, verklaarde de heer Lolling de Algemene Vervoercentrale voor Leiden en omstreken voor opgericht en het kantoor voor geopend. WENS VAN DE OVERHEID Mr. Slingerman betoogde in zijn woorden van gelukwens, dat met deze samenwerking voldaan is aan een wens van de overheid. De uiteindelijke uit voering van plannen, die reeds zo lang bestonden is tot dusverre het belang rijkste resultaat, doch dezelfde eensge zindheid kan ook nog nodig zijn wan neer de staat zou willen overgaan tot socialisatie. Namens de Rijksverkeersinspectie te Rotterdam, sprak vervolgens de heer J. Oster. hoofdambtenaar aan dit insti tuut. Hij wees op de pijlers, waarop het succes van de samenwerking rust: ver trouwen en eerlijkheid in het kiezen van de vorm van organisatie. Het wel zijn van de deelnemers mag niet wor den opgeofferd aan de eigen glorie van de Centrale. Hij zeide, dat zijn ver trouwen in deze organisatie was toege- De vertegenwoordiger van de K. van K„ de heer F. van der Meer (rechtswenst de voorzitter, de heer O. Lolling, geluk met de oprich ting van de Alg. Vervoer Centrale voor Leiden en omstreken. (Foto L.D./VM1 Vliet.) nomen bij het zien van het tot dusverre bereikte resultaat. Evenals de heer G. C. Buys, landelijk voorzitter van de Nationale Organisatie van Beroepsvervoerders in het Weg transport, wenste spreker de Centrale veel succes in haar pogen. De heer W. A. H. M. Brugman, die sprak namens het H.B.B., herinnerde er aan, dat de BB de eerste klant was van de Vervoer Centrale, die een vlotte be diening had gegeven. Hij sprak de wens uit dat dit altijd zo zou kunnen blijven. Tot welzijn van de vereniging en van de individuele ondernemers wenste vervolgens de heer D. Pronk, namens het bestuur van de P.C.B., dat het tot nu toe geboekte resultaat slechts het begin zou mogen zijn van het resultaat en dat de Vervoer Centrale zou mogen bereiken wat ze zioh als doel gesteld heeft. De heer P. E. Sikkema, van de Stich ting Particulier Vervoer, die bedoeld is als overkoepelend orgaan voor de com merciële apparaten in het vervoerswe zen, wees nog op de dienende taak van een vervoer-centrale t.a.v. de industrie en de handel. Nadat de heer W. Slootweg, directeur van de firma W. Slootweg en Zn. te Hazerswoude de hoop had uitgesproken, dat het bestuur van de Vervoer Cen trale de ervaringen, die het in de afge lopen tien jaar rijker is geworden, zal weten te benutten, waardoor dan zeker goede resultaten zullen worden geboekt, sloot de voorzitter deze bijzondere ver gadering, waarna een rondgang ge maakt werd door het geriefelijk inge richte nieuwe kantoor. (Foto LD/Van Vliet) BENEDEN GEMIDDELDE De cursus begon op 1 augustus 1955 met 849 leerlingen, en de vakavond school op 1 oktober met 665. Op 1 ok tober begonnen de landmachinisbencur- sus, de machinistenschool en de textiel- avondschool met resp. 86, 49 en 22 leer lingen. In vergelijking met vorige jaren zijn deze getallen iets lager. Op zichzelf is deze daling niet verontrustend, om dat de school nagenoeg geheel vol is, maar als teken is het wel belangrijk, want hieruit blijkt dat het nijverheids onderwijs in Leiden niet die belang stelling heeft, die het zeker verdient. Slechts 13 van het aantal Leidse jongens tussen 13 en 17 jaar bezoekt het nijverliedsonderwijs, en voor de prov. Zuid-Holland is dit getal 15 in vele andere grote steden ligt het percentage boven de 20. Leiden maakt hierby dus een niet al te beste beurt. FEESTDAG Deze min of meer somibere klanken moeten echter niet te lang worden ge hoord, aldus ir. van Hoek, op een dag als vandaag. Het is immers een feest dag, zowel voor de leerlingen als voor de ouders en de leraren. De heer van Hoek boodi allen zijn hartelijke geluk- Een betreurenswaardig klein gezelschap was gisteravond in Lido-theater bijeen voor de laatste van de Leidse Kunstmanifestaties in het kader van het Holland festival: de Nederlandse première van de in Cannes met de hoogste prijzen onderscheiden Italiaanse film ,,De Machinist" (II Ferroviere) van Pietro Germi. Het moet een moeilijke taak voor wethouder J. C. van Schaik geweest zijn voor zoveel lege stoeltjes en een handjevol liefhebbers van de film als kunst in zijn „inleidend slotwoord" met zoveel dankbaarheid te spreken over de sterke groei van de culturele belangstelling in de Sleutelstad. Een opmerke lijke groei, waarvan deze avond echter bepaald geen getuigenis aflegde. De faam van „De Machinist" is de film zelve naar ons land vooruitgesneld dank zij het op het filmfestival in Can nes behaalde succes. Enige dagen gele den schreven wij reeds min of meer uitvoerig over dit „vooroordeel" in de goede zin des woords. Na het zien van de film mag ook de kritiek aan het woord komen, en die kritiek moet he laas een belangrijk onderdeel van het uiteindelijk oordeel worden. Pietro Germi schreef, regisseerde en speelde deze film, waarin de lotgevallen verteld worden van een wat ouder wor dende machinist, die niet op kan tegen de moeilijkheden in zijn ietwat onhar monisch opgebouwd gezin: een dochter die noodgedwongen trouwt met een man, waarvan zij niet houdt, een zoon voor wie de benaming nietsnut nog te vleiend is, een doodgoedige vrouw, ver lept door de triestheid van het leven en tenslotte een jong zoontje, dat als verbindingsteken het uiteenvallende ge zin als eenheid probeert te behouden. Germi vertelt ons niet. hoe dit gezin zo onwaarschijnlijk onharmonisch is gegroeid, maar plaatst de toeschouwer in deze onnatuurlijke sfeer, waarin de conflicten een weelderige voedingsbo dem vinden. Deze onnatuurlijkheid en een gebrek aan logica beheersen ook de ontwikke ling van het verhaal, zelfs wanneer ten volle in aanmerking wordt genomen dat de verhoudingen in het warmbloedige Italië anders liggen dan hier. Drie in het oog springende factoren zijn er, die niettemin deze film, on danks het weinig aanvaardbare gegeven, tot iets bijzonders maken: het dikwijls zeldzaam suggestieve camerawerk, het door eenvoud treffende spel van Germi in de titelrol en bovenal het jochie Sandrino. Het is onbegrijpelijk, hoe een zeven jarige jongen als Edoardo Fevola, zo natuurlijk, zo gaaf deze niet eenvoudige rol heeft kunnen vertolken. Dit gezichtje beheerst de film van begin tot eind. Hoeveel ook op de film als geheel aan te merken zou zijn, zij wordt geheel aanvaardbaar als podium en decor voor dit charmante spel. Misschien zelfs moet worden aangenomen dat de on waarschijnlijkheden slechts nodig wa ren om dit jochie zo onbevangen te kunnen laten doen wat hij met iedere toeschouwer doen zal: diep ontroeren. En dan is het zelfs mogelijk te verge ten, dat hij dit doet in 'n ook voor die omgeving onnatuurlijke vroegrijpheid. Zijn onweerstaanbare oogopslag, zijn vertederende aanhankelijkheid, zijn guitige humor, zijn kinderlijke en toch vroegwijze reacties, het zijn alle elemen ten. die zijn spel tot iets onvergetelijks maken. Het is buitengewoon jammer, dat de film tenslotte naar een drakerig sen timenteel einde sleept, waarin Sandrino steeds verder van de voorgrond ver dwijnt. Vele honderdduizenden Rijnsburgse snijbloemen zullen zaterdag 4 augustus, door de beste bloemsierkunstenaars tot rijdende bloemstukken omgetoverd, door Rijnsburg, Oegstgeest en vooral Leiden trekken. In de afgelopen weken schreven wij reeds herhaaldelijk over dit naderende evenement, dat thans op papier vastere vorm begint aan te nemen. Tijdens een gisteren gehouden persconferentie werd door het organiserende comité nog een en ander toege licht. ROUTES NOG NIET DEFINITIEF Tot nog toe is men zeker van het deel nemen van achttien praalwagens en der tig personenauto's. Het aantal personen auto's kan eventueel nog iets groter worden, maar de tijd voor inschrijving is nu vrijwel verstreken. Het corso zal om kwart, voor twee van het Floraterrein te Rijnsburg vertrek ken voor een rondrit volgens een nog nader vast te stellen route door het bloemencentrum. Daarna rijdt de stoet door Oegstgeest naar Leiden, waar men omstreeks half vier het station zal passeren. Ook de route door Lei den staat nog niet definitief vast, doeh deze zal vermoedelijk zowel langs de singels als door de binnenstad liggen. Omstreeks vijf uur arriveert het corso op de Jan van Houtkade (die dan voor het publiek wordt afgesloten) waar wordt gepauzeerd en de verlichting voor de avondtocht gereed wordt ge maakt. Om negen uur gaan de wagens dan weer, feeeriek verlicht volgens het ook vorige jaren gevolgde systeem, door de Sleutelstad rijden. Ook deze laatste route is nog niet bekend. Het ligt in de bedoeling tijdens de tocht langs de singels de binnenzijde van de singels (de waterzijde derhalve) vrij van publiek te houden, zodat het corso als geheel op grotere afstand te zien zal zijn waarna bij het passeren de wagens apart en de details meer tot hun recht komen. Reeds voor de start uit Rijnsburg zal de jury de prijstoekenning voltooid neb ben. en deze prijzen zullen op de wagens vermeld worden. De prijsuitreiking vindt enige weken na het corso plaats in Rijnsburg tijdens een bijeenkomst van alle medewerkers en medewerksters. VIJFMAAL ZO TALRIJK PUBLIEK Vorige jaren reed, zoals bekend, dit corso door de badplaatsen Katwijk en Noordwijk. Men hoopt thans echter in Leiden een ongeveer vijfmaal zo talrijk publiek te trekken. Ongetwijfeld zullen ook velen uit de badplaatsen, vooral buitenlanders, zich de tocht naar Leiden getioosten om deze bloemenweelde te aanschouwen. Mocht in deze miezerige zomer het weer op corsodag juist bui tengewoon goed zijn. dan zullen de bad gasten de verleiding van het strand niet kunnen weerstaan, maar dan biedt het avondcorso ook hen nog gelegenheid, dit evenement mede te maken. Overigens zullen de Rijnsburgse bloe men ook op andere wijze de aandacht ln de Sleutelstad trekken. UNIEKE EXPOSITIE De meeste bloemenexposities stellen de bloem zelf op de voorgrond, en daar door kan de in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis te organiseren exposi tie op 2, 3 en 4 augustus een unicum ge noemd worden: hier wordt getoond wat er met bloemen gedaan kan worden. Bloemsierkunst is een zeer moeilijke en mooie kunst, waarvoor bij het publiek nog te weinig begrip en waardering be staat. De kundigste sierkunstenaars on der de bloemisten zullen de Burgerzaal en de daarachter gelegen trouwzaal om toveren in een lustoord van de sierlijk ste bloemstukken die in het bijzonder in deze prachtige entourage ongetwijfeld een onvergetelijke indruk zullen maken. Deze expositie wordt donderdag 2 au gustus om acht uur des avonds geopend. De twee volgende dagen zal de tentoon stelling van 10 tot 22 uur geopend zijn. MARKT IN BLOEMENTOOI De zaterdagmarkt van 4 augustus zal eveneens in het teken van de bloem staan. Dank zij medewerking van de Vereniging voor de Markthandel zal de markt worden opgefleurd. Voorts wor den er in Leiden circa honderdduizend anjercorsages uitgereikt, zodat de gehele Sleutelstad in bloementooi gestoken kan worden. De artistieke leiding van corso en ex positie berust in handen van de heer G. J. Kiersch uit Amsterdam, die ook vo rige jaren getoond heeft te weten hoe bloemen moeten worden gehanteerd om ze het best tot hun recht te doen ko men. De medewerking aan deze bloemen - evenementen van vele zijden is groot, zowel uiteraard in Rijnsburg zelf als ook in Leiden. Over het algemeen heeft men echter niet sterk op Leidse deelne ming aangedrongen, omdat men de Sleutelstad eerst wil tonen wat Rijns burg te bieden heeft met dit corso, zo dat de Leidse algemene belangstelling voor komende Jaren gestimuleerd kan worden op de beste wijze die men zich denken kan. Want het ligt in de bedoe ling, het corso blijvend aan Leiden te verbinden in plaats van aan de bad plaatsen. Mulo-examens Voor het Mulo-diploma (A) zijn ge slaagd: A. Mol, Leiderdorp, K. J. Paling, Oegstgeest, G. G. Rozier, J. H. Stadt- man, A. Weima, Oegstgeest. J. J. Bae- rents, Oegstgeest, J.-C. W. Roman, T. Soesman. Woubrugge, M. J. Sira, A. S. van Sluys Veer. Leiderdorp. B. v. d. Berg, G. Madern, Hazerswoude, J. A. Paling. Koudekerk, G. H. Plekkringa, E. G. Klein, Bodegraven, N. Lodder, Zwammerdam. Behalve dit diploma behaalden ook nog het middenstands diploma: A. E. Benvenuti, J. J. B. Has- sefras, T. Hoogendoorn, Hazerswoude, A. Harkes, F. Ruis, E. van Tol. allen Hazerswoude. Afgewezen 6 kandidaten. Waar geen plaatsnaam is vermeld is dit Leiden. Wens van vele jaren ging in vervulling Na langdurige onderhandelingen hebben de grote vervoersbedrijven uit Leiden en omgeving, welke zowel het vervoer langs de weg als te water verzorgen, besloten om te gaan samenwerken. Met behoud van de eigen zelfstandigheid, denkt men door deze samenwerking tot een meer commerciële bedrijfsvoering te komen. Zo zal men er o.a. in de toekomst naar streven om te komen tot opheffing van onbe nutte laadruimte bij b.v. retourritten. Teneinde deze opzet een goede basis te geven is een Algemene Vervoer Centrale voor Leiden en omstreken opgericht en heeft men in hel perceel Witte Singel 108 een kantoor Ingericht. De bij deze Centrale aangesloten vervoerders beschikken gezamenlijk over een wagenpark van 230 vrachtauto's en 24 schepen. Tijdens een gistermiddag in Café Ani- ba aan de Herenstraat gehouden buiten gewone algemene ledenvergadering heeft de voorzitter van deze Centrale, de heer G. J. Lolling. een uiteenzetting gegeven van het doel en de werkwijze van deze organisatie. Onder de vele aanwezigen, die deze vergadering en de opening van het kan toor bijwoonden, merkten wij o.m. op mr. P. Slingerman namens het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, de heer J. F. van der Meer als vertegenwoordiger van de Kamer van Koop/handel en Fa brieken voor Rijnland, de heer J. J. Oster, rijksinspecteur van het Verkeer, de heer W. Delfos, chef goederenvervoer Rijksverkeersinspectie, de heer W. Brug man, die het hoofd van de B.B. in Lei den vertegenwoordigde, de heer Pronk namens de Prot. Chr. Bond van Ver voerders, de heer G. C. Buys van de Nationale Organisatie Beroepsgoederen- vervoer en de heer L. van Puffelen, voorzitter van de Ongeregelde V ervoer - sector Van het Haags Centraal Bureau. In zijn toespraak wees de heer Lolling er o.m. op, dat er enkele jaren geleden een grote chaos heerste in het vervoer langs de weg en te water. Terwijl de groei van het vrachtvervoer na de be vrijding een grote Vlucht heeft genomen, kon men lange jaren met tot de zo ge

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3