Zal Kabinetsformateur opdracht aan Koningin teruggeven? PLAN-RADFORD PLAATST V.S. VOOR EEN MOEILIJKE KEUZE WEERBERICHT Beslissend stadium aangebroken Eenzijdig rekenen met grote oorlog maakt ingrijpen bij kleinere conflicten moeilijk Wagtmans bijna in gele trui Parijs kregelig over Nehroe's bemiddeling inzake Algerije 95ste jaargang VRIJDAG 20 JULI 1956 No. 28887 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand: f055 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Drees of Romme. Zal P.v.cl.A. thans in de oppositie gaan? (Van onze parlementaire redacteur). De Kabinetsformatie verkeert in een kritiek stadium. Praten over het regeringsprogram, zoals de KVP wil, doet dr. Drees niet meer. Aan zijn rede lijkheid is tenslotte, na meer dan een maand confereren, een grens. De partijen moeten nu maar beslissen of zij op grond van het na overleg tot stand gekomen globale regeringsprogram en de door dr. Drees voorgestelde zetelverdeling in het Kabinet, met hem als minister-president in zee willen gaan of niet. Zo niet, dan mag men voor hem een ander kiezen als Kabinetsformateur. Aanbod was geen oplossing Om na de scherpe verkiezingsstrijd met de KVP tot een akkoord te komen had dr. Drees aan prof. Romme het aanbod gedaan in het nieuwe Kabinet plaatsvervangend minister-president te worden, zodat de verkiezingsleuze ..Drees of Romme'" in de praktijk zou zijn ge worden „Drees en Romme". Dit aanbod is echter niet de oplossing gebleken om tot overeenstemming te ko men. De KVP verlangt méér. Een bij zondere moeilijkheid schuilt in het feit. dat de KVP thans 6 ministerszetels be zet (tegenover de PvdA 5. ofschoon bei de partijen in 1952 met 30 Kamerzetels uit de verkiezingsstrijd waren gekomen). Nu de PvdA in de nieuwe Kamer 34 ze tels bezet en de KVP 33. wil dr. Drees in het nieuwe Kabinet zowel de KVP als de PvdA 5 ministerszetels toekennen. Dat betekent, dat de KVP dus een ministersportefeuille minder krijgt. Het is een moeilijke keuze voor de KVP een bepaalde portefeuille op te geven, vooral omdat ze bij de verkiezingen drie Ka merzetels heeft gewonnen en de katho lieke aanhang dus ook verwacht, dat de positie van de KVP eer wordt versterkt dan verzwakt. Met begrip voor die moeilijkheid heeft dr. Drees deze week aan prof. Romme de portefeuille van Binnenlandse Za ken aangeboden, waardoor hg tevens plaatsvervangend minister-president zou kunnen worden. In de politieke kwaliteit van de perso nen zou daarmede de positie van de KVP in het Kabinet zeker zfjn ver sterkt. Het is niet alleen van belang welke ze tels de KVP bezet, maar ook wiè de personen zijn. Ten opzichte van prof. Romme zou de KVP dan kunnen re deneren: „Het geeft niet of er wat on zekerheid is over het program, want Romme zit er zelf bij". Wat wil de K.V.P.? Het aanbod van dr. Drees is echter niet voldoende geweest. De KVP schijnt te menen, dat er meer winst te behalen moet zijn, zij het ten koste van de AR. die bij de verkiezingen twee Kamerzetels hebben verloren en daarom hun eisen zullen moeten matigen. Maar KVP en AR zijn bondgenoten in de strijd tegen de doorbraak van de PvdA. De KVP kan dus niet openlijk de AR afbreuk doen. Toch zou de KVP zeer prijs stellen op de zetel van Economi sche Zaken, waarop thans de AR-minis- ter Zijlstra zit en in dat geval kan het de KVP niet schelen of er een apart mi nisterie voor de PBO komt. Maar als prof. Zijlstra. die niet dweept met de PBO. op Economische Zaken blijft zit ten. dan verlangt de KVP wel een apart ministerie voor de PBO en bezitsvor ming. waaraan bovendien het toezicht over lonen en prijzen zou moeten worden toevertrouwd, thans ressorterende onder Economische Zaken. Er valt misschien voor de KVP dus nog iets te bereiken. Maar openlijk kan de KVP deze eisen tegenover de AR niet stellen. Daarom heeft prof. Romme aan dr. Drees voor de KVP de portefeuille van Financiën gevraagd, wetende dat het uitgesloten is, dat de PvdA. na de grote verkiezings winst. bereid zou zijn deze belangrijke zetel in het Kabinet af te staan, waar door haar positie bepaald zwakker zou worden. In de stukken over de Kabinetsforma tie, die worden toegezonden aan de Koningin en vervolgens in handen ko men van een eventuele opvolger van de Kabinetsformateur, wordt dus vast gelegd, dat de KVP om de portefeuille van Financiën heeft gevraagd, zodat het later als toegeeflijkheid zou moe ten worden beschouwd, indien de KVP - vanwege de weigering van de PvdA om Financiën af te staan - genoegen zou nemen met Economische Zaken, resp. een versterkt, apart ministerie voor de Bedrijfsorganisatie. Om die kans voor de KVP te scheppen zal er echter eerst een andere forma teur moeten komen, en zal de Kabi netsformatie langzamerhand in een schijnbaar onoplosbaar stadium moe ten zijn geraakt. Vier jaar geleden heeft de KVP op die manier ook een extra ministerszetel in de wacht ge sleept. Slot op pag. 2 Dr. Drees verwacht geen resultaat (Van onze parlementaire redacteur) Vanmorgen om 11 uur heeft de Kabinetsformateur een onderhoud gehad met prof. Zijlstra, de frac tieleider van de A.R. partij. Hij heeft hem uiteraard, evenals de andere fractie-voorzitters, mede deling gedaan van de inhoud van de K.V.P.-brief met de bezwaren tegen het regeringsprogram, zo dat er eigenlijk niet meer ernstig is gesproken over de zetelverde ling. Door de brief van de K.V.P.- fractie is naar de mening van dr. Drees het bereiken van een resul taat nauwelijks meer mogelijk. Men verwacht daarom dat dr. Drees nog vandaag zijn formatie- poging zal staken en aan de Koningin zal verzoeken van de opdracht tot het formeren van een Kabinet te worden ontheven. (Van onze correspondent in Washington) Het plan van admiraal Radford om het leger der Ver. Staten met 800.000 man te verminderen (40 procent van dat leger dient over zee: vqf divisies in Europa, twee in Korea en een in Japan) heeft de gemoederen ten zeerste in beweging gebracht. De stafchefs van leger, luchtmacht en marine, resp. generaal Taylor, gene raal Twining en admiraal Burki, toonden zich in hoge mate verontrust over deze plannen van het hoofd van hun college, en de politiek-civiele autoritei ten in het Pentagon (Departement van Defensie) hebben getracht olie op de golven te gieten door te verklaren, dat men deze zaak in ieder geval zou laten rusten tot na de verkiezingen in november. Radford zelf voegde er aan toe, dat er nog slechts vóórstudies aan de gang zijn. Intussen is het misschien wel goed, dat het onderhavige verschil van inzicht openbaar is geworden. Amerika ziet zich namelijk in deze periode voor een ernstig dilemma geplaatst en het heeft zijn voordelen, dat ook het grote publiek zich hierop bezint. Radfords opponenten willen dan ook een beter uit gebalanceerde krijgsmacht dan de (voorlopige) plannen van Ame- rika's stafchef schijnen in te houden. In het kort luidt het dilemma dus als volgt: moet Amerika zich vrijwel uitsluitend toeleggen op een super-oor log, of moet het er rekening mee hou den. dat beperkte oorlogen nog altijd belangrijk kunnen zijn en het ingrijpen waard? De beslissing inzake dat dilemma is inmiddels uitgesteld tot na de verkie zingen en zowel de Amerikaanse- als de wereldopinie heeft tijd en gelegen heid gekregen om zich op dit probleem te bezinnen en eventueel invloed daar op uit te oefenen. Mannen van Pellenaars in de aanval Nauwelijks heeft de karavaan van de Tour de France de Pyreneeën achter de rug of de Nederlandse ploeg is weer ten aan val getrokken. En hoe Drie oranjetruien maakten deel uit van een kopgroep van achttien man, die bij de finish te Montpellier ruim zeventien minuten voorsprong had op het peloton, waarin alle „groten" zaten. Die drie Nederlanders waren Daan de Groot, Wout Wagtmans en de jon ge Leo van der Pluym. In de eindsprint op de baan te Mont pellier werd Hassenforder winnaar, maar Daan de Groot en Wout Wagt mans eindigden respectievelijk op de tweede en derde plaats. Daarmee won nen zij niet alleen het dagklassement van de ploegen, maar verbeterden zij ook hun posities in de algemene rang schikking aanzienlijk. Wout Wagtmans werd tweede in het algemeen klasse ment en Daan de Groot klom op naar de tiende plaatsBovendien legde de oranjeploeg beslag op de tweede plaats in de algemene rangschikking van de ploegen en gaat nu een ernstige be dreiging vormen voor de Belgen. In deze etappe sleepten Wagtmans c.s. f. 3600 m de wacht, waarmee de verdiensten van de ploeg in deze Ronde al zijn op gelopen tot bijna 20000 gulden. Voor de reportages zie men de sport pagina. WAGTMANS Opklaringen De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met voornamelijk in het zuidoosten van het land nog enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Dezelfde of iets hogere middagtempe- raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 JULI Zon op: 4.47 uur; onder: 20.48 uur. Maan op: 19.42 uur; onder: 3.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.23 en 14.50 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Zware overstroming in Neder-Saksen In de gebieden van Fallingsostel en Verden (Neder-Saksen) is donderdag middag de noodtoestand afgekondigd, daar de sterk gezwollen rivier de Aller de dijken op verscheidene plaatsen heeft doorbroken. Vele dorpen staan reeds onder water en zijn door het wa ter ingesloten. Reddingsploegen van de „technische hulpdienst" hebben zich naar de getroffen gebieden begeven en trachten het vee te redden en de bressen met zakken zand te dichten. Omroepwagens van de politie rijden door de dorpen en houden de bevolking op de hoogte van de waterstand, waar van het hoogtepunt naar verwachting pas heden- vrijdagochtend, zou worden bereikt. Men schat dat de schade alleen al in het gebied rondom Detmold (Oostelijk Westfalen) een 23 miljoen gulden be loopt. Atoom - neerslag bij- explosie kan sterk beperkt worden Het is mogelijk gebleken de gevaar lijke radio-actieve neerslag van atomi- sche ontploffingen te beperken, aldus heeft de voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie, Lewis Strauss, donderdagavond medegedeeld. Strauss verklaarde, dat het bij recente atoomproeven in de Stille Oceaan beter gelukt is de uitwerking in de onmiddel lijke omgeving van een doel te vergro ten en de afstand, waarop radio-actieve neerslag kan vallen, te verkleinen. Hij voegde er aan toe: „Zo hebben de recen te proeven niet alleen uit militair oog punt veel belangrijke dingen aan het licht gebracht, maar ook uit een alge meen menselijk. Wij zijn ervan over tuigd. dat neerslag, die voor een groot gebied gevaar oplevert, niet een nood zakelijk verschijnsel is bij het gebruik van zware atomische wapens". Soekarno naar Oostenrijk President Soekarno zal in september een staatsbezoek brengen aan Oosten rijk. Soekarno zal 25 augustus uit Djakar ta vertrekken voor een reis naar de Sov jet-Unie en de Chinese Volksrepubliek. Na zijn bezoek aan Moskou, zal hij Joego-Slavië en Oostenrijk bezoeken, al vorens door te reizen naar Peking. Alleen strijdmacht in fort Amerika Wat is dit dilemma, dat in het jongste Pentagon-conflict tot uitdrukking komt? Niets minder dan dit: admiraal Radford zou net overgrote deel van de strijdkrachten willen stationeren bin nen het „fort Amerika". In Europa zouden slechts „symbolische legerafde lingen" overblijven en ook de vliegtuig- bases, die Amerika buiten het eigen territoir bezit, zouden geleidelijk minder belangrijk worden. Omstreeks 1960 zou men namelijk over voldoende lange-af- stands bommenwerpers (B 52) beschik ken om de vijand van Amerika uit te kunnen bestrijden en bovendien breekt langzamerhand de tijd aan. dat men met intercontinentale projectielen kan gaan werken. Er zit een zekere logica in het plan, dat aan Radford wordt toegeschreven- een oorlog op grote schaal (een afgrijselijke strijd uiter aard) zou zeer kostbare apparaten ver eisen. doch ter bediening slechts een be trekkelijk gering aantal manschappen. Voor een leger zou, in het beginstadium althans, weinig te doen zijn en of er na het beginstadium nog iets anders zou komen, wordt door velen betwij feld Kans voor Moskou Toch ontbreekt er het een en ander aan deze hardvochtige logica: sedert de top-conferentie van Genève heeft men de indruk, dat de Sovjet-Unie, noch Amerika een oorlog op grote schaal met atoomwapenen zou willen ontketenen. Aan beide zijden ziet men in, dat zulk een strijd voor beide par tijen. en zelfs voor de gehele wereld, een catastrofe zou kunnen betekenen. Daarmede is agressiviteit evenwel de wereld nog niet uit. Communistisch China zou Quemoy en Matsoe kunnen aanvallen, in Korea en Indo-Chir.a zou de strijd opnieuw kunnen beginnen, in het oostelijk bek ken van de Middellandse Zee kunnen Israël en de Arabische staten, al dan niet onder regie van Moskou, slaags raken. enz. enz De tegenstanders van Radford rede neren nu aldus: zou Amerika zich te zeer gaan toeleggen op de super-oorlog (die men niet wenst en op dit moment eigenlijk ooi» niet verwacht), dan zou men zichzelf de kans ontnemen om in te grijpen in kleinere conflicten, waar nog betrekkelijk conventionele wapenen in worden gebruikt. Op die manier zou de Sovjet-Unie de kans krijgen haar invloedsfeer uit te breiden. Amerika kan natuurlijk wel dreigen met „zwaar geschut" in zulke gevallen, maar dat I Gisteren is in Haarlem de S'I 'jmenveger .Meppel" te water ge- durft te gebruiken.... V.S. verwerpen met nadruk Russische beschuldiging De regering van de Verenigde Staten heeft donderdag met nadruk de Sovjet- russische beschuldiging verworpen, vol gens welke Amerikaanse bommenwer pers in het begin van deze maand het luchtruim boven de Sovjet-Unie hebben geschonden. De antwoordnota, overhandigd aan de Sovjet-russische ambassadeur in Washington, verklaarde: „Een diep gaand onderzoek heeft aangetoond, dat geen enkel Amerikaans vliegtuig op de genoemde tijd zover van zijn vliegplan kan zijn afgeweken". De nota van Moskou gewaagde van de vooropgezette bedoelingen om de verbetering van de internationale be trekkingen te belemmeren. De ge wraakte vluchten zouden zijn gemaakt op bevel van generaal Nathan Twining, de stafchef van de Amerikaanse lucht macht, na diens recente bezoek aan de Sovjet-Unie. De Amerikaanse nota verklaart, dat bovenstaande opmerkingen, „die zowel niet ter zake dienen als ongerechtvaar digd zijn, juist zelf de verbetering van de internationale betrekkingen belem meren". Ook in mei hebben de Verenigde Sta ten een Russisch protest verworpen tegen schendingen van het Sovjet- russische luchtruim in het noordelijk deel van de Stille Oceaan. Vrouw viel uit raam Een 59-jarige bewoonster van een perceel aan de Vetterstraat te Amster dam is gistermiddag tijdens het ramen zemen van de eerste verdieping geval len. Zij is ter plaatse overleden. In South Carolina (V.S.) heeft zich enige tijd geleden een drama afgespeeldwaarbij zes marine- recruten de dood vonden door het uitvoeren van strafcommando's. Deze foto toont sergeant Matthews C. McKeon (in uniformdie ver antwoordelijk wordt gesteld voor het gebeuren en zich voor de rech ter moet verantwoorden, in gesprek met zijn verdedigers. (Ingez. Med.-Adv.) EN NU met VAKANTIE Eerst een dames- of kinder- LASTEX BADKOSTUUM Effen en gebloemd vanaf Keuze uit 20 modellen. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Drie redenen waarom Frankrijk op dit ogenblik geen „goede dienstenwenst Het bezoek van Pandit Nehroe aan Parijs is geen onverdeeld succes ge weest. Met alle eerbied welke men algemeen voor de Indiase staatsman gevoelt had men hier toch liever gezien, dat hij zich buiten de Franse zaken zou heb ben gehouden. Want dat de werkelijke opzet van zijn visite een aanbieding van goede diensten is geweest met betrekking tot het Algerijnse conflict wordt algemeen wel aangenomen, vooral omdat Nehroe in Brioni. in Joego Slavië, waar hij de gast van Tito zal zijn, ook kolonel Nasser van Egypte zal ontmoeten alsmede verschillende Algerijnse leiders, die zich nu eveneens naar deze zomerresidentie van de Joege Slavische maarschalk begeven hebben. Bijzonder eerbetoon, maar geen hartelijk commentaar Nehroe heeft de Fransen het vuur wel na aan de schenen gelegd met zijn bemiddelingsplan, waarvan de grote lij nen al wel bekend waren (erkenning van Frankrijks historische positie in Noord-Afrika en van de Algerijnse laten. Rechts op de foto de mijnen veger „Steenwijk" die des ochtends aan de Kon. Marine werd over gedragen. „persoonlijkheid") en dat in beginsel niet eens zo veel afweek van de denk beelden, die premier Mollet zelf voor de geest moeten zweven. Waarom de regering dan niet op Nehroe's aanbie dingen is ingegaan? Ten eerste omdat, als opgemerkt. Frankrijk officieel de Algerijnse kwestie nog altijd als een binnenlandse aangelegenheid wil be-, schouwen en in de tweede plaats, om dat men vooral in de rechtse kringen de pacificatie nog niet ver genoeg ge vorderd acht en er eerst ook nog ver kiezingen zouden moeten worden ge houden En in de derde, maar zeker niet in de laatste plaats, omdat men er in Parijs lang niet zieker van is, dat Neh roe niet ook uit naam van anderen zou zijn opgetreden, en speciaal van Nasser. Gegeven de reputatie van het Indiase staatshoofd, die zijn internationale faam vooral als apostel des vredes en als eminent bemiddelaar verworven heeft, hebben de Fransen hem niet voor 't hoofd willen stoten. Hij werd dan ook zowel door president Coty als door pre mier Mollet en diens minister van Bui tenlandse Zaken Pineau met bijzonder eerbetoon in audiëntie ontvangen. Maar de commentaren op die bezoe ken zijn niet bijzonder hartelijk geweest Officieel moet hem vooral op het hart zijn gedrukt duidelijk te vertellen, dat Frankrijk zijn Algerijnse programma zal afwerken zonder aan de pretenties en dreigementen van de Arabische Liga het oor te lenen. Men is hier nu be nieuwd naar het slotcommuniqué van de conferentie in Brioni. omdat daaruit zal moeten blijken of Nehroe de Parijse boodschap inderdaad met enig succes heeft overgebracht. Groot is het "er- trouwen echter niet President Nasser van Egypte en pre mier Nehroe van India zijn heden in Cairo aangekomen, nadat zij hun be sprekingen met president Tito van Joe go Slavië op het eiland Brioni (Joego slavië) hadden beëindigd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1